Přečtete za: 5 min

Zelený kat a koncentrovaný prací gel Růžová zahrada od Mulieres

zelenykat blog

Jestli to myslíte se zdravým životním stylem a netoxickou péčí o pokožku vážně, dřív nebo později dojde i na kompletní výměnu všech pracích a uklízecích prostředků. Nebo to přijde s narozením dětí, což byl třeba můj případ. Jelikož máme v rodině atopický ekzém, který se čas od času objevoval i u mě, dávala jsem extrémní pozor na všechno, co přicházelo do kontaktu s pokožkou dětí. Je to už víc než deset let zpět, takže výběr byl daleko menší než dnes. Začala jsem celými mýdlovými ořechy, po pár letech přešla na DIY prací sliz a nakonec jsem si začala užívat komfortu již hotových netoxických a přírodních pracích gelů. Musím přiznat, že mi ořechy ani slizy moc nechybí. 🙂

Hlídejte si složení

peter oslanec Mu6RjGUzrQA unsplash 1
U ekodrogerie si vždy hlídejte složení

Pokud chcete jít “línou” cestou hotových pracích gelů také, musíte začít řešit složení ještě trochu víc než v případě kosmetiky. Ekodrogerie totiž nepodléhá tak přísným předpisům ohledně uvádění složení na obalech. U kosmetiky najdete na obale kompletní složení a stačí si jen dohledat, jestli jsou uvedené složky pro vás akceptovatelné. Výrobci drogerie (prací gely, prostředky na nádobí, čisticí přípravky,…) to tak přísné nemají a kompletní a podrobné složení uvádět nemusí. Naštěstí to už některé přírodní značky pochopily jako prostor pro konkurenční výhodu a na produktech ho najdete.

To je třeba případ právě pracího gelu Mulieres. Dostala jsem k dispozici i datový list. To je dokument, kde musí být uvedeno kompletní složení. Pokud máte pochybnosti, tak se po něm shánějte. Až na malé množství glycerinu a octa ve složení na etiketě nic nechybí.

U netoxického praní máte v podstatě na výběr jen ze dvou možností. Buď jsou přípravky na bázi nějakého mýdla (nejčastěji olivové nebo kokosové) nebo mýdlových ořechů. Osobně dávám přednost mýdlu, protože mi voní i samotné čisté a při použití na bílé prádlo mám z mýdla lepší pocit.

Dostatečně jemný i pro pokožku

83daab6713dda94b03b4814fac3a31df mulieres 087 DSC1725
Prací gel Růžová zahrada

Testovala jsem prací gel Mulieres ve verzi Růžová zahrada. Je certifikovaný Ecocert a Vegan Society, takže ohledně složení nebo etiky výroby si starosti dělat nemusíte. U produktů, kde se nemůžete podívat sami do výroby nebo se více seznámit s výrobcem, jsou certifikace vlastně jediná záruka, že vše běží tak, jak je deklarováno. Ale mám na mysli mezinárodní certifikáty jako je právě třeba Ecocert, lokální certifikace mohou být “spřátelené” s některými místními hráči a jejich nezávislost je pak trochu diskutabilní. I přírodní kosmetika a ekoprodukty jsou pro hodně subjektů hlavně byznys, takže obezřetnost je rozhodně na místě.

Prací gel Mulieres je na bázi olivového mýdla. Vlastně obsahuje jen vodu, olivové mýdlo, trochu glycerinu a octa, levandulový extrakt a parfemaci z éterických olejů. Pokud se vám zdá, že něčím takovým si klidně můžete umýt i ruce nebo tělo, tak se vám to zdá správně. To je ostatně podstata non toxic praní – nepoužívat nic, co by bylo jakýmkoliv způsobem zatěžující nebo dráždivé pro pokožku. Pro mě je ještě důležitý aspekt, že tento prací gel nezatěžuje životní prostředí a je perfektně biologicky odbouratelný. Na ruce jsem ho vyzkoušela a přestože mám trochu podrážděnou pokožku z momentálního častého “koronamytí”, tak nijak neprotestovala. Pocit po umytí nic moc, udělá to takový trochu povlak, takže zůstanu u mýdla v kostce. 🙂 Ale pokud si na dovolenou omylem zabalíte jen prací gel a bude to zrovna Mulieres, jste v pohodě. 🙂

Tuto vlastnost samozřejmě ocení nejen atopici, osoby s reaktivní pokožkou a milovníci životního prostředí, ale hlavně maminky malých dětí. Při současné skoro až epidemii kožních problémů u dětí je non toxic praní téměř nutnost a lépe s ním začít hned a případným problémům předejít, než pak muset řešit vše najednou.

👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres

A jak pere?

mulieres 101 DSC1829
Prala jsem vlnu i bavlnu

Balení obsahuje podle doporučení 37 pracích dávek, takže jedno praní vyjde cca na deset korun. Já mám pračku na 7 kilogramů a prací prostředky dávkuji od oka, což je informace k nezaplacení. V tomto případě jsem si dávala pozor a dávala cca 1,5 víčka gelu. Prala jsem jak bavlnu, tak vlnu a na oboje gel fungoval krásně. Aviváž nikdy nepoužívám, v tomto případě výrobce tvrdí, že by ani nebyla potřeba. Musím souhlasit, vlna byla po vyprání krásně hebká, nadýchaná a měkoučká. Syntetiku doma nevedeme, ale předpokládám, že by zvládl bez problémů i ji.

Co se týče prací schopnosti, na běžné praní úplně stačí, silně zašpiněné prádlo (bláto, zbytky jídla atd.) už doma moc často nemáme, ale ze zkušenosti na to nestačí skoro žádný přírodní prací gel a je třeba to vyčistit v ruce nebo namočit do perkarbonátu.

Vůně přírody

2d7ca5c36af033a0971987c707383d8f mulieres 093 DSC1765
Upřednostňuji vůni kytek

Velké téma u přírodního praní jsou vůně, protože nás zajíček z reklamy přesvědčil, že prádlo přece musí vonět tak, že vás to málem zadusí a vůně vydrží i po týdnu intenzivního nošení nebo měsíci ve skříni. Mimochodem, ta vůně, které říkáme “vůně vypraného prádla” nemá s čistotou nic společného. V minulosti se do mnoha prostředků péče o domácnost přidávalo pižmo. Právě to dalo vzniknout charakteristickému pachu, který si s praním a čistotou asociujeme. Ano, totéž pižmo, co se dříve získávalo z kabara pižmového, který je kvůli tomu na pokraji vyhubení. Teď už je chráněný, ale pižmo (ona vůně, známá také jako mošus) se používá stále, jen se vyrábí synteticky. Nevím, jak vy, ale já nemám chuť, aby moje prádlo nebo cokoliv jiného vonělo po výměšku pachových žláž nějakého zvířete. Takže před všemi “clean” vůněmi upřednostňuji staré dobré kytky.

Prací gely Mulieres
Prací gely Mulieres

Prací gel Mulieres najdete ve verzi Růžová zahrada, Severský les, Svěží citrus nebo zcela bez vůně. Pokud vám jde opravdu o naprosto hypoalergenní prací gel, zvolte verzi bez vůně, tedy bez éterických olejů. Pokud vám éterické oleje nevadí, vyberte dle sympatií, ale nečekejte vůni, která vás porazí. Po vyprání prádlo trochu voní. Jakmile uschne, je aroma téměř pryč a prádlo voní skutečně jen čistotou, takže prakticky vůbec. Toto ale není chyba Mulieres, lépe to prostě neuděláte. Pokud se vám někdy dostane do ruky čistě přírodní prací gel, po jehož použití prádlo zůstává výrazně voňavé, opravdu si vyžádejte výše zmíněný datový list a asi budete dost překvapení, co všechno se dá pod slůvko “přírodní” schovat.

Mulieres to myslí vážně

Obaly mají rozložitelné a kompostovatelné
Obaly jsou rozložitelné a kompostovatelné

Mulieres zaujme na první pohled kartonovými obaly. Značka vznikla v Estonsku, ale podle množství jazykových mutací webu má daleko větší ambice. Velmi sympatické je, že biodegradabilitu berou skutečně vážně. Nestačí jim, že produkty můžete klidně vylít někde v lese, aniž byste přírodě uškodili, ale můžete tam vyhodit i obal. Tedy ne, že byste to měli dělat, pěkně ho hoďte na kompost nebo zrecyklujte. 🙂 Ale až se budete balit na opuštěný ostrov, který si nechcete zaplavit odpadky, máte žhavého kandidáta. Odvrácenou stránkou tohoto snažení je jednak to, že takové obaly jsou stále docela nákladné, takže se samozřejmě promítnou do koncové ceny produktu, jednak největším producentem všech obalů, a tedy i těch eko, je Čína. Takže tu máme velmi pěkný ekologický produkt s velmi diskutabilní uhlíkovou stopou, protože ani moc oliv v Estonsku nevypěstujete. Ekologický a lokální jsou často dvě různé věci a občas se musíme rozhodnout, co z toho je pro nás důležitější. Na to neexistuje jedna správná odpověď, tu si v kontextu svého života musíme najít sami.

Verdikt

Pokud jedete v netoxickém praní a preferujete hotové produkty, tak vás prací gel Mulieres v ničem nezklame. Co se týče ceny, tak je srovnatelný s podobnými produkty, třeba těmi od Sonett. V porovnání právě se Sonett vás prací dávka u Mulieres vyjde dokonce o trochu levněji.

Pokud zatím váháte, jestli máte dát přírodnímu praní šanci, tady je pár doporučení.

Vyzkoušejte Mulieres, pokud:

  • 9965e79eccd74b1b4d5983036473843b mulieres 066 DSC1581 Máte vy nebo někdo z rodiny citlivou pokožku, kožní problémy nebo ekzémy a chcete eliminovat všechny dráždivé vlivy.
  • Máte miminko nebo malé dítě a nechcete jeho pokožku vystavovat dráždivým chemikáliím, kterých jsou běžné prací prostředky plné.
  • Chcete přejít na přírodní péči o domácnost a hledáte user-friendly produkty.
  • Potřebujete prací gel, kde nebudete muset řešit, jestli perete bílé, barevné, vlnu nebo krajkové prádlo.
  • Nechcete před dětmi zamykat skříňky s čisticími prostředky a zoufale volat k doktorce, když to neuhlídáte a dítě na sebe něco vylije, nebo si nedej bože lokne.
  • Líbí se vám jejich kartonový obal a bude se hezky vyjímat ve vaší minimalistické koupelně. 🙂

Tento text vyjadřuje názory a myšlenky autorky, ne společnosti Econea.cz.

Prosíme, sdílejte verdikt Zeleného kata s dalšími každodenními hrdiny:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Samozvaný hippie expert na celostní medicínu. Toto trefné označení nevymyslela sama, ale pochází z pera jednoho (k alternativám velmi kritického) kreativce a dokonale sedí. V kosmetice, jejím složení a bylinách se přehrabuje už téměř tři desetiletí a je díky tomu značně skeptická vůči všem “zázračným” a “inovativním” přípravkům. Prakticky celý svůj dospělý život tráví formálním i neformálním studiem hlubin lidské duše a když zrovna nekritizuje kosmetiku, funguje jako psychosomatický terapeut a kouč udržitelného životního stylu. Najdete ji na webu Labyrint duše nebo stejnojmenné fb stránce. Většinu času pak věnuje svým dvěma dětem, které jsou na 1. a 2.stupni ZŠ a od začátku jsou vzdělávané doma. Pomáhá rodinám i školám najít cestu ke svobodnějšímu vzdělávání tak, aby se potkaly jejich možnosti s nejlepšími zájmy dětí. Mgr. Renata Ježková www.labyrintduse.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..