Živočišné suroviny II. díl – Ingredience z mrtvých zvířat
V prvním díle našeho seriálu jsme vám objasnili důvody, které nás vedou k upřednostňování veganských produktů na našem e-shopu. Téma zvířat a jejich využívání člověkem si dnes poodkryjeme do ještě větší hloubky. Představíme si totiž nejčastější živočišné suroviny, které se nepozorovaně vtírají do široké řady produktů denní potřeby. Konkrétně ty, které se získávají z mrtvých zvířat. Možná dělají společnost den co den i vám. Pojďme se na ně podívat:
Ingredience s pachem smrti. Používáte je i vy?
Karmín
Karmín, košenila, nebo také CI 75470 či E120. To je ingredience, která se často ve složení jinak veganského produktu poměrně snadno ztratí a nepůsobí nijak podezřele. Jedná se však o červené barvivo z vysušených těl samiček parazitického hmyzu Červce nopálového. Na jedno kilo tohoto oblíbeného barviva musí padnout zhruba 150 tisíc broučků.1 Až si tedy příště budete chtít vykouzlit sexy rudé rty, raději se nejdříve mrkněte na složení.
Když říkáme kruté, nepřeháníme. Barvivo se získává z oplodněných samiček, právě ony ho totiž v sobě mají nejvíce. Samičky jsou nejdříve usmrceny uvařením zaživa, horkou párou nebo vysušením v peci. Schránky tělíček se pak rozemelou a následně jsou povařeny spolu s amoniakem či uhličitanem sodným. Ano, bohužel. Kosmetickými produkty s karmínem si na pokožku nanášíme takto „zpracované“ hmyzí samičky.
Dalším aspektem jsou i poměrně časté alergické reakce na karmín.3 Od těch méně vážných jako je vyrážka, až po ty život ohrožující – může nastat i anafylaktický šok. Spekuluje se i o možném vlivu na hyperaktivitu dětí, nicméně na to zatím neexistují řádné výzkumy.
Guanin
Perleťový či duhový efekt nebo také čistě bílou barvu namísto nevábné průhledné. To zajišťuje guanin, hojně používaný při výrobě šamponů, kondicionérů, mycích a čisticích prostředků, tělových a pleťových krémů nebo třeba řasenek či laků na nehty.4 5 Že byste guanin na zvířecí produkt netipovali? Tak to jste vedle.
Zvířecí tuky, oleje a žluč
Stejně jako lidská kůže je chráněna mastným filmem, je tomu tak i u zvířat. Většina krémů, tělových mlék, balzámů a dalších produktů, které mají primárně zvláčňovat, obsahuje nějaký tuk či olej. Pokud je živočišného původu, je zakalený smrtí zvířat, kterým patřil.
Běžný olej, který se v dnešní době většinou získává už z rostlinných zdrojů (nejčastěji z oliv), je také skvalen. Může být však rostlinného i živočišného původu. Úplně původně se získával ze žraločích jater. Od toho se sice už téměř upustilo, pokud má však kosmetika skvalen ve složení, je jistě žádoucí pídit se po jeho původu.
A co staré dobré žlučové mýdlo? Používáte ho na odstraňování tvrdohlavých skvrn na oblečení? Funguje tak dobře díky speciální přísadě – hovězí (býčí, volské) žluči. Získává se ze žlučovodu zvířete a kromě vody obsahuje žlučové sloučeniny, které emulgují tuky a pomáhají s rozpouštěním i odolných nečistot.
Aktivní látky – Kolagen, Elastin, Keratin
Je vám tahle trojice povědomá? Jsou to látky bílkovinného charakteru, jejichž vlákna se přirozeně nacházejí v naší pokožce, vlasech a nehtech. S věkem (nebo špatnou životosprávou) jich ale ubývá.9 Abychom vyzráli na stárnutí, nebo se vyhnuli zpytování svědomí ohledně vlastního životního stylu, raději si tuhle silnou trojku doplníme prostřednictvím kosmetických přípravků nebo doplňků stravy.
Keratin má podobný původ, není ale tak pružný a zajišťuje naopak pevnost a odolnost. Přirozeně se nachází v našich vlasech, které jsou ale často namáhány chemickým barvením, špatnou výživou či prostředím. Keratin tak bývá součástí šamponů, kondicionérů a regeneračních vlasových přípravků. Může se objevit ale také v lacích na nehty, protože jeho přítomnost si žádají také naše nehty. Získává se ze zvířecích kopyt, rohoviny nebo srsti (nejčastěji ovčí vlny).10
Hedvábí
O motýlovi jménem Bourec morušový jste už určitě někdy slyšeli. Víte ale, že ve volné přírodě už ho skoro nenajdete? Z tohoto motýlka se totiž stalo zboží, nebo ještě přesněji, nositel vzácného zboží. Tím je přírodní hedvábí. To, které se hojně přidává do šamponů, kondicionérů, pleťových krémů a nejrůznějších sér. Má totiž “zázračné” účinky, díky kterým budou vaše vlasy nebo pleť lesklé a hebké jako… hedvábí. Bourec za něj ale bohužel musí položit svůj život vlastně ještě předtím, než ho opravdu začne žít.
Bourci jsou hojně uměle chováni na farmách, převážně v Asii, určeni jen a pouze k jedinému účelu. Poskytnout své bohatství a zemřít. Půl kila surového hedvábí si přitom žádá smrt zhruba 2500 housenek.
Zvířecí srst
Kozy, jezevci, veverky, norci nebo poníci. Tihle všichni jsou nedobrovolní dárci svých ohonů. Co že to má společného s kosmetikou? Jejich štětinami si smýkáme po obličeji při nanášení make-up, tvářenky, očních stínů i rtěnek. Pokud se tedy opravdu chcete zkrášlovat bez utrpení, je třeba myslet i na kosmetické pomůcky jako jsou právě aplikátory a štětce.12
Lze ale zvířata srsti zbavovat bez utrpení? Těžko. Většina této srsti je odebírána v rámci kožešinového průmyslu, kde jsou zvířata držena v nevyhovujících a dehonestujících podmínkách. Koňská žíně zase pochází z koní zabitých na jatkách kvůli masu. Kozy jsou pro tyto účely stříhány stejně jako ovce, přičemž často utrpí i hluboké řezné rány. Srst výrobci navíc často kupují z jiných zemí, kde jsou regulace ohledně utrpení zvířat mizivé nebo vůbec neexistují.
Kůže
Stejně jako naši jeskynní předci zahrnujeme i dnes svá těla a domovy kůžemi zvířat. Na rozdíl od přírodních metod využívaných lovci dávných dob, moderní kožedělný průmysl závisí však na toxických chemikáliích, které ubližují životnímu prostředí i lidem. Kůže je dnes nejvýnosnější vedlejší produkt masného průmyslu. Kupováním kožených výrobků tak také přispíváte velkofarmářským chovům a jatkám.
Druhy kůže se liší dle lokality. Využívá se především kůže dobytčí, někdy kozí, prasečí, jelení, ale i pštrosí, buvolí, klokaní, hadí nebo krokodýlí, v Číně psí i kočičí. Kožené výrobky jsou přitom zpravidla neoznačeny, proto nemusí být jisté, jakému zvířeti kůže dříve patřila.13
Vyčiňování kůží v podstatě mumifikuje useň (kůži) a zajistí, že nebude hnít nebo tvrdnout. Useň se nejdříve zbaví zbylého masa, tuku a srsti. Nejčastější a také nejškodlivější je dnes činění síranem chromitým. Obrovské škody přírodnímu prostředí způsobují pevné i tekuté odpady z kožedělných pracovišť. Vypouští totiž do prostředí a vodních toků nebezpečný síran chromitý, sulfidy a pesticidy, které se často používají k prevenci vzniku plísní při transportu kůží ke zpracování.
Pro přehlednost jsme je pro vás poskládali do praktické tabulky:
Chcete se takovým surovinám vyhýbat? Je to jen na vás
Že vám při čtení několikrát přeběhl mráz po zádech nebo se vám neudělalo úplně dobře? Chápeme, byli jsme na tom totiž při průzkumu k sepsání tohoto článku stejně.
Už je tomu dlouho, co člověk začal využívat zvířecí suroviny k výrobě nejrůznějších produktů a pomůcek pro svou potřebu. Naše znalosti o zvířatech se ale časem vyvinuly. Dnes tak již víme, že také oni přemýšlejí, vytvářejí si společenství jako my a víme také, že cítí bolest. Přesto většina lidí pokračuje po stejné cestě a působí utrpení a smrt milionům zvířat ročně. Pro vášnivě rudou rtěnku, pro napnutou pokožku na tváři.
My v Econea jsme se hned na začátku rozhodli jít cestou bez krutosti na zvířatech. Doufáme, že vás tento článek inspiroval a že svými každodenními rozhodnutími také podpoříte produkty, kvůli kterým nemusel nikdo zemřít nebo trpět.
P.S. V příštím díle našeho seriálu se podíváme na další várku živočišných surovin, tentokrát ze živých zvířat.
- Proč v Econea.cz nemají živočišné suroviny místo?
- Právě čtete: Živočišné suroviny získávané z mrtvých zvířat
- Živočišné suroviny získávané ze živých zvířat
- Testování na zvířatech
Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Ať si o živočišných surovinách mohou udělat reálný obrázek i oni:
Nejoblíbenější zelené poklady
Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:
Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. | Omrknout | |
Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. | Očíhnout | |
Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. | Omrknout | |
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. | Očíhnout | |
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. | Omrknout |
Zdroje důležitých tvrzení
Dobrý den, hezký článek a celkem souhlasím s řečeným, jen mi není jasné, jak lze považovat rostlinné oleje za alternativu žluče = emulgátoru…to je přece stejné, jako misto původně používané zásady proti kyselině použít opět kyselinu? Nechápu, jak by to mělo fungovat – na skvrnu od oleje použít jiný olej ??? Diky
Dobrý den, Aleno,
děkujeme za komentář. Jde o to, že například žluč v podobě mýdla funguje zkrátka jako tenzid. No a právě tenzidy z rostlinných olejů jsou tou alternativou. 🙂 V podstatě téměř všechny detergenty, které prodáváme, fungují právě na bázi těchto tenzidů z rostlinných olejů (= např. mýdlo z olivového oleje, bambuckého másla apod.)
Pěkný den,
Ester
Děkuji za informaci, jsem zase o trochu chytřejší ☺