Přečtete za: 5 min

Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.

Dneska taháme z klobouku dalšího “králíka”, kterého vám chceme představit. Vlastně miliony králíků a dalších zvířat. Testování totiž není zdaleka jen o bílých myších a králících, jak si mnoho lidí myslí. Na jakých zvířatech se testuje? Jaké to má na nich následky? Jde testovat bez zvířat? Tomu všemu se dnes podíváme na chloupek. 

Zvíře na posledním místě

Toto je krásná fotka z fotobanky, ty reálné vám raději nebudeme ukazovat…

Jako lidé jsme uvěřili rozšířené společenské iluzi, že jsme v přírodě nejvýše, máme nejvíce rozumu a můžeme si s přírodou a zvířaty dělat, co se nám zachce. Výsledek této nadřazenosti je ten, že ničíme planetu, týráme a zabíjíme nevinná zvířata. Náš “rozum” se pozná tak, že máme civilizační nemoci způsobené “moderním” životním stylem a nezdravým stravováním, které má k přírodě hodně daleko.

Nadřazenosti jednoho druhu nad jiným se říká spiecismus1. Jde o diskriminaci určitého živočišného druhu nad jiným nebo legitimizování jeho vykořisťování. Je obdobou rasismu, sexismu a dalších -ismů.

My v Econea.cz říkáme této nadřazenosti jasné NE. Obzvláště teď před Vánoci, kdy lidé nakupují miliony kosmetických a drogistických produktů pod stromeček nebo domů na úklid. Proč? A jaké jiné možnosti existují?

V Evropské unii se v roce 2017 provedlo 10,9 milionů experimentů na zvířatech2. Nejčastěji se pokusy dělají na myších, krysách, morčatech, křečcích, králících, kočkách, psech, fretkách, koních, prasatech, kozách, ovcích, kravách, opicích, ptácích, obojživelnících a rybách.

Zvířata jsou využívána k testování:

Testuje se také na savcích, nejen na hlodavcích
 • léčiv,
 • chemických látek,
 • hnojiv,
 • pesticidů,
 • barev,
 • prostředků pro domácnost,
 • kosmetických složek,
 • geneticky modifikovaných organismů,
 • přírodních látek a jejich směsí3.

A dále:

 • k výzkumu léčebných postupů a operací,
 • k produkci různých látek (např. v imunologii),
 • pro tzv. základní výzkum4.

Kdyby na všech obalech testovaných produktů byly fotky pokusných zvířat a jejich stavu, pohlo by to s mnoha lidmi. Jenže fotky “následků” se zatím používají jen na krabičkách tabákových produktů.

„Zeptejte se experimentátorů, proč experimentují na zvířatech, a odpověď zní: „Protože zvířata jsou jako my.“ A zeptejte se experimentátorů, proč je morálně správné experimentovat na zvířatech, a odpověď je: „Protože zvířata nejsou jako my.“ Pokusy na zvířatech spočívají na logickém rozporu.“ Charles M. Ragel

Háčky při testování na zvířatech

Mnoho lidí se domnívá, že se bez testování na zvířatech neobejdeme. Že jsou součástí pokroku, nových objevů a převratných výzkumů. Jak to ve skutečnosti je? Testování na zvířatech má řadu háčků.

Toto jsou JEN některé z nich:

Výsledky testování na zvířatech jsou NEspolehlivé
 • Výsledky testování na zvířatech jsou NEspolehlivé.
 • Látka, která při testování zvířatům ublíží, může stále projít na trh do produktů pro lidi.
 • 95 ze 100 léků, které úspěšně projdou testováním na zvířatech, selžou během klinických testů na lidech.
 • Rakovinu umíme vyléčit dlouhá desetiletí ale pouze u myší, žádné z léků na člověka nezabírají.
 • Několik studií prokázalo, že pokusy na zvířatech zdržují lékařský pokrok a mohou být pro člověka nebezpečné5 6.

…Více informací a zdroje těchto tvrzení najdete v našem článku.

Přečtěte si prohlášení lékařů a veterinářů s důvody, proč nejsou pokusy na zvířatech nutné ani vhodné.

Alternativní způsoby testování

Jiné metody už přitom existují. Pro pokusy mohou posloužit uhynulá zvířata, uměle “vypěstované” orgány, buněčné a tkáňové kultury, roboti, mikročipy a počítačové modely nebo dobrovolníci. Ti se hlásí na pokusy z vlastní vůle a dostávají za to odměnu. V případě nežádoucích reakcí se testování ukončí a dobrovolník dostane lékařskou péči7.

Říkáte si teď, co brání zavedení alternativních řešení do praxe? Sepsali jsme to v bodech tady.

Jak testování na zvířatech probíhá?

U kosmetiky například takto:

Reálné snímky z testovacích laboratoří vypadají mnohem hůř

„Produkty jsou testovány především na krizové situace, kdy se výrobek používá jiným než doporučeným způsobem. Pokud si vezmeme zmíněný šampon, kromě umytí je testované zvíře nuceno jej v nemalém množství požít vnitřně. Šampon mu nalévají do očí. Tím by mělo být ověřeno, že v případě požití menšího množství šamponu či jeho vniknutí do očí nedojde k otravě, oslepnutí či jiné škodlivé reakci. V případě testování barev na vlasy jsou zase zvířatům rozedírána místa na pokožce. Barva se tam následně aplikuje, aby bylo jisté, že v případě poraněné pokožky hlavy člověka nebude mít tento produkt fatální důsledky na jeho zdraví”.8

Každé pokusné zvíře je použito pouze jednou, buď zemře v průběhu pokusu, nebo je na konci testu usmrceno, aby mohlo být pitváno. Nejběžnějších testy toxicity produktů se provádí nejčastěji na myších, králících nebo psech.

„Člověk je nejkrutější zvíře.“ Fridrich Nietszche

Zákaz testování kosmetiky na zvířatech v EU

Testování kosmetiky na zvířatech je od roku 2013 v EU zakázáno

Teď si možná říkáte, že pro EU už není testování kosmetiky na zvířatech aktuální, když je od března roku 2013 zakázano. Jenže i tento zákaz má své háčky. Nebo spíš háky… Chybí efektivní kontrola9, značky testují pro odběratele v jiných částech světa (v 80 % států světa je testování kosmetiky na zvířatech totiž stále legální10), zákaz jde obejít11, má několik výjimek12 a vztahuje se pouze na kosmetiku. Nevztahuje se tedy na širokou škálu domácí drogerie a potřeb jako jsou prací prášky, mýdla, čističe, odmašťovače nebo barvy na zeď.

Chcete se do tohoto tématu zabořit až po uši? Přečtěte si náš článek Živočišné suroviny IV. díl – Testování na zvířatech: Nutné zlo, nebo krutý přežitek?

„Zvíře má stejně citlivé srdce jako ty. Zvíře cítí radost i bolest jako ty. Zvíře má stejný strach ze smrti jako ty. Zvíře má stejné právo na život jako ty…“ Peter Rosegger

Co s tím udělat?

Buďte rychlejší než schvalování zákonů. Můžete začít u sebe a malými kroky obměňovat zaběhnuté návyky.

Například:

Malou změnou nákupního chování zachráníte spoustu životů

1. Změňte značky vaší kosmetiky a drogerie. Seznam soucitných značek najdete třeba na Netestovanonazviratech.cz nebo na Leapingbunny.org.

2. Podepište petici za zákaz testování čisticích prostředků na zvířatech od Svobody zvířat.

3. Pište firmám, které využívají zvířata, proč nechcete používat jejich výrobky.

4. Pro studující – při výuce můžete odmítnout pitvu nebo pokus na zvířeti a požádat o alternativu, máte na to ze zákona právo. Pokud studujete školu, kde se běžně provádějí pokusy na zvířatech a chtěli byste to změnit, kontaktujte Svobodazvirat.cz.

Pokud vás zajímá, proč jsme řekli NE testované kosmetice a drogerii a zároveň složkám z živých i mrtvých zvířat, začtěte se do našich článků
Proč v Econea.cz nemají živočišné suroviny místo?
Živočišné suroviny získávané z mrtvých zvířat
Živočišné suroviny získávané ze živých zvířat 

Proč taháme králíka z laborky před Vánoci?

Nakupování vánočních dárků jde bez krutosti

Protože to jsou svátky klidu, míru a lásky. Máme k sobě blíž, pomáháme potřebným a nakupujeme spoooustu kosmetiky. A zvířata v klecích pro výzkumné účely patří také mezi potřebné. Přitom stačí tak málo. Hlasovat peněženkou pro jiného výrobce, který je možná v regálu hned vedle vašeho stávajícího. Podívat se po jiné značce krému, který darujete své mamince. Koupit jiný čistič do domácnosti, zkontrolovat prací prášek, nadělit jiný sprchový gel nebo mýdlo,…

Letošní Vánoce mohou být o chlup veselejší, když budete vědět, že jste je nadělili zcela bez krutosti.

Chcete přejít na netestovanou kosmetiku a eko drogerii? U nás v Econea.cz najdete jen netestované produkty bez živočišných složek po celý rok.

„Buď dobrý k lidem, k rostlinám i zvířatům. Nepronásleduj lidi ani zvířata a nepůsob jim bolest.“ Lao´C

[optin-monster-shortcode id=“h8wfklygvnxrcbmozhze“]

Tipy na kosmetiku a drogerii, kterou by vám s radostí doporučili nejen králíčci

 1. Mýdlové ořechy na praní – Tierra Verde – Hledáte zcela rostlinný prací prostředek, který skvěle funguje a žádný kožíšek ani čumáček kvůli němu nemusel trpět? Mýdlové ořechy jsou potom to pravé.
 2. Maska na vlasy pro posílení a obnovu – laSaponaria – Silné zregenerované vlasy vonící po vanilce můžete mít s naprosto čistým svědomím. Kvůli téhle posilující masce se na vás žádná němá duše zlobit nebude.
 3. Mátová tuhá zubní pasta – Lamazuna – Aby váš dech voněl lépe než vašich psích parťáků, zkuste mátovou tuhou zubní pastu. Je zero waste, ekologická a samozřejmě cruelty free, a to už je dost důvodů ji milovat.
 4. Krém na ruce s damašskou růží – laSaponaria – Kdyby si králíčci mazali packy, nejspíš by to bylo tímhle pečujícím krémem s úchvatnou vůní. A protože se jím nemažou, tak alespoň zbyde víc na vás. Jakmile ho otevřete poprvé, zajásáte.
 5. Hypoalergenní mycí gel pro miminka – OnlyBio – Není divu, že tak jemný mycí gel vůbec není potřeba testovat na zvířatech. Skvěle funguje na citlivé, alergické nebo ekzematické pokožce a neobsahuje parfemaci.
 6. Koncentrovaný prací gel – růžová zahrada – Mulieres – Až váš kočičí velitel domova zase usne v čerstvě vypraném prádle, tentokrát ho nechte. Nejspíš jenom ví, že ten po růžích voňavý prací gel je ke zvířatům ohleduplný.
 7. Tablety do myčky – vše v jednom – Mulieres – Ekologické tablety do myčky, které prostě nemají chybu. Skvěle fungují, a to naprosto bez kompromisů k přírodě. Neobsahují žádné odpornosti a jsou plně veganské.
 8. Kolomejdlo – Dub a ořešák – Mýdlárna Koukol – Je to mýdlo nebo puk? Mužní milovníci všeho živého se můžou dmout pýchou, že kvůli nim žádná živá bytost netrpěla, až si budou umývat tělo, vlasy i vousy.

Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:

 1. Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko.
 2. Řekněte NE nakupování nesmyslů. A odhalte 7 typů odmítačů dárků.
  Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
 3. Řekněte NE škodlivé kosmetice.
  Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
 4. Právě čtete: Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.
 5. Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.
  Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
 6. Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?
  Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků.
 7. Řekněte NE vánočnímu shonu. A dejte si 3 oříšky pohody.
  Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství
 8. Řekněte NE tápání při výběru dárků. Posvítíme vám na cestu.
  Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
 9. Řekněte NE Himalájím cukru. A nechte sněžit jen venku.
  Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
 10. Řekněte NE úmornému úklidu. A vemte to chytře. Jako Popelka.
  Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
 11. Pozvěte NEkapra k vánočnímu stolu. A recepty, jak ho připravit.
  Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
 12. Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to

Prosíme, sdílejte tento článek. Šířením můžete zachránit tisíce zvířecích životů.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..