Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 5 min

Průšvihy parafínových svíček. Proč se mít na pozoru i u přírodních alternativ?

Kdo by nemiloval večery při svíčce. Hřejivou barvu, hypnotizující plamínek, tanec stínů na stěně … No jo, ale co když je pod svícnem tma? Co když nám oblíbený světlonoš a zútulňovač obydlí škodí a podlamuje zdraví? 

Parafínové svíčky čelí kritice už řádku let. Je oprávněná, nebo nás jen zbytečně straší nepodložené teorie? A co přírodní svíčky, měli bychom skutečně zapalovat knoty jen na nich, nebo jsou rizika stejná? Zásadní otázky kolem škodlivosti svíček sfoukneme v tomto článku.

Démonizovaný parafín. Dobrý sluha, zlý pán

Vedle pochodní a olejových lamp patřila dříve svíčka k nejdůležitějším lidským zdrojům světla. Tedy než ji vyšachoval petrolej, svítiplyn a elektrická lampa. Původně se svíčky vyráběly z přírodních zdrojů, často z živočišného loje, dokonce i z velrybího tuku. Od toho se naštěstí z etických důvodů upustilo. 

žena se svíčkou

S rozvojem ropného průmyslu začal přírodním zdrojům pro výrobu svíček konkurovat diskutovaný parafín. Kvůli svým výhodným vlastnostem i nízké ceně se brzy vyšvihnul do popředí a většina svíček, která na světě právě teď plápolá, zahořela právě pro parafín. Tak si na něj hezky posvítíme.

Co je to parafín? 

Parafín je vedlejší produkt ropného průmyslu. Jde vlastně o kal, který se dále zpracovává a čistí pomocí rozpouštědel. 

Výrobci ho milují pro jeho multifunkční náturu a nízkou cenu. Využívá se tedy pro výrobu svíček, přidává se ale i do kosmetických výrobků, slouží k impregnaci a populární je i parafínový zábal na ruce, kde se využívá jeho schopnost zadržovat po dlouhou dobu teplo.

Parafín na výrobu svíček má 2 zásadní škraloupy

Parafín jako takový je tedy docela fajn látka s mnohostranným využitím. Jak je to ale s jeho diskutovanou škodlivostí? 

 1. První průšvih se vztahuje k jeho původu. Jak už jsme si řekli, jedná se o látku z petrochemického průmyslu, vzniká tedy z neobnovitelného přírodního zdroje. 
 2. Druhý problém parafínu vzniká během jeho spalování. Parafínový vosk se totiž vyrábí v různé kvalitě, chemicky se bělí a deodorizuje. Při hoření parafínové svíčky se tak mohou uvolňovat škodlivé látky jako je benzen, toluen či aceton, známé karcinogeny. Jen pro dokreslení obrázku, to jsou stejné chemikálie, které se vyskytují i v emisích nafty. Problém tkví přitom hlavně v tom, že plamínek parafínové svíčky není dostatečně silný, aby se parafín správně spálil a teplota plamene nedokáže zmíněné škodliviny zlikvidovat.
svíčka

Nicméně, jen z parafínu a ropy si obětního beránka dělat nemůžeme. Nebylo by to fér. Zplodiny totiž produkují ve svíčkách i další ingredience jako jsou syntetická barviva a aromata. Ať už ve svíčkách parafínových nebo v těch z rostlinných vosků.

Vonné svíčky a jejich rizika

Ať už se nám to líbí, nebo ne, většina aroma svíček prosytí pokoj syntetickými vůněmi. Ty přitom podle provedených studií uvolňují nebezpečné těkavé organické látky (VOC), včetně karcinogenního formaldehydu, už při pokojové teplotě, aniž by svíčka musela hořet. 

Auvajs. Že by za vonnými svíčkami něco silně zapáchalo? No jo, takže co s tím… 

👉 Očíhnout zelené poklady od Mulieres
👉 Očíhnout zelené poklady od The Greatest Candle In The World

5 tipů, jak si vybrat bezpečnou svíčku

Výsledky studií tedy ukazují, že parafínové svíčky, především ty s příměsí umělých vonných složek a barviv, čeří vzduch v našich domovech dost pochybnými látkami. Obzvlášť ty levné, u kterých výrobci nedbají na kvalitu výrobního procesu, surovin ani na lidské blaho.

svíčka a zápalkyHladiny jednotlivých škodlivých sloučenin jsou nicméně nízké a pokud si denně nezapalujeme v nevětrané koupelně několik svíček najednou, riziko pro naše zdraví tedy není alarmující.

Proč se mu ale nevyhnout úplně, že? Jak vyhmátnout “zdravé svíčky”, u jejichž plamínků můžete spočinou skutečně s klidem?

 1. Sáhněte po svíčce bez parfemace. Pokud usoudíte, že vás v životě provází vůní už dost, sáhněte po svíčce bez aroma příměsí. Už tímto krokem snižujete riziko, že vás během večerní pohody zahalí neviditelný oblak dráždivých látek.
 2. Vybírejte vůně přírodního původu. Pokud si toužíte udělat při plamínku aromaterapeutickou chvilku, vybírejte svíčky s příměsí přírodních esenciálních olejů
 3. Ohlídejte knot. Pro nezávadné hoření volte svíčky s dřevěným nebo bavlněným knotem bez olova či zinku. Knoty vyztužené olovem se dle zákona nesmí v Evropě vyrábět ani prodávat. Například v Číně je to ale stále povolené. Díky tomu se může stát, že si evropský či český výrobce pořídí knoty třeba z Číny, a vy si tak domu přinesete svíčku s obsahem olova, aniž byste to tušili.
 4. Proklepněte výrobce. Certifikáty jsou fajn indicie, ale největší jistotu o kvalitě výrobku a šetrnosti zpracování získáte, když si posvítí na výrobce. Pokud nemáte možnost, čas nebo chuť, nakupujte u distributorů, kteří detektivní práci udělají za vás.
 5. Místo parafínového vosku volte čistě přírodní alternativy. Na trhu je tolik možností! Od vosku sojového přes kokosový, řepkový až po včelí. Ale bacha! I při výběru přírodní svíčky buďte ostražití:

❗Na trhu se dají sehnat svíčky z palmového vosku. Ani certifikace udržitelného zdroje ale u ničivého “palmového byznysu” nemusí nic znamenat. Detailnější informace o světovém průšvihu s palmou olejnou můžete načerpat v tomto článku

❗Detektivní obezřetnost praktikujte i u svíček ze včelího vosku. Většina takového vosku na trhu totiž pochází od komerčních včelařů, jejichž zacházení se bzučilkami je často žalostné. Nedostatek vosku navíc nahrává padělatelům, kteří do něj přimíchávají vlastnostmi podobné látky, jako je stearin a parafín. Pořizujte je tedy raději jen od prověřených šetrných zdrojů.

Za jaké svíčky dáme ruku do ohně? 

V Econea.cz jsme přes husté výběrové síto přecedili několik přírodních klenotů. Tady jsou:

České přírodní svíčky Rozvoněno

Manželům Ester a Michaelu Schmidtovi pod rukama ožívají svíčky Rozvoněno ze 100% přírodních vosků, hlavně kokosového a sójového. Přimíchávají do nich kouzelně voňavé směsi kvalitních éterických olejů i kvítky levandule z ekologického políčka za jejich domkem. Rozvoněné svíčky vznikají ručně na jižní Moravě a každý kus je originál. 

Do své manufaktury pouští pouze čistě přírodní ingredience a minimalizují vznik odpadů. Jejich designové svíčky vznikají ze sklenic od jogurtů, plní je opakovaně a používají etikety z organického odpadu z ječmene a z recyklátu. Svíček mají celou řadu, my jsme vypíchli tyhle favority:

Vonné svíčky z recyklovaných rostlinných olejů The Greatest Candles in the World

Tihle portugalští surfaři vymysleli, jak vyčistit použitý rostlinný olej z restaurací, který běžně končí na hladině moří a oceánů, a přetvořili ho v ekologickou svíčku s názvem The Greatest Candle In The World. Svíčku tedy tvoří z většiny olivový a slunečnicový olej a 3-4 % parafínu pro zlepšení procesu hoření. Výrobci nicméně podrobili své svíčky testům v renomovaných laboratořích. Výsledky prokazují, že hoření svíček The Greatest Candle neprodukuje žádné zdraví škodlivé toxiny nebo karcinogenní látky.


Svíčky mají bavlněné knoty a hoří mnohem déle než ty parafínové. Díky speciální filtrační technologii nevoní po smažených hranolkách a zachraňujete s nimi naše oceány od znečišťování. 🙂 Tyhle tři patří mezi naše favority:

Přírodní svíčky z řepkového vosku Mulieres

Řepkových polí je ve střední Evropě požehnaně, jde tedy o lokální a zdravou variantu vosku. Stejně jako u sóji si i u řepky musíme hlídat, aby nebyla geneticky modifikovaná. Právě estonští Mulieres získávají řepkový olej z již existujících řepkových polí, proto mohou zaručit, že se jedná o evropský produkt bez genetických modifikací. Nádherných vůní docílili čistými éterickými olejíčky a parádu doma udělají i minimalistickým designem.

Doufáme, že přeskočil plamínek, iluze o svíčkách skončily v plamenech a pod svícnem už není taková tma, jako byla na začátku tohoto článku. 🙂 Užívejte si krásné chvilky při bezpečném plamínku.

Prosíme, sdílejte článek mezi své blízké. Ať rozsvěcí bezpečné svíčky co nejvíce lidí.

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Nevědomost…. Dobrý den, věděl jsem, že parfémované svíčky většinou s Číny jsou zdraví škodlivé. O parafenu tušil, že tam něco trochu bude taky, ale takový sajrajt jsem netušil, parafín a ty knoty. Svíčky okolo 15 a více cm kupuji a dávám do sklenice se slunečnicovým olejem svíčka vyčnívá asi 1 cm a pak hoří 3 – 4x déle, než samostatná. Vždy jsem bral, že kde svítí svíčka, tam máme rostliny na pohlcování špatných látek, třeba Potos, Lopatkovec, Zelenec atd. Nevím, na kolik jsou účinné. Chci se zeptat, jestli prodáváte s těmi vhodnými knoty i normální svíčky třeba 15, 20, 25 cm. Zdraví Ladislav z Brna.

  1. Krásný den, Ladislave,
   děkujeme za komentář a dotaz. Máte pravdu, rostliny dokáží výrazně zlepšovat kvalitu vzduchu v domácnosti, tudíž děkujeme i za skvělý tip. 🙂 Všechny svíčky, které nabízíme, najdete pohromadě tady v této virtuální poličce. Snad se mezi nimi skrývá ta pravá i pro Vás.

   Celý tým Econea.cz zdraví do Brna!

   Mějte se moc hezky,
   Tereza

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..