Přečtete za: 7 min

Jak vybrat nejlepší prací prášek? + Recept, jak si ho vyrobit doma

Jak vybrat nejlepší prací prášek

Popelka prala prádlo v potoce a o pracím prášku se jí nejspíš ani nesnilo. My si už můžeme dovolit luxus v podobě automatických praček i velkého výběru pracích prostředků. V tom ale může být často kámen úrazu: Jak vybrat nejlepší prací prášek, který vypere i odolné skvrny a zároveň nezatíží planetu? Pomůžeme vám vybrat takový, který vám i Popelka bude závidět a který bude šetrný nejen ke kůži umaštěné od popela!

Prací gely, vonné aviváže, gelové kapsle na praní. Možností, v čem prát prádlo, máme dnes nespočet, stejně jako domácích receptů, jak si vyrobit účinný domácí prací prostředek. My se dnes zaměříme na základního pomocníka každé domácnosti, na kterého nedala dopustit ani vaše babička: Prací prášek. Pojďme se podívat na to, co vlastně běžné prací prášky obsahují a jak vyzrát na složení i bez doktorátu z chemie.

Nejlepší prací prášky

Jsou ty, které jsou bezpečné pro naše zdraví i životní prostředí. Sestavili jsme pro vás přehlednou tabulku, díky které do pár vteřin zjistíte, který ekologický prací prášek je vhodný pro alergiky, novorozence, čističky odpadních vod nebo je v bio kvalitě. Proč je to důležité? To se dočtete hned po tabulkou.

wdt_ID Prací prášek Obal Eko Alergici Novorozenci Bio Čov Cena
1 Yellow & Blue prášek z mýdlových ořechů BIO 4df79ed7963ddfcb75642ee9bb4583f6 prasek z mydlovych orechu sacek 500 g 00400 0001 bile samo w ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
2 Catz&Dogz prací prášek pro chovatele ✔️ ✔️
3 Yellow & Blue mýdlové ořechy BIO ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
4 Yellow & Blue prací soda ✔️ ✔️ ✔️
5 Yellow & Blue na barevné prádlo ✔️ ✔️ ✔️
6 Yellow & Blue na bílé prádlo a látkové pleny ✔️ ✔️ ✔️
7 Ecover Essential prací prášek na barevné prádlo ✔️ ✔️
8 Ecover Essential univerzální prací prášek ✔️ ✔️
9 Bio-D prací prášek bez vůně ✔️ ✔️
10 Sonett prací prášek BIO ✔️ ✔️

prací prášek Jaké je složení konvenčních pracích prášků?

Praní prádla dnes spočívá víceméně ve zmáčknutí jednoho tlačítka. Složení pracích prášků běžných konvenčních značek už tak snadné není. V obchodech narazíte na desítky z nich, které budou svým obalem křičet na všechny strany, že jsou těmi nejlepšími pracími prášky pro vás. Na barevné a bílé prádlo, na funkční sportovní oblečení, na jemnou dětskou pokožku, na tmavé prádlo, na pracovní oděvy, na hedvábí, na vlnu.

V jejich složení ale najdete směs chemických látek, které se ve volné přírodě nerozloží. Jde o syntetické deriváty ropných látek, parfémy, změkčovače i rozjasňovače. Všechny tyhle látky po vyprání zůstávají na našem oblečení a přichází do kontaktu s naší pokožkou. Zbytky se dostávají do odpadních vod.1 To už jako nejlepší prací prostředek nezní, že?

Co obsahují běžné prací prášky?

Chemický koktejl, ze kterého jsou tyhle prostředky umíchány, může obsahovat celou řadu látek. Mezi ty nejčastější patří:

 • Tenzidy – Jedná se o povrchově aktivní látky, které prádlo čistí od skvrn. Obvykle ale bývají vyrobené z ropy. Hlavní složka, která se pro tyhle látky používá, je LAS, což je lineární alkylbenzensulfonát. Bez přítomnosti kyslíku je ale nerozložitelný.2
 • Prací soda – Funguje jako změkčovadlo.
 • Plnidla – Zajišťují prášku sypkost i objem, ale v podstatě nemají žádnou funkci. Nejčastěji se jedná o síran sodný. Pokud chcete prostředky bez plnidel, existují koncentrované varianty.
 • Aromatické látky a parfémy – Zajišťují vůni, ale mohou být častými alergeny a dráždit pokožku.
 • Bělidla – Bývají na bázi chlóru, rozzáří prádlo, zároveň ale mohou být obtížně biologicky odbouratelné.
 • Fosfáty – Používají se ke změkčení tvrdé vody, dostávají se ale do řek a vodních nádrží. V pracích prášcích jsou v současnosti nahrazeny zeolity, které jsou pro životní prostředí neškodné.3

Fosfáty v pracích prášcích

praní bílého prádla

Se vzrůstajícím množství fosfátů v pracích prášcích, které měly změkčit vodu a zlepšit účinnost detergentů (čističů), stoupalo i množství fosfátů v odpadních vodách. Při přenosu do potoků a řek zvyšovaly růst řas, čímž se snižoval kyslík potřebný pro zdravý vodní ekosystém, a to vedlo ke znečištění vody.

Konec fosfátů v pracích prášcích u nás nastal díky nařízení Evropského parlamentu v roce 2012.4 V přírodě se ale mohou vyskytovat dlouhodobě.

Prací prášky mohou obsahovat také fosfonáty neboli estery kyseliny fosfonové, které obsahují fosfor. Také změkčují vodu a u nás jsou vyhláškou z roku 2006 limitovány. Prací prostředky na praní textilu s koncentrací fosforu vyšší než 0,5 % hmotnosti se nesmí prodávat.5

👉 Očíhnout zelené poklady od Bio-d
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde

Citlivá kůže na ruce Jak vypadá alergie na prací prášek?

Právě kvůli chemickému složení v běžných pracích prášcích se nejen atopikům může objevit vyrážka v podobě suché podrážděné kůže. Většinou se jedná o alergickou reakci na barviva, parfémy nebo agresivní konzervační látky obsažené v pracích prášcích. Vyrážka se může na kůži objevit pár hodin po styku s vypraným prádlem, výběr vhodného pracího prostředku je tedy o to důležitější. Co pomáhá na alergickou reakci na prací prášek? Jak si poradit se zarudlou kůží? A jaké prací prostředky používat? Jak se neuškrábat? To vše se dozvíte v našem článku o alergiích na prací prášky.

ekologický prací prášek Ekologické prací prášky – jak na ně?

Pro čisté oblečení jsou důležité povrchově aktivní látky, tedy látky, které pomáhají čistit skvrny. Jak už jsme si ale vysvětlili, u běžných pracích prášků je zásadní problém v tom, že nejsou biologicky odbouratelné. Situaci zachraňují ekologické prací prášky, které se šetrně postarají o vaše prádlo, nedráždí pokožku a obsahují biologicky rozložitelné látky.

Jaké látky mohou ekologické prací prášky obsahovat?

 • biologicky rozložitelné látky nebo přírodní rozpustné látky
 • benzoan sodný
 • éterické oleje
 • bělidlo (perkarbonát sodný)
 • mýdlové ořechy
 • mýdlo
 • prací sodu
 • silikáty (křemičitany)

Kromě toho, že ekologické prací prášky nedráždí vaši pokožku a neznečišťují životní prostředí, můžete si je velmi jednoduše a rychle doma sami vyrobit.

Tabulka: Nejlepší prací prášky šetrné k životnímu prostředí

DIY: Jak si doma vyrobit základní prací prášek

Složení chemických prášků je složité samo o sobě. Domácí prací prášek zvládnete raz dva, není to raketová věda. Základní surovinou je mýdlo, ideálně přírodní a neparfemované, dále prášková soda na praní, která změkčí vodu. Pozor, nepleťte si prací sodu (neboli uhličitan sodný) a jedlou sodu. Následující recept je vhodný pro všechny druhy prádla.

Co budete potřebovat: 1 kg prací sody, 100 g mýdla, větší uzavíratelnou nádobu, vařečku.

TIP: Pro bělejší prádlo přidejte perkarbonát sodný. Pro provonění můžete použít i pár kapek éterického oleje podle vaší preference.
Postup: Mýdlo jemně nastrouhejte pomocí struhadla. Nastrouhané mýdlové vločky vložte do připravené nádoby. Poté přidejte prací sodu v příslušném poměru a důkladně promíchejte vařečkou. Vyhněte se vdechování prášku, mohl by vám podráždit sliznici.

Dávkování: 2–3 lžíce prášku pro jednu pračku. Přidávejte rovnou do bubnu.

prací soda Ingredience pro domácí eko praní, které si s přírodou rozumí:

 • Prací soda – Základní složka domácího praní je soda na praní.
 • Kyselina citronová – Rozkládá tuky, lze ji také využít k odstranění skvrn nebo jako náhradu aviváže.
 • Hrubozrnná mořská sůl – pomáhá rozjasnit barvy a odstraňuje žluté skvrny.
 • Mýdla na praní – jsou dobrá k čištění i pro jemné provonění prádla.
 • TAED – Je zkratkou Tetraacetylethylenu-diaminu. Používá se jako aktivátor perkarbonátu sodného. S jeho smícháním můžete prát prádlo i při nižších teplotách.

dětské ručičky Jak vyrobit domácí prací prášek pro miminka

Jaké jsou nejlepší prací prášky pro miminka? Ideální je prací prostředek bez parfemace i dalších chemických látek, které jsme si shrnuli výše. Ty totiž mohou mrňouskům způsobit alergickou vyrážku, ekzémy nebo opruzeniny. Nezávadný a účinný prací prášek je velmi snadné si vyrobit i doma.

Mleté olivové mýdlo
Abyste si neustrouhali prsty, můžete si pořídit i mýdlo mleté.

Co budete potřebovat: Prací sodu, olivové mýdlo.

Jak na to: Mýdlo nastrouhejte najemno, poté jej smíchejte s prací sodou v poměru 1:4. Obě ingredience promíchejte, prášek poté umístěte do uzavíratelné nádoby s víčkem.

Dávkování: Uzpůsobte dávku prášku množství prádla, které chcete vyprat. Doporučujeme 2 až 3 polévkové lžíce prostředku na 5 až 6 kg prádla. Pokud například na tmavém prádle po takovém množství najdete zbytky prášku, příště snižte množství pracích dávek.

Kde prací prášek uchovávat?

Vyrobený prací prášek je třeba skladovat v dobře uzavíratelné nádobě a mimo dosah dětí. Nádobu nemusíte kupovat speciální, využijete třeba větší zavařovačky od potravin, které vám ve spíži akorát zabírají místo.

Podobně prakticky můžete sbalit i prací prášek na cesty. Není nutné kupovat neekonomická i neekologická cestovní balení pracích prostředků. Postačí vám uzavíratelná krabička nebo dóza, kterou můžete opětovně využít.

prášek do bubnu Kam prášek dávkovat: Buben vs. přihrádka

Kam dávkovat? Do přihrádky nebo do bubnu? Nejúspornější řešení je dávat prací prášek přímo do bubnu pračky.6 Pokud dáte prací prášek přímo do bubnu, můžete dokonce snížit prací dávku. Skvělým pomocníkem je odměrka na prací gely nebo prášky s vyznačenou stupnicí, která se postará o to, abyste dávkovali to správné množství.

Prací prášky pro bílé prádlo

Prádlo bělejší, příroda čistější? Není třeba používat rozjasňující prací prášky. Stačí perkarbonát sodný. Jedná se sice o chemickou, ale ekologickou látku, která nevadí ani alergikům. Nedáme dopustit na odbouratelný prací prášek na bázi aktivního kyslíku Puer značky Yellow & Blue vhodný pro praní v mýdlových ořechách. Při použití se rozkládá na vodu, uhličitan sodný a kyslík. Zabraňuje zašednutí, prádlo rozjasňuje a odstraňuje také skvrny. Stačí přidat 1–2 lžíce při praní bílého či světlého prádla.

Pokud máte prádlo hodně znečištěné, vybírejte raději programy s teplotou nad 60°C.

Bělící prací prášek
Yellow&Blue Puer – bělící prášek pro praní

Prací prášky pro barevné prádlo

I ekologické prací prášky vám pomohou zachovat barevnou stálost vašich oblíbených kousků. Prací prášek na barevné prádlo od německé firmy Sonett je účinný i při nižších teplotách od 20 °C, pro všechny barevné tkaniny i vlákna. Protože neobsahuje žádnou parfemaci, je vhodný i pro alergiky s citlivou pokožkou. Nevadí mu všechny tvrdosti vody, nemusíte tak používat další změkčovače.

Na našem e-shopu najdete hned 3 prací prášky, které jsou speciálně na praní barevného prádla – Sonett Sensitive, Ecover Essential a Yellow & Blue. Jaké jsou mezi nimi rozdíly najdete v přehledné tabulce v tomto článku.

Prací prášek na barevné prádlo
Prací prášek Sonett na barevné prádlo

Jak prát tak, abyste dosáhli uspokojivých výsledků?

Mít účinný prací prášek ještě nemusí nutně znamenat, že máte vyhráno. Tajemství dokonalého výsledku je i ve správném postupu a přípravě prádla na praní. Mrkněte se na přehledné shrnutí ve videu:

Mýdlo na skvrny
Yellow&Blue Mýdlo z olivového oleje na skvrny

Na ošetření silně znečištěného prádla vám kromě žlučového mýdla skvěle poslouží i mýdlo na skvrny Yellow & Blue z olivového oleje.

Prádlo jím ošetřete před praním. Jednoduše navlhčete textil v místě skvrny, naneste mýdlo a s ohledem na materiál jemně promněte v ruce.

Univerzální prací prášek

Univerzální prášek vám poslouží třeba i na pracovní oděvy nebo montérky. Vyvarujte se ale vlněným materiálům a hedvábí.
Ať už perete bílé, barevné prádlo nebo černé prádlo, hodit se vám může prášek univerzální. Naší stálicí je Ecover Essential, univerzální prášek, který prádlo důkladně vypere i příjemně provoní levandulí. Základem prášku jsou přírodní tenzidy, které odstraní nečistoty, ale zároveň jsou šetrné i ke struktuře textilního vlákna a barvě oblečení.
Ecover univerzální prací prášek
Ecover Essential Univerzální prací prášek

Prací prášek na vlnu

Na speciální merino vlnu použijte tekutý prací prostředek pro šetrné praní vlny a merina.
Vlna je výjimečný materiál, zaslouží si proto výjimečnou péči. Tu jí může poskytnout olivový prací gel Sonnet na vlnu a hedvábí, který si s podobnými choulostivými materiály poradí raz dva. Je vhodný i pro nízké teploty a má příjemnou vůni. Můžete s ním prát také péřové bundy a polštáře.
Sonett prací gel
Olivový prací gel na vlnu a hedvábí Sonett

Prací prášek na funkční sportovní oblečení

Materiály sportovního či outdoorového oblečení si zaslouží speciální prací prostředek. O legíny a trička nejen na jógu se postará prací gel Yellow & Blue na funkční textil, který je šetrný pro praní prádla z dutých vláken a mikrovláken. Obsahuje také koloidní stříbro, které má protiplísňové i antimikrobiální účinky.

Gel na funkční textil
Yellow&Blue Prací gel na funkční textil

Prací prášky na látkové pleny

To, že každá vyhozená plenka se počítá, už víme. Odlehčit životnímu prostředí můžete jednorázovými ekologickými plenkami, které jsou rozložitelné. Nebo těmi látkovými. Látkové pleny s sebou ale přináší pochopitelně otázku, jak je správně prát a hlavně – v čem?

O plenky se hravě postará Yellow & Blue pro bílé prádlo a látkové pleny. Je bez parfemace, takže je šetrný k pokožce vaší i vašeho miminka. Obsahuje účinný prášek z mýdlových ořechů, olivového mýdla a jedlé sody.

Prací prášek na látkové plenky
Yellow&Blue Prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny

Jak při praní plenek postupovat? Nejdříve plenky zbavte obsahu. Poté je můžete hodit rovnou do pračky anebo do speciálního koše na použité plenky, případně cestovního pytlíku. Až přijde doba praní, perte je na 60°C na dlouhý, alespoň 2 hodinový program. V případě katastrofických scénářů (tedy velkého znečištění plen) můžete na skvrny před praním použít mýdlo.

Bílý prací prášek Jak odstranit skvrny od pracího prášku?

Občas může dojít k tomu, že nám prací prášek místo čištění nějaké ty fleky na oblečení naopak přidá. Příčiny ale můžete snadno odstranit.

 

Co způsobuje skvrny od pracího prášku?

 • příliš tvrdá voda → přidejte do praní změkčovač vody
 • nedostatečně rozpuštěný prací prostředek
 • nadbytečné množství prádla v pračce
 • ucpaný odtok vody
 • nadbytek pracího prostředku

Zamyslete se, jestli skvrny nemohou pramenit z nějakého výše uvedeného faktoru a snažte se jim do příště vyvarovat. Vždy také dodržujte doporučené instrukce na štítcích oblečení. Když už skvrny ale máte, je třeba se jich zbavit.

Jak se zbavit skvrn od pracího prášku?

Skvrny po pracím prášku můžete lehce odstranit mýdlem nebo octem. Nejdříve opláchněte skvrnu v teplé vodě, naneste mýdlo či přípravek na mytí nádobí a skvrnu otřete. Poté nechejte prádlo odležet alespoň 15–30 minut v lavoru s teplou vodou, kam přidejte hrnek octa. Oblečení opět vyperte, tentokrát ale bez pracího prostředku. Perte na nejvyšší teplotu, kterou štítek na oblečení umožňuje.7

Prací gel Zvolit sypký prášek nebo prací gel?

Kromě pracích prášků, které jsou stálicí v našich domácnostech už léta, máte možnost si vybrat i tekuté prací prostředky. Ty mají výhodu v tom, že je můžete použít při kratších programech i ručním praní. Rychleji se rozpouští a začínají působit okamžitě. Na rozdíl od pracích prášků ale nejsou  tak účinné na odolné skvrny třeba od kávy, vína nebo čaje, neobsahují totiž bělící složky. Hodí se naopak více pro tmavší kousky prádla.8

Už brzy se o pracích gelech dočtete na našem blogu, chystáme podrobnější článek.

valcha Pradlenky v průběhu časů

V dávných dobách lidé prali jen ve vodě. Místo pracího prostředku se nečistot zbavovali třením prádla o sebe nebo nejrůznějšími abrazivními technikami. Protože člověk je tvor inovativní, postupem času do vody začal přidávat nejrůznější pomocníky, které mu usnadňovaly práci. Nejdříve se jednalo o kůru ze stromů nebo popel. Velkým skokem byl vynález mýdla i valchy, které povýšily praní na novou úroveň, i když o odpočinkové činnosti stále nemohla být řeč. Až ve 20. století přišla spousta inovací. V roce 1916 byl v Německu vyvinut syntetický čisticí prostředek, detergent. A to byl v příběhu o praní důležitý mezník.

Syntetické detergenty, jejichž účinnou složkou jsou tenzidy,9 se používaly na praní proto, že lépe vzdorovaly tvrdé vodě a prádlo se mohlo prát i na nízké teploty. Od té doby nejen že vyšouply z pracího pole mýdlo, ale prošly celou řadou vylepšení. Začaly se do nich přidávat biologicky aktivní enzymy, které zlepšily jejich čisticí schopnosti. Poté se výrobci snažili najít způsob, jak zvýšit koncentraci, jak vychytat vůně a jak pomocí prášků lépe chránit pračky proti rezivění. Začaly vznikat prací prášky – sypké směsi na praní, které působily téměř magicky. “Kouzlo” v jejich účinku bylo ale jinde – problém nastal v odbouratelnosti jejich složení.10

Prosíme, sdílejte článek dál vašim přátelům, aby měli košile vyprané stejně šetrně jako vy:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..