Diskuze a zkušenosti: 14 x komentováno Přečtete za: 3 min

Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?

Věděli jste, že Ježíšek vůbec žádný vánoční stromeček nezdobil? Tahle tradice k nám do Čech pronikla z Německa teprve na konci 19. století. Dneska se ale vedou sáhodlouhé debaty o tom, který stromek je ten nejvíc nejlepší.

Tak jak to tedy je. Jsme ukrutní necitové, pokud každý rok na Vánoce kupujeme stromek vypěstovaný? Nebo bychom si měli mazat máslo na hlavu, když dáváme přednost tomu plastovému, nevoňavému, ale znovupoužitelnému? Pojďme tu otázku konečně rozlousknout. Přeci jen to není raketová věda. ?

Varianta pro ty nejekologičtější Vánoce je samozřejmě nekupovat žádný.

Jestli si tuhle dobu ale nedokážete bez stromku představit, a zároveň vám záleží na přírodě, koukněte, kdo v bitvě o prvenství vítězí.

Umělý stromek – ekologická pohroma

Bohužel, je to tak. I když mnoho lidí kupuje plastový nestárnoucí stromek v dobré víře, tahle varianta je tou nejméně ekologickou.

Umělý stromek je totiž vyrobený z PVC, tedy produktu ropy, nedá se recyklovat a štráduje si to k nám přes půlku světa – většinou až z Číny. Materiály na jeho výrobu často obsahují nebezpečné těžké kovy jako je kadmium nebo chrom. A ty by nikdo z nás ve chvílích největší pohody u zářícího stromečku asi vdechovat nechtěl.

Navíc, některé zdroje uvádí, že výroba jednoho umělého stromku spotřebuje takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu (cca 10 let).

Plastový stromek je tedy ekologická sebevražda. Proto této možnosti v Econea.cz říkáme jasné NE, stejně jako skřítci.

Živý stromek. Lepší, ale pozor

I když je nesmysl uříznout stromek jen pro několikadenní parádu, živý stromeček je určitě lepší volba než plastový. Jde totiž o obnovitelný přírodní zdroj, který během svého života vyrobí mnoho kyslíku a pojme velké množství kysličníku uhličitého a prachových částic.

Ale dávejte pozor, u téhle varianty ještě záleží na tom, jestli:

 1. Je stromek tuzemský nebo dovezený. (Do ČR se často dováží z Dánska. Jako kdyby u nás stromky nerostly!)
 2. Pochází z přirozených prořezávek, které by se dělaly tak jako tak. Nebo do obchodu přisvištěl z nějaké plantáže vánočních stromků.

Vždycky se proto při koupi zajímejte o původ stromku a způsob jeho pěstování.

Nejlepší je stromek z prořezávek s certifikátem a to:

S certifikátem FSC, který zaručuje šetrné lesní hospodářství (tzn. nejsou používany neodbouratelné chemické prostředky, jsou zakázané holoseče, těžba je prováděna s ohledem na hnízdění ptactva apod.).

Nebo s certifikátem PEFC, který zajišťuje udržitelný trvalý rozvoj lesů a jejich obhospodařování.

👉 Očíhnout zelené poklady od Tierra Verde
👉 Tip: Podívejte na výrobky Ben & Anna
👉 Očíhnout zelené poklady od Lamazuna
👉 Očíhnout zelené poklady od The Greatest Candle In The World

Stromek v květináči

Zelení hrdinové jsou stromečky v květináči. Pokud s nimi prodejce i kupující šetrně zachází, jsou skvělou volbou. Dneska už jsou k dostání nejrůznější výšky stromků, nemusíte se tak bát, že Vánoce strávíte pod nějakou bonsají.

Při výběru květináčových stromků máte dvě možnosti:

 1. Stromeček buď přímo koupit. Po Vánocích vám může vesele dál růst a dělat radost na zahradě nebo balkoně. (Vybírejte si ty, které v květináči rostly od malých semenáčků a mají tak vybudovaný hustý kořenový systém).
 2. Nebo si ho půjčit v půjčovně, kde se o stromečky s láskou starají. Nabízí i doručení a vyzvednutí, ušetří vám tak spoustu času a starostí (např. https://www.pujcovna-stromku.cz/, https://www.pronajemstromku.cz/).

Na co dát pozor?

V případě, že se stromek v květináči stěhuje z venkovních do vnitřních prostor nebo naopak, potřebuje pár dní na aklimatizaci. Příliš rychlé změny teplot mohou stromku uškodit natolik, že zajde.

Stromek v květináči s vámi může zůstat doma jen pár dní, většinou se uvádí 10 – 12. Postavte ho co nejdále od zdroje tepla. V pokoji by měla být teplota maximálně do 22°C. Ozdobte ho opatrně, aby se nepolámaly větvičky a zalévejte ho spolu s dalšími rostlinami, které máte doma.

Lesní skřítci jednoznačně hlasují pro vánoční stromky v květináči, které se po splnění vánočních radostí vrátí do přírody – na zahradu nebo do lesa. 
👉 Očíhnout zelené poklady od Nobilis Tilia

9 tipů na vytvoření vůně lesa

K vánoční atmosféře patří vůně lesa. Chcete si tyto vůně užít dosyta? Nebo je darovat svým blízkým? Omrkněte čistě přírodní produkty, které vás přenesou mezi koruny stromů raz dva.

Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:

 1. Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko.
 2. Řekněte NE nakupování nesmyslů. A odhalte 7 typů odmítačů dárků.
  Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
 3. Řekněte NE škodlivé kosmetice.
  Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
 4. Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.
  Bonus: Soutěž o dárkové balíčky netestované kosmetiky.
 5. Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.
  Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
 6. Právě čtete: Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků. 
 7. Řekněte NE vánočnímu shonu. A dejte si 3 oříšky pohody.
  Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství
 8. Řekněte NE tápání při výběru dárků. Posvítíme vám na cestu.
  Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
 9. Řekněte NE Himalájím cukru. A nechte sněžit jen venku.
  Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
 10. Řekněte NE úmornému úklidu. A vemte to chytře. Jako Popelka.
  Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
 11. Pozvěte NEkapra k vánočnímu stolu. A recepty, jak ho připravit.
  Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
 12. Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to

Máte ve stromečcích konečně jasno? Podělte se o poznání se svými blízkými:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 14 x komentováno

 1. Mám umělý stromeček, který koupila moje mami, kdyz mi bylo 6…byl s nami kazdy rok, letos uz po 20…:) myslite, ze uz pro me bude ekologictejsi si ho nechat, nebo se ho zbavit a zacit kupovat tedy ty zive? Ja osobne si myslim, si ho nechat…:)

  1. Určitě nechat 🙂 Podle jednoho zdroje je to právě 10 – 15 let, než se ten plastový začně vyplácet.

 2. Samozřejmě, že máme plantáže se stromečkama i u nás …. i v Dánsku 🙂 Je rozdíl mezi dovozem stromečku z Dánska a dovozem nádherného mlýnku a vločkovače z Rakouska? Když už, tak už……. 🙂 Andula

  1. Dobrý den, Andulo,

   máte pravdu. Nicméně stromeček je stejný jak z Dánska, tak z české plantáže. Rozdíl je jen v tom, že putoval přes půlku Evropy.

   Mlýnky KoMo z Rakouska se v Česku nevyrábí 🙂 Ale máte pravdu, že svět není černobílý.

 3. Já osobně teda podporuji i ty plantáže. Díky nim je přece na světě o miliony, možná stovky milionů stromků víc, které vyrábí kyslík. Nevíte, jestli technické služby stromky vozí do kompostaren, nebo jestli končí na skládkach ci spalovnach s ostatním odpadem?

  1. Dobrý den, máte pravdu. Ony ty plantáže nejsou tak špatné, jak se může ze článku zdát. Stromky z prořezávek jsou ale přecijen ještě o velký kus lepší. Technické služby stromečky odvážejí do spalovny. Jako důvod uvádějí, že na stromečkách často zůstanou háčky nebo hliníkové pásky a není možné je tedy sešťěpkovat nebo využít do kompostu.

 4. Díky, že ve článku zmiňujete i kapry! Snad to nebude trvat dlouho a i tahle „tradice“ se vytratí…

 5. Zdravím vás všechny, přečetla jsem a naprosto ve všem s vámi souhlasím. Jen taková malá poznámka: v Průvodci Kapitola 1. Nakupujte udržitelně: 6,3 miliard (myslíte tun?) plastového odpadu…
  Díky moc za to, co děláte 🙂 Mirka.

 6. Dobrý den,
  také jsme kupovali pár let stromek v květináči, ale nikdy se neujmul, pak jsme zjistili, že stromky mají úplně ořezané kořeny, tak že sázet je do zahrady je ztráta času.
  Teď kupujeme z plantáže .

  1. Šárko, chce to jiného prodejce! My koupili jeden rok stromek v květináči a na zahradě u tchána se krásně ujal. Ale fakt jsme se o něj starali, nechali ho zvykat na balkóně, než jsme ho nastěhovali do pokoje, hodně jsme větrali, pořád a pořád zalívali a dokonce jsem ho i denně rosila. A pak zase na balkon a po zvyknutí odvoz na zahradu 🙂 Letos koupíme asi maličkou sazeničku, jen tak symbolicky a pak ji pojedeme vysadit do lesa 🙂
   Krásné nastávající svátky 🙂

   1. …to jako do té povánoční, prochladlé půdy? není to škoda? Ty předchozí, ty co e ujaly, jste zasadili také hned po vánocích? Děkuji za radu

 7. Tohle mi přijde přesně na té hraně extrému. Ideální řešení neexistuje. Plastový stromek se vyplácí po deseti letech a více, jak zaznělo v diskuzi. Ale taky všichni víme, jak po deseti letech plastový stromek vypadá… Svátky, ať už mají původ kdekoliv, na ekologii nehledí. Přijde mi to podobné jako diskuzi o tom, že pneumatiky a gumárenský průmysl jsou zhouba lidstva. Pneumatiky v příkopě jsou sice špatný, ale automotive průmysl se kvůli ekologii taky nejspíš nezastaví… :)) I když ekologii fandím a snažím se stopu minimalizovat, berte to, lidi, s nadhledem! 🙂

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..