Diskuze a zkušenosti: 1 komentář Přečtete za: 6 min

Jak na ekologické kempování, abyste neotrávili tábořením les

ekologické kempování

Turisté, cyklisté, horolezci a vodáci jsou v létě v plné polní. Stany praskají ve švech. Jak to udělat, abyste přírodě nezkřivili ani stéblo? Dnes se podíváme na eko produkty, které můžete bez obav používat v kapradí i v lesní tůni.

Eko mýdla & eko šampony na vlasy

austin kehmeier k 7Z5z5 Q unsplashPo celém dni v přírodě dá člověk za sprchu nebo koupel cokoli. Ne vše jde ale vylít do lesa, natož do vodních toků. Škodlivá chemie by mohla v panenské přírodě napáchat paseku. V případě, že se chcete vyvarovat nešetrných látek, ale naopak zvolit ty 100% přírodní, máme pro vás pár tipů. Čím se můžete bez obav mýt přímo v lese?

Eko mýdla Hydrophil

c791601d8315030a3576f74779b11fa8 HYD lavendel seife deu 2019
Mýdlo Hydrophil

Právě s úctou k vodě vznikla tato německá značka. Proto na ochranu vody myslí při výrobě i používání. Mýdla obsahují olivový, kokosový a slunečnicový olej a olej z bambuckého másla. Samé 100% přírodní ingredience. Mají variantu s vůní levandule nebo s vůní citronové trávy.

Eko mýdla Koukol

92b97d1a0e18e5a2cd3b0835cf1d174c 114 1 kolomejdlo dub umyvadlo www
Eko mýdlo Koukol

Jsou jako stvořená pro vandry a dovolené v přírodě. Do divočiny můžete vzít všechna z nich, nejpraktičtější jsou kulatá s názvem Kolomejdla. Nahradí totiž sprcháč, šampon i pěnu po holení. Opečují vás jojobovým olejem a bambuckým máslem. Zlaté české ručičky vytvořily verze s řebříčkem nebo dub a ořešák.

👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Eko mýdla Mýdlovar

Duhové mýdlo mýdlovar
Duhové mýdlo Mýdlovar

Do krosny můžete přibalit i voňavé mýdlo české značky Mýdlovar. Jejich produkty jsou citlivé k ekzematické pokožce, vhodné i pro děti a oblíbené také u pánských členů výpravy. Duhové mýdlo pro všechny typy pokožky, skořicové s vůní perníku (pozor, není dezert!) nebo květinové mýdlo s neroli se o vás postará stejně, jako byste byli v lázních. Mýdlo z vás po celém dni smyje nejen uzenou vůni z táboráku, ale hydratuje pokožku a jemně ji provoní.

TIP: K uchování a převážení mýdla využijte praktickou cestovní krabičku na mýdlo, kterou vám budou i veverky závidět.

Sprchové gely a šampony od Tierra Verde

987555f1cba35b4863ec16d37f094ef2 TV 4452
Eko šampony Tierra Verde

Jak už nejspíš víte, Tierra Verde přišla s vlastní řadou přírodní kosmetiky (více jsme psali na našem blogu tady). Jejich sprchové gely a šampony jsou účinné díky bázi z mýdlových ořechů, obsahují přírodní silice v bio kvalitě, mají optimální pH pro pokožku i certifikaci Eco Garantie. Na cesty se vám bude hodit 230 ml balení v zero waste skleněném obalu. Zkušený cestovatel ho v batohu obalí do ručníku nebo utěrky a vyrazí. Vybrat si můžete:

TIP: Až se vrátíte z dovolené domů, můžete skleněný dávkovač doplnit z ekonomicky výhodných rodinných balení (1 l nebo 5 l).

Přírodní tuhé šampony, mýdla a pasty od Lamazuny

tuhý šampon
Tuhý šampon pro mastné vlasy Lamazuna

Tuhá kosmetika je na cesty neskutečně praktická. Proto si neodpustíme zmínku o voňavé a čistě přírodní kosmetice z Francie. Do batůžku můžete přibalit šampon pro mastné, normální i blond vlasy, nebo tenhle proti lupům. Při výstupu na kopec se může hodit tuhý deodorant s jemnou unisex vůní. Pot a nános dobrodružného dne pak můžete šetrně smýt tuhým mýdlem na čištění obličeje. Tohle vyhovuje citlivé pleti, toto ocení pleť mastná a konečně tady najde své mýdlo pokožka „normální“.

Přírodní mýdla a drogerie Ecodis

Ecodis univerzální gel
Ecodis univerzální mýdlo

Francouzská značka Ecodis vám vyrazí dech nejen svým složením, ale i ekologickými obaly. V jejich sortimentu najdete celou škálu produktů, které využijete na osobní hygienu i čištění kempingového nádobí. Jednou z hlavních výhod jejich prostředků je univerzálnost. Jak dobře víme, batohy nejsou nafukovací a ušetřené místo se hodí vždycky. Ecodis univerzální mýdlo můžete použít na mytí rukou, na sprchování, čištění, ale i praní oblečení. Jejich aktivní uhlí v prášku vyčistí vaši pleť i zuby. A takové balení marockého jílu Anaé poslouží jako šampon i pleťová maska v jednom.

TIP: Kdybyste si chtěli v přírodě vyprat, koncentrované prací gely Mulieres mohou klidně i do potoka, jak píše Zelený kat.

Eko zubní pasty v tabletkách

Eko pasta v tabletkách O zuby je třeba pečovat pořád, stan nestan. Abyste si práci s čištěním vašich tesáků trochu ulehčili, vyzkoušejte zubní pasty v tabletách. Ben & Anna zubní pasta v tabletách bez fluoru se postará o vaše zuby a dodá vám po ránu svěžest, kterou oceníte vy i vaši spolutáborníci.

Jak na to? Stačí tabletku rozkousat mezi zuby a vzniklou pěnou čistit zuby tak, jak jste zvyklí. Poté vyplivněte a propláchněte ústa vodou.

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od You & Oil
👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria
👉 Očíhnout zelené poklady od Hydrophil
👉 Tip: Podívejte na výrobky Ben & Anna
👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres

Eko kosmetika na cesty

Sbalte si s sebou i drogerii, která lesu neublíží. Vybírejte 100% přírodní produkty, kterých se nezalekne ani mraveneček.

Eko deodoranty

Deokrystal Purity Vision
Deokrystal

Česká firma Purity Vision nabízí celou řadu přírodních produktů, kterými se bez obav můžete zkrášlovat i v mechu a kapradí. Na náročné túry vás ochrání Deokrystal, 100% přírodní deodorant, který potlačuje tělesný pach a přitom vám neucpe potní žlázy. Praktický obal je navíc na cestování ideální, během horkých dnů se vám díky němu Deokrystal nerozteče ani nerozdrobí.

Speciálně pro pánské osazenstvo výpravy byl vyvinut pánský deodorant od LaSaponaria s konopím a šalvějí. Zabrání nežádoucímu zápachu, nezanechává stopy, blokuje množení bakterií a pokožku jemně provonění eukalyptem.

laSaponaria Pánský deodorant ve spreji s konopím BIO
LaSaponaria Pánský deodorant ve spreji

Přírodní krémy a oleje na pleť

Purity Vision vanilkové máslo Rozmazlovat se můžete růžovým pleťovým olejem, který vám pleť po náročném dni zregeneruje, vyčistí a jemně provoní. Suché pokožce udělá dobře nadýchané tělové máslo s univerzálním využitím. Purity Vision nabízí mnoho novinek. Hýčkejte se třeba růžovým máslem nebo sladkou vůní vanilky ve vanilkovém másle.

Eko přírodní repelenty

dominik jirovsky re2LZOB2XvY unsplash

Pot a prach z cest už jste ekologicky smyli, své opečovávací kolečko máte za sebou. Je ale dost možné, že i po sprše budete lákadlem pro komáry a další hmyz. Jak se chránit zdravým a “zeleným” způsobem? Pomohou vám přírodní eko repelenty, můžete si vyrobit vlastní, nebo si je pořídit.

Eko dezinfekce

kevin erdvig BdfHZ4LH11A unsplash

Nejen do měst a dopravy je dobré mít s sebou v současné situaci přírodní dezinfekci. Na výletě nebo čundru se hodí mít po ruce eko dezinfekční prostředek, když jsou voda i mýdlo v nedohlednu. Vyberte si takové, které jsou 100% přírodní pro zdraví lidí i planety.

Econea taháček pro pohodové kempování

Balení zavazadla na kempování Než si začnete balit zavazadlo plné voňavých a přírodních produktů, pojďte si krátce shrnout i základní pravidla pro přespání pod stanem a kempování v přírodě. Ochrana přírody totiž nespočívá jen v tom, co máte sbalené s sebou, ale také v tom, kde se pohybujete a jakým způsobem trávíte v přírodě čas.

Co se týče stanování, můžete se setkat se dvěma základními pojmy:

  • Táboření = souhrn činností, které umožňují vícedenní pobyt v přírodě spojený s přenocováním obvykle ve stanech.
  • Bivakování = přespání v přírodě za použití podložky a spacího pytle, narozdíl od stanování se počítá s tím, že místo noclehu opustíte druhý den ráno bez známek pobytu.

Kde můžete v Česku stanovat?

Táboření v noci

V České republice můžete postavit stan na vyhraněných místech. Jsou to oficiální kempy a místa určená orgánem ochrany přírody. V soukromých lesích nebo na loukách stanovat můžete jen se souhlasem majitele.

Ještě než vyrazíte do přírody, je dobré vědět, kam se vůbec chystáte. Tak si můžete dopředu zjistit, o jaký pozemek se jedná a zda se na místě skutečně smí nebo nesmí tábořit.

K pohodlnému stanování vám pomohou i praktické aplikace (např. BezKempu, Camping.info, Park4night), kde si můžete dohledat informace ohledně kempů a ubytování a specifikovat je podle svých požadavků. Dohledáte tam vhodné kempy pro stanování s dětmi nebo třeba kde je možné stanovat u řeky.

Kde je zakázáno v Česku stanovat?

Možná máte pocit, že složit hlavu ve stanu můžete v přírodě prakticky kdekoliv. Není tomu tak. Zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje táboření v národních parcích, přírodních rezervacích i CHKO mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody.1 S pojmem “táboření” ale můžeme narazit, protože jej zákon přesně nespecifikuje.

Noc pod širákem

Noc pod širákem Bivakování, noc pod širákem, hamakou, nebo jen tak ve spacáku? Tímto způsobem lze v Česku přespat skoro všude. Výjimkou mohou být některé přírodní rezervace či chráněné krajinné oblasti, kde může být na určitých lokalitách zakázané pohybovat se mimo vyznačené trasy.

Jednotlivé lokality u nás mohou mít odlišné zákazy. Zatímco v Českém Švýcarsku je zakázáno nocovat na vyhraněných místech, Šumava je benevolentnější a najdete v ní nouzová nocoviště. Je dobré konkrétní místa vždy před cestou omrknout.2

Kempování na divoko

Výhled ze stanu Kempování na divoko neboli “wild camping”  je táboření mimo kempy a zajištěná stání. Může se jednat o pole, místo u rybníka, pláž nebo louku. Čas strávený mimo “civilizaci” má své kouzlo. Je třeba ale dodržovat základní pravidla a v neposlední řadě dobře vybírat lokalitu, abyste neporušovali zákon.

Zákonná ustanovení pro kempování na divoko se mohou v Evropě dost lišit, je třeba u konkrétní země rozlišovat, zda je tento druh kempování zakázaný, povolený nebo tolerovaný.3

Kde je možné rozdělat oheň?

Oheň v přírodě Pokud stanujete na soukromém pozemku, je třeba mít k rozdělání ohně souhlas majitele. Jinak platí, že oheň můžete rozdělat jen na místě k tomu určeném a ne blíž než 50 metrů od hranice lesa. Dbejte také na dostatečnou vzdálenost ode všeho, co by se mohlo vznítit.4

Řiďte se ale i selským rozumem a aktuálními podmínkami. Pokud je období sucha, rozdělávat oheň nemusí být zcela bezpečné. Nebezpečí šíření ohně hrozí i v blízkosti budov. Riziko požáru je v těchto případech velké a málokdo z nás má dostatek zkušeností, abychom zvládli oheň v přírodě uhlídat.

To, co platí o stanování a táboření u nás, nemusí nutně platit u našich sousedů a dalších států. Zatímco některé země mohou ke kempování přistupovat benevolentněji, jiné mohou být o poznání přísnější. Zjistěte si tak dopředu dostatek informací. Kdo je připraven, není překvapen!

Co si sbalit s sebou do přírody?

alice donovan rouse z9F yK4Nmf8 unsplash Připravili jsme si pro vás i praktický seznam na výpravy do přírody. Bude se vám hodit, ať už plánujete tábořit sami nebo s dětmi:

Přejeme vám hodně kilometrů v nohou, zdolané kopce, dechberoucí výhledy, osvěžující koupačky, krásné východy a západy slunce a co nejméně otravného hmyzu. Tak kam to bude?

Prosíme, sdílejte tipy na ekologické stanování, které ocení dobrodruzi i obyvatelé lesa:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

Diskuze a zkušenosti: 1 komentář

  1. Dobrý den, Ondro,
    moc děkujeme za praktický komentář zkušeného strážce přírody. I za tipy, kde jdou tyto outdoorové lopatky sehnat. Děkujeme, že jste nám rozšířil obzory. Lopatku přidáme do seznamu. Hodně radosti a více uvědomělých turistů v přírodě přeje za celou Econea.cz Katka.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..