Jarní kosmetická péče. Jak pleti i vlasům vrátit jiskru?
První krok je očista
Jak poznáme, že očistu potřebujeme?
Nešťastná pokožka s ucpanými póry i vlasy obalené syntetickými silikony vysílají naším směrem varovné signály. Zkusme jim věnovat pozornost.
Zatížené vlasy bývají hned po umytí těžké, mají voskový povlak, nebo se lámou a jsou křehké. O slovo se hlásí také prostřednictvím různých potíží vlasové pokožky jako je přehnané maštění. Po zimě, kdy trpěly teplotami pod bodem mrazu a hodiny trávily připláclé pod kulichy, bývají navíc “rozlítané”, elektrizují a působí přesušeně.
Pleť s ucpanými póry pak demonstruje svou nespokojenost formou zánětů a akné. Po mrazivé zimě šupinkovatí, bývá nepříjemně napnutá a bez jiskry.
Tak co? Cítíte, že vaše kůže i kučery touží po detoxu? Pojďme se společně zbavit všeho nepotřebného.
1. Očista pokožky
Vypoťte se
Detoxikační procesy krásně podpoříte, když své tělo prohřejete. Metod je vícero. Vyražte na cyklovýlet nebo se proběhněte. Vypoťte se v sauně, parní lázni nebo si dopřejte horkou koupel. Do ní přimíchejte odvar z čerstvých nebo sušených bylinek. Pročišťující účinky má například měsíček, rozmarýn nebo šalvěj.
Přisypte sůl do koupele
Před spaním si napusťte vanu a do vody hoďte 3 nebo 4 hrsti Epsomské soli. Jaké má tahle sůl do koupele účinky? Přes pokožku doplní tělu hořčík a síran horečnatý. Působí proti zadržování vody v organismu a pro detoxikační koupel je tak jako stvořená. Epsomská sůl navíc zmírňuje i bolesti svalů a kloubů, náramně ji ocení sportovci po výkonu, ale i lidé s “opotřebovanějším” tělem. 🙂
Použít můžete i další druhy koupelové soli. Himalájská sůl s dubovou kůrou se krásně stará o pokožku, působí protizánětlivě a pomáhá s léčbou akné i ekzémů. Sůl do koupele s levandulí obsahuje také ohromné množství minerálů, uleví od kožních problémů i oteklých nohou.
Jak se naložit do vany jako profík?
- Teplota vody by měla ideálně odpovídat té tělesné, tedy kolem 37 °C.
- Kolik dát soli do koupele? Záleží na množství vody, ale pár hrstí stačí. Vodu se solí dobře promíchejte.
- Než hupsnete do vany, položte si poblíž sklenici s vodou. Během koupele je fajn doplňovat tekutiny.
- I když se vám nebude chtít z vany ven, čvachtejte se maximálně půl hodiny.
- Z vany vstávejte opatrně, aby se vám nezamotala hlava.
- Slanou vodu nechte uschnout na pokožce. Sprcha ani sušení ručníkem není třeba.
- Po koupeli si naordinujte těžkou relaxaci. Ideálně jděte rovnou spát.
- Nic se nesmí přehánět a ani koupel se solí se nedoporučuje na denní bázi. Jednou týdně si ji ale v klidu dopřejte.
- Pokud trpíte problémy s cirkulačním systémem, srdeční nemocí, cukrovkou nebo čekáte miminko, vždy se pro jistotu nejprve poraďte se svým lékařem.
Nemáte doma vanu? Nebojte. Máme tip také pro majitele sprchových koutů, ale i skřítky a batůžkáře, co se čvachtají v lesních pramenech. 🙂
Zkuste kartáčování suché kůže
Ideálně hned před ranní sprchou. A vězte, že nejde o žádný moderní trend, ale o staletími prověřenou součást ajurvédské praxe. Kartáčování suché pokožky odstraní odumřelé buňky z vnější vrstvy pokožky, stimuluje potní a mazací žlázy a prokrvuje. Podobně jako ledviny, játra a tlusté střevo i pokožka je orgánem vylučování. Drhnutí tak pomůže udržet póry hezky průchodné a kůže může dokonale plnit svou úlohu.
Jak se správně vykartáčovat?
- Připravte si přírodní kartáč nebo houbu.
- Začněte lehkým tlakem a postupně přejděte k pevnějším tahům.
- Postupujte od chodidel pomocí rychlejších tahů vzhůru, směrem k srdci.
- Kartáčování provádějte pár minut. Až pokožka začne mírně svědit.
- Následně se osprchujte a smyjte z kůže odumřelé buňky.
- Kartáč nezapomeňte po této očistě dobře umýt.
Očistu podpořte peelingem
Pokud kartáčování na sucho neholdujete, zkuste peeling. I ten pokožku hloubkově očistí a připraví ji na další péči. I tady se můžete vrátit k multifunkční Epsomské soli. Naberte ji do hrsti a ve vaně nebo ve sprše masírujte tělo krouživými pohyby. Můžete ji smíchat také s troškou rostlinného oleje a masáž provádět vzniklou pastou. Po peelingu se nezapomeňte dobře opláchnout.
Milovníci černé zázračné tekutiny se možná rozhodnou raději pro kávový peeling. Ten si můžete vyrobit doma, nebo pořiďte už hotový. V Purity Vision ho vyrábí v BIO kvalitě z božsky voňavé Fair Trade kávy.
Recept na domácí výrobu kávového peelingu
V čisté uzavíratelné sklenici smíchejte 3 lžíce kávy (čerstvě namleté nebo použité, vysušené) se 2 lžícemi třtinového cukru.
- Přidejte 2 lžíce rozpuštěného kokosového oleje a dobře promíchejte. Poměr surovin přizpůsobte podle preferencí a tak, aby se vám s peelingem dobře manipulovalo. Mějte na paměti, že kokosový olej po chvíli ztuhne a rozehřeje se pak až v kontaktu s kůží.
- Peeling používejte ve vaně nebo ve sprše na vlhkou pokožku. Naberte ho prsty a krouživými pohyby masírujte. Následně opláchněte. Protože obsahuje vyživující olej, po mytí se už nebudete muset mazat dalším tělovým mlékem nebo olejem.
Toužíte-li po opravdu jemňoučkém peelingu, zkuste při běžném sprchování použít čisticí mýdla. V rámci jarní očisty zvolte ta s obsahem detoxikačních ingrediencí. Třeba česká rodinná značka přírodní kosmetiky Mýdlovar přidává do svého Olivového mýdla kambrický jíl, hloubkově očistné účinky má i jejich Luxusní mýdlo s aktivním uhlím a tea tree, které pomáhá také s hojením akné a ekzémů. Citrusovo-kávové mýdlo pak zanechá pokožku krásně svěží.
Solí z Mrtvého moře a aktivním uhlím detoxikuje tělo i Tuhé mýdlo pro suchou a citlivou pokožku z lužickohorské Mýdlárny Koukol. Jemně namletá mandlová jadérka, zrnka celozrnné rýže a santalové dřevo v peelingovém mýdle s levandulí pak bojují proti celulitidě, pokožku prokrví a zvláční.
Přírodní suroviny s detoxikačními účinky jsou při čištění pokožky velkými pomocníky. Nicméně i samotná masáž při koupeli – ať už pomocí peelingu či mýdla, nebo třeba s lufou – zlepšuje krevní oběh a skvěle aktivuje lymfatický systém. Tak si na ni – na sebe – udělejte pravidelně čas. 🙂
2. Očista pleti
Pokud jste začali s vnitřní detoxikací organismu (o které jsme sepsali výživný článek tady), možná už v odrazu zrcadla potkáváte svěžejší tvář. Pleť ale můžete podpořit také zvnějšku. Kromě samozřejmé každodenní rutiny, která by měla zahrnovat čištění pleti nejen vodou, ale také vhodným odličovacím přípravkem na olejové bázi, je na jaře vhodné i hloubkové čištění pleti. Čistá pokožka je totiž gró. Pokud jsou póry zanesené, snadno se zanítí a tvoří nepropustnou bariéru, přes kterou nepronikne následná kosmetická péče.
Při čištění pleti se raději vyhýbejte mechanickému peelingu s většími abrazivními částečkami, jako je ten kávový nebo cukrový. Citlivá pokožka obličeje vyžaduje šetrnější péči než zbytek těla. Jak tedy na správné čištění pleti?
Vše usnadní například konjaková houbička na čištění pleti. Stačí ji namočit a použít samotnou, nebo v kombinaci s pěnou čisticích pleťových mýdel. Případně sáhněte po jemném přírodním peelingu. My se nemůžeme nabažit peelingových přípravků přírodní polské kosmetiky OnlyBio. Ten s kokosem a aloe vera pleť vyhlazuje a zklidňuje. Enzymatický peeling s papainem pak redukuje pigmentové skvrny a pleť krásně projasní. Pokud máte velice citlivou pokožku, peeling nepoužívejte moc často a vybírejte si takový, který je namíchaný z těch nejjemnějších ingrediencí jako třeba šípkový peeling od slovenské značky Kvitok.
A pak je tu samozřejmě jíl! Maska z marockého jílu má úžasné detoxikační účinky a je šetrná, takže vyhovuje i citlivé pleti. Tento druh minerální hlíny na sebe váže přebytečný maz, toxiny i další škodliviny a nečistoty, zároveň pleť zklidňuje a regeneruje.
Recept na pleťový peeling z marockého jílu
Jíl smíchejte s vodou v poměru 1:2 a přidejte trošku kokosového oleje, aby vznikla jemná kašička.
- Naneste ji krouživými pohyby na mokrý obličej.
- Následně omyjte teplou vodou.
- Rhassoul pokožku perfektně vyčistí a póry zbaví nepříjemných černých teček.
- Výsledek poznáte okamžitě, vaše pokožka bude dokonale čistá a pružná.
3. Očista vlasů
-
Posilňující vlasové sérum Kvitok Důležitý je samozřejmě výběr přípravků na vlasy, které neobsahují dráždivé tenzidy jako je třeba SLS a SLES, silikony, nebo syntetické parfemace.
- Technika mytí je ale také klíčová. Správné mytí vlasů zahrnuje důkladnou práci prstů. Šampon je potřeba zapracovat do kořínků a promasírovat celou plochu vlasové pokožky.
- Masáž hlavy provádějte i na sucho, klidně každý den. Pokud se vám vlasy mastí, stačí když vlasovou pokožku namasírujete vždy před mytím hlavy. V takovém případě doporučujeme k masáži použít i Posilňující vlasové sérum, které vyrábí slovenský Kvitok nebo Opraváře vlasů od české značky přírodní kosmetiky Delibutus. Pravidelná masáž hlavy podpoří krevní oběh i růst vlasů a zároveň působí i značně antistresově.
- Šampon často na nános škodlivých látek nestačí. Čas od času je proto dobré dopřát vlasům detoxikační kúru. I zde můžete sáhnout po oblíbeném multifunkčním marockém jílu.
Detoxikační jílová maska na vlasy
- Jíl smíchejte s vodou nebo květovou vodou tak, aby vám vznikla hustší kaše.
- Naneste ji na vlasy a nechte 15 minut působit.
- Následně důkladně smyjte.
Druhý krok je hydratace
Krásně očištěné tělo je teď připravené na další péči. Jak už víme, po zimě volá především po hydrataci. Kromě dostatečného přísunu tekutin mu s tím můžeme pomoci i zvnějšku. Při výběru péče buďte nekompromisní, jasnou volbou by měla být přírodní kosmetika bez škodlivé chemie.
1. Hydratace pokožky
Po koupeli nebo sprše pohlaďte pokožku tělovým krémem, máslem nebo olejem. Pokud svého favorita mezi přírodní tělovou kosmetikou teprve hledáte, možná se jím stane Hydratační a vyživující krém od OnlyBio s levany z řepkového oleje.
Ultrahydratační tělové mléko vyrábí také Urtekram a vůně tohoto Krému s kosatcem a zázvorem od laSaponaria si naprosto zamilujete. Pokud zvolíte oleje nebo másla bez obsahu vody, mažte je na ještě vlhkou kůži.
2. Hydratace pleti
Když z tváře jílem nebo čisticí pěnou smetete nánosy nevítaných záškodníků, nastává čas pleť pořádně vyživit. Po zimě sáhněte po produktech s hydratační silou.
- Začněte ideálně tonizací. Obličej pokropte osvěžující květinovou vodou, nebo tonikem.
- Právě teď je pleť dokonale připravená přijmout vláhu, vitaminy a antioxidanty, které jí nabídneme. Z napěchované kosmetické poličky na našem e-shopu vypíchneme pár hydratačních bomb. V oblibě máme třeba Bioaktivní krém pro hydrataci s meduňkou a Hydratační krém pro smíšenou a mastnou pleť. Obě jsou v BIO kvalitě, od italské přírodní značky laSaponaria. Extra dávku hydratace dodá pokožce i tenhle Ultrahydratační pleťový krém, nebo Koncentrované hydratační pleťovém sérum od úžasné polské značky OnlyBio.
- Teď už si můžete užívat krásně vyživenou pleť, buď jen tak na přírodno, nebo s make-upem.
Čisté rostlinné oleje a másla milujeme! Pleť a pokožku úžasně vyživí, neobsahují však ani kapku vody. Umí ji ale v kůži uzamknout a udržet ji tak déle hydratovanou. Ve svém kosmetickém rituálu proto dbejte na dostatečnou hydrataci. Oleje, másla a bezvodé krémy nanášejte vždy až na dobře hydratovanou pleť.
3. Hydratace vlasů
Také vlasy očištěné od vnějších nánosů (takzvaný build-up) je potřeba dostatečně hydratovat a vyživit. Jak na to?
- Při mytí používejte výživný kondicionér.
- Udělejte si test elasticity vlasů a podle výsledku zvolte vhodnou masku. Pokud jsou sušší, což je po zimě častý jev, vhod jim přijde Maska na vlasy pro hydrataci a lesk, nebo Maska na suché a poškozené vlasy od značky OnlyBio. Pokud potřebují regeneraci, lepší volbou bude Maska pro posílení a obnovu od laSaponaria.
- Hydrataci doplní i Sprej na rozčesání a ochranu, je totiž na bázi květinových vod. Ochranný vlasový olej od laSaponaria pak pomůže ve vlasu hydrataci udržet.
Po mytí šamponem namotejte pár vlasů na prst a zkuste je natáhnout. Pokud pruží hodně, chybí jim protein, pokud se přetrhávají a nechtějí pružit, chybí jim hydratace.
Vše souvisí se vším
Prosíme, sdílejte článek se svými přáteli. Ať se i oni nablýskají šetrně ke svému zdraví a přírodě:
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím. | Omrknout | |
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období. | Očíhnout | |
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie. | Omrknout | |
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up. | Očíhnout | |
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům. | Omrknout | |
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy. | Očíhnout |