Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 7 min

Jak zatočit s bacily, bolestí i stresem? 7 tipů k přírodní léčbě s Nobilis Tilia

Nobilis Tilia

Terapie, léčba, kurýrování nebo boj s nemocí. Ať už to nazveme jakkoli, potýkáme se s tím všichni. A někdy více než je zdrávo! Spokojený život s tuhým kořínkem hledá asi každý a taktik je mnoho. Někdo vsází na pestrou a vyváženou stravu, jiní za nejlepšího doktora považují pravidelný pohyb a pak jsou tu tací, co se spoléhají na sílu přírody. A právě o léčivých rostlinách dnes bude řeč.

Ať už v období chřipek toužíte po silnější imunitě nebo cítíte únavu a potřebu své zdraví posílit, příroda si s tím ví rady. Dnes se proto zblízka podíváme na to, s jakými konkrétními neduhy léčba esenciálními oleji – tedy aromaterapie, umí zatočit. A na pomoc si k tomu přizveme jednu specialistku přes aromaterapii.

logo Nobilis Tilia Česká značka Nobilis Tilia má ve virtuálních poličkách našeho e-shopu své neochvějné místo. Už přes 20 let vyrábí tu nejkvalitnější přírodní a bio kosmetiku v souladu se zdravím člověka i planety a obsah jejích lahviček vzniká pod rukama odborníků přes léčivé rostliny a aromaterapii. Většina výrobků se navíc pyšní certifikáty CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) a CPK BIO. Jedny z nejpřísnějších standardů světa jsou zárukou, že výrobky obsahují ty nejkvalitnější rostlinné suroviny z ekologického zemědělství či volné přírody.

„Čerpáme inspiraci z přírody a tradičních historických zkušeností a s pokorou vyvíjíme prostředky, které jsou přírodě a člověku co nejblíž.“ Nobilis Tilia

Taková ta malinká lahvička. V tmavém skle

Že ji máte doma? A nevíte, co s ní?  Než se pustíme do zahánění nemocí, pojďme si ujasnit, jak se éterické oleje vlastně používají. Začněme třemi jednoduchými pravidly:

3 základní pravidla používání esenciálních olejů

soudce Pravidlo číslo 1: Éterické oleje nepoužívejte vnitřně!

Pravidlo číslo 2: Éterické oleje si nemažte na pokožku neředěné. Vždy je nejprve smíchejte s nosným rostlinným olejem. Skvělý je třeba mandlový, meruňkový nebo olivový. A ředit můžete také v alkoholu nebo ve vinném octu.

Pravidlo číslo 3: Nepoužívejte je v 1. trimestru těhotenství a u kojenců do 9. týdne věku. U dětí se pak doporučuje menší dávkování než u dospělých.

Tato tři pravidla jsou úplný základ, ale o aromaterapii by se daly psát slohy. My jsme se jí na zoubek podívali v předešlém článku. Ten vás zavedl do hlubin a tajů voňavé terapie a odhalil, jakým způsobem vlastně esenciální oleje působí na člověka. Pokud jste o článek ještě nezakopli, začíst se můžete tady. Ale teď už zpátky k dnešním řádkům. V rychlosti se nyní mrkneme, jak se vlastně přírodní esenciální oleje nejčastěji používají.

6 hlavních způsobů užití esenciálních olejů v aromaterapii

květiny
Rozkvetlá vlčíhorská zahrada u výrobny Nobilis Tilia

O tom, že příroda je mocná čarodějka, už vám asi vyprávět nemusíme. I naše babičky věděly, že se na zahrádce v záhoncích ukrývá síla, která často zažene nemoci i chmury. Z bylinek a jejich silic lze totiž získat esenciální (éterické) oleje. Jejich druhů je obrovské množství a účinků jakbysmet. Mají schopnost působit na tělesné funkce organizmu, psychiku i emoce. Použití správně zvoleného éterického oleje nám tak může ulevit od řady problémů. Jak na to?

1. Masáž: Při takové aromaterapeutické masáži se bolavé místo nebo část těla masíruje směsí základního rostlinného a éterického oleje.

Tip: Správné ředění je gró! Takže kapejte pozorně:

 • masáž U dětí do 6 let se doporučuje 7 kapek do 50 ml nosného oleje.
 • U dětí od 6 let do 12 let by to mělo být 22 kapek v 50 ml nosného oleje.
 • Od 12 let se pak radí 37 kapek v 50 ml nosného oleje.

2. Obklad (teplý a studený): Smíchejte 5 kapek éterického oleje se lžící neutrálního nebo hydrofilního oleje a nalijte do přiměřeného množství teplé nebo studené vody. V ní pak namočte obklad a přikládejte na postižené místo.

koupel 3. Koupel: 3-10 kapek éterického oleje smíchejte se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, poté přimíchejte do koupele. Z vany vylezte po 15 minutách, maximálně po půl hodině.

4. Inhalace: Do misky teplé vody přidejte 1-2 kapky éterického oleje a promíchejte. Sedněte si k misce, hlavu nakloňte nad ni a s přetaženým ručníkem inhalujte po dobu 5 minut. Nebo si kápněte 1-2 kapky na kapesník a vdechujte přímo.

5. Kloktání: Do sklenky s teplou vodou přidejte 1-3 kapky éterického oleje, promíchejte a směsí kloktejte. A pozor, nepolykat, plivat zase zpátky ven. 🙂

6. Rozptylování ve vzduchu: 5 kapek éterického oleje nakapejte do 250 ml teplé vody a promíchejte. Směs nalijte do rozprašovače a rozptylte po místnosti.  aromalampa Případně dejte 5 kapek éterického oleje do zvlhčovače vzduchu nebo v zimě do misky s teplou vodou na radiátoru. Anebo 5-8 kapek přimíchejte do vody v aromalampě. Méně známý, ale o to účinnější je takzvaný difuzér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů.1

Tak. Základy máme pod palcem. A hned je můžeme využít v praxi. Teď se totiž konečně vrhneme na kurýrování konkrétních bolístek a neduhů. Vysledovali jsme sedm nejčastějších potíží, se kterými se můžete obrátit na koncentrovanou sílu rostlin. Tady jsou.

7 rad aneb jak na přírodní léčbu zdravotních neduhů

číslo 1 Jak na nachlazení? nemoc

He he he hepčí! Podzimní klasika, která vás ale nepřekvapí ani v létě. Staří známí kašel a rýma. Když podzim začne klepat na dveře, do domu drze vleze kdejaká nemoc. Místo procházek v barevném listí pak proležíte babí léto s otravným nachlazením pod peřinou. Než se začnete ládovat barevnými pilulkami z lékárny, zkuste se svěřit přírodě.

 • BIO EO máta peprná Nobilis Tillia
  BIO EO máta peprná Nobilis Tillia

  Na rýmu a zánět dutin krásně pomáhá inhalace. Podle návodu výše nakapejte esenciální olej do misky s teplou vodou a vdechujte po dobu 5 minut nebo než se vám vylouhuje mátový čaj. 🙂 Případně kápněte 1-2 kapky na kapesník a vdechujte přímo.

 • S bolestí v krku zatočí kloktání. 1-3 kapky EO promíchejte ve sklenici teplé vody a směsí kloktejte. Po kloktání vyplivněte. Funguje také inhalace, kterou jsme popsali výše.
  • Nejlépe se hodí: máta peprná, levandule nebo tea tree.2
 • Na kašel éterák se našel. Není kašel jako kašel. Znáte to sami, někdy hezky odkašlete, ale jindy vás trápí suché a úporné kuckání. Deset babiček z deseti doporučuje staré dobré mazání hrudníku. Vytvořte si směs EO a rostlinného oleje podle návodu výše a vtírejte alespoň dvakrát denně do pokožky hrudníku a zad. Pomůže také směs vmasírovat kolem kotníků a na nárty obou chodidel.
  • Nejlépe se hodí: eukalyptus, smrk, máta peprná, borovice, levandule nebo jedle.

číslo 2 skákající žena Jak posílit imunitu?

Nejlepší je, když nás nemoc vůbec nenajde. Ukrýt nás před ní umí nejspolehlivěji silná imunita. Také k jejímu posílení umí éterické oleje dobře přispět.

 • esenciální olej
  Směs EO Imunita od Nobilis Tilia

  Výborná je například směs esenciální olejů Imunita od Nobilis Tilia. Mísí se v ní síla EO z grapefruitu, květů kanangy vonné, pačule či pelargonie. Směs má silné protivirové a antibakteriální účinky. Působí také na nervový systém, ulevuje při úzkosti a depresích a harmonizuje srdce a emoce.

  • Jak na to? Inhalujte přímo z teplé vody nebo ji nechte rozprostřít do vzduchu v celé místnosti. Stačí do vody v aromalampě přidat 3-5 kapek, nebo EO kápněte do difuzéru či inhalační tyčinky.
  • Proti zákeřným virům a nemocem se dále nejlépe hodí: Směs grepu, rozmarýnu, citronu, pomeranče nebo borovice.

číslo 3 melancholie Jak na změny nálad?

Podzim umí být i sychravý a co si budeme povídat, někdy až depresivní.

 • Směs esenciálních olejů
  Smes EO Příliv energie od Nobilis Tilia

  Melancholii, úzkost či psychické napětí umí skvěle rozptýlit třeba éterický olej z mandarinky. V zamračený podzimní den vás osvěží a uvolní i EO z pomeranče.

 • A pokud se cítíte vysátější než váš koberec po nedělním úklidu, v Nobilis Tilia pro vás namíchali zaručený Příliv energie. Mísí v sobě EO z kůry skořicovníku, rozmarýnu lékařského a tymiánu. Posiluje při nervové slabosti a úzkosti, obnovuje nadšení, sebedůvěru a dodává odvahu.
 • Esenciální oleje nebo směsi inhalujte podle instrukcí, případně kápněte do difuzéru či s vodou do aromalampy.

číslo 4 úřednice Jak se nezbláznit z pracovního stresu?

Dělání, dělání všechny smutky… dost často nezahání. Někdy nás pracovní nasazení a stres dokáže pěkně unavit. A když se do toho přidají další starosti všedního dne, člověk neví, kde mu hlava stojí. Tyto dva tipy proto potěší každého workoholika.

 • Když je potřeba se koncentrovat. Nechcete se při práci nechat rozptylovat okolím? Potřebujete se naplno věnovat svému úkolu a uzavřít mysl od vnějších vlivů? S tím nejlépe pomohou citrusové EO, například z citronu, citronové trávy nebo limetky. Osvěžují, pomáhají se soustředěním  mentální aktivity, a vhodné jsou tak třeba i při učení. Stimulují totiž levou mozkovou hemisféru. (Pro zajímavost: pomáhají i při koktání.)
 • Když potřebujete dobít baterky po náročném dni. Naložte se. Kam? Do koupele s rostlinnými a éterickými oleji.
  • směs éterických olejů
   Směs EO Kadidlo Nobilis Tilia

   Do lžíce neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje přikápněte 3-10 kapek EO a přimíchejte do koupele. Tady si jen dejte pozor, abyste se ve vodě neráchali moc dlouho. Doporučuje se 15 minut, maximálně půl hodinka.

  • Jestli nejste příznivcem horkých lázní a nebo nemáte vanu, můžete jen rozprášit do vzduchu tyto voňavce: mátu peprnou či levanduli. A pokud se rádi svěříte do rukou opravdových odborníků, v Nobilis Tilia pro všechny náročné dny připravili směs éterických olejů, která uvolňuje při stresu a přepracovanosti, pomáhá při úzkosti a nervovém vyčerpání. Jmenuje se Kadidlo, odpoutá vás od frustrace, zbaví podráždění, dodá jistotu a klid. My v Econea.cz ji máme moc rádi k meditaci.

číslo 5 bolest břicha Jak posílit zažívání?

Trápí vás břichabol? Možná pro vás nebude žádná novinka, že na zažívání je expert máta peprná. Éterický olej z máty má velmi silný pročišťující a uvolňující účinek na žaludek a střeva. Pozitivně ovlivňuje játra a slinivku. Používá se při nevolnosti, zvracení a nadýmání. Je také podpůrným prostředkem při zánětu tlustého střeva a průjmu.

 • esenciální olej hřebíček
  EO z plodů hřebíčku od Nobilis Tilia

  Pokud je vám nevolno, doporučujeme inhalaci nebo vdechování z kapesníku.

 • Při nadýmání pomůže koupel, teplý obklad nebo masáž.
 • V případě průjmu můžete vyzkoušet masáž v oblasti břicha, inhalaci a pokud okolnosti dovolí, tak i koupel.

Tip: Směs nosného rostlinného oleje a EO natřete na záda na každou stranu pátého krčního obratle. Pomůže to proti škytavce. Dalším pomocníkem při průjmech a trávicích problémech je EO z hřebíčku. Je antiseptický a prohřívací a perfektně se hodí k masáži.

číslo 6 belly 3186730 1920 Jak na intimní problémy?

Špatně se nám o tom mluví. Trápí to ale víc lidí, než by se zdálo. Záněty močového měchýře a cest jsou celkem běžné. A kromě brusinek zná příroda ještě další medicíny.

esenciální olej
EO skořice Nobilis Tilia
 • S infekcí močových cest i vaginální infekcí si ví rady například eukalyptus. Podobně pomáhá i EO ze skořice. Prohřeje a funguje také protiinfekčně. Pokud však máte problémy s vysokým krevním tlakem, raději zkuste jiný esenciální olejíček. Na žlučové kameny, cysty, ale třeba i kapavku se doporučuje například EO z citronu.
 • Když přijdou vaše dny, s menstruačními bolestmi pomůže například éterický olej z levandule.
  • Ideální je aplikovat směs EO a nosného rostlinného oleje vmasírováním do oblasti podbřišku či zad.
  • Při silnějších bolestech můžete použít i teplý či studený obklad. 5 kapek EO stačí smíchat se lžící rostlinného oleje, nalít do přiměřeného množství teplé nebo studené vody. V ní pak namáčejte obklad a přikládejte na bolavé místo.

číslo 7 zraněná ruka Jak zahojit rány a namožené svaly?

 • Z australského stromu čajovníku se k nám už před lety dostal olej, jehož silné kafrovité aroma a antibiotické účinky zná asi každý. Uhodli jste správně. Řeč je o tea tree oleji. Má všestranné použití proti různým druhům bolístek. Pomáhá při bolesti zubů, při bodnutí hmyzem, proti aftům a krvácení z dásní, na puchýře a opary, ale třeba i na akné.
 • esenciální olej levandule
  EO BIO levandule od Nobilis Tilia
  • rostlinný olej tamanu
   Rostlinný olej Tamanu Nobilis Tilia

   Jako netoxické a nedráždivé přírodní antibiotikum je správnou volbou při bakteriálních i plísňových infekcích. Stačí 2-5 kapek EO nakapat do nádoby s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo.

  • Výjimečně ho lze využít i lokálně, neředěný, k dezinfekci drobných poranění.
 • Druhým všestranným pomocníkem na bolest a namožené tělo je levandule. Pokud vás bolí hlava, svaly nebo záda, postižené místo nebo část těla masírujte směsí éterického oleje a rostlinného oleje, oblíbený je třeba tamanu olej. Směs funguje i proti křečím či na natažené šlachy.

 

Dnešní průlet léčivými schopnostmi aromaterapie je u konce. Doufáme, že vám pomůže k pevnějšímu zdraví. Příroda ukrývá tolik síly, byla by škoda se k ní obracet zády a ládovat se při každém kýchnutí umělými prášky. Stačí se jen otevřít novým, v tomto případě vlastně starým a tradičním, cestám a naslouchat potřeby svého těla. Necháme ale na vás, jestli si domácí lékárničku zásobíte éterickými oleji, nebo zůstanete u pilulek. Pokud se přece jen přikloníte k síle rostlin, tady je několik absolutních favoritů našich zákazníků:

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

7 nejprodávanějších produktů od Nobilis Tilia

 1. Ručně vyráběná keramická destička pro absorbci esenciálních olejů
 2. Jemný mandlový olej i pro tu nejcitlivější pokožku
 3. Čajová směs devíti bylin pro kojící maminky
 4. Směs esenciálních olejů přepracovanosti a stresu Uvolnění
 5. Vysoce hydratační a omlazující hyaluronové sérum
 6. Hřebíčková pleťová voda pro čištění problematické pleti
 7. Výživný a hojivý Šípkový olej v BIO kvalitě

Aromaterapie 1 e1569501951666

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Třeba i jim pomůže příroda k pevnějšímu zdraví:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

1 1 Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
2 1 Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
3 1 6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
4 1 Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
5 1 Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Návrh bez názvu 9Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Dobry den, potrebuji uklidnit. Nakapala jsem ba musto kde se vycural kocour dve kapky eo eucal citr, jd pry nevhodny v tehotenstvi.. voni mi ted v byte a ja mam strach aby nebyl nejak toxicky pro miminko, jsem v osmem mesici tehotenstvi. Dekuju za informace hystericke tehotne

  1. Dobrý den, Ivo,
   kde jste prosím vyčetla, že není vhodný v těhotenství? Pokud jde o eukalyptus citronovonný, ten je možné používat i v této fázi očekávání miminka. 🙂

   Za Econea.cz zdravím a přeji klidný den,

   Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..