Diskuze a zkušenosti: 8 x komentováno Přečtete za: 7 min

Jak barvit a pečovat o vlasy hennou?

Henna

Léčivý rituál. Zelené bahýnko. Ať už máte o henně představy jakékoli, poradíme vám, na co dát při výběru přírodní barvy pozor a jak rozpoznat kvalitu. Dozvíte se, jaké odstíny rostlinná barviva na hřívách svedou a kde jsou jejich limity. Bojíte se složité aplikace a čurbesu? V článku najdete i návod, se kterým přírodní barvení svedete čistě a s elegancí.

Co je henna zač?

indická žena

Prášek, tradičně vyráběný z rostliny Lawsonia inermis, má svůj původ ve starém Egyptě a v Indii. My „zápaďáci“ jejím jménem nesprávně nazýváme v podstatě jakákoli rostlinná barviva. Za pravou hennu se ale dají považovat pouze nadrcené listy henovníku. Černé, mahagonové či kaštanové odstíny vznikají kombinací henny s dalšími druhy rostlinek. S jejich poměry a výslednou barvou se dá experimentovat do aleluja.

Jaké má mít složení? Pozor na syntetické „vylepšováky“

Někteří výrobci dnes slovíčko henna tisknou i na produkty, které se přírodně jen tváří. Do rostlinného prášku přimíchávají i častý alergen PPD, peroxid vodíku, těžké kovy, pochybné aromatické aminy, nebo PEG deriváty. Čtěte proto pozorně složení. Nespokojte se s ničím jiným než s čistým práškem z rostlin. Přidané pečující ingredience jako je kakaové máslo nebo kvalitní rostlinné oleje samozřejmě na škodu nejsou.

Kvalitní henna na vlasy. Jak ji poznat?

lupa

Na obalu čisté henny, která vlasům dodá kromě síly a ochrany také načervenalé odlesky, byste měli vyčíst pouze jedinou ingredienci: Lawsonia inermis (Henna Leaf Powder, či hezky česky prášek z listů henovníku). Obsah barviva v rostlině, a tedy výsledná sytost odstínu, se přitom může mírně lišit podle klimatu a půdy.

Jaké výhody má BIO henna?

BIO kvalita není u přírodních barev vůbec samozřejmostí. Máte s ní ale jistotu, že rostliny vyrostly bez použití pesticidů a umělých hnojiv. 100% BIO kvalita je výjimečná, ale i takoví výrobci se dají najít.

👉 Očíhnout zelené poklady od Radico
👉 Očíhnout zelené poklady od Onlybio
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Odstíny mají dnes širokou paletu

pietra schwarzler a6iReFVwcOM unsplash e1616076561550

Přírodní barvení už dávno není jen pro milovnice nazrzlých pramínků.

Předpřipravené směsi obsahují kromě henny i další barvicí mágy rostlinné říše a společně tvoří celou plejádu barev.

Henna blond

žena s plavými vlasy

Klasické chemické barvy promění brunetku na blondýnku mrknutím oka. Pronikají totiž až do struktury vlasu. Tu naruší a transformují, čímž dojde ke změně pigmentace.

Rostlinné barvy ale vlas obalují zvenčí. Utvoří kolem něj slabounkou barevnou vrstvičku, která se opakovaným používáním zvětšuje, a sytost odstínu se tak prohlubuje.

Působí blond henna na hnědé vlasy?

Radico barva na vlasy zlatá blond

Výsledný odstín tedy závisí i na původní barvě kadeří, jejich zdraví a vlastnostech. Pokud z vršku vaší krásné hlavy vlají tmavé pačesy, v platinu Marilyn Monroe je rostlinné barvy bohužel nepromění. Blond odstíny přírodních barev tmavá hára pouze posílí, zregenerují a dodají jim lesk. Určené jsou tedy primárně pro plavovlásky. Indický angrešt a extrakt z heřmánku propůjčí světlým vlasům krásné zlatavé odlesky, narůžovělé odstíny dokresluje zase ibišek. Vyběr tónů je široký:

Hnědá henna

laSaponaria barva na vlasy kaštan

Hnědé a tmavší odstíny rostlinných barev využívají sílu indiga, modrého barviva z keře indigovníku. Z henny, indiga a několika dalších bylin výrobci míchají nejčastěji tyto odstíny:

Tip: Pokud vám obličej rámují blonďaté pramínky a toužíte po tmavě hnědých, doporučujeme je nejdříve „předbarvit“. Kadeře nabarvěte přírodní barvou jen o pár odstínů tmavší než je vaše přirozená. Finální odstín aplikujte klidně vzápětí. 100% rostlinné barvy vlasy nezatěžují, není tedy nutné čekat.

Zrzavá henna

V nazrzlých a červených odstínech je henna přebornice. Hřejivé odlesky dodá vlasům třeba tento měděný odstín, nebo načervenalá blond.

Červená henna

henna na vlasy

Syté červené odlesky proplete do pramínků vínový nebo burgundský odstín.

Intenzivními rudými tóny pak hřívu oživí odstín granátové jablko.

Henna mahagon

Načervenalé odlesky ve vlasech má v mahagonové přírodní barvě kromě henovníku na svědomí také mořena srdčitá neboli manjista.

Černá henna

V receptuře těch nejtmavších odstínů převládá nad hennou již zmíněné indigo.

Henna na šedivé vlasy. Kryje, nebo ne?

šedivé vlasy

Šediny se po první aplikaci často obarví o něco méně než háro s pigmentem. Tmavovláskám většinou nejdříve zezlátnou.

Obrňte se trpělivostí. Henna totiž ještě několik dní pracuje a zhruba po 3 dnech se tón barvy o něco více sjednotí.

Nejlepší henna na šediny je ta, kterou aplikujete pravidelně

Pokud na vaší hlavě převažuje bílá, zkuste rovnou dvě kola barvení. Buď hned za sebou, nebo s 24hodinovým rozestupem. Když budete hennu patlat pravidelně, na své „šedáky“ zcela zapomenete.

Bezbarvá henna je ideální parťák pro regeneraci

žena ve vaně

Za bezbarvou či neutrální hennou se skrývá rostlinka jménem Cassia obovata. Na rozdíl od klasické henny neobsahuje molekuly oranžového barviva. Její regenerační účinky si tedy můžete užít bez obav z obarvení. Zaceluje poškozená vlasová vlákna, vlasům dodá sílu a úchvatný lesk.

Henna a „chemická barva“. Jak spolu vycházejí?

barvení vlasů

Hennovou barvu můžete bezpečně aplikovat i na barvené, odbarvené a melírované vlasy. Používejte ale opravdu pouze čistou směs henny a bylin, bez umělých přísad.

Některé firmy na svých zákaznících šetří. Používají nekvalitní hennu a její barvu „dolaďují“ pomocí metalických solí. Kovové sloučeniny v levných hennových směsích mohou špatně reagovat s aktivátory v syntetických barvách a vlasy tak mohou i vážně poškodit.

Důležité: Než si hřívu zkrášlíte přírodní barvou, počkejte minimálně měsíc od posledního barvení „klasickou“ barvou. Stejně tak se doporučuje odstup alespoň 3 týdnů od použití konvenčních šamponů obsahujících silikony. Ty totiž účinky henny narušují.

Henna na „chemicky“ barvené vlasy

žena a vlasy

Barvení s kvalitní rostlinnou barvou se nebojte. Mějte ale na paměti, že původní syntetická barva narušila strukturu vlasů. Požadovaný odstín tedy nemusí chytnout na první pokus. V takovém případě můžete zkusit opakované barvení v intervalu po 24 hodinách, dokud nedocílíte žádoucího odstínu. Totéž zkuste, pokud přírodní barvu aplikujete na melíry nebo mají-li odrosty jinou barvu než zbytek vlasů. Pak už jen barvu udržujte novou vrstvou každé 2-3 týdny.

V opačném případě, tedy pokud z henny přecházíte na syntetické barvy, se doporučuje minimálně 2měsíční odstup od posledního barvení.

Henna na odbarvené vlasy

Rostlinné barvy zvládnou i vlasy odbarvené. Před aplikací pro jistotu otestujte hennu na jednom pramínku. Naopak, pokud se jednou rozhodnete pro hennovou směs (s obsahem indiga 50 % a více), odbarvování se už nedoporučuje. Indigo s peroxidem totiž může zareagovat do zelena. A to opravdu nechcete. 🙂

Henna na obočí, knír i plnovous

knír

Ano, rostlinky se dají použít také k barvení obočí. S přírodním práškem mohou experimentovat muži také na svých plnovousech a knírech. 🙂

O přírodním barvení vlasů nám už na blogu visí velice výživný článek. Rizika konvenčních barev i rozdíly mezi přírodním a klasickým barvením v něm vysvětlujeme do detailu. Pokud bažíte po informacích, prolistujte si ho tady.

Jak se aplikuje henna na vlasy? Návod krok za krokem

Zásadní rada zní: „Držte se postupu v návodu u produktu.“ 🙂 Bude zcela jistě připomínat následující postup:

číslo 1

 Oblékněte si domácí úbor, sváteční šaty nechte ve skříni. Ramena zakryjte starým ručníkem. Ruce ochraňte před zabarvením rukavicemi.

dva

Základem je správná hustota směsi. Optimální množství prášku smíchejte s horkou vodou v poměru 1:3. Konzistenci dolaďte podle uvážení. Vzniknout by měla kašička jogurtové hustoty, která se dobře nanáší a zároveň nekape všude kolem. Pokud přesto nějaké bahýnko odlétne na podlahu, nebojte, jde jednoduše umýt. Případné cákance na oblečení ošetřete prostředkem na skvrny.

číslo 3

Směs nanášejte hned po namíchání. Neměla by být horká, aby vás nepálila, ale čím teplejší se do vlasů dostane, tím lépe.

Patří henna na mokré nebo na suché vlasy?

číslo 4

Barvu nanášejte na umyté a lehce prosušené háro. K větší intenzitě a výdrži barvy pomůže, když si háro ošplíchnete šamponem před barvením vlasů. Kadeře si ideálně rozdělte do sekcí. Začněte u kořínků a postupujte po celé délce hřívy. Směsí nešetřete. Obzvlášť na bílé vlasy je potřeba použít větší nános.

číslo 5

Pečlivě promáznutou hlavu zakryjte igelitem. Vlasy udržujte v teple čepicí, nebo suchým ručníkem. Barvu nechte působit minimálně hodinu. Pokud toužíte po tmavším odstínu, nebo překrýváte šediny, vydržte s ní 2-3 hodiny. Vlasům tak dopřejete extra výživnou péči.

číslo 6

Barvu z kadeří vymývejte teplou vodou, dokud nepoteče čirá voda bez zabarvení. Pokud se vám směs z vlasů špatně vyplachuje, napusťte vodu do lavoru nebo vany a na chvíli do ní ponořte hlavu. Pramínky vyždímejte a opláchněte ve sprše.

číslo 7

Šampon nebo jiné přípravky už aplikovat nemusíte, barva se o hřívu stará sama o sobě.

Jak dlouho vydrží na vlasech?

Barva vlasů vydrží v průměru 2-3 týdny, ale záleží i na kvalitě kadeří. Pravidelností se doba prodlužuje.

Jaký vybrat přírodní šampon na barvené vlasy?

šampon na barvené vlasy OnlyBio

O vlasy barvené rostlinkami doporučujeme pečovat šampony bez silikonů či jiných syntetickým látek, které jim nesvědčí.

Výdrž barvy podpoří třeba tenhle Micelární šampon od značky OnlyBio.

Henna na vlasy: Zkušenosti a fígle vlasáčů z Econea.cz

 
Fígl # 1: Sytost odstínu podpoříte, když na hlavu s barvou a igelitem narazíte tu nejteplejší čepici, co doma najdete. Pro zesílení účinku můžete nahřát hlavu také fénem.

woman 896672 1280

Fígl # 2: Zkuste hennu rozmíchat ve vodě s citronovou šťávou, případně jablečným octem. Účinek barvy krásně podpoří.

Fígl # 3: Dejte barvě 3 dny na ustálení. „Zraje“ totiž v kontaktu se vzduchem a výslednou barvu proto spatříte, až se párkrát vyspíte.

Fígl # 4: Milujete svůj odstín, ale už se objevují odrosty? Novou várku aplikujte jen u kořínků.

Henna a spol. Jaké další účinky na vlasy mají?

paul siewert dnpa8k6TGRE unsplash

Bylinky v přírodních barvách obalí vlas tenoučkou vrstvou rostlinného proteinu. Ten ho chrání před nepříznivými vnějšími vlivy jako je sluneční záření, vítr, chlór nebo mořská sůl. Konečky se po použití netřepí a nelámou. Jejich povrch je tak hlaďoučký, že se od něj odráží světlo a výsledkem je krásně lesklé páčo.

Hennou nezměníte barvu vlasů tak radikálně jako s konvenčními barvami kadeřnických solónů. Krásně však tónuje, ztmaví a po opakovaném použití spolehlivě zakryje i šediny. Především ale nevystavuje hřívu ani pokožku syntetickým neřádům, vlasy nepoškozuje, a může se tak používat neomezeně.

Regenerační vlasový zábal

henna bezbarvá

Hennou o hřívu hloubkově pečujete. Pomůžete jí s běžnými problémy jako jsou lupy a podpoříte i její růst.

Pokud jste se svou barvou spokojení, ale chcete svým oslabeným kadeřím dopřát regenerační kúru, sáhněte po Neutrální henně v BIO kvalitě.

Maska na vlasy z ajurvédských bylin

bylinná kúra na vlasy radico

Kromě henny můžete své pramínky svěřit dalším přírodním pokladům. Trápí-li vás vypadávání a šedivění vlasů, dopřejte si jednou měsíčně ozdravnou masku s práškem z BIO ibišku nebo z „bylinky mládí“ Brahmi. Růst a lesk zase intenzivně podpoří kúra z listů Bhringraj. Vlasová maska z listů stromu Neem pak působí jako úžasné rostlinné antibiotikum, pomáhá s lupy a zbaví také vší.

Bylinkový „henna šampon“ na růst vlasů i proti lupům

vlasová kúra na vlasy radico

Směs tří blahodárných bylin – Amly, Rithy a Shikakai – háro umyje a působí i jako kondicionér. Stejně jako práškový šampon z byliny Shikakai či ten z Rithy podporuje růst kadeří, dodá objem a bojuje také s lupy, šedivěním i nepříjemným svěděním hlavy.

Je henna škodlivá?

žena na zemi

Pokud sáhnete po 100% čisté henně nebo směsi s bylinami, ideálně v BIO kvalitě, své vlasy vystavíte čisté síle přírody. Po použití přírodních barev si všimnete rozdílu okamžitě. Vlasy jsou pevné, zdravé a vrátí se jim přirozený lesk.

Opravdu henna vysušuje vlasy?

Není to běžné, ale může se to stát. Pokud se vám po barvení hennou vlasy lehce vysoušejí, dopřejte jim výživnou vlasovou masku s pár kapkami rostlinného oleje.

Může se používat henna v těhotenství?

těhotenské břicho

Klasické barvy na vlasy se těhulkám vůbec nedoporučují. Miminko v bříšku by mohly ohrozit jednak amoniakové výpary a nemusí jim svědčit ani chemikálie vstřebané do těla přes pokožku hlavy. Na vlasy navíc během těhotenství působí hormony a barvy tak nemusí chytnout do požadovaného odstínu. Pokud si ale barvení vlasů nechcete odpustit ani s bříškem, právě čistě přírodní barvy jsou správnou volbou.

Henna alergie na svědomí nemá. Přidaná syntetika ano

zena s dlouhými vlasy

Alergické reakce může způsobit i čistě rostlinná surovina. Stejně jako u lepku, ořechů, nebo sóji, ani u henny nelze dráždivost zcela vyloučit. Pokud patříte mezi citlivé osoby, obezřetnost je na místě při používání jakéhokoli nového produktu. Udělejte si proto test snášenlivosti. Trochu henny rozmíchejte ve vodě a naneste na místo s jemnější pokožku, třeba předloktí. Pokud se neobjeví zarudnutí, svědění nebo jiné příznaky alergie, můžete se další den s klidem obarvit.

Důležité: Nápis bio V alergických reakcích spojovaných s hennou bývá tahle rostlinka často nevinně. Známé jsou především případy podráždění při barvení „černou hennou“. Sytost indiga totiž někteří výrobci podporují syntetickou látkou parafenylendiaminem (PPD). Právě směsi henny s PPD mohou způsobovat silné alergické reakce. Dalším dráždivým elementem mohou být pesticidy. Pokud používáte čistou hennu, avšak bez BIO certifikace nebo od neprověřené značky, možná obsahuje zbytky těchto prostředků, a právě ty mohou způsobovat podráždění.

Radico, henna na vlasy od absolutních profíků

Když jsme se v Econea.cz vrhli do světa přírodních barev, hledali jsme tu nejvyšší možnou kvalitu. A objevili jsme Radico. Tahle značka tvoří výhradně rostlinnou péči o kadeře, a to s hlubokou znalostí ajurvédských praktik a respektem k životnímu prostředí. Všechny rostlinné barvy, bylinné masky a šampony jsou BIO a navíc ověnčené uznávaným certifikátem Cosmos Organic. Chcete-li očíhnout vlasové libůstky od Radica, můžete k nim proskočit tudy.

Tip: jak odbarvit vlasy přírodně?

laSaponaria přírodní barvy na vlasy míchá také poctivě

Italská značka rostlinné kosmetiky má svůj záběr širší než Radico, barvy na vlasy umí ale z bylinek tvořit stejně úžasně. Své pramínky můžete projasnit odstíny písek, tmavý nebo zlatý kaštan, lískový ořech, granátové jablko, měď a růže.

woman 984247 1920

Touží-li vaše hříva po změně, nápadném lesku a poctivé regeneraci, svěřte ji přírodě. Repertoár jejích barev je široký a krásu s nimi nevykoupíte svým zdravím.

Prosíme, pošlete článek svým blízkým. Třeba díky němu udělají další krok k zelenějšímu životu:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 8 x komentováno

 1. Lze vlasy obarvené chemickou barvou na tmavě hnědou obarvit hennou na mahagon nebo do červena? Asi předchází nějaké odbarvování, že?

  1. Dobrý den, Markéto,
   pokud jste si dosud vlasy barvila konvenčními barvami, počítejte s tím, že může chvilku trvat, než s přírodní barvou docílíte požadovaného odstínu. Příroda si se zbytky syntetické barvy poradí, ale chce to čas. Můžete ze začátku provést 2-3 aplikace za sebou v rozmezí 24 hodin. Jakmile pak budete dobarvovat henna barvou odrosty, aplikujte barvu už jen na ně. Pokud byste barvu nanášela opakovaně do celé délky vlasů, budou stále tmavnout. 🙂

   Mějte hezké dny,

   Tereza z Econea.cz

 2. Dobrý den. Používám hennu už přes tři roky. Teď chci nechat přírodní šediny. Je možné barvu z henny nějak odbarvit🤔?
  Děkuji
  Klára

  1. Hezký den, Kláro!
   Pokud používáte čistou hennu (tedy nikoli přírodní barvu s přídavkem indiga – tam by to bylo složitější), můžete zkusit vlasy zesvětlit přírodními zesvětlovači, například přípravky s vitamínem C, na trhu jsou k dostání čistě veganské, stačí zagooglit. 🙂 Nevím ale, jak moc tyto zesvětlovače pomohou, pravděpodobně barvu stáhnou jen o tón či dva. Pokud hennu neobnovujete, z vlasů se postupně vymývá. Kombinace vymývání a přírodního zesvětlovače by tedy mohla fungovat, ale nevím, jestli se dostanete až na své původní šediny, možná bude nutné nechat hennu odrůst. Držíme palce a dejte vědět, jak se návrat k šedinám daří.

   Za tým Econea.cz,
   Tereza

 3. Skvělý článek. Jen bych měla doplnění k postupu barvení. Píšete, že se má henna zalít horkou vodou a ihned použít. Co vím, tak horká voda barvivu v henně moc nesvědčí a navíc barvivo potřebuje čas a kyselé prostředí, aby se uvolnilo. Míchání za tepla a použití ihned je spíše jako přeliv, který nemá tak výrazné barvící účinky a vymývá se. Pro trvalejší a intenzivnější barvu je lepší smíchat hennu s kyselou tekutinou pokojové teploty (voda s citronem, jablečný ocet, ibiškový čaj nebo amlou, která je kyselá a dodá červenější odstín) a nechat v pokojové teplotě odstát přes noc! Teprve potom barvit vlasy, nechat působit dvě hodiny, smýt vodou a na závěr ještě opláchnout jablečným octem naředěným vodou (ten už nevymývat, kyselý oplach barvu „zakonzervuje“). A po barvení nemýt vlasy šamponem aspoň tři dny. Tohle všechno zaručí, že barva je sytější a vydrží dlouho. Já už přes rok dobarvuju jen odrosty, na délkách mi drží pořád ta první aplikace a je stejně sytá jako na začátku a spotřebuje se méně henny 🙂 Snad někomu pomůže.

  1. Dobrý den, Aiki!

   Děkujeme za pochvalu a sdílení Vašich zkušeností s přírodním barvením. Rozmíchání henny s vodou a citronovou šťávou v článku uvádíme a děkujeme za doplnění dalších možných kyselých tekutin. 🙂 Míchání v horké vodě doporučují přímo výrobci, jejichž produkty u nás v Econea.cz prodáváme, nicméně Váš návod vyzkoušíme a jistě poslouží k inspiraci i dalším vyznavačům rostlinných barev. Děkujeme. 🙂

   Mějte se moc hezky.

   Tereza z Econea.cz

  2. Aiky -ten ocet asi naředíte vodou-ne?To by asi na pokožce ocet svědil .Dík.Hledám způsob jak používat Hennu abych docílila pěkné zabarvení šedin.

 4. Dobrý den,
  chtěla bych se poradit. Před měsícem jsem si poprvé v životě nechala obarvit resp. odbarvit vlasy. Má barva byla přírodní blond s přírodními melíry. Ale začaly se mi ve skráních dělat bílé vlasy, tak jsem si koupila barvu od značky Naturigin light ash blond. Kadeřnice tady ve městě mě profesionálně natřela, ale výsledek je, že jsem světle zrzavá. Možná je to i tím, že jsem týden před barvením použila arganovou masku na vlasy a vlasy byly krásně vyživené, lesklé a zdravé. Nyní jsou vlasy po mytí suché, musím použít hodně kondicionéru a hlavně nevypadám jako já….ale jako zrzka, odstín mi nelichotí….

  Pokožka hlavy mě i po tomto přírodním barvení pálila, proto jsem začala hledat alternativu. Koupila jsem si barvu na vlasy Voono dark ash blond, ale bojím se, jak to dopadne….

  Moc bych chtěla zpátky normální barvu, je ještě možné být přírodní blond s použitím barvem na bázy henny?

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..