Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno Přečtete za: 3 min

Jak vybrat ten správný úsporný perlátor? Je to jednoduché!

econeacz blogpost perlator

Perlátor je zařízení, které namontujete na svou vodovodní baterii v kuchyni či v koupelně, a ono díky usměrnění proudu a jeho provzdušnění redukuje průtok tak, že vy v komfortu mytí rukou či nádobí nepoznáte rozdíl. Přitom průtok je obyčejně redukován na 6 litrů za minutu, ale běžnou baterií může protéct klidně 12 – 15 litrů za minutu. S jediným perlátorem tak může běžná rodina ročně ušetřit 10.000 litrů vody a nejméně 1.600 Kč za rok.

Jak vybrat ten správný perlátor pro vaši baterii?

Nejdůležitější je vědět, zda budete vybírat perlátor s vnějším závitem (jako Watersavers RA6 24 nebo třeba Hihippo HP-1055) nebo s vnitřním (pro ten se hodí Watersavers RA6 22 nebo redukce na jakýkoliv perlátor Hihippo). Stačí odšroubovat váš stávající perlátor a uvidíte, zda má závit zvnějšku (tzn. šroubuje se do baterie, typ M24x1) nebo zvnitřku (a tudíž se šroubuje na baterii, typ M22x1).

Úsporné perlátory - vnější a vnitřní závit
Úsporné perlátory – vnější a vnitřní závit

Pokud si nejste na 100 % jistí, můžete si koupit univerzální Watersavers RA6 22/24 U, který se hodí na oba typy baterií. Drtivá většina baterií se však prodává pro perlátory s vnějším závitem (takže na baterii je závit vnitřní). Nejsnazší je porovnat si svůj odšroubovaný perlátor s fotkami těch námi nabízených. Navíc v obrázkové galerii k perlátorům Watersavers najdete i příklady baterií, ke kterým se hodí.

Zároveň je dobré změřit si průměr vaší baterie. 99 % všech baterií je standardních a má průměr 24 milimetrů, takže na ně perlátory budou pasovat. Ale jsou také výjimky úzkých baterií o průměru 18 milimetrů (typ M18x1) – k takovým se bohužel úsporné perlátory nevyrábí. Pokud se vám náhodou stane, že vám doma perlátor nebude pasovat, můžete ho samozřejmě bez obav vrátit a nikdo se na vás nebude mračit.

Jaké jsou mezi perlátory rozdíly?

Nabízíme perlátory od dvou výrobců – Watersavers a Hihippo. Primárně doporučujeme Watersavers, neboť je to česká firma, která své produkty vyrábí zde v Česku a dává práci českým lidem. Firmu známe a víme, že za svou kvalitu opravdu ručí. Reprezentovali ČR i na světové výstavě EXPO Milano 2015.

Druhou značkou je taiwanská Hihippo, která vyrábí taktéž kvalitní perlátory a dokonce levnější. Své výrobky prodává po celém světě.

Značka: Watersavers Hihippo
Cena: od 269 Kč od 159 Kč
Záruka: 5 let 2 roky
Výroba: v Česku na Taiwanu
Regulace: Regulace průtoku 4-14 l/min se provádí výměnou těsnení (různé velikosti v balení) Regulace průtoku 1-10 l/min se provádí šroubovákem (závit přímo na perlátoru)
Životnost: 20 let Neuvádí se
  Všechny perlátory Watersavers Všechny perlátory Hihippo

Z méně obvyklých perlátorů můžete vybírat mezi výkyvnými vhodnými především do kuchyně (Watersavers RA6 24V a 22V či redukce T610 pro všechny Hihippo), těmi s antivandal úpravou, které bez speciálního klíče nelze odšroubovat a hodí se tak do veřejných prostor (jako Watersavers 24A či 22A) nebo spořiči s funkcí start/stop či autostop, u kterých není třeba pro puštění vody vůbec sahat na baterii samotnou (to jsou Hihippo HP-3065 a HP-3085).

👉 Očíhnout zelené poklady od Watersavers

Jak vyčistit perlátor?

Zanesený perlátor poznáte tak, že místo jednoho proudu vody z něj teče několik proudů. Nejdříve tečou dolů, později stříkají do stran. 

Jak čistit perlátor
Jak čistit perlátor? Pravidelně a ekologicky.

Odšroubujte perlátor z vodovodní baterie a prohlédněte ho. Můžete tam najít nános vodního kamene nebo hrubší nečistoty (doputovaly tam z potrubí nebo z ohřívače vody). Větší nečistoty mechanicky odstraňte a vypláchněte. Na vodní kámen v mřížce perlátoru použijte přírodní odstraňovače vodního kamene nebo ocet. Nasaďte na kohoutek s perlátorem plastovou nádobku s octem a připevněte ji (například utěrkou). Nechte ocet působit minimálně 1 hodinu. Pak nádobku s octem sundejte a pusťte z kohoutku vařící vodu, která ocet z mřížky perlátoru pořádně vypláchne.

Na čištění vnějších částí perlátoru od vodního kamene vám postačí citronová šťáva nebo ocet na kousku látky. Stejně jako při čištění mřížky nechte působit látku s octem či citronovou šťávou na daná místa cca 1 hodinu, pak látku sundejte a otřete čistou vodou. Pokud nějaký vodní kámen na perlátoru zůstal, vydrhněte ho houbičkou namočenou v citronové šťávě nebo v octu.

Doporučujeme pravidelné čištění perlátorů ve vaší domácnosti, aby vám šetřily vodu co nejdéle.

TIP Přečtěte si náš článek Jak odstranit vodní kámen: 10 míst, kde se rád usazuje.

Prosíme sdílejte dalším každodenním hrdinům

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Kratší verze článku vyšla na blogu Econea.cz 11. 10. 2017.

Spoluzakladatel Econea.cz. Ve starém světě programátor webových aplikací a technologický nadšenec. Nyní na cestě zpět na zem. Má na starosti nehmotný záhadný on-line svět, grafiku a vtipný obsah.

Diskuze a zkušenosti: 5 x komentováno

 1. Dobrý den,
  koupila jsem tyto úsporné perlátory:
  http://www.usporneperlatory.cz/sporice-vody-sada-pro-domacnost-vyrazna-uspora-vody-doprava-zdarma.html
  Jsou o dost levnější než ty, které nabízíte, a e-shop uvádí, že jsou vyrobeny v ČR a navíc zdravotně postiženými lidmi. Můžete na ně, prosím, mrknout?
  http://www.usporneperlatory.cz/o-nas.html
  Sama za sebe můžu říct, že jsem s nimi velmi spokojená, koupila jsem perlátory s průtokem 4l/minutu do všech baterií kromě vanové (tam mi nedává smysl), do sprchy pak omezovač průtoku na 7/min. Po více než dvou letech jsou stále funkční, takže mohu jen doporučit.
  Díky moc!
  M. Přikrylová

  1. Dobrý den, paní Přikrylová,

   děkujeme za komentář.

   Perlátorů je na trhu nepochybně spousta a většina z nich je čínské výroby, na které si jen dovozce nalepí svou vlastní značku. Nevím, zda to tak je nebo není v tomto případě, popis na webu je pro mě v tomto nejasný. Nikde například nevidím jasně napsáno „Vyrobeno v České republice“ (nebo jsem to tam nenašel).

   Každopádně pokud fungují a šetří vodu, tak je to jedině dobře.

 2. A už jsem si koupil provzdušňovač, ale takovým věcem vůbec nerozumím a nevím, jak ho nainstalovat na mixér … Můžete mi k tomuto tématu něco říct? Nebo mi doporučte odborníky, kteří mi s tím mohou pomoci. Bydlím v Praze!

  1. Krásný den,
   děujeme za dotaz a omlouváme se, že odpovídáme s prodlevou. Nevím, o jaký provzdušňovač konkrétně jde, pokud máte doma perlátor od firmy Watersavers, výrobce má přímo na webu hezký návod – tady.

   Mějte hezké podzimní dny. Moc Vás zdravím,

   Tereza z Econea.cz

 3. Myslím, že by ses s tím měl obrátit na instalatéra. Pokud v této věci nemáte zkušenosti, bude spolehlivější jednoduše kontaktovat specialisty odtud https://vmb-servis.cz a pomohou vám nainstalovat provzdušňovač na mixér. Pracují mimochodem v Praze. I když ve skutečnosti není nic složitého, a pokud si přejete, můžete vše udělat sami. Další pokyny můžete vidět na YouTube.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..