Přečtete za: 3 min

Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 3. díl: Levnější a hřejivější teplo domova

Uspora enerigi Uvod

A je tu 3. díl naší trilogie o úspoře energií v domácnosti. Tentokrát bude o tom, jak uspořit za teplo. I vytápění v domácnosti totiž dokáže pořádně zatřást rodinnými prasátkem.

Internetem se šíří zvěsti, že Češi doma přetápějí. Je pravdou, že dříve lidé běžně žili v méně stupních.1 Chodili ve svetru a vlňácích a šlo to taky. Dnes máme doma standardně kolem 22 °C.

Úspora tepla

Přitom snížením teploty o pouhý jeden stupeň dosáhneme snížení nákladů na topení přibližně o 6 %. Při roční platbě 20 tisíc korun by tak úspora činila 1 200 korun.2

Šetřit energii i finance tedy můžete jednoduše i otočením kolečka na termostatu. Ideální teplota v místnostech z pohledu spotřeby energie i příjemného pocitu by měla být následující:

Doporučená teplota v domácnosti

Pokoj Teplota (℃)
Předsíň 14 – 17
Ložnice 16 – 18
Dětský pokoj 18 – 21
Obývací pokoj 20 – 21
Koupelna 20 – 24

Zdroj: https://www.veronica.cz/uspory-v-domacnosti

Jak snížit účty za teplo bez rampouchů v nose a velkých investic?

Úspora teplaMožná jste si teď řekli, že takové snižování teploty je už pro vás za hranicí snesitelnosti. To chápeme. Naštěstí jednoduše uspořit tisíce korun můžete ještě jinou cestou. I bez pořizování nového kotle nebo trojitých oken.

 

Tyto vychytávky stojí jen několik stovek a udělají doma velkou službu:

Termík
Termík zvýší účinnost topení až 3,8x

1. Termík – je věcička, která zvýší účinnost vytápění až 3,8x. Stačí ji připevnit ke spodnímu okraji radiátoru a nechat ji pracovat. Ovlivňuje proudění vzduchu kolem výhřevných desek a zvyšuje tím rychlost oteplení vzduchu v místnosti až 5x.

Pokud si Termíka dáte na všechny hlavní radiátory v domě, za sezonu vám ušetří 30 – 52 % nákladů, tj. alespoň 6 000 Kč. Náklady na něj se vám tak vrátí už během jedné topné sezóny.

 

Radflek
Radflek sníží tepelné ztráty až o 45 %

2. Úsporná radiátorová fólie Radflek – je speciální fólie, kterou upevníte za radiátor. Zpět do místnosti tahle vychytávka odrazí až 95 % energie ze zadní plochy radiátoru. Tepelné ztráty sníží o 45 %.

Fólie vydrží minimálně 15 let. A vzhledem k tomu, že se zaplatí už za jednu topnou sezónu, úspora opravdu stojí za to.

Radiator booster
Radiator booster může ročně ušetřit až 4 500 Kč

 

 

3. Radiator Booster – je jednoduché zařízení, které zvyšuje účinnost vytápění. Na termostatu si díky němu můžete nastavit o 1 – 3 stupně méně a na komfortu to nepoznáte. Booster stačí postavit na radiátor a zapnout do zásuvky.

Ročně vás díky němu vyjde topení minimálně o 4 500 Kč levněji. Jeho provoz stojí jen kolem 10 Kč ročně (v závislosti na vnějších okolnostech) a zaplatí se už za 8 týdnů.

 

Termoizolační přísada do barev
Úsporná termoizolační přísada do barev Thermilate Thermalmix

4. Úsporná termoizolační přísada do barev a nátěrů Thermalmix – je založená na technologii keramických nanočástic a působí jako izolační vrstva. Stačí ji smíchat s jakoukoliv barvou nebo nátěrem a nanést na stěny či strop.

Izolační schopnost zdí se zvýší o 50 % a tepelné ztráty se sníží o 25 %. Ročně s ní uspoříte 4 – 7 tisíc korun. Podobně funguje i nátěr na podlahy.

A ještě 5 rychlých tipů: Jak na úsporu tepla úplně zadarmo

  1. V noci topte méně. Možná je to jasné, věděli jste ale, že při nižší teplotě tělo ve spánku daleko lépe regeneruje?3 Ideálních je 15 až 18 °C.
  2. Pokud svítí slunce, odhrňte záclony a vytáhněte žaluzie. Sluníčko je silným zdrojem tepla.
  3. Jestli máte průvan pod dveřmi, pořiďte si izolaci. Stačí i jednoduchá lepící lišta. Googlete „izolace pod dveře“.
  4. Úspora teplaUvolněte prostor kolem radiátorů. Nábytek i záclony brání volnému průchodu tepla do místnosti.
  5. Správně větrejte. Větráním průvanem protilehlými okny nebo nárazovým větráním můžete ušetřit 10 až 20 % nákladů na topení oproti oknům otevřeným na ventilaci. Větrejte rychle (cca 5 minut), 3 – 4x denně.4

I když to tak nevypadá, šetřit teplo se docela slušně dá i takovými maličkostmi. A výsledek ve formě jásající peněženky i naší planety Země opravdově hřeje u srdce.

Trilogie končí, úspora začíná

Tak a jsme na konci. Jestli jste přečetli i 1. díl o úspoře vody a 2. díl o šetření s elektrickou energií, můžete zavřít počítač nebo mobil a jít konat.

Víme, že skutečně vykročit a nebát se dělat věci jinak chce odvahu. Takže pokud berete věci do vlastních rukou a nečekáte, až změnu udělá někdo jiný, jste opravdovým hrdinou nebo hrdinkou dnešní doby. Ty totiž naše Země potřebuje nejvíc. Tak děkujeme i za ni. A jestli máte chuť, napište nám do komentářů, jak doma šetříte vy. Ať se inspirujeme navzájem.

Prosíme, sdílejte článek dalším zeleným hrdinům. Třeba je inspiruje k větší úspoře:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..