Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 6 min

Ekologické balení krok za krokem a jednorožci v Econea.cz

úvodní obrázek
To jsem já, přistižena při psaní těchto řádků

Ahoj. Já jsem Lůca a v Econea se už dva roky starám o to, aby se k vám dostaly balíčky plné zelených radostí včas, v pořádku a samozřejmě co nejekologičtěji. Dnes mám pro vás jedno překvapení. Vezmu vás s sebou do práce a odhalím vám všechny taje, vychytávky a procesy ekologického fáčování balíčků. Nahlédnete mi pod ruce při balení zásilek, osaháte si recyklované materiály, které při práci používáme, a okusíte našeho unikátního skladového ducha. Tak se neostýchejte a zůstaňte mi v patách. Svět v Econea skladu má totiž rychlé tempo!

Byl jednou jeden neobyčejný sklad

balíčky a planeta Ve skladu je naším úkolem přijímat zboží, připravovat objednávky a balit je do krabic. Zní to prachobyčejně? Po přečtení tohoto článku možná pochopíte, proč tomu tak úplně není a že i maličkosti dokáží ovlivnit důležité věci.

Měsíčně posíláme tisíce krabic a balíků, i přesto se každému z nich věnujeme tak, aby byl šetrný k přírodě a přitom kvalitně a efektivně zabalený. Naším hlavním cílem je odesílat balíčky zákazníkovi v takovém stavu, ze kterého bude mít radost on i příroda. V tu chvíli jsme spokojeni i my.

S průměrností se nekámošíme

Způsob balení a spotřební materiál se v průběhu mých dvou let ve skladu měnil, naše hodnoty a filozofie však zůstávají skálopevné. Oči ale necháváme otevřené a nespokojíme se s průměrností. V tom, co děláme, hledáme mistrovství. Že chcete víc detailů? Tak dobře, pojďme se podívat přímo do provozu.

Krabicím dáváme druhou šanci na život

Přejete si balíček s jednorožcem v bublinkové lázni? Žádný problém!

Krabice, bez těch by to opravdu nešlo. Část získáváme přímo od našich dodavatelů. Posílají nám v nich zboží a my jim jednoduše dáváme druhou šanci na plnohodnotný krabicový život. Ten jim občas zpestříme také ručně malovanými obrázky, o které si píšete (nechci nikoho navádět, ale nejvíc frčí jednorožci!). Celý příběh o tom, jak naše milované malování na balíčky vzniklo, už pro vás datluje do dalšího skladového článku náš vedoucí skladu Tom. Ale teď už zpátky ke krabicím.

krabice na třídění kartonů S těmi od dodavatelů už při příjmu a vybalování produktů zacházíme opatrně, aby zůstaly v perfektním stavu. Abychom kromě ekologie posunuli i efektivitu práce, krabice hned třídíme podle rozměrů do velkých beden, které stojí kousek od balicích stolů. Jsou proto hned po ruce, stačí se otočit a vědět, kam sáhnout. Vybírání vhodné velikosti sice trvá o něco déle, než použití nové krabice na míru, po nějaké době si ale člověk zapamatuje všechny rozměry, které se ve skladu pravidelně točí. Výběr je pak hned jistější a v rychlém tempu.

Kromě dodavatelů jsou tu také dobří eko-lidé. Ti nám občas zavolají nebo napíší a nabídnou jinak nevyužité krabice k odběru. A co my na to? Bereme je všema deseti a většinou se individuálně domluvíme na způsobu předání. S velkou vděčností pak dáváme i těmto krabicím druhou šanci.

A co když krabice dojdou? Pak je tu Recyklbox!

složené krabice S rostoucím počtem objednávek se zvyšuje také naše spotřeba balicího materiálu, proto nějaké krabice musíme dokupovat. Objevili jsme na to skvělou firmu Recyklbox. Ta skupuje buď již použité krabice, nebo takové, které by jinak skončily v kontejneru (protože si je nějaká firma například nechá vyrobit a nakonec toho tolik neprodá). Z těch si vybíráme několik vyhovujících rozměrů a ty máme složené u každého balicího místa. Vždy se také snažíme rozměr krabice maximálně uzpůsobit velikosti objednávky. Když je třeba, nebojíme se do krabice říznout, a upravit ji tak k úplné dokonalosti. Šetříme tím množství použité výplně, a vzniká zase o něco menší množství odpadu.

Plníme novinami i bublinkovou fólií. Z druhé ruky, samozřejmě

Flusík
Seznamte se, to je náš Flusík

Jako výplně používáme primárně rozřezané a k samostatnému balení dál nepoužitelné kartonové krabice. Z dávkovače, kterému nikdo neřekne jinak než Flusík, taháme (a Flusík flusá) 100% recyklovatelný papír. Ten muchláme do balíčků, společně se starými novinami nebo letáky. Ty nám pravidelně schraňuje i 88letá Madla, babička spoluzakladatele firmy – Pavla.

Samozřejmě znovu používáme také výplně, které nám chodí se zbožím od dodavatelů. Ve vašem balíčku se tak můžete setkat i s bublinkovou fólií nebo jinou výplní z plastu. Než abychom již obdržené plasťáky házeli do koše, raději jim prodloužíme život a pošleme je dál. Velí nám tak selský rozum. 🙂

upcyklovana krabice
Ať žije upcyklace a naši vynalézaví zákazníci. Krásný domeček pro panenky z krabice od hrdinského balíčku z Econea.cz

Naše dodavatele se ale soustavně snažíme inspirovat k tomu, aby využívali šetrnější alternativy. Dáváme jim konstruktivní zpětnou vazbu a společně hledáme řešení, aby i k nám zboží dorazilo v pořádku a s co nejmenším množstvím vyprodukovaného odpadu. Proto také budeme rádi, pokud pro krabice od nás i vy doma dokážete najít další využití. Už nám dorazila spousta fotek, na kterých se krabice mění na parádní domečky pro panenky nebo průlezky pro kočky. Fantazii se meze nekladou. Pokud i vy vymyslíte nějaký způsob, jak bedny nebo výplň znovu použít, budeme rádi, když se s námi o vaše výtvory podělíte.

A co skleněné a křehké zboží?

balíček Místo klasické bublinkové fólie používáme dvojitou vlnitou lepenku. Bez problémů ochrání jak skleněné lahve, tak například i výrobky z keramiky. Stejně tak jsme z nákupního seznamu vyhodili obálky s bublinkovou fólií, které je obtížné recyklovat, a používáme ty z pevného kartonu. Někoho možná zamrzí, že si po rozbalení nemůže praskat antistresové bublinky. My si ale myslíme, že šetrně zabalený a plně recyklovatelný balíček uklidní duši mnohem lépe. 🙂

Ekologické dílo dokončí lepicí páska z papíru

papírová lepicí páska
Papírovou lepicí pásku seženete u nás na e-shopu

Způsob a přístup k balení se u nás neustále vyvíjí a proměňuje. Před pár lety jsme například ještě nárazově používali klasickou izolepu. Většinou v případě, kdy už na krabici z předchozího používání nějaká byla. Dnes už ani tu u nás ve skladu nenajdete. Používáme pouze papírovou lepicí pásku s přírodním lepidlem na bázi kaučuku. Klasické izolepě hravě konkuruje, její výroba je navíc šetrnější, a tak se vyplácí ji použít i na krabice s běžnou páskou. Protože se nás na ni často ptáte, k dostání je i tady u nás na e-shopu.

I malý krůček se počítá

Když jsem přišla poprvé ještě do starého a o poznání menšího skladu, byla jsem nadšená, že nepoužíváme bublinkovou fólii a polystyren a hrdě jsem do balíčků muchlala papír z Flusíka. Dno a vršek krabice jsem vyztužila kartonem a ve finále přelepila papírovou páskou. Z mého pohledu to tenkrát byl naprosto vymakaný způsob.

hory krabic S postupem času, po přestěhování do velkého skladu v Letňanech, jsme celý náš balicí systém podrobili inspekci. Firma dál rostla, sortiment se rozšiřoval, a nám tak vzadu ve skladu vyrostly Himaláje krabic a kartonů. Pořád jsme se snažili primárně používat krabice “z druhé ruky”, v takových objemech balíčků nás to ale začínalo brzdit. Pro „tu pravou“ krabici jsem se musela drahocenné minuty prohrabávat nekončící hromadou beden. A tady už se naplno ukázalo, jak zdánlivá maličkost dokáže ovlivnit velké věci.

balicí stanice
Takhle vypadá jedna z našich vymazlených „balicích stanic“. Řád, organizace a patřičná dekorace dávají naší práci nový rozměr

Krabice jsme po příjmu začali třídit přísněji. Mezi použitelné se dostaly jen opravdové hvězdy a ty jsme rovnou třídili podle velikosti na určené místo poblíž balicích stolů. Nepoužitelné krabice jsme rovnou rozřezávali a skládali na místo určené pro výplň. Vše tak bylo krásně po ruce a „na první dobrou“. Díky ušetřenému času dnes stíháme posílat o pár balíčků denně víc a přibližujeme se našemu cíli: expedovat objednávku ještě tentýž den, kdy ji zákazník vytvoří. Každý malý krůček se počítá. O tom v Econea.cz víme své. 🙂

Každý balíček jako malá osobní výzva

Změna se dotkla i kartonových výplní z rozřezaných krabic. Karton jsme dříve používali ke zpevnění dna, případně i boků a vršku balíčku. Zbytek jsme vystlali namuchlaným papírem z Flusíka. Cesta zeleného balíčku k majiteli je ale někdy dlouhá. Papír se po čase v krabici stlačí, a zboží tak nechrání dokonale po celou dobu přepravy. Navíc se spotřebou papíru rostly i náklady a v měsíčním rozpočtu to bylo cítit. Poměr použitého kartonu a papíru jsme proto změnili ve prospěch kartonů. Do zmuchlaného papíru, jako do bavlnky, stále ukládáme křehké zboží náchylné k poškrábání. Zbylé místo v balíčku už ale raději plníme pevnějším, poskládaným nebo srolovaným kartonem.

skladový tým
Celý tým skladových hrdinů. Nevídaně s vážnou tváří, odhodláni měnit svět k lepšímu. Zleva Katka, Terka, Marťas, Ali, Lůca, Lukáš, Tom a Karel

Balení jako takové díky této změně nabylo na pestrosti a každý balíček se pro nás stává malou osobní výzvou. K plnění balíčků pomocí „kartonových skládaček“ musí být člověk o něco zručnější a kreativnější, to nás ale krásně odvádí od rutiny a udržuje naši pozornost v přítomnosti.

pracovní plocha Všechny postřehy z provozu jsme si před nedávnem začali zapisovat a po pár týdnech vznikl praktický průvodce balením, který máme ve skladu neustále při ruce. Slouží nejen jako pevný základ při zaučování nových kolegů, ale připomíná nám také cestu, kterou jsme ušli a směr, kterým se chceme vydat dál.

Skladový duch, co nestraší, ale spojuje

Lůca ve svém živlu Velkým hnacím motorem celé naší skladové party je atmosféra, která tu panuje. Rádi jí říkáme „skladový spirit“ neboli duch a její chapadla sahají daleko. K lidem, společnému cíli, hodnotám i snům. I díky ní jsme neustále ve střehu, pozorujeme i ty nejobyčejnější každodenní činnosti a hledáme způsoby, jak svou práci dělat lépe a otisknout do ní celé své srdce.

Můj pracovní den je u konce a já doufám, že se vám u nás ve skladu líbilo přinejmenším tak, jako se tu líbí nám. Až příště budete otvírat balíček z Econea.cz, vzpomeňte si na ruce, které ho šetrně skládaly dohromady. Možná budou patřit mně, možná některému z mých skladových parťáků. Jedno je ale jisté. Společně s ekologickými vychytávkami z našeho e-shopu vám v zásilce poslaly i kousek zeleně plápolajícího srdce a víru v udržitelnou a laskavou budoucnost.

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Třeba inspiruje další lidi a e-shopy k ekologičtějšímu balení:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Malířka jednorožců, skladová první dáma, průvodkyně zeleným balením a hlavně úplně normální holka se srdcem bojovnice a kytarou přes rameno.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Dobry den,
  mate nejaky tip jak zabalit med? Posilame pres Zasilkovnu. Pouzivame klasicke bublinky. Jsou dnes i nejake rozlozitelne?

  Posilame take pres kuryra, balicky jsou zde prepravovany z rucky do rucky :-), zde pouzivame zbytky papirove vlny a nic se nerozbilo.

  https://www.google.com/search?q=papirova+vlna+eobaly&oq=papirova+vlna+eobaly&aqs=chrome..69i57j33i160.6912j0j7&client=ms-android-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#

  Meli jsme i drevitou vlnu, ale male sklenicky dost dobre „neobejmula“. Je prilis tvrda..

  Dekuji

  1. Krásný den, Aleno!
   Váš dotaz jsem podstrčila našim nejzkušenějším skladníkům a pár tipů od nich nesu. 🙂 Nejdříve k té bublinkové folii. Ano, dnes se vyrábí i z biodegradabilních materiálů, stačí zadat do googlu a několik možností Vám jistě vyjede. Kromě toho ale můžete zkusit balit do recyklovaného kartonu nebo vlnité lepenky. Tak balíme skleněné dózy i my. Možná úplně nejlepší by bylo obalit lahev kartonovou střiží a vycpat s ní i krabici, aby se v ní sklenice s medem neměla šanci pohnout. Nebo krabici můžete vyplnit rozložitelnou výplní, třeba tahle se dá i kompostovat a je zcela rozpustná ve vodě.

   Snad Vám tipy pomohou. Mějte se moc hezky, za celý tým Econea.cz moc zdravím.

   Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..