Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno Přečtete za: 3 min

Jak na úsporu energií v domácnosti jednoduše a bez obětí. 2. díl: Darmožroutská elektřina

Elektrina Uvod 1

V 1. díle trilogie o úspoře energií jsme důkladně rozebrali, jak doma šetřit vodou i bez extra úsilí. Dnes si vezmeme na mušku elektrickou energii.

Její spotřeba je totiž také významným žroutem financí v domácnosti. Při pohledu na roční fakturu se mnohým z nás protáčejí panenky.

light bulb 1439409 1920 2 e1536310639230

Průměrná česká domácnost s odběrem 2 200 kWh za rok, která elektřinou neohřívá vodu, netopí a nemá elektromobil, zaplatila v r. 2017 za elektrickou energii 11 263 Kč.1 Elektřina tak tvoří mezi 5 až 25 % veškeré spotřeby energie v domácnosti.2

V ČR navíc pochází elektrická energie většinou ze zdrojů, které přírodu neúměrně zatěžují. Ať už jde o spalování uhlí, změny krajiny a narušení ekosystémů při stavbách vodních děl či o problémy s ukládáním vyhořelého jaderného paliva.3 Elektřina se přitom vyrábí s účinností mezi 30 až 40 %.4

Úspora elektrické energie

Šetrným chováním u vás doma tak neušetříte jen vlastní peněženku, ale poděkuje vám i příroda. Připravili jsme proto pár jednoduchých tipů na úsporu elektřiny, které můžete začít dělat hned teď, bez velkých investic.

Mrkněte na ně.

Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu

Jestli vás zajímá udržitelné chování v širších souvislostech, tady zjistíte, jak se spotřebou v domácnosti, dopravě, jídlem či materiály, které používáte, podílíte na produkci skleníkových plynů vy sami.

8 tipů a triků pro úsporu elektřiny:
Šetřete na vysněnou dovolenou a nechte Zemi odpočívat

1. Vyměňte žárovky za LEDky. Při běžném provozu ušetří jedna LEDka oproti staré žárovce klidně i 2 000 korun.5 Navíc má velmi dlouhou životnost. Světlo zapínejte jen v místnostech, kde se zdržujete.

Úspora elektrické energie2. Zrušte pohotovostní režim (tzv. stand-by) především u hodně náročných přístrojů jako jsou například herní konzole. Ty totiž spotřebují velké množství elektřiny a i v tomto módu dochází ke spotřebě elektrické energie. Až 40 % spotřeby herních konzolí vzniká v režimu standby.6 Vypínání si usnadníte používáním prodlužovačky s červeným vypínacím tlačítkem. Pokud jste delší dobu pryč (ale klidně i jen přes víkend), vyplatí se vypnout také wifi router.

Pamatujte, že co nezměříte, nezlepšíte. Je proto fajn svoji spotřebu sledovat. A nejlépe mít měřící přístroje, které dáte mezi přístroj a zásuvku. Změří vám spotřebu při jeho používání nebo stand-by módu.

3. Pokud vyměňujete staré spotřebiče za nové, dívejte se vždy na energetické štítky. Nové spotřebiče jsou většinou úspornější než ty z minulého století. Pečlivě tedy zvažte jejich výměnu. Nejúspornější jsou spotřebiče s písmenem A (v rozmezí A+++ až G – nejméně úsporné). U chladniček, mrazniček nebo praček se většinou setkáme s označením A+, A++ nebo A+++.

4. Nastavte správnou teplotu v lednici. Optimum je + 4 až 6 stupňů (v mrazáku – 18 stupňů). Nižší teplota rovná se větší spotřeba energie. Při snížení z + 5 na +3 stupně stoupne spotřeba zhruba o 15 %.7 Ledničku nebo mrazák také umístěte na chladnější místo. Vyhněte se přímému slunci nebo troubě. S každým stupněm navíc nad 20 stupňů se totiž spotřeba zvýší zhruba o 6 %.

Úspora elektrické energie5. Pokud máte myčku, zapínejte ji, až když je plná. A používejte úsporný program na 50 °C. Ušetříte tak zhruba 25 % energie.8

6. Pokud uvažujete o koupi klimatizace, dobře ji zvažte. Klimatizační jednotka totiž spotřebuje v průměru za 1 měsíc tolik elektřiny jako dobrá lednička s mrazákem za celý rok. A před koupí ještě zkuste tyto triky:

 • Nechte během dne zavřená okna. V bytě či domě pak bude mnohem příjemnější teplota. Větrat můžete v noci.
 • Vyzkoušejte venkovní žaluzie. Oproti těm vnitřním zadrží výrazně více tepla.

7. Pokud musíte pro vaření využívat elektřinu:

Úspora elektrické energie

 • Vždy používejte pokličku.
 • Volte plotýnku, která odpovídá velikosti hrnce. Jinak dochází ke zbytečným ztrátám energie.
 • Vařič vypínejte před dovařením, využijete tak zbytkového tepla.
 • Pro ještě větší využitelnost pořiďte hrnce se silným sendvičovým dnem, které mají termoakumulační vlastnosti. Nejlépe tak zužitkujete zbytkové teplo k dovaření jídla.
 • Pro kratší dobu vaření použijte tlakový hrnec. Ušetří 40 % energie a 30 % času.9
 • Nevařte vodu na vařiči. Varná konvice je úspornější.
 • Při pečení používejte horkovzdušnou funkci. Můžete díky ní nastavit o 20 – 30 stupňů menší teplotu, a snížíte tak spotřebu elektřiny o 25 – 40 %.10

8. Při praní prádla se vyplatí zavést těchto pár úsporných opatření. Jedna domácnost při 4 pračkách týdně a nižší teplotě totiž může ušetřit i 600 Kč.11

Úspora elektrické energie

 • Perte na nižší teplotu. Praní na 30 °C ušetří zhruba 50 % energie oproti praní při vyšší teplotě. A nebojte, i praní na tak nízkou teplotu s běžným práškem odstraní až 99 % bakterií.12
 • Pokud je to možné, používejte kratší, úspornější program. Prádlo se stačí i tak dobře vyprat.
 • Pokud to není nezbytně nutné, prádlo nepředpírejte. Ušetříte zhruba 20 % vody, energie a pracího prostředku.
 • Využívejte plnou kapacitu pračky (většinou ¾ objemu).
 • Jestli jste zrovna v procesu pořizování nové pračky, zvažte při koupi i její spotřebu elektrické energie a vody.

I když to tak možná zpočátku nevypadá, šetřit se docela slušně dá i takovými maličkostmi. A výsledek ve formě jásající peněženky i planety hřeje u srdce.

Tak se těšíme na viděnou ve 3. díle, kde si prohřejeme ztuhlé kosti. Prozkoumáme totiž pár vychytávek, které ušetří výdaje za teplo – ve většině případů nejvyšší položku ve výdajích domácnosti vůbec.

Tip: Pomoci s náklady vám může i stát pomocí různých dávek. S pomocí této kalkulačky životního minima zjistíte, na to máte případně nárok.

Prosíme, sdílejte článek s přáteli a známými. Nemáme žádnou planetu B:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

1 1 Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
2 1 Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
3 1 6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
4 1 Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
5 1 Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Návrh bez názvu 9Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno

 1. Tvrzení o účinnosti výroby energie ozdrojováváte článkem z roku 2004, kde navíc není nikde uvedeno, kde oni sami to vzali…….. Neměli byste nějaké současnější zdroje, když už to zde v článku zmiňujete? Technologicky se toho totiž za 14 let může změnit (a obvykle mění) poměrně dost, koneckonců v roce 2004 byla účinnost výroby energie v solárních panelech taky někde úplně jinde než dnes…….

 2. Super článek, díky. K těm lednicím bych ještě dodala, že by se určitě měla koupit s funkcí No Frost – více info: https://www.rankito.cz/lednice-no-frost/ 🙂 My jsme doteď měli starou, ve které se každé dva měsíce udělal velký kus ledu, takže jsem ji pořád musela vypínat, umývat a znova nachlazovat, což se na té spotřebě taky dost projevilo. Nehledě na to, kolik jídla jsme museli kvůli námraze vyhodit.

 3. Šetřit se ale nemusí jen tak, že jdete a koupíte si něco, co vám v budoucnosti šetřit bude a nahradí to do té doby perfektně fungující věc. Jako jsem tady třeba viděla lednice… Šetřit můžete i na malých úkonech, kterým se jinak nevyhnete, třeba když byla zmíněná pračka, tak například čištění pračky bez použití kupované chemie ( https://komparito.cz/blog/jak-vycistit-pracku/ )

  1. Dobrý den, Jano,
   děkujeme Vám za tip na článek o čištění pračky bez použití chemie. Jaké lednice jste měla na mysli? Náš přístup je šetřící, tedy pokud to jde, tak šetřit bez extra výdajů navíc. Krásný den.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..