Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno Přečtete za: 3 min

Slibují úlevu do 15 minut. Opravdu krizové esence fungují, nebo jde o placebo?

1200x628px bez textu bachovky

Letošní rekordní prodeje krizových esencí nás v Econea.cz šokovaly. Když se ale rozhlédneme kolem, není se čemu divit. Žijeme v nejistotách. Terapeutické služby nestíhají pod náporem nových pacientů, sebevraždy jsou čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí a odborníci z celého světa hovoří o krizi duševního zdraví a epidemii osamělosti.1 2

Může nám v takové situaci pomoci čistá síla rostlin? Ke květovým esencím doktora Edwarda Bacha se upíná stále více lidí.

Jde o šarlatánství a vyhozené peníze, nebo mohou člověku skutečně ulevit?

smutný člověk

Co jsou Bachovy esence?

Na úvod se sluší Bachovy kapky představit. Jedná se o výtažky z květů divoce rostoucích rostlin, keřů a stromů. Ty se sbírají ručně a velice šetrně. Následně se macerují v pramenité vodě na jasném slunci a výsledná “mateční tinktura” se konzervuje vinnou brandy. Kromě sluneční metody se esence mohou vyrábět také vyvařením v čisté vodě.

květina

Bachových esencí existuje 38 a tvoří komplexní terapii, kterou Bach na sklonku svého života, v roce 1936, považoval za dokončenou. Z jednodruhových esencí zkušení terapeuté míchají kapky lidem na míru. Pokud si ale Bachovky chcete nejdříve oťuknout sami, dobrou volbou budou předpřipravené směsi.

Kde koupit Bachovy esence?

Směs Dobrou noc a klidné sny Namíchané směsové esence najdete v poličkách našeho e-shopu. Pokud máte trable s usínáním, můžete zkusti Bachovy esence na spaní Dobrou noc a klidné sny. Směs Cyklus ženy zpříjemní ženám prožívání cyklu, Veselá škola pak pracuje s pozorností a oblíbí si ji děti i studenti. Univerzální a daleko nejoblíbenější jsou pak Krizové esence, které slibují instantní úlevu.

Zajímá vás, jak přesně bachovky vznikly? Chcete nahlédnout na unikátní výrobní postupy do detailu? Prolistujte naším článkem na blogu.

S chřipkou nepomohou, zkrotí ale negativní emoce

zamyšlená žena Bachovky na chřipku nebo bolavá bedra neseženete. Místo fyzických projevů se zaměřují na “negativní” emoce. Pomáhají zpracovat strachy, vyčerpání, nedostatečné sebevědomí nebo třeba pýchu. Podle tvůrce květových esencí, londýnského bakteriologia a homeopata Dr. Edwarda Bacha nás tím vrací do jakési prapůvodní rovnováhy a přítomného okamžiku.

V takovém rozpoložení se na sebe, svou situaci a své pocity můžeme podívat objektivně a činit rozhodnutí bez emocí. Tělo i mysl jsou v harmonii a podle doktora Bacha pak nemoc nebo fyzický neduh ustoupí a ideálně ani nemá šanci propuknout.

Nejpopulárnější Krizovou esencí potíral Bach rány válečným veteránům

Krizovou esenci, známou také jako Rescue Remedy či “krizovky”, namíchal Bach ze všech směsí jako první. Původně obsahovala tři jednodruhové esence, dnes ji tvoří hned pět. Obsahuje snědek okoličnatý, který zpracovává šoky a dávná traumata, divokou vinnou révu, která vrací člověka do přítomného okamžiku, slívu třešňovou s devaterníkem na zahnání hrůz a strachů a netýkavku žláznatou pro trpělivost.

bachovy krizové esence

Krizové esence Energie rostlin

Bach těmito krizovými kapkami potíral rány válečným veteránům a kapal ji na ústa lidem v kómatu. Věřil, že zklidňují vypjaté emoce a pomáhají člověku překonat náročné životní situace. Úlevu přitom údajně přináší už po 10 či 15 minutách. Není divu, že právě tato směs je dnes absolutně nejpopulárnější Bachovou esencí.

Kdy Bachovy esence zaberou?

krizové esence v pastilkách
Originální krizové esence v pastilkách od Energie rostlin

Lidé je užívají při návalech vzteku, v těžkých životních situacích, nebo šocích. Krizovky se podávají i zvířatům při převozech, před, během i po lékařských zákrocích, při zdravotních potížích i v případě jiných prožívaných traumat.

Pro domácí užití a pro všechny bez rozdílu

Bach toužil vytvořit co nejjednodušší systém, který budou moct lidé používat sami doma. Bez rizik, rozdílu věku či stavu. Přál si, aby o sebe lidé mohli sami co nejlépe pečovat. Esence jsou tak čistě přírodní, nejsou návykové, a přestože se vyrábějí přes 80 let a vyvážejí do stovek zemí, nejsou známé žádné negativní kontraindikace. Bachovy esence jsou vhodné i v těhotenství, mohou je užívat kojící ženy i děti. Dají se bez problému kombinovat s léky i bylinkami.

těhotná žena

Mají výluhy z rostlin skutečně takovou moc?

Bachovy květové esence s sebou nesou kontroverzi od samého počátku, kdy je Dr. Bach tvořil. Lékaři západní medicíny vidí často pacienty jako chodící symptomy a selhávající orgány, které je třeba opravit. Jejich pocity jsou pro ně nedůležité. Bachova terapie tělo a emoce neodděluje, bere je jako jeden celek, podobně jako další alternativní léčebné metody.

květiny

Adekvátní studie květových esencí bohužel zatím neproběhly. Dohledali jsme studii, která jejich efekt sesazuje na úroveň placeba.3 Jiná jim ale naopak přisuzuje účinek pro lidi zažívající velké množství stresu.4 Tyto výzkumy však nejsou dostatečné a na důsledné prozkoumání se stále čeká.

Bachovy esence – zkušenosti

Napovědět ale mohou zkušenosti chovatelů zvířat, kteří popisují téměř okamžitou změnu chování. Podobné ohlasy uvádějí i rodiče malých dětí. U obou přitom o placebo efektu nemůže být řeč.

pes

V našem Econea týmu se krizové esence v kapkách, spreji či sladkých pastilkách osvědčily. Některé kolegyně je užívají před řízením auta, jiní je kapají či cucají v časech zvýšeného stresu a při nepříjemných rodinných událostech.

Jasná odpověď neexistuje

K jasné odpovědi o účinnosti krizových esencí Dr. Bacha se tedy zatím nelze dobrat. Každý si na ně musí udělat úsudek podle své zkušenosti.

Důležité je ale vědět, že doktor Bach své esence nevytvářel proto, aby nahradily nebo zavrhly klasickou medicínu. Ta má své opodstatněné místo. Bachovy kapky naopak standardní léčebné metody hezky doplňují a podporují. Nejsou určené k tomu, aby léčily fyzické symptomy, ale aby harmonizovaly pacientovu psychiku, a on tak následně lépe reagoval na léčbu.

dvě ruce Duševní zdraví ve světě chřadne. Úzkostné pocity a deprese přiživují hrozby změny klimatu, válka, která se přiblížila k našim hranicím i stoupající životní náklady.

Ať už tedy účinkům Bachových květových esencí věříte, či nikoli, vše napovídá, že je na čase věnovat důležitost opomíjeným emocím. Tak, jak před stovkou let neúnavně prosazoval právě doktor Edward Bach.

Prosíme, sdílejte tento článek s přáteli. Třeba zodpoví otázky i jim:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 6 x komentováno

 1. Beru kapky týden pořád se mi úzkost vrací není není brání kapek krátká doba? Za jak dlouho to bude působit? Děkuji za odpověď.

  1. Milý Jane, působení Bachovek je opravdu velmi individuální. Zlepšení byste měl cítit do 3–6 týdnů, někdy je ale účinek téměř okamžitý. Důležité je užívat esence správně, v případě kapek tedy minimálně 4 kapky 4x denně. Pokud problém přetrvává, poptejte se v poradně Energie rostlin (https://energierostlin.cz/bachovy-esence-poradna/) – přímo u výrobce Bachových esencí. Držíme palce, ať se vám brzy uleví.

   Lucka z Econea.cz

  1. Milý Davide, jak píšeme v článku, adekvátní studie květových esencí bohužel zatím neproběhly, proto se můžeme spoléhat hlavně na zkušenosti, které jsou téměř stoleté. 🙂 Nám v Econea ulevují porůznu, někdo je užívá při úzkostech, jiný při stresu, někdo na povzbuzení před důležitou událostí. Vesměs si Bachovky v týmu moc chválíme. Vyzkoušejte a dejte nám vědět. 🙂

   Lucka z Econea.cz

 2. Dobrý den objednala jsem si náhradní balení pastilek dvakrát,již přes týden jsem na objednávku nedostala žádnou odezvu, nevím zda si objednat znovu aby nedošli vakrát děkuji Borovcová j.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..