Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 6 min

Jak bezpečný je váš antiperspirant? Po stopách kontroverzního hliníku

úvodní obrázek

Antiperspiranty či deodoranty si stříkáme a mažeme do podpaží stejně automaticky, jako si čistíme zuby. Staly se součástí naší ranní rutiny. Ba co víc, nad těmi, kdo jejich používání zanedbávají, často ohrnujeme nosy. Doslova. Boj s potem ale provází zapálené debaty. Většina běžných antiperspirantů k němu totiž jako hlavní zbraň používá kontroverzní hliník a jeho sloučeniny. Někteří lidé se všem formám hliníku raději vyhýbají jako čert kříži, jiní zůstávají v ledovém klidu.

Ve strkanicích o (ne)škodlivosti hliníku pro lidské zdraví se už zapotil nejeden milovník přírodní kosmetiky. V tomto článku proto vyložíme na stůl všechna dostupná fakta a uděláme si v celé problematice konečně jasno. Prozkoumáme rizika spojená s používáním antiperspirantů s obsahem sloučenin hliníku. Oddělíme zrno od plev, tedy bezpečné formy hliníku od těch rizikových. A pro boj s nepříjemným potem si najdeme takové parťáky, kteří nebudou skrytě podkopávat naše zdraví. Připraveni?

Hliník se odstěhoval. Kdepak se nám zabydlel?

konzerva Už název “hliník” prozrazuje jeho původ. Ve formě neškodných hlinitokřemičitanů se totiž nachází v hlíně. Spolu s kyslíkem a křemíkem je to třetí nejrozšířenější prvek zemské kůry. Možná vás proto nepřekvapí, že je všude kolem nás. Nejvíce hliníku nám proniká do těla zejména z potravy a vody, kterou pijeme. Do vody se hliník dostává z půdy díky kyselým dešťům. Vodu v čističkách navíc čistí mimo jiné také technologie využívající sloučeniny hliníku. Kromě toho si hliník a jeho sloučeniny našly cestu do věcí naší denní potřeby.

Kde všude se s nimi potkáváme?

 • Léky: Například ty na snížení kyselosti žaludečního obsahu, takzvaná antacida.
 • Přísady do jídla: Často jsou vidět ve složení prášků na pečení.
 • Antiperspiranty: Hojně se využívá v deodorantech a antiperspirantech.
 • Kosmetika: Přidávají se jako barviva především do laků na nehty, očních stínů, linek a lesků na rty. Ve složení je najdete jako: aluminum, aluminum flake, LB pigment 5, pigment metal 1, A 00, A 95, A 995, A 999, AA 1099 či AA 1199.

oční stíny

 • Opalovací krémy a podkladové báze pod make-up: Ty často obsahují hydroxid hlinitý pro jeho zakalující, barvicí a pro pokožku ochranné účinky.
 • Kuchyňské vybavení: Kdo by doma nenašel hliníkové nádobí, že?
 • Potřeby pro domácnost: Starý známý alobal asi nikoho nepřekvapí, konzervované produkty či plechovky jsou také zřejmé.

Tak škodí, nebo neškodí?

O toxicitě hliníku a jeho sloučenin přijímaných do těla ve větším množství, například z dialyzačních roztoků, při haváriích továren nebo u lidí pracujících s hliníkem, není pochyb. Škodí nám ale i v běžném životě, kdy jsme mu vystaveni jen po troškách, zato dlouhodobě? V této oblasti vědci bohužel zatím tápou a nemají jasné stanovisko.

vědec V kosmetických přípravcích je všeobecně hliník považován za bezpečný, pokud je tedy pokožka zdravá, nepoškozená a množství použitých látek s obsahem hliníku splňuje limity stanovené pro konkrétní výrobek. Pokud si říkáte, že tím pádem není o čem hovořit a nemá smysl už dál číst, možná ještě chvilku setrvejte. Ve vědeckých kruzích se totiž začaly množit studie, které naznačují souvislost dlouhodobého zvýšeného příjmu hliníku z prostředí (potravy, vody, kosmetiky) se vznikem některých závažných onemocnění.

Ukazuje se, že:

křížek zvýšená koncentrace hliníku v těle prokazatelně doprovází některé nemoci, například Alzheimerovu chorobu.1

křížek hliník se akumuluje v těle (zejména v kostní a nervové tkáni) a může při vyšších hladinách vést k nedostatku vápníku, fosforu a hořčíku v organismu.

křížek přítomnost hliníku v těle zvyšuje takzvaný oxidativní stres, který obecně zvyšuje riziko vzniku nádorů.

křížek existuje možná souvislost mezi rakovinou prsu a hliníkem, respektive potlačováním přirozeného pocení antiperspiranty s obsahem určitých sloučenin hliníku.2 3 Podle některých studií se rakovina prsu zpravidla tvoří v horní části prsu, blízko podpaží, kam se aplikují antiperspiranty. Látky obsažené v antiperspirantech, včetně hliníku, se mohou vstřebávat do kůže a posléze mohou způsobit buněčné změny a ovlivňovat ženský hormon estrogen, který prokazatelně působí na růst rakovinotvorných buněk.4 5

Tato nebezpečí nejsou v současné době jednoznačně potvrzena, ale ani vyvrácena a je zapotřebí dalších studií. My v Econea.cz proto v takových případech doporučujeme raději opatrnost.

👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Lavera
👉 Očíhnout zelené poklady od Urtekram
👉 Tip: Podívejte na výrobky Ben & Anna

Svěží podpaží bez potu. Za jakou cenu?

žena V oblasti kosmetických produktů se hliník a jeho sloučeniny snad nejzuřivěji diskutují v souvislosti s deodoranty a antiperspiranty. V EU jsou v určitých koncentracích povoleny Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide Complexy a Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide Glycine Complexy. Antiperspiranty v kuličce a antiperspiranty ve spreji typicky obsahují jako aktivní složku takzvaný ACH (Aluminum Chlorohydrate), zatímco v tuhých antiperspirantech často najdeme hliníkové soli označované jako AZAG (Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY).6 A víte vlastně, jak takové antiperspiranty fungují?

👉 Očíhnout zelené poklady od Navia/kvitok

Finta antiperspirantů. Jak zabraňují pocení?

Sloučeniny hliníku, společně s dalšími látkami v antiperspirantech, pomáhají “ucpávat” vývody potních žláz, a zamezují tak přirozenému pocení. Pot se nicméně stále tvoří, nemá však kudy z těla odejít. Důsledkem toho vzniká v podpaží (ve vývodech potních žláz) zánětlivý proces. Běžné antiperspiranty navíc ničí přátelské bakterie tvořící přirozené mikrobiální prostředí v našem podpaží, a to se pak stává líhní virů a plísní. Takové dlouhodobé podráždění může pak vést i k nepříjemným kožním reakcím.

Deodorant nebo antiperspirant? Co si vybrat?

Matně tušíte, jaký je mezi nimi rozdíl, ale ruku do ohně byste za to nedali? Nevadí, společně si vše ujasníme. sova

 • Deodorant umí neutralizovat tělesný pach, který při pocení způsobují bakterie.
 • Antiperspirant má za úkol pocení minimalizovat. Navíc je doplněn o voňavé složky, které si mají s potenciálním potem poradit.
 • Každý antiperspirant je tak deodorant, ale ne každý deodorant je antiperspirant.
 • Co tedy volit? Pocení je tělu přirozený proces, kterému antiperspiranty zabraňují. Jak jste se dočetli výše, existuje podezření, že právě potlačování přirozeného pocení antiperspiranty může podporovat růst rakovinotvorných buněk. Místo antiperspirantů proto doporučujeme používat raději kvalitní přírodní deodoranty.

Složky obsahující hliník. U kterých se mít v antiperspirantech a deodorantech na pozoru? varovná značka

Sloučenin hliníku je obrovské množství. Se zdravotním rizikem jsou však spojeny jen některé z nich. Kterým ingrediencím byste se tedy ve složení antiperspirantů, deodorantů a všeobecně kosmetických produktů měli raději vyhýbat?

šipkaChlorid hlinitý nebo také alumin(i)um chloride

 • Je chemicky poměrně reaktivní látka, může se vstřebávat do pokožky, zůstávat v ní a způsobovat její poškození.
 • Působí toxicky, dokáže měnit strukturu proteinů a genů, může vytvářet karcinogenní nitrosaminy.7
 • Například v Kanadě je jeho použití v kosmetice omezeno a je klasifikován jako látka škodlivá či toxická.8

šipkaHliníkové soli

 • Nejedná se o všechny soli hliníku, ale o ty, které se používají v kosmetice, hlavně v běžných antiperspirantech.
 • Některé jsou podezřelé z toxicity, mohou vytvářet karcinogenní nitrosaminy (Aluminum Zirconimum Cctachlorohydrex Gly), jiné mohou dráždit pokožku a zvyšovat riziko vstřebávání nebezpečných látek (Aluminum Sesquichlorohydres PEG).9
 • I jejich použití v kosmetice je v Kanadě omezeno.10
 • Hliníkových solí, které mohou představovat riziko pro zdraví, je v kosmetice opravdu hodně. Ty hlavní jsme proto pro přehlednost seřadili tady do tabulky:

Aluminum Zirconium Octachlorohydrex Gly šipka

Aluminum Sesquichlorohydrex PEG

Aluminum Tristearate (tristearát hlinitý)

Alumin(i)um Chlorohydrate (hydroxylchlorid hlinitý)

Alumin(i)um Chlorhydrex PG (chlorhydrex hlinitý, chlorhydrex hlinitý PG)

Alumin(i)um Chlorhydrex PEG (chlorhydrex hlinitý PEG)

Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY

Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex PEG

Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex PG

Aluminum Zirconium Trichlorohydrex GLY

Aluminum Sesquichlorohydrate (seskvichlorhydrát hlinitý) sova

Aluminum Stearate/Isostearate/Laurate (stearát hlinitý)

Aluminum Lactate

Sodium Aluminum Chlorohydroxy Lactate

Sodium Aluminum Chlorohydroxy Lactate

Není hliník jako hliník. Kterého se bát nemusíme?

zena O hliníku a jeho sloučeninách teď asi máte hodně černý obrázek. Neměli bychom je ale všechny házet do stejného pytle. Sloučeniny obsahující hliník se totiž mohou používat i v certifikované přírodní kosmetice.

Od těch rizikových se liší svou velikostí a stabilitou svých molekul. Jejich molekuly jsou velké, díky tomu neprostupují pokožkou, nedráždí ji ani neucpávají póry. Tyto faktory ovlivňují jejich působení na zdraví člověka, a podle dostupných studií jsou proto považované za neškodné. Které hliníkové složky můžete tedy ve složení výrobků přecházet s klidem na duši?

odrážka Aluminum Hydroxide nebo také hydroxid hlinitý, Alumina Hydrate, Alumium Hydrate, Aluminium Hydroxydatum, CI 77002

 • V kosmetice upravuje konzistenci přípravků, zmírňuje podráždění a udržuje vlhkost pokožky, zjemňuje a projasňuje pleť. Používá se v deodorantech, lubrikačních gelech, zubních pastách, adstringentních přípravcích (léčiva), podkladových krémech, rtěnkách, BB krémech i v opalovacích přípravcích. V čisté formě se používá jako bílé barvivo CI 77002.
 • Je schválen pro použití v certifikované přírodní kosmetice.
 • Jediný problém může nastat v kombinaci s chemickými UV filtry, které jsou běžné v konvenčních opalovacích krémech. Mohou se totiž vytvořit jiné, potenciálně toxické, sloučeniny hliníku.11

odrážka Magnesium Alumin(i)um Silicate nebo také křemičitan hořečnato-hlinitý

 • Dodává kosmetickým produktům neprůhlednou barvu, hladkou konzistenci a požadovanou viskozitu.
 • Bývá součástí deodorantů, krémů na holení nebo tělových mlék, vlasové i dekorativní kosmetiky, ale najdeme ho také jako E556 v kypřícím prášku a sušené smetaně.12
 • I tato složka je schválená pro použití v certifikované přírodní kosmetice.

odrážka Alumina, corundum nebo také oxid hlinitý

 • Je velmi stabilní sloučenina, která se vyskytuje v přírodě jako korund – nejtvrdší nerost hned po diamantu, známý jako safír či rubín.
 • Používá se jako zahušťovadlo. V zubních pastách pomáhá mechanickému čištění, zvyšuje lesk zubů. Jako barvivo ho najdeme v dekorativní kosmetice: make-upy, oční stíny, laky na nehty, barvy na vlasy. A jako složka pleťové a vlasové péče snižuje průhlednost a zlepšuje viskozitu. V opalovacích prostředcích se objevuje jako součást UVA ochrany.13
 • Je povolená pro použití v certifikované přírodní kosmetice.

odrážka Calcium Aluminum Borosilicate nebo také borokřemičitan vápenato-hlinitý, turmalín či skelný prach

 • V přírodě se vyskytuje běžně jako součást minerálů i drahých kamenů. Chemická vazba je velmi pevná, a hliník se díky tomu neuvolňuje. Je nekarcinogenní, nedráždivý.
 • V kosmetice našel uplatnění jako plnidlo. Najdeme ho v lacích na nehty, očních stínech, přidává se do make-upů a do přípravků osobní hygieny. Borosilikáty se mimo kosmetiku používají k výrobě laboratorního skla a kuchyňského nádobí, protože kromě netoxicity vykazují také dostatečnou odolnost.14

odrážka Potassium Alum nebo také kamenec draselno-hlinitý, síran draselno-hlinitý, Ammonium Alum, kamenec amonný

 • Používá se v deodorantech, adstringentech se stahujícími účinky, působí jako antiseptické a antibakteriální činidlo.
 • Redukuje nepříjemný zápach a díky stahujícím účinkům také pocení.
 • Je certifikovaný pro použití v přírodní kosmetice.
 • Působí jako deodorant, a tedy neblokuje přirozený proces pocení. K podráždění pokožky může dojít, pokud se použije příliš brzy po holení, kdy je pokožka citlivější.
 • Kamenec se používá dokonce i jako léčebný prostředek v tradiční čínské medicíně, v ajurvédě, i jako prostředek k zastavení drobných krvácení při holení.
 • deodorant
  Kuličkový deodorant s aloe-vera Urtekram

  Negativní účinek na zdraví při aplikaci kamence hlinitého na pokožku nebyl žádnou dostupnou studií prokázán.

 • Čistý kamenec draselno-hlinitý najdete v našich poličkách na Econea.cz v podobě Deo-krystalu od české firmy Purity Vision.

Urtekram

Jako jednu z ingrediencí ji pak přidávají do některých svých kuličkových deodorantů také v dánské kosmetické firmě Urtekram. Jejich deodoranty jsou 100% přírodní, v BIO kvalitě a s přísnou certifikací kvality od EcoCertu.

Chcete přesto zůstat hliníku na míle daleko? Zkuste deodoranty, které ho neobsahují

Navia/Kvitok

deodorant Navia
Krémový deodorant Ranní rosa Navia

Krémové deodoranty od voňavé slovenské kosmetiky Navia neobsahují žádné stopy hliníku. Nenajdete v nich dokonce ani jedlou sodu, která může být pro některé osoby dráždivá. Místo ní v nich působí marantový škrob, který si poradí se zápachem. V Navii vyrábí varianty jak pro dámy, tak pro pány. A zaručeně vás okouzlí inovativními vůněmi jako je chladivý vánek, ranní rosa nebo lesní tůně.

Rádi bychom vás informovali, že se Navia přejmenovala na Kvitok.

Eco Cosmetics

deodorant
Tuhý deodorant v BIO kvalitě od Eco Cosmetics

Čistě přírodní a šetrné deodoranty vyrábí také značka Eco Cosmetics. Ani v jejích recepturách nenajdete sloučeniny hliníku. Jejich účinky nahrazují bezpečným oxidem zinečnatým, kyselinou kaprylovou a trietylcitrátem.

Deodoranty Eco Cosmetics jsou v BIO kvalitě a vybrat si můžete buď ten v kuličce, nebo tuhý.

 

Ben & Anna

tuhý deodorant
Tuhý deodorant Růžový grapefruit Ben & Anna

Skvělé jsou i tuhé, 100% přírodní deodoranty Ben & Anna s unikátními vůněmi pro dámy i pány. V jejich šetrném složení nenajdete ani špetku hliníku.

V řadě pro velmi citlivou pokožku zajišťuje deodorační účinky především měkký minerál mastek (talek) a ricinoleát zinečnatý.

V ostatních řadách je účinnou látkou jedlá soda Bikarbona.

Proč riskovat? Šetrné a bezpečné alternativy existují

Ačkoli se na bezpečnosti či škodlivosti hliníku a jeho sloučenin v kosmetických produktech vědecká obec zatím neshoduje, my v Econea.cz se zdravím neriskujeme rádi. Doporučujeme proto:

8 tipů pro bezpečné soužití s hliníkem či bez něj poznámka

 1. Vyhýbejte se konvenčním antiperspirantům. Kromě solí hliníku obsahují také rizikové Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Chloride, Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY a bohatou směs dalších více či méně nepěkných látek.
 2. Volte deodorant. Nebraňte svému tělu v očistě. Upřednostněte deodorant, a to bez problematických hliníkových sloučenin.
 3. Ještě lepší volbou je deo-krystal. Obsahuje sice hliník, ale ve sloučenině s velkými molekulami, které na rozdíl od hliníkových solí nepronikají pokožkou.
 4. Úplně nejlepší cestou jsou přírodní deodoranty zcela bez hliníku.
 5. Hliníku se raději vyhněte i u opalovacích přípravků, pokud je ve směsi s dalšími látkami a chemickými filtry. Netoxický oxid hlinitý a hydroxid hlinitý jsou v certifikované přírodní kosmetice schválené. V našem sortimentu je najdete například v opalovacích krémech Eco Cosmetics.
 6. Na hliník a jeho toxické sloučeniny dejte pozor i v dekorativní kosmetice. Jako barvivo v lacích na nehty, očních stínech, linkách nebo lescích na rty se používá například práškový hliník, který může působit neurotoxicky.15 Některé pigmenty a plniva (třeba v zubních pastách) jsou označovány za bezpečné a jsou povoleny i v certifikované přírodní kosmetice. Jde například o Magnesium Aluminum Silicate (křemičitan hořečnato-hlinitý) nebo Aluminum Hydroxide (hydroxid hlinitý). Hliníku a jeho škodlivým složkám se zcela vyhýbá například dekorativní biokosmetika Lavera.
 7. Výrobky s obsahem hliníku nebo jeho sloučeniny nepoužívejte na poškozenou pokožku, například po holení podpaží nebo nohou. Poškozená kůže je totiž schopna vstřebat látky mnohonásobně intenzivněji a rovnou do krve. list 1173544 1280 1 e1565863727537
 8. Opatrnost je na místě u dětí. Jejich pokožka je prostupnější a dětský organismus nemá ještě dokonale vyvinuté mechanismy, jak se toxických látek zbavit.

Prosíme, šiřte článek mezi své blízké, aby se i oni mohli vyhnout problematickým sloučeninám hliníku:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

1 1 Vůně broskve, malin a černého rybízu ukrytá ve flakonku přírodního parfému od slovenského Kvitku.Omrknout
2 1 Rty jako v bavlnce s hydratačním sérem se zklidňujícím CBD od vymazlené české značky Saloos.Očíhnout
3 1 6 lahodných příchutí fermentovaného nápoje kombucha v dárkové degustační sadě od Cidrani.Omrknout
4 1 Sada revitalizačního denního a nočního séra pro komplexní pleťovou péči od Purity Vision.Očíhnout
5 1 Tónovací balzám na rty od laSaponaria čančá, hydratuje a chrání v mrazivých dnech.Omrknout
Návrh bez názvu 9Set boxu a lahve s vyměnitelnými náhradními komponenty, pro horkou i studenou sváču od Zdravé lahve.Očíhnout

První verze článku vyšla na tomto blogu 19. 8. 2019.

Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Bohužel je podle mne bezpečné používání deokrystalu sporné možná jsou molekuly přírodního hliníku větší, ale jsou rozpustné ve vodě!

  1. Ano, Potassium Alum (kamenec draselný), který často obsahují přírodní deokrystaly, je rozpustný ve vodě, proto se při rozpouštění může rozpadat na jednotlivé ionty, při čemž může vzniknout hliník. Ten pak může potenciálně pronikat do kůže. Přesto platí, že právě Potassium Alum je jeden z nejbezpečnějších hliníků v deodorantech. V Econea se ale většinově přikláníme k deodorantům zcela bez hliníků. Děkujeme za komentář. 🙂

   Lucka z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..