Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 3 min

Jak vládnout koupelně eko & minimalisticky?

Koupelna je místo, kam chodíme odložit vše, co si za celý den neseme v hlavě a na ramenou. Vypláchneme pusu, umyjeme tělo a povzneseme mysl vůněmi. Nebyli bychom ale zelení hrdinové a hrdinky, kdybychom se u toho očistného rituálu nezamysleli nad tím, odkud se bere to, co nám pomáhá každý den? Ekologie v koupelně může mít hodně podob, pojďme se jí podívat na zoubek.

Zuby jako perličky

Pro mnoho lidí znamená ekologie v koupelně vyměnit plastový kartáček na zuby za bambusový a vatové tyčinky z plastu za rozložitelné. To je skvělý začátek, ale určitě to není konec koupelnové eko love story. I mezizubní kartáčky mají svou bambusovou variantu, která je přirozeně antibakteriální. Čím čistit zuby, aby to bylo dobré pro vás i pro planetu? Nejlépe 100% přírodními pastami bez syntetických látek a plastových obalů.

bílé zuby

Balené ve skle a ve třech příchutích je vyrábí třeba naši slovenští sousedé. Po pulírování zubů si můžete vypláchnout pusu přírodní ústní vodou bez fluoridu. Nechce se vám běhat pro ústní vody často? A slyšeli jste už o koncentrované ústní vodě? Stačí si kápnout 3 kapky do skleničky nebo kelímku s vodou a ústní voda je na světě. Jedna lahev vám vytvoří až 130 litrů ústní vody. Praktické, že?

TIP na cesty:
Pořiďte vašemu kartáčku slušivý model. Skleněné nebo bambusové pouzdro ho ochrání před nezvanými nečistotami.

Tělo jako víno

Dnešní trend v koupelně by se dal shrnout do slov – pěním, pěníš, pěníme. Bohužel, přírodě z těch všech bublinkotvorných tenzidů pění nervy a nám chřadne zdraví. Tenzidy totiž neodmašťují jen naši pokožku, ale také vodní toky, když se do nich dostanou.

Naše zdraví z tenzidů také nijak nejásá, protože pokožku nezbavují jen mastnoty, ale také přirozené vrstvy mikroflóry, která je pro nás prospěšná. Jaké je řešení? Myjte se místo běžnými sprchovými gely těmi přírodními, které obsahují šetrné alternativy mycích tenzidů. Nebo nahraďte sprchové gely přírodními tuhými mýdly. Tyto varianty v přírodě ani v čističkách vod nenatropí žádnou paseku.

 

TIP na čtení

Vše o zdraví, mydlení a čistotě jsme odhalili v článku Pěnivé šampony a sprcháče: Velký omyl lidských koupelen. I s tipy na značky, které to umí přírodně.

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres

Vlasy jako šperk

Možná vám už vaše vlasy daly najevo, že jim škodlivá chemická složení nedělají dobře. Chcete mít hřívu jako z reklamy, ale bez všech zbytečných serepetiček? Spolehněte se v péči o vlasy na tisíci lety ověřenou ajurvédu a na současný výzkum, ty spojuje Radico. Jejich produkty v BIO kvalitě sbírají ocenění po celém světě a přírodě nekřiví ani jeden vlásek.

přírodní dívka

O pravidelnou péči se starají jejich práškové šampony a kondicionéry. S růstem vlasů, šedivěním, vypadáváním, omlazením a ozdravením vlasů pomáhají ověřené bylinné kúry a henna. A jestli se vám zachce jiné barvy, než jakou vám nadělila matka příroda, tak i to jde zařídit přírodní cestou. Experti v Radico už namíchali přes 20 odstínů přírodních barev na vlasy. Jejich aplikace je jednoduchá a barvení zvládnete v klidu sami.

TIP na čtení
Vše, co jste chtěli vědět o barvení chemickými i přírodními barvami jsme pro vás sepsali do článku Barvení vlasů: 3 mýty o přírodních barvách a umírání v kadeřnických křeslech.

Koupelna jako lázně

Jak jsme zmínili v úvodu, koupelna je místo, kde se necháváme povznést vůněmi. Jak v koupelně snadno zrelaxovat tělo a mysl? Přidejte pár svíček a vychutnejte si sprchu nebo koupel osvětlenou jejich plamínky. Až si budete svíčky vybírat, myslete na to, že ty běžné parafínové mohou být karcinogenní. Obsahují škodlivé látky jako acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen či akrolein.

retro koupelna

Bohužel i palmový a včelí vosk mají svá velká ALE (píšeme o tom v článku o svíčkách). Proto dávejte přednost sojovému a řepkovému vosku. Veganské svíčky ve skle najdete třeba u estonské značky Mulieres. Voní po esenciálních olejích, nebo jsou zcela bez vůně.

TIP na aromaterapii

Vanilka je na domácí lázně ideální. Navozuje pohodu, povzbuzuje smysly, působí proti chmurám, je vhodná při nervovém podráždění, nechutenství a nespavosti. Povzbuzuje činnost mozku, kreativitu, hravost a přitažlivost.

O lázně v koupelně, na těle i na jazyku se svěle postará značka Purity Vision.

Ať vezmete ekologii a minimalismus v koupelně za jakýkoliv konec, jste na správné cestě. Není totiž žádný důvod, aby kvůli naší čistotě a relaxaci trpěla příroda. Vždyť právě z ní všechny ty krásné vůně oblíbených produktů pocházejí – vanilka, levandule, pomerančový květ,… Vraťme tedy přírodě alespoň trošku to, co nám plnou náručí dává. Stačí před nákupem omrknout složení, původ a obal a hned je jasnější, jak si daný výrobek k přírodě stojí. Čelem nebo zády?

 

Prosíme, sdílejte článek se svým okolím. Třeba tu někdo najde inspiraci k prvním zeleným krůčkům:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

  1. Moc děkuji, vaše práce má smysl, inspirujete mnoho lidí a nebo jim doplňujete informace, které jim chyběly a nabízíte alternativní řešení <3

    1. Milá Aneto, moc Vám děkujeme a moc nás Váš komentář všechny v týmu těší! Krásný večer. <3

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..