Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 3 min

Jak vybrat ten správný úsporný perlátor? Je to jednoduché!

econeacz blogpost perlator

Perlátor je zařízení, které namontujete na svou vodovodní baterii v kuchyni či v koupelně, a ono díky usměrnění proudu a jeho provzdušnění redukuje průtok tak, že vy v komfortu mytí rukou či nádobí nepoznáte rozdíl. Přitom průtok je obyčejně redukován na 6 litrů za minutu, ale běžnou baterií může protéct klidně 12 – 15 litrů za minutu. S jediným perlátorem tak může běžná rodina ročně ušetřit 10.000 litrů vody a nejméně 1.600 Kč za rok.

Jak vybrat ten správný perlátor pro vaši baterii?

Nejdůležitější je vědět, zda budete vybírat perlátor s vnějším závitem (jako Watersavers RA6 24 nebo třeba Hihippo HP-1055) nebo s vnitřním (pro ten se hodí Watersavers RA6 22 nebo redukce na jakýkoliv perlátor Hihippo). Stačí odšroubovat váš stávající perlátor a uvidíte, zda má závit zvnějšku (tzn. šroubuje se do baterie, typ M24x1) nebo zvnitřku (a tudíž se šroubuje na baterii, typ M22x1).

Úsporné perlátory - vnější a vnitřní závit
Úsporné perlátory – vnější a vnitřní závit

Pokud si nejste na 100 % jistí, můžete si koupit univerzální Watersavers RA6 22/24 U, který se hodí na oba typy baterií. Drtivá většina baterií se však prodává pro perlátory s vnějším závitem (takže na baterii je závit vnitřní). Nejsnazší je porovnat si svůj odšroubovaný perlátor s fotkami těch námi nabízených. Navíc v obrázkové galerii k perlátorům Watersavers najdete i příklady baterií, ke kterým se hodí.

Zároveň je dobré změřit si průměr vaší baterie. 99 % všech baterií je standardních a má průměr 24 milimetrů, takže na ně perlátory budou pasovat. Ale jsou také výjimky úzkých baterií o průměru 18 milimetrů (typ M18x1) – k takovým se bohužel úsporné perlátory nevyrábí. Pokud se vám náhodou stane, že vám doma perlátor nebude pasovat, můžete ho samozřejmě bez obav vrátit a nikdo se na vás nebude mračit.

Jaké jsou mezi perlátory rozdíly?

Nabízíme perlátory od dvou výrobců – Watersavers a Hihippo. Primárně doporučujeme Watersavers, neboť je to česká firma, která své produkty vyrábí zde v Česku a dává práci českým lidem. Firmu známe a víme, že za svou kvalitu opravdu ručí. Reprezentovali ČR i na světové výstavě EXPO Milano 2015.

Druhou značkou je taiwanská Hihippo, která vyrábí taktéž kvalitní perlátory a dokonce levnější. Své výrobky prodává po celém světě.

Značka: Watersavers Hihippo
Cena: od 269 Kč od 159 Kč
Záruka: 5 let 2 roky
Výroba: v Česku na Taiwanu
Regulace: Regulace průtoku 4-14 l/min se provádí výměnou těsnení (různé velikosti v balení) Regulace průtoku 1-10 l/min se provádí šroubovákem (závit přímo na perlátoru)
Životnost: 20 let Neuvádí se
  Všechny perlátory Watersavers Všechny perlátory Hihippo

Z méně obvyklých perlátorů můžete vybírat mezi výkyvnými vhodnými především do kuchyně (Watersavers RA6 24V a 22V či redukce T610 pro všechny Hihippo), těmi s antivandal úpravou, které bez speciálního klíče nelze odšroubovat a hodí se tak do veřejných prostor (jako Watersavers 24A či 22A) nebo spořiči s funkcí start/stop či autostop, u kterých není třeba pro puštění vody vůbec sahat na baterii samotnou (to jsou Hihippo HP-3065 a HP-3085).

👉 Očíhnout zelené poklady od Watersavers

Jak vyčistit perlátor?

Zanesený perlátor poznáte tak, že místo jednoho proudu vody z něj teče několik proudů. Nejdříve tečou dolů, později stříkají do stran. 

Jak čistit perlátor
Jak čistit perlátor? Pravidelně a ekologicky.

Odšroubujte perlátor z vodovodní baterie a prohlédněte ho. Můžete tam najít nános vodního kamene nebo hrubší nečistoty (doputovaly tam z potrubí nebo z ohřívače vody). Větší nečistoty mechanicky odstraňte a vypláchněte. Na vodní kámen v mřížce perlátoru použijte přírodní odstraňovače vodního kamene nebo ocet. Nasaďte na kohoutek s perlátorem plastovou nádobku s octem a připevněte ji (například utěrkou). Nechte ocet působit minimálně 1 hodinu. Pak nádobku s octem sundejte a pusťte z kohoutku vařící vodu, která ocet z mřížky perlátoru pořádně vypláchne.

Na čištění vnějších částí perlátoru od vodního kamene vám postačí citronová šťáva nebo ocet na kousku látky. Stejně jako při čištění mřížky nechte působit látku s octem či citronovou šťávou na daná místa cca 1 hodinu, pak látku sundejte a otřete čistou vodou. Pokud nějaký vodní kámen na perlátoru zůstal, vydrhněte ho houbičkou namočenou v citronové šťávě nebo v octu.

Doporučujeme pravidelné čištění perlátorů ve vaší domácnosti, aby vám šetřily vodu co nejdéle.

TIP Přečtěte si náš článek Jak odstranit vodní kámen: 10 míst, kde se rád usazuje.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 26 Mňamkózní pastilky s Bachovými esencemi Veselá škola od Energie rostlin pro klid a sebevědomí školáků.Omrknout
Navrh bez nazvu 27 Antistresová roll-on aroma tyčinka Saloos pro uvolnění napětí a povzbuzení při únavě a vyčerpání.Očíhnout
Navrh bez nazvu 28 Zvýhodněná BIO sada šamponu, kondicionéru a masky pro suché vlasy od italské Officina Naturae.Omrknout
Navrh bez nazvu 30 Úklidový starter pack univerzálních pomocníků pro eko domácnost za výhodnou cenu od Allnature.Očíhnout
Navrh bez nazvu 29 Na suchá chodidla a popraskané paty jedině regenerační balzám Hebké nožky od slovenského Kvitku.Omrknout
Navrh bez nazvu 31 Zdravá BIO dobrota do kapsy v podobě ovocných koulí z datlí, fíků, vlašáků a kokosu od Sunny Fruit.Očíhnout

Kratší verze článku vyšla na blogu Econea.cz 11. 10. 2017.

Spoluzakladatel Econea.cz. Ve starém světě programátor webových aplikací a technologický nadšenec. Nyní na cestě zpět na zem. Má na starosti nehmotný záhadný on-line svět, grafiku a vtipný obsah.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

  1. Dobrý den,
    koupila jsem tyto úsporné perlátory:
    http://www.usporneperlatory.cz/sporice-vody-sada-pro-domacnost-vyrazna-uspora-vody-doprava-zdarma.html
    Jsou o dost levnější než ty, které nabízíte, a e-shop uvádí, že jsou vyrobeny v ČR a navíc zdravotně postiženými lidmi. Můžete na ně, prosím, mrknout?
    http://www.usporneperlatory.cz/o-nas.html
    Sama za sebe můžu říct, že jsem s nimi velmi spokojená, koupila jsem perlátory s průtokem 4l/minutu do všech baterií kromě vanové (tam mi nedává smysl), do sprchy pak omezovač průtoku na 7/min. Po více než dvou letech jsou stále funkční, takže mohu jen doporučit.
    Díky moc!
    M. Přikrylová

    1. Dobrý den, paní Přikrylová,

      děkujeme za komentář.

      Perlátorů je na trhu nepochybně spousta a většina z nich je čínské výroby, na které si jen dovozce nalepí svou vlastní značku. Nevím, zda to tak je nebo není v tomto případě, popis na webu je pro mě v tomto nejasný. Nikde například nevidím jasně napsáno „Vyrobeno v České republice“ (nebo jsem to tam nenašel).

      Každopádně pokud fungují a šetří vodu, tak je to jedině dobře.

  2. A už jsem si koupil provzdušňovač, ale takovým věcem vůbec nerozumím a nevím, jak ho nainstalovat na mixér … Můžete mi k tomuto tématu něco říct? Nebo mi doporučte odborníky, kteří mi s tím mohou pomoci. Bydlím v Praze!

    1. Krásný den,
      děujeme za dotaz a omlouváme se, že odpovídáme s prodlevou. Nevím, o jaký provzdušňovač konkrétně jde, pokud máte doma perlátor od firmy Watersavers, výrobce má přímo na webu hezký návod – tady.

      Mějte hezké podzimní dny. Moc Vás zdravím,

      Tereza z Econea.cz

  3. Myslím, že by ses s tím měl obrátit na instalatéra. Pokud v této věci nemáte zkušenosti, bude spolehlivější jednoduše kontaktovat specialisty odtud https://vmb-servis.cz a pomohou vám nainstalovat provzdušňovač na mixér. Pracují mimochodem v Praze. I když ve skutečnosti není nic složitého, a pokud si přejete, můžete vše udělat sami. Další pokyny můžete vidět na YouTube.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..