Jak třídit odpad správně a proč to má smysl?

Musí se sklo vymýt, jak jsou na tom kelímky od jogurtu a kam patří krabice od pizzy? I když v Česku třídí tři čtvrtiny lidí, ne vždy je to na jedničku. Pojďte zjistit, jestli máte mezery, nebo patříte mezi mazáky, které nic nezaskočí.
Stručný průlet článkem pro zaneprázdněné
Co se v článku dozvíte? Třeba to, že třídění odpadu je klíčové pro ochranu životního prostředí a efektivní recyklaci i to, že v Česku třídí celých 75 % obyvatel. Přesto na jednu hlavu připadá o 350 kg odpadu ročně více, než by bylo optimální, a ne každý třídí správně. Vše má totiž pravidla, takže pokud netřídíte jen pro dobrý pocit, je dobré vědět, co kam patří a jak jednotlivé odpady připravit. Například plastové obaly musíte zbavit zbytků jídel a kosmetiky, papír nesmí být mastný nebo jinak znečištěný, zato sklo může letět do zeleného kontejneru i bez vymytí a odstranění etiket. S tříděním i minimalizací odpadu pak v dnešní době pomohou i digitální nástroje a aplikace Kam s ním nebo Nesnězeno i řada dalších, na které si posvítíme.
Obecně o nakládání s odpady v Česku
Průměrně ročně připadá na jednu hlavu přes 500 kg komunálního odpadu, což není zrovna málo, optimální číslo z hlediska odpadové legislativy je totiž pod 150 kg na občana na rok.1 Přesto nejsme žádní žabaři, co se týká třídění odpadu, pravidelně u nás třídí až 75 % obyvatel (což je o 2 % víc než předchozí rok) a průměrně na osobu připadá 78 kilo vytříděných odpadů ročně.2 Ale i tak máme bambucké máslo na hlavě, z řady analýz vyplynulo, že ze směsného odpadu by dále šly vytřídit ještě dvě třetiny!3 Je tedy na čem zamakat.
Proč je důležité třídit odpad správně?
Protože když to neuděláme my, nikdo jiný to za nás neudělá. Co jednou přijde do směsi, to tam i zůstane, směsný odpad se dále už netřídí a míří nejčastěji na skládku. Naopak vytříděný odpad ještě prochází dotřiďovací linkou, kde pracovníci odstraňují nežádoucí příměsi. Pokud jim nechcete práci ztěžovat, čtěte dál.
Samotné třídění odpadu je důležité z několika ohledů. První z nich je, že přírodní zdroje nejsou nekonečné. Možná vás překvapí, že i písku začíná být nedostatek (mrkněte na pojem písečná mafie, vážně to existuje). A zrovna sklo, jehož vstupním materiálem je právě písek, lze recyklovat do nekonečna.
Recyklací se šetří nejen suroviny, ale také energie (díky čemuž se snižuje produkce skleníkových plynů). A v neposlední řadě pak najde vytříděný odpad nové využití (ať už recyklací nebo jako zdroj energie) a nezabírá přírodní plochu na skládkách.
Ve zkratce je tak třídění důležité pro úsporu zdrojů, energie a pro podporu udržitelného rozvoje. A samozřejmě pomáhá při ochraně přírody, protože snižuje její znečištění.
Jak třídit odpad doma správně a efektivně?
Některá pravidla platí celoplošně, jinde mají obce svá specifika. Vyplatí se proto číst popisky na kontejnerech na tříděný odpad, kde vždy stojí, co tam patří a co by se tam vhazovat nemělo. Některé obce třídí nápojové kartony zvlášť, někde se hází do žlutého kontejneru s plasty, jinde zase do modrého. V jakém stavu tam odpady patří je ale všude stejné. Tak pojďte nakouknout pod víko.
Plast (žlutý kontejner)
Správné třídění plastů spočívá ve zmenšení objemu (například sešlápnutí lahví) a také v tom, aby v recyklovaných obalech nezůstávaly zbytky jídel, kosmetiky a podobně. Neznamená to, že vše musíte dokonale nablyštit, ale je potřeba kosmetiku dobře vytřít nebo vypláchnout a zbytky od jídel maximálně vyškrábat (majitelé chlupáčů to mají jednodušší, psí komando se vždy rádo postará o dočištění kelímků nebo obalů od jídla).
Při třídění plastu také koukejte na recyklační značky, do žlutého kontejneru patří PET značené číslem 1, HDPE (2), LDPE (4), PP (5), PS (6) a ostatní plasty značené číslem 7.
Co patří do kontejneru na plasty?
- Do kontejneru na plast můžete šoupnout sešlápnuté PET láhve,
- kelímky, plastové obaly od jídla i kosmetiky,
- pěnový polystyren,
- sáčky,
- fólie
- a další plasty označené výše zmíněnými recyklačními symboly.
Co do žlutého kontejneru nepatří?
Nepatří sem mastné obaly se zbytky potravin, obaly se zbytky čisticích prostředků a obaly od barev nebo nebezpečných látek. Také sem nepatří podlahové krytiny, stavební polystyren, novodurové trubky a podobně. Recyklovat nelze ani bioplasty!
Některé lahve na sobě mají tzv. rukávek z PVC, který recyklaci znemožňuje. Pokud chcete vytřídit PETku s touto fólií, sundejte ji a vyhoďte ji do směsného odpadu.
ECONEA TIP: Sonett Houbička na nádobí
Univerzální pomocník pro úklid celé domácnosti z rozložitelných bavlněných a sisalových vláken z drsnějším povrchem z recyklovaných PET lahví.
Papír (modrý kontejner)
Do kontejneru na papír patří pouze papírové obaly, které nejsou nijak znečištěné (třeba mastné), zato sponky na papír nebo celofánová okénka na obálkách nevadí. Než tam ale hodíte kartonové krabice, vždy je rozložte nebo sešlápněte, abyste zmenšili jejich objem.
Co patří do modrého kontejneru?
- Noviny, časopisy a sešity,
- papírové obaly a kartony,
- ruličky od toaletního papíru a plata od vajec (dřív recyklace nebyla možná, dnes jsou ale recyklační technologie dál),
- knihy (pevnou vazbu je potřeba odstranit),
- papírové obálky (i ty s fóliovým okénkem, akorát bublinkové je potřeba oddělit od plastové části, která patří do žlutého kontejneru),
- ostatní papíry (poznáte je podle recyklačního symbolu PAP).
Co do kontejneru na papír nepatří?
Neházejte sem mastný nebo znečištěný papír (ano, tím myslíme i krabice od pizzy), pečicí papír (zato ho ale můžete použít i několikrát za sebou), uhlový papír, účtenky z termopapíru (ty modré ale můžete), fotografický papír, papírové kapesníky, kuchyňské utěrky a další věci, které s papírem nemají nic společného (mluvíme i o plenách, které se tam stále z nějakého důvodu snaží najít cestu).
Sklo (zelený nebo bílý kontejner)
Dobrá zpráva pro lenochy, sklo před tříděním nemusíte vymývat ani zbavovat etiket nebo sundávat víčka! Samozřejmě je potřeba obaly dobře vyškrábat, ale když se nebudou blýskat jako nové, nic se neděje.
Co patří do kontejneru na sklo?
Mezi recyklovatelné sklo patří veškeré lahve, sklenice, tabulové sklo z oken nebo dveří. Vždy jen mrkněte na kontejner, jestli je směsný, nebo se třídí na barevné a čiré sklo.
Co nelze recyklovat?
Do nádob na sklo nepatří varné neboli borosilikátové sklo (zapékací mísy i třeba některé eko lahve na pití a pipety u různých pleťových rozmazlovačů), autosklo, laboratorní sklo, zrcadla, pozlacené a postříbřené sklo, drátěné sklo nebo keramika. Neházejte sem ani zálohované sklo, protože i když recyklovat jde, je energeticky méně náročné ho vymýt než roztavit.
Nápojové kartony (oranžový kontejner)
Tetrapaky od džusů nebo mléka patří do tříděného odpadu dobře vymyté a sešlápnuté. Víčka na nich klidně můžete nechat, ta ničemu nevadí. Pokud nemáte ve městě oranžový (nebo někdy i červený) kontejner na tetrapaky, mrkněte se, jestli nepatří do žlutého nebo modrého. Ale mrkejte dobře, protože zrovna tetrapaky se třídí opravdu různě a zatímco v jednom městě se vyhazují společně s papírem, o okres dál už mohou patřit do kontejneru společně s plastem.
Kartony od nápojů se pak buď zpracují v papírnách (zbylé složky se dále zpracují nebo slouží jako palivo), případně se z nich vytvoří izolační desky.
Kovy (šedý kontejner)
Recyklace kovů je u nás na vzestupu, což je dobře. Znovupoužití kovu je pro životní prostředí mnohem menší zátěž, než jeho těžba. Třeba na přetavení plechovek se spotřebuje o 95 % méně energie než na získání hliníku z bauxitu a přírodu tím ušetříte spousty tun emisí CO27.
Kovy je potřeba před tříděním dostatečně vymýt nebo alespoň vytřít.
Jaké kovy lze recyklovat?
Do šedého kontejneru patří vše od víček od jogurtu až po staré hrnce. Konkrétně:
- nápojové plechovky,
- konzervy od potravin nebo zvířecího krmení,
- kovová víčka od sklenic,
- hliníkové obaly od čokolády nebo víčka od jogurtů,
- prázdné kovové tuby od kosmetiky (pokud nejsou kombinované s jinými materiály),
- vyprázdněné kovové tlakové nádoby (po šlehačce nebo antiperspirantech),
- všechny ostatní kovy, které mají recyklační symbol v rozmezí 40 až 49.
Co do kontejneru na kov nepatří?
K recyklaci nejsou vhodné těžké kovy (olovo, rtuť), plechovky od barev a laků, spreje a tlakové nádoby se zbytky obsahu, kombinované obaly (pokovený plast nebo papír) a obaly od nebezpečných látek.
Bioodpad (hnědý kontejner)
Zatímco kontejnery na papír, plast a sklo jsou prakticky na každém kroku (konkrétně je to v průměru 89 kroků8), s bioodpadem je těžší pořízení a je tak černou ovcí všech tříditelných odpadů. Ve směsných odpadech tvoří celou třetinu. Něco jsou vyhozené zbytky jídel, kterým je lepší předcházet, velkou část ale tvoří zbytky zeleniny a ovoce, které na kompostu udělají větší parádu než v popelnici. Navíc je to jediný odpad, který snadno zrecyklujete i v domácích podmínkách.
Pokud máte zahradu, je nakládání s organickým odpadem nejjednodušší, stačí si založit kompost a další roky benefitovat z výživného organického hnojiva, které použijete na okrasné i užitkové zahrádce. Kompost ale lze mít i v paneláku – když si pořídíte vermikompostér s trochu netypickými obyvateli – kalifornskými žížalami. Mrkněte na stránku kompostuj.cz, kde najdete návod, jak na to.
ECONEA TIP: Tierra Verde Urychlovač kompostu
Chcete rozjet kompost na plné obrátky? Použijte urychlovač kompostu s vyváženou směsí bakteriálních kultur smíchanými s enzymy a živinami, se kterými se urychlí zrání zahradního kompostu.
I bez domácího kompostéru si lze poradit. Stačí bioodpad odnést do hnědé popelnice, případně se informovat, kde se nachází nejbližší komunitní kompostér.
Co do kompostu a popelnice na bioodpad patří?
- Zbytky ovoce a zeleniny, slupky,
- kávová sedlina (včetně papírového filtru) a čajové sáčky,
- řezané květiny i pokojovky (bez parazitů, celofánu a šňůrek),
- stará zemina, listí, tráva i ořezané větve,
- seno, sláma, piliny, hobliny, kůra, štěpka,
- vychladlý popel ze dřeva.
Co do popelnice na bioodpad nepatří?
- Zbytky jídel a oleje,
- maso, kosti a ostatní živočišné produkty včetně mléčných výrobků,
- vejce a skořápky (skořápky ocení chovatelé slepic jako přilepšení, doma je zase využijete jako hnojivo pro rostliny),
- pečivo (to raději usušte a darujte chovateli drůbeže společně se skořápkami),
- a spousta dalších věcí, které nespadají do předchozí kategorie.
Než s bioodpadem zaběhnete na kompost, skladujte ho doma v nádobě, která větrá, ale zároveň se do ní nedostane hmyz, který by se rychle namnožil. Vhodnou alternativou jsou také kompostovatelné sáčky na bioodpad od moravských Tierra Verde.
Oleje
Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Ano, mluvíme o oleji, a to zejména o tom, který ve vaší kuchyni dávno svou službu dokončil. Veškeré tuky a oleje z domácnosti lze recyklovat – stačí je nalít do uzavíratelné PETky (skleněné lahve nepoužívejte) a odnést do speciálního kontejneru (mrkněte například na tridimolej.cz, kde najdete mapu kontejnerů), případně do sběrného dvora.
Nikdy olej nevylévejte do odpadu nebo do záchodu. Nejenže hrozí ucpání trubek kanalizace, ale také můžete způsobit kontaminaci vody a půdy. Každá obec má povinnost sběr oleje zajistit, takže s ním nemusíte cestovat nikam daleko9.
Jaké tuky lze třídit?
Třídit lze zbytky oleje po smažení, grilovací marinády, olej z konzervovaných potravin i zbytky másla a rostlinných tuků. Některé kontejnery jsou však pouze na rostlinné oleje, tak vždy koukejte, kam co vhodíte.
Jaké oleje do kontejneru nepatří?
Do sběrného kontejneru nepatří technické oleje, vazelíny, masážní a kosmetické oleje nebo olejové barvy a laky.
ECONEA TIP: The Greatest Candle in the World,
Co z takového oleje může vzniknout? Třeba svíčky, které jsou vyrobené z použitých rostlinných olejů. Nejenže udělá doma parádu, ale ještě funguje jako prevence kontaminace vody a půdy. Jedna kapka oleje totiž dokáže kontaminovat až 1 000 litrů vody!
Elektroodpad
Co s elektronikou, která vám dosloužila? Pokud je ještě funkční, nebo by se z ní daly použít součástky, nabídněte ji na bazaru nebo swapovacích skupinách. Jestliže odešla do křemíkového nebe, nezbývá než si udělat cestu ke kontejneru na elektroodpad. Spotřebiče nemusíte rozebírat ani z nich vyndávat akumulátory. Akorát z tiskárny vyndejte tonery, které do elektroodpadu nepatří.
Velké elektrospotřebiče rozhodně nenechávejte postavené vedle sběrné popelnice s tím, že se o to někdo postará. Některé prodejny vám za nákup nového spotřebiče starý odvezou, případně si udělejte cestu do sběrného dvora, kam vysloužilé spotřebiče patří.
Textil
Zmenšilo se vám oblečení, nebo už prostě dosloužilo? Neházejte ho do směsného odpadu, ale udělejte si cestu na charitu nebo do kontejneru na textil (pokud nevíte, kde se u vás takový kontejner nachází, mrkněte na mapu KlokTex nebo TextilEco, které najdete po celé republice). Případně zaskočte na Vinted.cz, který funguje jako bazar použitého oblečení.
Recyklace textilu je náročná a většina končí ve spalovnách, ideální je tak nepodléhat impulzivním nákupům. Když už ale potřebujete nějaké kousky vytřídit, přečtěte si, jak na to.
Do kontejneru na textil patří oděvy zásadně v igelitce nebo v pytli. Vždy byste tam měli dávat pouze nositelné oblečení (roztrhané nebo znečištěné kousky jen celý proces komplikují). Prošoupaná trička mohou posloužit jako hadr, na recyklaci se ovšem nehodí.
Jak správně třídit nebezpečný odpad?
Kromě výše zmíněných existují další druhy odpadů, které by se do směsného odpadu neměly v žádném případě dostat. Jaké to jsou a kam je šoupnout?
Léky
Prošlé nebo nespotřebované léky (tablety, sirupy, masti a podobně) nepatří do koše. Kdyby se dostaly na skládku nebo do spalovny, mohly by ohrozit zdraví lidí, zvířat i životní prostředí. Léky také nikdy nesplachujte do záchodu! Pěkně byste zavařili vodním organismům. Vždy je proto odneste zpět do lékárny, kde je musí ze zákona přijmout a bezpečně zlikvidovat.
Baterky
Kam s použitými bateriemi? Ať už vám dosloužila klasická AAčka, nebo potřebujete vyhodit baterii z notebooku, na koš ani nemyslete. Na každém rohu najdete sběrná místa pro použité baterie, mrkněte na portál kamsnim.cz, kde si snadno vyhledáte nejbližší místo.
Chemikálie
Barvy, lepidla, rozpouštědla a další chemikálie je potřeba odvézt do sběrného dvora, nebo využijte mobilního sběru, které některé obce pořádají. Nikdy nebezpečný odpad neházejte do směsné popelnice.
Třídění a minimalizování odpadů v době digitální
Stejně jako každé odvětví, i odpadové hospodářství podléhá určitému vývoji. Už na začátku jsme zmiňovali stránku Kam s ním, kde najdete seznam míst, kde můžete odpad poslat znovu do oběhu nebo zrecyklovat.
Pro firmy pak existuje digitální odpadové tržiště Cyrkl, kde odpad jedné firmy může znamenat zdroj pro firmu druhou.
A že vás trápí plýtvání jídlem? S tím pomůže aplikace Nesnězeno, se kterou zaskočíte pro jídlo, které by jinak skončilo v koši, protože se mu blíží expirace, nebo zůstalo na konci dne v regálech obchodů či v restauracích.
Oblečení z rybářských sítí nebo papír z denimu
Recyklování postupuje každým rokem kupředu a setkat se můžete s hromadou nečekaných výrobků, které odpadu vdechly nový život. Díky tomu si dneska klidně pořídíte oblečení vyrobené z odpadních rybářských sítích vylovených z oceánu, nebo si můžete nechat vytisknout vizitku na papír vyrobený recyklací starých džín. Takové recyklované pneumatiky lze využít na podklad pro dětské hřiště, stejně tak z nich najdete doplňky do domácnosti. A co byste říkali na tašky vyrobené upcyklací nevyužitých airbagů, cestovní hrnky na kávu a čaj z recyklovaných jednorázových kelímků nebo šperky z nefunkční elektroniky?
Praktické tipy pro třídění odpadů v domácnosti
Jak třídit odpad doma? Vytvořte si efektivní systém, se kterým si třídění zjednodušíte. Úplný základ je zřízení oddělených košů pro jednotlivé druhy odpadu. Pokud máte místo třeba pod dřezem, nebo máte samostatnou technickou místnost, je to úplně ideální. Pokud ne, stačí do kuchyně pořídit estetické koše na tříďák, se kterými celá rodina bude vědět, kam co patří.
Kromě košů na jednotlivé typy odpadu nabízí některá města možnost pořízení znovupoužitelných tašek na nejběžnější recyklovatelný odpad. Do těch rovnou budete odpad vyhazovat a pak s nimi zaskočíte do kontejneru, aniž byste museli vše přesypávat z koše.
Samotné třídění ale také není samospasné, vždycky je o chlup lepší odpad vůbec nevytvořit nebo ho alespoň minimalizovat (nakoukněte do naší blogové rubriky o zero-waste, kde se dozvíte, jak na to). Případně se nabízí upcyklace, díky které starým věcem vdechnete nový život. Ne vždy je to možné, přírodě tak ulevíte i správným nakládáním s odpadem. Díky recyklaci ročně ušetříte desítky kilometrů čtverečních, které by jinak zavalily skládky.
Pomohl vám článek najít nové informace? Budeme rádi, když se o ně podělíte i se svými přáteli. 🙂
Zdroje důležitých tvrzení
Nejoblíbenější zelené poklady
Jaro je jako stvořené pro 100% přírodní sirup Bylinková očista od oblíbené značky LEROS. | Omrknout | |
Darujte květinu jinak. 6 ks semínkových bomb Blossombs v designovém platu na vajíčka. | Očíhnout | |
Vůně čerstvě posečené louky ukrytá ve směsi esenciálních olejů Jarní vánek od Saloos. | Omrknout | |
Stříbrovlásky a blondýnky zbaví žlutých podtónů výhodná sada šamponu a masky laSaponaria. | Očíhnout | |
Tradiční zinková mast Medarek na všechny kožní neduhy pro dospělé i novorozeňátka. | Omrknout | |
Hravá hypoalergenní pěna do koupele s bublifukem Jack n' Jill, se kterou je čvachtání zábava. | Očíhnout |