Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 4 min

Plastová brčka: Co o nich vědět, než si srknete?

Yoni Uvod

Možná jste to taky zachytili. Evropu nedávno obletěla zpráva, u které všechna zelená srdce zaplesala. Evropský parlament schválil směrnici mimo jiné zakazující prodej jednorázových plastových výrobků.

Pokud ji posvětí členské státy, bude vymalováno. Do pár let z obchodů zmizí plastové tyčinky do uší, jednorázové plastové nádobí, igelitové tašky, hygienické pomůcky s příměsí plastu a taky… plastová brčka. Ano, ta nenápadná, ropácká brčka, která, neviděna neslyšena, pronikají do útrob velryb a nozder želv.

A bez kterých mnoho lidí nedokáže strávit večer s přáteli nebo odepřít usrkávání oblíbené limonády dětem.

brčkaMožná i proto je kolem této plastové vychytávky takový humbuk. Nikomu nepřipadá, že by mohla nějak zásadně škodit. Ale opak je pravdou. Šťourali jsme a vyšťourali totiž pár hodně zajímavých informací. Možná vás překvapí tak, jako nás.

Doba brčková aneb Jak se nám brčka vymkla z rukou

Brčkový příběh ukrývá 3 hlavní záludnosti:

1. Brčka, kam se podíváš

brčka
Instagram repost @ivy_yin_

Ač se to na první pohled nezdá, spotřeba brček je celosvětově extrémně vysoká. Patří mezi 10 nejčastějších plastových předmětů, které lidé nacházejí při úklidu pláží.1 

Brčka patří mezi 10 nejčastějších plastových předmětů nalezených v odpadcích na plážích. V ČR použijeme a vyhodíme asi 300 milionů brček ročně.

V České republice tak šílenou spotřebu nemáme – použijeme asi 300 milionů brček ročně.2 Ale představa takového brčkového skoro-Everestu nemůže nikoho nechat chladným.

Nejen obrovské množství brček je ale v současnosti problém.

2. Malý sluha pro lidi, velké sousto pro přírodu

Takovému nepatrnému brčku trvá až 200 let, než se rozloží. 3 Pozůstatek mňamózního drinku tak může na planetě strašit ještě několik dalších generací. A zároveň škodit – hned dvěma způsoby:

 • Celá brčka jsou tenká a krátká a spousta živočichů si je plete s potravou. Dává si je k večeři dřív, než se ty plastové potvůrky stačí rozložit. Nebohému zvířeti sice nemusí hned přivodit smrt, ale mohou mu nepříjemně zkomplikovat život. Obrázky brček v žaludcích mořských ptáků, větších ryb a savců pravidelně oblétají svět.
  @info.uminari Instagram repost
  Instagram repost @info.uminari
 • Jak ale léta plynou, brčka se rozpadají na menší a menší částečky – mikroplasty.
  A tihle mikro neřádi jsou v jídelníčku ryb a dalších vodních živočichů v pořadí hned za brčky v nerozloženém stavu. Pokud jste proto rybožravci, plastové částečky s velkou pravděpodobností baštíte taky. O znečištění mořské soli mikroplasty ani nemluvě. 4

Ne všechna brčka ale skončí v přírodě, řeknete si možná. Je tu ještě recyklace. Ano je. Ale…

3. Recyklace brček má zásadní háček

Vlastně hned dva. Klasická brčka se sice běžně vyrábí z recyklovatelného polypropylenu. Pokud je tedy poctivě vytřídíte, dají se z nich teoreticky vyrobit nové produkty. Bohužel, většina brček přesto dodnes končí na skládkách, ve spalovnách nebo oceánech. Jakto?

 • strohalme 3725867 1920Za prvé, pokud odpad třídí stroj, většinou není dostatečně uzpůsoben na tak malé kousky plastu. Brčka jím běžně propadávají na hromadu, která je následně odvezena na skládku nebo do spalovny. 5
 • Za druhé, brčka jsou lehká a pro výrobu nového plastového produktu je jich potřeba ohromné množství. Z ekonomického hlediska se tedy recyklace firmám vůbec nevyplácí. 6

Jsou brčka zbytečnost? Co na to nemocní? Mnoho lidí považuje brčka za zbytečnost. Ano, nutně je nepotřebujeme, pokud jsme zdraví. Existují ale lidé, kteří takové štěstí nemají. Lidé na vozíku, po mrtvici, s různými druhy postižení… Pro ně tento malý plastový vynález představuje významné usnadnění života. Kvůli zdravotním problémům se ze sklenice prostě nenapijí. Proto na ně při debatách o potřebnosti brček nezapomínejme.
To jsou bohužel 3 okolnosti, nad kterými se vyplatí zamyslet. 3 důvody k uvědomělejší spotřebě. Co ale teď? Vzdát se brček úplně? Naordinovat si brčkovou odvykačku, i když tak rádi sosáte, jste starší člověk, dítě nebo nemocný?

Naštěstí to není potřeba. Existují zelenější a hravější alternativy, které můžete nosit s sebou, kamkoliv se vrtnete. A ještě vás budou těšit a budete se s nimi chlubit přátelům.

hospice 1821429 1920

4 zelené alternativy pro brčkové nadšence

Pokud si bez brčka nedokážete svůj oblíbený nápoj dostatečně vychutnat, nezoufejte. Tyhle 4 varianty vám zachrání požitek a neuškodí planetě:

1. Bambusová brčka

bambusové brčkoBambusové dřevo se pro výrobu ekologických vychytávek využívá stále častěji. Bambus totiž rychle roste, a tak se kvůli jeho pěstování nemusejí kácet velké plochy lesů. Navíc ho není potřeba chemicky ošetřovat. A pandám druh bambusu, ze kterého se brčka vyrábí, nechutná. Takže jim neutrhujete potravu od pusy.

A výhody takového bambusového brčka? Nepřebírá teplotu nápoje, je velmi odolné a při správné údržbě vám vydrží i několik let. A když ho vyhodíte, v přírodě se bezezbytku rozloží.

nerezová brčka2. Nerezová brčka

Brčko z nerezu zvládne všechna dobrodružství. Je prakticky nezničitelné, nehrozí mu koroze ani zlomení, takže se hodí i na cestování.

S nerezovým parťákem máte jistotu přátelství na celý život.

3. Papírová brčka

Jsou skvělá na mejdany s kamarády. papírová brčkaSice toho tolik nevydrží, ale pokud potřebujete rychlou náhradu za ty plastové neřády, papír je nejlepší volba.

Jsou kompostovatelná a při alkoholovém opojení nehrozí, že se papírovým brčkem někdo zraní.

4. Skleněná brčka

Skleněná brčka Yoni, vyrobená v Podkrkonoší
Skleněná brčka Yoni z Podkrkonoší

Tahle jsou na trhu čerstvá novinka. Brčka ze skla vypadají stylově. A pokud pořídíte variantu z borosilikátového skla, odolají mnoha pádům i teplu

V naší české kotlině jsme opravdu vynalézaví, a tak se do výroby takových brček vrhla sympatická, zeleně smýšlející firma Yoni. Jejich brčka z lehkého borosilikátového skla se vyrábí v České republice.

Mají krásný designový potisk a neobsahují žádné nebezpečné látky, jako jsou ftaláty nebo BPA. Můžete je mýt v myčce, zvládnou i ohřev v mikrovlnce a neprasknou ani v mrazáku.

5 extra důvodů, proč sosat ze skleněný brček Yoni

 1. Yoni brčkaZdravotní nezávadnost. Borosilikátové sklo je ideální materiál pro kontakt s potravinami. Neovlivňuje chuť, vůni ani obsah živin. A neuvolňuje zdraví škodlivé látky.
 2. Průhlednost. Do skleněných brček dobře vidíte. Jakmile se uvnitř objeví nějaká usazenina, víte, že je brčko potřeba lépe vyčistit. Co se hygieny týče, jsou naprosto bezkonkurenční. V každém balení brček najdete i praktický kartáček na jejich čištění.
 3. Teplu-odolnost. Oproti kovu skleněná brčka nepřijímají teplotu nápoje. Pití velmi studeného nebo naopak velmi teplého nápoje je s nimi mnohem příjemnější.
 4. Lokálnost. Brčka Yoni vyrábí sklárna z Podkrkonoší. Neputují k nám tedy z druhé strany zeměkoule, a jejich používáním tak nezvyšujete svou ekologickou stopu.
 5. Dobročinnost. Koupí Yoni brček přispíváte 20 Kč na podporu projektu Garbage Clinical Insurance. Ten podporuje jednak lidi s nízkými příjmy, jednak čištění přírody od odpadu. Lidé se podílejí na sbírání a třídění odpadů a odměnou jim je zdravotní pojištění, na které by jinak nedosáhli.

Duše Yoni. Je zelená?

Za značkou Yoni stojí 2 parťáci – Jazine a Krištof. V roce 2012 se dali dohromady a společně prozkoumávali svět. Zachraňovali kočky, stavěli ekologický skleník a objevovali nekonvenční způsob života. Hledali zdraví, hloubku, radost a propojení. Našli je v produktech, které společně tvoří.

Yoni
Krištof a Jazine, tvůrci značky Yoni

Jejich brčka, kartáčky a další produkty totiž chrání planetu, vrací lidem zdraví a propojují je s přírodou. Budují rovnováhu tam, kde se dávno ztratila. Skrze minimalismus, propracovanou geometrii a vzorce, které vidíme běžně v přírodě.

brcka ceske sklo úprava
Sada borosilikátových brček Yoni, 3ks brček + 1 kartáček

V Yoni věří, že vnitřní klid, příjemný prožitek z těla a radost ze života je tím nejcennějším, co si můžeme jako lidské bytosti dát. A že to je možné pouze tehdy, když pečujeme i o naši Zemi.

Proto dejte světu jasnou zprávu sami za sebe. Postavte se proti brčkoplastovým vylomeninám a své ranní latéčko vycucněte opakovaně použitelným brčkem. Tím skleněným navíc podpoříte firmu, která nejde jen po zisku. Která má duši a dýchá zeleně.

 

Prosíme sdílejte článek, aby i další lidé mohli srkat zodpovědněji:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

1 1 Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
2 1 Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
3 1 6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
4 1 Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
5 1 Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Návrh bez názvu 9Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout
V oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu se pohybuje od svých 19 let a s každým rokem se snaží posouvat dál. Ven se nehne bez svého přenosného hrnečku na kávu, nakupovat chodí zásadně s hromadou plátěných sáčků a své okolí se snaží přesvědčit o tom, že na kompletní úklid domácnosti stačí jen jedlá soda a ocet.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Dear my Friend,

  We are GreenViet from Vietnam. Our company is specializing in manufacturing of Green Products. We’d like to present our hand-made bamboo straw. Our bamboo straw is made of Vietnam bamboo, a true Green natural and environment friendly material.

  Our bamboo straw can be replaced totally the plastic straw and it can be reusable.

  Think Green, Live Green. Our bamboo straw is an ideal product to make that happens meanwhile you can still enjoy all your favorite drinks without using anymore the plastic straw.

  If you need any further info, we are always available

  Best regards,

  Peter Nguyen
  Sales Manager

  GREENVIET

  Think Green. Live Green!

  Mobile: +84 912 53 54 70 (Whats’app/Wechat)
  Email: greenvietstraw@gmail.com

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..