Přečtete za: 5 min

RECENZE PŘÍRODNÍCH ŠAMPONŮ URTEKRAM: Který zkrotil elektrizující vlasy a který otestoval moji trpělivost?

1200x628px fb sampony urtekram 2

Lítám v tom se svým hárem od chvíle, kdy jsem se přestěhovala do města s tvrdou vodou. Zatímco se mi elektrizující vlasy sápaly do obličeje, já se sápala po příčině a řešení. Šampony konvenční i přírodní, speciální fén i hřeben. A? A nic. Dokud jsem na doporučení nenapěnila svůj první šampon od Urtekram. Totální game changer. Takový, že jsem od téhle dánské značky nakonec vyzkoušela šamponů hned 12. Který už nedám z ruky a se kterým mi visely nervy na vlásku?

Tato recenze miluje svobodu a upřímnost. Je tedy nezávislá a do jejího obsahu jsme nezasahovali. Produkty k testování jsme poskytli zdarma a ačkoli jsme čas za sepsání recenze odměnili honorářem, její vyznění bylo mimo naši kontrolu. Recenze je čistě subjektivní. Co nesedne testerce, vám může perfektně padnout. A naopak. 🙂 Doporučujeme proto mrknout také na zákaznické recenze přímo u produktu na Econea.cz.

Martin z Econea.cz

Fyzika nikdy nebyla moje kámoška. Vždyť ji v praktickém životě sotva využiju, brblala jsem si při hodinách pod knír, kterým se tenkrát mohla vpravdě chlubit spíš naše fyzikářka. Jenže chyba (h)lávky. Fyzika je všude, a hlavně v mých vlasech. Ty jsou totiž nabité kladným nábojem. Na rozdíl od mých nervů. A tak jsem vyhlásila pátrání po příčině – a ideálně také řešení.

Zkratka pro ty, kterým z dlouhých článků vstávají vlasy hrůzou: Rychlý závěr recenze šamponů Urtekram

Vlasy mi elektrizovaly celý rok, bez ohledu na roční období. Příčina? Pravděpodobně tvrdá voda v kombinaci se silikony v šamponech a kondicionérech. Přírodní šampony jsem většinou rychle vzdala, chyběly mi v nich (světe, div se) silikony. Na doporučení jsem ale už v lehkém zoufalství sáhla po přírodním BIO kokosovém šamponu dánské značky Urtekram. Už po prvním umytí jsem tušila, že tenhle pěnivec má potenciál. Stačil týden každodenního mytí a vlasy postupně přestaly poletovat úplně.

S velkým nadšením jsem během několika měsíců vyzkoušela 12 různých Urtekram šamponů. Testovala jsem je na barvených, středně dlouhých jemných vlasech, několikrát do týdne kulmovaných nebo čančaných žehličkou, se sklony k mastným kořínkům a vysušeným konečkům. Z některých šamponů jsem málem zešílela a v panice je vymývala svým milovaným kokosovým průkopníkem, jiné získaly vedle kokosáče čestné místečko. Jak testování dopadlo?

NIC PRO MOJE VLASY (ale pro vaše možná ano):

1
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE
2
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE
3
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE

VÍTĚZOVÉ TESTU:

1 1
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE
2 1
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE
3 1
OMRKNOUT DALŠÍ RECENZE

Tipy na elektrizující vlasy

Tohle vezmu stručně. Tipů je totiž plný internet. Jenže – mně nic nefungovalo. A vám možná taky nebude, protože každý pramínek je individuální. Aby ne, však má doslova svou hlavu. 🙂 

Ale ať to tu máme kompletní, internet a moje kadeřnice na elektrizující vlasy radí: 

  • hydratovat: pomocí speciálních extra výživných kondicionérů, šamponů a sprejů,
  • protřídit šatník: vyřadit polyester a nylon a zaměřit se na přírodní materiály (bavlnu, hedvábí,…),
  • zvlhčovat vzduch: třeba pomocí difuzérů nebo zvlhčovačů,
  • fénovat šetrně: ideálně s fénem s ionizátorem,
  • v závěru opláchnout studenou vodou: aby se vlas uzavřel a byl pevnější a lesklejší,
  • šplíchnout lak na hřeben: před česáním navlhčit hřeben trochou laku na vlasy.

Vyzkoušela jsem všechno. Dokonce i mýt si háro dvakrát v jeden den, ale i jednou za čtyři dny. Fénovat i nefénovat, česat i nečesat po umytí, lakovat i nelakovat, mýt studenou i teplou vodou. A bylo mi v tu chvíli šumafuk, jestli jsou přípravky přírodní nebo konvenční, chtěla jsem jenom zkrotit rozlítané lokny a nezbláznit se z toho.

IMG 9855
👉 Očíhnout zelené poklady od Urtekram

Přechod z konvenčních (chemických) na přírodní šampony

V koupelně jsem asi dva roky žonglovala s různými typy vlasových přípravků. Luštila jsem složení a pozorovala, co to s mými vlasy dělá. A pak jsem na to společně se svou kadeřnicí kápla – tvrdá voda a proradné silikony. Složka konvenčních šamponů, která vám po umytí vlasy sice krásně uhladí, zacelí roztřepené konečky, ale taky je potichu zatěžuje, vysušuje pokožku a nutí ji produkovat víc mazu.

Takže se dostanete do bludného kruhu – mastí se vám vlasy u kořínků a poletují vám vysušené konečky, protože používáte šampon se silikony. A platí na to jedině? Šampon se silikony.

Silikony se ve složení většinou skrývají pod názvy končícími na -one: Amodimethicone, Dimethicone, Cyclomethicone nebo Phenyltrimethicone.
Snimek obrazovky 2024 11 18 v 12.59.00

Přechod z konvenční na přírodní kosmetiku prý může trvat 3–4 týdny. Z vlasů se vymývají zbytky silikonů a dalších látek, které vám zpočátku můžou trochu chybět. Hříva je většinou nepoddajná, těžko rozčesatelná, vlas se ale ve skutečnosti uvnitř uzdravuje a za pár týdnů bude jako ze žurnálu. Bez poletování a zacuchávání. Fakt, něco o tom vím (viz můj zašmodrchaný chomáč na fotce po umytí a prvních pokusech s přírodními šampony). 🙂 Takže vydrž, prťka.

Na jakých vlasech jsem šampony Urtekram testovala?

A teď už k jádru pudla: Během několika měsíců jsem postupně vyzkoušela 12 šamponů Urtekram. Pěnila jsem je na pravidelně barvených, spíše jemných a elektrizujících vlasech, které několikrát do týdne rovnám žehličkou nebo čechrám kulmou. Vím, nešetřím je, chuděry, ale barvení ani kulmování jsem se nechtěla vzdát. A díky Urtekramu jsem ani nemusela. Tak uf! 🙂

Jaké šampony prošly testem?

Vyjmenuji je spíš pro pořádek a pro představu, všechny (a je jich mnohem víc) si ale vegetí v Econea regálu. Pod rukama mi tedy prošel Urtekram šampon: s kokosovým nektarem, s marockým jílem (rhassoul), kopřivový, s Tea Tree, rozmarýnový, růžový, s Aloe vera, s citronovou trávou, bez parfemace, s hnědým cukrem (Brown Sugar), se severskými bobulemi, s kořeněným pomerančem.

Výsledek testu: Vítězové a poražení

A teď už tramtadadá! Z velkého několikaměsíčního testování vzešli 3 šamp(i)oni a 3 smolaři. První tři šampony mě spolehlivě zbavily elektrizování vlasů, pramínky se dobře rozčesávají, jsou vyživené, nepoletují ani po kulmování nebo žehlení, dobře se stylingují. Poslední tři mi vlasy zamotávaly do chomáčů hned po umytí, byly po nich hodně těžké a hutné, u kořínků se rychle mastily, konečky vysušovaly a hlavně – háro po nich elektrizovalo.

Zbylých 6 šamponů, které se do výsledné tabulky nedostaly, si ale také zaslouží pozornost. S klidným svědomím bych je totiž doporučila a sama si je znovu koupila, kdyby se moji favoriti vyprodali. 🙂

3 vítězové:

  1. místo: Urtekram Šampon bez parfemace BIO (šetrný i pro citlivou a alergickou pokožku)
  2. místo: Urtekram Hydratační šampon s kokosovým nektarem BIO (s extraktem ze sedmikrásky, Aloe vera a mořské řasy pro oživení a výživu vlasů, s příjemnou kokosovou vůní)
  3. místo: Urtekram Kopřivový šampon proti lupům BIO (se zvláčňujícím slunečnicovým olejem a extraktem z kůry magnolie, s jemnou přírodní vůní)

Absolutní vítěz mimo soutěž: Obaly všech šamponů Urtekram. Praktické víčko otevřete i zavřete jedním prstem, bez zdlouhavého šroubování. Navíc jsou vyrobené z velké části z cukrové třtiny (zbytek tvoří plast). Nejsou sice rozložitelné v přírodě (a patří do směsného odpadu), ovšem nahrazení plastu rostlinnou drtí znamená méně produkce CO2 při výrobě.

3 poražení:

12. místo: Urtekram Šampon s hnědým cukrem BIO
11. místo: Urtekram Šampon na objem – rhassoul / marocký jíl BIO
10. místo: Urtekram Rozmarýnový šampon pro jemné vlasy BIO

Nutno říci, že co nevyhovuje mým vlasům, ty vaše můžou zbožňovat. Je to individuální. Kladné recenze u šamponu Rhassoul a Brown sugar jsou toho ostatně důkazem:

logo urte

O značce Urtekram

Dánská značka Urtekram vznikla v roce 1972, kdy byl BIO svět ještě v plenkách. Dnes je to jeden v největších výrobců a prodejců BIO produktů ve Skandinávii. Všechny poklady vyrábí ze 100% z přírodních surovin, bez parabenů, silikonů nebo syntetických barviv, oštemplované jsou certifikací BIO a EcoCert Greenlife, která hlídá kvalitu surovin, jejich původ a čistotu. Kromě přírodních šamponů se Urtekram prosadil na trhu se svými kondicionéry, tělovými mléky nebo zubními pastami.

Pomohla vám recenze s výběrem šamponu? Sdílejte ji, prosím, mezi své známé, ať také načerpají inspiraci. 🙂

Nejoblíbenější zelené poklady

Dárková sada Vůně Vánoc s osvěžovačem, éterickým olejem a keramickou destičkou od Tierra Verde.Omrknout
Sedm zvířátkových vánočních ozdob se semínkovými bombami Blossombs, které na jaře vykvetou.Očíhnout
Prebiotický tuhý šampon Hair Booster od Kvitku pro podporu růstu vlasů a hydrataci pokožky.Omrknout
Přírodní aroma difuzér s tyčinkami s vůní citronové trávy v elegantní lahvičce s dřevěným víčkem Mulieres.Očíhnout
Praktické multilíčidlo na rty a tváře Uoga Uoga s lehkou krémovou strukturou v pěti odstínech.Omrknout
Lahoda do chladných dní v podobě kořeněné směsi Chai Latte od Šufana.Očíhnout
Nezaplétá si větvičky do vlasů a nenosí lupení místo sukně. Přesto občas tančí bosá na louce, dumá nad noční oblohou, učí se porozumět němé řeči svého hafana a přemýšlí. Nad tím, jak život v moderní době propojit s přírodou. Nad tím, jak šetrně pečovat o planetu a o sebe zároveň. Nad tím, jak to vyťukat do klávesnice a předat poselství dal. Krůček po krůčku.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..