Diskuze a zkušenosti: 113 x komentováno Přečtete za: 4 min

Jak se zorientovat mezi značkami přírodní ekologické drogerie?

econeacz blogpost eko drogerie

Výrobců ekodrogerie je na trhu spousta a neustále přibývají další. Za tenhle trend jsme velmi rádi a vítáme ho.

Zároveň to ale přináší nové výzvy pro zákazníky. Jak si vybrat ten pravý produkt pro mě? Nebudu platit příliš za značku, která se tváří jako nejčistší na světě, ale ve skutečnosti to s ní tak horké není?

Pryč jsou doby, kdy si lidé v Česku mohli vybrat jen mezi Froschem a Ecoverem, které byly dostupné jen v pár obchodech se zdravou výživou. Dnes ekodrogerii seženete i v Tescu či DMku. K tomu existuje již několik specializovaných obchodů a e-shopů, jako jsme třeba my, kde si můžete vybírat z celé řady ověřených značek.

Možná se v tom někdy ztrácíte, a proto jsme připravili tento základní přehled, který vám dá lepší představu, jak si mezi sebou jednotlivé značky stojí z hlediska kvality a čistoty složení. Budeme se věnovat především těm, které sami prodáváme, ale zmíníme i ty nejznámější další, které u nás prozatím nenajdete. Přehled průběžně aktualizujeme, jak nám přibývají další výrobci do sortimentu.

Jak jednotlivé značky přírodní drogerie odlišit?

Kritérií lze vzít celou řadu. My jsme se rozhodli značky srovnávat především podle čistoty a kvality složení a celkového přístupu firmy k procesu výroby s ohledem na maximální šetrnost a přívětivost k životnímu prostředí. Budiž to tedy průvodce tím, jak moc jsou produkty skutečně eko.

Značky rozdělíme do tří skupin:

  1. Vstupní úroveň
  2. Střední třída
  3. Nejvyšší třída

1. Vstupní úroveň

My tomu v týmu říkáme po anglicku „entry level“. Zde najdete značky, které jsou jakýmsi přechodem mezi konvenční drogerií a tou skutečně ekologickou. Používáte je totožně jako drogošku ze supermarketu a dosáhnete také srovnatelných výsledků.

Jsou vhodné především pro ekologické zelenáče, kteří se chystají opustit svět konvenčních prostředků, chtějí začít používat šetrné alternativy a možná mají obavu, jestli třeba prádlo bude stejně dobře vyprané. Proto i v našem sortimentu mají své místo – otevírají totiž dveře a jsou mostem ke kvalitnějším a čistším výrobkům, které pak zákazníci mohou chtít vyzkoušet později.

 

Co je pro ně typické:

 • Nízká cena
 • Vysoká účinnost bez problémů srovnatelná s konvenčními prostředky
 • Obvykle obsahují syntetické vůně, které jsou jedním z nejčastějších alergenů
 • Často v nich naleznete syntetické konzervanty, které nemusí být vždy zcela přívětivé
 • Složení je přírodní obvykle tak z 80–95 %
 • V přírodě bývají buď plně rozložitelné nebo minimálně mají podstatně nižší ekologický dopad9w00035 0706521 frosch na nadobi aloe vera

Do této kategorie patří:

 • Frosch (německá legenda mezi ekologickou drogerií, jedna z nejstarších značek přátelských k přírodě)
 • Yope (polská značka přírodní kosmetiky i drogerie, která se vyznačuje nápaditým designem a neobvyklými vůněmi)
👉 Očíhnout zelené poklady od Bio-d
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

2. Střední třída

Delicate laundry
Ecozone – prací gel na vlnu a hedvábí

Střední třídu ekodrogerie máme rádi a sami tyto prostředky často používáme. Jedná se obvykle o sofistikované značky, které chtějí bez nadsázky změnit svět k lepšímu a velmi dbají na to, aby jejich produkty byly kvalitní. Usilují o to dosáhnout srovnatelné účinnosti jako konvenční drogerie, ale s dramaticky lepším složením a vysokou přívětivostí jak k člověku, tak k přírodě.

Od těch úplně nejlepších značek se odlišují především tím, že občas v nich najdete složky, které byste tam mít úplně nechtěli. Typicky je to nějaký ten syntetický konzervant, kombinaci syntetických a přírodních vůní, méně šetrné sulfáty či látky končící na –eth (jako je SLS, SLES či Laureth-7 a podobné), které mohou být dráždivé. Tím, že kritériem je pro ně i koncová cena, tak nevolí vždy tu úplně nejvyšší kvalitu, ale mohou se někdy uchýlit ke kompromisu.

Co je pro ně typické:

 • Prodávají se za rozumnou, střední cenu
 • Jsou vysoce účinné, ale může se stát, že oproti běžným chemickým koktejlům třeba při praní nebo mytí nádobí poznáte rozdíl
 • Obvykle obsahují přírodní vůně a éterické oleje, ale někdy se v nich mohou vyskytovat i syntetické vůně nebo kombinace
 • Konzervanty bývají přírodní nebo přírodně identické, ale mohou se vyskytnout i syntetické
 • Mají obvykle 98-100% přírodní složení
 • V přírodě jsou výborně biologicky odbouratelné
 • Neobsahují ropné deriváty
 • Firmy často důsledně řeší celý proces výroby včetně energie z obnovitelných zdrojů, důsledného odpadového hospodářství apod.
 • Některé značky plně deklarují své složení (ve formátu INCI) nad rámec zákonných regulací, ale obvykle se spíše schovávají za (povolené) obecné názvy složek

Do této kategorie patří:

 • Bio-D (naše velmi oblíbená britská rodinná značka, která se opravdu hodně snaží)
 • Ecozone (sympatická, taktéž britská značka, která účinností zahanbí i lecjakou konvenční drogerii)
 • Ecos (americká značka, známá po celém světě)
 • Ecover (asi nejznámější brand ekologické drogerie vůbec, velký průkopník a inovátor)

3. Nejvyšší třída

Tohle je ta nejlepší volba, pokud chcete být opravdu maximálně důslední a dopřát si pro sebe i pro planetu to nej. Tyhle firmy jednoduše dělají všechno správně. Nejsou ochotny couvnout jakémukoliv kompromisu a na výsledných produktech je to vidět. Tu kvalitu dokážete úplně cítit. Naše jednoznačně nejoblíbenější kategorie.

Co je pro ně typické:

 • Cena může, avšak nemusí být vyšší než u produktů střední třídy
 • účinností to může být rozporuplné – někdy fungují parádně, ale v jiných případech je třeba s nimi trochu jinak pracovat (typicky u pracích gelů z mýdlových ořechů je v případě silnějšího znečištění vhodné prádlo nejprve namočit a aplikovat speciální přípravky na skvrny)
 • Mají to nejlepší složení, jaké si dokážete představit – naprosto čistoté, z 99-100 % přírodní a nenajdete v nich nic, co byste tam nechtěli mít
 • Často obsahují i suroviny v BIO kvalitě (například rostlinné či éterické oleje)
 • Vůně jsou výhradně přírodní, nejčastěji z kvalitních éterických olejů
 • V přírodě jsou garantovaně 100% biologicky odbouratelné
 • Samozřejmě neobsahují ropné deriváty a jiné mňamky
 • Konzervanty – je-li to možné, neobsahují je vůbec. V případě obsahu většího množství vody jsou však konzervanty nutné. V této třídě jsou použity konzervanty přírodní nebo velmi šetrné přírodně identické či syntetické. Příkladem je benzoan sodný či potassium sorbate, které jsou povolené i v certifikované přírodní kosmetice
 • Dbají na vše do důsledku a obvykle o všem také velmi důkladně a otevřeně informují
 • Deklarují kompletní složení (ve formátu INCI) nad rámec svých zákonných povinností
 • Mají důmyslné výrobní procesy a neustále inovují směrem k ještě nižšímu dopadu na přírodu
 • Řeší i obaly a související témata

Do této kategorie patří:

 • Sonett (náš favorit mezi ekodrogerií – nic lepšího podle nás v Česku neseženete)
 • Tierra Verde (ohromně inspirativní česká firma jdoucí po kvalitě do těch nejmenších detailů)
 • OnlyEco (nesmírně zajímavá polská značka, která pracuje s lokálními surovinami a například jako první na světě používá biosurfaktin z řepky; jako jedna z mála na trhu má certifikát EcoCert Natural Detergent)
 • Sodasan (další německá legenda, která v Česku zatím není tak známá)

Brandů ekologické drogerie je na trhu samozřejmě podstatně více. Nemáme je ale zatím všechny více prozkoumané, takže nechceme dělat závěry, do jaké kategorie patří.

range web
Německý Sonett máme úplně nejraději ze všech

Naše doporučení

Pokud s ekologickou domácností teprve začínáte, nebojte se volit mezi značkami vstupní úrovně a střední třídy. Chápeme, že bude rozhodovat i cena.

Pokud jste však už zelení harcovníci, tak určitě volte nejméně ekodrogerii ze střední třídy, a ještě lépe z té nejvyšší. Neprohloupíte. Ano, někdy si trochu připlatíte – ale za skutečnou kvalitu a šetrnost. Jakmile jednou vyperete prádlo v prostředku s BIO éterickými oleji, tak nebudete chtít jinak.

Tip na závěr

Pokud se chcete ještě lépe orientovat mezi přírodní kosmetikou a drogerií a vyznat se i v často nicneříkajících anglických a latinských názvech použitých surovin, tak doporučujeme zakoupit knihu Tajemství kosmetiky od Víta Syrového. Čtivou a srozumitelnou formou vás uvede do problematiky a navíc vám poskytne přehledné hodnocení více než 2 100 nejpoužívanějších surovin. Snadno se tak dozvíte, zda jsou použité látky pro vás příznivé nebo ne.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Jsem zakladatelem a spolumajitelem Econea.cz. Poté, co jsem 10 let svého života věnoval finančnímu byznysu a hnal se za úspěchem a penězi, přišlo ve 30 letech tvrdé vyhoření a vnitřní prázdnota. Zpět na nohy mi definitivně pomohl až zcela nový směr podnikání, který pro mě má hluboký smysl - e-shop a inspirativní platforma s myšlenkou je umožnit lidem dělat malé každodenní kroky pro zdravý a udržitelný život. Miluji svou rodinu, Alpy, běhání, cestování a výlety do přírody.

Diskuze a zkušenosti: 113 x komentováno

     1. Dobrý den – Eurona by Cerny patří prosím do které kategorie? Píšete, že se mám podívat někde výše – jenže se mi nic neukazuje – takže se nemohu dopídit informací. Zajímá mě to, protože potřebuji eko prostředky – mám žumpu doma. Děkuji

     2. Dobrý den, u té Eurony mi ještě stále nejde do hlavy jedna věc. Jak to, že jejich prací prášek na bílé prádlo White and bright (a myslím, že ještě i nějaký další) získal značku Ecolabel a také se pyšní označením „Ekologicky šetrný výrobek“? Já už teď (i po přečtení Vašich komentářů k Euroně pod tímto článkem) Euronu nepoužívám, ale začínala jsem s ní na doporučení a pod dojmem, že je ekologická, používala jsem vlastně jen 2 prací prášky – tento na bílé a pak ještě na barevné, a musím říci, že jsem byla spokojená. Ale teď už jsem jí opustila a najela zpočátku na Ecover, teď už Sonett apod. A ještě jedna věc – u Eurony je zdaleka nejnižší dávkování pracího prášku, což mi bylo sympatické, minimum je 35 ml, což jsem u jiného nenalezla – třeba Sonett min. 50 ml a další eko prášky i více.. Děkuji

    1. Dobrý den, diskuze je nově na fb u příspěvku. Dám vám to i sem 😉 taky mě to zajímalo. Na stránkách nemají uvedené přesné složení, což mě osobně také odrazuje, i když jsou s tím lidé spokojení, ale to s běžnou drogerií také…

     „Dobrý den,
     popravdě o Euroně víme jen málo, funguje jako multilevel marketing a o takové značky my vůbec nemáme zájem, neboť tento způsob prodeje nepodporujeme.
     Co víme, tak se nikde nedá přesně dohledat konkrétní složení a podle nejrůznějších reakcí na různých webech obsahuje nevhodné konzervanty.
     Nic konkrétního vám k tomu ale říct nemohu, neboť jsme značku detailně nezkoumali.“

     1. Dobrý den,

      o Euroně jsme toho psali víc než jen ten text, který vy uvádíte. Reagoval jsem například Daně takto:

      O Euroně víme, ale zatím jsme ji detailně nezkoumali.
      Nicméně když si rozkliknu etiketu třeba prostředku na prádlo (https://www.euronabycerny.com/eshop/1099-tekuty-praci-prostredek-2v1-black-grape-1000-ml?ReturnUrl=/univerzalni-pradlo), tak se mi to složení moc nelíbí.

      Těžko říct, z čeho vyrábí tenzidy, to podle etikety nepoznáme, tam bych jen spekuloval.
      Ale vidím tam optické zjasňovače, fosfonáty a především konzervant methylisothiazolinone, který je dost problematický (viz náš článek o Feel Eco: http://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/). Stejně tak konzervant Bronopol, 2-Brom-2-Nitropropan-1,3-Diol je vysoce problematická látka.

      Takže za mě – nedoporučuji.

    2. Dobrý den, děkuji za super článek, určitě mi pomohl v orientaci v těchto produktech. V poslední době řeším praní a našla jsem Ecoegg prací vajíčko které se plní peletami z mýdlových ořechů a ještě něčím, recenze jsem našla docela pozitivní, ale vždy, když něco takhle najdu, koukám taky k Vám jestli je to i ve Vaší nabídce a není – máte s touto značkou nějaké zkušenosti?
     Dále se mi líbí prací prášky a mýdlo Jelen (Schicht s.r.o.) na jejich stránkách a prostředcích se mi líbí obaly, že se jedná o český výrobek s tradicí. Uvádějí, že obsahuje pouze ekologické látky, bez syntetických tenzidů, vše dobře odbouratelné. Co si o této značce myslíte?

     Moc děkuji, Pavlína

  1. Dobrý den, v článku o praní píšete, že zeolit je vlastně stejně škodlivý „Zeolity: Jsou křemičitany, které postupně nahrazují fosfáty. Toxicita zeolitů v pracích prostředcích se však zdá být podobná jako toxicita fosfátů.11 Navíc jsou spojovány také s tzv. inkrustací. Mohou způsobovat, že se prací prostředek usazuje v textilních vláknech. Prádlo je méně prodyšné, ztrácí pevnost i barvu a zbytky prášku na tkanině mohou vyvolat alergické reakce.“
   Vychvalovaný prací prášek nejvyšší kvality Sonet je ale také obsahuje. jak tomu mám rozumět? Jsem z toho zmatená…
   Děkuji Líba

   1. Dobrý den, Líbo,

    díky moc za postřeh.

    Problematiku zeolitů prozkoumáme víc do hloubky, protože je fakt, že by mě překvapilo, kdyby produkty zrovna Sonett či Yellow&Blue (obě značky v pár produktech nějaké zeolity obsahují) měly nepříznivé látky.

    1. Dobrý den, Líbo,

     problematiku jsme dále do větší hloubky prozkoumali a zjistili jsme, že jsme pro to původní tvrzení použili neověřený zdroj. Chyba, která se neměla stát a za kterou se omlouváme. Více jsme se tedy zavrtali do důvěryhodných studií – a zeolity jsou v pořádku. Text jsme tedy přepsali a přidali jiné zdroje, koukněte: https://www.econea.cz/blog/neperte-se-s-eko-pranim-jak-nad-nim-vyzrat-jednou-provzdy/

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor na značku Winni´s. Objevila jsem ji v jedné menší drogerii a zajímalo by mne, jak moc je skutečně ekologická.. Předem díky za jakoukoliv odpověď.

  1. Dobrý den, Báro, Winni’s známe, ale popravdě ji nemáme prozkoumanou natolik, abychom ji mohli kvalitně posoudit. Kouknul jsem zběžně na složení několika produktů a na první pohled se zdá, že se bude řadit někam na pomezí vstupní úrovně a střední třídy. Ale na fundovanější soud bych potřeboval více informací.

   1. Dobrý den, také by mě zajímalo více informací o značce Winni’s. Hledám pací gel na sportovní textil. Vím, že u nás vyrábí Yelllow and Blue, ale ten je podle vašich informací účinný až od 40°C. Většina sportovního oblečení se ale pere na 30°C. Tak by mě zajímalo, jestli máte nějaké doporučení na prací gel na sportovní prádlo na praní při 30°C?? Další gel jsem našla právě Winni’s Sport – lze ho doporučit?
    Děkuji moc!

    1. Krásný den, Marie,
     děkujeme za komentář. Značku Winni’s v sortimentu nemáme, já osobně jsem ji tedy zatím detailně nezkoumala. Nicméně na první pohled je mi sympatická, složení produktů jsem si však detailně neprocházela.

     U nás kromě Yellow and Blue najdete ještě další možnosti. Speciální vlákna a sportovní oblečení, včetně materiálu Gore-Tex krásně zvládá prát koncentrovaný prací gel od Mulieres . Super je i prací gel od Sonettu, ten je vhodný na mikrovlákna jako je fleece, softshell i Gore-tex. A já mám zrovna teď doma koncentrovaný prací gel od Officina Naturae, ve kterém sportovní oblečení peru s úspěchem. Mají také neparfemovanou verzi, tu najdete tady.

     Snad jsem Vám trochu pomohla. 🙂

     Mějte se moc hezky, za celý tým Econea.cz zdraví,
     Tereza

 2. Dobrý den, mám velice ráda značku Method. Znáte? Kam byste řadili? Já mám dojem, že patří do té nejvyšší třídy, ale už je těch značek taková záplava, že se přestávám orientovat. 🙂

  1. Dobrý den, Terezo,

   jasně, Method známe. Mám za to, že je nedávno koupil Ecover, takže jsou to sesterské značky. A pokud vím, tak se Method měl soustředit především na US trh a ne na Evropu. Ale vím, že i u nás je k sehnání.

   Detailní informace nemáme, protože jsme je nezkoumali do hloubky. Ale zcela určitě to není nejvyšší třída. Spíš to na mě na rychlý pohled působí naopak na tu nejnižší třídu – ale s krásným designem, to je fakt.

   Pár (někdy i velmi) nepříznivých ingrediencí:
   – konzervanty methylchoroisothiazolinone, methylisothiazolinone a benzylisothiazolinone
   – phenoxyethanol
   – SLS (Sodium Lauryl Sulphate)
   – syntetické vůně

   A to jsem kouknul jen na jeden produkt – prací gel…

   Takže je mi líto, ale opravdu to působí spíš jako entry level produkt.

 3. Dobrý večer,chtěl bych se zeptat na produkty firmy MISSIVA, které používám, ale nemám je prozkoumané do podrobna.
  Děkuji s pozdravem Petr Caha

  1. Dobrý den, Petře,

   nemám o Missivě úplně detailní informace a tak nebudu dělat jasné závěry, abych nenapsal nějakou nepodloženou informaci.

   Na složení jsem teď kouknul jen bleskově a zaujalo mě velmi časté používání SLES, což je poměrně dost dráždivý alergen. Byť se používá vcelku běžně, i u některých značek ekologické drogerie.

   Zatím to na mě působí tak, že to bude spíš takový entry-level. Pro detailní hodnocení bych se ale musel zanořit víc.

 4. Dobry vecer,
  nepatrim mezi ‚uplne zelenace‘, ale i tak mi tento clanek velice pomohl a ja Vam za nej moc dekuji:). At se dari, je uzasne inspirativni ‚potkavat‘ (byt jen na netu:)) lidi jako jste vy v Econea!

 5. Dobrý den,
  děkuji za vas článek, mnohé mi ujasnil. S ecoprostedky jsem do styku přišla, když byla doma cisticka. Ale pak přišla kanalizace a hlavně děti a já zjistila, že mi tato drogerie nevyhovuje, prádlo mi nevonelo a nepřišlo mi dobře vyprane. Ale tenkrát byl jen Frosch a Ecover. Zanevřela jsem na tuto drogerii, ale teď zjišťuji, že „musím“ hledat něco šetrného nejen k přírodě, ale prave i k dětem. Začnu asi zlatou střední cestou, i když se bojím, že pro dcerku to bude málo. Má atopický ekzém a vím, že není třeba změnit jen jídelníček, ale i drogerii. Zatím jsme u jídelníčku a přírodních krému, teď je čas dopilovat ještě práci prasek. Děkuji tímto za pomoc při rozhodování a zorientování se v dnešních dostupných značkach.

  1. Dobrý den, Zuzano,

   díky moc za to, co píšete.
   Jsem rád, že článek pomohl.

   Pokud má vaše dceruška atopický exém, tak opravdu doporučuji ty nejlepší, nejčistší značky a takové, které jsou přímo pro citlivou pokožku.
   Na e-shopu máme i kategorii drogerie (http://www.econea.cz/pro-tu-nejcitlivejsi-pokozku-a-miminka/) a kosmetiky (http://www.econea.cz/pro-velmi-citlivou-pokozku-a-miminka/) právě pro ty, kteří trpí alergiemi a velmi citlivou pokožkou. Koukněte.

 6. Dobrý den,moc děkuji za fajně napsaný a inspirativní článek o Eko drogerii..Doma už taky začínáme,postupně vyměnujeme chemii za Eco prostředky,jde to ale bohužel pomalu,jsme 5členná rodina s 6ti mazlíčky doma(želva,kocourci,koreli,králik) a tech produktu co zpotřebujeme v domácnosti je mnoho..Chtěla bych se Vás zeptat na značku ALVERDE.??,.německá zn. v Bio kvalitě a neobsahují syntetické vonné,barvící a konz.látky.Bez silikonu a látek na bázi minerálních oleju..Znáte??Používáme jí jako sprch,gely,tek.mýdlo,šampony..Používala jsem i Feel Eco,Denk mit nature ale tam je METHYL…BENZISOT..atd..Svým článkem jste mi opravdu potvrdili,že má smysl používat Eco a Bio produkty,prostředky a kosmetiku s ohledem na přírodu a planetu obecně a hlavně na člověka samotného!!!!!!!!!Jinak ještě dodám,že používám v kuchyni na čištění hlavně ocet a citron ,do myčky i na odvápnění kuch.spotřebiču i pračky a Wc..Přeji mnoho spokojených zákazníku a uživatelu Eco drogerie..s pozdravem,Lucie

  1. Dobrý den, Lucko,

   i postupná výměna má rozhodně smysl. Je super, že do toho jdete.

   Alverde je určitě v pořádku. Pokud se nemýlím, je to privátní značka DM a má certifikaci biokosmetiky NaTrue. Ta sice není tak přísná jako EcoCert, ale pořád je velmi kvalitní.

   1. Dobrý večer,děkuji za info..a až mi dojdou prostředky v domácnosti,ráda u Vás nakoupím ty ,,boží“ Eco produkty které nabízíte..Mějte se moc hezky a děkuji za Váš článek a zato,že se snažíte zemi nezatěžovat ropnými a fujtabl chemickými látkami..s pozdravem,Lucie

 7. Dobry vecer,

  v první rade bych Vam chtela moc podekovat za skvely clanek. Mam otazku, ktera se tyka znacky Sonett a konkretne jejich pracich prostredku. Predpokladam, ze znam odpoved, ale chci se ujistit:) Jsou tyto praci prostredky konkretne praci gely vhodne pro novorence?

  Predem moc dekuji za odpoved a preji at se dari 🙂

 8. Dobry den,

  dekuji za velmi napomocny clanek, uz jsem se podle nej zaridila a nakoupila. Nemate, prosim, sepsaneho neco podobneho i pro kosmetiku? Tedy podobne rozdeleni eko kosmetickych znacek? Myslim, ze bychom to vsichni velmi uvitali.

  A jinak samozrejme dekuji za Vase stranky a Vasi praci. Delate ji velmi dobre a je videt, ze i s laskou 😉

  Diky, Ivana

 9. Dobrý den,
  Taky se přidám do řady vděčných čtenářů. Doma používám dost Čistič L.O.C. od firmy Amway. Už jsem našla spoustu srovnání různých značek, ale o teto značce nikde na internetu ani stopa. Zajímalo by mě, jestli je opravdu tak přírodní, jak jeho prodejci tvrdí, případně co si myslíte o teto značce. Používám i celou řadu jiných produktů pro domácnost.
  Předem děkuji a doufám, že se něco dozvím. ?
  Ivana

  1. Dobrý den, Ivano,

   u Amway jsem dost skeptický.
   Díval jsem se na složení dřív a nebylo to nic moc.
   Ale to se také mohlo změnit.

   Mohla byste mi vypsat složení z lahvičky nebo mě odkázat na jejich web, pokud to složení souhlasí s tím, co máte na lahvičce?
   Kouknu na to aspoň z dálky.

    1. Dobrý den, Ivano,

     když se dívám na složení, tak mimo to, že je hlavním tenzidem nepříliš populární a šetrný Sodium Laureth Sulfate, tak tam hlavně jsou dva velmi kontroverzní konzeranty: Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone. Píšeme o nich dost v tomto článku: http://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/.

     Sice je některé naše čističe také stále ještě obsahují, ale silně zvažujeme, že je ze sortimentu vyřadíme kompletně.

 10. Dobrý den, používám několik let přípravky od Eurona Černý, ale nyní jsem zaslechla, že je to chemie můžete mi prosím napsat svůj názor jedná se hlavně o prací prostředky děkuji Dana.

  1. Dobrý den, Dano,

   o Euroně víme, ale zatím jsme ji detailně nezkoumali.
   Nicméně když si rozkliknu etiketu třeba prostředku na prádlo (https://www.euronabycerny.com/eshop/1099-tekuty-praci-prostredek-2v1-black-grape-1000-ml?ReturnUrl=/univerzalni-pradlo), tak se mi to složení moc nelíbí..

   Těžko říct, z čeho vyrábí tenzidy, to podle etikety nepoznáme, tam bych jen spekuloval.
   Ale vidím tam optické zjasňovače, fosfonáty a především konzervant methylisothiazolinone, který je dost problematický (viz náš článek o Feel Eco: http://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/). Stejně tak konzervant Bronopol, 2-Brom-2-Nitropropan-1,3-Diol je vysoce problematická látka.

   Takže za mě – nedoporučuji.

   1. Dobrý den, poslední dobou na mě hlavně přes facebookové přátele vyskakují doporučení na Euronu, tak jsem rozklikla pár složení a opravdu mi to přijde stejné, jako když nakoupím v běžné drogerii. Reklamní výkřiky typu “bez fosfátů” (když obsahuje fosfonáty) mě jako chemika rozčilují, protože dopad na eutrofizaci vody bude jistě dost podobný. A “Eurona ladies” často krmí zeď facebooku příspěvky o ekologické čistotě a návratu k přírodě, až se mi tomu nechce věřit… Ráda bych se dostala k článku, který tuto značku zhodnotí opravdu “se vším všudy”, kdybyste se toho ujali, jakožto odborníci z oboru, byla bych moc ráda 🙂 třeba nakonec dojdete i k tomu, že výhledově přidáte i kategorii “0. Eko se jen tváříme”. Díky.

 11. Také se zajímám o to co používám a není to snadné rozpoznat. Tak děkuji za pomoc.
  Teď vážně přemýšlím o koupi účinného parního čističe na vše, od podlah přes koupelnu. Tím bych mohla vyřadit spoustu čistících prostředků. Co si o tom myslíš?
  Alena

 12. Dobrý den, moc díky za tento článek. Mohu jen potvrdit. Používala jsem ze začatku Frosh, pak chvilku Ecover, ale teď miluji Sonett. Teď se chystám jakožto Čech testovat Yellow &Blue, ale zaráží mě, že např prací gel je dražší než německý Sonett. Přecijen jsme velká domácnost a všechno něco stoji.

  Na své cestě za eco-domácností jsem přesně narazila na vámi zmiňovaný problém, chaos ve značkách, postupech a informacích, bylo to demotivující, protože to zabíralo hrozně času a stejně jsem pak často koupila výrobek co za moc nestál. Ale od té doby co jsem objevila Econeu, jsem se rozhodla vám věřit a nechat třídění informací na vás. Moc moc díky.

  Mám dotaz: máme velmi tvrdou vodu, takže změkčuji. Je nutné používat změkčovače nebo stačí soda, kterou z velké části obsahují.

  Jana

  1. Dobrý den, Jano,

   máte pravdu, některé výrobky Yellow&Blue jsou i dražší než Sonett, ale není to pravidlem. Myslím, že je prostě dobré najít si ty své favority pro všechny oblasti – jak na nádobí, tak na praní či na úklid.

   Co se týče změkčovače, tak je to asi o tom to vyzkoušet. Já osobně bych ale šel přímo do speciálního produktu – přecijen účinných složek je tam více.

 13. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala na kvalitu prostředků značky L´arbre vert. Děkuji za případnou odpověď i za tento článek.

  Eliška

  1. Dobrý den, Eliško,

   přiznám se, že o značce L´arbre vert téměř nic nevíme, takže nemohu hodnotit. Cena mi nicméně na první pohled přijde příliš nízká na to, aby se jednalo o opravdu vysoce kvalitní ekologické prostředky. To je ale jen spekulace, složení jsem nezkoumal.

 14. Dobrý den,

  jak je to prosím s drogerií Ulrich? Používám prací gel a jsem moc spokojená.
  Děkuji

  Petra.

 15. Dobrý den, také by mě zajímal názor na prací gel Ulrich bez vůně, je doporučen výrobcem látkových plen. Dekuji

 16. Dobrý den,

  děkuji za článek.Mohka bych se zeptat na va názor na drogerii Atitude? Používám prostředek na na koupelny a prací gel pro děti.
  Předem moc děkuji.
  Jana

  1. Dobrý den, Jano,

   o drogerii Attitude víme.
   Zatím jsme ji nezkoumali víc dopodrobna, ale působí na nás minimálně jako kvalitní střední třída.
   Zdá se, že tenzidy jsou na rostlinné bázi a stejně tak vůně jsou přírodní.
   Ale jak říkám – zatím jsme do toho nevrtali.

   Co se nám nelíbí a proto o zařazení Attitude do sortimentu neuvažujeme, je země původu – Kanada. Obecně (až na specifické výjimky) nechceme podporovat vození vody přes oceán, když v Evropě je spousta skvělých značek ekodrogerie a biokosmetiky.
   Tím nijak nesnižuji kvalitu značky samotné.

 17. Jee, super článek, usnadní výběr! Díky moc!!
  A co značka Jelen? Taky se tváří dost šetrně..

  1. Dobrý den, Markéto,

   o Jelenu je víc a víc slyšet.
   Popravdě nemáme detailní informace, abychom mohli udělat nějaké reálné posouzení.
   Zdálky to vypadá jako slušná kvalita, ale v tuto chvíli se za to nemohu zaručit.

   1. Dobrý den, nemáte od Vaší poslední odpovědi nějaké nové poznatky ohledně značky Jelen? Děkuji

  2. Dobrý den. Já Jelen používám a jsem spokojená do momentu, kdy jsou na prádle těžké skvrny. S nimi si Jelen neporadí. A taky nečekejte jasně bílé prádlo. Ale jinak super.

  1. Dobrý den, Jano,

   nemáme Qalt nijak zvlášť prozkoumaný, ale každopádně se zdá, že Batole je zcela konvenční prostředek. Na webu k němu výrobce ani neuvádí složení (což, pokud vím, legislativně není v pořádku). Je tam sice ke stažení bezpečnostní list, který ale ve skutečnosti není bezpečnostním listem a pouze krátce informuje o rizicích – například o tom, že prášek obsahuje enzymy (proteázu a alfa-amylázu), které mohou vyvolat alergickou reakci.

   Takže na mě osobně to působí velmi podezřele. Nevím, na jaké bázi jsou tenzidy, jestli obsahuje nějakou parfemaci (nepochybně syntetickou) či zda jsou tam konzervanty a jaké.

   Za sebe nedoporučuji a už vůbec ne pro miminko.

   1. Zdravím Vás do Econey,
    jsou opravdu výše zmíněné enzymy v pracím prášku tak problematické? Mám doma tři chlapy, dva aktivní sportovce a jednoho rybáře, a na jejich prádlo požívám prací prášek Almawin, který také obsahuje enzymy. Pravděpodobně právě díky těm enzymům se mi daří dobře vyprat jejich svršky. Sonett na to bohužel nestačí, ale na věci nošené pouze do kanceláře ho ráda používám.
    Jaký máte názor na Almawin?
    Díky za odpověď.

    1. Dobrý den, Renato,

     netvrdím, že jsou enzymy špatně.
     Spousta ekologických prostředků je používá.
     Ale jsou dráždivé a v rámci nejjemnějšího složení pro miminka se obvykle nepoužívají.

     Co se týče Almawinu, tak nemáme ho zatím prozkoumaný detailně, ale zatím to na nás působí jako vysoká kvalita a čistota.
     Určitě nás zajímá a budeme ho dále zkoumat.

  1. Dobrý den, Martino,

   Dedru jsme zatím moc nezkoumali, ale už jen letmý pohled na složení jak drogistických, tak i kosmetických produktů říká, že se jedná o víceméně konvenční prostředky.
   Takže nízká cena, nejspíš jsou účinné, ale najdete v nich spoustu nepříznivých látek.
   Za mě nedoporučuji.

 18. Dobrý den !
  Mohla bych se zeptat na Váš názor na složení těchto tablet do myčky – 5-15% bělící prostředky na bázi kyslíku, polykarboxyláty. Méně než 5% neiontové povrchově aktivní látky, fosfonáty, obsahuje enzymy (proteáza/amyláza) ? Jsou z DM od Denk mit Nature . Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, Markéto,

   ptáte se dobře, ale těžko se to posuzuje jen podle výpisu složení.
   Pro lepší orientaci by mohl bezpečnostní nebo datový list.

   Je celkem podstatné, z čeho ty tenzidy (povrchově aktivní látky) jsou vyrobené – a to z ničeho reálně nevyčtete.

   Problematické ale jsou fosfonáty, kterými výrobci nahrazují zakázané fosfáty. Fosfonáty jsou estery kyseliny fosfonové, které fosfor do určité míry dále obsahují. Fosfonáty ztěžují procesy zadržování fosforu v čistírnách odpadních vod a škodí tzv. chemické orientaci vodních živočichů.

   Je pravda, že fosfonáty používají i některé ekologické značky.

   1. Mockrát děkuji za odpověď a hledala jsem i datový list a nakonec našla – Denkmit Nature Revolution Tabs 30 x 15g
    dm-drogerie markt GmbH + Co. KG
    Carl-Metz-Straße 1
    76185 Karlsruhe
    Identifikationsnummer: dmN156
    SODIUM CITRATE
    SODIUM CARBONATE
    SODIUM CARBONATE PEROXIDE
    Copolymer Acrylsäure/Sulfonsäure, Na-Salz
    AQUA
    C8-10 Fettalkohol 22EO
    TAED
    TETRASODIUM ETIDRONATE
    C11 Fettalkohol EO PO
    SUBTILISIN
    Acrylic Polymer
    PEG-9
    ZINC ACETATE
    BENZOTRIAZOLE
    Amylase
    MN-Komplex

 19. Dobrý den,
  jde o kosmetiku, ne o drogerii, tak se omlouvám za dotaz mimo téma, ale ráda bych znala Váš názor na značku Hristina, pokud ji znáte…
  Moc děkuji za odpověď.
  Markéta Vítková

  1. Dobrý den, Markéto,

   máte pravdu, tento článek pojednává o drogerii.
   Srovnání kosmetiky chystáme, tak tam se váš dotaz bude hodit víc.

   Tak či tak, značku Hristina nemáme nijak prozkoumanou, takže aktuálně nemáme vytvořený názor.

 20. Dobrý den,
  dost se setkávám i se značkou Bio Bione, český výrobce.
  Mohu poprosit o názor?
  Děkuji Romana

  1. Dobrý den, Romano,

   tento článek pojednává o drogerii.
   Vy se mě ptáte na kosmetiku, tam to posuzujeme jinak.

   Tak či tak Bione jsme zatím nezkoumali, takže názor ještě nemám vytvořený.

 21. Dobrý den,
  také jsem váš článek četla, již dříve. A nyní se k němu vrátila. Při zkoumání rozdílů několika značek jsem se dívala i na originál weby značek. U jednoho jsem narazila na odkaz na tyto stránky https://www.ethicalconsumer.org/home-garden/shopping-guide/laundry-detergents, kde jsou srovnávány různé značky právě z hlediska šetrnosti apod. Co mi tam nepasuje je to, že dle jejich údajů bývá všude Bio-D výše než Sonett. Vy to však avizujete obráceně. Čím to může být?
  Děkuji.

  1. Dobrý den, Jano,

   tak to popravdě nevím, čím je.
   My jsme z vícero důvodů (které v článku uvádíme) přesvědčeni, že Sonett je kvalitnější a čistší než Bio-D (ale Bio-D máme taky rádi).

 22. Dobrý den,
  moc Vám děkuji za velice přínosný článek a jsem ráda, že děláte osvětu o eko drogerii.
  Chtěla bych se zeptat, jestli znáte českou firmu Zenit a jejich značku Real Green Clean a co si o ní myslíte. Mám od nich tablety do myčky a jsem spokojená, přijdou mi účinější než Ecover. Jelikož jejich cena je poměrně nízká, nedělám si přehnané iluze.
  Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.

  1. Dobrý den, Pavlo,

   o Real Green Clean víme.

   To, že se neděláte iluze, je moudré.
   Když se podívám na web, tak k produktům ani neuvádějí složení – což je v rozporu s legislativou.
   Mají však k dispozici datové listy, ze kterých lze složení vyčíst.

   Kouknul jsem jen zběžně na prostředek na nádobí a hned tam (mimo jiné) vidím konzervanty Benzisothiazolinone a Methylisothiazolinone, které rozhodně nelze doporučit.
   Píšeme o nich obsáhle v tomto článku: https://www.econea.cz/blog/rozhodli-se-prestat-prodavat-nektere-produkty-feel-eco/

   Dále těžko říct, z čeho jsou vyrobené tenzidy.
   A parfemace při této ceně bude téměř určitě syntetická.

   Takže za mě ne.

 23. Dobry den,
  mohu se zeptat jestli jste uz zkoumali znacku almawin?Mam od nich sypky prasek,ted jsem tu cetla ze eurona nic moc z hlediska ekologie:( tak snad almawin na tom bude lepe?
  Dekuji Lucie

  1. Dobrý den, Lucie,

   Almwin zatím nemáme detailně prozkoumaný.
   Ale co jsme se dívali, co víme a co jsme zatím slyšeli, tak z toho všeho to vypadá na vysokou kvalitu a čistotu.
   Takže zajímá nás a budeme ho zkoumat.

 24. Dobrý den,také moc děkuji za skvělý článek,mnohé mi ujasnil 🙂 poprosila bych Vás o názor na Baby prací prášek od Amway a čistící prostředek Orange sanitol od Karla Hádka…moc Vám děkuji,Erika 🙂

   1. Děkuji za odpověď, zde odkazy na výše uvedené výrobky:

    https://eshop.karelhadek.eu/orange-sanitol

    https://www.amway.cz/product/109851,praci-prasek-sa8-baby?livesearch_phrase=baby&livesearch_count=2#product_ingredients

    a bezpečnostní list na Orange Sanitol:
    https://eshop.karelhadek.eu/upload/product/files/f034a31c3a5c88e1eb43905cecf8e74d.pdf

    U Amway jsem našla jen složení:
    Název složky Registrační číslo CAS Název
    Sodium Carbonate 497-19-8 Uhličitan sodný
    C10-16 Alcohol Ethoxylate 68002-97-1 Neionogenní surfaktant
    Sodium Bicarbonate 144-55-8 Jedlá soda
    Citric Acid 77-92-9 Organická kyselina
    Fumaric Acid 110-17-8 Organické disperzní činidlo
    Hydrated Silica 112926-00-8 Minerální absorbent
    Water 7732-18-5 Voda
    Cellulose Gum 9004-32-4 Složka bránící opětovnému usazování nečistot
    Sodium Sulfate 7757-82-6 Činidlo pro zpracování
    Sodium Polyacrylate 2594415 Složka bránící opětovnému usazování nečistot
    Tetrasodium Etidronate 3794-83-0 Chelát
    Sodium Chloride 7647-14-5 Činidlo pro zpracování
    Vinylpyrrolidone/Vinylimidazole Copolymer Proprietary Inhibitor zapouštění barev
    Fragrance Proprietary – see IFRAorg.org Vůně
    Magnesium Sulfate 7487-88-9 Činidlo pro zpracování
    Protease Enzyme 2598337 Enzym
    Dimethicone 63148-62-9 Odpěňovadlo
    alpha Amylase Enzyme 9000-90-2 Enzym
    Cellulase Enzyme 9012-54-8 Enzym

    Moc děkuji za váš čas, Erika 🙂

    1. Dobrý den, Eriko,

     děkuji za zaslání podkladů.
     Popravdě tady z toho ale nechci dělat poradnu.
     Pokud nějaké značky známe, tak se k nim rádi vyjádříme, ale nemůžeme vyhovět všem požadavkům na hodnocení produktů.
     Od toho tu nejsme.

     Podívejte se však na bezpečnostní list, který jste mi poslala.
     Ta varování jsou tam, myslím, celkem výmluvná…

 25. Dobrý den,
  zajímal by mě Váš názor na nano drogerii. Koupila jsem Alori a na svém webu uvádí, že výrobky neobsahují žádné toxické látky, umělá barviva ani syntetické vůně a jsou 100% biologicky odbouratelné.
  Složení výrobku, který jsem zakoupila, je následující: kyselina orthofosforečná, kyselina fluorovodíková. Jedná se skutečně o ekovýrobek, nebo je to jen další škodlivá chemie?
  https://www.alori.cz/cistic-vodniho-kamene
  Děkuji předem 🙂
  Miša P.

  1. Dobrý den, Míšo,

   přiznám se, že značku Alori neznám, takže nemohu hodnotit, zda jsou jejich tvrzení pravdivá. K posouzení reálného složení bych musel mít k ruce bezpečnostní nebo datový list.

 26. Dobry den.
  Mne by zajimalo, v cem vy doma perete, cim myjete nadobi, koupelna, zachod…. Takove ty bezne domaci prostredky.
  Moc dekuji.
  Mirka

  1. Dobrý den, Mirko,

   v Econee samozřejmě používáme ty značky a produkty, které sami prodáváme. 🙂
   Naše nejoblíbenější jsou Sonett, Yellow&Blue, Bio-D, OnlyEco a Ecozone.

 27. Dobrý den,
  předem děkuji za skvělé stránky a články 🙂 Potřebovala bych poradit – přešla jsem kompletně na eko drogerii, ale nevím co s tou starou?? Mám to vypoužívat, nebo vyhodit? Nechci to lít do vody a tak ji znečišťovat, ovšem vyhodit to mi taky nepřijde jako dobré řešení 🙁 Poradíte?

  Děkuji moc, Jíťa H.

  1. Dobrý den, Jíťo,

   jo jo, to je klasický problém. 🙂 Určitě nejste první, kdo ho řeší.

   Určitě bych ji nevyhazoval a nevylíval. Když už jednou existuje, tak aspoň doslouží. Takže za mě buď dopoužívat nebo věnovat tam, kde se bude hodit. Případně pokud máte nějaké přípravky ještě neotevřené, tak ideální varianta je třeba nevyhazujto.cz.

 28. Dobrý den,
  super článek, děkuji ☺️ Pročetla jsem i celou diskuzi a zajímalo by mne, jestli jste již našli chvilku k prozkoumání prostředků od Jelena. Nejvíc se mi na něm líbí jeho dostupnost (mohu ho koupit už téměř v každém supermarketu) a ve složení nic problematický nevypadá, možná jedině parfemace… Děkuji předem 🙂

  1. Dobrý den, Kristýno,

   aktuálně nemáme v plánu Jelena zkoumat.
   Chystáme však zcela novou verzi tohoto článku, kde mnohem detailněji rozebereme jednotlivá kritéria – je možné, že ho pak snáze posoudíte i vy sama. 🙂

 29. Dobry den
  Pouzivam uz roky ecover zero mel by byt velmi eco setrny k lidem i prirode.
  Vubec ho tu neuvadite.
  V jedne skupine byl uveden se sonnetem za top. Prosim mate nejsky informace?? Dekuji

  1. Dobrý den, Lucie,

   Ecover jsme zatím nerozpitvávali. Ale některé produkty, jejichž složení jsem studoval, se mi moc nelíbily. Nebyly to nicméně zrovna ty z řady Zero. Abychom vám mohli dát reálný názor, museli bychom se do toho zanořit.

   My každopádně chystáme zařazení nové řady certfikované EcoCertem, tam bude jistota, že se jedná o kvalitu.

 30. Zdravím,
  nyní jsem si v drogerii DM všimla německé drogerie Denkmit Nature. Na obalu uvádí, že je veganská, ale docela levná..
  Máte v plánu se do budoucna podívat i na tuto drogerii a blíže prozkoumat složení? Pokud tedy nemáte nějaké bližší informace už nyní..?
  Moc děkuji za reakci, Iveta

  1. Dobrý den, Iveto,

   díky za otázku.

   Denkmit Nature je privátní značka přímo DMka.
   Tzn. bude se prodávat jen v jejich síti a tím pádem pro nás nepřichází v úvahu a nebudeme ji tak ani do hloubky zkoumat.

 31. Dobrý den. Překvapilo mě, že není více info o značce Missiva, je na trhu tuším tak 30 let. Tenkrát to byla Club21. Před 17lety jsem přešla na Euronu a teď se vrátila k Missiva a popravdě nevím. Máme domácí čističku s přepadem do luk. Záleží mi co používám.,, Babo raď. “ 🙂

 32. Dobrý den.
  Mohu se zeptat jestli bude i někdy aktualizace tohoto článku ,kde bude uvedené víc značek,které se prodávají v obchodech?

  Jináč se mi moc líbí Váš článek

  1. Dobrý den, Michaelo,
   děkujeme za Váš dotaz. Ano, aktualizaci článku plánujeme, moc děkujeme za Váš zájem!
   Za celý tým Econea.cz zdraví Katka.

   1. Dobrý den.
    Děkuju za odpověď.
    Mohu se zeptat na značku Sonnet ,který doporučujete? Začala jsem tuto značku používat a jsem s ní spokojená, ale nedávno jsem se koukla na složení u univerzálního čističe a zarazila mě jedna věta: ,, Škodlivé pro vodní organismy.“
    Jak je to prosím myšleno? Jak může být ekologický přípravek škodlivý pro vodní organismy?

    1. Dobrý den, Michaelo,

     děkujeme za Váš výborný dotaz – produkt obsahuje přírodní silici a protože přírodní silice ve vysoké koncentraci škodí vodním organismům, tak česká legislativa nařizuje povinnost tuto větu uvádět. Ale, i kdyby se čistič do vodního toku dostal, koncentrace čističe po naředění vodou je tak slabá, že reálně nemůže způsobit žádnou újmu. Čistič by byl škodlivý pouze, kdyby se například celý vylil do akvária s rybkami.
     Máte další otázky? Za celou Econea.cz zdraví Kateřina

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..