Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 12 min

Celulitida: Jaká je její příčina a jak se jí zbavit?

1290x450px blog prirodni barveni vlasu 1

Celulitida, ďolíčky, pomerančová kůže. Ačkoliv je brána jako něco negativního a nežádoucího, jedná se o normální a přirozený jev, který postihuje většinu žen. Přesto nemusí vždycky zapadat do vašeho ideálu krásy, nemusí se vám líbit a nemusíte ji ani úplně akceptovat. Ať už je váš pohled jakýkoliv, pojďme se na její problematiku podívat pěkně zblízka a zjistit, proč se vlastně tvoří, jak vzniká a jak ji redukovat. A hlavně – že je úplně v pořádku ji přijmout, stejně jako je v pořádku s ní zatočit.

Co je to celulitida?

Celulitida je definována jako lokální metabolická porucha podkožní tkáně, která je způsobena lymfatickými změnami. Postihuje 80–90 % žen (a zčásti i muže). Projevuje se zvrásněným vzhledem, kdy se tuková tkáň protlačí skrze vláknité pásy v kůži, které ji spojují se svaly. K jejímu vzniku může přispět i ztráta tloušťky kůže, ke které dochází s pokročilejším věkem.

Srovnání celulitidy a pokožky bez celulitidy, ilustrační grafika s bílým pozadím Nejčastěji se jí líbí v oblasti stehen, hýždí a boků, tedy tam, kde se ženám ukládá tuková tkáň v největším množství. Častější výskyt celulitidy je běžný v období dospívání, během těhotenství nebo menopauzy.1

Jedním z nejčastějších mýtů je, že celulitida je jenom přebytečný tuk. Celulitida sice vzniká zvětšováním objemu tukových buněk, není to však tuk, který je zvětšuje, ale nahromaděné odpadní látky.

Celulitida nebyla vždy ženám na obtíž!

Pojďme zabrousit trochu do historie celulitidy a vnímání ženského těla v dobách minulých. Nějaký tělesný ideál existuje dnes, dříve tomu bylo ale úplně jinak. Celulitidě ženy vyhlásily válku teprve nedávno a to zejména kvůli vlivu médií a kosmetického průmyslu. Pojďme ale hezky popořádku.

obraz Tři Gracie od Rubense
Obraz Tři Gracie od Rubense

Najdeme ji už na obrazech slavných malířů. Třeba Peter Paul Rubens zobrazil několik žen, na jejichž pozadích je patrná celulitida v oblasti nad koleny i na břiše. Tehdy si z ní ale Tři grácie vrásky rozhodně nedělaly.

Poprvé se pojem “celulitida” objevil v 19. století ve francouzském lékařském slovníku Littré & Robin. Jako vada na kráse začala být ale považována až ve 20. století. V meziválečných letech ve Francii došlo k velkému nárůstu mediálního prostoru věnovaného celulitidě. A v momentě, kdy se o ní začalo mluvit, se začalo i vymýšlet, jak se jí zbavit. Všichni zkrátka chtěli jediné: Dostat ji pryč.

obálka časopisu Vogue “Proticelulitidová” mánie se z Francie postupně přesunula do Spojených států. V roce 1968 se dostala dokonce i na obálku magazínu Vogue s titulkem “Celulitida: tuk, kterého jste se dříve nemohli zbavit.”

Pojďme si ale říct, drahé mademoiselles, že časy se mění a je třeba na ni opět pohlížet jako na naprosto normální věc. Neznamená to, že byste měly mít méně raději své tělo, nebo že je třeba radikálně změnit jídelníček a začít se točit v kruhu počítání kalorií a intenzivního cvičení.

Celulitida je naprosto normální a přirozená věc

Ujasněme si tohle hned na začátku. Ať už máte celulitidu na stehnech, bocích, bříšku nebo hýždích, není to nic, za co je třeba se stydět. Celulitidu mají ženy všech tělesných proporcí a rozhodně je větší normou ji mít, než ji nemít.

Někdy ale snaha přiblížit se modelkám a celebritám na obálkách časopisů nebo Instagramu může vzbudit pocit, že se jedná o něco neatraktivního. Nenechte se ale zmást. Možná se tak narodily, s největší pravděpodobností je to ale dobře zvolená kompozice fotky, efektivní filtr nebo Photoshop. Pokud vás ta vaše ale přesto trápí, existují způsoby, jak ji zmírnit.

Je celulitida jenom estetickou záležitostí?

porovnání: kůže s celulitidou a kůže bez celulitidy Pomerančová kůže bývá většinou jen kosmetickým problémem. Zhoršování stavu celulitidy ale může být příznakem jiných problémů, třeba snížené funkce lymfatického systému nebo žilní nedostatečnosti. Poslouchejte své tělo a v případě pochybností nebo bolestí vyhledejte lékařskou pomoc.

👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Jaké existují stupně celulitidy?

Podle stupně viditelnosti i struktury můžeme rozdělit celulitidu do několika stádií. Zjišťují se pomocí tzv. štípacího testu. Stačí zmáčknout kůži na stehně mezi palcem a ukazováčkem.

 • 1. stupeň celulitidy není viditelný okem a příznaky se ještě nemusí plně projevit. Začíná narušením krevního oběhu nebo lymfatické drenáže podkožní vrstvy kůže. To oslabuje okolní tkáň. Můžeme ji vidět v podobě vrásek, pokud kůži stiskneme a zmáčkneme k sobě.
 • 2. stupeň celulitidy je podobný prvnímu stupni, jen se místo stisknutí kůže objeví ďolíčky.
 • 3. stupeň celulitidy pozorujeme v podobě ďolíčků na hýždích, břiše nebo stehnech pokud stojíme nebo sedíme, ne při natažení kůže a těla vleže.
 • 4. stupeň celulitidy vidíme vždycky, ať už ležíme nebo stojíme. V některých případech s sebou může přinášet i bolesti a další zdravotní potíže v podobě degenerace vaziva.

AdobeStock 276299222 1

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Jaké jsou příčiny celulitidy?

Celulitida vzniká v podkožní tkáni, kde dochází k pomalé cirkulaci lymfy, což zadržuje vodu v tukových buňkách. Tukové buňky mají všichni, proč se tedy celulitida u někoho vyskytuje častěji? Pojďme si vyjmenovat pár základních faktorů, které mají na vznik celulitidy vliv:2

 • Pohlaví – Častěji celulitida trápí ženy. Je to proto, že muži mají pojivovou tkáň v křížovém vzoru, tukové buňky tak zůstávají hlouběji. Ženy mají naopak svislé pruhy pojivové tkáně, které více umožňují tukovým buňkám vystupovat k povrchu kůže.
 • Hormony – Při tvorbě tukových buněk a celulitidy hrají velkou roli i hormony, zejména ženský pohlavní hormon estrogen. Proto se celulitida začíná tvořit v pubertálním věku a může se zhoršovat během těhotenství. V té době totiž jeho hladina stoupá.
 • Nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému.
 • Geny – Nejsou všemocné, ale někdy zkrátka mají na určité věci vliv. Pokud má celulitidu třeba vaše babička nebo maminka, pak s největší pravděpodobností budete mít predispozice k jejímu výskytu i vy.
 • Věk – S přibývajícím věkem pevnost pokožky slábne, proto bude ke vzniku celulitidy náchylnější.
 • Strava – Potraviny s vysokým obsahem soli, tuků a konzervantů mohou způsobit různé metabolické poruchy, které vznik celulitidy podporují.
 • Životní styl – Dalším z klíčových faktorů je celkový životní styl. Ke vzniku celulitidy přispívá zejména nedostatek pohybu, nadměrné pití alkoholu nebo kouření.
👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

Lymfa a lymfatický systém

ilustrace lymfatického oběhu v těle Za vším hledej lymfu. Lymfatický systém je rozsáhlá síť kanálků, které pomáhají tělo zbavovat toxinů a škodlivin. Nesprávné fungování systému má velký vliv na naše zdraví. Jeho hlavní funkcí je transport lymfy, čiré až nažloutlé tekutiny, která obsahuje bílé krvinky bojující s infekcemi. Lymfy máme dokonce dvakrát více než krve, zhruba 6–10 litrů.

Pokud se škodliviny v našem těle nahromadí příliš, dostávají se i do tukových buněk. Přetížení lymfatického systému tak může ovlivnit vzhled naší pokožky. A ďolíčky jsou na světě. Abyste se celulitidy zbavili, je třeba snížit zátěž na lymfatický systém. Zatímco krev je neustále pumpována do tepen pomocí srdce, lymfatický systém žádné takové čerpadlo nemá, lymfa se pohybuje díky svalovině. Proto je třeba podpořit proudění lymfy i pohybem a vhodnými masážemi.3

Sportem proti celulitidě

sportující žena v parku Pohyb je lék téměř na všechno. Nejúčinnější cviky na celulitidu jsou takové, které stimulují lymfu, tedy cviky pomalejší, ale vytrvalejší. Je to třeba jízda na kole, rychlejší chůze, běh, plavání nebo jóga. Je ale důležité se zaměřit obecně na druh pohybu, který vás bude bavit. To je hlavním předpokladem pro to, abyste u něj setrvali a aby vás těšil.

Doporučuje se také intervalový nebo burst trénink, který zahrnuje krátká a intenzivní cvičení, třeba sprint, a následné období ochlazení (tento koncept se nazývá také vysoce intenzivní intervalový trénink neboli HIIT – High-intensity interval training).4

Přirozený pohyb je klíč

Zařaďte do svého života co nejvíce přirozeného pohybu. Každý krok se počítá. A to platí dvojnásob, pokud máte sedavé zaměstnání. Protahujte se, choďte více pěšky, pokud můžete, jezděte do práce na kole, choďte po schodech. Kromě nezpochybnitelného benefitu pro své zdraví odlehčíte i životnímu prostředí.

žena cvičící jógu, pozice polovičního mostu Jaké sporty vám pomohou zbavit se celulitidy?

 • Plavání (zejména prsa nebo čelní kraul)
 • Chůze nebo běh
 • Jóga
 • Silový trénink
 • HIIT
 • Dřepy a výpady

Co může ovlivnit celulitidu při sportu?

 • Hluboké dýchání do břicha
 • Elastické kompresivní prádlo na sport
 • Chladnější sprcha dolních končetin po tréninku
 • Udržování tepové frekvence ve spalování tuků (svou frekvenci si můžete vypočítat pomocí kalkulaček třeba tady)
 • Celulitida ale nemusí být vždy důsledkem nedostatečného pohybu. Některým sportem dokonce můžete její vznik podpořit a urychlit. Jedná se o druhy sportů s častějším doskokem na tvrdou podložku, např. odbíjená, dále tenis, squash, další míčové hry.5

Krém na dámské hýždi Fungují krémy proti celulitidě?

A teď už pojďme na krémy, gely a olejíčky proti celulitidě. Abychom vám neslibovali hory doly černý les, žádný přípravek proti celulitidě není samospásný. Existují ale přípravky v podobě krémů, olejů a peelingů, které obsahují látky (třeba kofein), které zlepšují prokrvení kůže a tím ji pomáhají redukovat. Vždy je třeba jejich použití kombinovat s dalšími technikami od masáží přes úpravu jídelníčku a pitného režimu a zařazením vhodného pohybu do svého života. Krémy tak slouží jako “doplněk” proti celulitidě. A my pro vás máme přírodní varianty!

krem1 e1625682767775Lehký tělový krém od laSaponaria Fitocell Out Bio je účinným bojovníkem proti pomerančové kůži. Obsahuje extrakt z růžového pepře a 100% přírodní kofein, který zabraňuje ukládání tuků a stimuluje cirkulaci pokožky. Obsahuje ale také výtažky vinné révy a pupečníku asijského, které pomohou tělo odvodnit. Při pravidelném používání zlepšují elasticitu kůže. Krém nanášejte dvakrát denně, ideálně ráno a večer. Ve dnech, kdy cvičíte, jej můžete pro větší účinnost aplikovat před fyzickou aktivitou. Pokud jej nanášíte dvakrát denně, vaše tělo vstřebá podobné množství kofeinu jako z jednoho šálku kávy. Je třeba na to při aplikaci myslet.

krem2 Rozproudit pružnost cév i lymfatický systém vám pomůže tělový a masážní olej Lymfa od Nobilis Tilia. Obsahuje BIO oleje ze slunečnic, mandlí a meruněk a dodá vaší pleti nálož vitamínů, které ji probudí k životu. Zároveň tělo regeneruje a detoxikuje. Olej se ale nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

TIP: Víte, jak poznat kvalitní a poctivý kosmetický olej? Začtěte se v našem článku na blogu.

krem3 Nobilis Tilia nabízí i masážní olej Celulitida BIO, který obsahuje důmyslnou směs slunečnicového oleje, meruněk a mandlí s vysokým obsahem kyseliny olejové a linoleové. Hloubkově vyživuje pokožku, podporuje její pružnost a navíc příjemně voní po citrusech. Pomáhá také zmírňovat projevy celulitidy.

krem4 e1625682950959Silným spojencem, který vás v boji proti celulitidě podpoří, je sprchový masážní olej Hloubkový detox od Kvitku. Jedná se o 100% přírodní sprchový olej, který zbaví pokožku nečistot, v kombinaci s pravidelnou masáží ale pomáhá zlepšovat činnost lymfatického systému a pomáhá odstranit příznaky celulitidy. Pro masáž doporučujeme použít kartáč nebo přírodní lufu. Stačí malé množství oleje nanést do dlaně a jemnými pohyby vmasírovat na problematická místa. Olej se při aplikaci promění v jemnou pěnu, kterou poté opláchněte vodou.

krém proti celulitidě Po sprše můžete do pokožky vmasírovat masážní olej ze stejné řady Hloubkový detox.

Vymazlenou recepturu má krém proti celulitidě od české značky Lobey. Přebytečnou vodu z těla odvádí obsažený kofein, látka kapsaicin z chilli papriček pokožku prohřeje, urychlí metabolické procesy a odplavování mastných kyselin z tukové tkáně. Nepálský životabudič, výtažek z kořene Celeus forskohlii,pak zlepší mikrocirkulaci krve a podpoří rozkládání tuků.

krem7 Skvělým univerzálním produktem je kávový peeling od Purity Vision. Obsahuje BIO kávu arabiku, mořskou sůl, bambucké máslo a kokosový olej. Do pokožky dodá potřebné vitamíny a minerály, udržuje ji vláčnou a pomáhá mechanicky odstraňovat odumřelé kožní buňky. Díky obsahu kofeinu zároveň dochází ke stimulaci tvorby kolagenu a elastinu a pomáhá v boji proti celulitidě a striím.

Kousky grepu a grepový esenciální olej DIY návod: Jak vyrobit krém proti celulitidě?

Můžete si zkusit vyrobit i vlastní domácí krém proti celulitidě.6 Z grapefruitu! Některé studie ukazují, že právě grep obsahuje velké množství protizánětlivých enzymů, které pomáhají odbourávat celulitidu a zabraňují tvorbě nových tukových buněk. Hlavní účinnou složkou je grepový esenciální olej, který odbourává tuk a spolu s kokosovým olejem krásně hydratuje pokožku.

TIP: Citrusové esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a obsahují kyseliny. Z tohoto důvodu se doporučuje při jejich skladování používat skleněné nádoby, aby svým působením neničily plasty.

Co budete potřebovat:

 • 30 kapek grepového esenciálního oleje,
 • 250 ml grepového oleje,
 • nádobu ze skla.

Postup: Suroviny smíchejte, poté umístěte do skleněné nádoby. Výsledný krém si jednou denně vtírejte krouživými pohyby do míst, kde chcete celulitidu redukovat.

Masáže na celulitidu: Jaké pomáhají?

Tipy na masážní olejíčky a krémy jsme si už pověděli. Co ale s nimi? Jak správně masírovat pokožku a jaké pomocníky si můžeme přizvat s sebou?

suchý kartáč na masáž hýždě a těla Kartáče a masážní houby

Přizvěte na pomoc kartáče a houby, které podporují průtok krve a napomáhají regeneraci tkání. Jedná se třeba o suché masážní kartáče na celulitidu, mechanické masážní pomůcky nebo lufy.

Masáže jsou z hlediska léčby celulitidy skvělé, protože pomáhají odvádět přebytečnou vodu z těla, zlepšují krevní oběh a zpevňují pokožku. Samotné ale celulitidu nevyléčí, pouze mohou dočasně zmírnit její projevy. Na druhou stranu mají i jiné blahodárné účinky pro naše tělo. Uvolňují svaly, napětí a bolest a mají také relaxační účinky.

Suché kartáčování

S léčbou celulitidy se skloňují i tzv. suché masáže.7 Ty se provádějí přírodním suchým kartáčem, kterým masírujete problematické partie těla, nejčastěji tedy stehna, hýždě, bříško nebo paže. Ideální je masírování směrem od spodu nahoru. Nesnažte se příliš tlačit, masírujte spíše jemněji. Celý proces by měl být příjemný, ne bolestivý. Po kartáčování se osprchujte. V tradiční ajurvédské medicíně je tato technika masáže využívána už staletí.

Přestože je vědecky dokázáno, že suché kartáčování může přinést mnoho výhod od zbavení se odumřelých buněk po zpevnění a prokrvení pokožky, zbavení se celulitidy bývá spíše dočasného charakteru.

Masáž studenou sprchou

Pokud chcete bojovat proti celulitidě, vyměňte horké relaxační vany za sprchu a střídání teplého a studeného proudu vody. Masážní schopnosti sprchy vám totiž mohou v boji s problémovými partiemi pomoci. Proud promasíruje pokožku, následné ochlazení podporuje průtok krve následkem stažení a roztažení cév. Vaši kůži prokrví, vypne a vyhladí. Pro větší účinek sprchu kombinujte i s peelingy, které vám pomohou zlepšit lymfatický oběh. Po nich navíc bude vaše pokožka hezky jemná a hebká.

Lymfatická masáž hýždě Lymfatické masáže

Mezi populární metodu můžeme jmenovat lymfatickou masáž (neboli lymfodrenáž), která má za úkol rozproudit v těle lymfu. Masáž může být přístrojová nebo manuální. Zatímco manuální se provádí ručně proškoleným fyzioterapeutem speciálními hmaty a správným tlakem na pokožku, přístrojová spočívá v navléknutí se do speciálního obleku, který se postupně nafukuje a tlačí na jednotlivé části těla, čímž pomáhá rozproudit lymfu.

Kromě estetických úkonů se využívá i pro celou řadu dalších léčebných postupů, například při onkologickém onemocnění, při otocích nohou, při akutním virovém onemocnění nebo při onemocnění srdce, jater nebo ledvin.

Moderní terapie a masáže hýždí proti celulitidě Moderní terapie a laser

Mezi další formy boje proti celulitidě patří procedury, ke kterým je třeba se objednat na specializovanou kliniku. Jedná se o různé druhy laserové terapie, nebo tzv. subcize, u které se pod kůži zavede jehla, která ruší tuhé pruhy pojivové tkáně. Některé mohou být účinnější, některé méně. Obecně se ale jedná o metody, které vás sice mohou zbavit problému, ale spíše dočasně.8

Celulitida: Co jíst a čemu se vyhnout?

Podle několika studií9 může mít strava vliv při vzniku i závažnosti celulitidy. Jedná se zejména o stravu s vyšším obsahem soli, tuků i sacharidů.

Některé potraviny mohou pomoci snížit celulitidu a podpořit zdravější životní styl. Které to jsou?

 • Lněná semínka celá i drcená na dřevěné lžičce na bílém pozadí Lněná semínka – Len je skvělý pro zdraví pokožky, protože upravuje hladinu estrogenu a pomáhá zvyšovat produkci kolagenu. Ochutit můžete ovesné kaše, jogurty nebo koktejly. Nejlépe stravitelná jsou semínka drcená.
 • Zdravé tuky – Kokosové ořechy obsahují mastné kyseliny, které podporují zdravé tkáně.
 • Mořské řasy – Obsahují sloučeninu zvanou fukoxantin. Mohou tělu pomáhat spalovat tuky a redukovat výskyt celulitidy.
 • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – Jedná se o zeleninu, ořechy, semínka a bobulovité ovoce.
 • Ovoce s velkým množstvím vody – Snažte se jíst co nejvíce přirozeně vodnatých potravin, jako je třeba meloun, okurka nebo citrusové plody.

Dřevěná lžička s cukr krystalem na bílém pozadí Jaké potraviny naopak omezit?

 • Cukr – V těle způsobuje zadržování tekutin a ukládá tělesný tuk, což může zvyšovat výskyt celulitidy. Čtěte proto etikety a snažte se přidaný cukr ze svého jídelníčku omezit.
 • Sůl  – Je jednou z hlavních příčin zadržování vody, vyhněte se proto nadměrnému solení a potravinám s vyšším obsahem soli.
 • Rafinovaná mouka a rafinované obilné výrobky – Rychle se rozkládají na cukr a mají vysoký obsah kalorií.
 • Potravinové alergeny jako je lepek nebo kasein mohou u některých lidí vyvolat alergie nebo záněty, mohou mít tak negativní dopad na zdraví pokožky.
 • Nadměrná konzumace živočišných tuků.

Pitný režim a celulitida

Jedním ze základních pravidel je: Zůstaňte hydratovaní! Kožní buňky totiž potřebují (stejně jako jiné tělesné buňky) ke správnému fungování vodu. Voda také pomáhá udržet zdravý vzhled kůže a její pružnost.

několik rukou držící sklenice s vodou na modrém pozadí

Ideálním stavem je udržovat neutrální bilanci vody, tedy aby rozdíl mezi příjmem a ztrátou vody byl nulový. Nejlepší na pití je čistá voda. Můžete si ale dát i zelené nebo černé neslazené čaje nebo slabé mineralizované vody.

A kolik je toho třeba vypít? Kromě určujících faktorů jako je věk, váha nebo pohlaví, se můžeme řídit zjednodušeným pravidlem: 35 ml vody na 1 kg vaší hmotnosti. Pokud tedy vážíte třeba 75 kg, měli byste vypít zhruba 2,6 litrů vody (75 x 35 = 2 625 ml).10

Kolik tekutiny během dne vypít?

Naše hmotnost x 35 ml.

doplňky stravy ve formě tobolek, vitamíny a minerály, obklopeno bylinkami Doplňky stravy proti celulitidě

Redukovat celulitidu mohou i některé doplňky stravy, které pomáhají vyplavit přebytečnou vodu z těla. Účinné jsou bylinky, např. listy pampelišky, pýr, květ vřesu, kopřiva nebo svízel syřišťový.11,12 Pomoci redukovat projevy celulitidy mohou i doplňky stravy. Nepostradatelným pomocníkem je třeba zinek, který v těle podporuje tvorbu kolagenu.13

 • zinek
 • vitamin A
 • vitamin D
 • vitamín C
 • B-komplex
 • vitamin E

Otázky ohledně celulitidy, které vás mohou zajímat:

Postihuje celulitida jen ženy s nadváhou?

Mýtus! Celulitida se může objevit u každé ženy, ačkoliv je pravda, že čím více je v těle tukové tkáně, tím se zvyšuje pravděpodobnost jejího výskytu. Podle AAD (Americké dermatologické akademie) může být celulitida při nadváze více patrná. Na druhou stranu i nesprávný způsob hubnutí může celulitidu podpořit – zejména rychlý úbytek velké váhy.

žena sedící na umyvadle v koupelně, kontroluje svá stehna Proč se celulitida vyskytuje více u žen než u mužů?

Celulitida trápí většinou ženy, mezi muži se jedná o zhruba 10 %. Ženy mají zkrátka biologicky více tukových buněk v těle. Nejvíce jich najdeme v oblasti boků a stehen. Také mají méně podpůrné pojivové tkáně, které drží kůži na svém místě.

Jak rozlišit byznys vs. účinné alternativy?

Kde je krása, tam je byznys. Nebo minimálně může být. Existuje nespočet přípravků, které vám slibují rychlý a dokonalý výsledek. Odsávací polštářky, zázračné pilulky, návody a přípravky… Mějte ale na paměti, že příliš snadná řešení jsou spíše utopií a je třeba nečekat zázraky na počkání.

profesionální odstranění celulitidy pomocí přístroje na klinice Jak léčit celulitidu pomocí chirurgických zákroků?

Kromě krémů a olejíčků, masáží, sportu nebo doplňků stravy existují i nejrůznější chirurgické zákroky. Vždy jejich přínosy i rizika konzultujte se svým lékařem nebo dermatologem. Berte ale v potaz, že se může jednat sice o rychlé, ale pouze dočasné řešení.

Existují manuální zákroky, které zahrnují zavedení jehly pod kůži, laserové léčby, terapie na bázi energie, dermální výplně, kolagenové injekce a další. Je pak na zvážení každého, zda je to něco, co chcete vyzkoušet, nebo zda už to není příliš velký zásah do vašeho těla.

Pomůže na celulitidu samoopalovací krém?

Některé ženy pomerančovou kůži zakrývají pomocí samoopalovacího přípravku. Aby byl efekt viditelný, dva dny před aplikací samoopalovacího krému proveďte peeling pokožky. Pro rovnoměrný efekt je důležité, aby místa, kam přípravek nanesete, byla hydratovaná.14

Jak na aplikaci samoopalovacího mléka:

 • Mléko nebo krém naneste rovnoměrně na čistou a suchou pokožku, roztírejte velmi jemně i v oblasti kloubů a chodidel.
 • Po aplikaci si důkladně omyjte ruce.
 • Pokožka se bude postupně barvit, buďte proto trpěliví a další vrstvy nenanášejte.
 • Po aplikaci může mléko nějakou dobu barvit, buďte proto opatrní i na oblečení.
 • Aplikujte 1–2x týdně.

kompresní punčochy na bílém pozadí Pomáhají kompresní punčochy proti celulitidě?

Kompresní punčochy se používají pro léčbu křečových žil, je ale nepravděpodobné, že by odstranily hrbolatou a nerovnou kůži na stehnech. Ačkoliv vám to mohou někteří výrobci punčoch slíbit, nemáme o jejich účinnosti proti celulitidě dostatečné důkazy.

Jedna studie ve Velké Británii sice dospěla k závěru, že kompresní punčochy zlepšují výskyt celulitidy, nutno ale dodat, že výzkum byl založen pouze na osmi lidech a že se jednalo pouze o jednu jedinou značku punčoch. Obecnější důkazy a fakta tedy vyřknout nemůžeme.15

K čemu punčochy jsou naopak dobré, je jejich podpora žil při pumpování krve zpět do srdce. Nošení kompresních punčoch udržuje otok v okolí křečových žil pod kontrolou.

dámské hýždě na růžovém pozadí, žena drží pomeranč Pomáhá saunování proti pomerančové kůži?

Pokud už nevíte kudy kam, zkuste se zahřát. Ideálně v infračervené sauně, která prohřívá až třikrát hlouběji než běžné sauny. Saunování zvyšuje srdeční frekvenci a lokální krevní oběh, což pomáhá snižovat výskyt celulitidy.16

Můžeme se celulitidy zbavit navždycky?

Krémy, pohyb, strava nebo masáže mohou projevy celulitidy zmírnit na nějakou dobu. V současnosti ale nemáme žádnou jinou zázračnou léčbu, která by nás dokázala této “nezvané” návštěvnice zbavit jednou provždy.

sebeláska, žena na hnědém pozadí, která sama sebe objímá Abychom ale neskončili bez happyendu, pomerančové kůži dát na frak můžeme. Jen je třeba obrnit se trpělivostí, kombinovat a zkoušet. Všechno ale začíná a končí v hlavě. Pokud se nezvané návštěvnice ne a ne zbavit, zamyslete se spíše nad tím, proč by se mělo jednat o nějakou metu, kterou chcete zdolat. Možná, že pokud ji přijmete jako svou součást, tak se vám uleví daleko více, než po absolvování drahých procedur.

Taháček do kapsy: Jak se zbavit celulitidy

Pojďme si shrnout pár nejdůležitějších poznatků, pokud chcete dát celulitidě sbohem.

 • Dejte se do pohybu. Právě sport a cílené posilování problematických partií je jedna z nejlepších léčebných metod. Celulitida zcela nezmizí, ale svaly mohou pomoci pokožku vyrovnat.
 • Masírovat, masírovat, masírovat. Existuje několik druhů masáží, které prokrvují pokožku, rozproudí lymfu a redukují celulitidu. Kromě toho mají ale masáže celou řadu dalších blahodárných účinků pro naše tělo.
 • žena držící pomeračnce, které si nasazuje jako sluneční brýle, na oranžovém pozadí Krémy, olejíčky a peelingy pro celulitidě mohou být skvělým doplňkem v boji s pomerančovou kůží, je třeba je ale kombinovat s dalšími metodami.
 • Zaměřte se na zdravý jídelníček – Jezte více vlákniny. Najdete ji v celozrnných potravinách, ovoci i zelenině. Eliminujte “prázdné” kalorické potraviny, jednoduché nebo rafinované sacharidy, sladkosti a nezdravé tuky.
 • Zůstaňte hydratovaní. A to nejen pomocí hydratačních mlék nebo krémů proti celulitidě, ale také pomocí pitného režimu. Nevsázejte na to, že vaše tělo si řekne o vodu samo, snažte se vypít denně alespoň 35 ml vody na 1 kg své hmotnosti.
 • Zbavte se zlozvyků. Ať už je to časté popíjení alkoholu nebo kouření, oboje má zásadní vliv na zdraví i vzhled kůže.
 • Hlavu vzhůru. Celulitida je naší součástí a pokud ji máme redukovat, tak postupně a za pomocí několika postupů a metod. Nechtějte zázraky na počkání. Může jít redukovat rychle, může se držet zuby nehty, anebo se po čase zase vrátí. Je proto důležité se nezaměřovat jen na dokonalý výsledek a perfektní tělo, ale spíše naše zdraví, to, jak se cítíme a že nám naše tělo slouží po mnoha jiných stránkách skvěle. Až budete stát před zrcadlem, vzpomeňte si na Rubensovy obrazy, na kterých jsou ženské tvary a celulitida oslavovány.

Sdílejte článek všem přátelům, kteří si s celulitidou nevědí rady:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Dobrý den, myslím že na celulitidu je hodně dobrý pohyb jakože třeba běhání a třeba dřeva a y se boky zpevnily. Jinak o masazi proti celulitidě slyším a čtu poprvé a to vím že existuje spousty druhů masáží od klasických relaxačních, pak různé sportovní, thajské až třeba po takové masáže https://www.erotic-massage-in-prague.cz/ ale to už je možná trochu mimo téma, i když svým způsobem je to taky masáž 🙂

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..