Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno Přečtete za: 6 min

Živočišné suroviny II. díl – Ingredience z mrtvých zvířat

V prvním díle našeho seriálu jsme vám objasnili důvody, které nás vedou k upřednostňování veganských produktů na našem e-shopu. Téma zvířat a jejich využívání člověkem si dnes poodkryjeme do ještě větší hloubky. Představíme si totiž nejčastější živočišné suroviny, které se nepozorovaně vtírají do široké řady produktů denní potřeby. Konkrétně ty, které se získávají z mrtvých zvířat. Možná dělají společnost den co den i vám. Pojďme se na ně podívat:

Ingredience s pachem smrti. Používáte je i vy?

Karmín

Karmín, košenila, nebo také CI 75470 či E120. To je ingredience, která se často ve složení jinak veganského produktu poměrně snadno ztratí a nepůsobí nijak podezřele. Jedná se však o červené barvivo z vysušených těl samiček parazitického hmyzu Červce nopálového. Na jedno kilo tohoto oblíbeného barviva musí padnout zhruba 150 tisíc broučků.1 Až si tedy příště budete chtít vykouzlit sexy rudé rty, raději se nejdříve mrkněte na složení.

rtěnka Karmín se totiž v kosmetice nejčastěji používá právě jako barvivo rtěnek a lesků na rty. Obsahují ho ale také tvářenky nebo oční stíny. Zázračnou barvicí schopnost tohoto hmyzu objevili domorodci z Jižní Ameriky pravděpodobně již v 15. století. Zbytku světa kruté kouzlo ukázali ale až Španělé, kteří začátkem 16. století dorazili do Mexika.2

Když říkáme kruté, nepřeháníme. Barvivo se získává z oplodněných samiček, právě ony ho totiž v sobě mají nejvíce. Samičky jsou nejdříve usmrceny uvařením zaživa, horkou párou nebo vysušením v peci. Schránky tělíček se pak rozemelou a následně jsou povařeny spolu s amoniakem či uhličitanem sodným. Ano, bohužel. Kosmetickými produkty s karmínem si na pokožku nanášíme takto „zpracované“ hmyzí samičky.

Dalším aspektem jsou i poměrně časté alergické reakce na karmín.3 Od těch méně vážných jako je vyrážka, až po ty život ohrožující – může nastat i anafylaktický šok. Spekuluje se i o možném vlivu na hyperaktivitu dětí, nicméně na to zatím neexistují řádné výzkumy.

šipka Ve složení se skrývá jako: Karmín, košenila, carmine, cochineal dye, CI 75470, E120, Carmine Red, kyselina karmínová, košenilový extrakt.

čtyřlístek Veganská alternativa: Pigmenty z ovoce a zeleniny.

Guanin

Perleťový či duhový efekt nebo také čistě bílou barvu namísto nevábné průhledné. To zajišťuje guanin, hojně používaný při výrobě šamponů, kondicionérů, mycích a čisticích prostředků, tělových a pleťových krémů nebo třeba řasenek či laků na nehty.4 5 Že byste guanin na zvířecí produkt netipovali? Tak to jste vedle.

ryby Získává se totiž z rozdrcených rybích šupin. My lidé si perleťový lesk spojujeme výhradně se zkrášlováním. Pro ryby je ale životně důležitý. Právě odlesky šupin je chrání před predátory. Zářivé odrazy nepřátele matou a znesnadňují jim lov.6 Šupiny, získané jako vedlejší produkt rybářského průmyslu, se naloží do alkoholu, rozdrtí a následně putují do kosmetických produktů a drogerie. Takto přírodně získávaný guanin je však poměrně drahý, a proto je často nahrazován syntetickým.7

šipka Ve složení se skrývá jako: Guanine, CI 75170.

čtyřlístek Veganská alternativa: Syntetické perly.

Zvířecí tuky, oleje a žluč

Stejně jako lidská kůže je chráněna mastným filmem, je tomu tak i u zvířat. Většina krémů, tělových mlék, balzámů a dalších produktů, které mají primárně zvláčňovat, obsahuje nějaký tuk či olej. Pokud je živočišného původu, je zakalený smrtí zvířat, kterým patřil.

mrtvá zvířata řezník Zjednodušeně by se dalo říct, že tuk se získává vařením mrtvých zvířecích těl. Stejný proces, jako když si vaříte kuřecí vývar. Pro tyto účely se ale používají skutečně ledajaká “mrtvá těla”. Uhynulá hospodářská zvířata, utracená zvířata ze zoo či útulků, prošlé maso ze supermarketů nebo dokonce zvířata přejetá na silnicích.8

Rozsáhlý a podrobný seznam všech běžných i těch nejpodivnějších a nejraritnějších živočišných surovin můžete najít třeba na stránkách organizace Peta.
Používané jsou ale také živočišné oleje. Samotné nás překvapilo, jak daleko a široko do zvířecí říše touha po tom nejzvláčňujícím krému sahá. Olej z pštrosa emu, z želvích genitálií, nebo třeba ze spermatu velryb či delfínů. Ani jeden z těchto zdrojů jistě nebyl přírodou původně stvořen kvůli našim krémům, nemyslíte…?

Běžný olej, který se v dnešní době většinou získává už z rostlinných zdrojů (nejčastěji z oliv), je také skvalen. Může být však rostlinného i živočišného původu. Úplně původně se získával ze žraločích jater. Od toho se sice už téměř upustilo, pokud má však kosmetika skvalen ve složení, je jistě žádoucí pídit se po jeho původu.

A co staré dobré žlučové mýdlo? Používáte ho na odstraňování tvrdohlavých skvrn na oblečení? Funguje tak dobře díky speciální přísadě – hovězí (býčí, volské) žluči. Získává se ze žlučovodu zvířete a kromě vody obsahuje žlučové sloučeniny, které emulgují tuky a pomáhají s rozpouštěním i odolných nečistot.

šipka Ve složení se skrývá jako: Tuk, mastek, živočišný olej, tallow, skvalen, squalene, žlučové enzymy, ox bile, bůvolí (volská) žluč.

čtyřlístek Veganská alternativa: Veškeré rostlinné oleje, bambucké máslo.

Aktivní látky – Kolagen, Elastin, Keratin

Je vám tahle trojice povědomá? Jsou to látky bílkovinného charakteru, jejichž vlákna se přirozeně nacházejí v naší pokožce, vlasech a nehtech. S věkem (nebo špatnou životosprávou) jich ale ubývá.9 Abychom vyzráli na stárnutí, nebo se vyhnuli zpytování svědomí ohledně vlastního životního stylu, raději si tuhle silnou trojku doplníme prostřednictvím kosmetických přípravků nebo doplňků stravy.

rybí kůže Elastin a kolagen se starají o to, aby naše pokožka byla pěkně pružná, napnutá a vyživená. To je důvod, proč nechybí ve většině “anti-age” krémů. A odkud se tam dostávají? Původně se získávaly z odpadního materiálu jatečních zvířat, jako jsou šlachy, tepny, vazy, kloubní chrupavky a další pružné tkáně. Když ale poprvé propukla aféra s nemocí šílených krav, později prasečí chřipky a dalších onemocnění chovných zvířat, začal se zejména kolagen získávat raději z rybí kůže. Zní to jako zlepšovák? Lososi a tolstolobici, jejichž kůže je používána nejčastěji, by si to jistě nemysleli.

Keratin má podobný původ, není ale tak pružný a zajišťuje naopak pevnost a odolnost. Přirozeně se nachází v našich vlasech, které jsou ale často namáhány chemickým barvením, špatnou výživou či prostředím. Keratin tak bývá součástí šamponů, kondicionérů a regeneračních vlasových přípravků. Může se objevit ale také v lacích na nehty, protože jeho přítomnost si žádají také naše nehty. Získává se ze zvířecích kopyt, rohoviny nebo srsti (nejčastěji ovčí vlny).10

šipka Ve složení se skrývá jako: Elastin, kolagen, Collagen, Hydrolyzed Collagen, Collagen Amino Acids, Collagen Extract, Soluble Collagen, keratin.

čtyřlístek Veganská alternativa: Rostlinné bílkoviny, nejčastěji ze sóji.

Hedvábí

O motýlovi jménem Bourec morušový jste už určitě někdy slyšeli. Víte ale, že ve volné přírodě už ho skoro nenajdete? Z tohoto motýlka se totiž stalo zboží, nebo ještě přesněji, nositel vzácného zboží. Tím je přírodní hedvábí. To, které se hojně přidává do šamponů, kondicionérů, pleťových krémů a nejrůznějších sér. Má totiž “zázračné” účinky, díky kterým budou vaše vlasy nebo pleť lesklé a hebké jako… hedvábí. Bourec za něj ale bohužel musí položit svůj život vlastně ještě předtím, než ho opravdu začne žít. 

bourec morušový Jeho housenky jsou nenasytní žrouti a několik týdnů se jen ládují listy morušovníku. Až přijde čas, začnou si kolem sebe tvořit kokon, ve kterém by v klidu mohli přečkat období přeměny a znovu se narodit jako motýli. Jenže právě tady se stávají pro sběrače hedvábí překážkou. Jejich domeček je totiž právě z hedvábného vlákna, klidně až 2 kilometry dlouhého. Kdyby se z něj vyklubal už hotový motýl, vlákno se tím nenávratně poničí. Celé kokony jsou proto vystavovány velikému horku, ve kterém tvoreček v přeměně zahyne a hedvábné vlákno se naopak může neporušené namotat a použít.11

Bourci jsou hojně uměle chováni na farmách, převážně v Asii, určeni jen a pouze k jedinému účelu. Poskytnout své bohatství a zemřít. Půl kila surového hedvábí si přitom žádá smrt zhruba 2500 housenek.

šipka Ve složení se skrývá jako: Hedvábí, hydrolyzed silk, hydrolyzed silk protein, hydrolyzed silk powder, hydrolyzed silk solution, protein hydrolyzates, silk, silk hydrolysate, silk amino acids.

čtyřlístek Veganská alternativa: Rostlinné hedvábné vlákno, které se získává ze stromu ceiba (vlnovec).

Zvířecí srst

Kozy, jezevci, veverky, norci nebo poníci. Tihle všichni jsou nedobrovolní dárci svých ohonů. Co že to má společného s kosmetikou? Jejich štětinami si smýkáme po obličeji při nanášení make-up, tvářenky, očních stínů i rtěnek. Pokud se tedy opravdu chcete zkrášlovat bez utrpení, je třeba myslet i na kosmetické pomůcky jako jsou právě aplikátory a štětce.12

štětce na make-up Když se zeptáte profesionální (ale na utrpení zvířat příliš nedbající) kosmetičky, jistě vám poví, že přírodní (tedy zvířecí) štětce jsou mnohem lepší než ty syntetické. Každý typ srsti z daného zvířete má přitom své specifické vlastnosti. Tuhost jezevčích chlupů je ideální pro vykreslení obočí. Kozí srst je překvapivě velmi měkká, a proto umí nanášet make-up s tím nejpřirozenějším efektem.

Lze ale zvířata srsti zbavovat bez utrpení? Těžko. Většina této srsti je odebírána v rámci kožešinového průmyslu, kde jsou zvířata držena v nevyhovujících a dehonestujících podmínkách. Koňská žíně zase pochází z koní zabitých na jatkách kvůli masu. Kozy jsou pro tyto účely stříhány stejně jako ovce, přičemž často utrpí i hluboké řezné rány. Srst výrobci navíc často kupují z jiných zemí, kde jsou regulace ohledně utrpení zvířat mizivé nebo vůbec neexistují.

čtyřlístek Veganská alternativa: Syntetické štětce, které mohou být v dnešní době už velmi kvalitní a funkční.

Kůže

Stejně jako naši jeskynní předci zahrnujeme i dnes svá těla a domovy kůžemi zvířat. Na rozdíl od přírodních metod využívaných lovci dávných dob, moderní kožedělný průmysl závisí však na toxických chemikáliích, které ubližují životnímu prostředí i lidem. Kůže je dnes nejvýnosnější vedlejší produkt masného průmyslu. Kupováním kožených výrobků tak také přispíváte velkofarmářským chovům a jatkám. 

Mezi největší exportéry zpracované kůže patří Indie a Čína, země, v nichž se na životní prostředí a lidská práva v mnoha případech moc nehledí.

Druhy kůže se liší dle lokality. Využívá se především kůže dobytčí, někdy kozí, prasečí, jelení, ale i pštrosí, buvolí, klokaní, hadí nebo krokodýlí, v Číně psí i kočičí. Kožené výrobky jsou přitom zpravidla neoznačeny, proto nemusí být jisté, jakému zvířeti kůže dříve patřila.13

Vyčiňování kůží v podstatě mumifikuje useň (kůži) a zajistí, že nebude hnít nebo tvrdnout. Useň se nejdříve zbaví zbylého masa, tuku a srsti. Nejčastější a také nejškodlivější je dnes činění síranem chromitým. Obrovské škody přírodnímu prostředí způsobují pevné i tekuté odpady z kožedělných pracovišť. Vypouští totiž do prostředí a vodních toků nebezpečný síran chromitý, sulfidy a pesticidy, které se často používají k prevenci vzniku plísní při transportu kůží ke zpracování.

činění kůží V kožedělném průmyslu v rozvojových zemích není prioritou ani bezpečnost práce. Běžná jsou vážná zranění po pádu či uklouznutí, nehody při práci s těžkými stroji a noži. Nechráněná práce s činidli, kyselinami, dezinfekcemi a dalšími nebezpečnými látkami je pak spojována s vážnými kožními onemocněními a se vznikem rakoviny plic, hltanu, slinivky břišní, varlat a močového měchýře.14


šipka Ve složení se skrývá jako
: Leather, suede, alligator skin, cangaroo skin, snakeskin.

čtyřlístek Veganská alternativa: Veganské kůže (například z ananasových vláken, z obilovin).

Pro přehlednost jsme je pro vás poskládali do praktické tabulky:

nejbeznejsi_suroviny_z_mrtvych_zvirat

Chcete se takovým surovinám vyhýbat? Je to jen na vás

Že vám při čtení několikrát přeběhl mráz po zádech nebo se vám neudělalo úplně dobře? Chápeme, byli jsme na tom totiž při průzkumu k sepsání tohoto článku stejně.

Už je tomu dlouho, co člověk začal využívat zvířecí suroviny k výrobě nejrůznějších produktů a pomůcek pro svou potřebu. Naše znalosti o zvířatech se ale časem vyvinuly. Dnes tak již víme, že také oni přemýšlejí, vytvářejí si společenství jako my a víme také, že cítí bolest. Přesto většina lidí pokračuje po stejné cestě a působí utrpení a smrt milionům zvířat ročně. Pro vášnivě rudou rtěnku, pro napnutou pokožku na tváři.

srdce ruce Přitom to není nutné. Rostlinné alternativy existují a jsou dostupné. 

My v Econea jsme se hned na začátku rozhodli jít cestou bez krutosti na zvířatech. Doufáme, že vás tento článek inspiroval a že svými každodenními rozhodnutími také podpoříte produkty, kvůli kterým nemusel nikdo zemřít nebo trpět.

P.S. V příštím díle našeho seriálu se podíváme na další várku živočišných surovin, tentokrát ze živých zvířat.

A tady je přehled všech témat našeho blogového seriálu:
 1. Proč v Econea.cz nemají živočišné suroviny místo?
 2. Právě čtete: Živočišné suroviny získávané z mrtvých zvířat
 3. Živočišné suroviny získávané ze živých zvířat
 4. Testování na zvířatech

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Ať si o živočišných surovinách mohou udělat reálný obrázek i oni:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout

 

Věčná hledačka vyššího smyslu a pravé podstaty s otevřenou myslí. Ráda narušuje své komfortní zóny, aby se posunula zase někam dál. Stále hledá nové cesty k udržitelnosti a svobodě, nejradši usíná pod hvězdným nebem, touží po meditačním centru a azylu pro zvířata. V Econea je hrdou vypravěčkou příběhů zelených značek a od tvoření si ráda občas odskočí k číslům a analýzám.

Diskuze a zkušenosti: 3 x komentováno

 1. Dobrý den, hezký článek a celkem souhlasím s řečeným, jen mi není jasné, jak lze považovat rostlinné oleje za alternativu žluče = emulgátoru…to je přece stejné, jako misto původně používané zásady proti kyselině použít opět kyselinu? Nechápu, jak by to mělo fungovat – na skvrnu od oleje použít jiný olej ??? Diky

  1. Dobrý den, Aleno,
   děkujeme za komentář. Jde o to, že například žluč v podobě mýdla funguje zkrátka jako tenzid. No a právě tenzidy z rostlinných olejů jsou tou alternativou. 🙂 V podstatě téměř všechny detergenty, které prodáváme, fungují právě na bázi těchto tenzidů z rostlinných olejů (= např. mýdlo z olivového oleje, bambuckého másla apod.)
   Pěkný den,
   Ester

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..