Diskuze a zkušenosti: 7 x komentováno Přečtete za: 9 min

Terapie pro koně, dítě i dospěláka. (Jak) fungují Bachovy květové esence?

1200x628px bez textu bachovky bachovky zvirata

“Co to bylo?” Ptám se spolužačky, která si na chodbě před učebnou cosi kápla do úst a rychle to zahodila do útrob své tašky. “To jsou krizovky.” Na nervozitu před zkouškou mi fungujou úplně báječně! Klidně si kápni!”

kniha a květiny Tenkrát jsem si nekápla. Bylo to mé úplně první setkání s Bachovkami, kapkami s energií vyluhovaných rostlin, které prý umí harmonizovat psychiku lidí i zvířat. Nevěděla jsem o nich vůbec nic. Asi proto mi v hlavě okamžitě vyskákaly obrázky šarlatánů a “sluncevduši” lidí. Než mi Bachovy květové esence zkřížily cestu znovu, uběhlo víc než pár let. Tentokrát mi ale dávaly větší smysl. Jakoby nám zrcadlily jednoduchost přírody a její zákonitosti, od kterých se v dnešním instantním světě tak vzdalujeme. Ponořila jsem se proto mezi listy knih a prosurfovala internetové vlnobití. S odhodláním nesoudit podle prvního dojmu. Pokud ho se mnou sdílíte, přidejte se k mé výpravě za poznáním těchto kontroverzních esencí. Dozvíte se, co jsou zač, jak vznikají a hlavně, jakým způsobem – a zda opravdu – ulevují lidem od každodenních starostí. Připraveni?

“Je třeba léčit člověka, ne nemoc.”

meditující žena Výrok Dr. Edwarda Bacha, londýnského bakteriologa, homeopata a stvořitele květových esencí, stručně a jasně vystihuje princip této terapie. Kapky na bolavá záda, migrénu, neodbytnou angínu či jakýkoliv jiný zdravotní neduh v ní nehledejte.

V této terapii to nechodí jako u klasického doktora, který předepíše pilulky na každou tělesnou bolístku. Bachovy esence se místo fyzických projevů zaměřují na ty psychické. Klíčové jsou pro ně emoce, které pociťujeme. Ty nám pomáhají zpracovat, a vrací nás tak do jakési prapůvodní rovnováhy, kdy jsou tělo i mysl v harmonii. V takovém rozpoložení pak podle Dr. Bacha nemoc nebo fyzický neduh ustoupí a ideálně ani nemá šanci propuknout.

Doktor, co našel svůj lék v přírodě

květina v ruce Dr. Bach se narodil v roce 1886 a svůj život oddal medicíně. Začínal jako chirurg a traumatolog a stal se uznávaným londýnským lékařem. Ještě v mládí ho však postihlo vážné onemocnění, kvůli kterému začal přemýšlet o podstatě nemocí jako takových. Zaujala ho bakteriologie, homeopatie a také psychologie člověka. Opustil svou lukrativní lékařskou praxi i konvenční medicínu a došel k přesvědčení, že nemoci vznikají, pokud je tělo v nesouladu s duší. Místo predikovaných 3 měsíců života prožil ještě 19 let. Ty zasvětil pátrání po jednoduchém a bezpečném systému léčení, které spočívá ve zpracovávání emocí. A našel ho v přírodě.

Hledání “pravých” rostlin

květina Dr. Bach si byl vědom, že vším živým proudí energie či jakési vibrace. Hledal proto rostliny, které svým energetickým působením odpovídají lidským pocitům, náladám a reakcím a které tyto stavy dokáží zpracovat a zkorigovat. Říkáte si, jak se takové hledání provádí? Z dostupných pramenů víme, že to byl pro Dr. Bacha dlouhý a poměrně titěrný proces. Zkoumal rostlinu po rostlině. Prováděl bezpočet pokusů a bedlivě pozoroval vliv rostlin na svou psychiku.1

Jeho senzitivita dosáhla neskutečných kvalit. Pokud prý položil svůj jazyk na jakoukoli rostlinu, rozpoznal skrze její vibrační a energetické proudění, které emocionální výkyvy dovede regulovat. Dospěl také k názoru, že energii rostlin do sebe přebírá i pouhá kapka rosy na jejím květu. A tak se vlastně dostal k základu svých květových esencí.

Vše odstartovala netrpělivost, která doktora Bacha trápila. Původně začal pátrat po rostlině, která by mu s ní pomohla.
Krůček po krůčku se propracoval k systému. Nejdříve objevil “dvanáct léčitelů”, tedy dvanáct květových esencí. Následovalo dalších sedm, které označil za “pomocníky”. Posledních devatenáct uzavřelo jeho životní práci do komplexní terapie s 38 esencemi. Na sklonku svého života, v roce 1936, své dílo považoval za dokončené.

Jak takové esence vznikají?

foodism360 TVFOKOWh8JY unsplash e1597666498433 Divoce rostoucí květy rostlin, keřů i stromů se sbírají ručně a velice šetrně. Sám Bach je sbíral bosý, oblečený jen v přírodních materiálech a tak, aby se květů nedotkl rukou (toho prý dosahoval pomocí klacíků). Po utržení se uloží do skleněné mísy, ideálně křišťálové, naplněné čistou pramenitou vodou. Macerovat se nechají na jasném slunci tři nebo čtyři hodiny. Poté, co květy na hladině mírně povadnou, se opatrně vyjmou. Od toho momentu se voda s výluhem nazývá mateční tinktura. Ta se následně konzervuje vinnou brandy v poměru 1:1. Kromě sluneční metody se esence mohou vyrábět také vyvářením. Květy se nechají půl hodiny probublat v čisté vodě. Následně se tekutina scedí a vinnou brandy se doplňuje po vychladnutí.2

Na jakých principech terapie působí?

muž smutek Má-li být léčba skutečně úspěšná, je podle Bachovy terapie zapotřebí brát v potaz zejména mentální postoje a prožitky. Člověka totiž vnímá jako celek, ve kterém jsou tělesné projevy přímo provázané s prožíváním a cítěním. Nic neexistuje odděleně, za vším se skrývá na první pohled neviditelné propojení a jistý řád.

Každá z jednodruhových esencí je proto zaměřena na konkrétní duševní stav či rozpoložení. Bach tyto stavy rozdělil do sedmi skupin: strach, nejistota, nezájem o okolí, osamělost, přecitlivělost na cizí vlivy, skleslost a zoufalství a přílišná péče o druhé. Každá rostlina pak představuje určitý pozitivní potenciál, kterým nám má pomoci dosáhnout kýžené rovnováhy.

žena v poliTerapie esencemi nám vlastně ukazuje, že jsou to naše obavy, starosti a úzkosti, které otevírají dveře nemocem. Důležité je tedy dobře rozklíčovat konkrétní pocity, které nás trápí. K nim se pak vztahují konkrétní Bachovy esence. Jejich užívání nám podle Bacha pomůže harmonizovat mysl a opustit negativní vzorce chování. V nemoci tak Bachovky tímto způsobem pomáhají ulevit mysli. Jakmile se harmonizuje mysl, tělu se navrátí přirozená regenerační schopnost a snáze se s chorobou vyrovná.

Emocionální stavy, k nimž Bach přiřadil jednotlivé esence, měly původně odrážet rozdílné reakce lidí na nemoc. Svět se od vynalezení esencí ale změnil. Vše jakoby nabralo na rychlosti, zvýšil se tlak na jednotlivce, na náš výkon, vzhled i postavení. Se stresem a zoufalstvím, strachem i osaměním se tak dnes potýkáme běžně, aniž bychom trpěli nemocí. Bachovky nám tak mohou pomoci nejen při léčbě konkrétního neduhu, ale také v každodenním životě. Díky průběžnému harmonizování našich emocí je udržování zdravého životního stylu snazší.

Okamžitá pomoc při krizi

Jak jsme si řekli, Bachova terapie pracuje s emocemi a snaží se dovést člověka k rovnováze. A to není hračka. Nečekejte tedy, že se vaše problémy ze dne na den rozplynou. Sám Dr. Bach upozorňoval, že by člověk neměl květovou terapii soudit dříve, než po požití alespoň 3 lahviček. Nicméně, v Bachově terapii si na své přijdou i netrpěliví jedinci. A to díky krizovkám!

truchlící ženyPrvní směs, kterou Bach namíchal, byla právě Krizová esence, takzvaná Rescue Remedy. Původně v ní použil tři jednodruhové esence, dnes jich ale obsahuje hned pět. Bach jí potíral rány válečných veteránů a kapal ji na ústa lidem v bezvědomí. Krizovka má totiž pomáhat ve stavech fyzické či psychické nouze a zklidnění vypjatých emocí může přinést již během 10 či 15 minut. Právě tahle směs je dnes absolutně nejpopulárnější Bachovou esencí. Lidé si ji kapou při návalech vzteku, v těžkých životních situacích, při úrazech nebo šocích. Krizovky podávají také zvířatům. Ty dokáží zklidnit při převozech, před, během i po lékařských zákrocích, při zdravotních potížích i v případě jiných prožívaných „šoků“.

Funguje to vůbec?

pesPrávě na zvířatech se působení Bachovek dá vysledovat úplně nejlépe. Internet je plný diskuzí ohledně efektivity Bachovek. Jedni na ně nedají dopustit. Druzí jejich účinky sesazují na úroveň placeba. Adekvátní studie květových esencí bohužel zatím neproběhly. Dostupné jsou pouze výsledky ojedinělých testování na malém vzorku lidí s úzkostmi a na dětech s poruchou pozornosti. Působení Bachovek se v nich od placeba víceméně nelišilo. Tyto studie však nejsou dostatečné. Na důsledné a prokazatelnější prozkoumání se tedy stále čeká.3 Díky tomu tak otazníky přirozeně vyskákaly i v našich myslích. Umlčely je ale zkušenosti chovatelů zvířat, kteří jednohlasně popisují téměř okamžitou změnu chování. Podobné zkušenosti s rychlým a viditelným působením Bachovek jsme se doslechli také od rodičů malých dětí. U zvířat ani u dětí přitom o placebo efektu nemůže být řeč.

Jiný pohled na zdraví

joga Na Bachovu terapii se mnozí tvářili skepticky od samého počátku. Není se čemu divit. V době, kdy Bachovy esence vznikaly, lomcovaly světem technické pokroky. Bachův návrat k přírodě a jednoduchosti tak působil velice nekonvenčně a toto cejchování si jeho terapie nese i dnes. Zdraví totiž pro západní medicínu stále představuje především fungující tělesnou schránku. Lékaři vidí pacienty jako chodící symptomy či selhávající orgány, které je potřeba opravit. Co když tu jde ale o něco víc? Co když jsou symptomy jen fyzickým vyjádřením nějakého skrytého problému? Právě tyto otázky si kladl Bach, na jejich základně fungují i další alternativní léčebné metody a pomalu se dnes začínají vkrádat také do světa klasické medicíny.

Nemoc jako vychýlení z rovnováhy

pád mužDá se říct, že všechny holistické léčebné přístupy staví na společném přesvědčení, že nemoc je jakési vychýlení z rovnováhy. V tomto původním harmonickém stavu není onemocnění vůbec možné. Proto cesta k vyléčení vede právě skrze obnovu původního vyrovnaného stavu. V něm fyzické symptomy odezní a nemoc nenajde živnou půdu. V tomto ohledu se Bachova terapie shoduje s jinými alternativními přístupy jako je například homeopatie.

Konkrétně z homeopatické léčby sám Bach vycházel. Nebyl však spokojený s tím, že velká část homeopatických léků staví na živočišném či bakteriálním základě. Pídil se po jemnější cestě a co nejjednodušším systému, který budou moct lidé používat sami doma. Bez rizik a kontraindikací. Bez rozdílu věku či stavu. Přál si, aby o sebe lidé mohli sami co nejlépe pečovat.

Nejde ale o to, abyste hned vyhazovali všechny pilulky od lékaře oknem a zavrhli klasickou či jinou alternativní medicínu. Bachovy esence naopak tyto léčby krásně doplňují a podporují. Nejsou určené k tomu, aby léčily fyzické symptomy, ale aby harmonizovaly pacientovu psychiku, a on tak následně lépe reagoval na léčbu.

Odnož pod taktovkou Dietmara Krämera

Po smrti doktora Bacha jeho teorii převzalo a rozvíjelo mnoho doktorů a léčitelů. Patří mezi ně i Dietmar Krämer, německý léčitel.4 Vytvořil metodu, která odbourává problémy pacienta slupku za slupkou, až se dostane k hlubšímu problému.cibule Krämer přitom nahlíží i náš vrozený charakter a potenciál a způsob, kterým ho ve svém životě individuálně odžíváme, naplňujeme či potlačujeme. Svou teorii propojil s prací doktora Bacha a vytvořil asi nejkomplexnější systém k výběru vhodných kombinací esencí.

Naši Energii rostlin jsme vybrali pečlivě

logo Energie rostlinKdyž jsme se v Econea.cz rozhodli o zařazení Bachových esencí do sortimentu, ohromil nás široký výběr. Bachovky se u nás dají získat od mnoha výrobců, přičemž ty nejpopulárnější můžeme bez zdráhání přirovnat k velkým korporátům. Důležité procesy a komunikace v takových firmách neprobíhají na osobní bázi a navíc není vůbec jednoduché dohledat původ rostlin, které k výrobě esencí používají. Kvalita a transparentnost jsou pro nás zásadní, proto jsme se ubrali trochu jiným směrem. Konkrétně tím alpským. 🙂

Právě v tento moment se tak na regálech v našem skladu úplně čerstvě uvelebují Bachovy kapky s názvem Energie rostlin. Pevně za nimi stojí zakladatelka značky Lucie Marešová, která je (původně ještě se svou kamarádkou Olgou) vypátrala až v samém podhůří německých Alp.

55526955 534255777404001 3221109009666801664 o
Zakladatelka značky Energie rostlin, Lucie Marešová

U Bodamského jezera tam sídlí malá rodinná firma, která ji naprosto ohromila kvalitou i šetrností zpracování výsledných esencí. Majitelka firmy je lékárnice a kvítky sbírá vlastnoručně. Společně s rodinou je pak zpracovávají přesně podle prapůvodní receptury doktora Bacha a to tak, že mají až 10násobně vyšší množství aktivních látek než konkurenční Bachovky. Jejich květové esence se zkrátka nedrží při zdi. Koncentrace mateční tinktury se v nich pohybuje v rozmezí 1,5 – 7 %. Ostatní Bachovky, které jsme na trhu viděli, jí přitom obsahují běžně pouze 0,25 – 0,4 %. V podhůří Alp tak Lucie našla nezpochybnitelnou kvalitu, férový obchod a především soulad s přírodou. Zkrátka jí naplno prostoupila Energie rostlin. Tak se jmenuje i značka, pod jejímž jménem u nás dnes bodamské Bachovy esence prodává.

Unikátní ředění

extrakce Po smrti doktora Bacha zdědila práva na výrobu Bachovek jeho asistentka Nora Weeks. Podle dostupných zdrojů přidala k postupu výroby jedno ředění navíc. Tuto upravenou metodu dnes dodržuje většina výrobců. S květovými esencemi podle původní receptury doktora Bacha se tak dnes již téměř nesetkáte. Esence pod značkou Energie rostlin jsou však výjimkou. Dosahují až 10násobného podílu aktivních složek oproti konkurenčním Bachovkám a řadí se tak k unikátům.

Do začátku sáhněte po směsových esencích

krizová esence
Krizová esence v kapkách od Energie rostlin

Naše první oťukávání a seznamování s Bachovými esencemi proběhlo prostřednictvím směsových esencí. Jsou složené z několika (podle Dr. Bacha maximálně sedmi) jednodruhových a zaměřují se na konkrétní životní situace a emoce s nimi spojené. Věříme, že právě směsi jsou skvělými počátečními průvodci Bachovou terapií, proto jsme si na e-shop pozvali nejdříve právě je. Z jakých konkrétně můžete vybírat?

Pro vypjaté situace a neočekávané životní kotrmelce je stvořená již zmíněná Krizová esence. Patří k vůbec nejoblíbenější směsi a pro svou popularitu se vyrábí v mnoha variantách. Sáhnout můžete po kapičkách, které dostaly speciální podobu pro koně i pro domácí mazlíčky. Pokud se z nějakého důvodu vyhýbáte alkoholu, krizovky můžete lupnout do úst také v podobě pastilek nebo sacharózových perliček. Ty jsou velmi praktické například i při podávání kočkám přímo do tlamičky.

05fe77e94297dfa6b76f432e7c7e9ae8 Bachovy esence pro snadne uceni i zkousky bez alkoholu Energie rostlin
Energie rostlin Bachovy esence pro snadné učení
841f6105a2fcfa158ecea6b73b1adc4e Bachovy esence dobrou noc Energie rostlin
Energie rostlin Bachovy esence Dobrou noc a klidné sny

Alkohol jako konzervant není použitý ani ve směsích určených primárně pro děti. Jako konzervant v nich působí třešňový sirup. Ty je jen třeba po otevření uchovávat v lednici a zhruba do 6 týdnů zkonzumovat. Tyto pomáhají ke klidnému spánku a tyhle s učením a soustředěním.

Další směsové esence v našem sortimentu pomohou s nespavostí, k lepšímu soustředění při studiu i prácik nadhledu při životních turbulencích a přinesou také energii a radost do nové etapy života. Pro zvířátka se strachy a úzkostmi jsou pak určené tyto kapičky.

Pokud se rozhodnete Bachovky vyzkoušet na vlastní kůži, určitě očima prolétněte ještě pár závěrečných bodíků se zásadními informacemi. Tady jsou:

7 důležitostí, které byste měli mít s Bachovkami na paměti

krizovky pro zvířata
Krizovky pro psy a kočky Energie rostlin
 1. Jsou pro všechny. Užívat je mohou dospělí,  těhotné i kojící ženy, děti i zvířata. Nelze se jimi předávkovat a můžete je kombinovat s jakýmkoliv dalším způsobem léčby. Jedná se totiž o zcelička přírodní produkt bez syntetických příměsí.
 2. Dětem nebo citlivým duším často pomáhají rychleji. Řada terapeutů Bachových esencí potvrzuje, že dětem Bachovky pomáhají rychleji. Někteří to vysvětlují tím, že právě škvrňata mají blíže k rovnovážnému stavu těla a mysli.
 3. Uleví při krizi a pomohou i dlouhodobě. Dokáží ulevit při akutních emocionálních problémech, ale vhodné jsou i pro dlouhodobější používání. V delším horizontu nám esence mohou pomoci opustit negativní vzorce chování a vyšlapat cestičku k sebepřijetí a harmonii. Pokud Bachovkám dáte šanci, nelámejte nad nimi hůl po dvou dnech. Odborníci doporučují užívání alespoň 3 lahviček esencí v kuse.
 4. Nejvhodnější pro rychlé, snadné a komplexní užití je orální podání. Květové esence se obvykle užívají ve formě kapek. Ty aplikujeme po 3-5 kapkách do úst několikrát denně, případně je vypijeme smíchané s vodou či jiným nápojem. Kapkami si ale můžete i potřít ránu nebo je aplikovat na bolavé místo ve formě obkladu. Někteří si je přimíchávají také do tělového krému na vodné bázi.
 5. 87503022 774259540070289 4224677222738296832 o 2 e1597671033892
  Energie rostlin Bachovy kapky pro děti, bez alkoholu

  K sehnání jsou s alkoholem i bez. Mateční esence se mísí s pramenitou vodou a kvůli konzervaci také s alkoholem. Při užívání 3-5 kapiček již naředěné esence několikrát denně je množství požitého alkoholu zcela nepatrné a neohrozí ani těhotnou ženu a její miminko. Účinky Bachových esencí si tak opravdu mohou dopřát lidé všech věkových kategorií i zvířata. Pokud s alkoholem nechcete přijít vůbec do styku, vyrábí se také kapičky bez alkoholu nebo sacharózové perly. Případně si můžete kapky s obsahem alkoholu přidat do čaje s teplotou 50 °C. Alkohol se totiž s vyšší teplotou snáze vypaří (jeho bod varu je 78 °C, při nichž se vypaří „ihned“), zatímco voda není příliš horká, aby obsaženou energii rostlin narušila.

 6. Výběr správných esencí je základem úspěchu. Vyžaduje to vysokou míru vnímavosti a introspekce. Ať už si vybíráte Bachovky sami, nebo za pomoci odborného poradce, upřímné nahlédnutí vlastních emocí a pocitů je klíčové. Jen tak se k vám dostane přesně ta lahvička, která skutečně pomůže. Pokud řešíte konkrétní problém a přáli byste si individuálně namíchanou směs, nejlépe uděláte, když se obrátíte na odborníka.
 7. Esence nemají primárně nahradit lékařskou péči. Mohou ji ale krásně podpořit a ovlivněním naší psychiky urychlit uzdravování nebo ideálně propuknutí nemoci pomohou předejít. Může se vám tak stát, že po čase kapání Bachovek na pilulky na spaní či trávení začnete zapomínat, až je nakonec vysadíte zcela a budete v pohodě fungovat bez nich.

artem kovalev fk3XUcfTAvk unsplash Došli jsme až na konec dnešní poznávací výpravy. Doufáme, že jsme vám o těchto kapičkách zodpověděli nejzásadnější nejasnosti. Zda v jejich účinky uvěříte, nebo ne, je čistě na vás. V našem týmu Econea.cz nicméně vzbudily vlnu zvědavosti. Otevřenost k alternativám a skepsi k černobílému vidění máme zkrátka v DNA. 🙂 Nebojácně kapeme a testujeme jejich účinky na vlastní kůži. Můžete se proto těšit na další blogové články s osobními zkušenostmi. Pokud jste na Bachovky také zvědaví a rádi byste si jejich působení ozkoušeli na sobě nebo na vašich domácích mazlíčcích, na všechny lahvičky můžete proskočit tlačítkem dole pod článkem. A teď už se s vámi loučíme slovy Lucie Marešové, terapeutky Bachových esencí a zakladatelky značky Energie rostlin:

“Bachovky zafungují nejlépe, když je bude doprovázet uvědomování si sebe sama, osobní zodpovědnosti. Když si v dnešním instantním světě plném stresu najdeme čas i na duševní péči o sebe, čas na cestu k podstatě vědomí. Když budeme hledat cesty a způsoby, nikoli důvody, proč ne.”

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Třeba najdou v květových esencích ztracenou rovnováhu.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 7 x komentováno

 1. Úžasný a velmi zajímavý článek! Už jsem nad Bachovkami přemýšlela delší dobu (cca půl roku)… ale vy jste mě svým článkem přesvědčila, že to stojí za zkoušku.. ale jedině ty od Energie rostlin, protože to, jaké Bachovky jste vybrali je jednoduše BOMBA! 🙂 Děkuji

  1. Hezký den!
   Moc děkujeme za krásný komentář. Jsem ráda, že se Vám řádky hezky četly a že jste se k Bachovkám odhodlala. Jak píšu v článku, i pro mě je to nová zkušenost a zatím kapu s nadšením. 🙂 Budu ráda, když nám dáte za čas vědět, zda jste spokojená a zda Vám Bachovky Energie rostlin pomohly.

   Moc Vás zdravím,

   Tereza z Econea.cz

 2. Já jsem hledala nějaký podobný přírodní způsob, jak uvolnit mé dvě dcery, které se teď pilně připravují do škol – ta starší se učí na blížící se zkouškové období na vysoké škole ekonomické a mladší dcerka se zase s pomocí https://www.to-das.cz/ učí na příjmačky na střední školu 🙂 Určitě jim v pondělí bachovky koupím a uvidíme, jak jim to bude fungovat.

  1. Hezký den, Miriam.

   Jsme rádi, že Vás článek inspiroval k ozkoušení Bachovy terapie. Budeme rádi, když nám pak napíšete, jestli kapky pomohly a dcerkám přejeme u zkoušek i přijímaček hodně sil!

   Mějte se krásně,

   Terka z Econea.cz

 3. Dobrý den co můžete doporučit mám syna s ADHD a částečným autismem potřebujeme ,aby se více soustředil a zklidnil má poruchu pozornosti. A celkově se zpomalil a uklidnil. Nemáme žádnou retardaci mozecek nam funguje.Moc děkuji A budu se těšit na nějakou radu a doporučení popřípadě na míchání Bachovek přímo pro Nás.Dekuji Petra

  1. Krásný den, Petro,
   děkujeme za dotaz. Na roztěkanou mysl jsou určené kapičky Snadné učení a zkoušky. Nicméně, moc bychom Vám doporučili spojit se přímo se zakladatelkou značky Energie rostlin, Lucií Marešovou. Je to velice zkušená a empatická terapeutka Bachových esencí, poradí Vám a případně namíchá kapičky na míru. 🙂 Kontakt přikládám zde.

   Doufáme, že bachovky Vašemu synovi pomohou. Mějte krásné dny,

   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..