Diskuze a zkušenosti: 14 x komentováno Přečtete za: 4 min

Živý či umělý stromek? Konečná tečka za nekonečnou debatou

1200x628px bez textu souboj vanocnich stromku

Bramborový salát s jablkem nebo bez? A v kolik se rozbalují dárky? Otázek kolem Vánoc bychom vymysleli hromadu, ale dneska pořešíme tu nejpalčivější. Je lepší živý, nebo umělý stromek? A jaké jsou alternativy?

Umělý stromek jako ekologická pohroma?

Přijde vám jako nejlepší varianta stromek, který můžete používat znovu a znovu? Bohužel u umělého vánočního stromku to tak není. Rozhodně ne s ohledem na přírodu. Místo voňavého jehličí doma budete obdivovat PVC vyrobené z ropy, ve kterém se můžou objevit i těžké kovy, které asi při vánoční pohodě dýchat nechcete.

Nechceme znít jako Grinchové, ale z ekologického hlediska je poměrně nešťastné všechno od výroby až po likvidaci umělého stromečku. Ohromnou uhlíkovou stopu získá stromek hned při výrobě, pak k tomu ještě připočtěte, že do vašeho obýváku štráduje pravděpodobně až z Číny. No a až se vám okouká? Skončí na skládce, protože ho recyklovat nelze.

Samozřejmě pokud už umělý stromeček máte, nejlépe uděláte, když si ho necháte, nebo ho pošlete dál někomu, kdo ho ocení. Jen tak má šanci si svou ekologickou stopu odpracovat. Podle různých zdrojů se tak stane za nějakých 10–15 let.

Jak je na tom řezaný stromek?

Klasické vánoční stromky rostou na plantážích za účelem, aby skončily na Vánoce u vás v obýváku. Nejvíce plantáží najdete na severu Evropy, ale pokud chcete zelenější volbu, nemusíte nikam daleko, i v Česku máme svoje plantáže (mrkněte na seznam, kde se to zelená). Český stromeček je stejně hezký a má mnohem menší ekologickou stopu.

Pěstování stromků prospívá životnímu prostředí, kdyby nebylo plantáží, tyto stromy by se nevysadily. Prospěšné jsou ale jen do té doby, dokud necestují ke svým majitelům přes půlku Evropy. Lepší volbou jsou tak vždy stromečky vypěstované u nás. Ale není všechno jen zelené, problematické bývá ošetřování pesticidy nebo chemické hnojení. Stromy s certifikátem FSC jsou zárukou lepšího svědomí, protože jsou pěstované přírodně.

vanocni stromky

Co se stromky, až doslouží?

Kde vlastně končí stromy po Vánocích? To záleží na vás i na obci. Většinou stačí stromek opřít u popelnic den před svozem komunálního odpadu. Sebrané jehličnany mohou skončit v kompostárnách i ve spalovně, kde se promění na energii, záleží obec od obce. Proto se mrkněte, jak na tom budou jehličnany ve vašem bydlišti.

Rozhodně ale nevozte odstrojené stromečky do lesa nebo do zoo, kdybyste přehlédli nějaký háček, mohli byste zvěři hodně zavařit.

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna

Stromek pořídíte i v květináči

Stromečky v květináči jsou zelení hrdinové. Pokud s nimi prodejce i kupující zachází šetrně, jsou skvělou volbou. Dneska už jsou k dostání nejrůznější výšky, takže si přijde na své každý. Jen je potřeba dobře vybírat a nepodcenit péči.

Koupit nebo půjčit?

Pořídit lze vlastní stromek, který necháte na další rok v květináči, nebo ho zasadíte na zahradu, stejně tak můžete využít služeb půjčovny, která vám stromeček doveze i odveze. Půjčoven v republice ještě tolik není a jsou vybookované poměrně rychle, takže pokud to letos nestihnete, nezapomeňte si dát na příští rok upomínku. Nevýhodou půjčoven je však jejich poměrně vysoká cena. Záleží tedy na vašem uvážení, jaká varianta je pro vás přijatelnější.

TIP: Vánoční stromek si v květináči můžete vypěstovat i sami. První roky bude sice malý, radost z něj budete mít ale ohromnou. No a když vám přeroste přes hlavu? Není nic jednoduššího než ho zasadit v přírodě.

Na co si dát u živých stromků pozor?

Aby stromek prosperoval, musí v květináči už vyrůstat a vybudovat si kvalitní kořenový bal. A to je právě ten problém. Je to časově náročné. Trpělivost však nemají všichni, proto se můžete spálit a pořídit si stromek, který je kvůli nedostatečným kořenům odsouzený k záhubě, i když ho budete hýčkat na jedničku. Může se tak stát, že po chvíli začne opadávat a vy si všimnete, že nemá kořeny (prakticky) žádné, ale je to jen uřízlý (nebo ze země vyřízlý) stromek upevněný v květináči. Osobní doporučení a recenze se prostě nevyplatí podcenit. Obchoďákům bychom se raději vyhnuli.

Když pořídíte zdravý stromek, nastává další úkol – nezabít ho. V případě, že stromek v květináči stěhujete z venkovních do vnitřních prostor nebo naopak, potřebuje pár dní na aklimatizaci. Příliš rychlé změny teplot mu mohou uškodit natolik, že zajde.

Vánoční stromek v květináči s vámi může zůstat doma jen pár dní, většinou se uvádí 10–12. Postavte ho co nejdále od zdroje tepla a zbytečně se nerozšoupněte s vytápěním, teplota by neměla být vyšší než 22 °C, nižší ale bude určitě lepší. Ozdobte ho opatrně, aby se nepolámaly větvičky a nezapomeňte na přiměřenou zálivku, ať se necítí jako na poušti, ani jako v bažině.

👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

TOP 3 řešení, pod která se klidně podepíšeme

Jaký stromeček je za nás nej v ohledu na přírodu i na vaši peněženku?

Zvolte stromek z lokální plantáže

Pokud si to bez vánočního stromečku neumíte představit, hledejte takový, který je vypěstovaný na české plantáži a netáhne za sebou zbytečně vysokou ekologickou stopu. 

Vyberte si svého šampiona z prořezávek

Ještě o ždibec lepší je vybrat si stromek z prořezávek. Ty nepochází z plantáží, ale z lesů, kde je potřeba jiným stromům uvolnit životní prostor. Takové stromky nejsou dokonale symetrické, ale zato jsou jedinečné a dáte jim šanci ještě posloužit. Jinak by zůstaly ležet v lese. Jen je potřeba zjistit, kde a kdy k prořezu dochází, abyste si svého zeleného šampiona mohli vyzvednout.

Takové stromky mívají i svůj štempl. Certifikát FSC zaručuje šetrné lesní hospodářství (tzn. nejsou používány neodbouratelné chemické prostředky, jsou zakázané holoseče, těží se s ohledem na hnízdění ptactva apod.), certifikát PEFC pak zase zajišťuje udržitelný trvalý rozvoj lesů a jejich obhospodařování.

Vánoční strom, který můžete mít celoročně – blahočet

Znáte blahočet, oblíbenou pokojovku našich babiček? Latinsky se tenhle strom jmenuje araukárie a je to jediný jehličnan, který bude spokojený i v domácích podmínkách. Nesnáší akorát vedra a příliš suchý vzduch. Pokud mu vytvoříte vhodné podmínky, vydrží vám ale už napořád.

TIP: Suchý vzduch nesvědčí ani lidem, pokud máte v zimě pravidelně vlhkost nižší než 40 %, omrkněte naše difuzéry, které domov zvlhčí a nádherně provoní.

U pořízení pokojovek nastává opět otázka, odkud pochází. Pokud máte šanci vzít si stromek po někom, komu už přerostl přes hlavu, je to samozřejmě ideální volba. Ještě, než vyrazíte do květinářství, poptejte se na swapovacích skupinách na sociálních sítích, šance, že tam ulovíte vzrostlý stromek, není úplně malá.

blahocet

Tip závěrem: Navoďte si doma vůni lesa i bez jehličí

K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří vůně lesa. Pojďte se zhluboka nadechnout a užít si ji dosyta. Všechny rozmazlovače vašich nosánků jsou čistě přírodní.

Pokud jste tým borovice, potěší vás éterický olejíček od Nobilis Tilia, který krásně voní a ještě uvolní ucpané dutiny. Vůni borového lesa pro vás vymazlili i moravští Tierra Verde v esenciálním olejíčku BIO borovicová pryskyřice.

A že se nemůžete rozhodnout, který stromeček voní nejlépe? Vytvořte si doma lesní vůni s vonnou svíčkou Mulieres – les, která vydrží dělat radost až 35 hodin. Ty, kteří se lesní vůně nemohou nabažit, pak potěší tuhý parfém Tajemný les o francouzské Lamazuny, které vás bude hýčkat svěží vůni jedlí, borovicového jehličí a lehounkým závanem máty.

Jaký stromek se zabydlí u nás? Podělte se s námi o vaše zelené nápady, rádi se necháme inspirovat!

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout
Nadšená pěstitelka pokojovek a chovatelka útulkových psů. Stejně jako se stará o své huňaté i olistěné mazlíčky, pečuje o svět kolem sebe – proto už jako malá místo hub nosila z lesa odpadky. Psaní o udržitelnějším žití a přírodní kosmetice bere jako možnost šířit své nadšení pro přírodu dál a udělat svět zase o kousek hezčí

Diskuze a zkušenosti: 14 x komentováno

 1. Mám umělý stromeček, který koupila moje mami, kdyz mi bylo 6…byl s nami kazdy rok, letos uz po 20…:) myslite, ze uz pro me bude ekologictejsi si ho nechat, nebo se ho zbavit a zacit kupovat tedy ty zive? Ja osobne si myslim, si ho nechat…:)

  1. Určitě nechat 🙂 Podle jednoho zdroje je to právě 10 – 15 let, než se ten plastový začně vyplácet.

 2. Samozřejmě, že máme plantáže se stromečkama i u nás …. i v Dánsku 🙂 Je rozdíl mezi dovozem stromečku z Dánska a dovozem nádherného mlýnku a vločkovače z Rakouska? Když už, tak už……. 🙂 Andula

  1. Dobrý den, Andulo,

   máte pravdu. Nicméně stromeček je stejný jak z Dánska, tak z české plantáže. Rozdíl je jen v tom, že putoval přes půlku Evropy.

   Mlýnky KoMo z Rakouska se v Česku nevyrábí 🙂 Ale máte pravdu, že svět není černobílý.

 3. Já osobně teda podporuji i ty plantáže. Díky nim je přece na světě o miliony, možná stovky milionů stromků víc, které vyrábí kyslík. Nevíte, jestli technické služby stromky vozí do kompostaren, nebo jestli končí na skládkach ci spalovnach s ostatním odpadem?

  1. Dobrý den, máte pravdu. Ony ty plantáže nejsou tak špatné, jak se může ze článku zdát. Stromky z prořezávek jsou ale přecijen ještě o velký kus lepší. Technické služby stromečky odvážejí do spalovny. Jako důvod uvádějí, že na stromečkách často zůstanou háčky nebo hliníkové pásky a není možné je tedy sešťěpkovat nebo využít do kompostu.

 4. Díky, že ve článku zmiňujete i kapry! Snad to nebude trvat dlouho a i tahle „tradice“ se vytratí…

 5. Zdravím vás všechny, přečetla jsem a naprosto ve všem s vámi souhlasím. Jen taková malá poznámka: v Průvodci Kapitola 1. Nakupujte udržitelně: 6,3 miliard (myslíte tun?) plastového odpadu…
  Díky moc za to, co děláte 🙂 Mirka.

 6. Dobrý den,
  také jsme kupovali pár let stromek v květináči, ale nikdy se neujmul, pak jsme zjistili, že stromky mají úplně ořezané kořeny, tak že sázet je do zahrady je ztráta času.
  Teď kupujeme z plantáže .

  1. Šárko, chce to jiného prodejce! My koupili jeden rok stromek v květináči a na zahradě u tchána se krásně ujal. Ale fakt jsme se o něj starali, nechali ho zvykat na balkóně, než jsme ho nastěhovali do pokoje, hodně jsme větrali, pořád a pořád zalívali a dokonce jsem ho i denně rosila. A pak zase na balkon a po zvyknutí odvoz na zahradu 🙂 Letos koupíme asi maličkou sazeničku, jen tak symbolicky a pak ji pojedeme vysadit do lesa 🙂
   Krásné nastávající svátky 🙂

   1. …to jako do té povánoční, prochladlé půdy? není to škoda? Ty předchozí, ty co e ujaly, jste zasadili také hned po vánocích? Děkuji za radu

 7. Tohle mi přijde přesně na té hraně extrému. Ideální řešení neexistuje. Plastový stromek se vyplácí po deseti letech a více, jak zaznělo v diskuzi. Ale taky všichni víme, jak po deseti letech plastový stromek vypadá… Svátky, ať už mají původ kdekoliv, na ekologii nehledí. Přijde mi to podobné jako diskuzi o tom, že pneumatiky a gumárenský průmysl jsou zhouba lidstva. Pneumatiky v příkopě jsou sice špatný, ale automotive průmysl se kvůli ekologii taky nejspíš nezastaví… :)) I když ekologii fandím a snažím se stopu minimalizovat, berte to, lidi, s nadhledem! 🙂

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..