Mýdlové ořechy neperou. Pravda, nebo mýtus?
Praní v šetrných přípravcích je tak trochu alchymie. Má často o malinko jiné zákonitosti než šmrdlání v běžných chemických prášcích. Vyžaduje odhodlání, a především jiný přístup k procesu praní. Kdo na to není připravený, může při přechodu na ekologické prací prostředky pociťovat nejistotu a zklamání.
Tak je to i s mýdlovými ořechy. Jedni na ně nedají dopustit, jiní je proklínají. Pojďme si proto tenhle mýdlový oříšek rozlousknout! V následujících řádcích propereme nejčastější obavy a potíže ekopradlenek: Perou ty mýdlové ořechy vůbec? A jak mohou být eko, když se dováží přes půl zeměkoule?
Ale pojďme to vzít pěkně popořádku, od ulepených plodů stromu mýdelníku…
Strom mýdelník aneb pár slov o původu mýdlových ořechů
Opadavý listnáč s názvem Sapindus Mukorossi je známý jako strom severní Indie a místní mu nejčastěji říkají ritha. Svou korunu natahuje až do výšky 20 metrů a patří mezi nejdůležitější stromy tropických a subtropických částí Asie.1 Na listech mýdelníku si pochutnává dobytek, jádra semínek se přidávají do půdního hnojiva a strom se uplatňuje také při zalesňování erodovaných kopců západní Himaláje.2 A co plodí?
Jeden strom zvládne vyprodukovat 30-35 kg plodů za rok. Po dozrání mění ořechy svou barvu do zlatava a začnou kvůli obsahu saponinů silně lepit. Sklizené plody se suší, již nelepí a jejich barva se změní na červenohnědou. V našich luzích a hájích se zabydlely především v bubnech praček, jejich využití je ale daleko širší.
Kam všude se mýdlové ořechy zakutálely?
Lékařství: Vyrábí se z nich rostlinné léčivo k vykašlávání a uvolnění dýchacích cest, léky na epilepsii či migrény.3
Ajurvéda: Jsou populární ingrediencí v šamponech a čističích. Ajurvédská medicína je využívá k léčení ekzémů, lupenky nebo k odstraňování pih.4
Domácnost: Hojně se využívají na leštění šperků, mytí nádobí a praní prádla.
Kosmetika: Indické ženy si s mýdlovými ořechy myjí vlasy i celá těla.
Čištění půdy: Tenzidy (povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění nečistot) získané z oplodí dobře účinkují při čištění kontaminované půdy.5
Odvšivování: V Číně a Indii se s jejich pomocí zbavují vší.6
Jak prát s mýdlovými ořechy, aby skutečně fungovaly?
Původní obyvatelé Indie a Nepálu používají mýdlové ořechy k praní už několik tisíc let. Obsahují totiž vysokou koncentraci saponinů. Ty se ukládají ve slupkách ořechů, aby jádro chránily před škůdci, bakteriemi a plísněmi. No a právě saponiny jsou zodpovědné za dobré vyprání prádla. Jejich dezinfekční a protiplísňové účinky jsou bonusem navíc. Slupky ořechů se proto suší a prodávají jako prací prostředek.
Zprávy o prací zdatnosti a ekologičnosti mýdlových ořechů se brzy rozkřikly. Z Indie se tak ořechy dokutálely i do mnoha domácností všude po světě. Lidé jimi začali nahrazovat klasické prací prostředky a zanedlouho se vytvořily dva tábory. Jedni na ně nedají dopustit, jiným se zdá praní neefektivní. Jak to s nimi tedy je? Perou, nebo ne?
Nejdříve je potřeba si uvědomit, s čím praní v ořeších běžně srovnáváme. Asi budete souhlasit, že většinou s konvenčními pracími prostředky. Vaše prádlo sice dokonale vyperou, rozjasní a vybělí, ale v přírodě a našem těle zanechají neblahý škodlivý otisk.
Praní se zkrátka v moderní domácnosti stalo činností, která musí být hlavně co nejjednodušší a nejrychlejší. Snadným procesem, co vyžaduje jen vše-čistící prací prášek a stisknutí kouzelného tlačítka.
Používání tak šetrného pracího prostředku jako jsou mýdlové ořechy proto vyžaduje přecvaknutí. Obrat z lhostejné pohodlnosti k vědomému odhodlání a vůli najít ten pravý způsob praní, dobrý pro člověka i pro přírodu. Jen pak můžete s ořechy dosáhnout skutečně dobrých výsledků. Jak?
Přestože ořechy nemají zázračné vlastnosti chemo-koktejlů, dokáží prádlo spolehlivě vyprat. Jen je potřeba udělat jeden až dva kroky navíc:
- Praní barevného prádla:
Do látkového sáčku, který najdete v každém balení, vložte příslušný počet ořechů podle návodu na obalu (záleží na tvrdosti vody a stupních, na které chcete prát), zavažte a přidejte s prádlem do bubnu pračky.
- Praní bílého šatstva: Mýdlové ořechy neobsahují bělicí a zjasňující látky. Postupujte tedy jako u praní barevného prádla, ale navíc do pračky přisypte bělicí prášek a odstraňovač skvrn Puer
.
- Silněji zašpiněné bílé a stálobarevné prádlo: Večer před praním ho namočte do kbelíku s co nejteplejší vodou. V ní rozpusťte 1 – 2 lžíce prášku na skvrny Puer. Ráno vodu vylijte a prádlo hoďte do pračky s mýdlovými ořechy.
- Fest zaneřáděné svršky: Postupujte stejně jako v předchozím bodě, ale do pračky raději šoupněte ještě jakýkoliv eko prostředek na skvrny nebo prací sodu. Na extra odolné skvrny použijte například olivové mýdlo.
Tierra Verde je česká firma, která má velké „eko“ srdce. Kromě ekodrogerie vyrábí i sáčky a tašky pro bezobalové nákupy z biobavlny, ručníky i praktické kartáče do kuchyně pod značkou Casa Organica.
Vše vzniká nedaleko Brna, v malé výrobně, zlatýma českýma rukama. S myšlenkou na lepší zdraví lidí a růžovější budoucnost naší planety.
2 extra tipy na praní s ořechy:
-
- Mýdlové ořechy prádlo přirozeně změkčují, nemusíte tak už používat aviváž!
- Účinnost praní ovlivňuje tvrdost vody. Čím větší tvrdost vody, tím více ořechů je potřeba do praní přidat a naopak. Informace o tvrdosti vaší vody by vám na požádání měli zdarma poskytnout vodárny. Případně si ji můžete změřit třeba těmito páskami.
Mýdlové ořechy tedy z naší zkušenosti i ze zkušenosti našich zákazníků perou díky vysokému obsahu saponinů dobře. Je však potřeba dodržet výše uvedené kroky. Eko-praní má zkrátka jiné zákonitosti než praní v pohodlných, zato pochybných, koktejlech.
Bonus navíc: DIY tekutý čistič z mýdlových ořechů
Postup: 10-15 mýdlových ořechů (nebo jejich slupek) vložte do plátěného sáčku a šňůrkou zajistěte. Pytlík vhoďte do velkého hrnce a přidejte 1 litr vody. Přiveďte k varu a zhruba po 25 minutách se vytvoří žlutohnědá tekutina.
Použití:
Praní: Stačí 2-3 lžíce, pro příjemnější vůni přikápněte esenciální olej dle libosti.
Čistič domácnosti: K tekutině přidejte sodu a esenciální olej. Čáry máry fuk. Dešpinizér kuchyní a koupelen je na světě.
Čistič vany: Smíchejte sodu s tekutinou v takovém poměru, aby vám vznikla pastová konzistence. V kombinaci s kartáčem odstraní z vany zašlou špínu a staré zbytky mýdla.
Prostředek na mytí nádobí v myčce: Stačí 3 lžíce tekutiny a o vaše nádobí je postaráno.
Dovoz a ekologie? Jde to vůbec dohromady?
Mýdlové ořechy se nejčastěji pěstují v Indii a Nepálu. Někdo jim proto vytýká, že se musí dovážet z druhého konce světa. Ano, upřednostňovat lokální zdroje je důležité. Ve světě čistých ponožek a trik bez fleků to ale není tak jednoduché. Proč? Sledujte.
Do prášků a gelů na praní jsme se ponořili až po bradu a vylovili jsme 3 zásadní problémy, které se v nich topí:
- Původ ingrediencí, ze kterých jsou složeny, lze dnes vypátrat jen velmi obtížně. Nikdo tedy nezaručí, že ingredience na výrobu vašeho oblíbeného pracího prášku nepochází z různých koutů světa.
- Pokud koupíme hotový dovezený výrobek, cestovala k nám i jeho voda. Jedna pětina ze všech ingrediencí pracích přípravků připadá právě na vodu. Ty tekuté jí obsahují samozřejmě nejvíc. Když zabrousíme do statistik, celosvětově se v roce 2015 spotřebovalo na výrobu pracích přípravků 5 milionů tun vody. Poptávka po tekutých pracích gelech se především v Asii a na Středním východě zvyšuje, množství spotřebované vody bude tedy podle všeho také růst.7
- A víte, z čeho se vyrábí tenzidy pro většinu běžných, ale i ekologických, dešpinizérů prádla? Z exotických plodin. Z kokosového nebo palmového oleje, případně z cukrové třtiny. Jen to bohužel ve složení nikde nevybrejlíme. A jsme u stejného problému. I český výrobek tak může obsahovat suroviny z dalekých koutů planety. Není to opravdu tak černobílé, jak se na první pohled zdá.
Mýdlové ořechy jsou naproti tomu mnohem průhlednější. Ano, jsou dováženy z daleka, avšak v suchém stavu. Balené jsou v pytlích a dorazí k nám lodí nebo letadlem. Pak už se jen přebalí pro zákazníky a dají na pulty obchodů. Necestuje s nimi žádná voda navíc ani chemické ingredience neznámého původu. Suma sumárum, ekologická karma mýdlových ořechů může být čistší než svědomí kdejakého “naoko” lokálního pracího prostředku.
Eko, nebo neeko? Zahoďte černobílé brýle
Kde tedy udělat při ekologickém smýšlení čáru, co je správné a co ne, je složitá otázka. Vyžaduje vždy pohled z více úhlů a zohlednění všech faktorů. Černobílé vidění může přinést unáhlené soudy a skončit nesprávným rozhodnutím.
Praní s konvenčními prostředky je dalším z řady pokroků, jehož důsledky na naše zdraví a čistotu planety jsme úplně nedomysleli. Alternativ je ale spousta a mýdlové ořechy jsou za současných podmínek dobrou a šetrnou možností. Pokud si už nechcete vybírat prací prášek jen podle vůně a cenovky, zkuste to jinak. Dejte vašemu oblečení, zdraví i Zemi šetrnou péči.
Prosíme, sdílejte článek se svým okolím, třeba inspiruje k šetrnému praní i někoho dalšího:
Nejoblíbenější zelené poklady
Dárková sada Vůně Vánoc s osvěžovačem, éterickým olejem a keramickou destičkou od Tierra Verde. | Omrknout | |
Sedm zvířátkových vánočních ozdob se semínkovými bombami Blossombs, které na jaře vykvetou. | Očíhnout | |
Prebiotický tuhý šampon Hair Booster od Kvitku pro podporu růstu vlasů a hydrataci pokožky. | Omrknout | |
Přírodní aroma difuzér s tyčinkami s vůní citronové trávy v elegantní lahvičce s dřevěným víčkem Mulieres. | Očíhnout | |
Praktické multilíčidlo na rty a tváře Uoga Uoga s lehkou krémovou strukturou v pěti odstínech. | Omrknout | |
Lahoda do chladných dní v podobě kořeněné směsi Chai Latte od Šufana. | Očíhnout |
Je dobře, že jste článek napsali. Hodně lidí (včetně mě) si možná neuvědomuje, kolik vody je třeba na prací gel. Po 20 letech pouhého třídění odpadu začínám otevírat oči a nestačím se divit, kolik jsem toho zazdila….díky, že tu jste.
Hmm, ta takový článek mě nepřesvědčil, že by ořechy dobře praly. Testy, které já jsem četla, srovnávaly účinnost praní s ořechy k účinnosti praní v čisté teplé vodě.
takze aby mydlove orechy dobre praly, je potreba pradlo nejdriv namocit do uplne jineho praciho prostredku…..:)
Měli jsme problém s funkčním nevlněným oblečením, kdy ořechy neodstranily, spíš jaksi přetvořily zápach potu. Možná sem neco dělala špatně.
Díky za tip na čistič, ten možná zkusím. 🙂 Ořechy mě ale nepřesvědčily, ono to přece jenom není ořechy versus prášek na praní ze supermarketu. Nedávno jsem třeba zkusila vyrobit vlastní prací gel z prací sody, mýdla a vody a pere perfektně. 🙂
Dobry den, tiez som pred par dnami chcela vyskusat mydlove orechy, ale nasla som D-Test, ktory ich testoval a potvrdil, ze ucinnost je asi rovnaka, ako pranie v cistej vode :(.
Dobrý den,
čtu si komentáře a je mi trochu smutno z toho, jak se mnoho hospodyněk drží zuby nehty zavedené klasiky – prášky ze supermarketu a úžasně voňavé aviváže rovněž odtud – pak chodí po doktorech s opakujícími se alergiemi, sníženou imunitou apod. Je mi 68 a tudíž si pamatuji, jak jsem pomáhala babičce s praním, byla to sice dřina, ale bylo to EKOLOGICKÉ. Když jsem se stala mámou, objevily se poloautomatické pračky, kam se nesmělo použít mýdlo na praní a tudíž začaly i prací prášky – CHEMIE. Tehdy u mně nastoupila alergie… přeskočím mnoho let a konstatuji, že jsem ŠŤASTNÁ, že už nemusím chemii, že na našem trhu je na výběr a že se vrátil ZDRAVÝ ROZUM do širokého povědomí a do našich domácností zdravé praní a uklízení. Oříšky používám, přidávám event. Puer a také trochu vody s pár kapkami esenciálních olejů pro vůni a pokud mohu sušit na sluníčku, věřte nevěřte – prádlo je super vyprané a svěží. Předtím ale, než začnete ekologickou drogerii na praní je potřeba vyčistit pračku tím, že v ní nechejte proběhnout jeden cyklus (jen tak bez prádla) s přidáním 1 l octa a možná i 2x za sebou, záleží, jak dalce máte „zadělanou“ pračku.
Fandím ořechům, sodě, mýdlům apod.!
Dobrý den, Zdenko,
omlouvám se za opožděnou odpověď. Za Váš komentář bych Vám chtěla poděkovat. Věřím, že právě sdílením zkušeností jako jsou ty Vaše, se dokážeme navzájem inspirovat, vrátit se zpět k přírodě a přirozenějšímu způsobu života. A tip na čištění pračky je super. I nám se osvědčilo pravidelné čištění pračky, párkrát do roka. Buď octem, jak píšete, nebo můžete do přihrádky na prací přípravek dát pár lžic kyseliny citronové a jedlou sodu. Pračku pak stačí zapnout na prázdno na program s teplou vodou (90-95 °C) a je to. 🙂
Mějte se moc hezky.
Tereza z Econea.cz
Zdravím chtěla jsem si objednat mýdlové ořechy jelikož mi už docházejí a narazila jsem na komentáře a chci se podělit o vlastní zkušenost ořechy na praní používám už několik let a jsem šťastná že jsem je objevila když jsem je začala používat také jsem měla pocit že prádlo divně zapáchá (hlavně tmavé prádlo) přesto že jsem na pytlíček kapala esens.ol.ale nevzdala jsem to a po čase prádlo začalo vonět čistotou myslím si že to bylo tím Jak se z prádla vypírali ty chemikálie které jsem používala dříve ano praní s ořechy je trochu náročnější ale zdraví mé rodiny a ulehčení přírodě od chemie za těch pár minut navíc stojí .
Mýdlové ořechy používám několik let a nedám na ně dopustit. Máme ultra tvrdou vodu, takže je to opravdu oříšek, který se ale dá snadno vyřešit. Sáček s ořechy zaliji horkou vodou a nechám louhovat. Stačí půl hodiny, ale když je to déle, nic se nestane. Prádlo je krásně čisté a voňavé a funguje i na hodně „zadělané“ montérky. Pravda, používám vždy i trochu změkčovače.
Jinak musím říct, že zpočátku jsem taky byla skeptik. A to poté, kdy jsem ořechy vyzkoušela podle návodu. Pak jsem pročetla rady, trochu zvýšila dávku, začala namáčet (ořechy, ne prádlo), a je po problému.
Díky za ně a držím palce dalším ekopráčům, ať se daří 🙂
Dobrý den, Jitko,
moc děkujeme za sdílení zkušeností. Jak píšete, praní s mýdlovými ořechy ovlivňuje i tvrdost vody. Každý si to proto musí vyzkoušet a podle toho jejich používání přizpůsobit. Ať se Vám i dál moc daří v šetrném životě. 🙂
Za celý tým Econea.cz zdraví,
Tereza
Dobrý den, Jitko, prosím Vás, já jsem se o tom, že existují nějaké mýdlové ořechy, dozvěděla dnes, když jsem si do Dm šla poprvé napustit do kanystru prací gel. (zatím jsem chodila jen pro máchadlo). Prací gel jsem si nakonec nevzala, protože jsem na ořechy alergická a zatím nevím, jestli i na ty mýdlové, podle vůně jsem dost opatrná. Ale přeci jen mi vrtá hlavou jedna věc – když vyperete s ořechy, co s nimi pak? Vyhodí se, nebo se nějak použijí opakovaně? Možná je to hloupý dotaz, ale fakt jsem o tom zatím neslyšela. 🙂 Jinak zatím používám jiný eko přípravek, (i na úklid a nádobí) prioritou pro mě bylo nalézt výrobek, co není testovaný na zvířatech. Ale čím dál víc mě štvou ty plastové kanystry, tak jsem si začala napouštět v Dm aspoň to máchadlo..kde je prostě jeden kanystr a člověk si dopouští. Děkuju Vám 🙂
Hezký den, Evo,
prací ořechy můžete použít opakovaně, pokud perete při teplotách do 60 ˚C, tak zhruba 2-3x. Ořechy, které už v teplé vodě nepění (neuvolňují saponin), pak můžete házet do kompostu. 🙂
Mějte hezký zbytek dne,
Tereza z Econea.cz
Dobrý den,
peru s mýdlovými ořechy teprve krátkou dobu, ale nezaznamenala jsem, že by se něco špatně vypralo. Byla jsem trochu nedůvěřivá v jejich prací schopnosti a asi po dvou měsících používání ořechů jsem přesvědčená, že je to dobrá cesta. Mastné skvrny na prádle předeperu, to jsem ale dělala i dříve.
Děkuji za radu s namáčením ořechů, kdyby se stalo a bylo potřeba něco silnějšího.
Přeji všem pradlenkám krásný den.
Vlaďka
Krásný den i Vám, Vlaďko!
To je skvělé, že úspěšně perete s mýdlovými ořechy a děkujeme, že své zkušenosti sdílíte dál.
Za tým Econea.cz moc zdraví Terka