Diskuze a zkušenosti: 20 x komentováno Přečtete za: 5 min

Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.

Pojďte se teď na chvilku zastavit.

Pomalounku zavřete oči a představte si hřejivou předvánoční atmosféru. Krajinu už zalila hluboká tma, za oknem lehounce poletují sněhové vločky. Vy odpočíváte na gauči, zachumlaní do deky, usrkáváte horký čaj a všude kolem se rozlévá vůně plápolající svíčky. Zhluboka se nadechněte…

A zamyslete se. Jaké látky z té hořící svíčky právě teď lechtají vaše nosní chloupky? Možná vás to už někdy napadlo. A pokud jste tomu zatím nepřikládali žádný důraz, čtěte dále.

Proč je lepší se běžným svíčkám vyhnout?

Pokud doma pálíte klasické parafínové svíčky, zbystřete. Při spalování může parafínový vosk uvolňovat do ovzduší dráždivé organické sloučeniny včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny.1 Mezi dalšími látkami ve složení parafínových svíček najdete také acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jedná se o stejné chemikálie, jaké se vyskytují v emisích nafty. Některé vědecké studie prokázaly, že mohou způsobit alergie, astmatické záchvaty, kožní neduhy i závažnější zdravotní problémy. 2

Podle profesora Massoudiho, který jednu z těchto studií vedl, jsou nežádoucí chemikálie z parafínových svíček uvolňovány, protože svíčky jsou vedlejšími produkty ropných rafinérií, zatímco rostlinné svíčky jsou vedlejšími produkty rostlin, které lidem neškodí. Dodal, že: „Žádná ze svíček na rostlinné bázi neuvolňovala toxické chemikálie.“3

Členové Mezinárodní asociace výrobců svíček na tyto studie reagovali nesouhlasem a požadovali, aby vědecké výzkumy provedly nezávislé instituce. Tyto studie4 5 6došly k závěru, že kvalitní svíčky lze bezpečně pálit bez zdravotních rizik.

Parafínová čajovka v obýváku nás tedy pravděpodobně nezabije, ani nebude mít výrazné účinky na naše zdraví. Přesto je to otevřené téma, na kterém se vědci stále nemohou shodnout. My v Econea.cz preferujeme rostlinné svíčky bez jakýchkoli otazníků.

Ropa totiž není jediný potenciální nepřítel v běžných svíčkách. Je to také směs dalších chemikálií v barvách a v aromatech svíček. Zvlášť v těch levných, u kterých si výrobce s naším zdravím hlavu neláme. Těm se raději vyhněte. Nejlepší variantou voňavých svíček jsou ty s příměsí přírodních esenciálních olejů. A ohlídejte také knot. Pro nezávadné hoření zvolte raději bavlněný knot bez olova či zinku. Aby svíčka zbytečně nekouřila, musí být maximálně 3 milimetry dlouhý.

Jak na zdravější útulno se svíčkami


Jestli si doma rádi tvoříte útulno a nechcete se přitom vystavovat riziku čenichání zdraví škodlivých látek z nekvalitních produktů, je na trhu hned několik šetrných alternativ:

Palmový vosk

Kácení pralesů kvůli palmě olejné – Indonésie

Svíčky z palmového vosku jsou zdravotně mnohem lepší než “parafínky”. Nedýmají, déle vydrží a jsou tvrdší, takže lépe drží tvar.

Bohužel, je tu velké ALE. Kvůli těžbě palmového oleje se ve velkém kácí deštné pralesy a vymírají vzácné živočišné druhy. Palma olejná má sice skoro největší výtěžnost oleje na hektar, jenže po nějaké době se kvůli vyčerpání půdy z krajiny stane poušť bez živin, kde už nic nevyroste. Ona pralesní půda je totiž až na vrchní vrstvu usazenin velmi chudá. Jestli nechcete podporovat ubližování přírodě, zajímejte se o původ palmového vosku.

Pokud nepochází z udržitelného a ekologicky šetrného zdroje s certifikátem RSPO, raději tyhle svíčky vůbec nekupujte. Ani produkty s tímto certifikátem nejsou zárukou čistoty. Podle Koalice proti palmovému oleji má i tento certifikát velké nedostatky a realita je často úplně někde jinde. Doporučujeme zhlédnout dokument Zelená poušť.

V Econea.cz říkáme svíčkám z palmového vosku jasné NE. Deštné pralesy jsou důležitější než zisk.

Včelí vosk

Vosk od včelek z tuzemska je zdravou a udržitelnou variantou. Při hoření nevylučuje žádné toxiny, a má dokonce pozitivní účinky na zdraví – při hoření čistí vzduch.

Jenže svíčky ze včelího vosku mají taky háček. Vosk je velmi vzácná, pro včelky důležitá surovina. Většina včelího vosku na trhu přitom pochází od komerčních včelařů, jejichž zacházení se včelami je často žalostné.

Nedostatek vosku navíc nahrává padělatelům, kteří do vosku přimíchávají vlastnostmi podobné látky, jako je stearin a parafín. Je pravda, že při běžném hospodaření se včelími plásty včelař každoročně získá část vosku, který nespotřebuje pro obnovu včelího díla. Z něj pak může vyrábět i svíčky.

V Econea.cz nechceme zatěžovat včelky našimi rozmary. Proto preferujeme produkty bez obsahu této ingredience, případně akceptujeme včelí vosk z ověřeného zdroje. Do detailu se živočišnými produkty věnujeme v tomto blogovém článku.

👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres
👉 Očíhnout zelené poklady od The Greatest Candle In The World

Co používají každodenní hrdinové?

Tohle jsou 3 nejlepší alternativy pro vytvoření vánočního kouzla. A jedna z nich je obzvlášť vypečená!

Svíčky ze sóji

Sojové boby

Sójový vosk je bezva alternativa. Na rozdíl od předchozích svíček se spalováním tohoto vosku nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a svíčky produkují mnohem méně sazí než parafín.7 Jsou sice dražší, ale vydrží hořet až o 50% déle než parafínové! Jsou to tedy největší siláci celé svíčkové galaxie. Sója sice jezdí přes kus světa, ale vydržte, za chvilku přijdou ještě lokálnější varianty.

České sojové svíčky Aromka

Při koupi sójových svíček dávejte pozor na dvě věci:

 1. Aby byly sojové svíčky bez GMO (geneticky modifikované sóji). Ujistěte se, že při pěstování nebyly použity pesticidy nebo herbicidy, které znečišťují půdu.
 2. Aby byla svíčka jen ze sójového vosku. Někteří výrobci totiž mají kvůli její menší váze tendenci přidávat k sójovému vosku ještě parafín nebo kyselinu stearovou. A to bychom byli zpátky tam, kde jsme byli…

Požadavky na čistotu a kvalitu splňují fantastické ručně vyráběné české svíčky od Aromky. V naší nabídce najdete jen ty bez vůně, protože jsme proti syntetické parfemaci, kterou jejich voňavé bohužel obsahují.

[optin-monster-shortcode id=“j1sk3hhbg1ujxanpqybz“]

Svíčky z řepkového vosku

Svíčky Mulieres
Svíčky Mulieres z řepkového vosku

Lokálnější variantou je používání řepkového vosku. Ten se získává z řepkového oleje. Těchto polí je ve střední Evropě spousta, takže jde o lokální a zdravou variantu vosku. Stejně jako u sóji si i u řepky ohlídejte, aby nebyla geneticky modifikovaná.

Svíčky z řepkového vosku najdete například u estonské značky Mulieres. Řepkový olej získávají z již existujících řepkových polí, proto mohou zaručit, že se jedná o evropský produkt bez genetických modifikací. Všechny svíčky Mulieres v našich poličkách jsou čistě veganské.

Vypečená specialitka: Nejúžasnější svíčka na světě

A tady je poslední, ale pořádně těžký kalibr z Evropy.

Portugalci, jako jediní na světě, totiž vymysleli, jak vyčistit použitý rostlinný olej (převážně slunečnicový a olivový) z restaurací. Vytvořili svíčku s názvem The Greatest Candle In The World.

Svíčky z rostlinného oleje – The Greatest Candle In The World

Zní to jako vůně smažených hranolků? Ani náhodou.

The Greatest Candle (zkráceně TGC) jsou svíčky s příběhem, které jsou maximálně čisťounké a voňavé. I když jsou na první pohled dražší, je to jen kamufláž. ? Hoří totiž mnohem déle než ty parafínové (130 gramová svíčka vydrží 30 hodin), a proto je cena za hodinu hoření vlastně nízká.

Jasmínový zázrak

Navíc jsou možná tou nejekologičtější variantou široko daleko. Každá svíčka TGC totiž slouží také jako prevence kontaminace vody a půdy. Jeden litr použitého oleje jinak znečistí až 1000 litrů vody! Přidáte se tedy k řešení velkého problému, který velmi trápí čističky vody a dusí život v řekách.

Portugalci při jejich výrobě používají kombinaci přírodních a syntetických vůní a barviv. Ty jsou vyrobené na principech Green chemistry, která používá chemikálie a chemické procesy navržené tak, aby redukovaly nebo eliminovaly negativní environmentální dopady.

Portugalští šikulové dotahují ekologii svíček k dokonalosti. Vymysleli také turbo eko-variantu – sadu na výrobu svíčky z vlastního oleje. Ať už jste alergici, astmatici, nebo jste si jen svíčky z derivátů ropy nezamilovali, tahle svíčka vám změní život. ? Můžete s ní klidně trávit třeba každý večer. My jsme se v jejich vůních tak rozplynuli, že přišel návrh okamžitě vyhlásit celofiremní Vánoce.

Třeba mezi vámi taky přeskočí plamínek a uděláte si letos opravdu zelené Vánoce.

Shrnutí nejen pro Ježíšky

5 tipů pro výběr zdravější svíčky

 1. Vosk: Vyberte si buď 100% čistý včelí, sojový (bez GMO) nebo řepkový vosk (bez GMO).  Nebo sáhněte po svíčce, která recykluje rostlinné oleje z restaurací.
 2. Knot: Vybírejte 100% bavlnu bez olova, zinku nebo cínu.
 3. Vůně: Volte svíčky bez vůně nebo ty, které obsahují 100% čisté esenciální oleje.
 4. Barva: Hledejte svíčky bez obsahu škodlivých chemických barviv.
 5. Původ: Vybírejte lokální svíčky z udržitelných zdrojů.

7 pomocníků pro zdravou vánoční atmosféru:

Za tyto aroma poklady můžeme dát ruku do ohně! 😉
Říkají NE škodlivým chemickým látkám, nevhodným barvivům i nebezpečným knotům. 

Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:

 1. Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko.
 2. Řekněte NE nakupování nesmyslů. A odhalte 7 typů odmítačů dárků.
  Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
 3. Řekněte NE škodlivé kosmetice.
  Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
 4. Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.
  Bonus: Soutěž o dárkové balíčky netestované kosmetiky.
 5. Právě čtete: Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.
  Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
 6. Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?
  Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků.
 7. Řekněte NE vánočnímu shonu. A dejte si 3 oříšky pohody.
  Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství
 8. Řekněte NE tápání při výběru dárků. Posvítíme vám na cestu.
  Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
 9. Řekněte NE Himalájím cukru. A nechte sněžit jen venku.
  Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
 10. Řekněte NE úmornému úklidu. A vemte to chytře. Jako Popelka.
  Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
 11. Pozvěte NEkapra k vánočnímu stolu. A recepty, jak ho připravit.
  Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
 12. Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to

Prosíme, sdílejte článek s blízkými. Třeba zažehne zdravější plamínek i u nich doma:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Ve virtuální realitě krotitelka písmenek a tanečnice s klávesnicí. V reálném životě sběračka inspirace, co nemůže žít bez jógy, hor a lesa. V Econea se stává zelenou guru. Vymýšlí a píše inspirativní obsah proti nudě.

Diskuze a zkušenosti: 20 x komentováno

 1. Pěkně psané 🙂 Má to šmrnc, osobitost, je to milé i úsměvné. Inspirující….i když – přiznejme si, že trošku komerce v tom je také schováno 😉 Jo jo, z něčeho se žít musí 🙂 Každopádně oceňuji dosti přesné informace a definice, jak už jsem psala minule.
  Hodlám se na zdravější svíčky přeorientovat, zvláště když to vypadá, že v podstatě ani nevycházejí o moc dráž.
  Myslíte, že „zdravé svíčky“ (jistěže té konkrétní značky, neb spolehnout se na tvrzení prodavačky, že „tohle je určitě zdravá svíčka“ je poněkud infantilní) lze též koupit v obyč obchodě? Tedy míním tím v kamenném. Mrkla bych se prostě po obchodech (Teplice, Ústí nad Labem).

  1. Dobrý den, Evo, moc děkujeme za komentář. Jsme rádi, že se vám náš tón líbí. Samozřejmě jsme obchod, takže v tom komerce určitě zamotaná je. Vždy, když píšeme podobné články, tak se snažíme, aby nás to bavilo a tudíž, aby to mělo hlavu a patu a informace byly podložené.

   Jestli se sojové svíčky dají koupit v kamenném obchodě popravdě nevím. Ty Greatest Candle In The World zatím určitě ne, jelikož jsme výhradní dovozce a zatím dodáváme jen na pár míst. Osobně jsem z těch neparafínových viděl jen palmové a z včelího vosku. Nicméně věřím, že sojovky někde určitě budou. Držím palce v pátrání!

 2. Dobrý den,
  moc děkuji za adventní články, je to opravdu velmi milé a inspirativní čtení 🙂
  Chtěla bych se zeptat, zda se The Greatest Candle In The World vyrábí i v klasické formě čajovek – těch mám poměrně velkou spotřebu, bohužel všechny takové ty svíčky ve sklenici atd. moc neužiji… Koukala jsem, že je neprodáváte, ale kdyby je výrobce vyráběl, šlo by je třeba objednat?
  Moc děkuji a těším se na další čtení,
  Dana 🙂

  1. Dobrý den, Dano,

   moc díky za milou zprávu! Jsem rád, že se vám článek líbí. Bohužel The Greatest Candle čajovky zatím nemá. Už jsme je o to také prosili a slíbili nám, že to mají v plánu. Prozatím bych doporučil ty sojové od Aromky http://www.econea.cz/cajove-svicky/

   Mějte se moc hezky!

 3. Děkuji za obohacující informace a tipy na zdravé pálení 🙂 já se ale ještě neslučuji s tím, co se zbytečným obalem po vyhoření svíčky. Dobrá, sklo od Aromky vytřídím, ale co ta keramika z nejlepších svíček na světě? Nebo se pletu?

 4. Díky, že o tom píšete, je to super 🙂 Jen jsem si už poněkolikáté nemohla nevšimnout špatného použití díky/kvůli. Když je něco „díky“, je to pozitivní. To, že je půda bez živin není moc pozitivní následek, takže tam patří „kvůli“. Dík 🙂

   1. No i takhle se dělá propagace . Když si čtu ty pochvalné příspěvky nemohu se zbavit dojmu, že jsou psané jednou osobou. Svíčka zabila dost lidí ale ne svými výpary. Jak tu popisujete.

 5. Dobrý den,

  Čajovky už mám nakúpené, ale snažím sa zohnať klasické biele dlhé zdravé sviečky do svietnika. Našla som snaď len nemeckú firmu Kerzenfarm, ale nikto do ČR nedováža. Nedoplníte sortiment? Ďakujem a prajem krásne sviatky?

 6. Dobrý den,

  děkuji za článek a informace o tom, jak velký je rozdíl mezi různými druhy svíček. Je opravdu potřeba.

  Jen prosím o zdroj informací, ze kterého čerpáte, že vosk včelkám „sebereme jen pro naše potěšení. Včelího vosku je nedostatek a přednostně by se měl využívat v péči o včelí společenstva.“

  Ráda bych upozornila, že pokud včelkám vosk z úlu nevezmete, tak jim velmi ublížíte. Zejména kvůli nemocem jako je roztoč Varroa destructor, který se množí jen v buňkách, kde je plod. Pokud se dílo navíc pravidelně neobměňuje, tak se rodí malé a nemocné včelky, protože košilky apod. buňky pomalu zmenšují. Navíc, pokud vosk nevyužijete, tak se do něj dá další brouček – Zavíječ voskový. A ten ho zlikviduje, že po vosku není ani šupinka. Žádný normální včelař nedá všechen vosk, který pracně přečistí (a čištění bez chemie je fakt pracné a hlavně zdlouhavé), na svíčky! Podstatnou část vrací do úlu a co mu zbyde, přetaví na úžasné voňavé svíčky. Takže, kde máme to potěšení z kradení vosku chudinkám včelkám???

  Prosím o zveřejnění studie, ze které Váš copywrighter čerpal. Děkuji.

 7. Dobrý den,

  děkuji za článek, vidím, že je staršího data, ale nemůžu nereagovat, připojuji se k reakci Káťi a chci jen doplnit, že v přírodě včely vystaví dílo, které zanesou první rok medem, druhý rok ho zaplodují a následně trvale opustí, proto včely ve volné přírodě netrpí morem včelího plodu, tím trpí jen včely v úlech, kde je včelař nutí plodovat na starém díle zas a znovu, takže opravdu se nic včelám nekrade, naopak se tím simuluje jejich životní koloběh ve volné přírodě.
  Nemám Vám to ale za zlé, tato problematika je specifická a nestačí si k tomu vygooglit pár článku, musíte být včelař a o problematiku se intenzivně zajímat, v žádném případě bych ale svíčky ze včelího vosku neztracovala.

 8. Váš článek je plný lží. To co píšete o parafínu je jen pomluva, abyste zvýšili prodej Vašich svíček. Naše firma je členem Evropské asociace výrobců svíče. Váš článek přednesu na nejbližším zasedání EAVS a pravděpodobně asociace na Vás podá žalobu za nekalou konkurenci a pomluvu. Že Vám není hanba!

  1. tady Richard má naprostou pravdu, tolik sprostých lží, nepravd a nepřesností se v jediném článku těžko hledá, ale tady to máme … hrůza, měli by jste se styděty fakt

   1. Dobrý den,

    v článku odkazujeme na studie, ze kterých informace čerpáme. Zároveň uvádíme, že jde o otevřené téma, ve kterém vědci zatím nenašli shodu. Každý si tedy může vybrat, jakou cestou se vydá. My se přikláníme k alternativním svíčkám z rostlinných vosků, které takové riziko nepředstavují.

    Přeji hezký den,

    Tereza z Econea.cz

  1. Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. GMO je komplexní téma, které by si zasloužilo samostatný článek. V krátkosti, my v Econea.cz se stavíme proti GMO kvůli tomu, jaké má účinky na ornou půdu, ekosystém a zdraví lidí.

  1. To jsme moc rádi :-), že to tak taky vnímáte.
   Krásné letní dny přeje za Econea.cz Katka.

 9. tady Richard má naprostou pravdu, tolik sprostých lží, nepravd a nepřesností se v jediném článku těžko hledá, ale tady to máme … hrůza, měli by jste se styděty fakt

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..