Jak pečovat o pleť v zimě
Krajinu pokryl vytoužený sníh, děti radostně bobují a staví sněhuláky, dospělí se kochají a pleť? Té dávají zima, mráz, vítr a rozdíl teplot mezi vytopeným domovem a chladivým venkem na frak. Jak pečovat o pleť v zimě?
Co trápí pleť v zimě
Vítr a mráz ji vysušují, teplotní změny ji vyčerpávají. Kůže rychleji stárne a ztrácí elasticitu. Pokožka produkuje méně kožního mazu a tím se ztenčuje její vlastní ochranná vrstva. Při rychlém zahřátí se pleť překrvuje a loupe, můžou se objevit popraskané rty. Regenerace je pomalejší. Jak předcházet unavené a suché pleti?
Kdy začít se zimní péčí o pleť
Hned jak začne topná sezóna, měli byste vaše oblíbené přípravky na pleť vyměnit za výživnější a mastnější, protože vzduch v domovech, kancelářích (i těch domácích 😉 ) je mnohem sušší. Tak zajistíte správnou hydrataci pleti. Změna by proto měla začít už od podzimu. Vzít péči o pleť za správný konec můžete ale kdykoli během zimy. Jak na to?
Jak pečovat o pleť v zimě
3 tipy pro zimní péči o pleť od Martiny Dudové, PhD., která studovala lékařskou fakultu a chemii a je zakladatelkou značky přírodní kosmetiky Kvitok.
- Buďte šetrní – v zimě se vyhněte agresivním pěnivým čističům a mýdlům, myjte se teplou (ne horkou) vodou a dejte pozor na drsné mnutí ručníkem a dalšími pomůckami.
- Chraňte se před UV zářením a negativními vnějšími vlivy – používejte produkty, které chrání vaši pleť a dodávají ji potřebné živiny. Pro zimní procházky si vybírejte produkty s účinnou UV ochranou, i když máte pocit, že slunce nepálí. Pro městské prostředí stačí SPN 10 nebo 15, pro horské pobyty zvolte vyšší čísla.
- Chraňte pleť před nadměrnou ztrátou hydratace kůže (Transepidermal water loss) – kombinujte hydratační produkty a oleje či masti bez vody. Oleje, masti a směsi olejů bez vodního základu totiž sami o sobě hydratační nejsou, jen udržují vlastní hydrataci kůže. Ta se ale s věkem vytrácí, i přes preventivní opatření.
Jak se projevuje ztráta hydratace kůže?
- Suchá pokožka, šupinky.
- Rychlejší degradace kolagenu.
- Změna integrity kůže (zhrublá a ztenčená místa).
- Vrásky, jemné linie.
- Rozšířené póry.
- Černé tečky.
- Masivnější zánětlivé procesy = vyrážky, ucpávání pórů.
- Citlivá pleť, nebo naopak paradoxně promaštěná pleť.
- Narušená imunita, jelikož i tento ochranný film kůže je součástí imunitního systému.
Jak poznat hydratační krém?
Podívejte se na jeho složení. Na prvních místech hydratačního krému by měla být voda (mineral water/aqua) nebo květové vody (hydroláty). Další složkou jsou takzvané humektanty. Ty přitahují z vnějšího okolí vodu do pleti a udržují ji tím dostatečně hydratovanou.
Humektanty jsou například kyselina hyaluronová nebo glycerin. Další důležitou složkou jsou pak okluziva a emolienty (např. rostlinné oleje a másla). Okluziva vodu v pleti “uzamknou” a nepustí pryč. Emolienty zanechávají pleť jemnou a na první pohled vyhlazenou, jsou plné antioxidantů a mastných kyselin.
4Pokud krém obsahuje vodu/hydroláty (květové vody), okluziva a humektanty, našli jste hydratační krém.
Produkty péče o pleť, které jsou zcela bez vody (směsi olejů, oleje či krémy a balzámy bez vody) a bez humektantů nejsou hydratační, ale pouze okluzivní.
5To znamená, že udržují hydrataci, která je ve vaší pleti, ale nepřináší další.
Co jsou hydratační emulzní krémy?
Spojují v sobě vodu/květovou vodu a olej nebo směs olejů. Obsahují okluziva – složky, které pokrývají vnější vrstvu kůže a tím zabraňují nadměrné ztrátě hydratace. Zejména suchá pokožka z nich může vytěžit maximum, proto by měl být jejich podíl vyšší. U produktů pro mastnější pleť by měl být podíl nižší (viz níže tipy pro konkrétní tipy pleti).
V běžné kosmetice se jako okluzivní látky používají ropné deriváty. V přírodní kosmetice se nahrazují rostlinnými oleji s vyšším podílem kyseliny linolové (pupalkový, slunečnicový, jojobový, hroznový, konopný, makový…).
Mezi hydratační emulzní krémy patří například malinový pro zralou pleť 40+, arganový nebo konopný krém od značky Kvitok (jsou v denní i noční variantě).
Co jsou produkty na pleť bez vody?
Přírodní bezvodové kosmetiky na pleť je na výběr celá řada. Například:
- Oleje a směsi olejů (např. arganový, ricinový, mandlový, růžový, levandulový, avokádový, kokosový, olej z vinných hroznů,…).
- Rostlinná másla (bambucké, měsíčkové, levandulové, vanilkové, růžové, kakaové,…).
- Bezvodné krémy (šlehaný bambucký krém, mangový krém pro citlivou a suchou pleť, olivový krém pro zralou pleť 30+, avokádový krém pro mastnou a problematickou pleť, Šípková růženka).
Tipy pro denní péči o pleť v zimě
V zimě je potřeba používat produkty, které mají vyšší podíl lipidových složek. Mohou to být krémy s rostlinnými oleji nebo másly, obličejové oleje, olejové směsi nebo jednodruhové oleje.
Co na suchou pleť v zimě
Vhodná jsou rostlinná másla. Silně pleť vyživují a hydratují. Jak si mezi nimi vybrat? Bambucké máslo je ideální pomocník do zimy pro děti i dospělé. Ošetří loupající se kůží, ochrání v mrazu a zatočí i s drobnými omrzlinkami, se kterými se děti mohou vrátit domů. Stejnou péči vykouzlí i “bábovička” kakaového másla. Skvělé je také měsíčkové máslo vhodné pro miminka, ekzematiky a všechny druhy pleti.
Jak na mastou pleť v zimě
V zimě ocení lehčí konzistenci než pleť suchá, dopřejte jí vyživující krémy, séra, pleťové gely a jiné lehčí přípravky než ty pro suchou pleť.
7Pro denní i noční péči o pleť je vhodný například růžový krém univerzální od Purity Vision nebo pleťový krém s růží Šípková růženka od Semante. Oba voní po růžích a jsou s bambuckým máslem. Regenerují vysušenou pokožku a jsou úspěšné v boji proti stárnutí pokožky.
Tipy pro zralou pleť v zimě
Pod denní péči můžete nanést pleťové sérum. Zmírňuje vrásky, chrání před účinky škodlivého prostředí a pomáhá stahovat póry. Pro denní nošení se výborně hodí růžový krém omlazující BIO od Purity Vision.
Večerní péče o pleť
Do večerní nebo noční přírodní péče o pleť můžete zařadit vyživující séra, hydratační krémy nebo oleje (arganový, mandlový, růžový,… ). Pokožka se díky nim přes noc krásně zregeneruje.
Jak správně čistit pleť
V zimních měsících sáhněte po odličovacích mlécích nebo hydrofilních olejích. Ty pleť odlíčí a přitom zachovají její přirozenou ochrannou vrstvu. Po odličovacích produktech pleť tonizujte pleťovou vodou. Stahuje póry, dodává pleti zářivý vzhled, stimuluje cirkulaci krve, zklidňuje a zvhlčuje pleť, zvyšuje účinnost dalšího šetření pleti a vyrovnává pH pokožky.
8Správně kyselé pH pomáhá chránit pokožku před bakteriemi. Naneste je látkovými odličovacími tamponky nebo rozprašte přímo na pokožku a jemně vklepejte.
Vyživení
Můžete pleti dodat v podobě přírodních pleťových masek zhruba jednou za týden. Pleť vyživí, zklidní, podpoří její čištění a přirozenou ochrannou vrstvu.
Tělo
Co je lepšího než si dát po zimní procházce dlouhou horkou sprchu nebo vanu… Jenže právě tyto oblíbené zahřívací aktivity vedou k vysušování pokožky. Horká voda totiž narušuje ochrannou vrstvu kůže. Do vany proto přidejte koupelový olej a na sprchování používejte regenerační sprchové gely. Po každém umytí sáhněte po regeneračním tělovém krému, máslu nebo oleji, které pleť účinně ochrání.
Tělo i mysl krásně prohřejí také éterické oleje skořice, eukalyptus, borovice nebo kadidlo. Můžete dát pár kapek do difuzéru, aromalampy, koupele nebo masážního oleje.
Ruce
Lidské ruce nemají mazové žlázy, a proto je v zimě těžké udržet je v zimě nepopraskané. Často je myjeme, střídáme teploty, dezinfikujeme a to jim nesvědčí. Potřebují opečovat a hydratovat. Ideální jsou krémy na ruce s rostlinnými oleji nebo s bambuckým máslem. Prospívají kůži na rukou i nehtům.
Největší ochrana pro ruce a nehty je pravidelné nošení rukavic a krémování.
Rty
Rty namáháme v současné době ještě více než ruce, protože je halíme nejen do šál, “tunelů” a šátků, ale také do roušek a respirátorů. Zaslouží si proto pravidelné natírání balzámem na rty, který je chrání před popraskáním.
V našich eko poličkách jsou různě voňavé balzámy na rty Crazy Rumors. Už vám některý z nich voní v kapse kabátu?
Hydratujte se zevnitř
Dermatoložka Lenka Faltová říká, že: “V zimě nedostatečně pijeme, protože nás chladné počasí nenutí doplňovat tekutiny, a kůže se pak stává sušší a šupinatější.“
9Aby byla naše pleť krásná, zdravá a pružná, je potřeba dostatečně pít. Za den ideálně několik litrů tekutin podle vašich potřeb a zátěže (sport, fyzická práce,…). Pokud pijete kávu nebo černý čaj, myslete na to, že odvodňují a je třeba tekutiny doplnit. Pozor, svařené víno a grog mají na pleť podobně vysušující účinek jako káva. Doporučujeme pít přírodní ovocné nebo bylinkové čaje a vodu.
Doufáme, že jste z dnešního článku nasáli veškerou voňavou, přírodní a zdravou inspiraci, jak pečovat o pleť v zimě. Teď už stačí omrknout složení vašich produktů doma a vybavit se na sněhové vločky, stavění sněhuláků a zimní procházky i horké koupele tím pravým vyživujícím.
Prosíme, sdílejte tento článek s ostatními, ať potkáváme samou krásnou a zdravou pleť. 😉
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Mňamkózní pastilky s Bachovými esencemi Veselá škola od Energie rostlin pro klid a sebevědomí školáků. | Omrknout | |
Antistresová roll-on aroma tyčinka Saloos pro uvolnění napětí a povzbuzení při únavě a vyčerpání. | Očíhnout | |
Zvýhodněná BIO sada šamponu, kondicionéru a masky pro suché vlasy od italské Officina Naturae. | Omrknout | |
Úklidový starter pack univerzálních pomocníků pro eko domácnost za výhodnou cenu od Allnature. | Očíhnout | |
Na suchá chodidla a popraskané paty jedině regenerační balzám Hebké nožky od slovenského Kvitku. | Omrknout | |
Zdravá BIO dobrota do kapsy v podobě ovocných koulí z datlí, fíků, vlašáků a kokosu od Sunny Fruit. | Očíhnout |
Kratší verze článku vyšla na blogu Econea.cz 13. 1. 2021.
Zdroje důležitých tvrzení