Přečtete za: 4 min

Sbohem komáři. Tajemství přírodních repelentů, které skutečně fungují

Je krásný slunný den. Rozrolujete deku na rozkvetlé louce. Vyndáte svačinu. A než se do ní zakousnete, zakousne se někdo do vás. K vaší soukromé hostině se přidalo hejno hladových hostů. Mouchy, klíšťata, komáři a další zástupci říše hmyzu si taky chtějí pochutnat.

Co teď? Kráčet přírodou ofáčovaní moskytiérou ubírá na romantice i na výhledu. Stříkat na sebe zdraví škodlivé pesticidy běžné v konvenčních repelentech smysl také nedává. Jak se tedy bránit hmyzím vetřelcům?

žena s repelentem

Taste na ně zbraň nabitou ochrannými látkami, které vytvořila sama příroda. Nejde jen o babské rady bez efektu? Našli výrobci skutečně účinnou repelentní látku z přírody? A proč se radši nechat poštípat, než se „chránit“ běžnými repelenty s rizikovou syntetikou? Pojďme společně proklestit cestičku k pravdě o repelentech.

Stinná stránka konvenčních repelentů

Možná jste dosud při výběru repelentu ani nemrkli a čapli jste první přípravek s přeškrtnutým hmyzákem na obale. Vidina léta bez klíšťat, štípanců, otravného svědění a ošívání odclonila jakékoli další koumání.

Konvenčně prodávané repelenty si sice hravě poradí s hmyzem, často ale plíživě vpouští do našeho těla řádku rizikových látek. Na co dát pozor a proč raději sáhnout po přírodní alternativě?

klíště

DEET či neDEET?

Zkratka DEET označuje nechvalně známou látku diethyltoluamid. Byla vyvinuta ve 40. letech 20. století jako účinný repelent proti hmyzu a používali ji zpočátku hlavně vojenské jednotky při bojích v tropických oblastech. Ačkoli DEET není oficiálně klasifikovaný jako pesticid, jeho používání je v mnoha zemích regulováno právě vládními organizacemi, které jsou zodpovědné za používání pesticidů.

DEET je dnes prakticky nejoblíbenější repelentní látkou konvenčních přípravků k ochraně před klíšťaty, komáry a dalším hmyzem. Byl hojně testovaný a často se používá i v komerčních repelentech, ačkoli se k němu váže řádka vedlejších účinků.

Některé studie ho spojují s podrážděním pokožky, alergickými reakcemi a podezřelý je také z neurotoxicity. Látka se přesto používá a podle autorit je její toxicita v povolených koncentracích nízká.

repelent

Mezi další rozporuplné aktivní látky odpuzující hmyz patří Cyfluthrin, Permethrin a Pyrethroidy. Všechny z nich jsou také spojované s neurotoxicitou a dostanou-li se do vodních toků, ohrožují rybky a další vodní zvěř.

Nevyzpytatelné kombinace

Zmíněné aktivní složky běžných repelentů pak doprovází partička dalších syntetických látek jako jsou parfemace, konzervační látky, pěnidla či rozpouštědla. Tyhle složky už na etiketě ale najít nemusíme.

Třebaže samy o sobě prokazatelnou škodu na zdraví nepáchají, jejich kombinace může zabodnout organismu pomyslnou kudlu do zad. Stejné chemické látky se pak mohou dostat také do půdy a vody a narušovat balanc životního prostředí. 

laboratoř

Dlouhodobě tak vystavujeme sebe, svou rodinu i přírodu riziku. A vlastně zbytečně. Přírodní alternativy, stejně funkční, jsou totiž na dosah ruky.

Pojďme na to od lesa

Syntetické repelenty fungují tak, že vytvoří ochrannou bariéru z výparů, která maskuje náš skutečný pach a hladový hmyz nás tak nemůže rozpoznat. Přírodní přípravky proti komárům a dalším zvířátkům s kusadly naopak staví na látkách, které drobným zvířátkům nevoní a lidským nosům lahodí.

žena v lese
👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Repelent vs. „ochranný sprej“ do přírody

S označením „repelent“ to není tak jednoduché, jak se může zdát. Podle legislativy se tímto názvem může honosit pouze přípravek s obsahem látky, která byla uznána jako biocid a má prokazatelné repelentní účinky. Většina přírodních přípravků na trhu používá směsi esenciálních olejů, které však jako biocidy uznané nejsou. Výrobci tak musí používat alternativní názvy jako „sprej do přírody“ či „ochranný sprej“. 

Mezi výrobci „ochranných sprejů“ je oblíbená třeba rostlinka Nepeta cataria s krásným českým názvem Šanta kočičí. V kombinaci s mátou, hřebíčkem a citronovou trávou ji využili třeba Italové v Officina Naturae v tomhle 100% přírodním spreji v bio kvalitě. 

Česká značka Nobilis Tilia ve svém spreji do přírody vsází na směs éterického oleje z levandule, citronely a kadidlovníku. Lidský nosánek potěší bylinkovo-citrusová vůně, která zároveň příjemně osvěží a zvedne náladu.

Drobným zvířátkům nevoní ani nimbový olej. Po jeho účincích tak chňapli ve slovenské firmě Kvitok. V Ochranném oleji pro děti ho důmyslně kombinují s mandlovým olejem.

Přírodní biocidy s prokazatelně repelentními účinky

V Evropské unii je pouze jediná přírodní látka, která je oficiálně registrovaná jako biocid s prokazatelně repelentními účinky. Jde o Citriodiol. Destiluje se z korymbie citroníkové (Eucalyptus Citriodora) a zároveň se pyšní i certifikací ze strany ECOCERTu coby suroviny, která splňuje normy COSMOS pro BIO a přírodní složky.

Právě tuhle aktivní látku najdete v Přírodním repelentu MozziWatch. Korymbii získávají z udržitelných plantáží, kde se rostlinka pěstuje šetrnými postupy. Výtažek korymbie vás v MozziWatchi zbaví klíšťat a dalších krvelačných tvorů až po dobu 6 hodin, nedráždí kůži a jeho používání je vhodné pro těhotné a kojící ženy i pro děti od 6 měsíců. 

Nejlepší repelent, tedy vůbec nejprodávanější přírodní varianta z našich poliček a zároveň absolutní jednička na Heurece, je pak ten od značky Incognito. Přírodní repelent ve spreji je 100% z přírody, a přesto má stejnou absolutní účinnost proti klíšťatům, muškám, ovádům, taky proti komárům, blechám, vosám či včelám jako spreje založené na sloučenině DEET, která se nachází v běžných repelentech.

Účinný je dokonce i proti moskytům přenášející viry zika, malárii, dengue a chikungunya a všem dalším 3 500 druhům bodavého hmyzu. Celičký z přírody a jaké má grády! 

V Incognitu přitom vsází na dvojí ochranu. Působí tam jednak účinná látka Citrepel 75, která fakticky odpuzuje hmyz, repelent navíc kamufluje lidské kairomony. To jsou látky, které vylučuje naše tělo a které hmyzákům voní asi tak krásně jako lidskému nosu čerstvě upečený štrůdl (tak nějak si to představujeme my :)) 

Pssst! DIY kreativní duše, jste tu? Tady v tom článku se dozvíte, jak vyrobit přírodní ochranné olejíčky doma.

Repelentní svíčky a tyčinky pro letní večery

Až si budete příště sedat na verandu, nebo na zahradu ke grilu, poklidnou chvilku s přáteli a rodinou vám pomůže nastolit i citronella. Jak název napovídá, vůně této rostlinky připomíná citron. Zatímco vás její aroma krásně zrelaxuje, hmyz se jí vyhne obloukem.

Repelentní vonné tyčinky s citronellou vyrábí třeba zmíněná značky Incognito, vonnou svíčku pak můžete čapnout od portugalských The Greatest Candle, nebo od české rodinné firmy Rozvoněno. Jejich kokosovo-sojová svíčka s vůní citronové trávy a levandule zamává komárům na rozloučenou. 🙂

👉 Očíhnout zelené poklady od Incognito
👉 Očíhnout zelené poklady od The Greatest Candle In The World

Ochrana nejen na oko

Běžné produkty odpuzující klíšťata a komáry nás tedy ochrání před kousanci a štípanci, potutelně ale mohou podřezávat větev pod našim zdravím a narušovat balanc také v přírodě. 

Vsadíte-li i v tomto případě na sílu rostlin, ať už ve formě esenciálních olejů, použijete domácí repelent nebo přírodní variantu z obchodu, uděláte laskavost svému tělu a podpoříte také blaho řek, lesů a luk.

Přejeme vám krásné toulky, bez štípanců a v souladu s přírodou.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..