Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 8 min

Kosmetika Nobilis Tilia: Má jednu ingredienci navíc, proto ji lidé milují. Kterou?

Nobilis Uvod 1

V malebné krajině severních Čech, v divoké přírodě obklopené hlubokými lesy, se nachází kouzelné místo známé jako Vlčí hora. Ne, tohle není začátek pohádky plné lesních skřítků a víl. Tohle je příběh české značky Nobilis Tilia, která se zrodila právě v tomto malebném kraji.

Kdo a co stojí za vznikem této průkopnické firmy? Jakou filozofií je celá společnost protkána? A čím jsou přípravky, které najdete v nabídce Nobilis Tilia, tolik unikátní? Pojďme se společně vydat na cestu do kouzelné krajiny Českého Švýcarska.

Bylo nebylo, zrodila se Krásná Lípa

Nobilis TiliaNa úplném začátku byl muž, který se věnoval přírodním vědám a sportu, PaedDr. Zbyněk Šedivý. Od roku 1990 se začal zajímat o léčivé rostliny na profesionální úrovni, ale plně si uvědomoval, jak důležité je přírodu nezneužívat v náš prospěch.

Snažil se skloubit etické přístupy vůči přírodě s etickou výrobou přípravků na bázi rostlinných surovin – trval na tom, aby jejich získávání nenarušilo přírodu, ze které pocházejí. Věděl totiž, že zdraví člověka pramení ze zdraví přírody, která ho obklopuje.

V roce 1994 založil firmu Nobela. Byl to první z mnoha kroků, které vedly ke zrodu značky Nobilis Tilia, jak ji známe dnes. Do roku 2003 společnost působila v pronajatých prostorách a prošla si i obdobím zatěžkávajících zkoušek. Přesto se jí dařilo i nadále vzkvétat.

AromaterapieCo je ale důležité – už od počátku své existence firma vyvíjela kosmetiku na bázi aromaterapie, rostlinných olejů a dalších botanických extraktů z těch nejlepších dostupných zdrojů.

A právě kombinace účinků aromaterapie s oleji a bylinami je ta výjimečná ingredience – základní esence značky – kterou se může pochlubit málokterá kosmetická firma.

V roce 2004 pak nastalo velké oživení firmy, kdy došlo k jakési metamorfóze značky. K PaedDr. Šedivému se připojili Adéla Zrubecká a Petr Zrubecký, kteří přinesli závan nové inspirace a snahu o rozvoj značky.

Z Nobely se stala Nobilis Tilia. Tento poetický název vznikl vlastně poměrně jednoduše. Možná cítíte, jak příjemně se vyslovuje a jakou energii má. Nobilis Tilia je latinský překlad města Krásná Lípa. Právě v tomto městě se firma zrodila.

Nobilis TiliaSpolečnost se postupně rozrůstala a lidé, kteří za jejím vývojem stáli, cítili, že chtějí propojení člověka a přírody posunout ještě o trochu výše. A tak došlo ke změně sídla společnosti. Od Krásné Lípy se příliš nevzdálila – přestěhovala se totiž na divoce krásnou Vlčí horu.

Lidem z Nobilis Tilia se zde podařilo vybudovat něco opravdu unikátního. Už při samotném pohledu na budovu máte pocit, že na Vlčí horu opravdu patří, že s její krajinou přirozeně splývá.

Zahrada dobra pro dobré lidi

Harmonickým spojením člověka a přírody vznikla spolu s novým sídlem na Vlčí hoře i nádherná bylinná Zahrada dobra, jak jí v Nobilisu pracovně říkají.

Nobilis Tilia

Je unikátní hlavně tím, že je vybudována na antroposofických principech. To ve stručnosti znamená, že všechny rostliny jsou pěstovány bez jakéhokoliv zásahu chemických hnojiv a postřiků, v zahradě je udržována přirozená biodiverzita a výsev i sklizeň se řídí podle měsíčního kalendáře.

Do zahrady se může podívat úplně každý, koho její klidná zákoutí lákají. Pravidelně se v ní pořádají komentované prohlídky, zúčastnit se můžete i Bylinných slavností, které oslavují letní slunovrat. Zahrada Dobra je součástí turistické trasy na Vlčí Horu, takže pokud máte rádi turistiku v přírodě, neváhejte a spojte svou túru s příjemným kocháním se v zahradě.

I firma může KVÉST, když se ví, jak na to

Na Nobilis Tilia je ale výjimečná ještě další věc. Již od svého založení řídí základními principy, které představují jakési pilíře jejího každodenního fungování. Všech pět pilířů pak dohromady tvoří slůvko KVÉST.

Kvalita

Nobilis TiliaPod slovem kvalita každý z nás rozumí něco jiného. Pro lidi z Nobilis Tilia je nejdůležitější zejména kvalita surovin, které používají pro výrobu svých přípravků. Co možná nejvíce surovin tak pochází z ekologického zemědělství a velká většina produktů má českou certifikaci pro přírodní kosmetiku. Některé dokonce pro bio kosmetiku.

Vzdělání

V Nobilis Tilia si dobře uvědomují, jak je důležité své znalosti stále posouvat. To, co platilo před 10 lety, může být v dnešní době úplně jinak. Jen přírodní principy zůstávají neměnné. Ale co se týče znalostí výroby kosmetiky a léčivých bylinných přípravků, s každým rokem se objevují nové a nové poznatky. Lidé v Nobilisu sledují novinky a sami dělají pokroky. Její vývojáři například přišli s unikátní mikroemulzí, která usnadňuje vstřebávání přírodních látek do pokožky.

Etika

Nobilis TiliaEtické chování firmy se v případě Nobilisu projevuje hned na několika úrovních. Začíná u etického přístupu vůči přírodě: při výrobě se snaží používat ekologicky odbouratelné suroviny, recyklují odpad a mají svou vlastní čističku odpadních vod.

Důležitá je ale i etika vůči lidem – jak vůči konkurenci, tak vůči svým zaměstnancům. A etický přístup vůči zvířatům. V produktech Nobilisu nenajdete živočišné složky, kvůli kterým by zvířata jakkoliv trpěla. Samozřejmostí je i netestování na zvířatech.

Spokojenost

Nobilis Tilia si zakládá na spokojenosti svých zákazníků. Každý výrobek tak musí splňovat to, co slibuje. Firma poskytuje poradenství, pořádá kurzy, prohlídky zahrady, celkově se tak snaží poskytovat svým zákazníkům nadstandardní péči.

Tradice

AromaterapieJen málokterá česká firma se může pyšnit tím, že by se věnovala výrobě přírodní a bio kosmetiky od počátku devadesátých let. Nobilis Tilia navíc stála u zrodu Asociace českých aromaterapeutů a Institutu aromaterapie. Právě díky lidem z Nobilisu jsou znalosti aromaterapie v České republice tak rozšířené.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Co mají společného Nobilis Tilia a Google?

Spousta firem se ale v dnešní době schovává za marketingovou fasádu etičnosti a udržitelnosti. Když však nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že tak růžové (nebo spíše zelené) to vlastně není. Nobilis Tilia to ale s etickým přístupem myslí vážně, a to už od samého počátku.

Nobilis TiliaPři výrobě přírodní kosmetiky jí nejde jen o kvalitu surovin a čistotu prostředí, ve kterém jsou produkty vytvářeny. Důležitá je i spokojenost lidí, kteří se na chodu firmy podílí. Do každého produktu totiž vkládají svou energii a zásadní roli hraje, jestli je tato energie pozitivní nebo negativní.

Když navštívíte Vlčí horu a setkáte se se zaměstnanci, poznáte, že zde panuje jen pozitivní energie. Čerstvý vzduch a vůně všudypřítomných bylin hrají velkou roli. Hlavně si tu ale váží lidské práce. Výroba všech produktů je ruční, stroje mají jen minimální zastoupení. Co jde, to se dělá rukama, včetně etiketování.

Vlčí hora má i svou vlastní čajovnu, kam mohou zaměstnanci chodit na vegetariánské obědy. Firma nabízí navíc spoustu zaměstnaneckých benefitů, například pravidelné masáže a měsíční balíček kosmetiky. Podobné benefity poskytuje svým zaměstnancům třeba Google. Tam ale práce není zdaleka tak voňavá :-).

Přírodní a “přírodní” aneb Jak poznat, kdy vás tahá za nos marketing

Kromě lidí jsou ale důležité i samotné výrobky. A tady Nobilis nedělá kompromisy.

Nobilis TiliaRealita je dnes totiž taková, že značek přírodní kosmetiky najdeme na českém trhu bezpočet. Jenže problém slůvka přírodní tkví v tom, že podle naší legislativy může pod tuto definici spadat úplně cokoliv – v zákoně totiž není nijak upraveno. S přírodními produkty se tak v poslední době roztrhl pytel. Ale opravdu přírodní je jen zlomek z nich.

Situaci naštěstí zachraňují certifikáty přírodní kosmetiky. Ty můžete vnímat jako něco, co udělalo tu nejtěžší práci za vás. Jakmile má produkt ověřený certifikát, můžete se spolehnout, že v jeho složení nenajdete látky nebezpečné pro zdraví. Často zaručují výrobu bez použití škodlivých syntetických látek, netestování na zvířatech a mnohdy i vysoké zastoupení ingrediencí v bio kvalitě.

Ze zahraničních certifikátů se nejčastěji setkáte s Natrue, Eco Cert nebo BDIH. V České republice existuje Kontrolní a certifikační organizace s názvem Kontrola ekologického zemědělství (zkratka KEZ) rozdává dva druhy certifikátů, které pro mnoho svých výrobků získala i Nobilis Tilia:

 1. CPKCertifikovaná přírodní kosmetika (CPK): použité suroviny musí být z 85 % přírodního původu. Přípravek nesmí obsahovat žádné syntetické a geneticky modifikované látky, ani suroviny, kvůli kterým trpěla zvířata.
 2. Certifikovaná přírodní kosmetika bio (CPK bio): nadstavba předchozího certifikátu. Použité suroviny musí splňovat vše, co bylo zmíněno výše. Obsah surovin přírodního původu však musí být 90%, minimálně 20 % obsažených surovin pak musí pocházet z ekologického zemědělství a použité rostlinné oleje a tuky nesmí projít procesem rafinace.

Samozřejmě existuje i spousta značek, které certifikát nemají, přitom žádné strašáky neobsahují. Proces certifikace je totiž velmi nákladný, a ne všechny firmy si ho mohou dovolit.

Článek „Jak se nesložit ze složení kosmetiky“

Při posuzování kvality výrobku proto vždy doporučujeme mrknout na složení – nemusíte mít zrovna vystudovanou chemii, abyste se v obsažených látkách alespoň trochu vyznali.

Podrobný přehled včetně praktického taháku najdete v jednom z našich starších článků Jak se nesložit ze složení kosmetiky.

A také pozor na jednu věc – certifikát vždy neznamená, že produkt obsahuje jen přírodní ingredience. Dejte proto vždy hlavně na svůj vlastní úsudek. Certifikáty jsou užitečné zejména díky tomu, že slouží jako síto pro lepší orientaci v moři kosmetických přípravků. Pomohou vám oddělit přírodnější zrno od syntetických plev.

A jak je na tom s “přírodností” Nobilis Tilia?

Pod značkou Nobilis Tilia najdete velmi širokou škálu produktů, od těch čistě medicinálních, až po rozmazlující a aromaterapeutické. A velká část z nich nese právě certifikát CPK nebo CPK bio. U těchto produktů tak máte jistotu, že:

 • V přípravcích najdete ty nejkvalitnější suroviny, z nichž velká většina pochází z ekologického zemědělství.
 • Ve složení na vás nevykoukne parafín, vazelína ani jiné ropné produkty. Stejně tak se nemusíte obávat ani silikonů.
  Nobilis Tilia
  Nobilis Tilia deodorant bez hliníku cedr a santal a citrusový sprchový gel
 • Nebudou vás omamovat syntetické parfemace a nemusíte se bát ani podráždění ze škodlivých konzervantů a barviv.
 • Přípravky neobsahují polymery kyseliny akrylové.
 • Neskrývají se v nich ani chemické UV filtry.
 • Při výrobě netrpěla žádná zvířata. Produkty totiž na nich nejsou testovány, ani neobsahují žádné živočišné ingredience jako například kolagen, norkový tuk, hedvábí a další.
 • Rostliny, z nichž se získávají potřebné suroviny, se obešly bez genetické modifikace.
 • Použité suroviny neprošly procesem ethoxylace, u které hrozí riziko kontaminace karcinogenním 1,4 – dioxanem.1
 • Při výrobě se dbá na ekologičnost výroby a likvidace odpadů. Stejně tak i při sběru rostlin je kladen důraz na ochranu životního prostředí.
Nobilis Tilia
Česká přírodní kosmetika Nobilis Tilia

Jak už bylo řečeno výše, kvalitu může deklarovat i samotný výrobce, a to i bez oficiálního certifikátu. A tak kromě certifikací používá Nobilis Tilia své vlastní značení. Na některých produktech najdete čtvereček, v jehož středu je určitý počet lipových lístků. Nejpřísnější pravidla pak splňují produkty, které mají lístečky tři.

Nobilis Tilia
Nobilis Tilia levandulová pleťová voda pro velmi citlivou a zánětlivou pleť

Ty znamenají, že výrobek obsahuje jen čistě přírodní látky, naopak se v něm neskrývají látky synteticky upravené ani škodlivé konzervanty. I tyto výrobky najdete v naší nabídce, společně s produkty, které nesou certifikaci CPK a CPK bio.

Ani produkty s menším počtem lístků, které Nobilis prodává, neobsahují šílený mix chemikálií. Podíl čistě přírodních složek je stále vysoký, avšak pro splnění požadavku dané receptury je potřeba použít kapku syntetiky. V Econea však dbáme na tu nejvyšší čistotu, proto tyto produkty v nabídce nemáme.

Zázrak jménem aromaterapie posiluje tělo i ducha. A v Nobilis Tilia to dobře vědí!

AromaterapieKaždá značka přírodní kosmetiky je něčím specifická. Některé firmy budují své jméno na výjimečně silných botanických extraktech, jiné si zakládají na konkrétních rostlinných olejích, další využívají účinků lokálních surovin. Nobilis Tilia je v první řadě aromaterapeutická společnost. A právě aromaterapie je základní stavební kámen všech přípravků této značky.

Co je vlastně aromaterapie?

Tato nauka využívá sílu éterických olejů za účelem změny nejen nálady, ale i zdravotního stavu. Doslovně přeložená znamená “léčba pomocí vůní”. Éterické oleje pomáhají na duševní i tělesné úrovni. I když se aromaterapie řadí mezi alternativní medicínu, její účinky jsou prokázány mnohými vědeckými studiemi. Tak například ve Francii a Německu se éterické oleje používají i v lékařském prostředí.2 Nobilis Tilia éterický olej sladký pomeranč proti neklidu a úzkosti

Éterické oleje se dají využívat různými způsoby. Nejčastějším z nich je inhalace. Spousta z vás má doma jistě aromalampu, která je určena právě k inhalaci éterických olejů. Bohužel ne všechna vonítka, která jsou do aromalamp určena, jsou éterické oleje. Velmi často jde o synteticky vyrobené vůně, které našemu zdraví příliš neprospívají.

100% čistý éterický olej , který nevznikl syntetickou cestou, musí mít na lahvičce botanický název rostliny, ze které byl získán, a také místo sběru. Pokud na lahvičce najdete jen název rostliny a nic jiného, znamená to, že éterický olej nebyl ničím naředěn. A to je velmi důležité.

Nobilis Tilia hydrofilní olej pro intimní hygienu s antimikrobiálními a zklidňujícími účinky

Kromě inhalace můžete sílu éterických olejů využít i perkutánně. To znamená, že si je vetřete do pokožky, čímž projdou do vašeho organismu. Ale pozor, neznamená to, že se budete natírat čistým éterickým olejem! V takovém případě by mohlo dojít k silnému podráždění pokožky.

Jedinou výjimku tvoří dva éterické oleje: tea tree a levandule. U všech ostatních platí, že je musíme před aplikací na pokožku naředit, ideálně v rostlinném oleji. A právě v tuto chvíli na scénu vstupují kosmetické přípravky z dílny Nobilis Tilia.

Ať už jde o krémy, pleťové oleje nebo tělová mléka, v každém z nich najdete jedinečnou směs éterických olejů, která je ideálně vymíchána se základovými oleji a dalšími ingrediencemi.

Účinky léčivých rostlin, které znaly už naše babičky

Nobilis Tilia
Nobilis Tilia dětský mycí intimní balzám s heřmánkem, levandulí a myrhou

Ve složení přípravků Nobilis Tilia najdete spoustu rostlin, které se běžně pěstují v našich podmínkách. Často jde o léčivky, které používaly i naše babičky a prababičky. Při vývoji produktů Nobilis snoubí tradiční znalosti léčivých rostlin s moderními přístupy výroby kosmetiky. Účinky známých bylinek si tak můžete vyzkoušet přímo na své pokožce.

V dětské péči najdete zklidňující heřmánek, v přípravcích na vlasy například rozmarýn, který podporuje růst vlasů, v pleťové vodě zase mateřídoušku pro vyrovnání mastné pokožky.

Všeho všudy máme na e-shopu od Nobilisu více než 80 produktů: od sprchových gelů, přes éterické oleje, až po tělová mléka a pleťové přípravky. Ani maminky a děti nepřijdou zkrátka. Jestli máte chuť, ponořte se s Nobilisem do voňavé bylinkové zahrady. :-).

Nobilis Tilia produkty

5 nejprodávanějších rozmazlovadel Nobilisu

Nobilis Tilia roll-on deodorant pro ženy s šalvějí pro nadměrné pocení

Zdroje:

Prosíme, sdílejte myšlenku Nobilis Tilia. Třeba nadchne i vaše kamarády a známé:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
V oblasti přírodní kosmetiky a udržitelného životního stylu se pohybuje od svých 19 let a s každým rokem se snaží posouvat dál. Ven se nehne bez svého přenosného hrnečku na kávu, nakupovat chodí zásadně s hromadou plátěných sáčků a své okolí se snaží přesvědčit o tom, že na kompletní úklid domácnosti stačí jen jedlá soda a ocet.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

  1. Dobrý den, Lenko, omlouváme se za opožděnou odpověď.
   V Nobilis Tilia se samozřejmě snaží o co nejudržitelnější obalové materiály. Velká část jejich sortimentu je proto balena ve skle, které lze recyklovat v podstatě donekonečna. Ale ano, část jejich produktů je balena také v recyklovatelném plastu. Na našem e-shopu najdete u většiny produktů Nobilis Tilia materiál obalu i instrukce k tomu, jak s ním naložit po vypotřebování produktu. Postupně informace o nakládání s obaly doplňujeme ke všem produktům. 🙂

   Mějte se moc hezky,
   za celý tým Econea.cz zdraví Tereza

 1. Hezký den, ráda bych se zeptala, jak je to recyklovatelností obalů, ve kterých je komsetika prodávána. Celý postup výroby i to, jak se nad kosmetikou přemýšlí mi přijde super, ale je pro mne důležité mít domyšleno i to, jak výrobky po jejich spotřebování zrecyklovat. Děkuji za doplnění infa.

  1. Moc Vás zdravím, Renato!
   Jak jsem psala u přechozího komentáře, V Nobilis Tilia se samozřejmě snaží o co nejudržitelnější obalové materiály. Velká část jejich sortimentu je proto balena ve skle, které lze recyklovat v podstatě donekonečna. Část jejich produktů je balena také v recyklovatelném plastu.

   Na našem e-shopu najdete u většiny produktů Nobilis Tilia materiál obalu i instrukce k tomu, jak s ním naložit po vypotřebování produktu. Po rozkliknutí produktu sjeďte dolu pod fotku přípravku a tyto informace najdete vpravo pod „Parametry“. Postupně informace o nakládání s obaly doplňujeme ke všem produktům. ?

   Mějte se moc hezky,
   za celý tým Econea.cz zdraví Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..