Úklid s Bio-D: Proč je lepší prohrát bitvu s bakteriemi?
Reklamy nás denně přesvědčují o tom, že i doma musíme být ve střehu. Že jedině úklid s prostředkem, který zahubí veškeré bakterie, nás může uchránit před vážnými nemocemi. V dobré víře se tak vyzbrojujeme všemožnými dezinfekčními prostředky a vedeme válku s neviditelnými mikroby. Ale je to opravdu tak, že na každém kroku číhají zákeřné bakterie, které musíme okamžitě zahubit, nebo zahubí ony nás? Mezi mopy v komoře se šeptá, že i čistota má své hranice…
V tomto článku si proto uděláme pořádek v samotném způsobu uklízení. Bez ochranných rukaviček nadzvedneme víčka běžných dezinfekčních pulírovačů. Řekneme si, proč je někdy lepší válku s bakteriemi prohrát. A vydáme se vstříc šetrnému pulírování s klenotem ekologické drogerie, značkou Bio-D. Tak pojďme na to.
Dezinfekční prostředky: Věrní pomocníci, nebo maskovaní neřádi?
Chemické dezinfekční prostředky vynalezl v 19. století anglický chirurg Joseph Lister (ano, i známá ústní voda Listerine nese jeho jméno). Jeho vynález dramaticky snížil výskyt pooperačních infekcí. Dezinfekční prostředky se tak rychle rozšířily a staly se nezbytností operačních sálů. Zabijáci bakterií si ale časem našli cestičku i mimo nemocniční zařízení. Dnes si je tak běžně zveme do svých domovů.
Je to ale skutečně tak, že nás bez silné dezinfekce sežerou bakterie zaživa? Rozhodli jsme se této úklidové záhadě přijít na kloub. Čmuchali jsme kolem a na pomoc přizvali i odborné studie. Odhalili jsme tak celou řadu záludností, které běžné dezinfekční prostředky mohou ukrývat. Dívejte.
1. Pokouší naše zdraví
ASTMA
Že běžné úklidové prostředky mohou zhoršovat symptomy lidí trpící astmatem, se ví již dlouho.1
Novější studie ale uvádějí, že dezinfekční i klasické produkty ve spreji mohou způsobovat astma také u zdravých lidí.2 Naznačují dokonce, že jejich pravidelné používání těhotnými ženami může mít škodlivý vliv na zdraví jejich nenarozených dětí. 3 4
FATÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ PLIC
Používání běžných dezinfekčních čisticích prostředků obsahující chlorová bělidla, peroxid vodíku či KAS (kvartérní amoniové sloučeniny, běžné v prostředcích k dezinfekci podlah, nábytku a jiných povrchů) je spojováno se zvýšeným rizikem vzniku nevyléčitelných plicních onemocnění. 6
POŠKOZENÍ KŮŽE A ALERGIE
Přímý kontakt s dezinfekčními čističi na bázi chloru (v českých domácnostech velmi běžnými) může způsobit bolestivé poleptání pokožky a podráždění očí. O tom varují samotní výrobci na obalech daných produktů. V dezinfekčních čističích můžete narazit také na škodlivé konzervanty. Například 2-fenylfenol může způsobit podráždění kůže i očí.7 Dalšími běžnými alergeny v dezinfekčních čističích jsou pak syntetické parfémy.8
INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ U DĚTÍ
Čisticí prostředky na bázi chloru mohou mít na svědomí také vracející se chřipky a angíny u dětí. Bělidla a další čisticí produkty mohou totiž poškozovat povrch plicních buněk, a tím způsobovat záněty a umožňovat vznik infekce.9
RIZIKOVÉ KARCINOGENY
Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje formaldehyd za známý lidský karcinogen. Přesto na něj můžeme narazit také v dezinfekčních i jiných čisticích produktech.10 Někteří výrobci přitom nepoužívají formaldehyd jako takový. Do produktu přidávají konzervanty (bronopol známý jako 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol), které formaldehyd mohou uvolňovat.11
V nemocničním prostředí zachraňují životy, v našich domovech je mohou ohrožovat. A co životní prostředí? Umí se s dezinfekčními prostředky vypořádat lépe než my?
2. Páchají neplechu v přírodě
Látky obsažené v čisticích prostředcích se mohou dostat do vzduchu, půdy, s vodou do čistíren odpadních vod a dále do potoků, řek a jezer. A také tam mohou nadělat pořádnou neplechu. Pojďme se podívat na pár nemilých příkladů:
- Prostředky na bázi chloru mohou do ovzduší uvolňovat škodlivé plyny a velmi toxické mohou být také pro vodní organismy.12
- Toxicita na vodní organismy byla prokázána také u alkylfenolů a jejich derivátů (AP, APE) a nonylfenolů (NP), které mají široké využití a používají se také v čisticích a kosmetických produktech.Sedimentace nonylfenolů v řekách významně přispěla ke změně sexuálního vývoje a plodnosti ryb v britských řekách. Nonylfenoly mohou u některých organismů způsobit změny v sexuálním vývoji a plodnosti. Jejich používání bylo v EU omezeno. Regulace se však týká jen NP v textiliích a nevtahuje se na výrobky z dovozu.13
3. Skrývají další neviditelná rizika
Oslabená imunita
Počet alergických a atopických onemocnění za poslední desetiletí několikanásobně narostl. Někdy je spojován se změnou hygienických návyků a přehnanou čistotou v domácnostech. Podle této teorie jsou lidé čím dál méně vystavováni mikrobům, které jsou důležité pro vývoj imunitního systému. Ačkoli tento pohled zatím nebyl prokázán, přinesl hodnotné podněty pro další zkoumání. 14
Ztráta potřebných mikroorganismů
Látky z dezinfekčních prostředků mohou navíc pronikat do povrchových a spodních vod. Smrtící jsou pak pro řadu potřebných mikroorganismů, které napomáhají rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod.
Odolné bakterie
Dezinfekční látky mohou z bakterií vyvinout rezistentní superbakterie. Prokázáno to bylo u biocidu, látky běžně používané v čisticích přípravcích. Její pohyb v rámci EU reguluje nařízení z roku 2012.15 Ve správné koncentraci biocidy hubí bakterie a další mikroby. Pokud se ale použije koncentrace slabší, bakterie mohou přežít, mutovat a stát se odolnými.16
Náš moderní svět je plný paradoxů. A zdá se, že jednoho z nich se účastníme při každém domácím úklidu. Své příbytky pucujeme do sterilní čistoty. Vyzbrojeni vše-ničícími spreji a poháněni strachem o naše zdraví. A jak se ukazuje, oběťmi našich likvidačních náletů můžeme být i my sami, naše děti, domácí mazlíčci a příroda kolem nás. Co s tím? Máme se navždy vzdát úklidu a zvyknout si na život ve špíně?
Lze vycídit domov účinně a přitom ekologicky?
Může se zdát, že se tento článek zvrhl v ódu na bakterie a v lítý boj proti veškeré dezinfekci. Nebojte, není tomu tak. Uklízet musíme. Jen bychom si měli uvědomit, že naše domovy nejsou operační sály. Existují šetrnější způsoby úklidu. Takové, které nás zbaví špíny, aniž by nám skrytě podkopávaly zdraví a škodily i přírodě. A jak na ně?
Zkuste udělat 6 základních krůčků k šetrnějšímu úklidu:
Čističe, které slibují zahubení bakterií, můžete použít jako příležitostný doplněk úklidu. Vyšší výskyt nežádoucích organismů může být na toaletě, v kuchyni, v okolí lednice a odpadkových košů. A dezinfekční prostředek občas využijí i majitelé domácích mazlíčků.
Vyhněte se klasickým dezinfekčním čističům a vsaďte na ty šetrné. Vyberte si spolehlivou a zodpovědnou značku nebo ověřeného prodejce.
Dejte pozor na správné dávkování. Použití nadměrného množství přípravku může zanechat na čištěném povrchu stopy nebo mazlavý film. Přiměřeným dávkováním navíc ušetříte i svou peněženku.
Při běžném úklidu a každodenních hygienických aktivitách sáhněte po čisticích prostředcích bez dezinfekčních super-vlastností.
Mnohdy postačí mocné trio: citron, ocet a jedlá soda. Případně použijte ekologické čisticí prostředky od ověřených výrobců.
Prevence je gró. Před vstupní dveře si pořiďte rohožku. Dřez, umyvadlo i vanu vybavte sítkem na zachycení větších nečistot.
A pokud vám to přece jen nedá, dezinfikujte bezpečně, prověřenými výrobky. Kvalitní prostředky, s dezinfekcí i bez, má například britská značka Bio-D. Celý březen na ni máme slevovou akci. Sami ji v Econea používáme a chválí si ji i naši zákazníci. Mrkněte, co může nabídnout:
K bezpečnému domovu se prosmejčíte s Bio-D. Je šetrná, ale přitom účinná
Bio-D dokazuje, že šetrné ingredience mohou docílit i těch nejvyšších hygienických požadavků (Evropský standard BSEN 1276).17 Dokladem dobré efektivity je i to, že její produkty používají provozy s nejpřísnějšími hygienickými pravidly jako jsou restaurační kuchyně. Pomáhají také v boji proti E.coli, salmonele a MRSA (zlatému stafylokokovi).
Laboratorní zkoušky navíc prokázaly, že přípravky Bio-D neničí užitečné bakterie, které jsou zodpovědné za rozklad splašků. Jejich používání tedy nenarušuje přirozené klima septiků a ty nebudou zapáchat. A jakými látkami šetrné účinnosti v Bio-D docílili?
Hlavní účinnou složkou v těchto čisticích produktech je kyselina citronová a octová. V těch dezinfekčních je použita kyselina mléčná získaná fermentací evropské kukuřice.
Také ostatní složky v lahvičkách Bio-D, těch s dezinfekčními schopnostmi i bez, pochází z rostlinných zdrojů. A ve velkém množství ze zdrojů obnovitelných. Nenajdete v nich žádné pochybné ropné deriváty, škodlivé konzervanty, formaldehyd, GMO látky, umělé vůně či barviva. A radovat se může i citlivá kůže. Celý sortiment Bio-D je totiž hypoalergenní.
Šetrné složení tvoří pevné pilíře celé značky. Její zakladatel, Michael Barwell, totiž sám kdysi pracoval jako údržbář a uklízeč. Přímá zkušenost s toxickými čisticími lektvary odstartovala jeho pátrací misi po stejně účinných, ale zaručeně bezpečných látkách.
Třešničkou na dortu jsou pak obalové materiály této značky. V minulosti Bio-D používala kontejnery vyrobené ze 70 % z recyklovaných plastů. Nyní výrobce zvedl laťku ještě výš a své produkty balí do 100% recyklátu. Bio-D zkrátka na své zelené misi myslí na všechno. I proto si získala naši důvěru.
Pokud jste připraveni ze svých příbytků vytvořit opravdu bezpečná útočiště, pečujte o ně šetrně. Ať už čističi ze šuplíků našich babiček nebo pomocí moderní ekologické drogerie jako je ta od Bio-D. Vylovit ji v našich skladových poličkách můžete třeba hned.
Prosíme, sdílejte tento článek se svým okolím. Možná podnítí k šetrnému úklidu i někoho dalšího.
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Mňamkózní pastilky s Bachovými esencemi Veselá škola od Energie rostlin pro klid a sebevědomí školáků. | Omrknout | |
Antistresová roll-on aroma tyčinka Saloos pro uvolnění napětí a povzbuzení při únavě a vyčerpání. | Očíhnout | |
Zvýhodněná BIO sada šamponu, kondicionéru a masky pro suché vlasy od italské Officina Naturae. | Omrknout | |
Úklidový starter pack univerzálních pomocníků pro eko domácnost za výhodnou cenu od Allnature. | Očíhnout | |
Na suchá chodidla a popraskané paty jedině regenerační balzám Hebké nožky od slovenského Kvitku. | Omrknout | |
Zdravá BIO dobrota do kapsy v podobě ovocných koulí z datlí, fíků, vlašáků a kokosu od Sunny Fruit. | Očíhnout |
Zdroje důležitých tvrzení