Kyselina hyaluronová pod drobnohledem: S čím nám může píchnout?
Je nám blíž, než si možná myslíte. Kyselina hyaluronová se totiž přirozeně vyskytuje v lidském těle, s přibývajícím věkem ji ale produkuje čím dál méně, a tak je potřeba zásoby doplnit. Do unavené pokožky, vysušených rtů i nefunkčních kloubů – v séru, krému nebo tabletě. Rozebrali jsme kyselinu hyaluronovou molekulu po molekule a posvítili si na její výhody a použití v kosmetice i medicíně.
Co je kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová (známá také jako hyaluronan nebo hyaluronát) je látka, kterou přirozeně produkuje naše tělo a která se v něm vyskytuje v podobě skupiny velkých molekul. Kdybyste po ní pátrali, našli byste ji hlavně v kůži, očích, kloubech nebo pupečníkové šňůře. Jejím hlavním úkolem je zadržovat vodu, hydratovat a zajistit tkáním pružnost. A že jí to jde! 🙂 Funguje totiž jako houba, pojme až 1000násobek tekutiny své vlastní hmotnosti a postupně ji uvolňuje, kam je zrovna potřeba.
Tělo kyselinu hyaluronovou obnovuje každý den, s přibývajícím věkem ale čím dál pomaleji a ve stále menším množství. Právě proto si tato látka našla teplé místečko v kosmetickém průmyslu. Krémy, séra a další přípravky nám rychle a jednoduše chybějící zásobu kyseliny doplní.
- vyskytuje se přirozeně v našem těle – Největší koncentrace kyseliny je v kůži, chrupavkách nebo očích.
- s přibývajícím věkem se její množství v lidském těle snižuje – Podobně se v těle zpomaluje také produkce kolagenu nebo elastinu. Proto pokožka ve stáří ztrácí pružnost, rychleji se vysušuje a kyselinu je potřeba doplnit z jiných zdrojů.
- funguje jako houba – Kyselina hyaluronová je molekula, která přitahuje vodu a dokáže zadržet až 1000násobek své hmotnosti ve formě tekutiny. Tu potom postupně dodává naší pokožce a dalším tkáním.
- promazává klouby – Funguje jako lubrikant – vyživuje kloubní chrupavku a tím se stará o hladký pohyb a minimální třetí kloubů.
Hyaluronan, hyaluronát sodný nebo kyselina hyaluronová?
Kdo se v tom má vyznat, co? 🙂 My jsme to zkusili, a tedy:
Kyselina hyaluronová je sama o sobě hodně nestálá, její roztok je velmi kyselý a dochází k rychlé degradaci. Proto se v přírodě a na trhu vyskytuje hlavně ve formě soli, tedy hyaluronanu nebo hyaluronátu. A teď to kouzlo – hyaluronát sodný vzniká derivací kyseliny hyaluronové, je to tedy forma soli kyseliny hyaluronové. S ní pak pracují výrobci kosmetiky, nikoli s kyselinou hyaluronovou jako takovou.1
Takže – v kosmetice se ve skutečnosti používá hyaluronát sodný, který má ale úplně stejné fyzikální, chemické i biologické vlastnosti jako kyselina hyaluronová. Právě proto se oba termíny mohou libovolně zaměňovat. Protože kyselina hyaluronová = hyaluronát sodný. V podstatě. Uf, pojďme dál.
V kosmetice: Jak vzniká a jaké typy existují
Dříve (a hlavně v potravinářském průmyslu) se kyselina hyaluronová získávala z kohoutích hřebínků. Dnes už naštěstí vzniká hlavně v laboratořích pomocí biotechnologických postupů a je tedy vegan-friendly.
V kosmetice můžete narazit na 3 hlavní typy kyseliny hyaluronové. Liší se velikostí molekul a každý z nich působí na tělo jinak a různě se vstřebává. V kosmetických přípravcích pak můžete najít i jejich kombinace:
Třeba takové Hyaluronové sérum od Nobilis Tilia kombinuje středněmolekulární a nízkomolekulární kyselinu, a proto působí jak na povrchu, tak v hlubších vrstvách pokožky.
V medicíně: Ranhojič pro ortopedy i oftalmology
Své uplatnění našla kyselina hyaluronová i v medicíně, a to i té veterinární. Jakpak by ne, když je to pro tělo ta nejpřirozenější látka. Lékaři ji používají třeba v oční chirurgii při operacích i ke zvlhčení očí – a najdete ji i ve složení očních kapek, kontaktních čoček nebo roztoků na čočky. Ortopedům zase pomáhá při léčbě poškozené chrupavky a šlach nebo také jako materiál na výrobu náhrady chrupavek.
Kromě toho je to známý ranhojič – brání totiž nadměrnému ukládání kolagenu do jizev a tím podporuje hojení ran bez vzpomínky v podobě jizvičky.
Účinky kyseliny hyaluronové a její použití: Na co je skutečný profík
Kyselina hyaluronová je společně s kolagenem a elastinem jednou z hlavních složek pojivé tkáně v našem těle, která obklopuje kožní buňky. Kromě hydratace tak pokožku chrání před vnějšími vlivy a škodlivými toxiny. S čím vším nám kyselina hyaluronová může píchnout?
Pečuje o všechny typy pleti
Kouření, sluníčko, ale i stárnutí. To všechno kůži vyčerpává, tělo navíc produkuje s rostoucím věkem čím dál méně kyseliny hyaluronové, a tak je potřeba ji doplnit ve formě kosmetických pomocníků. Ty jsou v naprosté většině vhodné i pro tu nejcitlivější a problematickou pokožku, právě proto, že je kyselina našemu tělu přirozená, ale i proto, že neucpává póry a eliminuje tvorbu akné.
Obvykle ve formě séra nebo krému kyselina hyaluronová opečuje naši pleť, regeneruje, dodá jí pružnost, mladistvost a jiskru a obalí pokožku přirozeným ochranným filmem.
Vyhlazuje vrásky a zmizíkuje hyperpigmentaci
Oči, ústa, čelo i krk – partie, kde se na nás vrásky tetelí v zrcadle nejčastěji. Kyselina hyaluronová je ale známá svými anti-aging účinky – hlavně ve věku 30 až 50 let, kdy pokožka pomalu ztrácí pružnost. Omlazující séra tak rozzáří pohled, zjemní kruhy kolem očí a pleť je přirozeně vypnutá a jemná.
Poradí si i se stařeckými skvrnami nebo tmavými flíčky od sluníčka. Je to ale běh na dlouhou trať – taková péče může trvat třeba i 12 týdnů. Kdyby vám pigmenty mezitím nedaly spát, můžete je zamaskovat třeba make-upem s obsahem kyseliny hyaluronové.
Hydratuje rty
Kyselina hyaluronová chrání naše rty přirozeně, ovšem s věkem v našem těle ubývá a rty jsou tak vysušeněnější, svraštělé, plné šupinek a prasklin. Pružnost papulce můžeme dodat hloubkově (injekční aplikací) nebo povrchově, třeba přírodním balzámem na rty.
Pečuje o oči a oční okolí
Víte, proč je lidské oko tak rosolovité? Na svědomí to má právě kyselina hyaluronová. Ta ale kromě samotných očí mazlí i citlivé a namáhané oční okolí, které každý den tiše trpí, zatímco my mžouráme do počítače a telefonu. Udobřit si ho ale můžeme třeba sérem s obsahem kyseliny hyaluronové, které hloubkově hydratuje, žehlí jemné vrásky a mírní napuchlá víčka.
Promazává klouby
Kromě kůže a očí se kyselina hyaluronová přirozeně vyskytuje také v synoviální tekutině kloubů, kde funguje jako lubrikant a tlumič nárazů. Totiž – hydratuje chrupavku, stará se o snadný pohyb a zamezuje tření kloubů. Aby vás nedostatek kyseliny hyaluronové nedostal do kolen, můžete si ji lupnout v podobě doplňků stravy. 🙂 Pacienti s artrózou nebo aktivní sportovci pak sahají po invazivnější formě aplikace kyseliny přímo do kolenního kloubu pomocí injekce.
Formy kyseliny hyaluronové: V čem ji najdeme a jak ji doplnit do těla
1. Krémy, séra, gely a make-upy
Asi 50 % z celkového obsahu kyseliny hyaluronové v lidském těle se nachází v kůži, kde na sebe váže molekuly vody, zadržuje vlhkost a pokožku průběžně vyživuje.2 Můžeme tomu ale pomoci třeba máznutím krému nebo séra – a to už ve věku 30 let. V tomto období totiž začíná klesat přirozená hladina kyseliny hyaluronové a do 40. roku zmizí celá polovina.3 Pokožka je po po krémech s kyselinou tak příjemně hebká, že je ve svých poličkách mají dámy i pánové v každém věku. Vyhlazují však hlavně povrchové mimické vrásky.
2. Injekce
Odvážlivci a nedočkavci sáhnou po aplikaci kyseliny hyaluronové v injekci. Oproti krému a séru má rychlejší účinek, proniká do hlubších vrstev kůže a poradí si tak i s hlubokými vráskami – kolem očí, úst nebo nosu. Výplň pak vydrží 6–12 měsíců4 a cena za jednu takovou sérii injekcí v českých klinikách šplhá průměrně k 6000 Kč.
3. Doplňky stravy (tablety, sirup,…)
Pro “nemazací” typy je to nejpohodlnější způsob, jak doplnit kyselinu hyaluronovou do těla. Stačí lupnout jednu kapsli denně nebo si loknout hyaluronového sirupu. Takové doplňky stravy slibují lépe hydratovanou pokožku, pleť bez vrásek a zdravé fungování kloubů. A pořídíte je bez předpisu. 🙂
Všeho moc škodí
Kyselina hyaluronová je lidskému tělu přirozená, proto alergickou reakci způsobí opravdu výjimečně. Přesto – všeho moc škodí. Předávkování kyselinou hyaluronovou (v injekci, krému i tabletě) může paradoxně způsobit suchost a podráždění. A taky – než začnete s vráskami bojovat – mrkněte se do zrcadla a usmějte se. Vidíte? Vždyť vrásky píšou příběh… 🙂
A jaké jsou vaše zkušenosti s kyselinou hyaluronovou? Budeme rádi, když přispějete třeba do diskuze pod článkem nebo ho rovnou nasdílíte svým přátelům.
Zdroje důležitých tvrzení
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím. | Omrknout | |
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období. | Očíhnout | |
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie. | Omrknout | |
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up. | Očíhnout | |
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům. | Omrknout | |
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy. | Očíhnout |