Přečtete za: 8 min

Letní intimnosti pod lupou a v bio provedení

1290x450px blog letni bio intimnosti

V zimě se se svou polovičkou můžete zachumlat do peřin, v létě ale dostávají intimní chvilky úplně jiný rozměr. Nejen pro romantické chvíle lákají pláže, lesní zákoutí nebo osvěžující bazény. Aby vaše letní intimnosti proběhly bez katastrof a podle plánu, je třeba zvolit správný přístup a vyměnit spontánnost za trochu přípravy. Pojďme se zaměřit na letní intimnosti, kterým oblečeme slušivý bio kabátek.

Letní sezóna probouzí libido

V průběhu léta lidé nezahálí – tedy alespoň co se týče milostných aktů. Může za to nejen dostatek světla během dne a zejména produkce hormonu melatoninu, který ovlivňuje naše biorytmy, spánek i náladu. Během teplejších dnů ale také lépe vnímáme fyzické signály i pachy. Pro nás a naše vztahy je prospěšná i změna prostředí a nabourání stereotypů, které nám dodají nové zážitky i spokojenější já.

Žena ve středním věku v přírodě. Žena má rozevřenou náruč.

Podle studie z roku 2012

1

lidé během léta nejvíce vyhledávají výrazy na internetu, které souvisí se sexem nebo pornografií. Tento trend se také nazývá jako “efekt prázdnin”. Během letní sezóny je naše libido zkrátka větší, intimní okamžiky ale také rizikovější. A to nejen z hlediska hygieny, ale i dalších nástrah, které číhají na písečných plážích nebo ve vysoké trávě. Pojďme letní něžnosti prozkoumat a vysvléct do naha dřív, než vyslečou ony nás!

Buďte u letních intimností sami

Neznámo a dobrodružství, která s sebou náhodné chvilky vášně přinášejí, mohou být vzrušující. Na druhou stranu vám ale může tato neplánovaná aktivita pěkně zavařit, zejména pokud u ní nebudete sami. Veřejné bazény, parky, lesní cesty nebo blízkost domů vám také určitě nepomůže a nepříjemná situace vám může zatnout tipec dřív, než si sami natáhnete kalhoty. A nebezpečí může číhat i tam, kde živou duši nepotkáte – na některých místech mohou být kamery nebo nastražené fotopasti.

Vášnivý mladý pár při sexu na posteli, detailní záběr na nohy
👉 Očíhnout zelené poklady od Purity Vision
👉 Očíhnout zelené poklady od Fair Squared

Na místě záleží. Víc, než si myslíte.

Letní venkovní hrátky v sobě skrývají dobrodružství, vášeň, ale občas i pár pořádných trablů. Důležité je plánovat dopředu. Buďme realisté a přiznejme si, že ona svobodná spontánnost vyjde většinou jen ve filmech. Dřív než cokoliv jiného si také uvědomte možné následky. Intimní okamžiky na veřejných místech totiž mohou být trestným činem.

Intimita na pláži

Romantika jako ďábel, nejlépe s párem poletujících racků mihotajících se v západu slunce. Pláže i oceány inspirovaly k letním něžnostem nejen tvůrce koktejlů. Kromě toho, že většina pláží je veřejná, a tudíž pro něžnosti takového kalibru nevhodná, se můžete potkat i s jinou těžkostí: pískem. Pokud se totiž dostane dovnitř vagíny, může způsobit podráždění, škrábance i nepříjemné a pálivé pocity.

pexels anna kester 5642084

Co dělat, když se vám do pochvy dostane písek?

Písek je sice příjemný, pokud do něj zaboříme na pláži prsty nebo z něj zálibně stavíme hrady a pevnosti. Tady ale jeho poetická a relaxační funkce končí. Dostane-li se vám totiž do intimních míst, pak bude mnohem tvrdší a drsnější, než byste čekali. Pochva naštěstí produkuje přirozenou lubrikaci, po čase tak sama písek vyplaví. V podstatě jde spíše o nepříjemné pocity, které by měly do pár dnů odeznít. Pokud ale problém přetrvává, může se jednat o zánět a v takovém případě navštivte svého gynekologa.

pexels marina akimova 3845057

Po vášnivé chvíli na pláži se doporučuje zajít na malou. Pomáhá i sprcha, která odstraní písek ze všech záhybů. V ideálním případě dbejte na prevenci – ve větším bezpečí budete, pokud si ponecháte alespoň spodní díl plavek. Praktické jsou také plážové stany, ručník nebo plážové lehátko, které zamezí kontaktu se zemí. Vyplatí se také mít po ruce náhradní spodní prádlo, které se vám bude hodit pro případ, že se vám plavky zaplní pískem.

2

Kempy a romantika pod stanem

Své chvíle můžete zažít i ve stanu. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak dosáhnout soukromí a zároveň se vyvarovat hmyzím štípancům, které číhají pod širým nebem.

Stany mají také několik specifik. Nezapomeňte chránit kolena a investovat do kempingové matrace nebo silnější karimatky. Použití kondomů vám zajistí nejen bezpečný sex, ale také pomůže udržet v čistotě váš spacák. A to je něco, co při příštím kempování oceníte. Buďte také ohleduplným táborníkem a berte ohled na své sousedy, ať už se to týká zvukového doprovodu nebo zhasnutí baterky.

3
Pohled zezadu na mladou dvojici s velkými batohy sedící na kládě u jezera v letní přírodě. Koncept pěší turistiky, cestování v přírodě, rekreace a aktivního dobrodružství

Jakékoliv věci, které máte s sebou, od intimních ubrousků, lubrikačních gelů, kondomů nebo hygienických balíčků, nezapomeňte po použití vyhodit do koše. Jsou prostě věci, které táborníci neradi vidí. Zejména pokud se objeví na místě po jiné skupince, která se noc předtím zkrátka nechala trochu unést.

TIP: Jak se připravit na eko stanování jsme vám sepsali na našem blogu.

Bazény vs. otevřená voda

Ve filmech to vypadá jako vzrušující činnost, ve skutečnosti vás ale intimnosti ve vodě mohou pěkně potrápit. Voda totiž smyje vaši přirozenou lubrikaci a průnik tak může být nepříjemný. Když už, tak jsou pro intimní chvíle vhodnější přírodní vody bez chloru, nebo se ve vodě  zaměřte na jinou aktivitu, než přímo na pohlavní styk.

U otevřených volných vod ale hrozí i trochu jiná rizika – můžete se potýkat se silnými proudy a riskovat utonutí. V otevřené vodě také mohou číhat nejrůznější parazité. Zároveň se může jednat o veřejný prostor, což může opět vést k porušování zákonů.

4

Na samotě u lesa

Spoustu vašich trablů vám může vyřešit přírodní repelent.

Než se poddáte chvíli vášně v přírodě, ujistěte se, že neděláte nelegální věc a máte dobře prozkoumanou lokalitu. Také ale počítejte s hmyzem, který může být velmi nepříjemným svědkem vašich radovánek.

Pár držící se za ruce v lese na pozadí západu slunce

TIP: Jak vybrat přírodní repelent a jak si jej vyrobit i doma, jsme vám sepsali do článku.

Kondomy, které vás ochrání se vším všudy

Kondomy chrání před nechtěným otěhotněním i pohlavními chorobami. Nebo alespoň to nám vtloukali od raného dospívání do hlav učitelé, rodiče a dokonce i rubrika “Láska, sex i trápení” v oblíbeném časopisu. Z části měli samozřejmě pravdu, na druhou stranu ale klasické prezervativy často vystavují naše intimní místa podezřelým látkám.

Nejenže jsou běžné konvenční kondomy testované na zvířatech, zároveň obsahují parabeny, spermicidní látky či umělá aromata, které mohou způsobit alergické reakce i vážnější zdravotní obtíže.

AdobeStock 297492475

Dopad nemají jen na naše tělo, ale také na životní prostředí. Latex, ze kterého jsou vyrobeny, je produkován nešetrným způsobem zejména v Malajsii, Thajsku a Indonésii, kde se vysazují plantáže kaučovníku na úkor původních pralesů. Tamější výrobny neposkytují svým zaměstnancům férové podmínky. Zároveň kondomy obsahují kasein, který se získává z kravského mléka. A o tom, jak neeticky se zachází se zvířaty ve velkochovech a mlékárenském průmyslu, není třeba dlouze povídat.

TIP: Nebo je! O surovinách, které se získávají z živých zvířat, jsme sepsali důležitý článek tady.

Samozřejmě, že je lepší mít alespoň nějaký prezervativ než vůbec žádný. Pro budoucí případy, kdy se nejspíš nebudete chtít hned hrnout do čtení složení, doporučujeme vybavit se předem. Pak vás nic nepřekvapí a vy budete více v klidu.

Jak správně nasadit kondom?

Kromě výběru toho správného produktu je také dobré vědět, co s ním, až přijde na věc. Může se to zdát jako banální záležitost, kterou umíte stejně automaticky, jako zavázat tkaničky u bot. Opakování je ale matka moudrosti, tak si pojďme pro jistotu povědět, na co si dát pozor a jak jej správně nasadit, aby nepraskl a sloužil maximálně spolehlivě.

Ať už budete kdekoliv, nezapomeňte se kondomu poté náležitě zbavit. Ne do záchodu, ne za keř, ne do plastu. Kondomy patří do směsného odpadu. Nejlepší je, pokud jej před vyhozením zabalíte do toaletního papíru nebo kapesníku.

5

Jaké kondomy vybírat?

 • Vyhněte se kondomům se směsí umělých lubrikantů, spermicidů i vzrušujících vůní nebo příchutí.
 • Dejte vale kaseinu i dalším živočišným ingrediencím.
 • Dejte přednost kondomům, které jsou balené do recyklovaných obalů nebo je dokoupíte ve větším množství, takže ušetříte za obalový materiál.
 • Zaměřte se i na certifikáty, které ručí za zodpovědné využívání přírodních zdrojů i férových podmínek pro zaměstnance (např. Fair Rubber Organization).
Ženské ruce s různými antikoncepčními prostředky na bílém pozadí

Účinnou ochranu představují kondomy značky Fair Squared. Ty u nás najdete ve variantě Ultra thin z extra tenkého materiálu pro co nejpřirozenější prožitek. Na jeho výrobu byl použit přírodní latex vypěstovaný udržitelným způsobem, je zároveň bez parfemace a bez příchutě. Je vhodný i pro vegany, neobsahuje totiž žádné živočišné složky. V naší nabídce najdete i klasické kondomy Original, Sensitive dry nebo XL variantu.

Lubrikační gel a jeho alternativy

Ne vždy máme během intimností štěstí na přirozenou lubrikaci. Někdy je takzvaná vaginální suchost zapříčiněna užíváním některých léků nebo menopauzou, někdy zkrátka při delším styku “dojde”.  Naštěstí existuje alternativa v podobě lubrikačních gelů, které pomáhají zintenzivnit pohlavní styk a výrazně zvyšují šanci na dosažení orgasmu jak u mužů, tak u žen.

Ačkoliv existují lubrikační gely syntetické, ochucené, aromatické a kdovíjaké, vždy berte v potaz, že obsahují větší množství chemických látek, které v přirozeném prostředí intimních partií nemusí dělat dobrotu. Naštěstí existují lubrikanty na přírodní bázi, které podporují přirozené pH poševního prostředí, nedráždí a zaručí vám dokonalé zvýšení vašeho prožitku. Na Econea.cz najdete třeba lubrikační gel Fair Squared se zeleným čajem.

Neznačková průhledná lahvička intimního lubrikačního gelu a fialový rámeček s květem lupiny. Intimní masáž a pohodlný sexuální konsept. Kosmetická lahvička. Lifestyle, flatlay, pohled shora, šablona.

TIP: Jak vybrat lubrikační gel jsme vám souhrnně sepsali v našem článku na blogu.

3b3eb9b6045f288453bc1da9448a8b58 farmarsky kokosovy olej 400ml

A když se bude dát chvilka vzrušení krájet a vy zrovna nebudete mít po ruce svůj lubrikační gel, můžete využít celou řadu surovin, které najdete u vás doma v kuchyni. Oblíbenou alternativou bývá třeba kokosový olej, gel z aloe vera nebo olej olivový. Myslete jen na to, že produkty na olejové bázi není radno kombinovat s latexovými kondomy. Ty by tak mohly prasknout dřív, než byste stačili říct “lubrikant”!

Na intimitu připravte i hlavu

Kupovat veškeré přípravky na oživení milostného života je sice skvělé, v první řadě byste si ale měli na intimní chvilky s partnerem či partnerkou připravit hlavu. Stres, nervozita nebo strach mohou být spolehlivými zabijáky romantiky a vzrušení, je proto třeba poslouchat své tělo, říct si o to, co potřebuje a hlavně do ničeho se nenutit a jít na všechno pozvolna, ve svém vlastním tempu.

monika kozub 9Evqbiy9Lj8 unsplash
 • Klíčová je komunikace. Ať už před intimními chvilkami, během nich nebo po nich. Mluvte otevřeně o svých touhách, obavách i pocitech.
 • Poznávejte se (a sebe). Uspokojivý sexuální život nejen v létě je cesta, která jen tak nekončí. Poznávejte, co se vám líbí, co je vám naopak nepříjemné a vždycky a za všech okolností se naučte říkat “ne” na věci, které dělat zkrátka nechcete.
 • Čtěte. Knih o sexu a rozkoši je celá řada a pokud vás tohle téma zajímá více do hloubky, vhodná literatura vám může pomoci opět o trochu rozšířit obzory. A pochopit, porozumět, vcítit se.
 • Snažte se eliminovat ve svém životě stres. Choďte dřív spát, najděte si přes den chvíli pro sebe, dělejte činnosti, které vás baví a naplňují. Díky tomu budete o chlup více uvolněnější a celý prožitek si více užijete.
 • Vyzkoušet můžete i nesexuální aktivity, jako jsou třeba masáže. Mají blahodárné účinky nejen pro uvolnění našich svalů, ale také naší mysli.

TIP: Proč se u nás v Econea.cz snažíme co nejvíce vyhýbat živočišným surovinám, se dozvíte tady.

Letní afrodiziaka zažehnou plamínek vášně

Letní sezóna s sebou přináší i jedno úskalí, které souvisí s konzumací vhodného jídla. Asi nikdo nebude namítat, že romantická letní večeře na zahrádce v restauraci je sice fajn, ale pokud si dáte něco těžšího, pak se doma maximálně tak svalíte do postele a usnete. Co takhle špetku afrodiziaka?

Slovo “afrodiziakum” pochází od Afrodity, řecké bohyně lásky, krásy a vášně. Afrodiziaka mohou být kromě potravin i vůně.

V horkých letních dnech oceníte vychlazené šampaňské nebo perlivé víno. To vás pomůže zlehka uvolnit a osvěžit. Dejte si ale pozor na nadměrnou konzumaci alkoholu. Přemíra skleniček spíše sexuální vnímavost narušuje a utlumuje.

6

Osvěžující a perlivé nealko drinky tak mohou být také velmi vítanou variantou. Nejlépe s jahodou!

Různé afrodiziakální potraviny pro zvýšení sexuální touhy na šedém stole

Jaké potraviny mohou mít afrodiziakální účinky?7

 • jahody
 • káva
 • hořká čokoláda
 • chilli papričky
 • zázvor
 • pistácie
 • vodní meloun
 • banán

Pro nevegany jsou také oblíbenou variantou ústřice nebo med. Je ale pravda, že hledání dobré ústřicové restaurace by se u nás mohlo poněkud zkomplikovat. Výše zmíněné varianty nebo svůdná aromaterapie jsou sázkami na jistotu.

Jaké přírodní potraviny nebo suplementy mohou fungovat pro muže?

Ačkoliv afrodiziaka jsou účinná pro obě pohlaví, existují speciální potraviny, které mají pomáhat mužům v jejich sexálním apetitu i při erekční dysfunkci.

 • AdobeStock 220645287 e1627997037389Maca prášek podporuje nejen plodnost, ale i sexuální touhu. 12ti denní studie dokonce zaznamenala, že 42 % mužů, kteří Maca prášek užívali denně, pocítilo zvýšenou sexuální touhu.
8
 • Šafrán je koření, které se využívá v kuchyni i pro psychickou pohodu. Některé studie ale také ukázaly, že šafránová nit v dřevěné desce, izolovaná na bílém pozadí. jeho denní užívání významně zlepšuje erektilní funkci u mužů a posílilo přirozenou lubrikaci a vzrušení u žen.
 • 9

  Orgasmus a všechno, co jste o něm chtěli vědět

  Ať už se bavíme o lubrikačních gelech, erotických pomůckách, masážích nebo kondomech, všechny mají něco společného se sexuálním vzrušením. Za vrchol takového sexuálního vzrušení je obecně považován orgasmus. Jedná se o silný a intenzivní pocit tělesného prožitku a zároveň při něm dochází k uvolnění erotického napětí.

  Ruční znamení orgasmu ženy na bílé posteli. Ruka ženy, která v extázi tahá za bílé povlečení. Pocity a emoce. Koncept milostného sexu.

  Přesto, že se kolem něj naše životy mohou točit mnohdy až příliš často, jedná se o téma ne úplně probádané. Dokonce ještě v 70. letech někteří lékaři tvrdili, že je naprosto normální, že ženy orgasmus neprožívají.

  Doba pokročila a naštěstí o něm dnes víme více. Orgasmus má celou řadu pozitivních přínosů pro naše zdraví. Uvolňují se díky němu endorfiny i oxytocin, které podporují intimitu, sblížení a dokonce snižují bolest. To mimochodem vysvětluje také fakt, proč některé věci při milování s partnerem nebo partnerkou sneseme (například tahání za vlasy nebo plácnutí), ale v nesexuální situaci mohou být nepříjemné nebo dokonce bolestivé.

  10

  Sigmund Freud ve své době rozdělil ženské orgasmy na dva základní – klitoriální, který byl častější u mladších žen, považoval jej proto za infantilní až nezralý. Druhým typem je orgasmus vaginální, který přiřazoval k ženám se zdravější sexuální reakcí. Studií, které tento koncept oživily, bylo více, a některé podporovaly tvrzení, že ženy, které dosahují orgasmu klitoriálního, jsou psychicky nezpůsobilé a mají horší kvalitu vztahů.

  11

  Oproti tomu sexuoložka Betty Dodson definovala celých 9 různých forem orgasmu, které s přehledem Freudovy dva strčily do kapsy. 😉
  Sexuální expertka Lou Paget říká, že vagina může zažívat 10 druhů orgasmů a penis 8. Někdo se domnívá, že až 12. Jak vidíte, názory se různí.

  12

  Pojďme si vyjmenovat alespoň pár těchto “šťastných konců” podle Betty Dodson.

  • klitoriální orgasmus
  • vaginální orgasmus
  • smíšený orgasmus
  • orgasmus při cvičení
  • orgasmus vyvolaný stimulací bradavek
  • mentální orgasmus
  AdobeStock 79589697

  Co jste o orgasmu možná nevěděli?

  • Některé orgasmy mohou doprovázet poněkud podivné vedlejší účinky: kýchání, smích, nebo bolest nohou.
  • Po orgasmu se náš mozek naplní dopaminem – podobnou oblast v mozku aktivuje třeba i káva nebo kofein.13
  • Klitoris je jediný orgán, který existuje výhradně pro potěšení. Obsahuje průměrně 8000 počet nervových zakončení.14
  • Během orgasmu se vypínají části mozku, které zpracovávají strach a obavy.15
  • Orgasmus také pomáhá ulevovat od bolesti, podle některých studií dokonce může pomoci snížit bolest daleko rychleji než léky proti bolesti.16
  • Pokud nepočítáme činnost, která tomu předchází, jeden orgasmus vám pomůže spálit jen jednu až tři kalorie.
  • K dosažení orgasmu není nutná stimulace pohlavních orgánů, mysl je mocná čarodějka!
  • Kromě lidí najdeme projevy orgasmu (u samic) i ve zvířecí říši, ačkoliv je vědecky obtížnější zjistit, zda se jedná o prosté sexuální potěšení nebo přímo orgasmus.
  • U komárů nebo třeba hadů se to těžko posuzuje, u šimpanzů nebo krav byly vypozorovány při fyzické stimulaci kontrakce dělohy a pochvy, což naznačuje, že jsou samice těchto druhů orgasmu schopny.17
  • Víte, že ženský orgasmus trvá obvykle déle, než ten mužský? V průměru je to cca 13–51 sekund, u mužů trvá v průměru 10–30 sekund. Narozdíl od mužů ženy také nepotřebují zotavovací období, a proto mohou mít další orgasmy relativně krátce poté. Muži fázi zotavení naopak potřebují. Může trvat několik minut, hodin, nebo i dní. S přibývajícím věkem se tato doba prodlužuje.18

  Jak oddálit vyvrcholení?

  Mnoho můžu se může potýkat s předčasnou ejakulací. To znamená, že muž vyvrcholí dříve, než by si to on nebo jeho polovička přáli. Ačkoliv se jedná o velmi častý jev, zejména u mladých mužů, může vést k frustraci a úzkosti.

  Zamilovaný pár. Mladý šťastný pár ležící doma na posteli a zvedající nohy, líná rodina odpočívající o víkendu

  Existuje nespočet přípravků pro oddálení ejakulace od ubrousků, krémů, sprejů, kondomů se sníženou citlivostí až po doplňky stravy. Účinné ale mohou být i nejrůznější techniky. Může se jednat o ustání v sexuální aktivitě, jakmile se ejakulace blíží. Nebo techniku pauzy a stisku, kdy se před ejakulací stiskne palcem uzdička. Řešením může být i masturbace hodinu nebo dvě před sexuální aktivitou.

  Posilování pánevního dna se vyplatí

  Součástí sexuálního života mohou být i nejrůznější pomůcky a hračky, které milostný život zpestří, oživí a pomohou vám jej zintenzivnit. Některé slouží také k poznání vlastního těla i pro posilování pohlavních orgánů.

  Svaly pánevního dna kromě nich můžete posilovat různými způsoby. Třeba jógou nebo prováděním tzv. Kegelových cviků.

  Pomoci vám mohou i Venušiny kuličky. Velkým “léčitelem” je v mnoha oblastech i klasická masturbace. Ta vám pomůže o vás samotných zjistit spoustu věcí, nic moc k ní nepotřebujete a navíc ji máte hned.

  Sdílejte článek všem, kteří si rádi počtou nejen o letních pikantnostech:

  Nejoblíbenější zelené poklady

  Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

  Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
  Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
  Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
  Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
  Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
  Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
  Sběratelka okamžiků a velká milovnice příběhů. Dennodenně hledá balanc nejen v jógových pozicích, ale i způsobech, jak odlehčit životnímu prostředí. V Econea.cz vytváří obsah, který pomáhá lidem najít cestu k udržitelnějšímu způsobu života. Aby nejlepší příběhy byly ty naše.

  Diskuse a zkušenosti

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..