Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 4 min

Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko

1290x450 Řekni NE

Ve školách se to neučí a přitom je to zásadní látka, ze které je utkaný náš život. Když se ji nenaučíme, obmotá si nás a bude svírat a škrtit. Někoho občas, někoho častěji, jiného celý život. O čem to mluvíme? O umění říkat ne. A to nejen masu na Štědrý den, abyste viděli zlaté prasátko. Ne je pro náš život úplně stejně důležité jako říkat ano. Pojďme si NE trošku rozpitvat.

Náš život je o mnoha rozhodnutích, co chceme a co nechceme. Děláme tisíce voleb, některé ovlivní „jen“ složení naší snídaně nebo místo dovolené, jiná naši práci, zdraví nebo vztahy s blízkými lidmi. Pokud chceme v našem životě něco změnit (dělat věci jinak, začít něco nového, cítit se jinak,..), musíme nejprve říci ne stávající situaci. Zbourat to, co nefunguje, a postavit si místo toho něco jiného – nový návyk, zdravější jídelníček, lepší mezilidské vztahy, zajímavý koníček, dobrou kondičku nebo uklizenější domov. Cokoli. Při malých i velkých změnách v našem životě se bez ne zkrátka NEobejdeme.

„Za každým NE se vytvoří prostor pro nové ANO.“

Proč tasíme trénink NE právě teď

AdobeStock 386315915 V předvánočním a vánočním čase je na většinu z nás vyvíjený daleko větší tlak než po zbytek roku. Jsme zavalení reklamami na dárky a bouře slev se předhání mezi sebou ve snížených procentech. Některé domácnosti jsou svázané tradicí upéct vždy nekonečno druhů cukroví, radikálními vánočními úklidy každého koutu a mytí oken. V jiných je tlak na co nejvíce dárků pod stromečkem, každý rok jinou výzdobu nebo co nejvíce návštěv. Pro mnoho lidí se v jejich práci uzavírá uplynulý rok a musí dokončit spoustu úkolů. Energie celého roku je na maximu. A do toho tu máme letos “na návštěvě” ještě koronu…

Pro hodně lidí budou letošní Vánoce jiné než jindy. A zatím není jisté jak. COVIDU-19 bohužel nemůžeme říct ne, ale spoustě dalších věcí, které svazují naši pohodu, zdraví, spánek a radost ano.

„V reklamách vidíme načančané domácnosti a doma to přitom vypadá jako po výbuchu bomby, protože máte děti, pečete, připravujete se. Právě proto mohou být Vánoce frustrující pro celou řadu lidí. Je to však především tím, jakým způsobem vnímáme, co je v nás ve srovnání s tím, co je venku. Ve chvíli, kdy se až příliš snažíme dosáhnout něčeho, co je často nedosažitelné,“1 Klinický psycholog Radek Ptáček

Mulieres 1

Začali jsme u sebe

Když se něco nového učíme, je dobré se vzájemně motivovat, podporovat a inspirovat. Proto budeme během naší kampaně odkrývat postupně příklady, kdy je možné říkat ne pro naše tělo, psychickou pohodu, zdravější domov, práva zvířat i planetu. Postupně, malými krůčky, hravě a s nadhledem.

AdobeStock 169919185 Lidé z našeho týmu s vámi budou na našich sociálních sítích sdílet, čemu letos řeknou na Vánoce ne oni. Budeme vás inspirovat články na blogu, jak se dívat z různých úhlů pohledu na některé české vánoční „klasiky“ jako balení dárků, velké gruntování, kapr na talíři, cukr-oví, stromky, výzdobu,… Pod každým článkem najdete bonusový obsah ke stažení, který obsah článku rozšíří a usnadní vám vánoční přípravy.

Budeme v tom s vámi, jako jedno společenství každodenních hrdinů, kteří se podporují v tom, aby žili spokojeněji, zdravěji, s úctou k dalším bytostem a k naší planetě. Každý ze smečky podle vlastních hodnot, přání a hranic.

„Pokud neumíme říkat ne, nemůžeme říkat ani ano.“ Martin, spoluzakladatel Econea.cz

Malá ochutnávka ne

Připravili jsme si pro vás takové malé jedNEhubky, které vás mohou inspirovat už teď.

Třeba vám některé zachutnají. A vezmete si na ně recept. 😉

 • AdobeStock 182330944 „NE, letos na velký vánoční úklid kašlu, užijeme si to a poklidíme normálně.“
 • „NE, letos nebudu ve stresu shánět dárky na poslední chvíli. Nakupuju v předstihu a v klidu (třeba online).“
 • „NE, nebudu letos dávat tolik dárků jako jiné roky a je to v pořádku.”
 • „Ne, nebudu jíst ze slušnosti kapra na Štědrý den, pokud mi nechutná nebo nejím maso.“
 • „NE, na třetí návštěvu k příbuzenstvu o svátcích nepojedu, potřebuju dobít baterky a odpočinout si.“

Na zásobu dalších se můžete těšit během listopadu a prosince.

Trénujme se

AdobeStock 207432937 Naše kampaň má za cíl podpořit co nejvíce lidí, aby si uměli nastavit zdravé hranice. Každý podle svého gusta, rozumu, intuice, srdce, víry,… Jak si kdo přeje. Naučíme se říkat ne asertivně (o tom bude samostatný článek 😉 ), s respektem k našemu okolí.

Naučme se říkat NE tomu, co v našem životě nechceme. Díky tomu si otevřeme dveře k novým ANO.

Máte už teď ne, které zlepšilo váš život? Podělte se o něj v komentářích.

„Abychom si letošní Vánoce mohli užít. Natrénujme si NE.“

laSaponaria 1

8 nejprodávanějších zelených dárků na Econea.cz

Ekologické vánoční dárky

 1. Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím Ben & Anna – Řekněte NE klasickým pastám v tubě. Naprosto špičková návyková záležitost plná máty ve skleněné dóze!
 2. Binchotanová tyčinka Black+Blum – Každodenní NE vodě z kohoutku s pachutí. Pro přirozenou filtraci domácí vody je tu aktivní uhlí.
 3. BIO Krém na ruce s damašskou růží laSaponaria – Žádná nechce slyšet NE, ale každou potěší tento menší dárek pro rozmazlování pokožky.
 4. Aleppské mýdlo pro problematickou pokožku Tierra Verde (nově i balení 6ks) – Řekněte NE mýdlům z dvacátého století. Vyzkoušejte Aleppské mýdlo 4000 let staré!
 5. Jemný mandlový olej od Nobilis Tilia – Všestranné použití. Dárek, co udělá velikou radost, ale člověk by si ho sám nekoupil.
 6. BIO růžový deokrystal ve spreji od Purity Vision – Řekněte NE hliníku v klasických deodorantech. Toto je klenot pro všechna zdravá podpaží.
 7. Kondicionér s jojobou a zeleným čajem od Eco Cosmetics – Nejvíce zákazníků říká ANO tomuto nejoblíbenějšímu kondicionéru v celém sortimentu. Asi díky antioxidačním a stimulujícím účinkům zeleného čaje.
 8. Hydrophil Konjaková houbička – Znáte Konjak? Je to zázračná houba, která roste divoce v horských oblastech a používá se jako peelingová houbička. Dámy, co ji vyzkoušely, NEdaly z ruky. 🙂

 

Omrkněte naši vánoční NEkampaň s články:

 1. Právě čtete: Řekni NE a možná uvidíš i zlaté prasátko.
 2. Řekněte NE nakupování nesmyslů. A odhalte 7 typů odmítačů dárků.
  Bonusový obsah: Tahák, jaké dárky nadělit 7 typům odmítačů dárků.
 3. Řekněte NE škodlivé kosmetice.
  Bonusový obsah: Tahák, s jakými látkami se netahat.
 4. Testování na zvířatech říkáme NE. Stejně jako králíčci.
  Bonus: Soutěž o dárkové balíčky netestované kosmetiky.
 5. Řekněte NE parafínovým svíčkám. A zažehněte zdravější plamínky.
  Bonusový obsah: Video i PDF návod na výrobu domácí sojové svíčky.
 6. Živý či umělý? Jakému říct NE? A co si myslí lesní skřítci?
  Bonusový obsah: Inspirace na 8 alternativních ekostromků. 
 7. Řekněte NE vánočnímu shonu. A dejte si 3 oříšky pohody.
  Bonusový obsah: Rychlý test vánočního eko hrdinství.
 8. Řekněte NE tápání při výběru dárků. Posvítíme vám na cestu.
  Bonusový obsah: Jaké dárky budou vybírat zakladatelé Econea.cz Pavel a Martin?
 9. Řekněte NE Himalájím cukru. A nechte sněžit jen venku.
  Bonusový obsah: 6 receptů na veganské nápoje
 10. Řekněte NE úmornému úklidu. A vemte to chytře. Jako Popelka.
  Bonusový obsah: 10 receptů na domácí eko prostředky
 11. Pozvěte NEkapra k vánočnímu stolu. A recepty, jak ho připravit.
  Bonusový obsah: 3 recepty na veganského kapra.
 12. Řekněte ANO zelenému balení dárků + 5 triků, jak na to

Prosíme, sdílejte tento článek s dalšími každodenními hrdiny, třeba je inspiruje:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

 1. Ahoj všem skvělým, důvtipným / vtipným a hlavně zeleným Econeáčům! Jste fakt boží, jste v jedné hromadě úplně všechno, čím a kým jsem já a vždy si u Vás mohu bezpečně nakoupit s pocitem, že už snad ani nemusím číst složení výrobku, abych byla nadšená. (Zatím ještě čtu – důvěřuj, ale prověřuj ☺️).
  Avšak nejen nákupy, ale i Vaše zprávy a hlavně to, s jakou inteligencí, grácií a důvtipem píšete články, to je radost… Nyní nápad se zeleným kafíčkem. Jedním slovem – paráda! Pobavilo mě i to, jak elegantně je nabídnuta reklama „Reklamní srk“. Bavíte mě, fakt! ?. Sice nejsem začínající zelená spisovatelka, jako moje dcera, ale i tak musím přispět svou kapkou do biokávy, kterou s Vaší „zelenou“ právě piju ?.
  Mám totiž jedno velké NE, které jsem si dovolila říct a dost mě těší. Když jsem se před více než 3 roky vyvlékla ze systému, spontánně vystudovala co mě zajímalo a založila si vlastní firmičku, byla jsem fakt v ráji. Vlastně stále jsem! Studuji a vzdělávám se ve svém oboru dál a dál a ruku v ruce s tím i pracuji přesně tak, jak já chci a jak mi to dělá radost. Avšak k mému velkému údivu se mi klientela vytvořila během 2 prvních měsíců a zvětšovala se a zvětšovala, až se dnes cítím už zase malinko zahlcená. A tak, již vloni o vánočních svátcích jsem si předsevzala, že OPRAVDU letošní Vánoce a dny mezi svátky NEPRACUJI. Abych se i poslechla, hned jsem si do diáře na konec prosince 2020 opravdu velkým písmem napsala: „DOVOLENÁ, NIC SEM NEVPISUJ A KOUKEJ SE POSLECHNOUT!“ ??. Je to napsané přes celý týden, aby se tam vážně nevešlo ani jedno jméno případného klienta, kterému bych snad chtěla nabídnout své služby. A nyní mám novou výzvu, abych to dodržela, přestože mi teď covid zavřel provozovnu na dlouhé dny a červíček mi vrtá a dotírá: “ Teď se flákáš, měla bys pak makat…“. Ovšem chtěla bych si své vánoční NE i tak ustát.
  Tak, to je moje osobní velké NE, (kromě toho obrovského NE, které jsem řekla před lety systému).
  Úžasňáci, mějte se super, dík za Vaší práci, vězte, že Vás zdravím tak srdečně, jak jenom to jde, s neskonalou úctou a obdivem, Šárka.

  1. Milá Šárko,
   moc a moc děkujeme za Vaši reakci plnou nadšení, spokojenosti, vtipu a uznání. Dostala jste nás. Jsme rádi, že u nás bezpečně nakupujete, i za to, že složení prověřujete. 🙂

   Vaše vánoční NE je parádní a je určitě velkou inspirací pro ostatní lidi, obzvláště pro ty, kterým vládní nařízení, stejně jako Vám, zakázaly pracovat. Smekáme před tím, že si své vánoční „NEpracuji, MÁM DOVOLENOU“ chcete ustát i letos. Držíme palce, ať se to povede, ať si svátky užijete podle sebe s klidem a pohodou.
   Je silné číst o tom, jak jste vzala život do vlastních rukou, odešla ze systému a šla za svými sny. Přejeme Vám hodně spokojených klientů, pevné zdraví, dceři spoustu inspirace a úspěchů v zeleném psaní a jsme rádi, že jste tu s námi :-).

   Děkujeme za tak osobní a pozitivitou nabitý komentář! Za celý tým Econea.cz, Kateřina

 2. Krásný článek. Děkuju za něj.
  Předvánočním stresem netrpím, nikdy negruntuju. Dokud jsme neměli děti, jezdívali jsme rok co rok trávit svátky na hory. No a teď, co jsou děti malé (čtyřletá a roční dvojčata) to stejně nemá význam 🙂
  Ale letos jsem se rozhodla, že NEbudu balit dárky do klasického balícího papíru, ale zvolím nějakou eko variantu.

  Přeju pěkný předvánoční čas.
  Radka

  1. Milá Radko,
   moc děkujeme za komentář ke článku a za Vaše osobní NE :-). Nestresovat se gruntováním je skvělá volba a k letošnímu NE klasickému balicímu papíru také moc blahopřejeme. Pěkný adventní čas s rodinou Vám přejeme. Za celý tým Econea.cz, Káťa

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..