Přečtete za: 6 min

Jak se opálit do hněda: Jde to vůbec zdravě?

1200x628px bez textu opalovani do hneda

Pobyt na slunci nastartuje tvorbu déčka, zlepší náladu, a dokonce může přispět ke kvalitnějšímu spánku. Že ale nechcete být z opalování rudí jako rajče a po namazání vám bělobu závidí i Wednesday Addams? Zjistěte, jak se opálit, nespálit a nesvítit bělobou na metry daleko. Mrkneme se na (ne)přírodní opalováky a jejich vliv na tělo i přírodu, na nezbytnou poopalovací rutinu i na jídelníček, který s bronzovým odstínem pomůže.

Je opalování vlastně zdravé?

Každý ví, že sluneční paprsky jsou nezbytné k syntéze vitamínu D potřebného pro správné fungování imunity a vstřebávání vápníku a fosforu pro zdravé kosti.1 Jenže u pobytu na slunci bohužel neplatí, že čím víc, tím lépe. Opalování samo o sobě přináší mnohem víc rizik než pozitiv. Nemusíte se samozřejmě plížit zahalení stínem, ale vyplatí se pokožku chránit, a i tady narazíte na řadu přípravků, které jsou dost sporné. Ale pěkně popořadě.

Co se děje s pokožkou při opalování?

Při pobytu na slunci (platí to ale i pod mrakem!) na naši pokožku dopadají UVA (cca 95 %) a UVB (cca 5 %) paprsky. Přesto, že UVA paprsků na pokožku dopadá mnohem více a pronikají hlouběji, UVB jsou silnější. Právě UVB mohou za tvorbu vitamínu D, stejně jako za nepříjemný vedlejší efekt v podobě spálení, stárnutí kůže a v dlouhodobém horizontu pak většího rizika vzniku nádorového bujení.

Díky slunečnímu záření se v kůži začne tvořit melanin, molekula zodpovědná za vytváření pigmentu, který způsobuje opálení. Melanin se tvoří z důvodu, aby pokožku chránil před poškozením světlem. Je to vlastně doslova sebeobrana těla před UV zářením. Tvorba melaninu se liší člověk od člověka, proto se také setkáte s označením několika fototypů kůže.

Dávkujte slunce podle svého fototypu

Zatímco někdo je od přírody naprostá bledule, jiný má bronzovou pokožku i po dlouhé zimě. Jak to? Záleží na vaší genetické výbavě, tedy na takzvaném fototypu. Právě fototyp by vám napoví, jak moc silnou ochranu proti slunečnímu záření budete potřebovat.

 • Fototyp 1: Jednička se spálí dřív, než řeknete opalovák. S tímhle fototypem hnědého odstínu prakticky nedosáhnete. Ale nevěste hlavu, dřív byla alabastrová kůže považovaná za symbol vznešeného původu. Bez ochrany byste na slunci měli pobývat 5 až 10 minut maximálně.
 • Fototyp 2: Dvojka je pro naše končiny typická. Její nositelé mají světlejší vlasy a oči a na slunci se poměrně brzy spálí. Výjimečně se s tímhle fototypem opálíte do hněda, ale běžné to není. Na slunci byste bez ochrany neměli pobýt déle než 20 minut.
 • Fototyp 3: Trojka se opaluje snadno a spálí se málokdy. Nejčastěji tento fototyp mají brunetky a bruneti. Po opalování pokožka většinou zhnědne, jen málokdy zčervená. Doporučená doba pobytu na slunci bez ochrany je 30 minut.
 • Fototyp 4: Čtyřku mívají osoby s tmavě hnědými až černými vlasy a přirozeně olivovou pletí. S tímto fototypem se jen málokdy spálíte, přesto nepobývejte na sluníčku bez ochrany déle než 45 minut.
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

Opalovací krémy z pohledu zdraví a ekologie

Konvenční opalovací krémy používají nejčastěji chemické filtry. Ty UV záření absorbují a přemění ho na jinou formu energie – třeba na teplo. Výhodu mají v tom, že na pokožce nezanechají bílý film a krémy s chemickými filtry se snadno roztírají. Tím ale pozitiva končí.

Studie naznačují, že se hromadí v těle (a to nejen našich, ale i v tělech vodních organismů) a mohou tam dělat pořádnou paseku – od alergických reakcí až po ovlivňování hormonálního systému. Otrávené jsou z něj i ryby, kterým tyhle opalováky ničí korálové útesy.2 Když k tomu připočteme, že se některé složky nerozloží ani po letech, moc lákavé jejich používání není.

Jakmile ve složení najdete třeba oxybenzon (oxybenzone), octinoxát (octinoxate), octisalát (octisalate), avobenzon (avobenzone) či octocrylen (otocrylene), šup s nimi zpátky do regálu, tohle na sebe mazat nechcete.

TIP: Jste žhaví zjistit o opalovácích první poslední? Mrkněte, co jsme na téma opalovacích krémů vymáčkli tady. Posvítili jsme si na kontroverzní látky v konvenčních krémech a kápli jsme na, jak se při výběru nespálit.

100% přírodní opalováky, kterým dáváme zelenou

Ideální je tak sáhnout po opalovacích krémech s mechanickým neboli minerálním filtrem – úplně nejlepší je pak oxid zinečnatý. Minerální filtry na pokožce vytváří ochrannou vrstvu a UV záření od ní odrazí. Ale ani tady nemáte vždy vyhráno. Některé opalováky obsahují nano částice, které se přeci jen do těla vstřebávat mohou. Proto vybírejte takové krémy, které obsahují pouze non nano filtry.

Pokud nechcete číst a googlovat složení každého opalovacího krému, mrkněte do econeáckých zelených regálů, kde jsme ho zkontrolovali za vás. Nebo hoďte očkem na blogový článek, kde jsme pro vás připravili tipy, jak poznat bezpečný opalovák na první dobrou.

TIP: Nechcete zářit bělobou? Nanášejte přírodní opalováky na vlhkou pokožku nebo se nejprve mázněte tělovým olejem či krémem. Anebo zkuste opalovací krémy Wooden Spoon, jejich řada Invisible Zinc je vypiplaná k dokonalosti a nezanechává bílý film. Není divu, že patří mezi topku přírodních opalováků. A taky jsou schválené non toxic. Tihle mazáci se prostě neztratí ve městě ani v přírodě.

Jak se tedy opálit do hněda zdravě?

 1. Zjistěte, jaký máte fototyp a jak dlouho se na slunci můžete bez obav pohybovat.

 2. Volte opalovák ideálně s ochranou SPF 30 a vyšší. Možná vás překvapí, že rozdíl mezi 30 a 50 není nijak velký, zatímco 30 blokuje maximálně 97,4 % UVB záření, a SPF 50 pak maximálně 98 %.

 3. Vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy to praží nejvíce.

 4. Vždy se namažte přírodním opalovacím krémem s minerálním filtrem a nezapomeňte vrstvu po několika hodinách obnovit. Častější obnova je potřeba při sportu, kdy potem odplavíte krém, a během koupání.

 5. Nebuďte na slunci zbytečně dlouho. Melanin se tvoří jen do určité míry, jakmile dosáhnete této hranice (cca 2–3 h), nebudete se opalovat, ale riskujete spálení.

 6. Podpořte ochranu kůže zevnitř vhodnou stravou i přírodními doplňky. Strava bohatá na antioxidanty dokáže při ochraně pokožky divy.

 7. Dostatečně pijte. Nejenže se budete lépe cítit, ale hydratovaná pokožka se lépe vypořádá se slunečními paprsky.

 8. Věnujte zvýšenou péči pokožce po pobytu na sluníčku.

ECONEA TIP: Opalovací krém pro děti a citlivou pokožku

Co máznout na pokožku, která se červená, jen co vidí sluneční paprsky? Jemňouš s SPF 50 od laSaponaria to jistí. Nezanechává bílé stopy a jeho složení je tak jemné, že je vhodné i na tu nejcitlivější dětskou pokožku.

laSaponaria SPF 50

Pobytem na slunci to nekončí: Správná poopalovací rutina

Pokožka si po pobytu na slunci zaslouží opečovat, i když není spálená. Sluneční záření pokožku vysušuje a je tak potřeba ji znovu hydratovat. Než ale sáhnete po nějakém krému, pokožku důkladně ale šetrně zbavte potu, písku, chloru i dalších nečistot. Až poté ji pořádně natřete. Pokud používáte přípravek po opalování na bázi oleje, nezapomeňte, že je potřeba mazat na navlhčenou pokožku, olej sám o sobě totiž hydratovat nedokáže.

poopalovaci pece

Jídelníček a potravinové doplňky pro lepší opálení

O pár řádků výš jsme nakousli stravu podporující opalování, pojďme se k ní vrátit podrobněji. Samozřejmě vždy platí, že byste měli jíst vyváženě a do jídelníčku volit co nejvíce nezprocesovaných potravin. Tady si jen posvítíme na jednotlivé složky, které zlepší stav pokožky a podpoří její bronzový vzhled. Nejlépe ale působí společně, takže ani tady se nic nemění na tom, že vyváženou stravou uděláte pokožce nejlepší službu.

Karotenoidy

Karotenoidy obecně mají příznivý vliv na stav naší pokožky. Tahle čtyřka si v souvislosti s opalováním zaslouží zvýšenou pozornost.

  • Beta-karoten: Nejznámější z karotenoidů je nezbytný pro zachování normálního stavu pokožky a funguje jako silný antioxidant, který pomáhá chránit buňky těla před poškozením způsobeným volnými radikály, včetně těch z UV paprsků.3 Co přidat do jídelníčku, abyste ho měli dostatek? Pravidelně si dopřávejte mrkev, dýni, meruňky, batáty nebo třeba mango. Z živočišných zdrojů je pak vhodné zařadit do stravy lososa a vaječný žloutek.

  • Astaxanthin: Další z karotenoidů přispívá k zachování normálního stavu pokožky po slunění a zároveň podporuje tvorbu kolagenu i dalších antioxidantů. Nejvíce je obsažený v živočišných produktech, konkrétně v lososovi, krevetách a dalších mořských plodech.

  • Lutein: Nejvíce je známý pro své příznivé účinky na oči, ale pomáhá i s pokožkou, která je hydratovanější a více elastická. Dokáže dokonce zlepšit přirozené ochranné vlastnosti kůže o desítky procent.4 Doplnit ho můžete z brokolice, kapusty, dýně, vaječného žloutku nebo třeba chlorelly.

  • Lykopen: Nechcete být po pobytu na sluníčku jako rajče? Doplňte lykopen, který paradoxně za červenou barvou rajčat stojí. Podle studie dokáže snížit zčervenání pokožky způsobené právě sluníčkem.5 Kromě rajčat je lykopen ve vodním melounu, ale nejlépe je vstřebatelný z tepelně upravených potravin, což u melounu není úplně lákavé.

U všech karotenoidů mějte na paměti, že jsou kámoši s tuky, bez nich je tělo nemůže vstřebat.

karotenoidy 1

Kolagen

Kolagen je základní stavební jednotkou naší pokožky. Sám o sobě nemá přímý vliv na proces opalování, jeho přítomnost v pokožce je ale nezbytná pro udržení zdravé a odolné kůže, která lépe čelí negativním vlivům UV záření. Největším zdrojem kolagenu jsou ryby, vývar z kostí nebo vejce. Ve formě veganského doplňku ho ulovíte i v econeáckých regálech.

Tělo si ho dokáže vytvořit samo, čím jsme ale starší, tím méně od ruky mu to jde. Pokud byste chtěli podporu kolagenu nakopnout, nezapomeňte jíst ovoce a zeleninu bohaté na vitamín C, který je pro tvorbu kolagenu nezbytný.

Tyrosin

Tahle přirozeně se v těle vyskytující aminokyselina je klíčová k tvorbě pigmentu melaninu. Podílí se také na procesech, které pomáhají chránit pokožku před oxidačním stresem.6 Tělo si ho sice umí vytvořit, ale pokud byste ho chtěli do těla dostat víc, zařaďte do jídelníčku ryby, krůtí maso nebo třeba vejce.

Zinek

Díky zinku může v těle probíhat na dvě stovky enzymatických reakcí. Potřeba je ale také pro zdravý vzhled pokožky – pomáhá s tvorbou kolagenu a také má antioxidační vlastnosti a chrání pokožku před UV zářením.

A kde ho najdete? V luštěninách, obilovinách a ořechách. Masožravci to pak mají jednodušší, je totiž v mase i mléčných výrobcích. Další možností je pak hladinu zinku doplnit suplementy. Třeba ve společnosti hořčíku a béčka podpoříte nejen pleť, ale také svou duševní pohodu.

Měď

Měď už na pohled napovídá, k čemu je dobrá – podílí se na zabarvení pleti. Umožňuje vzniknout enzymu tyrozináze nezbytného pro produkci melaninu.7 Tenhle minerál je také důležitý pro tvorbu kolagenu a elastinu, díky kterým je pokožka pružnější a pevnější. Z čeho ji získat? Z ořechů a semínek, hub, celozrnných obilovin, hořké čokolády, mořských plodů nebo hovězího.

Flavonoidy

Další látkou, která má příznivý vliv na stav pokožky jsou flavonoidy, které jsou silnými antioxidanty.8 Dobrou zprávou je, že je obsahuje například i hořká čokoláda. Sice po konzumaci čokolády nebudete ještě mít její odstín, ale pokožka bude proti škodlivým vlivům UV záření lépe chráněná. Zakousněte se ideálně do 80% nebo víceprocentní čokošky, s nižším procentem se snižují i její benefity.  

cokolada

Pomohl vám článek vylepšit opalovací rutinu? Zjednodušte život i svým přátelům a sdílejte jim článek, ať si počtou také. 🙂

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..