Přečtete za: 6 min

Jak na jarní úklid ekologicky? Osvědčená strategie v 10 krocích

Součástí jarního detoxu je i očista našeho životního prostoru. Přes dlouhou zimu se totiž nepotřebné a tíživé elementy nastřádaly nejen v našich tělech, ale i kolem nich. Růžky pokojů bez pavučin, poličky zbavené nánosu prachu i okna lemovaná čerstvě vypranými závěsy osvěží a odlehčí jak váš domov, tak vaši mysl. Dnes k vám proto spěcháme obtěžkáni osvědčenými úklidovými tipy a našimi favority mezi ekologickými úklidovými prostředky. Ještě než si s koštětem v ruce řekneme, jak na úklid domácnosti, pojďme se trochu namotivovat. Co všechno nám takový úklid přinese?

Úklid domácnosti místo terapie

Jak se cítíte, když máte doma uklizeno? Jaké emoce připlují, když na podlaze vyšlápnete drobky, šuplík přetéká bordelem a z šatníku padá zmuchlané oblečení? Když jsme obklopeni nepořádkem a chaosem, pocity frustrace, úzkosti a podráždění přichází tak nějak snáz. Úklid tedy zdaleka není jen o čistotě příbytků. Propojení mezi čistým domovem a duševním zdravím potvrzuje dnes i věda.

žena

Psychologické studie spojují nepořádek se stresem a úzkostmi a potvrzují přínosy úklidu na mentální zdraví člověka.1 2 Jedna americká studie například prokázala přímou korelaci mezi aktivním životem i zdravím účastníků a tím, zda doma udržují pořádek, nebo ne.3

Náhoda není ani to, že se při pocitech úzkosti či stresu často chodíme uklidňovat právě ke špinavému nádobí nebo podlaze. Podle psychologů totiž úklidem získáváme pocit kontroly.4 Smejčení pomáhá snížit deprese, pohyb při úklidu navíc prospívá naší fyzičce, zlepšuje koncentraci i náladu a uvolňuje napětí.5 6

V životě se dějí věci, které ovlivnit nesvedeme, pořádek můžeme ale vždy vzít do vlastních rukou. Nicméně, úžasné benefity úklidu se dají velmi snadno zazdít. Jak? Špatným výběrem úklidových přípravků a pomocníků.

Ekologický úklid domácnosti

Z běžných čisticích prostředků po svých domácích oázách totiž rozprašujeme pochybné ropné deriváty a syntetické parfemace. Čisticí prostředky obsahující chlor a dráždivé tenzidy mohou způsobovat alergie, ekzémy a další řádku zdravotních problémů. Škodlivé látky si totiž celkem snadno nachází cestu do našeho organismu skrze kůži i dech. A pak je tu ještě jeden problém. Vylitím do dřezu tihle neřádi nemizí z povrchu zemského. Potrubím plavou do čistíren vod, které zvládnou odbourat jen část z nich. Zbytek putuje dál do naší přírody. Může tam toxicky působit na živé tvory a přes potravní řetězec se vrací zpátky k nám lidem.

čisticí prostředek
👉 Očíhnout zelené poklady od E-cloth
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres

Jak tedy na jarní úklid?

Šetrně a systematicky. Když se dlouhá cesta rozdělí na jednotlivé úseky, putuje se mnohem snáz. Zkuste následující postup aplikovat v každém pokoji vaší domácnosti. Co nevidět se ocitnete v příjemně čistém a urovnaném hnízdě, odlehčeném od nepotřebných zbytečností.

Úklidová strategie: Postup v 10 krocích

1. Zbavte se přebytečného

Protřiďte stožár časopisů na konferenčním stolku. Ve skříni vyhmátněte kousky, co nepasují, o velikost se scvrkly a další oblečení, které z jakéhokoli důvodu nenosíte. Čistka nepotřebného pomůže i vaší psychice. Potvrzuje to i studie z roku 2010, která vysledovala vyšší úroveň stresového hormonu kortizolu u žen, které v domácnosti hromadily nepotřebné.7

oblečení

2. Vyzbrojte se: Vybavení a pomůcky na úklid

Připravte si k ruce vše pro úklid. Ekologické čisticí přípravky, košťata i hadříky. Pusťte si oblíbenou muziku. Nahlas. Sousedi prominou. 🙂

Ekologické čisticí prostředky
  • Univerzální čisticí prostředek

To je taková stálice všech domácností. Pokud nefandíte klasice našich babiček – citronu, octu a sodě – výběr multifunkčních eko prostředků je dnes široký.

Třeba Univerzální čistič od Sonettu je založený na derivátech z kokosového oleje a cukerných tenzidech, které příroda snadno rozloží a jsou vlídné i k citlivé pokožce. I jeho varianta Sensitive, která je super pro domácnosti s alergiky a super citlivými osobami vyčistí, odmastí a nablýská snad všechny druhy domácích povrchů. Super praktický a všestranný je i Univerzální čistič povrchů ve spreji od italské značky Officina Naturae.

Univerzální čistič Sonett
Univerzální čistič Sonett s vůní pomerančů a citronové trávy
  • Dezinfekce na úklid

Ta se hodí především k úklidu stěžejní místnosti v domě – toalety, pak také kuchyně a využijete ji i na podlahy, po kterých chodí kromě lidí také čtyřnozí domácí mazlíčci. Lahvičky s konvenčními dezinfekčními cídiči obsahují často roztoky na bázi chloru i dráždivé konzervanty, které mohou uvolňovat formaldehyd, známý lidský karcinogen.

Sáhněte proto raději po produktech, které účinkují na bázi přírodních ingrediencí jako je kyselina citronová, octová a mléčná nebo rostlinný alkohol. Nám se osvědčil Dezinfekční prostředek na omyvatelné povrchy od značky Tierra Verde, skvělý je Dezinfekční čistič na různé druhy povrchů od Sonettu a účinné dezinfekční čističe umí i značka Bio-D.

Dezinfekční prostředek od Tierra Verde
Přírodní houbičky na úklid

Místo těch klasických plastových, sáhněte po houbičkách a hadřících z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Třeba tyhle, od značky Mulieres, jsou z celulózy a bavlny a dají se i prát! A pak tu jsou „hypermoderní“ nano pomůcky na úklid. 🙂 Ty má v paži francouzská značka Ecodis. Hadr na podlahu z mikrovláken vyčistí podlahu klidně i na sucho, nebo jen s pár kapkami vody. Drobným rostlinným vláknem zachytí nečistoty z povrchů všeho druhu i hadříky z téhle sady.

DIY okénko

Jak vyrobit domácí čisticí prostředky na úklid?

Octová voda na úklid

Její příprava nemůže být snadnější. Půl litru octa smíchejte s 250 ml vody. Pokud vám ocet nevoní, přikápněte 20 kapek esenciálního oleje. Nalijte do lahve s rozprašovačem. Tradá. Univerzální čistič je na světě. S antibakteriálními účinky a za pár kaček.

Jedlá soda na úklid

Smíchejte citronovou šťávu s jedlou sodou tak, aby vznikla hustší pasta. Kyselina z citronu má antibakteriální a dezinfekční účinky a působí jako přírodní bělidlo. Pasta se hodí na více znečištěné povrchy. Stačí do ní namočit vlhkou houbičku a začít drhnout.

Čisticí prostředek z octa a sody

Ocet v kombinaci s jedlou sodou krásně pění. Společně tedy tvoří čistič, který prošťouchne třeba i ucpaný odpad.

3. Zaútočte na prach

Šetrné úklidové asistenty máte připravené? Tak se konečně dejme do úklidu. První na mušce je prach. Začněte povrchy blíže stropu a propracujte se dolů.

4. Nezapomeňte na praní


Tématiku eko praní jsme detailně prozkoumali v tomhle článku. Pod slupku mýdlových ořechů nakoukněte tady. Jak na praní pro nejmenší, se pak dozvíte v tomto článku a s výběrem šetrné aviváže vám poradíme zde.

Svlékněte povlečení a prostěradla, potah z gauče i polštářů. Pračce svěřte i kuchyňské utěrky, běhoun z jídelního stolku, koupelnové ručníky i osušky.

 
Jestli chcete mít vše tiptop, vyperte i záclony a závěsy. Máte-li domácího mazlíčka, i jeho pelíšek si zaslouží tóčo v pracím bubnu. Pokud vaše sedačka utrpěla zásah omáčkou, kávou či jiným pachatelem, zkuste čisticí prostředek na čalounění. Dobře zafunguje Sprej na skvrny od Sonettu, nebo Olivové mýdlo na skvrny od Tierra Verde.
Sprej na skvrny značky přírodní drogerie Sonett

5. Vyprovoďte špínu

Očistěte a omyjte odkládací a pracovní plochy. Dotek hadříku dopřejte i dveřím a klikám, všeobecně povrchům a místečkům, která přitahují ruce jako magnet.

Extra tipy na úklid kuchyně

Opečujte varné desky, připálené hrnce i nerezové spotřebiče. Například Multifunkční jílová pasta se nám osvědčila jako skvělý čisticí prostředek na nerez a je dokonce v BIO kvalitě!

Jistě víte, že drsné drátěnky nerezu nedělají dobře. Mastnotu, otisky prstů i bakterie ze všech typů nerezových povrchů odstraňte raději jemným hadříkem z mikrovláken.

Extra tipy na úklid koupelny

Omýt nezapomeňte sprchový závěs či dvířka od sprchy. Pokud máte v koupelně koš, dopřejte koupel i jemu. Umyjte kelímek na kartáčky. Přírodní možnosti a čisticí prostředky do koupelny a na WC můžete okouknout tady.

6. Nablýskejte zrcadla, sklo a nerez

To je taková třešnička na dortu. Ale pořádně šťavnatá. Několik krouživých pohybů rukou a zrcadla, skleněné i nerezové plochy vypadají jako nové.

Na jemné povrchy je přeborník hadřík z mikrovláken. Čističe na různé povrchy najdete tady.

7. Stateční, nevynechte mytí oken

Na jaře jsou na něj ideální teplotní podmínky, tak se nenechte přemlouvat. 🙂

Jak na mytí oken?
  • Ideálně si vyberte den pod mrakem. Pokud do oken praží sluníčko, bude vám čisticí prostředek nebo voda osychat rychleji, než skla stihnete omývat.
  • Nezapomeňte umýt okna i zvenku, na rámech se dokáže nachytat velká spousta nečistot.
  • Pokud okna nejsou nijak extra zaneřáděná, úplně postačí pár kapek vody a šmrdlací akce s hadříkem z mikrovláken. Větší nános špíny pak svěřte čisticím prostředkům na okna. Skvěle se osvědčil čistič skel s BIO pomerančem a citronelou od Tierra Verde. Nebo si vyrobte domácí prostředek na mytí oken.
Tip: Mytí oken octem

V lahvi se sprejovým aplikátorem smíchejte díl octa a díl vody. Pro svěží vůni přikápněte pár kapek esenciálního oleje.

8. Zameťte a vytřete podlahu

Úklid podlahy, to je taková cílová rovinka. Zameťte ji nebo vysajte, pak se pusťte do mytí. Pokud vytíráte „oldschoolově”, stačí koště a hadr – třeba značka Ecodis je vyrábí z recyklovaných vláken.

Jestli vás nebaví neustálé ohýbání hřbetu, vytírání nejspíš svěříte praktičtějšímu mopu. V obou případech dobře vyberte čisticí prostředek na podlahy, bez dráždivých syntetických složek. Do vody můžete přikápnout třeba Univerzální černé mýdlo. Zvládne i dlažbu, lino, vinyl, laminované či dřevěné podlahy.

9. Vyřazeným věcem najděte nový domov

Vyřazené věci – z kroku číslo 1 – darujte známým i neznámým (třeba přes web Nevyhazujto.cz), swapněte nebo prodejte. Popelnice je až poslední řešení.

10. Zútulněte

Načechrejte čistě povlečené polštáře, srovnejte vyklepané koberečky, zalijte květiny a zapalte přírodní svíčku. Gratulujeme. Chaosu jste dali řád. Svému tělu zdravé prostředí k práci i odpočinku. Své mysli prostor k vycentrování a klidu.

Možná je pro vás velký jarní úklid moc velké sousto. To vůbec nevadí! Začněte zvolna. Stanovte si konkrétní menší cíle. Nemusíte uklidit celý dům za jeden den. Vymezte si na cídění třeba celý týden a každý den mu věnujte určený čas a zaměřte se jen na jeden z úkolů. V pondělí vytřiďte šatník. V úterý ukliďte koupelnu a záchod. Ve středu se pusťte do kuchyně. Pokud žijete s rodinou, zapojte do úklidu všechny členy. Svůj to-do list si přizpůsobte tak, aby vás bavil a nestresoval. A na pomoc si pozvěte přírodní čisticí prostředky. Jen tak z očisty svého hnízda vytěžíte maximum. Pro zdraví svého těla, mysli i našeho krásného životního prostředí.

Prosíme, pošlete článek svým blízkým. Ať se šetrný úklid stane mezi lidmi samozřejmostí:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..