Jak barvit a pečovat o vlasy hennou?
Léčivý rituál. Zelené bahýnko. Ať už máte o henně představy jakékoli, poradíme vám, na co dát při výběru přírodní barvy pozor a jak rozpoznat kvalitu. Dozvíte se, jaké odstíny rostlinná barviva na hřívách svedou a kde jsou jejich limity. Bojíte se složité aplikace a čurbesu? V článku najdete i návod, se kterým přírodní barvení svedete čistě a s elegancí.
Co je henna zač?
Prášek, tradičně vyráběný z rostliny Lawsonia inermis, má svůj původ ve starém Egyptě a v Indii. My „zápaďáci“ jejím jménem nesprávně nazýváme v podstatě jakákoli rostlinná barviva. Za pravou hennu se ale dají považovat pouze nadrcené listy henovníku. Černé, mahagonové či kaštanové odstíny vznikají kombinací henny s dalšími druhy rostlinek. S jejich poměry a výslednou barvou se dá experimentovat do aleluja.
Jaké má mít složení? Pozor na syntetické „vylepšováky“
Někteří výrobci dnes slovíčko henna tisknou i na produkty, které se přírodně jen tváří. Do rostlinného prášku přimíchávají i častý alergen PPD, peroxid vodíku, těžké kovy, pochybné aromatické aminy, nebo PEG deriváty. Čtěte proto pozorně složení. Nespokojte se s ničím jiným než s čistým práškem z rostlin. Přidané pečující ingredience jako je kakaové máslo nebo kvalitní rostlinné oleje samozřejmě na škodu nejsou.
Kvalitní henna na vlasy. Jak ji poznat?
Na obalu čisté henny, která vlasům dodá kromě síly a ochrany také načervenalé odlesky, byste měli vyčíst pouze jedinou ingredienci: Lawsonia inermis (Henna Leaf Powder, či hezky česky prášek z listů henovníku). Obsah barviva v rostlině, a tedy výsledná sytost odstínu, se přitom může mírně lišit podle klimatu a půdy.
Jaké výhody má BIO henna?
BIO kvalita není u přírodních barev vůbec samozřejmostí. Máte s ní ale jistotu, že rostliny vyrostly bez použití pesticidů a umělých hnojiv. 100% BIO kvalita je výjimečná, ale i takoví výrobci se dají najít.
Odstíny mají dnes širokou paletu
Přírodní barvení už dávno není jen pro milovnice nazrzlých pramínků.
Předpřipravené směsi obsahují kromě henny i další barvicí mágy rostlinné říše a společně tvoří celou plejádu barev.
Henna blond
Rostlinné barvy ale vlas obalují zvenčí. Utvoří kolem něj slabounkou barevnou vrstvičku, která se opakovaným používáním zvětšuje, a sytost odstínu se tak prohlubuje.
Působí blond henna na hnědé vlasy?
Výsledný odstín tedy závisí i na původní barvě kadeří, jejich zdraví a vlastnostech. Pokud z vršku vaší krásné hlavy vlají tmavé pačesy, v platinu Marilyn Monroe je rostlinné barvy bohužel nepromění. Blond odstíny přírodních barev tmavá hára pouze posílí, zregenerují a dodají jim lesk. Určené jsou tedy primárně pro plavovlásky. Indický angrešt a extrakt z heřmánku propůjčí světlým vlasům krásné zlatavé odlesky, narůžovělé odstíny dokresluje zase ibišek. Vyběr tónů je široký:
- Henna zlatá blond, medová blond, béžová blond.
- Henna jahodová blond, popelavá blond, šampaňská blond nebo blond pšeničná.
- Přírodní barva s odstínem růže pak dodá tmavým vlasům fialové odlesky, blondýnkám nádech do růžova.
Hnědá henna
Hnědé a tmavší odstíny rostlinných barev využívají sílu indiga, modrého barviva z keře indigovníku. Z henny, indiga a několika dalších bylin výrobci míchají nejčastěji tyto odstíny:
- Henna kaštan, tmavý kaštan, světlý kaštan i zlatý.
- Henna tmavě hnědá, henna světle hnědá, hnědá, karamelová nebo s barvou lískového oříšku.
Zrzavá henna
V nazrzlých a červených odstínech je henna přebornice. Hřejivé odlesky dodá vlasům třeba tento měděný odstín, nebo načervenalá blond.
Červená henna
Syté červené odlesky proplete do pramínků vínový nebo burgundský odstín.
Intenzivními rudými tóny pak hřívu oživí odstín granátové jablko.
Henna mahagon
Načervenalé odlesky ve vlasech má v mahagonové přírodní barvě kromě henovníku na svědomí také mořena srdčitá neboli manjista.
Černá henna
V receptuře těch nejtmavších odstínů převládá nad hennou již zmíněné indigo.
Henna na šedivé vlasy. Kryje, nebo ne?
Obrňte se trpělivostí. Henna totiž ještě několik dní pracuje a zhruba po 3 dnech se tón barvy o něco více sjednotí.
Nejlepší henna na šediny je ta, kterou aplikujete pravidelně
Pokud na vaší hlavě převažuje bílá, zkuste rovnou dvě kola barvení. Buď hned za sebou, nebo s 24hodinovým rozestupem. Když budete hennu patlat pravidelně, na své „šedáky“ zcela zapomenete.
Bezbarvá henna je ideální parťák pro regeneraci
Henna a „chemická barva“. Jak spolu vycházejí?
Některé firmy na svých zákaznících šetří. Používají nekvalitní hennu a její barvu „dolaďují“ pomocí metalických solí. Kovové sloučeniny v levných hennových směsích mohou špatně reagovat s aktivátory v syntetických barvách a vlasy tak mohou i vážně poškodit.
Henna na „chemicky“ barvené vlasy
Barvení s kvalitní rostlinnou barvou se nebojte. Mějte ale na paměti, že původní syntetická barva narušila strukturu vlasů. Požadovaný odstín tedy nemusí chytnout na první pokus. V takovém případě můžete zkusit opakované barvení v intervalu po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Totéž zkuste, pokud přírodní barvu aplikujete na melíry nebo mají-li odrosty jinou barvu než zbytek vlasů. Pak už jen barvu udržujte novou vrstvou každé 2-3 týdny.
V opačném případě, tedy pokud z henny přecházíte na syntetické barvy, se doporučuje minimálně 2měsíční odstup od posledního barvení.
Henna na odbarvené vlasy
Rostlinné barvy zvládnou i vlasy odbarvené. Před aplikací pro jistotu otestujte hennu na jednom pramínku. Naopak, pokud se jednou rozhodnete pro hennovou směs (s obsahem indiga 50 % a více), odbarvování se už nedoporučuje. Indigo s peroxidem totiž může zareagovat do zelena. A to opravdu nechcete. 🙂
Henna na obočí, knír i plnovous
Zásadní rada zní: „Držte se postupu v návodu u produktu.“ 🙂 Bude zcela jistě připomínat následující postup:
Základem je správná hustota směsi. Optimální množství prášku smíchejte s horkou vodou v poměru 1:3. Konzistenci dolaďte podle uvážení. Vzniknout by měla kašička jogurtové hustoty, která se dobře nanáší a zároveň nekape všude kolem. Pokud přesto nějaké bahýnko odlétne na podlahu, nebojte, jde jednoduše umýt. Případné cákance na oblečení ošetřete prostředkem na skvrny.
Patří henna na mokré nebo na suché vlasy?
Jak dlouho vydrží na vlasech?
Barva vlasů vydrží v průměru 2-3 týdny, ale záleží i na kvalitě kadeří. Pravidelností se doba prodlužuje.
Jaký vybrat přírodní šampon na barvené vlasy?
O vlasy barvené rostlinkami doporučujeme pečovat šampony bez silikonů či jiných syntetickým látek, které jim nesvědčí.
Výdrž barvy podpoří třeba tenhle Micelární šampon od značky OnlyBio.
Henna na vlasy: Zkušenosti a fígle vlasáčů z Econea.cz
Fígl # 2: Zkuste hennu rozmíchat ve vodě s citronovou šťávou, případně jablečným octem. Účinek barvy krásně podpoří.
Fígl # 3: Dejte barvě 3 dny na ustálení. „Zraje“ totiž v kontaktu se vzduchem a výslednou barvu proto spatříte, až se párkrát vyspíte.
Fígl # 4: Milujete svůj odstín, ale už se objevují odrosty? Novou várku aplikujte jen u kořínků.
Henna a spol. Jaké další účinky na vlasy mají?
Hennou nezměníte barvu vlasů tak radikálně jako s konvenčními barvami kadeřnických solónů. Krásně však tónuje, ztmaví a po opakovaném použití spolehlivě zakryje i šediny. Především ale nevystavuje hřívu ani pokožku syntetickým neřádům, vlasy nepoškozuje, a může se tak používat neomezeně.
Regenerační vlasový zábal
Hennou o hřívu hloubkově pečujete. Pomůžete jí s běžnými problémy jako jsou lupy a podpoříte i její růst.
Pokud jste se svou barvou spokojení, ale chcete svým oslabeným kadeřím dopřát regenerační kúru, sáhněte po Neutrální henně v BIO kvalitě.
Maska na vlasy z ajurvédských bylin
Kromě henny můžete své pramínky svěřit dalším přírodním pokladům. Trápí-li vás vypadávání a šedivění vlasů, dopřejte si jednou měsíčně ozdravnou masku s práškem z BIO ibišku nebo z „bylinky mládí“ Brahmi. Růst a lesk zase intenzivně podpoří kúra z listů Bhringraj. Vlasová maska z listů stromu Neem pak působí jako úžasné rostlinné antibiotikum, pomáhá s lupy a zbaví také vší.
Bylinkový „henna šampon“ na růst vlasů i proti lupům
Směs tří blahodárných bylin – Amly, Rithy a Shikakai – háro umyje a působí i jako kondicionér. Stejně jako práškový šampon z byliny Shikakai či ten z Rithy podporuje růst kadeří, dodá objem a bojuje také s lupy, šedivěním i nepříjemným svěděním hlavy.
Je henna škodlivá?
Opravdu henna vysušuje vlasy?
Není to běžné, ale může se to stát. Pokud se vám po barvení hennou vlasy lehce vysoušejí, dopřejte jim výživnou vlasovou masku s pár kapkami rostlinného oleje.
Může se používat henna v těhotenství?
Henna alergie na svědomí nemá. Přidaná syntetika ano
Radico, henna na vlasy od absolutních profíků
Když jsme se v Econea.cz vrhli do světa přírodních barev, hledali jsme tu nejvyšší možnou kvalitu. A objevili jsme Radico. Tahle značka tvoří výhradně rostlinnou péči o kadeře, a to s hlubokou znalostí ajurvédských praktik a respektem k životnímu prostředí. Všechny rostlinné barvy, bylinné masky a šampony jsou BIO a navíc ověnčené uznávaným certifikátem Cosmos Organic. Chcete-li očíhnout vlasové libůstky od Radica, můžete k nim proskočit tudy.
laSaponaria přírodní barvy na vlasy míchá také poctivě
Italská značka rostlinné kosmetiky má svůj záběr širší než Radico, barvy na vlasy umí ale z bylinek tvořit stejně úžasně. Své pramínky můžete projasnit odstíny písek, tmavý nebo zlatý kaštan, lískový ořech, granátové jablko, měď a růže.
Touží-li vaše hříva po změně, nápadném lesku a poctivé regeneraci, svěřte ji přírodě. Repertoár jejích barev je široký a krásu s nimi nevykoupíte svým zdravím.
Prosíme, pošlete článek svým blízkým. Třeba díky němu udělají další krok k zelenějšímu životu:
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. | Omrknout | |
Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. | Očíhnout | |
Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. | Omrknout | |
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. | Očíhnout | |
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. | Omrknout |
Lze vlasy obarvené chemickou barvou na tmavě hnědou obarvit hennou na mahagon nebo do červena? Asi předchází nějaké odbarvování, že?
Dobrý den, Markéto,
pokud jste si dosud vlasy barvila konvenčními barvami, počítejte s tím, že může chvilku trvat, než s přírodní barvou docílíte požadovaného odstínu. Příroda si se zbytky syntetické barvy poradí, ale chce to čas. Můžete ze začátku provést 2-3 aplikace za sebou v rozmezí 24 hodin. Jakmile pak budete dobarvovat henna barvou odrosty, aplikujte barvu už jen na ně. Pokud byste barvu nanášela opakovaně do celé délky vlasů, budou stále tmavnout. 🙂
Mějte hezké dny,
Tereza z Econea.cz
Dobrý den. Používám hennu už přes tři roky. Teď chci nechat přírodní šediny. Je možné barvu z henny nějak odbarvit🤔?
Děkuji
Klára
Hezký den, Kláro!
Pokud používáte čistou hennu (tedy nikoli přírodní barvu s přídavkem indiga – tam by to bylo složitější), můžete zkusit vlasy zesvětlit přírodními zesvětlovači, například přípravky s vitamínem C, na trhu jsou k dostání čistě veganské, stačí zagooglit. 🙂 Nevím ale, jak moc tyto zesvětlovače pomohou, pravděpodobně barvu stáhnou jen o tón či dva. Pokud hennu neobnovujete, z vlasů se postupně vymývá. Kombinace vymývání a přírodního zesvětlovače by tedy mohla fungovat, ale nevím, jestli se dostanete až na své původní šediny, možná bude nutné nechat hennu odrůst. Držíme palce a dejte vědět, jak se návrat k šedinám daří.
Za tým Econea.cz,
Tereza
Skvělý článek. Jen bych měla doplnění k postupu barvení. Píšete, že se má henna zalít horkou vodou a ihned použít. Co vím, tak horká voda barvivu v henně moc nesvědčí a navíc barvivo potřebuje čas a kyselé prostředí, aby se uvolnilo. Míchání za tepla a použití ihned je spíše jako přeliv, který nemá tak výrazné barvící účinky a vymývá se. Pro trvalejší a intenzivnější barvu je lepší smíchat hennu s kyselou tekutinou pokojové teploty (voda s citronem, jablečný ocet, ibiškový čaj nebo amlou, která je kyselá a dodá červenější odstín) a nechat v pokojové teplotě odstát přes noc! Teprve potom barvit vlasy, nechat působit dvě hodiny, smýt vodou a na závěr ještě opláchnout jablečným octem naředěným vodou (ten už nevymývat, kyselý oplach barvu „zakonzervuje“). A po barvení nemýt vlasy šamponem aspoň tři dny. Tohle všechno zaručí, že barva je sytější a vydrží dlouho. Já už přes rok dobarvuju jen odrosty, na délkách mi drží pořád ta první aplikace a je stejně sytá jako na začátku a spotřebuje se méně henny 🙂 Snad někomu pomůže.
Dobrý den, Aiki!
Děkujeme za pochvalu a sdílení Vašich zkušeností s přírodním barvením. Rozmíchání henny s vodou a citronovou šťávou v článku uvádíme a děkujeme za doplnění dalších možných kyselých tekutin. 🙂 Míchání v horké vodě doporučují přímo výrobci, jejichž produkty u nás v Econea.cz prodáváme, nicméně Váš návod vyzkoušíme a jistě poslouží k inspiraci i dalším vyznavačům rostlinných barev. Děkujeme. 🙂
Mějte se moc hezky.
Tereza z Econea.cz
Aiky -ten ocet asi naředíte vodou-ne?To by asi na pokožce ocet svědil .Dík.Hledám způsob jak používat Hennu abych docílila pěkné zabarvení šedin.