Přečtete za: 6 min

Jak pečovat o pleť v zimě

Čím se mazat když mrzne

Krajinu pokryl vytoužený sníh, děti radostně bobují a staví sněhuláky, dospělí se kochají a pleť? Té dávají zima, mráz, vítr a rozdíl teplot mezi vytopeným domovem a chladivým venkem na frak. Jak pečovat o pleť v zimě? 

Co trápí pleť v zimě

Vítr a mráz ji vysušují, teplotní změny ji vyčerpávají. Kůže rychleji stárne a ztrácí elasticitu. Pokožka produkuje méně kožního mazu a tím se ztenčuje její vlastní ochranná vrstva. Při rychlém zahřátí se pleť překrvuje a loupe, můžou se objevit popraskané rty. Regenerace je pomalejší. Jak předcházet unavené a suché pleti?

Kdy začít se zimní péčí o pleť

Hned jak začne topná sezóna, měli byste vaše oblíbené přípravky na pleť vyměnit za výživnější a mastnější, protože vzduch v domovech, kancelářích (i těch domácích 😉 ) je mnohem sušší. Tak zajistíte správnou hydrataci pleti. Změna by proto měla začít už od podzimu. Vzít péči o pleť za správný konec můžete ale kdykoli během zimy. Jak na to?

Krb
Se zimní péči o pleť začněte s topnou sezónou
👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Ey
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

Jak pečovat o pleť v zimě

3 tipy pro zimní péči o pleť od Martiny Dudové, PhD., která studovala lékařskou fakultu a chemii a je zakladatelkou značky přírodní kosmetiky Kvitok.

 1. Buďte šetrní – v zimě se vyhněte agresivním pěnivým čističům a mýdlům, myjte se teplou (ne horkou) vodou a dejte pozor na drsné mnutí ručníkem a dalšími pomůckami.
 2. Chraňte se před UV zářením a negativními vnějšími vlivy – používejte produkty, které chrání vaši pleť a dodávají ji potřebné živiny. Pro zimní procházky si vybírejte produkty s účinnou UV ochranou, i když máte pocit, že slunce nepálí. Pro městské prostředí stačí SPN 10 nebo 15, pro horské pobyty zvolte vyšší čísla.
 3. Chraňte pleť před nadměrnou ztrátou hydratace kůže (Transepidermal water loss) – kombinujte hydratační produkty a oleje či masti bez vody. Oleje, masti a směsi olejů bez vodního základu totiž sami o sobě hydratační nejsou, jen udržují vlastní hydrataci kůže. Ta se ale s věkem vytrácí, i přes preventivní opatření.
1
Zimní procházka
UV ochranu používejte i na procházky ve městě
POZOR Mezi lidmi se stále šíří mýtus, že se v zimním období nemají používat hydratační krémy, protože voda z hydratačních krémů zamrzá. Hydratace pleti v zimě je ale velice důležitá, jinak hrozí pleti projevy ztráty dehydratace.

Jak se projevuje ztráta hydratace kůže?

 • Suchá pokožka, šupinky.
 • Rychlejší degradace kolagenu.
 • Změna integrity kůže (zhrublá a ztenčená místa).
 • Vrásky, jemné linie.
 • Rozšířené póry.
 • Černé tečky.
 • Masivnější zánětlivé procesy = vyrážky, ucpávání pórů.
 • Citlivá pleť, nebo naopak paradoxně promaštěná pleť.
 • Narušená imunita, jelikož i tento ochranný film kůže je součástí imunitního systému.
2
Dehydratace pleti
Ztráta hydratace kůže má mnoho příznaků

Jak poznat hydratační krém?

Podívejte se na jeho složení. Na prvních místech hydratačního krému by měla být voda (mineral water/aqua) nebo květové vody (hydroláty). Další složkou jsou takzvané humektanty. Ty přitahují z vnějšího okolí vodu do pleti a udržují ji tím dostatečně hydratovanou.

👉 Očíhnout zelené poklady od Ey
3

Humektanty jsou například kyselina hyaluronová nebo glycerin. Další důležitou složkou jsou pak okluziva a emolienty (např. rostlinné oleje a másla). Okluziva vodu v pleti “uzamknou” a nepustí pryč. Emolienty zanechávají pleť jemnou a na první pohled vyhlazenou, jsou plné antioxidantů a mastných kyselin.

4

Pokud krém obsahuje vodu/hydroláty (květové vody), okluziva a humektanty, našli jste hydratační krém.  

Produkty péče o pleť, které jsou zcela bez vody (směsi olejů, oleje či krémy a balzámy bez vody) a bez humektantů nejsou hydratační, ale pouze okluzivní.

5

To znamená, že udržují hydrataci, která je ve vaší pleti, ale nepřináší další.

TIP Během zimy můžete pro lepší ochranu před mrazem a větrem kombinovat hydratační emulzní krémy (emulze je spojení oleje a vody) s produkty bez vody – přidáte pár kapek oleje nebo jako poslední vrstvu nanesete krém bez vody.6
Pleť potřebuje hydratovat i v zimě
Pleť potřebuje hydratovat i v zimě – kombinujte hydratační produkty a oleje či masti

Co jsou hydratační emulzní krémy?

Spojují v sobě vodu/květovou vodu a olej nebo směs olejů. Obsahují okluziva – složky, které pokrývají vnější vrstvu kůže a tím zabraňují nadměrné ztrátě hydratace. Zejména suchá pokožka z nich může vytěžit maximum, proto by měl být jejich podíl vyšší. U produktů pro mastnější pleť by měl být podíl nižší (viz níže tipy pro konkrétní tipy pleti).
V běžné kosmetice se jako okluzivní látky používají ropné deriváty. V přírodní kosmetice se nahrazují rostlinnými oleji s vyšším podílem kyseliny linolové (pupalkový, slunečnicový, jojobový, hroznový, konopný, makový…).
Mezi hydratační emulzní krémy patří například malinový pro zralou pleť 40+, arganový nebo konopný krém od značky Kvitok (jsou v denní i noční variantě).

👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Co jsou produkty na pleť bez vody?

Přírodní bezvodové kosmetiky na pleť je na výběr celá řada. Například:

Tipy pro denní péči o pleť v zimě

V zimě je potřeba používat produkty, které mají vyšší podíl lipidových složek. Mohou to být krémy s rostlinnými oleji nebo másly, obličejové oleje, olejové směsi nebo jednodruhové oleje.

Opalovací krémy ideální také pro zimní období má značka Ey!
Opalovací krémy ideální také pro zimní období má značka Ey!

Co na suchou pleť v zimě

Vhodná jsou rostlinná másla. Silně pleť vyživují a hydratují. Jak si mezi nimi vybrat? Bambucké máslo je ideální pomocník do zimy pro děti i dospělé. Ošetří loupající se kůží, ochrání v mrazu a zatočí i s drobnými omrzlinkami, se kterými se děti mohou vrátit domů. Stejnou péči vykouzlí i “bábovička” kakaového másla. Skvělé je také měsíčkové máslo vhodné pro miminka, ekzematiky a všechny druhy pleti.

AdobeStock 190918098
Rostlinná másla jsou vhodná pro děti i dospělé

Jak na mastou pleť v zimě

V zimě ocení lehčí konzistenci než pleť suchá, dopřejte jí vyživující krémy, séra, pleťové gely a jiné lehčí přípravky než ty pro suchou pleť.

7

Pro denní i noční péči o pleť je vhodný například růžový krém univerzální od Purity Vision nebo pleťový krém s růží Šípková růženka od Semante. Oba voní po růžích a jsou s bambuckým máslem. Regenerují vysušenou pokožku a jsou úspěšné v boji proti stárnutí pokožky.

Mastnější pleť ocení lehčí vyživující krémy, séra a pleťové gely
Mastnější pleť ocení lehčí vyživující krémy, séra a pleťové gely

Tipy pro zralou pleť v zimě

Pod denní péči můžete nanést pleťové sérum. Zmírňuje vrásky, chrání před účinky škodlivého prostředí a pomáhá stahovat póry. Pro denní nošení se výborně hodí růžový krém omlazující BIO od Purity Vision.

AdobeStock 351208699
Pleťové sérum pod denní péčí zmírňuje vrásky a zpomaluje stárnutí pleti

Večerní péče o pleť

Do večerní nebo noční přírodní péče o pleť můžete zařadit vyživující séra, hydratační krémy nebo oleje (arganový, mandlový, růžový,… ). Pokožka se díky nim přes noc krásně zregeneruje.

Jak správně čistit pleť

V zimních měsících sáhněte po odličovacích mlécích nebo hydrofilních olejích. Ty pleť odlíčí a přitom zachovají její přirozenou ochrannou vrstvu. Po odličovacích produktech pleť tonizujte pleťovou vodou. Stahuje póry, dodává pleti zářivý vzhled, stimuluje cirkulaci krve, zklidňuje a zvhlčuje pleť, zvyšuje účinnost dalšího šetření pleti a vyrovnává pH pokožky.

8

Správně kyselé pH pomáhá chránit pokožku před bakteriemi. Naneste je látkovými odličovacími tamponky nebo rozprašte přímo na pokožku a jemně vklepejte.

Zero waste odličovací tamponky
Odličovací zero waste tamponky z biobavlny

Vyživení

Můžete pleti dodat v podobě přírodních pleťových masek zhruba jednou za týden. Pleť vyživí, zklidní, podpoří její čištění a přirozenou ochrannou vrstvu.

Tělo

Co je lepšího než si dát po zimní procházce dlouhou horkou sprchu nebo vanu… Jenže právě tyto oblíbené zahřívací aktivity vedou k vysušování pokožky. Horká voda totiž narušuje ochrannou vrstvu kůže. Do vany proto přidejte koupelový olej a na sprchování používejte regenerační sprchové gely. Po každém umytí sáhněte po regeneračním tělovém krému, máslu nebo oleji, které pleť účinně ochrání.

Tělo i mysl krásně prohřejí také éterické oleje skořice, eukalyptus, borovice nebo kadidlo. Můžete dát pár kapek do difuzéru, aromalampy, koupele nebo masážního oleje.

TIP Tělo hydratuje, harmonizuje a zklidňuje aloe vera. Regenerační gely z ní můžete využít mnoha způsoby – na sprchování, ošetření pleti, zmírnění zčervenání, po holení, podkladovou bázi pod make-up,… Pro děti doporučujeme aloe vera gel bez parfemace
AdobeStock 192367770
Po horké vaně nebo sprše dopřejte kůži péči

Ruce

Lidské ruce nemají mazové žlázy, a proto je v zimě těžké udržet je v zimě nepopraskané. Často je myjeme, střídáme teploty, dezinfikujeme a to jim nesvědčí. Potřebují opečovat a hydratovat. Ideální jsou krémy na ruce s rostlinnými oleji nebo s bambuckým máslem. Prospívají kůži na rukou i nehtům.

Největší ochrana pro ruce a nehty je pravidelné nošení rukavic a krémování.

laSapokrémy 1
Skvělé krémy na ruce nejen do zimy má laSaponaria

Rty

Rty namáháme v současné době ještě více než ruce, protože je halíme nejen do šál, “tunelů” a šátků, ale také do roušek a respirátorů. Zaslouží si proto pravidelné natírání balzámem na rty, který je chrání před popraskáním.

V našich eko poličkách jsou různě voňavé balzámy na rty Crazy Rumors. Už vám některý z nich voní v kapse kabátu?

AdobeStock 238812922

Hydratujte se zevnitř

Dermatoložka Lenka Faltová říká, že: “V zimě nedostatečně pijeme, protože nás chladné počasí nenutí doplňovat tekutiny, a kůže se pak stává sušší a šupinatější.“

9

Aby byla naše pleť krásná, zdravá a pružná, je potřeba dostatečně pít. Za den ideálně několik litrů tekutin podle vašich potřeb a zátěže (sport, fyzická práce,…). Pokud pijete kávu nebo černý čaj, myslete na to, že odvodňují a je třeba tekutiny doplnit. Pozor, svařené víno a grog mají na pleť podobně vysušující účinek jako káva. Doporučujeme pít přírodní ovocné nebo bylinkové čaje a vodu.

AdobeStock 129908493
Svařené víno a grog mají na pleť podobně vysušující účinek jako káva

Doufáme, že jste z dnešního článku nasáli veškerou voňavou, přírodní a zdravou inspiraci, jak pečovat o pleť v zimě. Teď už stačí omrknout složení vašich produktů doma a vybavit se na sněhové vločky, stavění sněhuláků a zimní procházky i horké koupele tím pravým vyživujícím.

Prosíme, sdílejte tento článek s ostatními, ať potkáváme samou krásnou a zdravou pleť. 😉

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Kratší verze článku vyšla na blogu Econea.cz 13. 1. 2021.

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..