Třídění odpadů se vyvíjí a mění. Technologie se posouvají a směrnice také. 😉 Přinášíme proto aktuální novinky a tipy pro všechny každodenní hrdiny, kteří chtějí třídit s dobou. Nejlepší je vzniku odpadu předcházet. Když to ale nejde jinak, je dobré vědět, jak si třídění odpadu usnadnit. Pojďte na to mrknout s námi.
ČR bude mít přes 200 tisíc kontejnerů na plast i kov.
Stávalo se, že plechovky od nápojů a potravin končily často v komunálním odpadu. Nádob na sběr kovů je v České republice nyní 9 tisíc. Aby byla recyklace kovů jednodušší a množství vytříděného kovu vyšší, vzniknou další speciálně označené žluté kontejnery, do kterých se bude házet kromě plastu také kov. Materiály se pak oddělí v dotřiďovací lince. Těchto kombinovaných kontejnerů je v ČR už 15 tisíc, z dalších 190 tisíc kontejnerů na plast vzniknou kontejnery na plast i kov1. Česká republika plánuje i další způsoby třídění kovů jako pytlový sběr kovů z domácností nebo třídění do speciálních nádob u rodinných domů.
2. Ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček už se třídí
Ruličky i plata už patří do kontejnerů na papír.
Tuhle změnu už nejspíš víte. Lidé roky házeli ruličky od toaleťáku a plata od vajec do kontejneru na papír a byla to chyba. Správně měly putovat do směsného odpadu. Recyklační technologie ale pokročily a tak už můžete oba tyto odpady házet s klidným svědomím do modrých kontejnerů na papír 2. Plata od vajec můžete také darovat prodejcům vajíček na trzích nebo na jejich farmách, ať dál slouží. Ruličky od toaletního papíru, plata od vajíček, karton i noviny můžete také kompostovat.
Každý Čech vytvoří průměrně 100 kilogramů bioodpadu ročně. Bioodpad v současnosti tvoří 40 – 50 % v komunálním odpadu. To je ale velká škoda, když je možné zbytky z kuchyně, potravinářské výrobky, posekanou trávu, větve a dřevo vytřídit a získat kvalitní biologické hnojivo.
4. Do pár let bude moct na skládku maximálně 10 % směsného odpadu
Nyní se v ČR zrecykluje jen kolem 30 % z vytříděného odpadu.
To je nový cíl, který vyplývá z požadavků balíčku cirkulární ekonomiky pro členské státy EU. Co to bude znamenat v praxi? Vytřídění veškerého odpadu, který je možné recyklovat nebo dále využít. Obce a města se na to začínají intenzivně připravovat. V České republice jsme machři v třídění odpadu, ale recykluje se pouze cca 30 % z něj 3. To se musí změnit.
5. Rozšiřte si vaše třídicí obzory
Máte složitější otázku ohledně třídění odpadu a recyklace? Poslouží vám tento praktický Rozcestník na třídění všech odpadů. Pro osvětu doporučujeme také web projektu Samo sebou s videi, hrami, slovníkem a články.
Praktické tipy na závěr
Nejlepší ze všeho je snížit množství odpadu, který produkujete.
K tomu pro vás máme hned 4 tipy:
Detailnější rozebrání tohoto tématu, tipy, triky a nejen odpadová odhalení jsou v knize Konec doby odpadové od Pavly Wernerové.
Praktické pomocníky pro omezení jednorázových obalů ve vašem životě najdete v naší kategorii Vše pro bezobalové nakupování.
Prozkoumente online bezodpadovou mapu Reduca pro Českou republiku a Slovensko. Najdete v ní obchody, e-shopy, farmy, mlékomaty, farmářské trhy, sady, dobročinné obchody a mnoho dalšího.
Když už nějaký odpad přece jen vytvoříte, kreativně ho zrecyklujte nebo mu dejte další život. Jak to udělat se dozvíte v našem článku Recyklace obav zbavená. Jak na ni doma jednoduše a tvořivě. Pamatujte si, že každý krůček má smysl. Protože malé postupné kroky mají velký vliv. Jak řekl Konfucius: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem“.
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.