Přečtete za: 7 min

Jediná svíčka na světě, která vás donutí milovat odpad. The Greatest Candle

TGC Uvod 2

Tahle svíčka se zrodila z lásky. Z lásky ke zdraví oceánů, tvorů a rostlin, kteří v nich žijí. Zrodila se z lásky ke zdraví člověka a z víry, že můžeme hospodařit s našimi zdroji mnohem lépe než doposud.

A co že má vlastně svíčka společného s oceánem a se zdravím člověka?

The Greatest Candle se totiž zhmotnila v hlavách dvou portugalských surfařů. Jednoho dne je z divokých vln vytrhlo zjištění, že olejový film, který jim zůstává po surfování na tělech, pochází z části z kuchyňských olejů. Ty se dostávají do vodních toků, řek, moří a oceánů z našich domácností, restaurací a hotelů.

Mário Silva, spoluzakladatel TGC
Mário Silva, spoluzakladatel TGC
Rui Monteiro, spoluzakladatel TGC
Rui Monteiro, spoluzakladatel TGC

Jen jeden litr oleje dokáže znečistit až 1000 litrů vody! A tak Mário Silva a Rui Monteiro neotáleli a vymysleli svíčku, která znečišťování životodárné vody předejde. Použité oleje, shromážděné v portugalských restauracích a hotelech, přefiltrují a unikátní technologií Oil2Wax promění na vosk.

Klasické parafínky prý mohou škodit. Jak to s mírou škodlivosti je doopravdy?

 • svíčkaParafín je vedlejší produkt při výrobě nafty a motorového oleje z ropy – neobnovitelného přírodního zdroje. Vyrábí se v různé kvalitě, a tak se při hoření ze svíček mohou uvolňovat škodlivé látky jako acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen či akrolein.
 • Jejich množství závisí na čistotě parafínu, přísad (barviv, vůní) a formě zpracování svíčky.
 • Všeobecně se ale toxických látek do ovzduší ze svíček dostane malé množství. Riziko pro zdraví člověka je tak minimální.
 • Některé běžně dostupné levné svíčky používají knot s obsahem olova. Pálením takových svíček se může výrazně zvýšit koncentrace olova v krvi člověka. Intoxikace olovem může mít především u dětí trvalé následky: opoždění nebo zastavení neurologického vývoje, poškození ledvin, vysoký krevní tlak, svalová ochablost či negativní změny chování.1

Pokud ale den co den nečmucháte k deseti svíčkám najednou, vážné nemoci vám parafínové svíčky nejspíš nezpůsobí. Zdraví máme ale jen jedno a planetu taky. S The Greatest Candle můžete být šetrní ke svému tělu a ohleduplní vůči zdrojům naší Země. A protože je tahle svíčka hodně výjimečná, nakoukli jsme jí přímo do kuchyně. Tam, kde se všechny ty voňavosti míchají a vaří. Antonia Mesquitu, obchodního zástupce firmy a pravou ruku majitelů, jsme proklepli pár šťouravými dotazy. 🙂 Mrkejte:

1. Nabízíte svíčky, které jsou jako jediné na světě vyrobené z použitých rostlinných olejů. Nechte nás nakouknout do historie. Jak vlastně celá ta myšlenka vznikla? Proč zrovna svíčky z olejů?

Tahle myšlenka se zrodila v kruhu přátel, kteří sdílejí stejný princip. Podle něj by se měl odpad, správnými prostředky a s odpovídající motivací, zužitkovat tam, kde byl vytvořen.

olej

V roce 2013, a vlastně během celých našich životů, jsme hodně surfovali. Ve vodě jsme trávili stejné množství času jako na suchu. Když jsme se dozvěděli o hrozných dopadech použitého kuchyňského oleje na životní prostředí, naše nevědomost (a nevědomost většiny lidí na světě) nás doslova šokovala.

Překvapení ještě vzrostlo, když jsme zjistili, že neexistuje efektivní způsob, jak se s tímhle odpadem vypořádat. Přitom celosvětově vyprodukujeme víc než 180 milionů metrických tun rostlinného oleje ročně! Tak si představte, jaký to musí mít dopad.

Dopad kuchyňských olejů na planetu

 • olej ve voděOleje tvoří na povrchu vodní hladiny nepropustnou vrstvu. Kvůli ní se do vody nedostane kyslík ani sluneční záření, což znesnadňuje fotosyntézu u rostlin.
 • Stejným způsobem trpí nedostatkem kyslíku také vodní živočichové.
 • Olejem znečištěné vodní toky ohrožují reprodukci ryb a zvyšují jejich úmrtnost.2
 • Kontaminují půdu a zanechávají ji neúrodnou.
 • Oleje na skládkách mohou půdou prosáknout a znečistit podzemní vody.

Tváří v tvář alarmující realitě jsme se proto chytli příležitosti a vytvořili tyto svíčky. Dávají lidem možnost zužitkovat vlastní odpad. Představují klasický symbol uvolněné atmosféry, blízkosti, tepla domova. Jsou také snadno dostupné a olej se dá lehce přeměnit na vosk.

Celosvětový trh se svíčkami byl navíc v roce 2016 oceněn na 7,5 miliard amerických dolarů a očekává se, že v roce 2025 dosáhne 11,7 miliard amerických dolarů. Představte si to obrovské množství svíček, které mohou konat dobro. Z použitého oleje jsme schopni pokrýt veškerou poptávku po svíčkách. Proces výroby svíčky je přitom velmi jednoduchý, rychlý, čistý a bezpečný.

The Greatest Candle
Svíčky z rostlinných olejů The Greatest Candle

2. První věc, která každého milovníka svíček napadne je, zda svíčky smrdí po hranolkách. My jsme se ale sami přesvědčili, že opak je pravdou – nádherně voní. Můžete prozradit, jak tedy olej čistíte a zbavujete ho pachu?

The Greatest Candle
Vánoční voňavá The Greatest Candle, hřebíček a skořice

Právě to byla ta největší výzva, které jsme čelili jak při vymýšlení technologických postupů, tak při komunikaci se zákazníky. Kromě odborné náročnosti jsme to měli těžké i u zákazníků.

Když jsme lidem svíčky představili, vždy se našel někdo, kdo si stěžoval na zápach oleje. Zkusili jsme i takový malý experiment a při testování jsme lidem několikrát dali přičichnout ke klasické parafínové svíčce, kterou jsme prezentovali jako svíčku z olejů. Zápach olejů lidé cítili i z ní. Byla to zkrátka otázka psychiky. A tohle zaryté přesvědčení bylo nesmírně těžké překonat.

Na vývoji produktu jsme proto spolupracovali se zkušenými partnery. Oleje nejdříve filtrujeme a odstředěním v nich snížíme obsah vody na minimum. Poté prochází procesem neutralizace, bělení a ztužení a aplikuje se na ně antioxidant, čímž se zabrání žluknutí. Výsledkem je čistý a kvalitní vosk bez zápachu.

3. Co se stane se zbytky, které zůstanou po vyčištění olejů?

The Greatest Candle
Vánoční The Greatest Candle dřevo a koření v plechovce, vydrží hořet až 55 hodin

Buď nejsou žádné nebo jen minimum. Většinou zbyde jen voda z potravin, které se na oleji smažily. A ta je pro životní prostředí neškodná (když necháme použitý olej několik hodin odstát, voda se od oleje začne sama oddělovat).

4. Jaké druhy olejů konkrétně na svíčky používáte? Pochází všechny z restaurací v Portugalsku nebo je dovážíte i z jiných zemí?

Na naše svíčky používáme jen olej shromážděný v portugalských restauracích a hotelech. Zatím jsme olejový odpad nemuseli dovážet ze zahraničí a není to ani náš cíl. Až pro nás v Portugalsku nebude dostatek použitého oleje k výrobě svíček, bude na čase vyrábět je i jinde.

lahev s olejem

Oleje pro nás sbírají různí lidé. Když se pak dostanou k nám, jsou samozřejmě všechny smíchané dohromady. Jednotlivé oleje nerozlišujeme.

Chceme poskytnout udržitelnější ukončení života všem použitým olejům bez ohledu na jejich původ. Nicméně v Portugalsku se nejčastěji používá olivový a slunečnicový olej.

5. Proč by lidé měli chtít vaše svíčky a ne ty běžné – parafínové? Jsou parafínové svíčky opravdu tak škodlivé, jak se píše?

Parafín není klasifikován jako nebezpečný materiál. Používá se v potravinách a kosmetických produktech. Je to ale vedlejší produkt při výrobě nafty, proto víme, že se při jeho spalování uvolňují toxické substance. Naše svíčky obsahují převážně vosky z olejů. Nicméně kolem 3-4 %, tzn. zcela minimální podíl, tvoří zmiňovaný parafín. Oproti běžným svíčkám, kde je parafín hlavní složkou, je to ale dramatický rozdíl a není třeba se bát jakýchkoliv negativních efektů. To dokazují i nezávislé testy, o kterých vám hned povím víc.

Protože naše produkty jsou inovativní a nezvyklé, podrobili jsme je rozsáhlému testování v mezinárodních laboratořích. Testovali jsme přes 30 parametrů a výsledky jsme porovnali s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) a s evropskými, francouzskými a německými právními předpisy pro domácí kvalitu vzduchu. Výsledky testů byly velmi pozitivní. Dodaly nám jistotu. Kromě zodpovědnosti a udržitelnosti tak svíčka ztělesňuje i kvalitu a nezávadnost pro spotřebitele.

6. Jak víte, že svíčky z použitých olejů neprodukují konkrétní zdraví nebezpečné toxiny, které se vyskytují u parafínových svíček?zhasnutá svíčka

Jak už jsem zmiňoval, naše produkty byly rozsáhle testovány nezávislými laboratořemi. Součástí byl samozřejmě i test emisí. Přesně víme, které substance se při hoření svíček uvolňují. Hodnoty, které testy odhalily, jsou v pořádku a daleko od limitů škodlivosti. Prokázaly, že hoření našich svíček neprodukuje žádné zdraví škodlivé toxiny nebo karcinogenní látky.

Jsme si proto jistí, že naše technologie a produkty vyvíjíme správně.

Přehled výsledků testu emisí
Druh testu
Výsledek
Požární bezpečnost (svíčky, kalíšky, etikety) Splňuje všechny požadavky
Saze Prošla testem
Látky vzbuzující mimořádné obavy (těžké kovy, chromium VI, biologické substance, keramická vlákna, sloučeniny boru) Nejsou přítomny nebo v koncentraci < 0,1%.
Alergeny Nejsou přítomny
Toxické prvky (atnimon, arzén, barium, kadmium,…) Nejsou přítomny nebo 2<x<5 ppm
Karcinogenní prvky Nejsou přítomny
Dioxiny Nepřesahuje limity
Emise svíčky (formaldehyd, benzen) Nepřesahuje limity

Zdroj: https://www.econea.cz/files/tgc_test_resume.pdf

7. Vyrábíte taky sadu na přípravu domácích svíček z vlastního oleje. Jak tenhle nápad vznikl? Považujete domácí výrobu za nejekologičtější?

Sada vonných prášků na výrobu 5 svíček
Sada vonných prášků na výrobu 5 svíček

TGC DIY výrobky zhmotňují naši vizi, že všechen odpad by měl být zhodnocen nebo přeměněn tam, kde byl vyprodukován. Říká se tomu cirkulární ekonomika – v tomto případě na úrovni spotřebitele.

Domácí výroba svíček a recyklace použitých olejů je jistě udržitelnější. Ušetří se při něm totiž energie a přírodní zdroje nutné ke sběru odpadu, k distribuci výrobku, a navíc lidé získají ze svého odpadu přidanou hodnotu.

8. Co obsahuje prášek, který je součástí domácí sady a ze kterého pak vznikne vlastní originální svíčka?

domácí výroba svíčky TGCPráškový vosk pochází ze směsi rostlinných materiálů. Ty se s olejem smíchají a přemění ho na vosk. Prášek obsahuje především rostlinné vosky, vůně a neutralizátory pachu.

Tahle formule je naše vlastní a exkluzivní.

9. Je při výrobě svíčky doma vhodnější použít olej nový nebo můžeme vzít i ten použitý?

Naše původní myšlenka spočívá v opětovném využití již použitého oleje. Pokud ale člověk nemá k dispozici žádný k recyklaci, může použít i čistý olej. I tak svíčka zůstává ekologickou. Šetří totiž energie, které se musí investovat do hotové svíčky (jmenovitě balení, převoz, uskladnění).

Použitím odpadového oleje na výrobu svíčky člověk:

zelené stopy - ekologie

 • Zabraňuje znečištění vody. Olej vylitý do odpadu může ucpat potrubí, ale může mít na svědomí i další problémy, jako je znečištění řek, jezer a oceánů. Olej vytváří na povrchu vod tenkou vrstvu, ta brání okysličení a způsobuje ničení ekosystému živočichů i rostlin.
 • Zabraňuje spotřebovávání čistých přírodních zdrojů. Svíčka je vyrobena z odpadních rostlinných olejů namísto nových zdrojů (jako rostlinné vosky ze soji, slunečnice a kokosu), a má tak nulový dopad na spotřebu přírodních zdrojů.
  Oil2Wax je patentovaná technologie, která umožňuje během pár minut přeměnit použitý kuchyňský olej na dlouhohořící přírodní svíčku. Technologie je zcela bezpečná jak pro lidské zdraví, tak pro životní prostředí.
 • Nepřidává do životního prostředí “nový uhlík”. Vosk vyrobený technologií Oil2Wax je složený z ingrediencí na rostlinné bázi. Když se takto vyrobené svíčky zapálí, uvolňují uhlík, který již byl součástí přirozeného oběhu, a proto se do prostředí nepřidává nový uhlík. Emise CO₂, které jsou přirozeným produktem každého spalování, vyvažují rostliny, z nichž jsou stolní oleje vyrobené. Při fotosyntéze absorbují CO₂ a vytváří kyslík.

10. Pokud zvolíme olej použitý, jak zaručíme, že si nevyrobíme páchnoucí nebo zdraví škodlivou svíčku? Přeci jen vaše technologie čištění je daleko účinnější.

Spotřebitelé se mohou spolehnout na neutralizér pachu, který je součástí parfemovaného svíčkového prášku. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když dodržíte tato pravidla:

 • Nikdy neuskladňujte použitý olej i se zbytky jídla.
 • Před uskladněním nebo opětovným použitím olej vždy přefiltrujte.
 • Vždy z oleje odstraňte vodu. Když se olej nechá usadit 24 hodin před použitím, voda klesne dolů a olej stoupne nahoru.

Protože hlavní přísadou jsou jedlé rostlinné oleje, toxické substance by rozhodně neměly být přítomny.

11. Jaké parfemace se používají v běžných svíčkách a v čem jsou vaše vůně šetrnější?

svíčky TGC
Unikátní vůně The Greatest Candle

Naše vůně jsou vyrobeny ze směsi přírodních a umělých ingrediencí. Do vývoje vůně výrobku jsme investovali spoustu času. Jsme si totiž vědomi, jak zásadně může ovlivnit úspěch produktu.

environment 3420054 1920

Naše vůně jsou proto vytvářeny opatrně. Respektují doporučené množství substancí tak, aby byly v souladu s nařízeními IFRA (Mezinárodní sdružení vůní) i s nařízením o vůních z EU, konkrétně o nepřítomnosti ingrediencí zmíněných v Příloze II.

Spotřebitelé od použitých vůní očekávají, že budou založeny na stejném principu jako samotná ekologická svíčka – budou zdravé a šetrné k životnímu prostředí.

Při posuzování ekologičnosti je však dobré si uvědomit, že ani vyloženě esenciální oleje nemusí být nutně ta nejlepší volba. Hojné využívání přírodních zdrojů může způsobit nerovnováhu v životním prostředí: k výrobě několika gramů esenciálního oleje se používají stovky kilogramů rostlin. To může vést k rozmachu komerčního zemědělství, intenzivnímu využívání pesticidů, herbicidů apod.

SvíčkyEnvironmentální nevýhodu vytváří také energie nutná k převozu surových materiálů k výrobě. Ty se totiž často dováží z dalekých a odlehlých míst. Navíc, i když esenciální olej je přírodní, neznamená to, že byl přírodně i extrahován. V procesu extrakce mohla být použita chemická rozpouštědla. Některé esenciální oleje mohou mít také vysokou kožní a orální toxicitu. “Přírodní” a “bio” materiál proto nemusí být vždy bezpečný, naopak může být stejně nešetrný k životnímu prostředí jako syntetický materiál.

12. Můžete nám dát nahlédnout do procesu vzniku vůní? Máte nějaké laboratoře, kde vaši lidé ty úžasné kombinace vyvíjí?

Nejsme odborníci přes vůně, ale spolupracujeme s těmi nejlepšími společnostmi v tomto oboru.

lab 2107510 1920Naši vývojáři testují nové vůně v laboratoři téměř nepřetržitě. Při rozhodování o nových vůních dostává slovo celý tým. Většinou se ale při výběru všichni neshodneme, je totiž těžké stanovit si objektivní kritéria při rozhodování o něčem tak subjektivním.

Když chcete, aby lidé cítili vůni dobra, jsou zkrátka všechny tyhle snahy a postupy nezbytné. 🙂

The Greatest Candle svíčky
The Greatest Candle. Svíčka s vůní dobra

Zajímavé, že? Obyčejné umaštěné oleje a co všechno se z nich dá vykouzlit! Až si příště budete zapalovat svíčku, zapalte tu správnou. Možná vás tenhle dobrem poháněný příběh inspiroval a kromě knotů svíček zažehnul i zelený plamínek ve vašich srdcích. Pokud ano, mrkněte se na ty krasavce zblízka.

Celý listopad jsou u nás The Greatest Candle navíc k dostání se SLEVOU 15%. Skořice a hřebíček, jablíčko, dřevo a koření, fík a spousta dalších. Tyhle vůně zavání těžkou zimní pohodou. My už hřejivé aroma dobra nasáváme. A vy?

The Greatest Candle
Svíčky The Greatest Candle s 15% slevou

5 nejprodávanějších TGC svíček

Prosíme, sdílejte rozhovor s dalšími hrdiny. Třeba si i oni budou chtít zapálit svíčku bez výčitek:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 https://www.cpsc.gov/s3fs-public/pdfs/foia_wicks.pdf
2 https://www.epa.gov/sites/default/files/2018-01/documents/ospguide99.pdf
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..