Diskuze a zkušenosti: 13 x komentováno Přečtete za: 5 min

Past jednorázových plastů, do které možná padáte taky. Jak z ní ven?

Je ráno! Vyskočit z peřin (z polyesteru), postavit vodu na čaj (s příměsí mikroplastů), vyčistit zuby (plastovým kartáčkem), navléct se do kabátu (z nylonu) a vyrazit do práce (autem či MHD šmrncnutými plasty). Další den v době plastové začal.

Střih. Klapka. Jsme zhruba o 150 let zpátky. Ne ve filmu. Ale v době, kdy vynálezci začali přicházet na kloub materiálu univerzálního využití. Plastu. Tehdy šlo o naprosto dokonalou revoluci.

PlastNadšení z převratného vynálezu během desítek let ale vystřídal boj se zákeřným nepřítelem. Jeden z nejpalčivějších plastových problémů přitom představují jednorázové plasty a plastové obaly. Je jich tolik, že se v nich naše planeta topí už teď. To, že je před našima očima ukrývají popelářské vozy, totiž neznamená, že neexistují.

A problém den ode dne potichu bobtná. Mnoho jednorázových plastů je přitom úplně zbytečných! Co ale s nimi? Zakázat? Přestat vyrábět? Nahradit? Máme jeden návrh. Čtěte až do konce a pak nám do komentářů napište, co si o něm myslíte.

Abychom ale mohli pochopit a změnit současnost, musíme nejdříve porozumět minulosti.

Byl jednou jeden plast

SlonSlovo plast si dnes spojujeme hlavně s celosvětovým znečištěním a ohromným ekologickým průšvihem. Ale ne vždy tomu tak bylo. Stejně jako používání železa změnilo celou společnost, i vynález plastu měl dalekosáhlé, nejen negativní, dopady.

Plast zastoupil i dřevo, sklo, přírodní vlákna či kov. A to vše za zlomek ceny! Jenže nízká cena je vykoupená ničivým dopadem vysloužilého plastu na přírodu. Likvidace plastu bohužel není započítána v ceně a výrobce za ni nenese zodpovědnost.
Spousta věcí se díky němu urychlila. Jeho využití v medicíně, raketovém inženýrství a vojenství změnilo historický vývoj mnoha událostí. Svého času byl plast dokonce etickou volbou. Nahradil totiž doposud používanou slonovinu, kvůli které se sloni dostali na pokraj vyhynutí.

Všechno se ale zvrhlo kolem roku 1950, kdy továrny začaly chrlit plast ve velkém. Od té doby bylo vyprodukováno 8,3 miliardy tun plastové hmoty. Obrovská hromada, která by byla velká asi jako 80 milionů plejtváků obrovských.

Mnohem děsivější jsou ale další čísla:

 • plastové kelímkyZ té obrovské hromady se 6,3 miliard tun stihlo proměnit na odpad!1 A ne jen tak ledajaký! Plast se totiž rozkládá celou věčnost. Vědci ani neví, po jaké době se rozloží úplně. Většinou se setkáváme s neurčitým pojmem, že běžně používaným plastovým předmětům, třeba takovým lahvím, trvá rozklad 450 a více let.
 • Polovina všech doposud vyprodukovaných plastů vznikla v uplynulých 15 letech. A to i přesto, že znečištění planety a změny klimatu jsou stále diskutovanějšími tématy.2
 • K tomu ještě přidejme skutečnost, že 5,7 miliard tun z této hory odpadu se nikdy nezrecyklovalo. Což znamená, že se povaluje na skládkách, plážích, vznáší se v mořích a oceánech nebo se spálilo ve spalovnách.3

Proč recyklujeme málo, když prostředků máme mnoho?

1. Recyklace plastů se v mnoha případech finančně nevyplácí.
Výroba některých druhů plastů je mnohem levnější, než recyklace těch použitých. Na trhu s plasty zkrátka panují takové podmínky, že recyklačním zařízením se určité plasty nevyplácí z třídíren přijímat.4

brčka2. Některé plasty jsou příliš malé. Při třídění se malý plastový odpad, jako například brčka, dostává v lepším případě do spalovny nebo na skládku, v tom horším do oceánů.5

3. Recyklace v mnoha zemích není tak pokročilá jako třeba v ČR. Zdání může klamat, ale v Asii, Americe, ale i mnoha zemích Evropy je třídění plastů a jejich recyklace stále ještě docela v plenkách. Uvědomění na úrovni jednotlivců i států přichází pomaleji, než bychom mnohdy chtěli.

A jak se plasty dostávají do oceánů?

Někdy je cesta plastů do oceánu přímá. Lidé vyhazují odpadky na plážích a o zbytek se postará vítr. Na vině jsou i lodě, které brázdí oceány a odpadky vyhazují přímo do nich.

odpadky ve voděJádro plastového zaneřádění však najdeme hlavně v řekách. Každý odpad, který v nich skončí, se za nějakou dobu dostane do moří a oceánů. A některé řeky připomínají rušnou plastovou dálnici. 8 z nich najdeme v Asii a 2 v Africe. A právě z těchto řek proudí do oceánů 90 % všech plastových odpadů.6

Jakmile se plastová nadílka posune řekou dále, začne v oceánech tvořit takzvané odpadkové skvrny. Jde o ohromné shluky o rozsahu milionu čtverečních kilometrů, které jsou tvořeny zejména malými plastovými částečkami.

mořská želva žere plastAle skvrnami na hladině oceánů to nekončí. Plasty nacházíme i na nejhlubších místech mořského dna, vědci je objevili i v arktickém ledu, hromadí se na plážích a také v žaludcích mořských živočichů.7 8 9

Většina plastového odpadu, která se vznáší v oceánech, se však našim zrakům záludně ukrývá. Jak se plastu chopí voda a sluneční energie, začne se rozpadat na menší a menší kousky. K tomu přispívají i různé mořské potvůrky, které se živí mikrobiálním povlakem na povrchu plastových obalů. Postupně schroupají celý obal, smlsnou si ale jen na povlaku. Mikroskopické plastové kousíčky pak vyplivnou a hledají další plast obalený svou oblíbenou mňamkou.

A my, lidé, pak tyto mikroplasty baštíme. V rybách, v mořské soli, a jsou už i v pitné vodě. Tuto plastovou lavinu proto potřebujeme nutně zastavit. A to takhle…

Jeden musí z kola ven. Kdo?

Jednorázové plasty. Navrhujeme, vyřaďte je ze svého života. Alespoň ty nejzbytečnější, které se dají nahradit. Jsou totiž největším viníkem právě tohoto typu znečištění planety. Igelitové pytlíky, lahve, brčka, různé obaly. Používáme je sotva pár minut, ale v řekách, oceánech, lesích a na loukách poletují věky.

A problém není tak daleko od našich domovů v ČR, jak by se mohlo zdát. Ani změna není zdaleka jen v rukou velkých hráčů nebo asijských zemí.

Každý z nás je totiž zodpovědný. Dokud bude poptávka, bude i nabídka. Velké podniky budou dál chrlit hory zbytečných plastů. Moc jim zkrátka do rukou dává každý z nás, každý den. A i když se mnoha lidem zdá, že nic proti tak velkému problému nezmůžou, opak je pravdou.

Velké změny totiž v historii běžně začínaly u jednotlivců. Když změníme chování my, jednotliví spotřebitelé, pak vytvoříme dostatečný tlak na velké společnosti. Eko, bio, uvědomělá spotřeba i neplýtvání se stane normální pro širokou masu lidí (jako to kdysi bývalo) a velké podniky změní své strategie.

Ve světě už se to děje. A ne zrovna pomalu. Lidé se kloní k bezodpadovým řešením a jednorázové věci vyměňují za znovupoužitelné alternativy:

 1. Nepotřebujeme balenou vodu. Ta nejčistší nám teče z kohoutku. Nejlepší je mít svou vlastní lahev, která nám při troše péče vydrží klidně celý život.
 2. Jednorázové vložky a tampony nejsou nutně nejlepší vynálezy století. Menstruační kalíšek nebo látkové vložky jsou mnohdy zdravější a ekologičtější varianta.
 3. Plastové tyčinky do uší, jednorázové odličovací tampony, plastová holítka či plastové kartáčky na zuby – vše se dá snadno nahradit. Bavlna či bambus jsou stejně dobrými, dokonce lepšími a příjemnějšími, pomocníky.
 4. Síťovinový sáček z biobavlny Casa Oganica
  Síťovinový sáček z biobavlny Casa Oganica

  Na každý kousek ovoce, zeleniny nebo pečiva nepotřebujeme jiný igelitový pytlík. Látkový sáček vydrží věky. A může být super společníkem, kterého už nedáte z ruky. Koukněte:

Casa Organica: Ušlapává cestičku k zelenějším zítřkům

Casa Organica
Sáčky na potraviny Casa Organica

Že jednorázové plasty můžeme v životě úplně nahradit, moc dobře ví v Tierra Verde, české firmě se srdcem na pravém místě. Pod značkou Casa Organica tam vyrábí krásné a praktické opakovaně použitelné pytlíčky na ovozel či pečivo, tašky a síťovky na nákup, látkové kapesníky, hadříky či kartáče a štětky do kuchyně.

kapesníky
Hebké kapesníky z biobavlny od Casa Organica

Hlava i srdce Tierra Verde, Nataša Foltánová, má totiž jasný cíl. Udělat z našich domácností udržitelná místa, kde se nehromadí žádné igelitové pytlíky a jiné plastové nesmysly. Rozhodla se začít vyrábět vše, co k čistému, zdravému a bezplastovému domovu potřebujeme. Navíc z těch nejlepších surovin. V souladu s hodnotami Tierry, kde péče o Zemi a hluboký respekt k jejím zdrojům je na prvním místě.

Látkové výrobky jsou proto výhradně z biobavlny. Jedině taková surovina je totiž etická jak vůči přírodě, tak vůči lidem, kteří ji pěstují.

Proč je biobavlna lepší než ta konvenční?

bavlnaŘíká se, že bavlník je nejšpinavější plodina. Na běžné pěstování této rostlinky se totiž vynaloží ohromné množství pesticidů a insekticidů. Většina z nich je samozřejmě silně toxická a podezřelá z karcinogenity. Aby bavlníky takový nápor zvládly, patří mezi 4 nejvíce geneticky modifikované rostliny na světě.10

Všechny chemikálie, které jsou během pěstování bavlny použity, se dostávají do vody, půdy a samozřejmě i do oblečení a dalších bavlněných výrobků. Podmínky, za kterých se bavlna sklízí, jsou právě kvůli vysoké toxicitě velmi špatné i pro samotné zemědělce a dělníky textilního průmyslu. Při pěstování a zpracování bavlny jsou navíc často porušována lidská práva, výjimkou není ani dětská práce.

Naopak biobavlna je pěstována v etických podmínkách a její původ je znám už od semínka. Po celou dobu pěstování a sklízení je dohlíženo na to, aby bavlníky rostly co nejpřirozeněji, obklopeny zdravou, úrodnou půdou bez chemikálií. Díky tomu jsou výrobky z biobavlny vhodné i pro ekzematiky, alergiky a malé děti.

Tierra dbá nejen na etické pěstování bavlny, ale i na její zpracování. Výrobní firma, kde si bavlněné pytlíčky a síťovky nechává šít, své zaměstnance spravedlivě odměňuje a poskytuje jim bezpečné pracovní prostředí. Celý proces pěstování, sklizně a výroby je tak naprosto transparentní. Nataša se letos vypravila přímo za svým indickým dodavatelem a dovezla pár úžasných fotek. Koukněte:

[envira-gallery id=“2814″]

To ale není všechno! Eko ráj i v kuchyni

Osuška Casa Organica
Osuška Casa Organica Natural

U sáčků z biobavlny a síťovek ale Casa Organica rozhodně nekončí! V rukávu má i biobavlněné ubrousky na svačinu, kapesníky, utěrky nebo měkounké ručníky.

kartáč
Kartáč na nádobí a zeleninu s kokosovými vlákny

A nově začala vyrábět i super pomocníky na úklid! Drátěnky se totiž v dnešní době změnily spíše na plastěnky. Plastové štětky na WC vydrží sotva pár šplouchnutí a kartáče s tvrdými plastovými štětinami natropí víc neplechy než užitku…

Tierra je proto nahradila dřevem, štětinami z agáve a kokosovými vlákny. Dřevo, ze kterého jsou rukojeti kartáčů vyrobeny, má certifikaci FSC. Máte tak jistotu, že je získáváno ekologicky a hlavně legálně. A na výrobu štětin z kokosu a agáve se využívá odpad, který by se jinak spálil nebo nechal zetlít.

Praktický ubrousek na svačinu z biobavlny
Praktický ubrousek na svačinu z biobavlny od Casa Organica

 

Tierra Verda a její Casa Organica jsou zkrátka důkazem, že všechno jde i jinak. Že nemusíme naši planetu denodenně trápit a znečišťovat. Stačí mít k ruce ty správné pomocníky.

Pokud se je rozhodnote zařadit do své zero waste výbavy, je dost možné, že se vám po starých plasťácích ani trochu nezasteskne. Tyhle alternativy totiž dýchají přírodou a jsou moc pěkné. Kdejaký nakupovač či hospodyňka vám je bude závidět. 🙂 Mrkněte na ně. Podpoříte s nimi českou firmu, jejíž srdce tepe pro přírodu.

Prosíme, sdílejte článek mezi další zelené hrdiny. Velké změny začínají jednotlivci:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout

 

V oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu se pohybuje od svých 19 let a s každým rokem se snaží posouvat dál. Ven se nehne bez svého přenosného hrnečku na kávu, nakupovat chodí zásadně s hromadou plátěných sáčků a své okolí se snaží přesvědčit o tom, že na kompletní úklid domácnosti stačí jen jedlá soda a ocet.

Diskuze a zkušenosti: 13 x komentováno

 1. Velmi hezky napsaný článek, oceňuju věcnost, obsah, ozdrojování i marketingovou stránku věci. Krásná práce, jen tak dál 🙂

 2. Objevila jsem vaši stránku (eshop) nedávno a mám z toho velkou radost! Jen tak dál. Víc a víc se sama snažím omezovat plasty a přecházet na ty lepší alternativy, jde to pomalu a někdy i těžko, ale doufám, že lepší něco než nic nedělat! 🙂

 3. Děkuji. Právě jsem se rozloučil s firmou, která mi po několika letech zrušila dovoz obědů v jídlonosičích a začala dodávat / prosazovat jednorázové zatavené obaly.

 4. Dobry den, to uz je od vas asi ctvrty clanek, ktery jsem mela moznost cist a je to proste skvela prace! I kdybyste psali o kvantove fyzice, cetlo by se to jednim dechem a jeste by chtel clovek ‚nasup‘ 😀 Kazdopadne s tematikou souznim, sdileno na FB a vyrobky pro eco nakupy a dalsi veci z nabidky zaradim do nakupniho seznamu. Dekuji moc za skvely obchod a napady a energii! 🙂

  1. Dobrý den, Báro,

   my nejsme výrobce, ale prodejce – takže žádné zboží nevyrábíme, ani si nenecháváme vyrábět.

   Pokud narážíte na pytlíky na ovoce či zeleninu od značek jako je Casa Organica nebo Re-Sack, tak ano, jsou šité v Indii. A my s tím nemáme problém. Jsou kvalitní, dávají práci místnímu obyvatelstvu a je sice pravda, že k nám musí z Indie doputovat, ale děje se tak převážně lodí a tím, že to je produkt, který nahradí stovky až tisíce těch jednorázových, tak ekologická stopa je jednoznačně pozitivní.

   Nicméně i já mám raději lokální výrobky, z mnoha důvodů. Prodáváme proto také spoustu značek šitých zde v ČR. V případě pytlíků jsou to EkoSáčky, Hanabrand či Český západ. A další chystáme.

   Takže máte na výběr. 🙂

 5. Diky. Fajn článek. Omezuju plasty. V obchodě odmitám vždy se slovy:“ děkuju , nechci, v moři toho plave už i tak dost.“A vyndavám své síťovky, či jiné šité , plátěné.tašky. Síťovky si i sama pletu a největší pojme 15ti kg nákup( do auta:-). Na kávu mám svůj tumbler a jen velice zřídka si dám na cestě kávu z automatu. Vzdy do papírového kelimku a pokaždé bez víčka. Doufám, že se nás “ vzpamatuje víc. Bylo by to milé. Jde o zdraví a o to nejhezčí co na téhle planetě je. O naší přírodu bez které bychom tu nebyli.

 6. Za mě ok, používám max kartáček. Trochu mi ale dělají problém obaly třeba plátkových sýrů a šunky, uvažuju proto od letošního roku, že budu nakupovat uzeniny a sýry v lahůdkách do vlastních sáčků či krabiček.. máte s tím někdo zkušenost, prosím?

  Jinak článek pěkný a to, že je torchu reklamní, mi vůbec nevadí.

  AK

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..