Přečtete za: 5 min

Jak vybrat a používat aviváž? A jak si ji vyrobit doma?

Běžné aviváže obsahují řadu pochybných látek. Jak se při výběru vyvarovat těm nebezpečným? Jak vyrobit domácí aviváž nebo máchadlo? Jak změkčit a provonět prádlo bez nich? Dneska se podíváme do hloubky na to, jak na zdravé praní s těmito pomocníky.

Co je aviváž a jak na ni

zdravé praní Prostředek, který se přidává do praní, protože prádlo změkčuje, provoní a především odstraňuje statickou elektřinu ze syntetického textilu. Po aviváži jsou látky jemnější, měkčí a snadněji se žehlí. Aviváž funguje jako kondicionér – uhlazuje vlákna látky tak, že je obalí. Tím ale sníží jejich savost, prodyšnost a zapouzdruje v nich zbytky pracích prostředků, proto by se měla používat jen na některé druhy textilu. Největším problémem je, že běžné aviváže v sobě mají syntetické látky a umělou parfemaci, které mohou způsobit zdravotní problémy. Proto si vybírejte ty s maximálně přírodním složením nebo hypoalergenní.

Na co nepoužívat aviváž

Obalení vlákna snižuje savost a prodyšnost látek. Proto se vyhněte používání aviváže na textil, u kterého chcete, aby odváděl pot nebo vsakoval tekutiny – spodní prádlo, ručníky, utěrky, povlečení, dětské pleny, kojenecký textil nebo funkční sportovní oblečení.

Co je máchadlo a jak na něj

Přidává se do pračky místo aviváže. Také změkčuje prádlo a provoní ho, především ale vyplachuje všechny zbytky pracího prostředku a neutralizuje pH vody při máchání. To je důležité pro lidi s citlivou pokožou, ekzematiky, děti a také při praní ve tvrdé vodě. Většina pracích prostředků je totiž zásaditá. Přírodní máchadla jsou zcela bez barviv, ropných derivátů a jemnou vůni jim propůjčují éterické oleje.

TIP: Kvalitu máchání ovlivňuje také čistota vaší pračky. Pro její pravidelnou údržbu můžete využít odstraňovač vodního kamene.
👉 Očíhnout zelené poklady od Bio-d
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Škodlivost aviváže – pravda, nebo mýtus?

Abychom pochopili, proč je dobré se běžným avivážím na praní vyhnout obloukem, musíme si posvítit na jejich obsah.

Složení aviváže

Ty běžné obsahují změkčující kvartérní amoniové sloučeniny (KAS), kationtově povrchově aktivní látky, syntetická barviva a umělé parfémy, aby textil voněl co nejdéle. Tento „koktejl“ pochybných látek může způsobovat i u zdravých lidí astma a různé kožní problémy (vyrážky, ekzémy,…).1 Pokud chcete, aby vaše prádlo vonělo, raději si vybírejte prostředky s maximálně přírodním složením, nebo perte bez nich.

👉 Očíhnout zelené poklady od Sonett
👉 Očíhnout zelené poklady od Onlyeco

Aviváž pro děti

miminko Asi žádný rodič nebo prarodič by na dítě nedal dobrovolně syntetické a potenciálně škodlivé látky. Ale umělé látky z běžných aviváží zůstávají v oblečení, látkových plenách, ručnících, peřinkách i hračkách a děti je do sebe vstřebávají kůží a dýchacími cestami. Proto může složení běžných aviváží dětem způsobit alergie, opruzeniny, vyrážky a ekzémy.

Jak vybrat nejlepší aviváž

Vybírejte ty, jejichž složení jsou z co nejvyššího počtu % zcela přírodní. Díky tomu jsou bezpečné pro lidské zdraví a zároveň rozložitelné v přírodě. Pro zdraví šetrnou a zároveň ekologickou aviváž si můžete vyrobit doma, nebo ji koupit. Na trhu je celá řada produktů, které se vydávají za přírodní, ale nejsou (tzv. greenwashing). K výběru opravdu přírodní aviváže vám mohou pomoci certifikace přírodních produktů (např. Ecogarantie, EcoCert – Natural Detergent, Allergy UK,…).

Pro koho je hypoalergenní aviváž

Je vhodná pro miminka, atopiky i všechny ostatní, protože je zcela bez dráždivých látek.

TIP: Přírodní hypoalergenní aviváže vyrábí například značka Bio-D.

Jak používat aviváž

Pro nejlepší výsledek se při dávkování vždy držte doporučení výrobce pro konkrétního pracího pomocníka.

Kam dát aviváž a kam prací prášek?

Odměřte doporučenou dávku aviváže a nalijte ji do přihrádky v pračce určené pro aviváž.
Některé prací prášky se dávají do přihrádky na prací prášek, jiné přímo do bubnu (v dávkovači či bez něj). Držte se pokynů výrobce.

Může aviváž do sušičky?

sušička Ano, prádlo vyprané v pračce s aviváží může do sušičky nebo pokračovat v sušícím programu, pokud máte pračku se sušičkou. Vždy ale dodržujte doporučené dávkování od výrobce a nepřekračujte ho. Proč? Používáním aviváže se látky při praní zjemní a při následném sušení se zvyšuje množství uvolněných jemných vláken, což znamená rychlejší zanášení filtrů v sušičce. Na druhou stranu se ale díky aviváži textil v sušičce méně mačká, je nadýchanější, snižuje se nutnost jeho žehlení a je bez statické elektřiny.

Odborník přes domácí spotřebiče Tomáš Krýdl řekl2:

[…] Pokud aviváž rádi používáte a vyhovuje vám menší pracnost s následnou úpravou prádla, stojí za to filtry sušičky pravidelně čistit. A pokud ještě rádi pomůžete životnímu protředí, používejte ekologické aviváže s minimálním dopadem na přírodu.“
TIP Vaši sušičku mohou provonět esenciální oleje – nakapejte trochu oblíbeného oleje na malý ručník, který vložte do sušičky spolu s vypraným prádlem. Nebo si můžete vytvořit z bavlněné látky, octa a éterického oleje DIY vůni do sušičky prádla.

Jak odstranit skvrny od aviváže?

Snadno, přizvěte na pomoc mýdlo na skvrny a vodu.

Postup:

  1. Namočte skvrnu do vody.
  2. Přímo na zasažená místa natřete mýdlo z olivového oleje na skvrny.
  3. Po chvíli působení mýdla dejte textil znovu prát, tentokrát bez aviváže.

Co použít místo aviváže

Ocet místo aviváže

máchadlo z octa Mezi milovníky ekologického a levného praní je oblíbenou a často používanou ingrediencí ocet. Tento přírodní dezinfekční prostředek je vhodné přidávat do pračky. Buďte klidní, vypráním jeho typický odér zmizí. Do půlky hrnku nalijte ocet a dolijte vodou. Zamíchejte a nalijte do pračky místo aviváže.3

Esenciální oleje místo aviváže

O svěží aroma prádla se umí postarat esenciální oleje. Nakapejte několik kapek do octové aviváže v odměrce a je to. Nebo si můžete aviváž předpřipravit do nádoby (viz recept níže).

Jak vyrobit aviváž

Domácí aviváž – recept

Budete potřebovat:

Postup:
Do skleněné nádoby nalijte 2 hrnky octa a nakapejte 15 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Před použitím protřepejte, aby se jednotlivé složky propojily. Při každém praní nalijte do pračky celou odměrku na aviváž.

Aviváž z kyseliny citronové – recept

Budete potřebovat:

  • 1 – 3 lžičky kyseliny citronové (podle tvrdosti vody ve vaší domácnosti),
  • hrnek,
  • vodu.

Postup:
Do hrnku nasypejte 1-3 lžičky kyseliny citrónové podle tvrdosti vody a dolijte vodou. Pořádně zamíchejte a nalijte do pračky.4

Kupované aviváže

Pokud nemáte na míchání vlastních aviváží čas, chuť ani nervy, vždycky můžete sáhnout po přírodních kupovaných pomocnících.

Levandulová aviváž

Tato aromatická rostlinka je jednou z nejoblíbenějších. Vůně levandule pohlcuje pachy, pozvedá náladu, uklidňuje, odpuzuje hmyz a má celou řadu dalších skvělých vlastností.

Tierra Verde aviváž s levandulí

Prádlo ze syntetických materiálů zbaví statického náboje, provoní ho a na omak zjemní. Je česká a v přírodě 100% rozložitelná. Vyrábí se v balení 1 l a 5 l. Výborně se doplňuje s pracím gelem z mýdlových ořechů.

Bio-D levandulová aviváž

bio-d levandulová aviváž Je univerzální a koncentrovaná, hodí se do pračky i pro ruční praní. Chrání vlákna, zanechává prádlo jemné a usnadňuje žehlení. Je hypoalergenní a tedy vhodná i pro citlivou pokožku. Je 100% rozložitelná v přírodě. Najdete ji v balení 1 l a 5 l.

Jak vyrobit máchadlo

Máchadlo z kyseliny citronové

kyselina citronová Budete potřebovat:

  • 1 litr převařené vody,
  • 150 g kyseliny citronové,
  • 10 – 20 kapek 100% esenciálního oleje,
  • skleněnou nádobu.

Postup:
Ve vodě rozpusťte kyselinu citronovou a přidejte několik kapek éterického oleje. Důkladně promíchejte. Pokud máte výrazně tvrdou vodu, můžete použít i dvojnásobné množství kyseliny citronové. Nalijte do skleněné nádoby, ve které budete chtít máchadlo uchovávat. Dávkujte do pračky ve stejném množství jako klasickou aviváž (cca menší panák).5

Máchadlo z octa

Budete potřebovat:

Postup:
Smíchejte ocet s vodou, přidejte několik kapek éterického oleje a promíchejte. Nalijte do nádoby a přidávejte cca jeden „panák“ vašeho máchadla na praní.6

Kupovaná máchadla

Tierra Verde máchadlo prádla


Toto české máchadlo rozpouští zbytky pracího prostředku z prádla a usnadňuje tak jeho důkladné vypláchnutí vodou. Textil je díky tomu měkčí, jemnější a barvy jasnější. Je vhodné i pro použití se sušičkou prádla. Má příjemné levandulové aroma díky esenciálnímu oleji. Je vhodné pro lidi s citlivou pokožkou. Vyrábí se ve variantě 1 l a 5 l.

Sonett máchadlo prádla

Je 100% přírodní a vhodné na všechny typy látek. Rozzařuje barvy, uhlazuje vlákna a změkčuje textilie. Je 100% odbouratelné v přírodě. Prodává se ve variantě 1 l a 10 l.

Co se hodí vědět

ekologické praní Ekologické kupované nebo domácí aviváže a máchadla se umí postarat o hebké a jemně voňavé prádlo, jsou bezpečné pro lidskou kůži, dýchací cesty i přírodu. Ale nečekejte tak silné a svěží vůně po vyprání, které svedou běžné aviváže pochybnými chemickými látkami. Pokud v domácnosti přecházíte na ekologické praní, možná si budete chvíli zvykat na jemnější vůně. Aroma přírodních aviváží a máchadel můžete podpořit esenciálními olejíčky, nebo k uloženému prádlu ve skříních přidat vonné pytlíčky či mýdla. Zdraví a příroda vám za to poděkují.

Prosíme, sdílejte tento článek všem, kterým může vylepšit jejich praní i zdraví:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

 

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..