Přečtete za: 8 min

Znáte nejvoňavější medicínu světa? Cesta do tajů aromaterapie

úvodní obrázek

Historické archivy ukrývají zajímavý příběh z dob, kdy Evropu sužovala epidemie moru. Vypráví o tlupě zlodějů, která neohroženě vykrádala domy obětí, aniž by se její členové zákeřnou nemocí nakazili. Lupiči totiž používali speciální medicínu. Tu nakonec prozradili výměnou za shovívavost při posuzování jejich zločinů. A byl to recept na bylinný výluh v octě. Zloději si jím potírali tělo, a bránili se tak před nákazou.

“Do tří pint bílého vinného octa přidejte po hrsti pelyňku, tužebníku, divoké majoránky a šalvěje, přihoďte padesát hřebíčků, dvě unce kořene zvonku, dvě unce anděliky, rozmarýnu a jablečníku a tři velké odměrky kafru. Směs nechte louhovat patnáct dnů. Přeceďte a uchovávejte v lahvi. Než se přiblížíte k obětem moru, vetřete si tekutinu do rukou, na uši a spánky.”1

žena s květinami Ačkoli má tento příběh několik verzí a o jeho původ se přetahují různá evropská města, jedno je jisté. Zatímco dnes si byliny mnozí spojují jen s pytlíkovým mátovým čajem, dříve se jejich léčebným účinkům přikládala velká důležitost. Měli naši předci v něčem pravdu? Mohou nás přírodní vůně opravdu léčit? A co to vlastně je aromaterapie? Funguje, nebo je to jen marketingový “tah za nos”? Pokud v tom chcete mít také jasno, pojďte se s námi zanořit do hlubin přírodních vůní.

Pomůže s popáleninou i s úzkostí

Připomíná vám vůně vanilky dětství a vánoční pohodu u nazdobeného stromečku? Po přičichnutí k heřmánku si vzpomenete na babičku a její ranní čajový rituál? Přírodní vůně mohou však kromě vzpomínek iniciovat kaskádu fyziologických reakcí, které ovlivní celé naše tělo i emocionální prožívání. Vědecké databáze praskají ve švech studiemi, které je popisují.2 A napovídají nám také historické prameny, které terapeutické využití esenciálních olejů popisují již ve starověkém Egyptě.3 Názvem “aromatherapie” jej od ryze parfemářského užití odlišil v roce 1937 francouzský parfémář a chemik Maurice Gattefosse, a to údajně poté, co mu s léčbou popáleniny pomohl levandulový extrakt.4

esenciální olej Dnes má aromaterapie holistické využití a v některých zemích se dostává do každodenního života lidí. Pomáhá dětem s poruchou pozornosti, v německých nemocnicích ji používají jako podpůrný léčebný prostředek a některé esenciální oleje jsou dokonce registrovány jako léčiva, například levandulová silice proti úzkosti.5 6 7 Věda se zabývá možnostmi využití esenciálních olejů jako alternativy k antibiotikům, náhrady běžných pesticidů či jako příměsi obalů k prodloužení trvanlivosti potravin.8

Na druhé straně se ale stále ozývá množství skeptických hlasů. Také v našich luzích a hájích mnozí stále považují aromaterapii za šarlatánství a pouhý koníček “ezo” podivínů. Pojďme se tedy podívat, zda se dá aromaterapii vůbec věřit a jak vlastně síla přírodních vůní na člověka funguje.

Hon za esencí rostlin

heřmánek V rostlinách se vonné látky vyskytují v podobě směsí mnoha chemických složek (60 – 500), které se souhrnně označují jako silice. Produkují je takzvané siličné buňky a chrání rostliny před škůdci a slouží také jako signální chemikálie, která láká opylovače.

Jeden litr meduňkového esenciálního oleje se průměrně získává ze 7 tun meduňky. Litr EO je ale opravdu velké množství, zpravidla se prodává po 10 ml.
My – lidé – jsme se je naučili z rostlin extrahovat, a to buď louhováním do vhodného rozpouštědla (tuk, olej či alkohol), lisováním nebo destilací vodní parou. A právě získaná těkavá aromatická látka se nazývá esenciální či éterický olej. Pro výrobu jedné kapky esenciálního oleje se přitom spotřebuje i několik kil rostlinného materiálu. A co že je na takové kapce oleje tak výjimečného, že jsme pro její získání ochotni spotřebovat tolik lidské i rostlinné energie?
👉 Očíhnout zelené poklady od You & Oil

Voní krásně. Dokáže toho ale mnohem víc

man 1456252 1280 1 e1567604068111 Jak jsme si řekli, esenciální oleje tvoří chemické složky – silice, které udržují rostlinu vitální, vyživenou a chráněnou. Obsahují velké množství antioxidantů, antibakteriálních a jiných látek a ukazuje se, že tyto pro rostliny prospěšné složky dokáží blahodárně působit také na člověka.9 Jejich aromaterapeutické využití je široké a každý esenciální olej má jiné účinky. Používají se ke stimulaci či naopak uklidnění nervového systému, mohou pomoci v boji proti infekcím, podporují hojení, zvyšují imunitu, mohou zlepšovat trávení i zmírňovat bolest.10 Přehledné a detailní informace o působení jednotlivých esenciálních olejů dali dohromady v Nobilis Tilia a tady ho můžete prolistovat.

V rámci aromaterapie se esenciální oleje aplikují dvěma základními způsob, inhalací a nanesením na kůži. Pojďme se na ně mrknout zblízka:

Inhalace

aroma Věděli jste, že čich je nejcitlivější ze všech lidských smyslů? Zároveň je nejmocnějším pojítkem k nevědomé mysli a k dlouhodobé paměti, kam ukládáme naše vzpomínky.11 Zatímco aromaterapie tento smysl tříbí a posiluje, syntetické vůně ho mohou naopak tlumit a poškozovat. Studie je spojují s neurologickými i kognitivními problémy, ztrátou koncentrace či potížemi s pamětí a celkovým zmatením.12 Syntetickými vůněmi jsme přitom doslova obklíčeni – na veřejnosti, v práci či v obchodech. Jejich efekty mnozí přirovnávají k pasivnímu kouření a v některých zemích se zavádí regulace “bezparfémového” pracovního prostředí.13 14

difuzér
Keramický difuzér Ceralia od Innobiz

Vraťme se proto raději k přírodním vůním. Jak jejich inhalace v aromaterii přesně funguje? Molekuly účinných látek z esenciálních olejů se z nosu přes olfaktorické nervy dostávají až do mozku, konkrétně do limbického systému, kde působí na emoce, chování, ale například i na dlouhodobou paměť. Při vdechování se účinné látky dostanou do průdušek, plicních sklípků a krevních kapilár a touto cestou pak do jednotlivých orgánů. V krvi je lze přitom prokázat již po patnácti minutách po aplikaci.15

Kožní aplikace massage 2722936 1920 e1567597020834

Biologické látky umí z esenciálních olejů do těla pronikat také kůží. Pro svou vysokou koncentraci se však při aplikaci na pokožku používají zásadně jen zředěné, zpravidla v rostlinném tuku.

repelent
BIO Ochranný olej laSaponaria

Po nanesení na kůži se navážou na tělesné tuky a pronikají do krve.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Synergický efekt. Když je celek víc než součet částí

synergie Pokud jste již někdy navštívili aromaterapeuta nebo používáte aromaterapeutické přípravky, možná jste si všimli, že produkty často obsahují směsi několika esenciálních olejů. Není to náhoda. Aromaterapeuté totiž věří, a věda to potvrzuje, že kombinací jednotlivých esenciálních olejů dosáhnou vyšší účinnosti než aplikací jednodruhových olejů. Tento efekt se nazývá synergie. Při správné kombinaci mohou být terapeutické přínosy směsi esenciálních olejů větší než součet účinků jejích jednotlivých částí. Znázornit to můžeme třeba takto (a všem matematikům se omlouváme:-)): 1 + 1 > 2.17 Synergetický efekt esenciálních olejů potvrzuje také naše produktová kouzelnice Ester a má pro vás tip, jak zatočit se suchým kašlem.

Tip ozkoušený na vlastním kašli:

Trápí vás nachlazení a úporný suchý kašel? Sáhněte po kombu borovice, vavřín, eukalyptus a levandule. Do litru převařené horké vody stačí od každého druhu přidat dvě kapky a 10 minut výpary inhalovat s ručníkem přetaženým přes hlavu. Dutiny se začnou uvolňovat a dostaví se blažená úleva! 

You & Oil. Daleko víc než jen kosmetika

žena a dítě

 

 

 

 

 

 

 

 

směs EO
You & Oil Bioaktivní směs – Bolest hlavy

Síla synergie se nese celou aromaterapeutickou praxí a začínají ji využívat také kosmetické značky. S esenciálními oleji takto pracuje například inovativní aromaterapeutická značka You & Oil.

Směs olejů
Směs EO pro děti – Nachlazení You & Oil

Ve spolupráci s aromaterapeuty vybírají do svých 100% přírodních přípravků pro děti i pro dospělé jednotlivé oleje tak, aby navzájem posilovaly své působení. Pro přenos léčivých účinků esenciálních olejů využívají v You & Oil především kůži a pulsní body těla, některé přípravky jsou pak určeny výhradně k inhalaci.

Jejich směsi pomáhají s celou řadou neduhů. Tahle uleví od pnutí a tlaku v hlavě, svědění a otoky od štípanců zmírní tato kombinace éteráčků. Dýchací cesty podpoří mix eukalyptu a palisandrového dřeva a nepříjemné virové projevy na rtech pomůže zvládnout měsíček lékařský, tea tree a mátový esenciální olej. Od škrábání v krku uleví dětem souhra tea tree, zázvoru a citrónu, ke spánku je pomůže ukolébat zase ravintsara, heřmánek a levandule. Směsi se nanášejí na určité pulsní body na pokožce, které označují specifické shluky krevních cév. Ty pomáhají šířit účinné látky dál do těla. Na rozdíl od běžných léků vhodně používané esenciální oleje působí šetrně a udržují náš citlivý imunitní systém v rovnováze.

Květová voda. Vedlejší produkt, který rozhodně není k zahození

květová voda
Květová voda damšská růže BIO Navia/Kvitok
květová voda
Květinová voda pro miminka BIO Purity Vision

Při parní destilaci esenciálních olejů vzniká jeden užitečný vedlejší produkt – hydrolát neboli květová voda. Při destilaci se oddělují látky rozpustné v tucích (esenciální oleje) od látek rozpustných ve vodě. První jmenované se usadí na povrchu, ty druhé přechází do vody, a vzniká tak hydrolát – krásně voňavá voda obohacená bioaktivními látkami z rostliny, která má mnohem jemnější účinky než koncentrovaný esenciální olej.

Pokud se některý výrobek dá nazvat univerzálním, je to právě květová voda. Skvěle se hodí jako pleťové tonikum, na čištění pokožky, pomáhá s akné a podrážděnou pokožkou, zklidní kůži po holení a použít ji můžete třeba i jako ústní vodu. Květové vody jsou tak šetrné, že některé ocení i maminky, například při přebalování či koupání svých drobečků. Využití květových vod se meze opravdu nekladou.

A na co u aromaterapie dávat pozor?

ukazující prst Jak už víme, esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky. Některým aspektům jejich používání bychom proto měli věnovat zvýšenou opatrnost:

👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

šipka  Kvalita

Esenciální oleje se dají “napodobit” a vyrobit také synteticky, takové však postrádají léčivé účinky. Kromě zcela syntetických olejů můžete narazit také na přírodní esenciální oleje ředěné těmi syntetickými. Podle pouhého čichu je ale nemáte šanci rozpoznat. Nekvalitní EO jsou často levnější a na etiketě jim chybí několik důležitých informací. Na lahvičce pravého přírodního esenciální oleje najdete přesný botanický název rostliny v češtině a v latině, místo sběru rostliny i způsob extrakce.

šipka  Správné dávkování

Možná právě proto, že esenciální oleje nemají oficiální postavení léků, lidé často neberou jejich dávkování moc vážně. Obsahují však vysokou koncentraci aktivních látek, a je proto velmi důležité dodržovat limity používaného množství. Ty se liší dle jednotlivých EO, podle způsobu aplikace a rozdílné jsou také podle zdravotního stavu a věku člověka. Vždy tedy dodržujte instrukce uvedené na produktu.

šipka  Citlivost organismu

To, že je něco přírodní, nutně neznamená, že je to prospěšné. I Sokratův smrtící nápoj z bolehlavu byl 100% přírodní a v nesprávném množství může být toxická třeba i vaše oblíbená káva. Kromě správného dávkování může mít vliv také míra citlivosti člověka. Před použitím k masáži si proto zkuste aplikovat malé množství masážní směsi s esenciálním olejem nejdříve na jeden bod na pokožce a počkejte do následujícího dne, zda se na daném místě neobjeví zčervenání či jiné nežádoucí projevy.

šipka  Alergické reakce

Opatrně bychom měli zacházet především s čistými esenciálními oleji. V neředěné nebo špatně ředěné formě mohou způsobit i nežádoucí reakce těla jako kožní přecitlivělost, vyrážky či bolest hlavy, a jejich použití proto reguluje například IFRA (Mezinárodní asociace vůní) a Evropská komise pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS).18 19 Opatrní buďte především při domácí výrobě kosmetiky či aromaterapeutických olejů. U kosmetických přípravků zakoupených od ověřených firem a značek se bát nemusíte. Podléhají totiž bezpečnostním předpisům a koncentrace esenciálních olejů je v nich regulována.

A pak je tu ještě jedna věc. Ve většině esenciálních olejů se vyskytují složky limonen, geraniol či citronellol. Ty se dostaly na seznam 26 alergenů, které se musí podle nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích povinně uvádět v rámci složení.20 21 Proto právě tyto složky uvidíte často vypsané na etiketách přírodních produktů a jejich obsah je v produktech regulován. Zajímavé je, že podle některých studií například limonen působí antikarcenogenně a zvažuje se i možnost přidávání limonenu do potravin, právě pro jeho protirakovinné účinky.22

šipka  Toxicita pro vodní živočichy

100% čisté esenciální oleje pocházejí z rostlin, v přírodě se tedy přirozeně vyskytují a v úměrném množství jsou biologicky odbouratelné. O toxicitě pro vodní organismy se o nich hovoří v souvislosti s větším množstvím než je povoleno používat v drogerii či kosmetických přípravcích. Pokud byste vylili celou lahvičku do rybníka, pravděpodobně byste vodním tvorům způsobili komplikace. Při běžném používání esenciálních olejů v krémech nebo masážních olejích by ale nemělo vznikat žádné nebezpečí. Pozitivní je také skutečnost, že čističky odpadních vod si s nimi umí poradit. Enzymy v mikroorganismech, které zpracovávají nečistoty v odpadních vodách, jsou totiž “nastaveny” na zpracovávání složek, které se přirozeně vyskytují v přírodě. To také znamená, že syntetické vonné látky zpravidla čističky nezachytí, a roky tak putují přírodním koloběhem v nezměněné podobě.23

šipka  Nešetrná výroba

Rostliny na výrobu esenciálních olejů se dají pěstovat ekologicky a udržitelně nebo se k jejich výrobě využívají odpady (například citrusové slupky) potravinářského průmyslu. Každá mince má ale dvě strany a výroba se bohužel může provádět také technologiemi, které k přírodě šetrné nejsou.

Pokud teď dumáte, jak se těmto rizikům co nejlépe vyhnout, sklouzněte očima o pár řádků níže na 8 zásad správného používání esenciálních olejů.

8 zásad používání esenciálních olejů esenciální olej

  1. Pořizujte si 100% přírodní esenciální oleje a aromaterapeutické produkty z ověřených zdrojů
  2. Hledejte certifikáty. V České republice a na Slovensku je to certifikát CPK nebo CPK BIO. Jde o jedny z nejpřísnějších certifikací na světě a ručí za vysokou kvalitu rostlinných surovin z ekologického zemědělství nebo z volné přírody. Těmito certifikáty se pyšní například většina esenciálních olejů od značky Nobilis Tilia.
  3. Esenciální oleje neaplikujte na pokožku neředěné. Vždy používejte vhodný nosič z kvalitního rostlinného oleje, například meruňkový, mandlový či olivový olej, případně lze ředit také v alkoholu nebo ve vinném octu.
  4. Esenciální oleje neužívejte vnitřně. Pít můžete některé hydroláty (květové vody), které jsou vedlejším produktem při výrobě esenciálních olejů, oblíbená je například růžová květová voda. Má mnohem jemnější účinky než esenciální olej, proto ji nemusíte dále ředit. Hydroláty doporučujeme pořizovat v BIO kvalitě.
  5. Začínejte s menšími dávkami esenciálních olejů. Je-li třeba, dávku příště navyšte. Při nadužívání éterických olejů si tělo může postupně vyvinout rezistenci a léčivé účinky na něj mohou přestat působit.
  6. “Poslouchejte” svůj čich. Pokud vám esenciální olej nevoní, pravděpodobně pro vás není vhodný. Mohl by zesilovat určitou disharmonii ve vašem organismu nebo na jeho použití pro vás zkrátka ještě nepřišel ten správný čas.
  7. V 1. trimestru těhotenství a u kojenců do 9. týdne věku nepoužívejte žádné esenciální oleje, všeobecně se obraťte na neparfemované produkty. U starších dětí se pak doporučuje menší dávkování než u dospělých.
  8. Doma je správně uskladněte. daisy 38145 1280 Kvalita je pro působení esenciálních olejů zásadní. Správně by je tedy měl výrobce nabízet v tmavě fialovém (někdy se uvádí také v hnědém) skle, které olej ochrání před průnikem UV záření. Skladujte je doma na tmavém a chladnějším místě a po každém použití je ihned uzavřete.

Jestli se o tématu vůní toužíte dozvědět ještě o něco více, můžete prolistovat také náš článek se srovnáním syntetických a přírodních vůní, anebo si v klidu prošmejděte naše virtuální poličky.

 

Rádi bychom vás informovali, že se Navia přejmenovala na Kvitok.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Snad i jim pomůže aromaterapie k pevnému zdraví a jasné mysli:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 https://en.wikipedia.org/wiki/Four_thieves_vinegar
2 https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/#query=Essential%20oils%20effects
3 http://essentialoilsacademy.com/history/
4 https://naha.org/explore-aromatherapy/about-aromatherapy/what-is-aromatherapy
5 https://www.mozocare.com/hospitals/complementary-and-alternative-medicine/aromatherapy/germany
6 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24456909
7 https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/afp-aromaterapie-si-ziskava-ve-francii-stale-vetsi-oblibu.A150928_211725_ln-zdravi_ELE
8 https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf403496k
9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4221839/
10 https://www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/kongresy/po-kongresu/databaze-tuzemskych-onkologickych-konferencnich-abstrakt/vyuziti-esencialnich-oleju-a-aromaterapie-v-paliativni-peci/
11 https://nuworldbotanicals.com/miscellaneous/science-behind-aromatherapy/
12 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335516301449
13  https://www.national-toxic-encephalopathy-foundation.org/fragsmoke.pdf
14 https://www.ccohs.ca/oshanswers/hsprograms/scent_free.html
15 https://pdfs.semanticscholar.org/3530/6465958d8e35e36e7933fa57ba134fe4f9b3.pdf
16 https://eshop.nobilis.cz/out/pictures/wysiwigpro/PDF/etericke_oleje_17_09_A_CZ.pdf?fbclid=IwAR3SEmrTcUs-bWtpw814uW5jz6YEibn7JCG57KjtQ4cCboPG-LN5EXyU8b0
17 https://aromaticstudies.com/synergism-in-essential-oils-and-aromatherapy/
18 https://ifrafragrance.org/
19 https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety_en
20 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=cs
21 https://ec.europa.eu/growth/sectors/cosmetics/products/fragrance-allergens-labelling_cs
22 https://www.bezpecnostpotravin.cz/d-limonen-z-citrusu-s-antikancerogennim-ucinkem.aspx
23 https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/281
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..