Diskuze a zkušenosti: 34 x komentováno Přečtete za: 14 min

Jak na přírodní barvení vlasů bez chemie: Aplikace, péče, srovnání a historické okénko

1200x628px bez textu barveni vlasu

Vlasy, to je téma. Vlasová vlákna většiny moderních žen pokrývá barevný nános, který prosakuje od pokožky hlavy až ke konečkům. Důvodem může být experimentování, podtrhávání či zakrývání své přirozenosti nebo boj s šedinami. Přirozené odstíny maskují za tmavší, světlejší, blonďatější. Chemické i přírodní barvení vlasů se stalo pro mnohé takovým malým osobním rituálem, návykem. Možná i Zlatovlásku lákal zrzavý přeliv, kdo ví. Proč se staly vlasy tak trochu odrazem našeho já, odkud se vzaly barvy na vlasy a co se strukturou vlasu udělá chemický koktejl z drogerie? 

Nejčastějším způsobem, jak změnit barvu vlasů, bývá domácí barvení konvenčními barvami z drogerie, nebo pravidelné návštěvy oblíbeného kadeřnického salonu. No a pak je tady tolik skloňovaná henna. To je ta zelená břečka, kterou musíte mít na hlavě pekelně dlouho a dost možná vám vlasy obarví na zeleno, nebo vůbec. Takový je velmi rozšířený obrázek o přírodním barvení bez škodlivé chemie. Jak moc je vzdálený skutečnosti?

Dívka s vlasy, na které svítí sluneční paprsky

Stejnou otázku (a mnoho dalších) jsme si kladli v Econea i my. Když jsme si na přírodní barvy na vlasy začali brousit zuby, rozhodli jsme se vzít si celou problematiku barvení vlasů pěkně pod lupu. A protože se nikdy nespokojíme s bruslením po povrchu, vzali jsme to pěkně od A až do Z. 

Dívka se salátem na hlavě místo vlasů

Podíváme se spolu na chemické látky obsažené v klasických barvách, rozebereme si lidský vlas do detailu, očíhneme nejlepší přírodní značky barev na vlasy, a porovnáme, v čem jsou největší rozdíly mezi přírodními a chemickými produkty. Pohodlně se usaďte a začtěte se do příběhu, který začíná dávno ve starověkém Egyptě.

Historické okénko: Barvení vlasů v průběhu věků

Kolébkou prvních barev na vlasy byl Egypt. Tohle tajemství nám prozradila více než 5000 let stará ženská mumie, která byla nalezena s pozůstatky hennou obarvených vlasů. Symbolem krásy byly tehdy co nejtemnější a nejsytější odstíny vlasů. Toho ženy dosahovaly použitím rostliny hennovníku bílého. Prášek z této zázračné rostliny vykouzlil nejen krásný tmavý odstín s měděnými odlesky, ale zároveň vlasy bohatě vyživil a regeneroval.

Egyptská malba

Hennou si Egypťanky nebarvily výhradně jen vlasy. Používaly ji i k barvení paží, nehtů a chodidel. To jim na atraktivitě v tehdejším měřítku ještě přidávalo. Nenechte se ale mýlit. Barvení nebylo zdaleka jen výsadou žen. Muži velkorysou rostlinou brali za vděk také, a to především pro maskování prvních šedin. Věřili, že si tím zachovají věčné mládí.

Barvení vlasů na Blízkém východě

V Turecku a na Blízkém východě byli také velmi vynalézaví a hennu začali míchat s jinými přírodními materiály od všelijakých kořenů, dubové mízy až po cukr. Zjistili, že díky tomu lze docílit různých odstínů. Takto připravené směsi se prodávaly na pouličních tržištích, receptury byly ale přísně střežené samotnými výrobci.

První pokusy o zesvětlování vlasů

V období středověku byly exotické končiny stále jediným průkopníkem tohoto zkrášlování. Na území Evropy pod nadvládou církve nebylo barvení vlasů příliš podporováno. První zesvětlovací pokusy s sebou přinesla až renesance. Světlá barva se považovala za barvu andělů a každý ji chtěl mít. Andělské snažení však bylo neúspěšné a metody neefektivní.

Jak se henna dostala do Evropy

V 18. století evropští cestovatelé objevili kouzlo barvení vlasů právě v exotických zemích Turecka, Egyptu či Indie. Se svými hostiteli totiž ve většině případů zavítali do lázní. V pánských částech lázní mohli pozorovat, jak si tamní  muži užívají koupel s vlasy pokrytými podivnou zelenou směsí. Z dříve prošedivělých mužů se po umytí stávali mladíci s hřívou černého koně. “Co je to za kouzlo?” ptali se svých hostitelů. A kouzlo henny bylo odhaleno.

hamamm, lázeň, Turecko

Obrazy a fotografie zachycující exotické ženy s tmavými a lesklými vlasy se staly u západních žen symbolem jakési smyslné, nedotknutelné krásy, které toužily dosáhnout. Vznikla tak poptávka po zázračných rostlinách a tajemná henna začala putovat do Evropy spolu s koberci, kávou a dalším luxusním zbožím.

exotická kráska

Během 19. století obliba henny roste

Barvení vlasů hennou si v Evropě zamilovala i operní zpěvačka Adelina Patti. Zakládala si na svých vlasech s jemnými načervenalými odlesky. Symbolem krásy byla tato dáma nejen pro muže, ale i pro ženy. Ty by těžko doháněly Adelininu slávu a šarm, ale toužily alespoň po stejně nádherných vlasech. Nákup henny byl nejjednodušším řešením.

adelina patti

Ženy, které měly vlasy přirozeně světlé, brzy zjistily, že po nabarvení hennou nebo indigem dosáhnou úplně jiných odstínů než tmavovlásky. Vyčarovat si jiný odstín bylo díky rostlinkám snadné. Postupem času ale trend exotických tmavovlásek opadal.

První experimentování s chemickými barvami v USA

V té době byla v USA henna a indigo poměrně nedostupným zbožím. Tamní ženy si ale samozřejmě také chtěly barvit vlasy. Ve 20. století se navíc do módního popředí začínala místo tmavé dostávat opět blond. Za její popularitu vděčíme i blond ikoně, Marylin Monroe. V té době začaly první pokusy a experimentování s chemií. Inspirace přicházela z textilního průmyslu.

blond, USA

Snaha o používání textilních barviv na bázi rostlin byla marná. Aby proces fungoval, vyžadoval by totiž použití žíraviny. Proto se na prkna slávy dostalo nově vyvinuté barvivo na bázi uhelného dehtu – parafenylendiamin (PPD). Tato sloučenina využívaná v té době hlavně pro zpracování kožešin a textilií sice byla efektivní a fungovala, zároveň představovala látku potenciálně nebezpečnou až smrtící.1

Chemičtí hrdinové své doby – PPD a peroxid vodíku

Po opakujících se úmrtích způsobených kadeřníky (nebo přesněji řečeno PPD) mělo být použití této látky v kosmetice zakázáno.2

kadeřnictví

Ženy byly ale výrazně proti. Barvení vlasů se stalo tak trochu malou ženskou závislostí, se všemi benefity i riziky.

Odborníci poté přišli na to, že když omezí povolený poměr PPD pod určitou hranici, zabrání úmrtím a výrobci i kadeřníci budou z obliga. Tím se ale zároveň zbavili odpovědnosti za vážné alergické reakce a další negativní projevy, které barvení vlasů provázely.3

PPD však nebylo jediným chemickým hrdinou doby. Efektivní zesvětlování kadeří přinesl objev peroxidu vodíku. Ten se sice datuje už do 19. století, ale jeho hojné používání kadeřníky propuklo právě s érou blond ikony, Marilyn. Pu-Pu-Pi-Du!

Rozdíl mezi přírodní a chemickou barvou na vlasy je samozřejmě v samotném složení barvy, ale také v procesu barvení a účinnosti barev. Přírodní barvy vytváří na vlasech průhledný film, který se vrství a obaluje vlas postupně tak, dokud nedosáhneme požadovaného odstínu. Film ale neobalí vlas neprodyšně, naopak vytváří efekt jemných, objemných a nadýchaných vlasů. Po každém barvení je dobré počkat 2–3 dny, než naneseme další vrstvu. Je dobré také počítat s tím, že přírodní barvou rapidní změnu nikdy neuděláme. Je to spíš zdůraznění a rozzáření přirozených odstínů.

Zita Sanetrníková, profesionální kadeřnice a provozovatelka vlastního salónu Haaro Naturo.

První oficiální „bezpečná“ barva na vlasy

L´Oreal, první značka barev na vlasy

Už začátkem 20. století si francouzský chemik Eugéne Schueller4

založil malou společnost, v překladu Francouzskou společnost pro bezpečné vlasové barvy. Po počáteční skepsi a dlouhodobých experimentech vznikla ve 30. letech první oficiální profesionální značka na vlasy – L´Oréal. Ta zaručovala naprostou bezpečnost a také možnost změnit svou barvu vlasů na jakýkoliv odstín.

Jak historie pokročila za dalších téměř sto let? Ovšem, že v dnešní době už všichni výrobci chemických barev “garantují bezpečnost” a v kadeřnických křeslech se obvykle neumírá. Ale slova jako PPD, peroxid nebo amoniak přicházejí na přetřes celkem často. Krabičky s barvami v drogeriích na vás křičí ze všech stran, že tyto látky neobsahují. Jak je to ale doopravdy? Pojďme na to pěkně od základu.

Lidský vlas: Z čeho se skládá?

struktura vlasu s popiskem

Víte, co to vlastně nosíte na hlavě? Vlas je z největší části tvořen keratinem. Ten je součástí také naší kůže nebo nehtů. Přirozená barva vlasů pak záleží na specifickém poměru a množství dvou různých proteinů – eumelaninu a phaomelaninu.

Eumelanin má na svědomí hnědé až černé vlasy, phaomelanin dává život blond, zrzavým a červeným odstínům. Pokud jeden z proteinů chybí úplně, vlasy rostou šedivé až bílé.5

Vnější ochranou vlasu je takzvaná kutikula. Ta chrání před možným poškozením z vnějšího prostředí, aby do vlasu nemohlo nic proniknout a poškodit jej. Je-li kutikula nenarušená, vlasy se přirozeně lesknou a vypadají na pohled zdravě.

Největší část vlasu tvoří kortex neboli vlasová kůra. Díky ní jsou vlasy silné, pevné a elastické. Skládá se ze shluků vláken neživých protáhlých buněk, které jsou spojovány lamelami jako tmelem. V kortexu má svůj úkryt právě pigment, tedy eumalanin a phaomelanin.

Úplné jádro vlasu tvoří medula, tedy dřeň. Je také plná pigmentu, ale zároveň má vyživovací funkci. Když je zdravá dřeň, je zdravý celý vlas.6

👉 Očíhnout zelené poklady od Haaro Naturo
👉 Očíhnout zelené poklady od Radico
👉 Očíhnout zelené poklady od Onlybio
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Chemická barva na vlasy: Jak funguje a co obsahuje?

V dnešní uspěchané době je ve všech směrech kladen důraz na rychlost, účinnost a univerzálnost. Zkrášlování a barvení vlasů není výjimkou. Přesně tyto výhody konvenční barvy na vlasy přinášejí: Kratší dobu působení a zároveň téměř neomezené možnosti, jak si se svým odstíny hrát a měnit je.

chemické barvení vlasů, které drží pomocí sponek

Není ničím neobvyklým, že z brunetky se příští měsíc může stát blondýnka, ze které se za pár týdnů vyklube zrzka s modrými melíry. Chemické barvy na vlasy také garantují 100% krytí šedin. Zkrátka úplné zázraky na počkání. Jak je to možné?

Proces chemického barvení vlasů

Chemické barvení vlasů v kadeřnickém salonu Jestli si barvíte vlasy, asi víte, že v krabičce obvykle najdete několik přísad, které je potřeba spojit, aby vznikla žádoucí vícestupňová chemická reakce. Ta probíhá následovně:

 1. Nejdřív ze všeho je potřeba vlas, přesněji jeho kutikulu, otevřít. O to se stará amoniak, alkalická chemikálie. Otevře vlas, aby barva mohla proniknout do vlasové kůry a jádra.
 2. Potom nastupuje na scénu peroxid, který působí jako vyvíječ a oxidační činidlo. Zbaví vlas přirozeného odstínu tvořeného eumelaninem a phaomelaninem. Tím naruší jeho přirozenou strukturu, aby mohla být uměle přetvořena. Uvolňuje přitom síru, která může za typický nepříjemný zápach chemických barev.
 3. Když se vlas vmžiku stává tabulou rasou, nastupuje PPD (paraphenylenediamin), aby mu vtisklo novou podobu. Vlas zevnitř přebarví na požadovaný odstín.
 4. Přímo v barvách se často vyskytují i různé kondicionéry, které mají po ukončení procesu barvení pomoci opět uzavřít vlasovou kutikulu. Tím mají být vlasy v bezpečí, stejně jako na začátku.

Jaká jsou rizika barvení chemickými barvami?

Je samozřejmě na každém z nás, co mu vyhovuje a sedí. Chemické barvení vlasů představuje spíš standard než jen jednu z možných cest. Pokud jste tedy nikdy neměli s barvením problém, možná vás ani nenapadlo se nad touhle otázkou zamyslet. Všechno se ale může změnit, pokud máte zkušenost s alergickou reakcí. Nebo pokud vás trápí špatná kvalita vlasů a bojíte se, že při další aplikaci odstínu “božské platinové blond” vám na hlavě nezůstane ani vlásek.

ztráta vlasů, plešatění

V testu značek, který prováděla švýcarská veřejnoprávní televize Kassensturz v roce 2014 obdrželo 15 z 20 produktů hodnocení jako nevyhovující z hlediska šetrnosti k lidskému tělu i přírodě.7

Podle studie v časopise American Journal of Public Health8 se u žen, které si dluhodobě vlasy barví, zvyšuje riziko onemocnění non-Hodgkinovým lymfomem, leukémií, rakovinou močového měchýře a dalšími krevními chorobami. Studie Food and Drug Administration (FDA) a American Cancer Society ukázaly podobné výsledky. Poukázaly tak na možnou souvislost mezi rakovinou a chemickými barvami. Nic takového samozřejmě nejde prokázat a zpozorovat na první pohled.

Alergie na barvy na vlasy: Jak ji poznat a co obnáší?

Mezi příznaky viditelné okamžitě patří různé nepříjemné projevy a alergické reakce. Možná si pod alergií představíte nevinné kýchání a smrkání. Nenechte se ale mýlit. Reakce mohou být velmi různorodé od mírné až po akutní, kdy je zasažený člověk ohrožen na životě. Jaké jsou nejčastější projevy alergie na barvy na vlasy?

 • zarudnutá pokožka na uších, obličeji a krku
 • kopřivka
 • pálení očí
 • zhoršená schopnost dýchání a polykání
 • sípání a kýchání
 • výjimečně anafylaktický šok
vyrážka a ekzém na krku

Projevy mohou trvat několik hodin, dní i týdnů, než odezní.9

Některé příznaky více i méně závažných alergií se mohou projevit okamžitě. Velmi často se ale stává, že si dávají na čas a objeví se třeba až při druhé aplikaci barvy. Jakmile se ukážou, okamžitě vlasy několikrát důkladně umyjte, nejlépe přírodním šamponem. V případě potřeby si vypláchněte oči vlažnou vodou. Na kožní projevy pomůže zklidňující přírodní olej.

Méně častou reakcí je i anafylaktický šok. Projevuje se kopřivkou, otokem obličeje a dýchacích cest, dušností a poklesem krevního tlaku se zrychleným srdečním tepem, případně ztrátou vědomí. Anafylaktický šok může být smrtelný a každý, kdo začne pociťovat tyhle příznaky, potřebuje okamžitou lékařskou pomoc.

Všechny vážné i méně vážné reakce mohou být signálem, že vaše tělo chemickou barvu odmítá. Nejčastější jsou nesvědivé červené vyrážky nebo krupička, která vám naskáče na krku nebo po celém těle. Můžete mít najednou pocit, že máte vysušenou kůži, tvoří se vám lupy a máte podrážděný skalp. Vlasy se lámou, jsou suché a bez lesku.

Jaké látky v chemických barvách vám nemusí dělat dobře

Jak předejít alergickým reakcím? Vyrážky, krvavé strupy, ekzémy, dušnost, otok vnitřních sliznic a bezvědomí jsou projevy zcela jasně ukazující na to, že jste alergičtí na některou chemickou přísadu, kterou barva obsahuje. Čemu se v barvách konkrétně vyvarovat a co si pohlídat?

Jakým složkám se v barvách vyvarovat

 • PPD (para-fenylendiamin) – patří v barvách na vlasy k nejčastějším alergenům. Můžete jej najít pod různými krycími jmény, jako je PPDA, 1,4-Benzendiamin nebo P-fenylendiamin. Podle šetření IVDK (německý informační dermatologický portál) je každý zhruba desátý člověk citlivý na PPD, z toho 1–2 v souvislosti s chemickými barvami. PPD se v seznamu ingrediencí obvykle nachází schovaný někde uprostřed.
 • PTD (toluene-2,5-diamine) – je druhým nejčastějším alergenem.10 Používá se v barvách často jako “méně škodlivá” náhrada PPD. Ukrývá se také pod označením 2-methyl-1,4-benzendiamin nebo 2,5-diaminotoluen, ale také BRN 0774521 nebo CCRIS 7693. To jsou přesně matoucí názvy na krabičkách, které na první dobrou těžko odhalíte.
 • p-Aminophenol a m-Aminophenol – tyto látky se používají i pro vyvolávání fotografií. Označují se také jako 4-Aminophenol a 3-Aminophenol a různými studiemi byly prokázány jako alergeny pro necelé 3 % populace.
 • Resorcin neboli resorciol – jedná se o 1,3-izomer benzendiolu a je známý pod celou řadou různých názvů, například m-dihydroxybenzen, 1,3-benzendiol, 1,3-dihydroxybenzen, 3-hydroxyfenol nebo m-hydrochinon. Studie u něj sice prokázaly výrazně nižší míru alergické reakce než u výše zmíněných, přesto je bezpečnější se mu vyhnout.
 • Peroxid vodíku – není sám o sobě klasifikován jako alergen, může ale způsobovat podráždění a vysušení vlasové pokožky. Jeho dlouhodobá aplikace vlasy viditelně poškozuje a oslabuje.
 • Amoniak neboli čpavek – jedná se o štiplavý toxický plyn, který při vdechování poškozuje sliznici. Stal se také nejznámějším a nejvíce propíraným strašákem v barvách. Spousta výrobců se v dnešní době chvástá, že jejich produkty amoniak neobsahují, tudíž jsou zcela bezpečné a dokonce téměř přírodní. Protože se ale amoniak stará o otevření vlasové kutikuly a přenos pigmentace, v případě jeho absence je většinou nezbytná přítomnost alespoň PPD.

TIP: Jestli jste zvědaví a zajímá vás víc, začtěte se do zajímavé studie o alergenech v barvách, ze které jsme také čerpali. Byla prováděna na 2900 pacientech různých dermatologických klinik a přináší zajímavé poznatky.

FAQ: Jak na přechod z chemické barvy na přírodní

Vyzpovídali jsme Zitu Sanetrníkovou, profi kadeřnici, která provozuje vlastní salon Haaro Naturo, kde si chemické barvy na vlasy ani neškrtnou. Co nám prozradila o přechodu z konvenčních barev na přírodní?

Jak brzy můžeme dát na vlasy přírodní barvu po obarvení vlasu chemickou barvou?

V podstatě hned, klidně ten den. Vlasu se nic nestane. Jen je důležité vlasy opravdu velmi důkladně umýt, aby tam nezůstaly silikony a další látky, po kterých barva špatně chytá. Na vymytí ale nepoužívejte žádné vyživující šampony, ty v sobě mají často hodně uhlazovadel. Naopak sáhněte po objemovém šamponu, třeba od laSaponaria, který je přímo určený na mytí před barvením. Přírodní barvy jsou v podstatě namleté květiny – je to jako když si dáte na vlasy pečující masku.

Jak dlouho trvá přechod z chemické na přírodní barvu?

Jak začít barvit přírodní barvou?

Jak často můžu barvit přírodní barvou?

Proč barva občas nechytne?

Přírodní barvy na vlasy vám nikdy nevytvoří výrazně jiný odstín, než jaký je odstín vašich přirozených vlasů. V každém případě vlas rozzáří a opečují. Ideální doba na přírodní barvení je pak léto, když máte vlasy vyšisované od sluníčka.

Zita Sanetrníková, Haaro Naturo

Přírodní barvy na vlasy: Mýty a fakta

“Proč si ještě pořád dáváš na vlasy tu chemku?”

No, když já se tý henny bojím, navíc mi to nemá kdo napatlat a nemám na to čas. Taky mi přijde, že to nemůže moc fungovat.”

Některá tvrzení mohou být tak zažitá, že se ani nemusíte zamyslet nad tím, jsou-li pravdivá. Pojďme si ale posvítit více na složení, postupy, aplikace i zažité stereotypy o přírodních barvách.

Shrnutí: Nejdůležitější fakta o přírodních barvách

 • Přírodní barvy na vlasy (narozdíl od chemických) nepronikají do struktury vlasů a nenarušují ji. Neotevírají kutikulu, ale vlas naopak obalují zvenčí. Proto je nijak nepoškozují, působí jako blahodárná kúra. S dlouhodobým používáním je výsledná barva stále intenzivnější a vlasy jsou lesklé a zdravé.
 • Barvení vlasů hennou Výsledný odstín vždy záleží na vaší přirozené barvě vlasů. Každý jsme originál a proto ani výsledek nebude u každého stejný. Tak ostatně funguje příroda. Rostlinná barva se obalí kolem vlasu a smíchá se s jeho přirozenou pigmentací. Ta se tak stává jakousi tajnou přísadou navíc.
 • Jste tmavovláska a toužíte se stát blondýnkou? To vám příroda neumožní, není to pro ni přirozené. Rostliny neumí vlasy výrazně zesvětlit. Je třeba mít trpělivost a naslouchat svým vlasům. Čím více vrstev se kolem vlasu nabalí, tím intenzivnější nový odstín bude.
 • Pokud chcete naopak vlasy ztmavit, je to samozřejmě jednodušší. Z platinové se ale černá nestane na první dobrou, s tím je potřeba počítat. Jelikož ale rostliny můžete do vlasů aplikovat libovolně často, stačí barvení opakovat po 24 hodinách znovu, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.
 • Jak na přírodní barvení šedin? Přírodní barva bez chemie si s šedinami poradí, ale po svém. Pokud jste šedivějící hnědovláska a nabarvíte si vlasy například tmavě hnědou rostlinnou barvou, místo stříbrných vlasů budete mít možná napoprvé zlaté. Jak už víte, výsledná barva vždy závisí na barvě původní. Šedý vlas se proto nikdy neobarví stejně, jako ten pigmentovaný. Opět stačí ale trocha trpělivosti. Při další aplikaci zlaté vlasy zmizí a odstíny se pěkně sjednotí. Když budete dále v aplikaci dodržovat pravidelnost, šediny už neuvidíte. Jako blondýnka to budete mít ještě jednodušší.

Henna – co to je a jak se používá?

přírodní henna prášek v misce

Henna, neboli hennovník bílý, je tropická rostlina z čeledi kyprojovitých. Dorůstá délky 2–6 metrů a vypadá jako keřík se zelenými listy. Roste přirozeně hlavně v tropech a subtropech, převážně v Africe a jižní Asii. Jak už z historie víme, její používání se datuje už od starověkého Egypta. Její listy se sušily a drtily na zelený prášek, který se smíchal s horkou vodou. Právě prášek z listů hennovníku si pak prorazil cestičku do Evropy. Henna barví díky obsahu třísloviny zvané tanin, která je obsažena v listech a váže se s keratinem ve vlasech.

Pojmenování henna se ale trochu omylem stalo synonymem pro všechny přírodní barvy na vlasy. Za našich babiček byla totiž dostupná opravdu jen henna ve své čisté podobě. Dodávala vlasům typický načervenalý nádech.

Začtěte se: Jak se dá kouzlit s hennou jsme vám podrobně sepsali na blogu.

Blond henna na hnědé vlasy?

Co umí chemické barvy s vlasy už víme, jak ale bude reagovat henna s odstínem blond? Výsledný odstín závisí na barvě vašich vlasů. Pokud jste tedy od přírody bruneta, platinová blondýnka jen tak nebudete. Blond odstíny tmavé vlasy posílí a dodají jim lesk. Určené jsou ale spíše pro plavovlásky, kdy jim henna dodá zlatavé odlesky.

Kryje henna šediny?

To je otázka za zlatého bludišťáka. Odpověď vám prozradí Zita Sanetrníková, profesionální kadeřnice a provozovatelka vlastního salónu Haaro Naturo:

„Henna vytvoří na vlasu průhlednou vrstvu, takže prosvítá světlý podklad. Proto budou šediny vždy světlejší. Barva se může navrstvit, ale v naprosté většině případů zůstanou vlasy světlejší i po několika vrstvách.“

Takže u blonďatých vlasů rozdíl vidět tolik nebude, hnědovlásky ale po první aplikaci místo šedin mohou mít zlaté odlesky. Pro bílé vlasy se proto doporučují dvě kola barvení, buď hned za sebou nebo po 24 hodinách. Samozřejmě také záleží na konkrétní značce, někteří výrobci slibují krytí už po první aplikaci.

Dnes však henna není zdaleka jedinou kouzelnicí, kterou v přírodních barvách najdeme. Vybírat si totiž můžeme z velkého množství předem namíchaných odstínů. To mají na svědomí unikátní kombinace a poměry různých rostlin, které na sebe vzájemně reagují.

ECONEA TIP: Barevný suchý šampon Haaro Naturo

Nestíhám, nestačím, ale mám plány a k tomu taky nelichotivě mastné vlasy a odrostlé kořínky. Žádná panika! Tedy – pokud máte po ruce suchý šampon v praktickém znovuplnicím aplikátoru s nanášecím štětcem. 🙂 V českém Haaro Naturo ho vypiplali pro různé odstíny vlasů – od blondýnek přes zrzky až po tmavovlásky.

Návrh bez názvu 12

Jaké další rostliny pomáhají tvořit konkrétní odstíny?

 • indigo Do tmavých odstínů neodmyslitelně patří Indigo. Rostlina Indigovník, do češtiny překládán také jako Modřil, bývá obsypána růžovými, purpurovými nebo bílými květy a roste v tropech a subtropech po celém světě. Využívá se hlavně jako zdroj stejnojmenného modrého barviva. Svůj význam má ale i v medicíně.
 • Manjistha neboli Mořena srdčitá dorůstá do výšky 50-150 cm. Má srdčité listy a drobné, světle žluté hroznovité květy. V ajurvédské medicíně se používá na čištění krve. Její kořeny obsahují načervenalé barvivo.
 • amlaAmla neboli Indický angrešt, je strom dosahující délky 1–8 metrů. Plody malého kulovitého tvaru se sklízejí na podzim z nejvyšších větví. Mají kyselou a hořkou chuť a jsou známy i pro své antioxidační vlastnosti. Vyniknout pomáhá tmavým odstínům, taktéž působí jako kondicionér.
 • ibišekBhringraj je malá rostlinka, které se pro její vzhled přezdívá „falešná sedmikráska“. Je plná proteinů a antioxidantů a v ajurvédské medicíně je ceněná jako malý zázrak.
 • Ibišek je dřevina či bylina s nápadně krásnými květy. Používá se nejen na okrasu, léčivá moc ibišku už je dnes všem dobře známá. Udělat si z něj můžete třeba i čaj.

Naše oblíbené přírodní barvy na vlasy

Z rostlinné alchymie udělal své celoživotní dílo pan Bhatt, zakladatel značky přírodních BIO barev na vlasy, Radico. Ryze přírodní barvy jsou ve 100% bio kvalitě, obsahují ajurvédské bylinky, které vám posílí vlasy i zevnitř, nejen navenek. Navíc skvěle zakrývají šediny hned po první aplikaci. Najdete je také v široké škále odstínů od hnědých po přírodní blond barvy na vlasy:

Od firmy Radico u nás najdete i bezbarvou neutrální hennu (rostlinka Cassia obovata), která se podobá klasické henně, ale neobsahuje molekuly oranžového barviva. Vaše vlasy tak neobarví. Je oblíbená pro své regenerační účinky, zaceluje poškozená vlasová vlákna a používá se jako intenzivní vlasová kúra, která zanechá vlasy lesklé, pevné a zdravé. Jak na to?

 • Před aplikací je třeba mít umyté a lehce usušené vlasy bez dalších přípravků.
 • Smíchejte optimální množství prášku s horkou vodou v poměru 1:3, abyste docílili konzistence jogurtu.
 • Po nanesení pasty do vlasů nechejte působit alespoň 60 minut.
 • Opláchněte teplou vodou, dokud nebude čirá.
 • Poté opakujte dle potřeby alespoň jednou měsíčně.

Vymazlenými šetrnými recepturami nás uchvátila také italská značka laSaponaria. Barvy na vlasy obsahují nejen hennu, ale i bylinky z ekologického zemědělství, které se speciálně kombinují tak, aby vám pomohly docílit vysněného odstínu. Vašim kadeřím ale dodají i sílu a vitalitu:

Kromě barev najdete u nás od LaSaponaria i koncentrovaný čisticí šampon Avatar, který je určený pro umytí vlasů před samotnou aplikací barvy na vlasy. Byl vyvinut tak, aby podpořil intenzitu a výdrž přírodní barvy. Zbaví vlasy nečistot a zbytků syntetických látek a zároveň zklidní pokožku hlavy. Stačí jej v malém množství aplikovat do vlasů, několik minut masírovat pokožku hlavy a poté pořádně opláchnout vodou. A voilà, Vaše vlasy jsou dokonale připraveny pro nanesení přírodní barvy!

Aplikace přírodních barev krok za krokem

Obáváte se zelené kaše, která nekontrolovatelně zaneřádí vaši koupelnu? U přírodních barev na vlasy je kouzlo v dostatečné informační základně. Zvolíte-li vhodný a vyzkoušený produkt a dodržíte přesně postup přípravy, všechno půjde hladce a vaše obavy se rozplynou s první aplikací.

Sama si vzpomínám na období puberty, kdy jsem se hlava nehlava (doslova) barvila chemickými barvami. Odnesly to nejen moje vlasy, ale taky naše koupelna. Veškerý nábytek i textil od barvy, která pak šla horko těžko smýt. Jednoduše řečeno, i když jsem už dospělá a vlasy si chemií neničím, nepatřím zrovna k těm manuálně nejzručnějším. Přesto je moje barvení přírodními barvami teď velmi čisté a elegantní. Stačí totiž připravit správnou konzistenci a množství barvy a vše půjde hladce jako po kokosovém oleji. 🙂 (Ester, bývalá produktová čarodějka z Econea.cz)

Návod na aplikaci přírodní barvy Radico

Co budete potřebovat: kuchyňskou váhu, přírodní barvu, přírodní šampon, skleněnou či plastovou misku, štětec, fén.

Postup:

 • Těsně před aplikací barvy si umyjte vlasy přírodním šamponem a vysušte je ručníkem. Nepoužívejte žádné další přípravky (kondicionéry, oleje, ani masky). Je třeba z vlasů dostat veškeré přípravky, gely a oleje.
 • Barvení vlasů hennou Poté si nachystejte prášek do plastové či skleněné misky a postupně přidávejte horkou vodu o teplotě 60–70°, dokud nedocílíte konzistence pasty. Vyvarujte se používání kovového náčiní. Použijte množství prášku podle délky vlasů:
  • krátké vlasy – 20–30 g
  • polodlouhé vlasy – 40–60 g
  • dlouhé vlasy – 70–100 g
 • Vlasy by měly být těsně před aplikací mírně vlhké. Po umytí je tedy nechejte proschnout. Začněte aplikovat barvu od kořínků, postupujte dále po celé délce vlasů. Na pomoc si můžete vzít štětec, případně barvu nanášet přímo rukama. Ujistěte se, že jste barvou pokryli všechny vlasy.
 • Na krátké či prošedivělé vlasy použijte silnější nános pasty. Toho docílíte tak, že na závěr do směsi přidáte ještě trochu prášku, který jej zahustí.
 • Po nanesení pasty po dobu 1 až 2 minut do vlasů foukejte horký vzduch za použití fénu.
 • Poté vlasy zakryjte čepicí, kterou najdete v balení.
 • Barvení vlasů s hennou Fén můžete použít ještě 2–3x, tentokrát ale už s nasazenou čepicí a s rozestupy 15–20 minut. Teplo totiž pomáhá zesílit barvící proces.
 • Barvu nechejte na vlasech působit pod čepicí minimálně 60 až 90 minut.
 • Máte-li šedivé vlasy, nechejte barvu působit déle (klidně 3 hodiny a více). Čím déle barva bude působit na vlasech, tím intenzivnějšího výsledku se dočkáte.
 • Poté barvu opláchněte čistou vodou, bez použití šamponů a dalších přípravků. Oplachujte tak dlouho, dokud voda nebude úplně čirá. Pro lepší účinek nepoužívejte alespoň 24 hodin od barvení jiné šampony a kondicionéry.

Další informace najdete v návodu k aplikaci, který si můžete stáhnout tady.

Pokud najdete zbytky barvy někde po podlaze či umyvadle, nic se neděje. Jsou to jen rostliny, žádná chemie, která by nenávratně reagovala s porcelánem nebo dlaždičkami. Vše jde jednoduše a efektivně umýt.

Jak dlouho nechat hennu působit?

Co se týče časové náročnosti, je to více méně individuální. Doba působení chemických barev je obvykle kolem 45 minut. U těch přírodních se doporučuje spíše 1,5–2 hodiny. To, že máte ale na hlavě čepici nebo turban ještě neznamená, že jste paralyzovaní. Můžete u toho dělat téměř všechno, jako by se nechumelilo. Čekání klidně využijte jako příjemný čas pro sebe a zatímco kouzlo rostlin působí, vy se můžete odměnit dlouho odpíraným filmem nebo knížkou.

Jak na přírodní zesvětlení vlasů

Jako bruneta se blondýnkou přírodním barvením nestanete. Dobrou zprávou ale je, že si můžete vyzkoušet alespoň zesvětlení vlasů přirozenější metodou, bez chemie.11

Přísady, které lze využít k zesvětlení vlasů, najdete běžně doma.

 • Půlený citrón Citronová šťáva – Obsahuje vitamín C, který může pomoci zesvětlit vlasy bez použití chemických látek. Funguje na přirozeně světlé či blonďaté odstíny. V rozprašovači stačí smíchat 2 polévkové lžíce citronové šťávy a šálek vody. Poté naneste na vlasy, nechejte několik hodin působit na slunci. Vlasy opláchněte a usušte.
 • Heřmánek – Pomoci zesvětlit vlasy může i heřmánek. Ten ale poměrně výrazně vysušuje vlasy, proto byste po něm neměli vynechat hydratační péči. Smíchejte 2 šálky silného heřmánkového čaje (po vylouhování 5 sáčků) s ¼ šálku citronové šťávy. Opět roztok nalijte do rozprašovače a naneste na vlasy od kořínků po konečky. Nechejte působit na slunci, dokud směs nezaschne. Poté opláchněte a použijte kondicionér.
 • Jablečný ocet – Kombinace výše zmíněných surovin vám může výrazně pomoci se zesvětlením vlasů: Smíchejte ¼ šálku heřmánkového čaje, ¼ šálku jablečného octa a šťávu z citronu. Směs nalijte do rozprašovače a opět naneste na vlasy. Na vlasech nechejte působit celý den, poté opláchněte vodou.
 • Skořice – Pro vyrobení směsi je třeba ½ šálku  Skořice celá kondicionéru a 2 polévkové lžíce mleté skořice. Ingredience smíchejte v hustou pastu a naneste od kořínků na vlhké vlasy. Nechejte působit 3–4 hodiny nebo přes noc. Během působení použijte na hlavu sprchovou čepici. Poté vlasy umyjte běžným způsobem.

Před použitím jakéhokoliv zesvětlovače vždy proveďte test na reakci: Nejdříve přípravek naneste na pramínek vlasů a nechejte působit, abyste zjistili, zda nedojde k podráždění nebo alergické reakci. Také tím můžete zjistit, zda budete s výsledným odstínem skutečně spokojeni. 

TIP: Jak na vlasovou očistu nejen na jaře? Vraťte vlasům jiskru díky našemu článku na blogu.

Jak pečovat o barvené vlasy přírodní cestou?

Pokud chcete, aby vám vaše barvené vlasy vydržely krásné a zářivé co nejdéle, je třeba se o vlasy také patřičně starat a věnovat jim čas i péči kvalitní přírodní vlasovou kosmetikou. Jaký přírodní šampon na barvené vlasy si zamilujete?

Ne každý má vlasy barvené přírodními barvami na bázi henny, to je jasné. Pro suché a chemicky barvené vlasy ale máme přírodní lék: Krepaté či poškozené vlasy, na kterých se chemie vyřádila, můžete zkrotit a oživit Haaro Naturo tuhým šamponem na uhlazení. Obsahuje spoustu přírodních složek pro uhlazující efekt, eliminuje poletující a elektrizující vlasy a navíc božsky voní po hřebíčku a pomeranči.

Suché a poničené barvené vlasy zachrání Micelární šampon OnlyBio na barvené vlasy, který jim dodá ztracenou vláhu i vitalitu. Oživí je mandlovým olejem, zesílí je a dodá jim pružnost, lesk i vitalitu. Barva díky němu vydrží na vlasech o něco déle. Bonusem je také tuba z recyklovatelného bioplastu.

TIP: Jak na zdravé mytí vlasů? Začtěte se do našeho průvodce přírodními šampony a DIY receptů na vlasovou péči.

Jak poznat skutečně přírodní produkt?

Někteří výrobci se totiž za “bio/eco-friendly” vypadající krabičky jen schovávají. Věnujte vždy pozornost přesnému složení. Ve chvíli, kdy v něm odhalíte cokoliv jiného než čistě rostlinné přísady, pusťte tuhle krabičku zpět do regálu nebo ji odeberte z virtuálního košíku.

Dokonce i v případě, kdy se barva tváří jako henna nebo přírodní produkt, je dost dobře možné, že je obohacena PPD nebo jinou chemickou “dobrůtkou”. Za prohlášeními “bez amoniaku”, “bez resorcinolu a parabenů”, “přírodní a organické” najdete staré známé PPD, peroxid vodíku a další škodlivé aromatické aminy nebo PEG deriváty. Čtěte vždy opravdu dobře složení a nenechte se utáhnout na zelenou a přírodně vypadající krabičku.

Právě alergie bývají hlavním důvodem, proč stále více žen pátrá po jiných možnostech, jak si barvit vlasy. Velmi brzy narazí na nepřeberné množství různých alternativních barev, které se prezentují jako přírodní, případně na sobě nesou nápis Henna. I tady je ale třeba být neustále na pozoru a mít oči otevřené.

Prověřeno na vlastních vlasech

Ještě máte pochybnosti o účinnosti přírodních barev bez chemie? Než jsme začali v Econea přírodní barvy na vlasy nabízet, sami jsme si je v praxi prověřili. Obstály na výbornou. Musí se jen vědět, jak na ně a co od nich očekávat. V první řadě je třeba si uvědomit, že celý proces je diametrálně odlišný oproti chemickým barvám.

Henna zelený prášek

Vraťme se teď na úplný začátek, kde se přírodní barvy vlastně zrodily. V Egyptě nebo v Indii vědí dodnes, jak s našimi vlasy dokáže kouzlit příroda. Poznejte to na vlastní kůži i vy. A pokud máte s přírodním barvením vlasů zkušenosti, budeme rádi, pokud se s námi o ně podělíte v komentářích.

Prosíme, sdílejte článek všem přátelům a známým, kteří si chtějí vlasy barvit zdravě a přirozeně:

První verze článku od Ester Včelišové vyšla na našem blogu 7. 12. 2018.
Rozšíření článku má pod křídly Michaela Kratochvílová.
Další aktualizaci článku vyťukala Lucie Vostřelová v říjnu 2023.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
S nadšením sdílíme svou vášeň pro udržitelnost, neb je to téma našeho života. :) Ačkoli v Econea.cz už nepůsobíme, těší nás, že náš zápal pro ekologii a zdravý životní styl můžeme nadále šířit skrze řádky na tomto blogu.

Diskuze a zkušenosti: 34 x komentováno

 1. Dobrý den Econea,
  Reaguji na Váš článek o přírodních barvách (a barvách celkově)
  Jakou přírodní barvu na vlasu mohu používat, když jsem po čase zjistila, že po Henně se mi lámou ve středu délky více vlasy a pokožka hlavy je suchá i po používání různých bylin a olejů na strukturu vlasů a pokožky hlavy? jeden čas jsem používala zábaly z olivového oleje, vejce a medu a různě to obměňovala i s odvarem z kopřivy, lopuchovou vodou, březovou vodou, ricinovými zábaly a tak podobně. Taky zkoušela i všemožné přírodní šampony a utratila za to dost peněz. Vlasy jsou i po používání kvalitní henny jemné, slabé, pokožka podrážděná a obden mastné vlasy. Ze zoufalství už jsem byla na Kapyderm léčbě- trichologii, aby mi zjistili strukturu vlasů a udělali mi i rašelinový zábal, údajně kořínky v pořádku, ale vlasy z nich nechtějí růst, viděla jsem to na snímači na obrazovce a tricholog mi to podrobně vysvětlil. Jenže jejich přípravky i léčby obsahuje chemii a je nákladná a po používání těchto přípravku nebyl rozdíl, jen díky Kapyderm gelu jsem cítila menší pnutí na pokožce hlavy, ale to neřešilo nic jiného.. Mívala jsem trojnásobek vlasů předtím, než jsem se začala před několika lety barvit, bohužel jsem začínala kdysi umělými barvami, dříve jsem neměla možnost si přilepšit, protože jsem musela poslouchat své rodiče a šetřit, kvůli nákladné umělecké škole, až od dospělosti jsem mohla řešit své. Také jsem byla dlouhodobě na antibiotikách, protože jsem poslouchala lékaře a rady z okolí na můj dlouhodobí zánět v krku, ale pak se to ve mě zlomilo a vzdala jsem se všeho, co mě oslabovalo a všech manipulací kolem. Bohužel to ale na mě zanechalo to, co se vzpamatovává ze všeho nejdéle a to jsou vlasy a pokožka. Už je to téměř 5 let a ráda bych se ještě jako mladá dočkala zdravého vzhledu vlasů, pokožky na hlavě i na těle. Mám velmi citlivou suchou pokožku se sklonem k podráždění, myslím, že to má i částečně za činění tvrdá voda ve středočeském kraji, už při studiu střední školy, kdy jsem byla v Praze. V kraji odkud pocházím jsem byla zvyklá na měkkou čistou vodu, nemívala jsem takové problémy s pokožkou a mám v úmyslu se tam někam poblíž zase vrátit a dál se věnovat alternativám a bylinkám, protože ty mi dosud se vším nejvíc pomohly a své tělo i vyčistit. Jsem vděčná tomu, že jsem se změnila i uvnitř sebe a to je podstatné a že mou stejnou oporou je i přítel. Ale vlasy, vlasy byly mou chloubou, hřívou, opečovávám je.. Jeden čas jsem je přestala i sledovat a jen tak je nechat být, abych se tím netrápila, ale ani jedno a ani druhé zatím nezabralo… Vlasy mi nepadají, jen ty, co dříve před 5 lety vypadaly ještě nerostou. K lékařovi chodím max. jen na preventivky, tak i nedávno se zjistilo, že mi vlastně nic nechybí, žádný vitamin. Hlídám si to, navíc mi k celkovému zdraví pomohla má vůle, otužování, tvoření, bylinky a veganská strava.
  Děkuji Vám za jakoukoli odezvu.

  1. Dobrý den, Luiso,
   děkujeme za sdílení. Je vidět, že už jste ušla dlouhou cestu a je super, že se snažíte dělat pro sebe opravdu to nejlepší.
   Každý z nás je jedinečný a má zcela individuální potřeby a specifika. Na někoho i samotná henna působí blahodárně, někomu sednout nemusí. Záleží taky hodně na tom, jakou konkrétně „hennu“ jste používala. Některé značky, které barvu pojmenují „henna“, nejsou tak čistě přírodní, jak se jeví a v té henně se často může vyskytovat dráždivá chemie. Konkrétně barvy Radico jsou ale vymazlené z různých léčivých ajurvédských bylin. Ty zajišťují kromě krásné barvy právě i léčivou stránku – některé působí proti vysušování pokožky, některé podporují růst vlasů, některé fungují jako kondicionér. Tak, jak jste popsala svou situaci, doporučila bych vyzkoušet jednak mix bylin Amla, Ritha a Shikakai – použití jako šampon, máme s ním opravdu skvělé zkušenosti, mizí po něm právě vysušení a podráždění skalpu a zároveň vlasy posiluje. A pak určitě kúra určená speciálně pro růst vlasů – Bhringraj. Když vám bylinky sednou, tak se určitě nebojte sáhnout po barvách. Budeme pak určitě rádi za zpětnou vazbu, jak jste byla spokojená a zda Vaše potíže ustoupily. 🙂
   Hezký den,
   Ester

 2. Dobrý den celý týme,
  v článku píšete, že jste barvy otestovali. A tak se zeptám-testoval někdo na vlasy barvené standardní barvou? Přemýšlím totiž, jak na ten přechod od klasické barvy barvené v salónu k barvení přírodními barvami. Barva na vlasy je vlastně to poslední, co mi zbývá ze škodlivé chemie a ráda bych se jí zbavila, jen představa, že budu třeba 2 roky čekat, než mi vlasy dorostou tak, abych měla jen svou přirozenou barvu, mě celkem děsí:) Takže otázka zní – barvili jste s barvami, které nabízíte, i odrosty klasické salónové barvy? Konkrétně odstíny středně až tmavě hnědé? Jak dopadlo? Díky

  1. Dobrý den, Jano,
   všechny Econea ženy, které barvu používají, tak předtím na vlasech chemickou barvu neměly. Nemůžeme tedy předat v tomto ohledu vlastní zkušenost. Nicméně máme alespoň zkušenosti od výrobce a také jedné skvělé spřízněné kadeřnice, která s přírodními barvami pracuje. Určitě se barvení nebojte, je potřeba jen brát v potaz několik věcí. Jednak to, že požadovaný odstín nemusí chytnout (v důsledku narušení přirozené struktury vlasů chemickou barvou) na první dobrou. Doporučila bych proto barvení opakovat dvakrát až třikrát v intervalu vždy po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Druhá věc je případná nesjednocenost vašeho současného odstínu. Pokud mají odrosty jinou barvu než zbytek vlasů nebo jste měla melíry, bude opět potřeba barvení několikrát opakovat, než se odstín sjednotí. Pak už by mělo stačit udržovat si barvu novou vrstvou každých cca 14 dní. Hodně štěstí a klidně nám dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

  2. Zdravím, já předcházela že salónové barvy na hennu od Voona. Taky jsem se toho trochu bála, takže jsem si dala trochu delší rozestup mezi chemickým a „přírodním“ barvením (delší znamená necelé dva měsíce), než jaký bych volila normálně a výsledek byl v pohodě 🙂 Asi záleží i na přesné barvě, ale za mě to bylo v pohodě a moc bych se toho nebála 😉

  3. Dobrý den, nebojte se, pokud máte vlasy barvené chemií na přírodní přejít můžete. Jen musíte počkat 4 týdny od posledního barvení. Já jsem středně tmavá se šedinami a klasická henna se mi chytla na poprvé dobře. Teď po zhruba roce a třičtvtě jsem středně hnědá s nádechem zrzky. Šedivé odrosty jsou hned po obarvení jasně žluté až zlaté (celkem prča), ale henna (a to v článku nepíšou) pracuje ještě po barvení a umytí – dojíždí – a ve výsledku mají šediny do druhého dne téměř stejnou barvu jako zbytek. Kdybyste moje vlasy zkoumala podrobně, tak určitě zaregistrujete světlejší prameny, ale běžně to vidět není. Zkuste to. Držím palce

  4. Zdravím! Já jsem přešla z klasické barvy z kadeřnictví – nejdřív na přeliv, pak za další cca 3 měsíce jsem vyzkoušela Radico. Nutno dodat, že všechny použité barevné odstíny se nijak extrémně nelišily od mé přírodní barvy ( maximálně o jeden – dva tóny / světle hnědá – středně hnědá – kaštan) a že jsem v té době měla opravdu krátké vlasy (asi do 8 cm). Přechod zrovna moje vlasy zvládly výborně, už nejsou suché, naopak si trochu více mastí, což ale nevadí, umyju je tuhým šamponem nebo mýdlem na vlasy.:-)
   Od té doby už se barvím jen barvami Radico a střídám s obyč. hennou. Vlasy zesílily, jsou lesklé a HLAVNĚ úplně zmizely typické ekzémy, které mě pár dní po nabravení občas trápily, ale já si tehdy nespojovala. Dobarvuji cca jednou za 2 měsíce, když vylezou šediny:-) a jsem nadšená. <3

 3. Dobrý den dosud jsem si nechala dělat melír klasickými barvami ale chtěla bych přejít na výrobní a ráda bych zkusila vaše barvy můžete mi prosím k tomu říct něco s čím mám počítat nebo jak postupovat? Mám dávat barvu jen odrostky nebo na celou délku vlasů?
  Děkuji za odpověď.
  Jana

  1. Dobrý den, Jano,
   všechny Econea ženy, které barvu používají, tak předtím na vlasech chemickou barvu ani melír neměly. Nemůžeme tedy předat v tomto ohledu vlastní zkušenost. Určitě se ale barvení nebojte. Pokud je vaším cílem nyní barvu sjednotit, doporučila bych aplikaci na celou délku vlasů ve více kolech. Tedy barvení opakovat dvakrát až třikrát v intervalu vždy po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Pak už by mělo stačit udržovat si barvu novou vrstvou každých cca 14 dní. Hodně štěstí a klidně nám dejte vědět, jak to dopadlo. 🙂

 4. Dobrý den,
  dovolím si malou chemickou vsuvku:-)
  V článku píšete, že PTD (toluene-2,5-diamine) se ve složení ukrývá také pod označením 1,4-Benzenediamin, nebo 2-methyl- 2,5-Diaminotoluen. Zdá se, že se Vám vzorce trochu popletly – správně by mělo být 2-methyl-1,4-benzendiamin nebo 2,5-diaminotoluen.

 5. Ještě bych v článku ocenila nějaký souhrn těch dobrých přírodních barev, které jste zkoušely 🙂

 6. Dobrý den,

  ráda bych přidala osobní zkušenost. Mám velmi jemné vlasy. Jsem typicky česká hnědovláska a je mi 38. Hennou se barvím již asi 8 let. Předcházela jsem napoprvé z chemicky melirovanych proužků cca po 8 týdnech a vše v pohodě, žádné zelené pruhy jsem neměla 🙂 Naopak to vytvořilo krásně zrzavé proužky.

  Nejdříve jsem používala čistou hennu, protože se mi líbily červené odlesky. Nyní jsem přešla na hennu smíchanou s indigem, která vytváří hnědou barvu.

  Díky používání henny mám vlasy pevnější a zdravé. Vizuálně jsou krásně lesklé. Vyhovuje mi že se henna postupně vymývá, takže netvoří příliš ohraničené odrosty.

  Držím palce všem kdo to zkusí a přeji ať vydržíte. Stojí to za to 🙂

 7. S barvami jsem experimentovala ráda, ale ty přírodní mi napáchaly na vlasech paradoxně největší škody.. 🙁 nechávala jsem barvit kvalitně v kadeřnictví, žádné levné chemie z drogerky, a když jsem si řekla oukej, přestanu zatěžovat vlasy a odpad v koupelně, zkusila jsem pár dobrých přírodních značek i hennu (i po poradě v biosalonech apod.) Problém nastal, když se jedna henna vymkla a já skončila duhově rezavá, a vlasy byly už tak „obalené“, že s tím nic moc nešlo dělat, a ještě to ztmavovat už by bylo ještě horší, přihlédnuto k mému typu obličeje (jsem přirozeně špinavá popelavá blond). Navíc kvalita vlasů byla dost mizerná – sice rostly, ale pomalu, byly tvrdé, nepoddajné, bez lesku, bez ohledu na to, jak jsem se jim snažila přírodně pomoct. A když jsem to tedy šla řešit, tak najednou každej salon, pracující přírodně i klasicky dával ruce pryč a říkal – no, ale to musíte nechat odrůst. Henna a přírodní barvy vám tohle už nezachrání, chemicky to z vlasů sundat nejde, a nabarvit to klasicky vám vlasy spálí. Nikdo na moje vlasy nechtěl sáhnout.
  Takže jsem dva roky musela nechat odrůstat (vyžadovalo to dost sebeovládání a nevšímání si okolí), nakonec jsem zbytky musela ostříhat a šla na mikádo, a pak mi vlasy zlepšila kosmetika „klasická“. Dnes jsem úplně bez barvení, šampon střídám jeden přírodní a jeden „drahý profesionální“, a je to úplně nejlepší. 🙂 Vlasy mám zdravé, rostou jak rostou, nebarvím vodu ve vaně a je mi dobře.
  Shrnuto – přírodní barvy jsou fajn. Ale jednoduše napravit průšvih neumí, a pak vás čeká dlouhá cesta zpátky…

 8. Dobry den,

  dekuji za skvely clanek. Ma otazka se tyka odrostu/mozneho navratu k puvodni barve: kdyz se zacnu barvit prirodni barvou (napr. prave barvou Radicio, kterou nabizite v eshopu) a budu se po nejake dobe chtit vratit ke svemu puvodnimu odstinu/sedinam, jak dlouhy a narocny proces to je? Bude barva muset odrust jako pri chemickem barveni, nebo se postupne odmyje?
  Mam za sebou dva roky cekani na svuj puvodni odstin po nekolika letech chemie, ale sedin pribyva a ja mam zase barvici roupy:) Nicmene bych to ted rada udelala co nejzodpovedneji a nejsetrneji a rada bych si zaroven nechala otevrena zadni vratka, pokud to jde.

  Dekuji za odpoved, preji vse dobre.

 9. Díky za skvělý článek! Mam dredy, měla jsem na nich hennu. Vymývat bahínko byla fakt bomba! Teď vymývám chemickou barvu, je to úplně stejně na prd! Ale zas si můžu dovolit srandy, jako je svítivě červená, fialová, a tak. Strašně mi to chybělo.

 10. Hennu používám nepřetržitě 30 let. Kupuji si natural kdykoli se dostanu do Turecka, popř do Arábie. Funguje i na mé prošedivělé vlasy. Nedělá sice zázraky ve smyslu kvality (moje se stále mastí), ale každý týden v sobotu uklízím v turbanu a dám vlasům trochu výživy. Za pár korun a bez odrostů jsem spokojená. ?

 11. Chci poděkovat za tento článek, který mi hodně pomohl. Před několika měsíci jsem byla na barvení vlasů u kadeřnice a následně sem skončila v nemocnici na kapačkách s vážnou alergickou reakcí na chemikálie z barvy. Dalšího barvení sem se hodně bála, nevěřila sem ani obarvení hennou až dokud jsem si neprecetla váš článek, který mě přesvědčil. Objednala jsem si tedy od vás barvu Radico a vyzkoušela. Barva mi hned na poprvé krásně chytla, pokryla všechny odrosty, vlasy vypadaji zdravě a co je hlavní, bez negativních reakcí! 😉

  1. Dobrý den, Vendulo,
   moc děkujeme za Vaše sdílení. Jsme opravdu rádi, že článek pomohl a barva Vám sedla. Přesně proto děláme to, co děláme, a snažíme se o tom psát do hloubky. Ať Vám dobře slouží i nadále.
   Ester

 12. Dobrý den,

  Delší dobu se již barvim barvou Radico. Jsem spokojená. Mohu si nechat udělat trvalou? Moje kadeřnice má malé zkušenosti s hennou a říká, že trvalá se na hennu dat nemá-nedá. Zajímalo by mě, jak to je. Děkuji.

  1. Krásný den, Jano!

   Kromě barev na vlasy Radico máme nyní v sortimentu i přírodní barvy od úžasné značky laSaponaria. Jsou aktuálně skladem a omrknout je můžete tady: https://www.econea.cz/barvy-na-vlasy/

   Mějte se moc hezky, za tým Econea.cz zdraví Tereza

 13. Dobrý den,
  po zhruba dvacetiletém barvení a zesvětlování vlasů chemickými barvami jsem se rozhodla pro přírodní barvení. Na chemické barvy jsem nikdy neměla alergii.
  Až když jsem použila barvu Cosmetika bio – odstín pšeničná blond, dostavila se velmi nepříjemná alergická reakce – oteklé, rudé ušní boltce a silné svědění pokožky celé vlasové části. Po zhruba tříměsíční pauze bez barvení jsem použila barvu Radico – popelavá blond a ještě jeden podobný odstín, jehož název si teď nevybavuji. Vždycky bez problémů s viditelně lepší kvalitou vlasů, takže jsem usoudila, že je to značkou Radico a pořídila si Radico-pšeničná blond. Alergie, která se dostavila, byla horší, než v prvním případě. Svědění, rudé skvrny na krku a oteklé uši jsem měla téměř 3 týdny i přes několikeré mytí vlasů. Můžete, prosím, sdělit Váš názor, která bylina (?) v odstínu pšeničná blond mohla tyto alergie vyvolat?
  Děkuji, Pavla

  1. Dobrý den, Pavlo,
   moc nás mrzí, že jste prožila tak nepříjemné alergické reakce. Složení obou barev od Radica, které jste použila, se neliší. V odstínu, který vám vyvolal kožní reakci, je naopak ještě o jednu ingredienci méně. Každý odstín má však jinou koncentraci použitých bylin. Je tedy možné, že Vaše pokožka reaguje až při určitém množství některé z rostlinek.

   Barvy Radico jsou zcela přírodní a obsahují jemné, dobře snášenlivé ingredience. Kolegyňka z týmu je velká cíťa a atopik a snáší je bez problémů. Každý jsme zkrátka jedinečný. Naše parta zákaznických rozmazlovaček s Vámi vše ráda individuálně probere a pokusí se najít řešení. Můžete jim napsat na info@econea.cz nebo volejte 226633542.

   Moc Vás zdravím,

   Tereza z Econea.cz

 14. Dobrý den,
  již několik let (od dob těhotenství a kojení) si barvím vlasy přírodními barvami. O původní přírodní špinavé blond s melírem jsem přešla na měděnou. Mám tu barvu ráda a jsem spokojená, že si mohu vlasy barvit sama. Vyzkoušela jsem různé značky přírodní barvy, některé se lépe nanášely, jiné hůře, také některé barvy lépe kryly šediny, jiné hůře. Ale největší problém mám s vysušením vlasů po barvení. Přála bych si nechat narůst dlouhé vlasy, ale pořád je musím stříhat pro suché a lámavé konce. Stále do konečků používám olej na vlasy, různé drahé přírodní masky a kondicionéry, kterými do barvení stav zlepším. Někde jsem četla, že je potřeba používat jen hennu v bio kvalitě, ta prý nevysušuje. Myslíte, že by barva laSaponaria mohla být kvalitnější a tolik nevysušovat? Děkuji moc za odpověď.

  1. Krásný den, Aleno!
   Já osobně si vlasy nebarvím, ale kolegyňka ano. S vysušenými konci má také problém, avšak ne kvůli barvení, zápolila s tím tak nějak od nepaměti. Má výbornou zkušenost jak se značkou Radico, tak s barvami od laSaponaria. Obě značky jsou přírodní a v BIO kvalitě. Nevnímá v nich přitom velký rozdíl, co se týče intenzity barvy a působení na vlasy. Obě značky si moc chválí právě proto, jak se po jejich použití zlepší stav vlasů, všechny problémy prakticky zmizí. Tyto barvy slouží totiž jako ozdravné kúry, zakrytí šedin nebo obarvení je spíš takový bonus. 🙂 Tahle měděná barva od laSaponaria obsahuje i spoustu pečujících bylinek a výtažek z aloe vera a mohla by Vám tak vlasy skutečně vyživit. Kolegyňka také vzkazuje, že má doma i tento šampon na mytí před barvením a vnímá velký rozdíl, když ho použije. Stejně tak se jí na suché konečky moc osvědčil tento bezoplachový kondicionér.

   Tak snad jsme Vám alespoň trochu poradily, určitě nám prosím dejte vědět, jestli jste vyzkoušela a jak vám barvy sedly.

   Mějte se moc hezky!
   Za celý tým Econea.cz zdraví Terka

 15. Dobrý den, zakoupila jsem si v Egyptě u kadeřníka barvu na vlasy Colordesign a k tomu ještě další potřebné produkty. Potřebovala bych bych radu, jak se používají. Jestliže by bylo možné mi poradit, pošlu Vám patřičné obrázky a dotazy.
  Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Petruše Svobodová

  1. Hezký den, Petruše!
   Pokud jsem hledala správně, tak z webu Colordesign se zdá, že se jedná o „klasické“ barvy na vlasy. Nejde tedy o přírodní produkt, nemáme je proto v nabídce a ani s nimi nemáme zkušenosti. Návod k použití zkuste vyžádat přímo od výrobce, na jejich webu určitě najdete kontaktní informace. 🙂

   Přeji hezký den,

   Tereza z Econea.cz

 16. Dobrý den!
  Používám Henu, během cca 15 let jsem prostřídala pár firem, nyní používám Vonno,jsem dost spokojená, jen nemá tolik variant jako vaše barvy. Teď používám intenzivně(tak po měsíci) Vonno redvaine,což je trošku do modra.To mi vyhovuje,ale postupně se vymývá,a v závěru přechází stejně do rezatá a to mi moc vadí.
  Láká mě zde barva popelavě tmavá blond,což je zhruba moje přírodní barva.Nyní samozřejmě mám tak že 3/4 šediny. Potřebovala bych radu,jak nejvíce eliminovat tu rezatou.Chápu,hena je červená,ale jak docílit co nejméně teplého tónu? Jsem od přírody bruneta,chci ji i zůstat, ale potřebuji studený tón. Černá je pro mě ale už moc tmavá.Co takhle přimíchání indiga?A kolik?Aby vznikla zhruba červenomodrá?
  Díky moc za radu!

  1. Krásný den, Mileno,

   v podstatě všechny přírodní barvy vznikají mícháním 3 barev – indigo (modrá), henna (červeno-oranžová) a cassia (světle žlutá). Pokud tedy vybere odstín, kde je převážně indigo, měla byste mít vyhráno. Důležité je také vybrat odstín barvy, který je co nejblíže vašemu přírodnímu odstínu.

   Kolegyňky na zákaznické péči vám moc rády odpoví detailněji. Můžete na ně houknout na info@econea.cz.

   Mějte se moc fajn,

   Tereza z Econea.cz

 17. Dobrý den,
  díky za článek. Hennou si barvím vlasy už spoustu let a vůbec nezpochybňuji její výhody. V poslední době mi ale přestává stačit. Lákají mě růžové a výrazně fialové odstíny, které prostě henna a přírodní produkty obecně nenabízí. Mrzí mě, že jinak než toxickou ‚chemkou‘ to nejde. Zkoušela jsem už některé ‚fialové‘ odstíny s kombinací henny a indiga, ale výsledkem byla vždy mdlá hnědá barva, nebo efekt v podstatě žádný. Zkoušela jsem i barvení řepou, která kromě extrémního zacuchání neudělala s vlasy nic. To opravdu není žádná alternativa z přírody pro ty z nás, co máme tmavé vlasy a přitom bychom na nich chtěly vytvořit trochu divočejší barvy? Máte nějaký tip? Díky!

  1. Krásný den, Angie,
   děkujeme za dotaz. 🙂

   Poradila jsem se naší zkušenou rozmazlovačkou zákazníků a asi Vás moc nepotěším.

   Díky podstatě přírodního barvení, kdy se barva pozvolna nabaluje na vlas, se přirozeného tónu vlasů nedá úplně zbavit. K zesvětlení (před barvením na nějakou pestřejší barvičku) existují přírodnější alternativy, ale o 100% přírodních nevíme. I tyto alternativy ale zesvětlí přirozený tón třeba jen o jeden stupeň. Můžete ale zkusit najít kadeřnictví, které se specializuje na přírodní barvy či přírodnější alternativy. Často jsou s ohledem na kvalitu vlasů schopni něco vymyslet.

   Budeme rádi, když nám nasdílíte, jak vaše cesta za divočejší barvou pokračuje. 🙂
   Děkujeme, mějte hezké dny,

   Tereza z Econea.cz

 18. Tak jsem se po letech vrátila k barvení hennou.Před tím barvení u kadeřnice ,což vyžaduje měsíc co měsíc vyšší sumu,čas .A navíc pocituji negativní účinek chemie.Mám vlasů dost ,šediví již více.Takže zakoupena medová Radico,.Docílila jsem hezky jemně nazlátlého odstínu .Jsem původně plavovlasá,.Nyní jsem zakoupila
  tmavě popelavou- budu míchat tyto dva odstíny.Rozhodně je Radico jiné kvality než Henna běžná z drogerky.

  1. Krásný den, Evo!

   Děkujeme za sdílení Vašich příjemných zkušeností. Jsme rádi, že jste s barvami Radico spokojená.

   Celý tým Vás moc zdraví, mějte se krásně,

   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..