Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 5 min

Jak jednoduše začít s eko domácností?

Tierra Verde 1

Chtěli byste začít vést vaši domácnost s větším ohledem na přírodu, ale ztrácíte se v tisících eko-bio-zerowaste produktů a nevíte, kde začít? Přijde vám trh s domácí ekodrogerií jako nepřehledná džungle? Máme pro vás skvělou zprávu. S pomyslnou mačetou v ruce vás džunglí provedeme až na místo, kde se všechna opatření pro ekodomácnost dělají levou zadní. 

Jedna značka pro všechna domácí eko řešení

Budte sami zmenou

Až budete příště procházet změtí produktů v kamenných nebo online obchodech, pamatujte si jednu užitečnou radu – pod českou značkou Tierra Verde najdete úplně vše, co si pro zelenou domácnost můžete vysnít. Už 10 let přináší na český a slovenský trh nápaditá ekologická řešení. Tierra Verde používá jen čistě přírodní ingredience, udržitelné materiály šetrné k přírodě a je tak důsledná, že dokonce recykluje všechny obalové materiály a dává jim další život. Všechny produkty jsou vhodné pro domácí čističky odpadních vod, septiky i kořenové čističky. Jste napnutí, jak můžete produkty od Tierra Verde používat? Abyste se v ekologických pomocnících přehledně vyznali, vezmeme si jednotlivé tipy pěkně od …. koupelny.

Tipy pro ekologické praní

Jeden z nejjednodušších kroků na cestě k zelenější domácnosti je přechod k ekologickému praní. Jak ho zvládnout? Možností je více. Řekněme si o dvou nejznámějších způsobech:

1. Mýdlové ořechy 

DSC 3014 Začneme tisíci lety prověřenými mýdlovými ořechy. Jsou to čistě přírodní plody stromu, které umí ze špinavého prádla udělat čisté jako mávnutím kouzelných saponinů. Kromě toho mají také dezinfekční a protiplísňové účinky a prádlo změkčují, takže můžete zamávat na rozloučenou změkčovačům vody i syntetickým avivážím.

Jak je používat?

2. Prací soda

Další jednoduchou variantou je prací soda.

Jak ji používat?

 • Vyberte si přírodní mýdlo, například olivové, nastrouhejte ho 100g a smíchejte s 1kg sody na praní. Na 1 pračku vám
  42a4b12ff01b02302862bfd268ded2ba TV Bag 5kg Praci soda 2 e1647589847833
  Tierra Verde Prací soda

  postačí 2 – 3 lžíce této směsi, podle toho, jak špinavé prádlo je.

 • Pro praní bílého prádla můžete přidat výše zmíněný bělicí prášek a odstraňovač skvrn Puer, nebo do 1kg doma vyrobeného prášku ze sody a mýdla přisypte 0,5kg perkarbonátu sodného. Ten se postará o to, aby byly skvrny fuč.

Nechce se vám počítat mýdlové ořechy do pytlíčku ani strouhat mýdlo? Tak přesně na vás myslela firma Tierra Verde, když z mýdlových ořechů vytvářela ekologické prací prášky a gely na praní Tierra Verde.

Chcete se vydat hlouběji do džungle ekologického praní na vlastní pěst? Sepsali jsme pro vás detailní článek Neperte se s eko praním, kde najdete další informace. A se všemi ostatními se přesuneme s mačetou v ruce do další místnosti, tentokrát do kuchyně.

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Tipy pro ekologické mytí nádobí  basin 1502544 1280

Další oblastí, kde se ekologické rozhodnutí promítne rychle, je šetrné mytí nádobí. Pokud totiž nežijeme na práně, tak je používání ekologického mycího prostředku náš denní chleba. Jaké máme možnosti, když chceme, aby se zazelenala naše kuchyně?

 • Pokud myjete nádobí v ruce, bude se vám hodit gel na nádobí s pomerančovou vůní. Je tvořený z extraktu z mýdlových ořechů za studena smíchaných s mýdlem z kokosového a olivového oleje.
 • Pokud za vás nádobí myje myčka, což je skvělá ekologická zpráva, protože se má za to, že myčka šetří spotřebu vody, tak ji můžete krmit tak jako doposud, akorát ekologicky – ekologickými tabletami do myčky od Ecozone. Tierra Verde pak nabízí jak prášek tak gel do myčky
  6842ee4b2e3a6d57b1c3925420491fc6 cistic lahvi pap sacek 1 kg 05390 0003 n
  Čistič lahví Tierra Verde

  .

 • Když jsme v té kuchyni, tak je dost možné, že potřebujete mýt lahve, dětské lahvičky a různé jiné nádoby a nádobky velkých i malých členů rodiny. Na vyplachování vodního kamene, mléka, zbytků po džusech a smoothies se hodí Čistič lahví Tierra Verde. Vystačí na 30 – 40 mytí a je schválený Státním zdravotním ústavem pro použití na kojenecké lahve. Nasypte 1 polévkovou lžíci přímo do lahve a zalijte ji teplou vodou. Pak láhev zavřete a důkladně protřepejte. Roztok z láhve vylijte a vypláchněte pitnou vodou. Všechny další možnosti jeho využití najdete tady.

Ekologické mytí nádobí bychom tedy měli, posuneme se na výpravě ekologickou džunglí dál.

Tipy pro ekologický úklid

Další místnost, kde se spotřebovává spousta litrů vody denně, je toaleta.

loo 566736 1920

 • Rozloučit se můžete se syntetickými chemickými vůněmi a prostředky, které škodí zdraví i vodě a můžete doma přivítat pomocníka WC čistič Tierra Verde, který dezinfikuje, čistí a rozpouští usazeniny. Obsahuje kyselinu citronovou a díky borovicové silici voní po lese a šiškách (těch borovicových 😉 ).
 • Na toaletu i na všechny ostatní dlaždičky, skla a zrcadla v domácnosti se hodí Univerzální čistič Tierra Verde, který je čistě přírodní a bez vůně. Všechny tyto povrchy se můžou zářivě lesknout, aniž by se pak škodlivou chemií leskly hladiny řek a moří.
 • 31e20d401844125d8ef0b062537ff5d2 Cistici pisek doza 500 g e1647524631923
  Tierra Verde čisticí písek

  Pokud byste rádi vyměnili klasický čisticí písek za přírodní, tak můžete uklízet vaše umyvadla, dřezy, sporáky a sklokeramické varné desky s čistým ekologickým svědomím s Tierra Verde čisticím pískem. Používá se stejně jako ten běžný a je vytvořený z mýdlových ořechů (zase ty zázračné ořechy!).  kid 2586010 1920

 • Pokud potřebujete v čistění a úklidu přitvrdit a bojujete se skvrnami od inkoustu, mastnotami, zaschlými žvýkačkami, potřebujete pořádně vydrhnout koberec nebo dokonce nechtěné graffiti, sáhněte po silném odmašťovači z pomerančových slupek Tierra Verde. Voní tak, jako byste zabořili hlavu do čerstvých pomerančů, a je na tyhle neřády ten pravý kalibr.

Další ekologické vychytávky

Prošli jsme si místnosti a podívali se na zoubek praní, mytí nádobí, splachování a uklízení. Kde ještě může naše každodenní rozhodování pomoci ke zdraví nám i planetě?

TV 8815

 • Abychom neměli na svědomí plasty ani mikroplasty v přírodě, můžeme při příštím nakupování zamávat igelitovým pytlíkům a nakupovat do textilních. Jak si takový textilní pytlík ušít jsme pro vás sepsali v tomto článku. Pokud nemáte čas, nebo vám jehla s nití nic neříkají, myslela Tierra Verde i na vás. Šije vše pro zero waste domácnost – síťovky, síťovinové sáčky, látkové pytlíky, tašky na chleba a látkové tašky přes rameno.
  Sacek na vyrobu orechoveho mleka Tierra verde 3011
  Casa Organica Sáček na výrobu ořechového nebo rostlinného mléka
 • Po návratu z nákupu určitě oceníte pratelný filtr na kávu a sáček na výrobu ořechového nebo rostlinného mléka, až si budete dávat doma cappucino nebo latté za odměnu. Kávovou sedlinu pak můžete vysypat do kompostovatelných sáčků na bioodpad, které můžete s klidným srdcem vyhodit do hnědé popelnice. Speciální papír, ze kterého je vyrobený, je odolný proti roztržení, i když je mokrý.
 • Říkáte si, že je výprava džunglí u konce? Ještě momentík. Je tady cílová rovinka bambusovým hájem! Až vám doslouží úklidový pomocníci jako houbička na nádobí, WC štětka nebo kartáč, vyberte si ty příští z přírodních materiálů – dřeva, vláken agáve, lontaru nebo biobavlny.
 • Po proměně čisticích pomůcek ve vaší domácnosti můžete dát sbohem a šáteček látkovým kapesníkem vašemu starému já a blahopřát si, že jste se zařadili mezi každodenní hrdiny.

Díky firmě Tierra Verde a jedné krátké virtuální procházce domovem to šlo jako po bambuckém másle. Až do konce října můžete měnit vaši domácnost na ekologickou o malinko příjemněji. V celém sortimentu Tierra Verde totiž vládne 15% sleva. 

 

Je to jen jeden plastový sáček,“ řeklo 8 miliard lidí. Až příště budete dělat rozhodnutí, řekněte si, co by se stalo, kdyby to samé udělali všichni lidé na planetě.

5 oblíbenců šetrných domácností:

 1. Tierra Verde Prací soda
 2. Puer – Bělicí prášek pro praní Tierra Verde
 3. WC čistič Tierra Verde
 4. Casa Organica Dřevěný kartáč na nádobí
 5. Tierra Verde BIKA – Jedlá soda

Pro další inspiraci můžete prolistovat článek s Top 10 eko-produkty Tierra Verde, které nedáte z ruky.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Třeba i jim pomůže prozelenit domácnost:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Děkuji za prima alternativy k běžným prostředkům. Nemáte, prosím, i nějaký tip na prostředek na čištění odpadů (sifonů u umyvadel, van a dřezů)? Např. místo klasického „krtka“, který se netváří úplně eko.

 2. Zdravím, pěkný článek a díky za tipy. Dneska už je spousty možnosti a alternativ jak žít ekologičtěji a šetrnější k životnímu prostředí. Už se prodávají i takové kompostovatelne materiály https://tasky.cz/material/#bio které se rozloží v přírodě a nejsou škodlivé pro životní prostředí.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..