Přečtete za: 8 min

Odhalení tajemného životabudiče. S květinovou vodou proti únavě, stresu i akné

úvodní fotka

Běžíte po rozkvetlé louce. Skoro jako by vás nohy nadnášely. Hřejivé sluneční paprsky dopadají na vaše víčka a vy je slastně mhouříte. Crrrrrr. Ve vteřině si uvědomujete, že nejde o roztomilé volání cvrčků, ale váš budík. Jeho křik přehluší příjemný sen. Louka mizí. Je ráno. Se zalepenýma očima klopýtáte do koupelny. Nahmatáte kohoutek a studenou vodou se probíráte do reality náročného dne. Nedaří se to. Chcete se vrátit do snu! Běžet po louce a cítit svěží vůni… A co když vám řekneme, že se jí po probuzení nemusíte vzdávat? Co když ji můžete mít každé ráno, ba i kdykoli během dne, po ruce?

heřmánek V Econea.cz víme, jak na to. Ne, neslibujeme zázraky a nemáme recept na věčný optimismus. Známe ale skvělý fígl, jak povzbudit smysly, vzkřísit unavenou pokožku a prožít o špetku příjemnější vstávání. Naším “veřejným tajemstvím” jsou květinové vody. Dnes vám povíme, co jsou zač a jak se liší od esenciálních olejů. Při jejich výrobě nakoukneme pod ruce šikovným lidem z české firmy Purity Vision a na závěr dostanete tipy na deset situací, ve kterých je dobré mít květinovou vodu na dosah. Zbystřete tedy smysly a nasajte s námi blahodárné účinky hydrolátů.

Když se bioaktivní látky rostliny sejdou v jedné lahvičce…

parní destilace Nejedná se o zázrak, ale o výsledek procesu extrakce, lisování nebo destilace vodní parou. My se dnes spolu zastavíme u posledního zmíněného postupu. Horká voda při něm vytváří páru. Ta prostupuje rostlinami (jejími plody, listy, kořeny, oddenky či květy) a zachycuje v sobě molekuly aktivních látek a silici z rostlin. Pára pokračuje do takzvaného kondenzátoru, kde se ochladí. V ten moment se od sebe oddělí látky rozpustné v tucích a látky rozpustné ve vodě. Vzniká tak květinová voda, neboli hydrolát, a na ní se usazuje olejovitá vrstva – esenciální olej.1 2

V čem se tito dva sourozenci liší?

Květinová voda rozhodně není žádný chudý příbuzný esenciálního oleje. Oba produkty jsou bohaté na bioaktivní látky dané rostliny. Liší se od sebe právě jejich poměrem a svým složením. Každý z nich má přitom něco do sebe.  květinové vody A stejně jako existují dva tábory milovníků vína a vinného střiku, po světě kráčí spousta zapřísáhlých esenciálních “olejářů” i lidí, kteří si neumí svůj den představit bez krůpějí květové vody. Abychom v tom ale měli jasno, pojďme se mrknout na pět nejvýznamnějších odlišností hydrolátů a esenciálních olejů:

 

 1. Koncentrace. Květinové vody jsou méně koncentrované než esenciální oleje. Ve vodě se zkrátka rozpustí látky v nižší koncentraci a v malinko jiném složení, než v tucích.
 2. miminko Bezpečnost. Hydroláty tedy obsahují prospěšné látky z esenciálních olejů ve slabší a v mnoha ohledech bezpečnější koncentraci. Budou tak vyhovovat citlivým tvorům, starším osobám, těhotným či kojícím maminkám nebo malým dětem, kterým se používání esenciálních olejů, obzvlášť konkrétních druhů, nedoporučuje.3 Do detailu se o tom rozepisujeme v tomto blogovém článku.
 3. Použití. Hydroláty jsou mnohem jemnější než EO, můžete je proto používat neředěné přímo na pokožku. Najdete je v mnoha kosmetických produktech jako jsou pleťová tonika a přimíchávají se do krémů i mýdel. Jejich forma je tak čistá, že se dají i zbaštit. Našly si tak cestičku dokonce i do lidských pokrmů, nejčastěji dezertů nebo různých limonád.
 4. levandule Vůně. Sice vám to skrze monitory počítačů a telefonů nemůžeme zprostředkovat, ale hydroláty nádherně voní. Někdy se vůně květinové vody a esenciálního oleje z totožné rostliny může lišit. Dost běžné je to například u levandule. Čím to? Mohou za to rozdíly v rozpustnosti vonných látek. Některé jsou rozpustné v tucích, jiné ve vodě, a právě proto může být výsledná vůně květinové vody a esenciálního oleje rozdílná. Stejně tak se mohou vůní o něco lišit i dvě stejné květinové vody. Rozpustné látky v konkrétních květech levandule nebo růže mohou totiž také kolísat.
 5. Trvanlivost. Květinové vody se chovají jako jakýkoliv čerstvý produkt. Jejich trvanlivost je tak kratší než trvanlivost stabilnějších esenciálních olejů. Mělo by se s nimi proto náležitě zacházet. Nenechávat je na topení nebo na přímém slunci a zabránit jejich kontaminaci.4 My, hydroláto-milové v Econea.cz, je v teplejších měsících po otevření rádi skladujeme v ledničce, kde je temno a konstantní chlad.

I tady pozor na “fejky”

muž s dalekohledem Pravé květinové vody jsou 100% čistými produkty přírody. Neobsahují konzervační látky ani alkohol a na jejich lahvičce by ve složení mělo být uvedené pouze jméno a část rostliny, ze které pochází. Vezměme si třeba Růžovou květinovou vodu. Pokud je produkt veden jako potravina, na obalu uvidíte: 100% čistá Růžová voda z růže damašské. Pokud je výrobek veden jako kosmetika, ve složení najdete INCI název Rosa Damascena Flower Extract.

Takto kvalitní květinové vody, bez syntetických příměsí, vám mohou nabídnout ozdravné účinky bioaktivních látek z rostliny. O některých z nich si povíme za chviličku. Pokud se ale toužíte do hlubin léčivých účinků přírodních vůní a aromaterapie opravdu zanořit, prolistujte tímto článkem na našem blogu.

rukaNo jo, jenže za čisté květinové vody se běžně vydávají také produkty “přikořeněné” dalšími složkami. Nenechte se mýlit, i ty mohou krásně vonět. Přidané složky jsou však často syntetického původu a mohou způsobovat podráždění nebo alergické reakce. Výrobci jimi často kompenzují nekvalitní výrobu nebo zdrojovou surovinu. Raději tedy před nákupem pořádně zabrejlete na složení na lahvičce nebo si své hydroláty pořizujte od prověřených značek či prodejců.

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision

Na co konkrétně nastražit radary?

Na pultech obchodů se mohou objevit destilované vody smíchané s esenciálními oleji, s přídavkem:

křížek Alkoholu nebo rozpouštědla. Mezi nejběžnější rozpouštědla se řadí syntetické sloučeniny PEG, které mohou dráždit pokožku a způsobovat alergie.5

křížek Konzervačních látek. Ve složení se tak může objevit například: Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate či Citric Acid. Ačkoli může jít o konzervační látky povolené v přírodní kosmetice, v pravé květinové vodě nemají co dělat.

křížek Syntetických vonných látek. Světe div se. Někteří výrobci “obohacují” (kazí) květinové vody umělými aromaty a ve složení je často skrývají pod slůvko “perfume”. Mohou přitom způsobovat alergie a podráždění. O rozdílech mezi umělými a přírodními vůněmi jsme sepsali zajímavý článek, můžete ho prolistovat tu.

Varování: Kdo se jednou v květinové vodě smočí, často se v ní louhuje na doživotí

žena květina Pokud s květinovými vodami ještě nemáte zkušenost, pak věřte, že jsou návykové. Jsou to totiž univerzální blaho-rozdávající výtvory. Až poprvé pokryjete svou tvář, tělo i vlasy mlhovinou jemňoučkých krůpějí nabitých rostlinnými výtažky, porozumíte.

A není to jen o dobrém nebo osvěžujícím pocitu. Zprávy o blahodárných účincích hydrolátů na člověka prosakují i z vědeckých kruhů. Při aplikaci na pokožku umí květinové vody chránit buňky tkáně a fungují jako účinné antioxidanty.6 Hydroláty mají především vysoký obsah polyfenolů. Ty fungují jako takoví přirození bodyguardi rostlin. A nabité jsou také dalšími, pro tělo užitečnými, prvky. Například růžová květinová voda obsahuje vysoký podíl vápníku, selenu a zinku.7

Trocha moudra o polyfenolech a jiných antioxidantech

bodyguard V rostlinné říši vědci zatím identifikovali přes 8 tisíc různých druhů polyfenolů. Svými antioxidačními vlastnostmi chrání rostliny před ultrafialovým zářením a patogeny, před vnějšími vlivy i oxidačním stresem. Jako stateční Kevinové Costnerové – osobní strážci – působí i na nás, lidi. Denně je přijímáme v potravě, velkou dávku jich obsahuje ovoce, zelenina, panenský olivový olej, ale i další spousta rostlinných potravin.8

Antioxidanty všeobecně pomáhají chránit buňky v našem těle před poškozením volnými radikály, a tím zbržďují rychlost jejich (a tedy našeho) stárnutí. Pokud tělu nedopřáváme dostatečnou ochranu, buňky pod útokem volných radikálů slábnou a nefungují tak, jak mají. To může vést k poškození zdraví pokožky, k zánětlivým onemocněním a zvyšuje se i riziko onemocnění srdce, Alzheimerovy choroby nebo rakoviny.9

Co od nás volné radikály chtějí?

ache 3929184 1280 Volné radikály vznikají v našem těle jednak přirozenou cestou, ale také v důsledku onemocnění nebo při velkém fyzickém vypětí. V čím dál větším množství na nás útočí také z vnějšího okolí, působením škodlivých chemikálií z ovzduší, skze herbicidy a pesticidy z naší stravy nebo třeba ze slunečního záření. A co že to ten volný radikál je a co od nás chce? Volný radikál je molekula s nadbytečným nespárovaným elektronem. Ten se snaží ve svém okolí co nejrychleji udat nebo spojit, je proto často velice nestabilní a reaktivní. Taková reakce se nazývá “oxidativní”. No a právě látkám, které s takovými molekulami nejsnáze reagují a ruší jejich destruktivní aktivitu, se proto říká antioxidanty.10 

Největší sílu mají z květů sbíraných za rozbřesku

Jak jsme si už řekli pár odstavců výše, vlastnosti květinové vody může ovlivnit její “čistota”, respektive nežádané příměsi, jako jsou konzervanty nebo rozpouštědla. Kromě toho má na výslednou kvalitu hydrolátu vliv také způsob pěstování a stádium růstu rostliny. Třeba takový rozmarýn by se měl k destilaci sbírat na samém vrcholu léta, těsně před rozkvětem.11

rose 2634493 1920 1 Správný výrobce květinových vod tedy sleduje také fázi růstu květiny a důležité je i načasování sběru během dne. S takovou pečlivostí vznikají i květinové vody naší oblíbené české značky Purity Vision. V panensky čisté přírodě bulharských hor sbírají místní ženy šetrně pěstované květy od časného rána. Právě po chladné noci totiž obsahují nejvíce esenciálních olejů, které chrání křehké byliny před zmrznutím. Aby dosáhli té nejvyšší kvality, okvětní plátky jdou ke zpracování moderní destilační technologií již během několika hodin po utrhnutí.

1 litr růžové vody vyrábí v Purity Vision z 1 kilogramu čerstvých růžových kvítků.
 V Purity Vision navíc jako jedni z mála na českém trhu vyrábí květinové vody cíleně jako hlavní produkt, tedy nikoliv jako vedlejší výrobek při produkci esenciálních olejů. K destilaci navíc používají větší množství květů než je standardně běžné. Dělají to proto, aby květinová voda obsahovala potřebné množství esencí a nemuseli do ní přidávat konzervanty, alkohol ani žádné jiné složky.

Původ surovin a BIO kvalitu hlídají certifikáty

logo CPK BIO Ze stejných důvodů jako u potravin, BIO kvalitu bychom měli vyhledávat i u květinových vod (a celkově u kosmetiky). Šplícháme si je přece na pokožku pro jejich blahodárné účinky, proč s nimi tedy do svého těla zvát i škodlivé pesticidy a herbicidy? Pokud výrobce moc dobře neznáte nebo nemáte možnost si jeho výrobní postupy sami ověřit, zabrejlete na certifikáty BIO kvality. Květinové vody od Purity Vision na sobě nesou certifikaci CPK BIO. Ta zaručuje, že produkt neobsahuje syntetické sloučeniny a látky škodlivé organismu a minimálně 20% podíl surovin z ekologického zemědělství. Všechny květinové vody Purity Vision přitom obsahují 100 % BIO ingrediencí.

květinové vody PV

10 situací, ve kterých se vám květinová voda neztratí

žena na louce Od teorie teď pojďme proskočit do našeho běžného života. Ten, řekněme si to na rovinu, není vždy jen růžový (ani s růžovou vodou :-)). I když květinové vody za vás životní problémy a kotrmelce nevyřeší, možná v nich najdete šplíchanec podpory, síly a energie do každodenních starostí i radostí. S čím vším pomohou?

muž vyděšený jedna Pocuchané nervy. Důležitá prezentace v práci? Zdrclá bábovka? Čerstvě vymalovaná stěna počmáraná od dětí?

 • heřmánková voda
  Heřmánková voda BIO Purity Vision

  Ať už vám tik v oku způsobilo cokoli, mysl zklidní levandulová voda. Pokud s ní před spaním jemně pokropíte ložní prádlo, pomůže také k bezstarostnému spánku.

 • Jestli vám hlavou lomcuje bolest hlavy, kromě levandulové pomáhá také voda heřmánková. Můžete ji přidat i do zklidňující koupele. Nalijte si do vany 2 – 4 polévkové lžíce květinové vody a rozpusťte v ní své starosti.

 

 

dvojka žena si čistí zuby Bolest zubů. Ta umí pořádně potrápit a nepřejeme ji ani těm největším znečišťovatelům planety. 🙂

 • Než přijdete na řadu u svého zubaře, pomůže vám heřmánková voda. Při podrážděných dásních, odhalených krčcích a bolesti zubů ji aplikujte přímo na dásně nebo ji kloktejte.
 • Jako ústní voda pro každý den skvěle poslouží i levandulová nebo růžová květinová voda.
růžová voda
Růžová voda BIO v tmavém skle Purity Vision

trojka Ranní rutina. Pro rána, kdy jste vstali levou nohou… Po noci probdělé vedle milované, ale hlasitě chrápající osoby… Pro všechny podobně nevrlé okamžiky mějte na blízku růžovou vodu.

 • Po náročné noci ji nastříkejte na tvář. Vyčistí pleť a unavené pokožce dodá nový elán. Skvěle se nám osvědčilo ji kombinovat s arganovým olejem.
 • Případně se s ní osvěžte až mezi dveřmi. Kromě neodolatelné vůně vám pomůže zafixovat make-up a vy tak vykročíte do nového dne sebejistě.

čtyřka Čerstvé oholení. Po každém shazování porostu, ať už jde o dámské nožky či mužskou tvář, si pokožka zaslouží jemné pohlazení. ženské nohy

 • V tom je přebornice levandulová voda.
 • Má jemné dezinfekční účinky a vyniká v hojení ran a podráždění. Po holení či depilaci je proto pro pokožku opravdovým balzámem.

 

levandulová voda
Levandulová voda BIO Purity Vision

pětka Unavené oči. A my se jim nedivíme! Nutíme je dennodenně čučet do zářivých monitorů a louskat droboučká písmenka z mobilních displejů. Co jim za to poděkovat obkladem?

 • Na vyčerpaná kukadla přiložte obklad z levandulové vody. Pocit blaha přitom znásobíte vychlazením vody v ledničce.
 • Mimochodem, stejný obklad můžete použít i při horečce.

šestka Problémy s pletí. Trápí vás otravné pupínky na obličeji častěji, než je zdrávo? Správné čištění pleti je gró péče o problematickou pokožku. I tady si květinové vody poradí. pytel na hlavě

 • Levandulová voda zbaví pleť patogenní mikroflóry, zbytků kosmetiky i nečistot a neohrozí přitom její přirozené pH. Aknózní i ekzematickou pokožku pak krásně zklidní také heřmánková voda.
 • Smícháním marockého jílu s troškou teplé vody a několika kapkami levandulové vody stvoříte originální čisticí pleťovou masku. Nechte ji působit 5 minut a smyjte. Nezní to náhodou jako váš nový týdenní či měsíční rituál?

 

květinová voda
Květinová voda pro miminka BIO Purity Vision

sedmička Opruzený zadeček. Na mysli teď máme zadečky těch nejmenších každodenních hrdinů. Po náročném plenkovém dni plném batolení, plazení i pádů si jejich pokožka zaslouží tu nejlepší péči.

 • Při přebalování svého (nebo půjčeného) miminka nastříkejte heřmánkovou vodu nebo Květinovou vodu pro miminka na umytý zadeček a následně aplikujte dětské máslo. Skvělá kombinace vyživí pokožku a ochrání ji před podrážděním.
 • Stejnou směs si pokožka miminka náramně užije i rozpuštěnou ve večerní koupeli.

osmička Podrážděné intimní partie. Nepříjemné svědění nebo podráždění mohou způsobit horké dny i příliš upnuté džíny. žena

 • Zklidnění intimním partiím přinese hojivá heřmánková voda.
 • Výborně se hodí také pro sedací koupele pro intimní hygienu.

devítka Zacuchané a lámavé vlasy. Žijí si vaše vlasy svým vlastním bohémským životem? Pokud se příliš často probouzíte s nechtěnými dredy a brabčími hnízdy na hlavě, sáhněte po květinové vodě.

jedna nula Speciální kulinářská příležitost. Chcete se blýsknout před důležitou
návštěvou? Nebo byste rádi oživili svůj oblíbený recept? Ano, ani tady květinové vody nezklamou.

 • V teplejší dny přikápněte levandulovou nebo růžovou vodu do osvěžující limonády nebo koktejlu.
 • A zkusit je můžete i jako luxusní přísady do raw i pečených dezertů. Krásně je ovoní a dodají jim své blahodárné účinky.

Provoní vám také prádlo při žehlení, zpříjemní vzduch v domě a přinesou krůpěj životní síly kdykoli cítíte, že vám utíká mezi prsty. Květinové vody zkrátka patří do základní výbavy nejednoho z nás v Econea.cz a věříme, že mohou zpříjemnit dny i vám. Chcete-li si k nim také přičichnout, jděte tady tudy, za nosem.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Možná i jim šplíchanec kvalitní květinové vody zlepší dny:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..