Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 6 min

Přírodní repelenty + jak si vyrobit ochranné olejíčky doma

Přírodní repelenty

Léto! Bosé nohy, rozevláté sukně a válení u vody. Ale také hejna hladových komárů a útoky mlsných klíšťat. Aby vám doslova nepili krev, je třeba se proti nim efektivně chránit. Nejčastější složkou běžných repelentů je však kontroverzní látka Diethyltoluamid (DEET). Co jiného se dá použít proti otravnému hmyzu? Začtěte se do 15+ tipů, jak odradit krvelačný hmyz přírodní cestou!

Co obsahují běžné repelentní přípravky?

Než si povíme o přírodních repelentech více, posviťme si na složení běžných repelentních přípravků. Proč nad ním nepřivírat oči?

Běžné chemické repelenty se obecně skládají ze dvou složek: Tou první je odpuzující účinná chemikálie, která musí být uvedena na etiketě. V další složce najdeme rozpouštědla, konzervační látky i pěnidla. Tyto látky už na etiketě najít nemusíme.

1

Repelent - sprej Účinné chemické látky v běžných repelentech

 • DEET neboli Diethyltoluamid: Biocid a také nejčastější složka běžných repelentních přípravků. V repelentních postřicích je často obsažený ve 100% koncentraci.
2

Není příliš vhodný pro děti. Pokud se bude aplikovat pod oblečením nebo na poškozenou kůži, může způsobit podráždění i kožní infekci. Je mírně toxický pro ptáky i ryby.

3
 • Permethrin: Syntetická sloučenina, která je toxická pro ryby, kočky, včely a bezobratlé živočichy.
 • Cyfluthrin: Další chemická látka, která se používá proti hmyzu a je také toxická pro ryby.
 • Pyrethroidy: Třída chemikálií, některé bývají spojovány s narušením endokrinního systému, jiné jsou klasifikovány jako možné karcinogeny. Jsou toxické nejen pro škodlivý hmyz, ale i většinu užitečného hmyzu (včely, vážky) a pro kočky i ryby.
 • 4

  Syntetické repelenty fungují tak, že vytvoří ochrannou bariéru z výparů, která maskuje náš skutečný pach. Tak jej hmyz nemůže rozeznat.

  V roce 2009 zjistil neurovědec Vincent Corbel, že DEET3 je neurotoxin. Blokuje enzym, který v buňkách centrálního nervového systému rozkládá toxiny. Kvůli tomu se toxiny kumulují a mohou likvidovat nervové buňky. DEET je také účinným rozpouštědlem plastů, vláken, kůže, barev a laků. Není vhodné ho používat v blízkosti vodních zdrojů, protože je toxický pro ryby.5

  👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
  👉 Očíhnout zelené poklady od Incognito
  👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

  Aplikace repelentu Jak správně aplikovat repelent?

  Informace o správné aplikaci najdete na etiketách jednotlivých produktů, obecně ale platí:

  • Repelenty najdete nejčastěji ve formě sprejů a lahviček s rozprašovačem. Produkty určené na kůži aplikujte na nechráněné části těla.
  • Vyvarujte se aplikaci na podrážděnou či spálenou pokožku a okolí očí a úst.
  • Repelent nevydrží celý den, je nutné aplikaci opakovat podle doporučení výrobce. Jeho účinnost může snížit i vyšší teplota, pot a déšť.
  • Základem je také správné oblečení: Čím více částí kůže budete mít zahaleno, tím budete pro hmyz menším lákadlem.
  👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

  Inspirujte se v přírodě

  Esenciální oleje

  V matce Přírodě najdete spoustu rostlin a látek, které hmyzu vůbec “nevoní”. Naopak lidským nosům lahodí a navíc vás ochrání před  svědivými štípanci.

  Taste esenciální oleje

  Když silice chrání před hmyzem a škůdci rostlinu, budou chránit i vaši pokožku. Všechny éterické oleje mají navíc antibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

  6

  Co na létavý hmyz?

  Létavý hmyz nemá rád esenciální olej z citronely. Smíchejte 23–30 kapek s 50 ml vody ve spreji, protřepejte a nastříkejte na oblečení. Směs protřepejte před každým použitím. Citronelu můžete nechat vonět také v aromalampě nebo v difuzéru. Komáři se vyhýbají také levanduli, citronové trávě, mátě a hřebíčku.

  👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

  Co na komáry a klíšťata?

  Použijte stejný recept, jen s esenciálním olejem z levandule. Čistý levandulový olej stačí nanést na kalhoty, boty nebo tričko před výletem do přírody.

  Hojivé oleje na hmyzí štípance

  K ošetření kousanců jsou nejlepší esenciální oleje z tea tree a levandule. Na kůži je můžete použít neředěné, jsou silně hojivé a antiseptické. Levandule také zmírňuje svědění.

  Hřebíček v citronu Přírodní finta na komáry

  Vám bude vonět, komáři a další létavý hmyz nad ní ohrnou nos: Rozkrojte citrón a zapíchejte do něj 10–15 kousků hřebíčku. Celé dílo můžete umístit na stůl v místnosti, kde se chcete hmyzu vyhnout. Účinnost je několik hodin, hejna hladových komárů vezmou zpátečku.

  Jak si vyrobit vlastní výzbroj do přírody?

  Máme pro vás recepty na domácí výrobu přírodních sprejů do přírody.

  Základní ochranný sprej s esenciálními oleji

  Na základní ochranný sprej

  7

  budete potřebovat:

  Postup:

  1. Do skleněné sprejové lahve přidejte éterické oleje a 1 polévkovou lžičku vodky nebo denaturovaného alkoholu. Dobře protřepejte, aby se oleje smíchaly s alkoholem.
  2. Přidejte ½ šálku destilátu vilínu virginského a dobře protřepejte.
  3. Pokud jej používáte, přidejte ½ lžičky rostlinného glycerinu, napomáhá smíchání.
  4. Přidejte vodu a znovu protřepejte.
  5. Naneste na pokožku.

  Před každým použitím dobře protřepejte, aby se zajistilo smísení olejů a vody/octa.

  Ochranný sprej s česnekovým olejem

  529d0ab8c996d33efc97aaba8a616d9e sprej 2

  Upíři, ale ani drobnější krvelační vetřelci nemají v lásce česnek. Na přípravu ochranného spreje s česnekovým olejem

  8

  budete potřebovat:

  • 30 kapek esenciálního oleje z pelargonie,
  • 30 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva,
  • 10 kapek esenciálního česnekového oleje,
  • 30 ml vysokoprocentního alkoholu,
  • 90 ml destilované vody.

  Postup:

  1. Naplňte sprej 30 ml alkoholu a 90 ml destilované vody.
  2. Přidejte 30 kapek oleje z pelargonie, 30 kapek oleje z cedrového dřeva a 10 kapek česnekového oleje.
  3. Zavřete uzávěr a dobře promíchejte.
  4. Před každým použitím dobře protřepejte. Sprejujte na oblečení a boty.

  hřebíček Ochranný sprej s hřebíčkem

  Na sprej do přírody z hřebíčku

  9

  budete potřebovat:

  Postup:

  1. Hřebíčky nasypte do lahvičky a zalijte alkoholem.
  2. Pro zvýšení účinku přidejte 10 kapek oleje z hřebíčku.
  3. Protřepejte a nechejte louhovat minimálně 3 dny, dokud repelent nezíská tmavě hnědou barvu.
  4. Stříkejte repelent pouze na oblečení od kolen dolů. Může barvit a nedoporučuje se tak na světlý textil.

  Ochranný olej s fenyklem a rozmarýnem

  Fenyklová semínka
  Fenyklová semínka

  Pro přípravu olejíčku do přírody z rozmarýnu a fenyklu

  10

  si nachystejte:

  • třezalku tečkovanou,
  • rozmarýn lékařský,
  • tymián obecný,
  • fenyklová semínka,
  • vratič obecný,
  • kvalitní rostlinný olej.

  Postup:

  1. Sušené bylinky vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte rostlinným olejem.
  2. Louhujte minimálně 2 týdny.
  3. Olej nakonec přeceďte přes plátýnko do lahvičky s rozprašovačem.
  4. Většího účinku docílíte, přidáte-li pár kapek éterického oleje (citronový, levandulový, mátový).
  5. Aplikujte každé dvě hodiny.

  Máte osvědčené domácí recepty, na které nedáte dopustit? Podělte se o ně v komentářích pod článkem. 🙂 Pokud na DIY kuchtění moc nejste, nezoufejte.

  Přírodní repelent Pořiďte si přírodní repelent či ochranný sprej bez škodlivé chemie

  Dnes jich seženete na trhu spoustu. Jsou bezpečné pro zdraví i přírodu. Za jaké z nich můžeme strčit ruku do hmyzu?

  Repelent vs. Ochranný sprej do přírody

  Mimochodem, s označením „repelent“ to není tak jednoduché, jak se může zdát. Podle legislativy se tímto názvem může honosit pouze přípravek s obsahem látky, která byla uznána jako biocid a má prokazatelné repelentní účinky. Většina přírodních přípravků na trhu používá směsi esenciálních olejů, které však jako biocidy uznané nejsou. Výrobci tak používají alternativní návzy jako „sprej do přírody“ či „ochranný sprej“ a tyto názvy jsme jako prodejci povinni uvádět i my.

  Celou řadu repelentních produktů najdete u britské značky Incognito. Jejich univerzální přírodní repelent ve spreji funguje proti komárům i klíšťatům a najdete ho v 50ml nebo 100ml variantě. Je 100% přírodní a účinný proti komárům, klíšťatům, muškám, ovádům, blechám, vosám i včelám. Chrání proti všem druhům hmyzu i proti moskytům přenášejícím viry zika, malárii, dengue a chikungunya. Je vhodný pro miminka od 6 měsíců věku. Je kompletně biorozložitelný a lze jej použít i jako domácí repelent pro psy, kočky a další zvířata.

  Před cestou do přírody vyzkoušejte od značky Incognito také repelentní tuhý krystalový deodorant, repelentní roll-on deodorant nebo repelentní vlasový a tělový šampon. Na odhánění hmyzu doma nebo při kempování vám poslouží jejich repelentní vonné tyčinky nebo repelentní osvěžovač vzduchu.

  Účinný repelent proti komárům a klíšťatům MozziWatch k nám nově přijel z Estonska. Vyrobený je udržitelnými postupy a obsahuje účinnou látku Citriodiol, která má jako jediná přírodní sloučenina registraci na území Evropy a Spojených států coby biocid s prokazatelně repelentními účinky. Zároveň se pyšní certifikací od Ecocertu coby surovina, která splňuje normy COSMOS pro BIO a přírodní složky.

  Efektivní sprej neobsahuje diethyltoluamid (DEET), insekticidy, ani GMO suroviny a je vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti od 6 měsíců.

  Skvělý ochranný sprej do přírody vyrobili také v Officina Naturae. Je v BIO kvalitě, snadno se vstřebá a zajistí spokojenější výlet do přírody i klidné letní večery. Komárům nevoní italská rostlinka Nepeta cataria s krásným českým názvem Šanta kočičí. Její sílu podporuje směs esenciálních olejíčků v čele s mátou, hřebíčkem a citronovou trávou. Vyladěná receptura je vhodná i pro děti od 3 let.

  Vůni tělového olej Anti Mosquito od značky Kvitok nemají v lásce klíšťata, komáři ani vši. Hmyz odradí nimbový olej, éterické oleje z levandule, citronely, citronu, máty a pelargonie. Olej zároveň zmírňuje svědění a zklidňuje poštípaná místa. Je vhodný pro děti od 3 let.

  Pro děti od 2 let věku sáhněte po dětském ochranném oleji od Kvitku s nimbovým olejem v bio kvalitě a levandulovým éterickým olejem. Působí antibakteriálně a napomáhá hojení pokožky.

  Ochranný olej ve spreji od laSaponaria je 100% přírodní a rychle se vstřebává. Hmyz odežene karapa guayanská, citronela, čajovník, eukalyptus a levandule. Je vhodný pro děti od 3 let. Pozor, na klíšťata je však krátký.

  Ochranný tělový olej od Eco Cosmetics
  je 100% přírodní, 95% složek je v bio kvalitě. Tento repelent voní po skořici s náznakem citrusů. Obsahuje esenciální olej z eukalyptu a jojobový olej, který opečuje vaši pokožku. Je vhodný pro děti od 3 let. Ani tento přípravek však nepůsobí na klíšťata.

  Ochranný sprej do přírody umíchali čeští Nobilis Tilia. Nemastí, zklidní podráždění a díky jemné 100% přírodní receptuře s certifikací kvality CPK je vhodný i pro ženy v očekávání a děti od 3 let. Chrání směsí éterického oleje z levandule, citronely a kadidlovníku, která lidským nosům krásně svěže voní.

  Na túry i k vodě se hodí také opalovací krém SPF 30 od Eco Cosmetics. Vůně obsažených esenciálních olejů je nepříjemná pro bodavý hmyz. Po aplikaci oleje hmyz nerozpozná přirozenou lidskou pachovou stopu a nechá vás v klidu slunit.

  Klíště ve zvířecí srsti Co pomáhá proti klíšťatům a parazitům u psů a koček?

  Pokud je na repelent Incognito u vašich mazlíčků už pozdě, ale rádi byste se škůdců zbavili, na hubení blech, klíšťat, vší a roztočů použijte Catz&Dogz Tulis minerální přípravek na hubení parazitů a hmyzu. Ten pomůže vyhnat z kožichů i pelíšků nevítané hosty. Prášek je zcela nezávadný a bez toxických látek.

  Catz&Dogz Tulis - Minerální přípravek na hubení parazitů a hmyzu Tulis od Catz&Dogz je zcela přírodní a velmi účinnou
  Catz&Dogz Tulis Tierra Verde

  Proti parazitům bojuje mechanicky pomocí ostrých mikroskopických krystalků křemíku ve složení, které narušují pokožku hmyzu. Ten pak vysychá a hyne.

  A jak se používá? Posypejte práškem všechna místa, kde se hmyz vyskytuje (psí pelechy, přepravky i srst zvířat), a nechejte působit alespoň 48 hodin. Pro maximální účinnost postup opakujte po dobu minimálně 2 týdnů.

  rodion kutsaev rPz96Kdsmok unsplash

  Ať už si pro svoje cesty přírodou vyberete esenciální oleje, domácí ochranné oleje nebo kupované rostlinné repelenty, vězte, že jste svou přírodní volbou udělali zelený krůček k udržitelnosti a zdraví. Vaše kůže, nervový systém, ryby i životní prostředí vám za něj poděkují.

  Prosíme, sdílejte přírodní tipy, co nevoní krvelačným bestiím:

  Nejoblíbenější zelené poklady

  Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

  4021457639014 ezgif.com webp to jpg converter 1 Až 48hodinová ochrana při sportu i ve městě s přírodním BIO deodorantem ve spreji Lavera.Omrknout
  Navrh bez nazvu 14 Extra jemné pěnivé měsíčkové mýdlo Sonett pro dětičky a dospěláky s citlivou pokožkou.Očíhnout
  Navrh bez nazvu 15 Barevné i bílé prádlo si vezme do parády koncentrovaný prací gel z kaštanů Natasha s vůní levandule.Omrknout
  Navrh bez nazvu 16 Pro ještě bezpečnější něžné chvilky s přírodním lubrikačním gelem Goliate v BIO kvalitě.Očíhnout
  Navrh bez nazvu 17 Rostlinný silikon s Amlou od laSaponaria zkrotí rozlítané háro, dodá mu lesk a podpoří zdravý růst vlasů.Omrknout
  Navrh bez nazvu 18 O léto bez štípanců a bzučení u ucha se postará osvěžovač vzduchu Sbohem komáři od Rozvoněno.Očíhnout

  Kratší verze článku od Kateřiny Kang vyšla na blogu Econea.cz 20. 8. 2020.

  Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

  Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

  1. Dobrý den, přišla jsem se inspirovat, místo toho jsem se vcelku „pobavila“.
   Že přeložíte „grain alcohol“ jako obilný alkohol bych ještě pochopila (i když si myslím, že pár kliknutími v síti se dá zjistit, že se takto označují destiláty s velmi vysokým podílem alkoholu), ale že si máme namíchat repelent s „½ šálku přírodních lískových oříšků“, tomu vůbec nerozumím – někdo si přečetl zběžně návod v angličtině a ze spojení „witch hazel“ (což opět pár kliknutími zjistíme, že se jedná o vilínový hydrolát) utvořil „hazelnuts“ a domníval se, že se oříšky rozpustí…? Nebo autor zadal webovou stránku s recepty v angličtině do překladače, okopíroval překlad do článku a ani se nenamáhal po sobě článek přečíst? To jste asi mohli rovnou nechat originální recept v angličtině… přešla mě chuť se inspirovat:(

   1. Dobrý den, Hanko,

    děkujeme za Váš komentář a za upozornění. Máte pravdu, do jednoho z uvedených DIY receptu se nám omylem vloudila chyba. Recept upravíme na složení s destilátem vilínu virginského. Originály receptů vždy dáváme do citací, takže věřím, že k žádné mýlce nedošlo. Snad na náš blog kvůli jednomu omylu nezanevřete. 🙂
    Krásné jarní dny Vám za celou Econea.cz přeje Katka.

  2. Bohuzel jsem se zde nikde nedocetla co proti blecham a klustatum jako prevenci. Ponevadz i obojky ktere se tvari jako prirodni jsou plne jedu a jsou karcinogeni. Jako obojky bio band obsahuji 2-ethylhexyl diphenyl fosfat. Zmineny prasek bych urcite nekupovala ponevadz skodi jinemu hmyzu, vcetne vcel!!! Tak jako krystalky rozriznou kliste ci jineho parazita, take vcelky a jiny uzitecny hmyz. Zitra jdeme s pejskem k homeopatovy tak snad verim ze neco poradi, ponevadz levandule i citronela je dost pro psy aromaticka a pes ma zachvaty kychani.

   1. Dobrý den, Veroniko,
    děkujeme za Váš komentář. S obojky atd. máte naprostou pravdu. I u „repelentů“ je to dost těžké, většina je opravdu se škodlivou chemií, dokonce i ty, které se tváří jako přírodní, takže je skvělé, že si na ně dáváte pozor. Alternativou jsou především éterické oleje, většinou s nimi zvířátka nemají problém. Zkoušela jste i menší koncentraci, když má záchvaty kýchání? Nebo naředit éterický olej nosným olejem? Pokud má Váš homeopat nějaký nápad, tak jedině dobře, stejně jako u lidí je citlivost velmi rozdílná. Nově máme esenciální olej z pelargonie vonné (geranium), která se do receptů DIY přírodních repelentů také používá.
    Co se týká prášku proti parazitům od Catz&Dogz, tak asi ano, může škodit i jinému hmyzu, ale nepřijde nám to jako problém, když je určený výhradně na čistění pelíšků a domácích zákoutí našich čtyřnohých miláčků, kde se užitečný hmyz nepohybuje.
    Máte ještě nějakou otázku?
    Jsme Vám k dispozici. Za celou Econea.cz přeje krásný den Katka.

  Diskuse a zkušenosti

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..