Diskuze a zkušenosti: 10 x komentováno Přečtete za: 3 min

3 tipy, jak v obchodě snadno poznat zdravý opalovací krém

1290x450px opalovani

V období koupání, opalování a snědých těl je tématem číslo jedna bezpečnost opalovacích krémů. Míváme dojem, že nás chrání. Někdy však mohou škodit.

Mnoho běžných opalovacích krémů totiž často obsahuje parabeny (konzervační látky), hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry.

Ty posledně jmenované mohou poškozovat buňky či narušovat hormonální rovnováhu. Nanočástečky zase mohou projít kůží a způsobovat v těle neplechu. Alergické reakce z umělé parfemace také bývají, zvlášť pro děti a majitele citlivější kůže, nemilým překvapením.

Žena na pláži

Proto bychom neměli nechat naši pokožku (a potažmo i celé tělo) napospas výrobcům lákavých mazadel, kterým jde o zisk, a raději si opalovací krém vybrat uvědoměle. Není totiž v pořádku patlat si na kůži pochybnou syntetiku, a ještě k tomu s ní zatěžovat i vodní organismy.

Běžně si to neuvědomujeme, ale opalovací krém se z naší pokožky při koupání smývá a jeho složky pak zůstávají ve vodě. Tyto látky (nebo vzniklé sloučeniny) mohou být pro malé obyvatele vod toxické.

👉 Očíhnout zelené poklady od Ey

Nejčastějším ohrožovatelem vodního života, a samozřejmě i člověka, jsou chemické filtry jako oxybenzone, benzofenone či oxyphenone a nanočástice 1

Pokud produkt nanočástice obsahuje, musí být jejich přítomnost podle směrnic EU vyznačena buď na obale, nebo přímo ve výčtu složení. Tam musí být u dané látky uvedeno v závorce slovo „nano“.

V běžných opalovacích krémech najdete chemické filtry a nanočástice často. Jak se jim ale vyhnout?

Výčet ingrediencí prozradí tajemství každé lahvičky

Dívat se na složení opalovacích krémů a vědět, čím mažeme sebe a své děti, je zásadní úkon každého, kdo chce trávit čas na slunci co nejbezpečněji. Chtějte víc informací, odmítněte rizikové výrobky, a začněte tak uzdravovat. Sebe, svou pokožku i naši planetu.

oceán

Není však potřeba hned teď letět do knihovny pro učebnici chemie a bílý plášť, abyste všemu rozuměli. Ani trávit hodiny lovením informací o škodlivých látkách na internetu. Pokud chcete nakupovat skutečně kvalitní a šetrné výrobky, pro začátek stačí, když se budete při výběru řídit těmito jednoduchými vodítky.

Jak vybrat bezpečný opalovací krém ? 3 snadné tipy

1. Hledejte přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. Tyto filtry jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na pokožce vytváří slabou vrstvu odrážející paprsky, respektive UV záření. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO). Pozor jen, aby neobsahovaly nano částice, ty mohou být rizikové.

2. Volte přírodní opalovací krémy s co nejpřírodnějším složením.

 • 100% přírodní složení mají krémy od značek Eco CosmeticsEy!
 • Minimálně 98 – 99,5 % přírodních látek pak obsahují receptury opalováků od italské laSaponaria.
 • Všechny výše zmíněné produkty jsou navíc v BIO kvalitě.

3. Zárukou nejvyšší kvality jsou také certifikace. Pokud na lahvičce uvidíte certifikáty od EcoCert, například EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic, můžete si být jistí, že nešlápnete vedle. Kvalitní jsou také certifikáty BHDI, NaTrue nebo české ochranné známky CPK či CPK bio. (Výhodou je i označení „UVA“ uvedené v kroužku na obale výrobku. Zaručuje dostatečnou ochranu i proti hlouběji působícímu UVA záření.)

žena na pláži

A jestli nevíte, kterým krémem začít, omrkněte opalováky z našeho e-shopu Econea.cz. Důlek při zkoumání složení dostupných krémů na trhu jsme už totiž vyseděli a puntičkářsky (no jo, znáte nás) vybrali přírodní opalovací krémy s minerálními filtry. Neobsahují problematické látky a neškodí zdraví. A jak je u nás pravidlem, žádné z nich nejsou testované na zvířatech.

👉 Očíhnout zelené poklady od Ey
👉 Očíhnout zelené poklady od Lasaponaria

5 superstar našich zákazníků

Tyto 100% přírodní kousky v BIO kvalitě jsou nejprodávanější:

 1. laSaponaria Přírodní opalovací krém pro děti a citlivou pokožku SPF 50 BIO
 2. Eco Cosmetics Přírodní opalovací krém SPF 50+ BIO
 3. Eco Cosmetics Dětský opalovací krém SPF 50+ BIO.
 4. Ey! Přírodní opalovací krém ve spreji SPF 20 BIO.
 5. laSaponaria Přírodní opalovací mléko SPF 30 BIO.

Jestli si rádi užíváte sluníčka a chcete léto prožít bez obav, určitě do nich jděte. Přejeme šťastnou ruku a krásné naplněné léto. A dejte pak vědět do komentářů k článku, jak se vám maže.

Ochranný faktor SPF . Co to vlastně je?

Při výběru kvalitního krému je taky dobré rozumět ochrannému faktoru – tzv. SPF. Mezi jednotlivými stupni ochrany není tak velký rozdíl, jak by se mohlo zdát. Odborníci uvádí, že SPF 30 blokuje maximálně 97,4 % UVB záření a SPF 50 blokuje 98 %.

Jak už můžete tušit, samotný údaj o SPF neříká ani nic o bezpečné době strávené pod slunečními paprsky. Spíše vyjadřuje podíl blokovaných slunečních paprsků. A chrání pouze proti UVB záření, které způsobuje spálení kůže.

opalování na pláži

UVA záření naproti tomu proniká hlouběji a podílí se na stárnutí kůže. Pokud výrobek proti UVA chrání dostatečně (podle zákonné normy), musí nést označení UVA v kroužku. Hledejte tedy takové krémy, které přímo toto označení mají, nebo informaci o ochraně UVA uvádějí.

A nezapomeňte, že základem zdravého pobytu na sluníčku je kromě omezení délky slunění také dostatečné a časté mazání. Samozřejmě kvalitním krémem bez obsahu zbytečných syntetických látek.

Tady je ještě tlačítko do e-shopu, ať už nemusíte zpátky nahoru:

Prosíme, pomozte dvěma kliky ke zdraví známým, kamarádům i mořským obyvatelům:

Pozn. red. Článek byl aktualizován v 05/2023. Původní verzi článku vykouzlila Kateřina Dolečková.

Zdroje důležitých tvrzení

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 10 x komentováno

 1. Jéééé, až do teď jsem netušila, že má Econea i blog. To je skvělé! Moc Vám držím palce. Děláte naprosto skvělé věci a těším se na další a další články 🙂

  1. 🙂 Děkujemé Veroniko! Jsme moc rádi, že jste náš blog objevila. Články budou určitě přibývat, je na co se těšit. Tak příjemné brouzdání a mějte se moc hezky!

 2. Super článek. Moc děkuju za Vaši práci. Spousta lidí si neuvědomuje, že se maže něčím škodlivým tělu i přírodě. Snad nás – kterým to není jedno – bude jednou víc, než těch, kterým je.

 3. Je super že se někdo zajímá o zdravotně nezávadné přípravky na opalování, jen nerozumím tomu proč doporučujete přípravky které obsahují oxid titaničitý, který je jednou z nejhorších věcí které mohou tyto výrobky obsahovat. Oxid titaničitý má podobné vlastnosti jako azbest a je rakovinotvorný.

  1. Dobrý den, Viktore,
   děkujeme za Váš komentář. Oxidy kovů sice nejsou nejzdravější pro organismus, ale také jsou naprosto neškodné, pokud se nedostanou dovnitř do těla. Studie opalovacích krémů, které ukázaly zdravotní nebezpečí, jsou dělané s nanočásticemi oxidu tataničitého. Všechny naše opalovací krémy jsou non-nano. Co to znamená? Nepoužívají nanotechnologie (tedy molekuly oxidu titanu a zinku jsou tak velké, že neprojdou skrz pokožku) a není se tedy čeho bát. Oxidy zůstanou fyzicky navrchu pokožky a tvoří tam právě onu ochranou vrstvu proti UV záření. I proto naše přírodní opalovací krémy nechávají bílou stopu – to jsou právě oxidy na vrchu pokožky. 🙂
   Jak se pozná non-nano opalovací krém? Pokud je ve složení nano, musí to tam být dle legislativy uvedeno (zpravidla je to v závorce za danou složkou).
   Jinak zcela bez titanu jsou apříklad značky Wooden Spoon, Butterbean a Badger, ale je třeba si prověřit, zda jsou veganské, nebo ne. Máme tušení, ze spíše ne.
   Je to takto jasnější? Za celý tým Econea.cz Vás zdraví Katka

 4. Dobrý den,
  já mám výběr opalovacího krému ztížený tím, že mam akné (i na zádech). Najít přírodní krém s minerálními filtry neškodný jak pro mě tak i pro přírodu, je těžké, ale najít takový krém nekomedogenní se mi zdá nemožné. Nemáte nějaké tipy?
  Děkuji mnohokrát
  Markéta

  1. Dobrý den, Markéto,
   moc děkujeme za Váš dotaz. Bohužel nevíme, které z opalovacích krémů a olejů v naší nabídce jsou nekomedogenní. Doporučuje se ale ponechat přírodní opalovací péči na částech s akné jen po dobu slunění, a pak ji hned smýt. Na webu cosdna.com najdete podle názvu produktu složení daného kosmetického produktu (i opalovacích krémů), nebo vložíte výpis igrediencí (INCI) a ihned uvidíte přehled míry komedogenity každé složky v přípravku.
   Děkujeme Vám moc za podnět, díky němu prozkoumáme opalovací péči v naší nabídce i z tohoto pohledu. Za celou Econea.cz přeje krásné léto Katka.

 5. Dobrý den,

  já zase koupila dětský opalovák pro syna od Lavery a trochu mi vadí, že nejde dobře rozmazat. Hodně ulpívá na kůži. U dítěte to není úplně příjemné, když mu dřu přes kůži. Naštěstí to doma mohu vyřešit mandlovým olejíčkem, se kterým to pak jde rozmazat lépe, ale někde v terénu je to nepraktické. Máte vyzkoušeno, jaké jdou dobře roztírat?

  Děkuji za odpověď.
  Petra

  1. Dobrý den, Petro,
   omlouvám se, že reaguji až teď, Váš dotaz mi omylem zapadl. Základem je aplikovat opalovací péči na hydratovanou pokožku, v malém množství a pořádně a důsledně ji rozetřít. Na roztírání je nejlepší sprejová forma opalovací péče. Opavací krémy značky Ey! jsou ve spreji, olejové a zcela bez vody, dobrou zkušenost máme i s opalovací péčí od Eco Cosmetics (stejný výrobce jako Ey!) a s laSaponaria. Držím palce, ať si najdete, co Vám a dítěti bude nejlépe vyhovovat. Za celou Econea.cz zdraví Kateřina.

 6. Dobry den. Chtela bych se zeptat,ktery opalovaci krem muzete doporucit na plet,ktera je alrgicka na slunecni zareni… dekuji Vam predem😊 nakoupila jsem nejake nelevne opalovaky z lekarny,ruznych znacek,ktere nefungovaly😡

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..