Přečtete za: 3 min

Živočišné suroviny I. díl – Proč u nás v Econea nemají místo?

úvodní obrázek

natural Přírodní kosmetika. Přírodní drogerie. Přírodní materiály. Všechno se dnes snaží být přírodní. Je to ale opravdu to jediné, na čem záleží? Pokud jste na našem e-shopu už někdy nakupovali, možná jste si u produktů všimli zmínky, že neobsahují živočišné suroviny a nebyly testovány na zvířatech. Přírodní výrobky totiž velmi často obsahují nejrůznější ingredience pocházející ze zvířat. No a? Možná vám problesklo hlavou.

V prvním díle veg našeho seriálu o živočišných surovinách v produktech každodenní potřeby vám objasníme, proč nám na tom záleží. Z jakého důvodu u nás najdete převážně veganský sortiment. A pořádek si uděláme také v pojmech, které se kolem této problematiky točí.

(pozn. redakce z června 2022: Naše etické hodnoty zůstávají stejné a valná většina sortimentu je stále čistě veganská. Na základě dlouhého zvažování a průzkumu jsme se ale rozhodli jsme pootevřít dveře vybraným produktům s obsahem včelích složek jako je například včelí vosk. Platí však, že se v těchto případech nekompromisně pídíme po původu těchto surovin).

Na úvod by vám o tom rád řekl pár slov Pavel, spoluzakladatel Econea:

Econea říká živočišným surovinám a testování na zvířatech jasné NE

Pavel
Pavel Milan Černý, spoluzakladatel Econea.cz

Je to už několik let, kdy u nás v Econea padlo jasné rozhodnutí – nechceme prodávat žádné produkty, které obsahují živočišné suroviny. Může to znít jako klišé, ale děláme to jednoduše z úcty ke zvířatům a k životu vůbec. Nechceme podporovat utrpení a vykořisťování jiných živých tvorů pro vlastní sobecké zájmy. Obzvlášť, když to vůbec není nutné a jsou i jiné možnosti.

V tomto článku vám chceme náš postoj vysvětlit do hloubky – tím, že vám ukážeme, co všechno se skrývá za živočišnými přísadami ve složení kosmetiky, drogerie a dalších produktů osobní potřeby. Nechceme tlačit, přesvědčovat, vnucovat – a vytvářet tím spíše odpor a uzavřenost. Naším cílem není ukazovat na kohokoliv prstem nebo někoho soudit. Respektujeme osobní volbu každého. Chceme vlastním příkladem ukazovat, že to jde i jinak. Že se nemusíte jakkoliv omezovat. Nákupem produktů, které živočišné suroviny neobsahují, nemusíte volit mezi zvířaty a vlastním pohodlím. Jednoduše, vy o nic nepřijdete a zároveň jiným bytostem umožníte žít. To je přece skvělý výsledek, ne?

Uvědomujeme si, že nic není černobílé. Nechceme generalizovat ani sklouzávat k dogmatismu. Zcela jistě vidíme rozdíl mezi průmyslovým velkochovem a tím, když má rodina vlastní kravičku, ovečky či včely. Je třeba si však uvědomit, že drtivá většina živočišných surovin produkovaných na výrobu kosmetiky, drogerie či výrobků pro domácnost, pochází právě z velkochovů. Podmínky, které v nich panují, jsou opravdu otřesné a ničím neomluvitelné. Nelze před tím zavírat oči. Právě proto chceme pomáhat k tomu oči naopak otevírat. Nabídnout vám informace a syrovou, mnohdy nepříjemnou realitu. Abyste si pak sami mohli udělat vlastní názor. Ale nebojte, žádné drastické fotky – to snad nutné není.

Řekněme si to raději dopředu – nebude to jen milé a sluníčkové čtení. A je to tak v pořádku. Ba i potřeba. Tak se zhluboka nadechněte a pojďte s námi do toho.

Pojmy dojmy aneb pojďme si v tom nejdřív udělat jasno

Vegan, vegetarian, cruelty free, netestováno na zvířatech, bez živočišných přísad… To jsou nejčastější pojmy vyskytující se v souvislosti s přírodními a netoxickými (v současnosti velmi oblíbené pojmenování) produkty. Občas by to až mohlo budit dojem, že vlastně vypovídají o tomtéž. Ukolébáni některým z těchto označení pak už možná ani nezkoumáme nic dalšího v dobré víře, že máme vyhráno. Tak snadné to ale není. Než se zavrtáme hlouběji do konkrétních přísad, pojďme si na úvod říct, co od kterého označení vlastně opravdu čekat a čeho to je nebo není záruka.

Vegan vs. vegetarian

Rozdíl mezi veganem a vegetariánem asi známe všichni. Jak je to ale například u vegan vs vegetarian cosmetics kosmetiky? Ta přece žádné maso neobsahuje. Co to tedy znamená, když některé produkty nesou označení vegetarian, nikoli vegan?

Vegetariánská kosmetika neobsahuje nic, co bylo přímou součástí zvířat. Může však obsahovat zvířecí produkty jako včelí med, vosk, vejce nebo mléčné substance.

Veganská kosmetika pak neobsahuje nic živočišného původu, tedy jakékoli produkty nebo substance pocházející od zvířat.

Vegan vs. cruelty free                  

Cruelty free je označována kosmetika, která nebyla testována na zvířatech. Na první dobrou to může znít překvapivě, ale faktem je, že netestování na zvířatech není zárukou absence živočišných surovin a naopak. Některé cruelty free produkty klidně mohou obsahovat včelí vosk. Opačným příkladem jsou třeba “náhodně vegan” produkty. To jsou i některé konvenční zubní pasty, které sice neobsahují živočišné přísady, testovány na zvířatech ale byly.1

cf

Vždy je tedy nutné pídit se po obou faktorech. Cennými pomocníky jsou v tomto ohledu některé certifikáty, které zaručují obojí. Pokud tedy na obalu uvidíte například jedno z těchto log, můžete mít větší jistotu, že produkt neobsahuje živočišné složky ani nebyl testován na zvířatech.

Zajíček “cruelty free and vegan” je logo organizace PETA, které označuje celé značky. peta  Všechny produkty značek s tímto logem jsou veganské a nebyly testované na zvířatech.2

vegan Možná nejznámější je certifikace od Vegan Society, která je udělována pro jednotlivé produkty a zahrnuje v sobě nejen veganské složení, ale i netestování.3

Stejnou dvojí záruku pak poskytuje i tato ochranná známka od Vegan Action.4 vegaction

Výše uvedené certifikáty se však spoléhají pouze na čestná prohlášení společeností, které o daný certifikát žádají. HCS a HHPS logo V oblasti netestování je dnes tak jediným spolehlivým ukazatelem pouze certifikát HCS u kosmetických produktů a HHPS u výrobků pro domácnost. Pouze v rámci těchto certifikátů se totiž provádějí pravidelné audity. Pro zaručeně netestovaný výrobek proto hledejte logo zajíčka s hvězdami.

Živočišné složky skrývající se pod “may contain“ neboli může obsahovat. Podvod nebo neškodná legislativní povinnost?

S touto problematikou se setkáváme mimo kosmetiky hojně také u potravin. Z produktu, který se jeví jako veganský, se náhle stává potenciální “no go”, když si přečtete přísady v sekci “může obsahovat”.

Určitě to neznamená, že je tím produkt nutně zavrženíhodný. Většinou je povinné to uvádět a dochází k tomu ze dvou hlavních důvodů:

  1. Sdílené pracovní plochy a nástroje. Ve stejných nádobách se mohou vyrábět produkty veganské, ale i ty obsahující například včelí vosk.
  2. Stejné etikety pro více produktů. Některé z výrobků přitom mohou obsahovat živočišné složky. U kosmetiky jde například o oční stíny. Jeden odstín může obsahovat živočišnou surovinu karmín, etiketa je přitom stejná i na odstínech bez této složky.

nuts Nutno však podotknout, že u opravdu kvalitní veganské kosmetiky by se tohle stávat určitě nemělo. Výrobce by měl dát ruku do ohně za to, že produkty žádné suroviny pocházející ze zvířat neobsahují. Něco jiného je to u potravin, kde položky pod “může obsahovat” většinou nepředstavují zásadní rizikový faktor.

3 důvody, proč upřednostnit cruelty free a vegan produkty

1. Zabíjení zvířat

  • Některé živočišné suroviny jsou sice vedlejším produktem a zvířata se nezabíjí jen a pouze kvůli nim, u jiných tomu tak ale je. Vážně je potřeba podporovat smrt za vidinou zkrášlování?

2. Utrpení a vykořisťování zvířat člověk a zvíře

  • Ani suroviny, kvůli kterým zvířata neumírají, nám ale nedávají zcela dobrovolně. Ve většině případů pocházejí tato zvířata z velkochovů, kde při manipulaci s nimi dochází k poranění, nátlaku a stresu.

3. Testování na zvířatech

  • Zvířata jako pokusní králíci? Stále ještě běžná praxe. V některých částech světa je testování na zvířatech dokonce vyžadováno. Nákupem ověřených kvalitních značek mu můžete říct svoje „ne“, jako jsme to udělali my.

Pro krásu se musí trpět. Cizí utrpení se taky počítá?

V základu jsou dvě cesty, jak se ke kýžené zvířecí surovině dostat. Ta první je na první pohled možná drastičtější, ale taky průhlednější – zvíře musí zemřít. Druhou cestou je získávání surovin ze živých zvířat. To sice může vypadat neškodně, zároveň se toho o tom obecně ví mnohem méně.
Možná si říkáte, jestli tak trochu nepřeháníme. Vždyť slepice vejce tak jako tak snáší (to alespoň bývají nejčastější argumenty těch, kteří o tématu nemají dostatečné informace). Patří tedy všechny živočišné suroviny do jednoho pytle a jsou opravdu tak špatné? Pojďme se jim v tomto článkovém seriálu dostat trochu víc pod kůži (někdy doslova), pochopit všechny souvislosti, a zjistit, proč zkrášlovacím prostředkům a dalším produktům denní potřeby na dobré karmě zrovna nepřidávají.

Ponoříme se také do hlubin problematiky testování na zvířatech. Nejsou totiž tak průzračně čisté, jak by se mohlo zdát. Dozvíte se, proč je potřeba být stále ve střehu, ačkoli je v Evropské unii testování na zvířatech u kosmetických výrobků zakázané.

Ponořte se tedy s námi do tématu, které sice aktuálně hýbe světem, přitom o něm mnozí stále vědí jen pramálo. Je čas to napravit.

Tématicky jsme seriál rozdělili do několika částí:
  1. Právě čtete: Proč v Econea.cz nemají živočišné suroviny místo?
  2. Živočišné suroviny získávané z mrtvých zvířat
  3. Živočišné suroviny získávané ze živých zvířat
  4. Testování na zvířatech

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Ať se pravdu o živočišných surovinách dozví i oni:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Věčná hledačka vyššího smyslu a pravé podstaty s otevřenou myslí. Ráda narušuje své komfortní zóny, aby se posunula zase někam dál. Stále hledá nové cesty k udržitelnosti a svobodě, nejradši usíná pod hvězdným nebem, touží po meditačním centru a azylu pro zvířata. V Econea je hrdou vypravěčkou příběhů zelených značek a od tvoření si ráda občas odskočí k číslům a analýzám.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..