Přečtete za: 5 min

Zelený kat a tuhý šampon pro suché vlasy od Lamazuna

Tuhé šampony nejsou žádná horká novinka. Trochu vizionářsky s nimi před více než deseti lety přišla nejmenovaná britská značka a v české verzi dostaly geniální název “šampuk”. Pak se nad nimi na pár let zavřela voda a připluly zase zpět na vlně zero waste. Protože málokterý produkt je tak úžasným představitelem ekologické a bezodpadové kosmetiky jako tuhý šampon. 

  • Je energeticky nenáročný na výrobu.
  • Je velmi skladný, s minimálním nebo žádným obalem.
  • Vydrží déle než tekutý šampon za srovnatelnou cenu.
  • Uživatelsky je naprosto stejně komfortní jako ten tekutý, ne-li víc.

Prostě chcete-li někoho navnadit na zero waste kosmetiku, začněte tím, že ho naučíte na tuhý šampon.

Šampon nebo mýdlo?

Ano, přiznávám, mám tuhé šampony moc ráda, opravdu mě baví. Co už mám ráda míň, je šamponové mýdlo. Občas je na první pohled pro začátečníka nesnadné rozlišit, co je co, proto je potřeba vždycky číst dobře složení. Nefungují totiž stejně a i způsob použití se maličko liší. Pojďme si říct, v čem ty rozdíly spočívají.

Mýdlo na vlasy se chová jinak než tuhý šampon
Mýdlo na vlasy se chová jinak než tuhý šampon

Mýdlo na vlasy nebo šamponové mýdlo je prostě normální (přírodní) mýdlo, které je vyrobeno zmýdelněním (saponifikací) rostlinných tuků. Mohly by tedy být i živočišné, ale taková mýdla na Econea.cz nenajdete. Ve složení tedy uvidíte buď zmýdelněné oleje (saponified oil) nebo oleje a hydroxid sodný, což je vlastně to samé, jen rozepsané na konkrétní složky. Kromě tuků mohou mýdla obsahovat spoustu dalších prospěšných složek a ta na vlasy jsou prostě vyrobená tak, aby výběr surovin i zmýdelňovaných olejů co nejvíc myslel na vlasy a péči o ně. Když si přečtete složení, tak zjistíte, že takové mýdlo nijak neuškodí ani tělu, případně obličeji a je tudíž poměrně univerzální. Příkladem může být třeba toto šamponové mýdlo laSaponaria. Mírná nevýhoda spočívá v tom, že mýdlo je dost zásadité, což není pro pokožku ani vlasy ideální. Na vlasy je pak nutný kyselý oplach, jinak jsou většinou trochu zplihlé, voskové a nepěkné.

Pokud si tedy vyberete vlasové mýdlo, počítejte s tím, že další krok v podobě kyselého oplachu je nezbytný. Není to nic složitého. Ideálním pomocníkem je v tomto případě jablečný ocet, který naředíte s vodou v poměru přibližně 1:5 (jeden díl octa, pět dílů vody). Jablečný ocet je vlasům i pokožce velmi prospěšný v každém případě, takže tento oplach bez zábran použijte kdykoliv, i když je nebudete mýt mýdlem. Ale jako doplněk k mýdlu je nezbytný, jinak vás výsledek mytí může nepříjemně překvapit.

Tuhé šampony Lamazuna
Tuhé šampony Lamazuna

Tuhý šampon naopak má s mýdlem společné pouze pevné skupenství. Jinak je jeho složení velmi podobné jako u šamponu tekutého. Složka, která by vás měla zajímat nejvíc, je stejná jako u tekutého šamponu – pěnidlo (tenzid). Jsou pěnidla velmi vysušující, až dráždivá (sls, sles), ale jsou i velmi jemná a nekonfliktní, která snese i pokožka nejcitlivější (cukerné tenzidy). V tuhých šamponech můžete najít jakákoliv z nich, takže rozhodně neplatí, že tuhý šampon je zároveň i přírodní a k pokožce přátelský. Na rozdíl od tekutého šamponu neobsahuje ten tuhý vodu, takže nepotřebujete konzervanty nebo zahušťovadla. Díky tomu je počet zbytečných a potenciálně nevhodných složek omezen na minimum. Na vlasech se chová jako běžný šampon a také po něm vypadají stejně. Takže pokud se neobejdete bez kondicionéru, budete ho potřebovat i tady.

Jak na mytí “tuháčem”

Vždy si velmi dobře namočte vlasy
Vždy si velmi dobře namočte vlasy

Jak s tuhým šamponem správně zacházet, aby vám dělal co nejlepší službu a ještě dlouho vydržel? Vždy si velmi dobře namočte vlasy. Šampon můžete buď napěnit v rukou a následně nanést pěnu na vlasy nebo po vlasech chvíli přejíždět rovnou šamponem. V takovém případě je pak vhodné přidat ještě na vlasy trochu vody, šampon pořádně napěnit a vlasy umýt. Vodou se vyplachuje stejně snadno jako šampon tekutý, ale i tak vyplachujte pořádně. Zbytky šamponu by vám vlasy zbytečně zatížily a vlasy by se rychleji mastily.

Pomerančový dortík na vlasy Lamazuna

A když už víme, co všechno od tuhého šamponu čekat, jak je na tom tenhle konkrétní testovaný – Lamazuna tuhý šampon pro suché vlasy Pomeranč?

Balení je naprosto rozkošné, ale kvůli tomu tady nejsme, že ano. Přesto si dejte pozor – je vysoká pravděpodobnost, že si těch barevných malých věcí v zábavně hravých krabičkách budete chtít pořídit víc. 🙂

Tuhý šampon pro suché vlasy s pomerančem
Tuhý šampon pro suché vlasy s pomerančem

Vybrala jsem si variantu pro suché vlasy, jednak proto, že mám suché vlasy (překvapivě 🙂 ), ale hlavně proto, že mám hodně citlivou pokožku. Výběr šamponu je pro mě vždycky dost riziko a málokterý koupím opakovaně. Používám jen ty nejčistší přírodní, přesto se mé vlasové pokožce pořád něco nezdá. Jediný šampon, který beru dlouhodobě na milost je měsíčkový šampon Weleda pro děti, z no poo metod pak ajurvédské práškové šampony jako je Radico.

Tuhý pomerančový Lamazuna obstál překvapivě dobře. Myslím, že zejména díky jednoduchému složení. Obsahuje dva druhy pěnidel – sodium cocoyl isethionate (sci) a decyl glucoside. Normálně se sci vyhýbám, v kombinaci s cukernými tenzidy jsem ochotná ho vzít občas na milost. Z pečujících složek tam najdete kokosový, arganový a slunečnicový olej. A pak ještě jíl a éterický olej z pomeranče (lisovaný).

Vlasy po něm byly ještě rovnější než normálně
Vlasy po něm byly ještě rovnější než normálně

Pění velmi korektně, to je právě díky sci, protože decyl glucoside sám o sobě nepění skoro vůbec. To zvládnete u tekutého šamponu, ale u tuhého by to byl docela problém. Vymývá se skvěle, hustší nebo sušší vlasy by ale určitě potřebovaly kondicionér. Mám hodně jemné a úplně rovné vlasy a byly po něm ještě rovnější než normálně, což bych skoro nepovažovala za možné. 🙂 Pokud tedy chcete uhladit, tak toto asi může být váš favorit. Snášela jsem ho velmi dobře, ale i tak jsem se ráda vracela k měsíčkovému Weleda, který je opravdu velmi, velmi jemný a pečující. Ale pokud se vaše vlasová pokožka nechová, jako by měla nemoc motýlích křídel, nebude vám pomerančový Lamazuna dělat problémy.

👉 Očíhnout zelené poklady od Weleda
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

Antiperspiranty doma nechceme!

Zakladatelka značky Lamazuna
Zakladatelka značky Lamazuna

Co mě bavilo hodně, je příběh značky. Nevím, jak vy, ale já už mám trochu dost všech těch příběhů o tom, jak chtěl někdo zachránit svět, tak vymyslel kosmetickou značku. Laëtitia Van de Walle, zakladatelka značky, líčí (bohužel jen na francouzské verzi webu), jak její maminka odmítala používat klasické tyčinky do uší nebo jí zakazovala běžné syntetické antiperspiranty, protože škodí zdraví. Laetitia se pak ve škole styděla a kupovala si je tajně a schovávala doma v prádelníku, aby se jí ve škole nesmáli. Díky tomu začala přemýšlet, kde vzít produkty, které by fungovaly tak, aby byly v souladu s maminčinými požadavky.

A tak postupně vznikla Lamazuna, francouzská značka s gruzínským jménem, které znamená “krásná dívka”. Takže pokud máte děti, nebo je chcete, nebojte se jim občas něco zakázat, možná v důsledku toho vymyslí stejně sympatický projekt jako Laëtitia. 🙂 Zároveň je vidět, že má skutečně smysl vysvětlovat dětem, proč jsou věci škodlivé a snažit se o sebe pečovat zdravě, i kdybyste kvůli tomu měli být chvíli “divní”. Přejde pár let a z těch “divných” je najednou inspirace pro celosvětový trend. 🙂

Vtipné krabičky tuhých šamponů Lamazuna
Vtipné krabičky tuhých šamponů Lamazuna

Všechny produkty jsou velmi jednoduché a perfektně v duchu zero waste a slow cosmetic. To znamená, že kromě minimální zátěže navíc dlouho vydrží. Plus jsou vybavené vtipnými krabičkami, které vypadají, že si grafik uvařil veselý houbový čaj a jal se tvořit. Také se na nich dočtete třeba, že se máte sprchovat ve dvou, abyste šetřili vodu nebo že celosvětově tvoří blondýnky (a blondýni) dvě procenta populace. Neříkejte, že jste to nepotřebovali vědět. Asi si pořídím něco dalšího, abych se vzdělávala dál. 🙂

Verdikt

Pokud chcete vnést do koupelny a kosmetické rutiny trochu hravosti a svěžesti, sáhněte po Lamazuně bez váhání. Stejně tak, pokud chcete někomu udělat radost nějakým uvědoměle ekologickým dárkem, který nevypadá ani trochu uvědoměle. Nebo si to pořiďte jen tak pro radost. Jen dobře vybírejte podle typu pleti a pokožky. Všechny tuhé věci jsou z podstaty koncentrovanější než tekuté nebo krémové, takže se nebojte sáhnout po “suché” variantě i v případě, že vaše pleť, pokožka nebo vlasy spadají spíš do škatulky “normální”.

Je to vynikající volba pro dorůstající děti, které chtějí (nebo vy pro ně chcete) produkty, které je bude bavit používat. Jsou dostatečně zábavné, uživatelsky příjemné a jednoduché, že si vybere skoro každý. A není pak problém si je sbalit s sebou na tábor, k babičce nebo na přespávačku ke kamarádce.

Ekologické smýšlení a respekt k přírodě má značka už tak nějak v DNA, asi i proto, že pochází právě už z druhé generace “lesan”. Myslím, že by bylo fajn se k něčemu takovému dopracovat tak nějak globálně. Nepovažovat udržitelný životní styl a úctu k přírodě za nějaké hrdinství a “alternativu”, ale mít to nastavené jako normu. A zjevně občas stačí přestat kupovat domů jednorázové uchošťoury. 🙂

Tento text vyjadřuje názory a myšlenky autorky, ne společnosti Econea.cz.

Prosíme, sdílejte verdikt Zeleného kata s dalšími lidmi, ať se zelená co nejvíce koupelen.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout

Samozvaný hippie expert na celostní medicínu. Toto trefné označení nevymyslela sama, ale pochází z pera jednoho (k alternativám velmi kritického) kreativce a dokonale sedí. V kosmetice, jejím složení a bylinách se přehrabuje už téměř tři desetiletí a je díky tomu značně skeptická vůči všem “zázračným” a “inovativním” přípravkům. Prakticky celý svůj dospělý život tráví formálním i neformálním studiem hlubin lidské duše a když zrovna nekritizuje kosmetiku, funguje jako psychosomatický terapeut a kouč udržitelného životního stylu. Najdete ji na webu Labyrint duše nebo stejnojmenné fb stránce. Většinu času pak věnuje svým dvěma dětem, které jsou na 1. a 2.stupni ZŠ a od začátku jsou vzdělávané doma. Pomáhá rodinám i školám najít cestu ke svobodnějšímu vzdělávání tak, aby se potkaly jejich možnosti s nejlepšími zájmy dětí. Mgr. Renata Ježková www.labyrintduse.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..