Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 4 min

Syntetické vůně jako pasivní kouření. 5 překvapivých paralel, které nutí k zamyšlení

Když se řekne parfém, většina lidí si představí elegantní flakonek a reklamu s hollywoodskými celebritami. Svět vůní je ale daleko pestřejší. Jsou všude! Parfemace se vplížily do svíček, úklidových prostředků, dámských vložek, kosmetiky, kondomů a dokonce i do jídla. 

Že na tom není nic špatného? To není tak jisté. Pravda, vůně byly přítomné v každodenním životě lidí odpradávna. Dříve se ale jednalo o vůně z přírody, z bylin a květin. Nos moderního člověka tyto přirozené vůně potkává zřídka, namísto toho je od rána do večera pod palbou umělých aromat. 

Mohou mít všudypřítomné syntetické vůně podíl na chabém zdraví naší populace? Roste počet vědeckých studií, které to naznačují. Někteří dokonce srovnávají dopady umělých parfemací s pasivním kouřením. Jde o přehnaná tvrzení, nebo bychom syntetickým vůním skutečně měli zatnout tipec?

Vynález, který se vymknul z ruky

Se zrodem parfemářství a vynálezem syntetických vůní přišel zlom. Do životů se nám vloudily úplně nová aromata, pro náš organismus naprosto cizí. 

A jak už to tak někdy bývá, skutečné dopady fantastických objevů a přelomových produktů se ukazují až s odstupem času. Vzpomínáte, jak to bylo s jednorázovými plasty? Nebo s cigaretami? Jejich kouření dříve zaštiťovali i samotní lékaři. Až v roce 1970 dostali výrobci povinnost přidat na krabičku varování, že kouření škodí zdraví. 1

Reklama (v angličtině) z roku 1949 s názvem “Ze všech cigaret kouří doktoři nejčastěji kamelky”:

Když už jsme u těch cigaret… Z odborných kruhů se začínají ozývat hlasy, které srovnávají působení syntetických vůní s pasivním kouřením. Je to přehnané? Jaké jsou jejich argumenty?

Syntetické parfemace a pasivní kouření. Najdete pět rozdílů?

Odborná publikace v periodiku Americké společnosti podnikových a behaviorálních věd (ASBBS) upozornila na škodlivé působení umělých vůní v interiérech už v roce 2009. A nedržela se při zdi, přirovnává je k pasivnímu kouření.2 Na jaké paralely upozorňuje?

Paralela #1: Výrobci jsou lhostejní

Ačkoli povědomí o škodlivosti umělých parfémů v odborných kruzích stoupá, firmy nad zdravotním dopadem parfemovaných produktů stále přivírají oči. Nehodí se jim to do krámu. 

Paralela #2: Lidem chybí informace

Ke spotřebitelům informace prosakují velmi pomalu. Většina lidí tedy neví, čemu se s parfemovanými výrobky na denní bázi vystavuje. Podobně tomu bylo i u pasivních kuřáků. Také oni si v blízkosti zapálené cigarety dlouhou dobu nevědomky huntovali zdraví.

Paralela #3: Legislativa jde na ruku výrobcům

Na obalech většiny voňavých produktů najdete nicneříkající slůvko “perfume” nebo “fragrance”. Výrobci totiž nemají povinnost uvádět přesný výčet složek a naplno toho využívají. K výrobě syntetických vůní přitom dnes existuje přes 4 000 chemických látek a v jednom produktu se tak na vás mohou sesypat i stovky z nich.


Bez kompletního výčtu vonných složek se tedy člověk nemá šanci rizikovým látkám vyhnout. Stejně tak je obtížné zjistit kompletní složení a jeho možné působení i pro regulační orgány a nezávislé výzkumy. K výčtu všech obsažených ingrediencí ve složení se v roce 2010 zavázaly dvě stovky společností, jejichž seznam najdete tady, v příloze F.

Paralela s cigaretami je tedy nasnadě. Dnes sice už celý svět ví, že obsahují desítky prokázaných karcinogenů, přesto si je můžete kdekoli volně koupit. Varovný obrázek a text na krabičce jejich prodej významně neohrožuje. 

Paralela #4: Podkopávají zdraví

Syntetické vonné látky jsou zpravidla produkty ropného průmyslu, často se získávají také při chemickém zpracování uhlí.3 Ve vonných kompozicích se pak mísí desítky až stovky těchto složek, často s příměsí přírodních vůní a doprovodných látek. Mezi ně patří třeba ftaláty, chemické UV filtry (oxybenzone či octinoxate), toluen, stabilizátory vůně, konzervanty či barviva. Jejich pověst kalí spousta zdravotních obtíží jako je toxicita, vliv na hormonální systém i rakovinotvorba.4

Není tedy divu, že takové kombo může tělo obrovsky zatěžovat. Organismus sice čelí relativně nízkým dávkám, zato v nepřirozených kombinacích a dlouhodobě. Už od miminka, v těle matky, se tak potýkáme s endokrinními disruptory, které ovlivňují hormonální systém.5 6

Syntetické vůně navíc překrývají přirozené „varovné pachy“ chemikálií, a my pak při úklidu s klidem nasáváme příjemnou vůni přípravků, které bychom rozhodně neměli vdechovat. Denně přicházíme do styku s potenciálními alergeny a neurotoxickými látkami, které se často dlouhodobě akumulují v těle.

Paralela #5: Jsou všudypřítomné

Vůně jsou všude kolem nás. Ve stovkách produktů, které používáme každý den. Patláme je na sebe dobrovolně a někdy je vdechujeme i proti své vůli. Hemží se jimi vzduch nákupních center, mažeme je na své tělo v konvenční kosmetice, čicháme je z intenzivních parfémů svých blízkých, spolupracovníků, spolucestujících i kolemjdoucích. 

Pasivní kouření je podobně rozšířený fenomén. Velkou úlevu v Česku přinesl zákon, který v roce 2017 zákazal kouření v uzavřených prostorech. Čeká podobný osud i syntetické parfémy?

Bez parfemace, prosím!

Odstup od voňavostí se pomalu ale jistě šíří. Syntetické parfemace už nechtějí čichat v mnoha veřejných budovách, školách, klinikách a pracovištích napříč Kanadou a Spojenými státy. “Bezparfémovou” politiku tam aplikují na úklidové i hygienické prostředky. Hnutí proti parfemacím je sice zatím v plenkách, jde ale sebejistě ve stopách nekuřáckých podniků. 7

Zásadní rozdíl: Pasivní kouření snadno identifikujeme, parfémy ne

Pasivní kuřáctví člověka drnkne do nosu. Zároveň ho i zřetelně identifikujeme jako vedlejší produkt kuřáka v naší blízkosti. Syntetické vůně jsou ale podstatně plíživější. Často kopírují ty přírodní a člověk je tak na první dobrou nerozpozná. Narozdíl od tabákových produktů se navíc některé vůně uvolňují postupně, a působí tak na člověka mnohem déle než kouř, který zmizí s típnutím cigarety. 

Méně je někdy více

Srovnávání syntetických vůní s pasivním kouřením možná někoho nadzvedne ze židle. Je to nadsazené? Možná. V mnoha ohledech nás ale ovlivňují velmi podobně. 

V Econea.cz se k syntetickým vůním proto stavíme velmi skepticky. Jde o produkty petrochemického průmyslu, které zatěžují lidské tělo i přírodu. Kromě toho, že finální produkt “voní”, neskýtají umělé vůně žádný benefit. Proto se raději obracíme ke 100% přírodním rostlinným vůním z éterických olejů, které mají navíc aromaterapeutické účinky a pomáhají harmonizovat mysl a emoce.

Ačkoli nedáme na éteráčky dopustit, zůstáváme nohama na zemi. Ono totiž nutně neplatí, že když je něco přírodní, je to i všeobecně a vždy prospěšné. I Sokratův smrtící nápoj z bolehlavu byl 100% přírodní a v nesprávném množství může být toxická i vaše oblíbená káva.  Proto do svých životů i virtuálních poliček na e-shopu zveme i zástup neparfemovaných produktů.

Nenechte se mýlit, i my se rádi opečováváme přírodně voňavými krémy, některé produkty ale skutečně vonět nemusí. Pokud do svého života zařadíme častěji i výrobky bez parfemace, ulevíme jak našim přetěžovaným smyslům, tak přírodě. Pro jednu kapku esenciálního oleje je totiž zapotřebí několik kilo rostlin. Jako i v jiných sférách života i zde tedy doporučujeme následovat moudré klišé: Všeho s mírou. Souhlasíte?

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity.Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera.Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla.Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže.Omrknout

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

 1. Mnoho lidi nevi, ze existuje reakce/intolerance na vune. Ta je provazena bolesti hlavy, migrenou, bevolnosti a i zvracenim.
  Navoneni lide neumi prijmout prosbu, aby udrzovali od vas urcitou vzdalenost, beriu to osobne a jsou zli.
  Nutit nekoho dychat vase “vune” je presne tak neprijatelne jako dychat kour z cigarety. Ale je to horsi o to, ze kour z cigatety vam nezpusobi takovou bolest.
  Pro tyto postizene/citlive lidi nejde o vnimani vune, pro ne to je odporny zapach, z ktereho dostavaji silnou reakci s projevuje se osklivym utrpenim.

  1. Hezký den, Dito,
   děkujeme za komentář. Snad se bude povědomí o odvrácené straně syntetických vůní šířit a lidé budou mít více vzájemného respektu i v tomto ohledu. 🙂

   Mějte hezké dny,

   Tereza z Econea.cz

 2. Dobrý den,
  velmi děkuji za tento článek. Také jsem si až v poslední době začala uvědomovat, že to, že něco cítím, znamená, že vdechuji malé částečky té látky a že se s tím tedy mé tělo musí vypořádávat. A to si myslím většina lidí vůbec neuvědomuje…

  1. Hezký den, Petro,
   děkujeme! Jsme rádi, že se Vám článek líbil. 🙂 Jak píšete, jsme obklopeni látkami různých povah a původů, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Osvěta se ale šíří a my věříme, že společně přispějeme k tomu, aby bylo zase lépe. Lidem i planetě.

   Mějte se hezky,
   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..