Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno Přečtete za: 9 min

Musí se pro krásu vážně trpět? Proč broučky vyměnit za ovoce aneb přírodní líčení bez obav

náhledový obrázek

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Vzhled má pro nás, lidské bytosti, svou důležitost. Můžeme ho ovlivnit mnoha způsoby. Stylem oblékání, svým chováním nebo třeba postojem a způsobem chůze. Výzkumy ukazují, že s atraktivními lidmi se lépe zachází a mají často v každodenním životě výhody. Učitelé mohou nadržovat atraktivnějším studentům, dospělí možná dostávají lepší platové ohodnocení a snáze se seznamují s partnery.

A tvář v tom všem hraje hlavní roli. Všimneme si jí při seznamování zpravidla jako první. Žádné dva obličeje přitom nejsou stejné. Každý z nás je unikát. A každý z nás má také svůj jedinečný způsob, jakým o svou krásu pečuje. Většina dnešních žen se obrací k líčení. To nabralo ve 21. století na popularitě i mezi teenagery a muži. Dovoleno je téměř vše. Od přirozeného líčení po třpytivé a výrazné výstřelky.

make-up Televizní reklamy tak na nás sypou jeden zkrášlovací produkt za druhým a my kupujeme. Co si to ale vlastně každý den mažeme na obličej? Které látky nám obarvují řasy a citlivou pokožku očních víček? Kolik ve skutečnosti platíme za krásu? To jsou otázky, které jsme si položili při psaní následujících řádků. V tomto článku se společně podíváme na zoubek nejpochybnějším ingrediencím v běžné dekorativní kosmetice a poradíme vám, jak se vyfintit bezpečně, pomocí přírodních ingrediencí. Naučíte se jednoduché recepty na domácí výrobu dekorativní kosmetiky a seznámíme vás s přírodními alternativami z našeho e-shopu. Ale nepředbíhejme. Pojďme to vzít pěkně popořádku, od dějin líčení.

10 pozoruhodných momentů v dějinách make-upu

Ženy i muži se líčí po tisíciletí. Různé formy make-upu byly vždy součástí naší společnosti, ačkoli jeho nošení někdy nebylo tak snadné jako dnes. Líčení s sebou neslo silný duchovní a náboženský význam. Příslušníci různých kmenů se s jeho pomocí odlišovali od druhých a děsili jím své nepřátele. Historie líčení je plná kotrmelců a změn a tady je deset nejzajímavějších momentů:

nefertiti Egypťané – 6000 př.n.l.

Jedni z průkopníků líčení byli Egypťané. Pro svůj výrazný make-up používali namleté ořechy a minerály smíchané se zvířecím tukem nebo rostlinným olejem. Egyptské ženy i muži všech společenských tříd nosili denně výrazné černé linky, rtěnky namíchané z červené okry a růž na líčkách.

Starověcí Řekové a Římané – 4000 př.n.l. antická žena

Ve starověkém Řecku a Římě se líčilo ve jménu hesla: Méně je více. Muži měli nadřazené postavení a ženy, jejichž role byla v domácnosti, měly reprezentovat počestnost. Výraznější líčení bylo proto přísně zakázáno. Ženy zpravidla používaly lehkou vrstvu pudru, rtům a líčkům dodaly zdravý nádech barvami z rostlin, ovoce, ale i toxickými složkami z barev na bázi olova a rtuti.

středověká žena Středověký hřích – 15. století

Ve středověku měly fintilky utrum. Nošení make-upu bylo totiž považované za podvodné a hříšné. Ženy proto experimentovaly pouze s domácími recepty ve snaze vytvořit dojem bezchybné a zdravé pleti. A to musel být v čase ubohých hygienických návyků a častých infekčních onemocnění opravdu tvrdý oříšek.

Okázalost aristokratů – 16. století do vlády královny Viktorie

benátská aristokracieVýrazný make-up se probojoval na výsluní až když se Benátky staly módní Mekkou světa. Novým trendem bylo dosažení bílého vzhledu pleti, k čemuž se používala tzv. benátská běloba.1 Drahé líčidlo se vyrábělo z vody, octa a uhličitanu olovnatého – efektivního, ale toxického bílého pigmentu. Dlouhodobé používání viditelně poškozovalo pokožku. Aby ženy zakryly vzniklé nedokonalosti, používaly bělobu ještě hojněji. Nejedna dáma pak trpěla ztrátou vlasů a vysokou kazivostí zubů. V kurzu byla především okázalost. Aristokratky se od střední třídy odlišovaly tučným nánosem růže a tmavě zvýrazněným obočím.

Vulgární vystavování – 19. století viktoriánská žena

Změna nastala s vládou britské královny Viktorie. Ta považovala líčení za vulgární a neženské. Dáma, která se v té době objevila ve vybrané společnosti nalíčená, se potýkala s nesouhlasem a odsuzováním. Viktoriánská doba akceptovala jen lehký dotek pudřenky, a to pouze v soukromí domova. Zdravější a svěžejší vzhled tak ženy dosahovaly jinak, štípáním tváří a jemným kousáním rtů.

Sufražetky a prostitutky – 1913 protest

Ještě na začátku 20. století byla žena s make-upem a rtěnkou často morálně nařčena. Takové líčení bylo vhodné pouze pro prostitutky či herečky (o kterých se často smýšlelo stejně). Dramatický moment pak nastal v roce 1913, kdy se sufražetky protestující za práva žen líčily rudými rtěnkami. Rozšířily tak myšlenku, že i slušná žena může nosit make-up.

Gloria Swanson Půvab z Hollywoodu – 20. léta 20. století

Mezi široké masy rozšířila líčení rostoucí obliba hereckých hvězd němého filmu, divadelních hereček a půvabu Hollywoodu. Ženy napodobovaly líčení svých oblíbených hvězd, rtěnky a další kosmetické produkty se začaly prodávat levně a ve velkém. Přesto se i v tomto období ženy stále líčily spíše potají, v soukromí svého domova.

Moderní doba žena

Za posledních pár desetiletí zažilo líčení opravdovou revoluci. Může za to i online svět. Sociální sítě a platformy jako je Youtube vytvořily pro lidi s oblibou v dekorativní kosmetice nový svět. Bezchybné líčení si dnes může díky video tutoriálům vytvořit každý sám doma. A mění se také genderové předsudky. Stejně jako v dobách starých Egypťanů, i dnes běžně používají make-up také muži.

Pro lepší představu se můžete mrknout na tohle super video v angličtině:

Za krásu se dnes platí. Jaká jsou největší úskalí konvenční dekorativky?

Průměrná moderní žena denně použije 12 kosmetických produktů, a vystaví tak své tělo 168 různým ingrediencím. Průměrný muž použije denně produktů 6 a působí na něj až 85 obsažených látek.2

žena se rtěnkou Každé ráno si ve strachu před vráskami mažeme pleť hydratačními krémy. K zakrytí otravného červeného pupínku na bradě nanášíme na obličej vrstvu make-upu. Na líčka trochu zdravíčka, oči obkroužíme linkami a řasy pročísneme černou řasenkou. Pár tahů rtěnkou na závěr a jsme připravené vyjít mezi lidi. Vypadáme skvěle. S běžnými produkty ale dost možná pro svou krásu nevědomky trpíme a trápíme také své okolí. Jakto? Běžné šminky totiž často obsahují řadu pochybných látek, které mohou škodit našemu zdraví, přírodě i zvířatům. Pojďme se na ně podívat pěkně zblízka.

výstraha Hazard se zdravím

 • Parabeny: Známé konzervanty zabraňují množení bakterií. Mohou ale způsobovat různé alergické reakce a podráždění kůže.
 • Saze: Černý prášek se hojně používá například v tužkách a linkách na oči, řasenkách i rtěnkách. Bohužel je však považován za toxický pro tělo a je podezřelý z karcinogenity.3
 • Octyl metoxycinamát (Octinoxate, OMC nebo Ethylhexyl metoxycinamát): Tuto syntetickou látku najdeme často v balzámech na rty nebo ve rtěnkách. V opalovacích přípravcích zastává funkci UV filtru. OMC se kůží vstřebává do těla a byl detekován v lidské moči, mateřském mléce i krvi. Je to endokrinní disruptor, vykazuje estrogenní účinek a může být také toxický pro DNA. Přesto je jeho používání v kosmetických produktech povoleno po celém světě.4
  A riskují především mladé dívky. Ty totiž používají víc kosmetických produktů než dospělé ženy. Škodlivým látkám se navíc vystavují v čase, kdy se jejich tělo stále vyvíjí. Dostupné studie upozorňují, že čím dříve začne dívka s líčením, tím vyšší je riziko pro zdraví.5
 • Polytetrafluoroethylene (PTFE či teflon): Teflon ve vašem pudru, tvářence, bronzeru nebo očních stínech? Je to tak. Tato nepřilnavá přísada a další sloučeniny fluoru jsou bohužel spojovány s opožděnou menstruací, pozdním vývojem prsou i se vznikem rakoviny.6
 • Parfémy: I toto tajemné slůvko najdeme často ve složení make-upů či rozjasňovačů pleti. Kvůli platné legislativě nelze pouhým pohledem na složení poznat, zda je parfemace přírodní či syntetická. Pod názvem parfémy se tak může skrývat celá řada pochybných syntetických ingrediencí, které jsou spojovány s vážnými zdravotními obtížemi jako je rakovina, reprodukční a vývojová toxicita či alergie.7
 • Ethanolaminové sloučeniny (MEA, DEA, TEA a další): Najdeme je v celé řadě produktů od drogerie po kosmetiku, včetně očních linek, řasenek, očních stínů, růží a podkladových make-upů. DEA podle dostupných studií ovlivňuje mužské reprodukční schopnosti, kumuluje se v játrech a ledvinách, může způsobovat toxicitu a je to podezřelý neurotoxin a karcinogen. V kosmetických produktech je v rámci EU použití DEA zakázáno. Ostatní ethanolaminové sloučeniny jsou však povoleny, ačkoli jejich bezpečnost je také zpochybňována. TEA je například podezřelá z karcinogenity, při pokusech na zvířatech měla vliv na rozvoj rakoviny jater.8 překvapená žena
 • Těžké kovy: Olovo, arsen, rtuť, hliník, zinek, chrom a železo se schovávají v celé řadě kosmetických produktů včetně rtěnek, podkladových bází, korektorů či očních linek. Některé z nich se do produktů přidávají záměrně, jiné proniknou důsledkem kontaminace. Vystavení těmto kovům je spojováno s toxicitou reprodukčního, imunitního a nervového systému.9 Vaše dekorativka může přitom obsahovat těžké kovy, aniž byste o tom věděli. Potvrzuje to kanadský průzkum, při kterém se zjistila přítomnost těžkých kovů ve všech náhodně vybraných produktech běžné dekorativní kosmetiky. Žádný z těžkých kovů přitom nebyl uveden ve složení výrobku.10

Používáte dekorativku i po její expiraci? Pozor, množí se v ní nebezpečné bakterie

Vědci z Londýnské univerzity testovali pět různých typů produktů několik měsíců po jejich expirační době. Mezi přípravky byly běžně dostupné tvářenky, podkladové báze či lesky na rty. Přípravky obsahovaly rizikové množství potenciálně nebezpečných bakterií. Vědci nalezli také staphlyoccocus epidermidis, což je bakterie odolná proti antibiotikům. bakterie Dále bakterii propionibacterium, která má na svědomí vznik akné a také enterobacter, který může způsobovat infekci močových a dýchacích cest. Nalezena byla i bakterie enterococcus faecalis. Ta způsobuje meningitidu, která má na svědomí předčasná úmrtí novorozeňat.11

Hazard s přírodou a se zvířaty

 • ryby Syntetická pižma: Tyto chemické látky zpravidla nejsou uvedeny ve složení výrobku. Schovávají se totiž pod slovíčko parfém. Syntetická pižma se akumulují v přírodě a detekována byla také v lidském mateřském mléce, tělesném tuku a krvi. Dostupné studie ukazují, že mohou narušovat funkci buněk a hormonální systém. Protože jsou jen částečně rozložitelná, jsou všude v našem životním prostředí. Kontaminují vodu, půdu, vzduch i živočichy. Jsou toxické pro vodní organismy a najdeme je také v lidmi konzumovaných mořských plodech. V některých zemích, včetně EU, je používání xylenového pižma v kosmetických produktech zakázáno. Například ve Spojených státech je však používáno bez restrikcí.12
 • Benzofenony a jejich deriváty: Přidávají se například do balzámů na rty nebo laků na nehty a chrání produkty proti UV záření. Kromě toho, že jsou spojovány s rakovinou a hormonální nerovnováhou, akumulují se v přírodě, kde mohou působit toxicky na vodní živočichy. V EU je použití oxybenzonu v kosmetice regulováno.
  A víte z čeho jsou často vyrobené štětečky na nanášení make-upu? Předešlými majiteli štětinek mohou být veverky, norkové, koně nebo kozy. Každoročně jsou pro tyto účely chytány a usmrcovány tisíce zvířat.13
 • Karmín: To je červené barvivo získané ze samiček broučků pocházejících z Mexika a centrální Ameriky. Používá se často k dobarvení rtěnek nebo tvářenek. Na 0,5 kilogramu barvy se přitom usmrtí přes 70 tisíc broučků.14
 • Lanolin: Takto honosně se nazývá mazlavá hmota, která pokrývá ovčí vlnu a ochraňuje kůži ovečky před vlhkem. Výrobci ji často přidávají do odličovačů make-upu nebo do rtěnek.15
 • Šelak (Shellac): Tato látka dodává kosmetice krásný lesk a má zpevňující účinky. Přidává se často do řasenek, očních linek, laků na nehty či na vlasy. Bohužel se ale získává ze sekretu brouka červce lakového, kterým chrání své larvy před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.16

Testování na zvířatech

myš Každoročně na světě za účelem testování kosmetiky trpí a umírají stovky tisíc zvířat. Těm jsou aplikovány chemické látky do očí, na kůži, jsou nucena je polykat či inhalovat. Testování na zvířatech je přitom nejen velmi krutým, ale také nepříliš spolehlivým způsobem ověřování bezpečnosti a kvality výrobků. Ačkoli je v Evropské Unii od roku 2013 prodej testované kosmetiky zakázán, většina zemí světa ho povoluje bez omezení.17

👉 Očíhnout zelené poklady od Lavera

ruka Suma sumárum. Proč se tedy líbivostem z reklam vyhýbat?

křížekPod bezchybným make-upem totiž dost možná naříká ztrápená pokožka.

křížekSyntetické látky z běžné dekorativky ji mohou dlouhodobě dráždit, vysušovat a ucpávat její póry, což může vést ke vzniku akné.

křížekVstřebáváním do těla mohou škodlivé látky způsobovat i vážnější potíže jako je hormonální nerovnováha, reprodukční vady, a dokonce i rakovina.

křížekNěkteré syntetické ingredience se kumulují v přírodě a ta si s nimi neumí poradit.

křížekKdyž se zbytky takových zkrášlovačů dostanou do vodních toků, mohou škodit živočichům a narušit celý vodní ekosystém.

křížekKonvenční dekorativka může navíc obsahovat krutým způsobem získané živočišné ingredience nebo být testovaná na zvířatech.

Make-upu se přesto vzdát nemusíte. Jde to totiž i jinak

žena Pokud se nechcete vylepšené fasády jen tak vzdát, nemusíte. Naštěstí dnes již existuje spousta výrobců, které zajímá víc než jen obsah vaší peněženky. Na srdci mají jak blaho přírody, tak zdraví lidí a hravě zvládají nahradit škodlivé složky z běžných dekorativních produktů zcela přírodními ingrediencemi, bez krutosti na zvířatech. Mezi takovými osvícenými značkami jsme hledali i my v Econea.cz, když jsme se rozhodli rozšířit náš sortiment o nový regál s přírodní dekorativní kosmetikou. A k jakým přírodním pokladům se takoví výrobci dekorativky obrací?

odrážka Saze či barvivo z broučků nahrazují přírodními pigmenty z ovoce, čajů či minerálními barevnými pigmenty. Získané jsou z rostlinných zdrojů, a v přírodě se proto zcela rozloží.

odrážka Kvalitní přírodní dekorativku poznáte také díky obsahu vybraných rostlinných olejů jako je jojobový, mandlový nebo kokosový.

odrážka Make-upy a pudry jsou složené z čistě přírodních minerálů jako je slída či křemen a kvalitních olejů ze semínek slunečnice, mandlí, kakaového či bambuckého másla.

odrážka A syntetické parfemace nahrazují vůněmi na přírodní bázi, například z přírodních esenciálních olejů.

 

přírodniny Taková dekorativní kosmetika tak obsahuje množství vitamínů a antioxidantů, které pleť zkrášlují na oko, ale také se o ni starají a nevytváří na ní nepropustný film.

Že už se nemůžete dočkat, až se s ní vyfiknete? Následující řádky vás provedou přírodním líčením a dostanete i super tipy na domácí výrobu vlastních šetrných zkrášlovačů. Zrcadla a tváře nastavit. Vzhůru na to. 🙂

Přírodní líčení v devíti snadných krůčcích

 1. Pokud je potřeba, vyčištěnou a hydratovanou pokožku nejdříve sjednoťte podkladovou bází.
  TIP: Smíchejte zelený jíl a kukuřičný škrob v takovém poměru, aby vám výsledná barva vyhovovala. Zelená barva neutralizuje zčervenání, proto je zelený jíl skvělý ke sjednocení barvy pleti před nanesením make-upu.
 2. Naneste make-up. Vybírat můžete přírodní make-upy tekuté či pudrové. Pokud se cítíte pouze na lehčí krytí, můžete místo klasického make-upu zkusit tónovací hydratační krém.
 3. Zamávejte nedokonalostem. Na zakrytí otravných pupínků můžete použít korektor. Tady je několik odstínů v v tuhé variantě. Matného finiše pak dosáhnete s minerálními pudry.
 4. Na líčka dejte zdravíčka.
  TIP: Smíchejte kakaový prášek, skořici a prášek z usušené řepy. Množství každého druhu uzpůsobte podle požadovaného odstínu. Pokud nemáte na domácí výrobu čas nebo náladu, skvěle poslouží přírodní minerální bronzery a tvářenky.
 5. Oční víčka zvýrazněte stínem.
  TIP: Pro pastelově zelený odstín použijte zelený francouzský jíl, kurkumu pro zlatou a pro hnědé stíny je skvělý kakaový prášek.
 6. Pro odvážnější líčení nezapomeňte linky na oči.TIP: Smíchejte 1 lžíci aktivního uhlí, půl lžičky bambuckého másla, lžičku bentonitového (aztéckého) jílu a 2-3 kapky oleje, třeba mandlového nebo kvalitního olivového. Všechny ingredience pečlivě promíchejte. Do vzniklé směsi namočte navlhčený štěteček, jemně otřete. Linii nakreslete na víčko těsně nad řasy.A pokud se s ničím kuchtit nechcete, zkuste hotové tekuté oční linky.
  řasenka
  Zesilující řasenka pro objem Lavera
 7. Pročísněte řasy.
  TIP: Stejnou směs jako na oční linky můžete použít i jako řasenku. K aplikaci použijte omytý štěteček od staré řasenky. Ten navlhčete vodou a poté vložte do směsi. Jemně oklepte a naneste na řasy. Po zaschnutí se řasenka nedrolí a měla by vydržet i teplé dny.18 A kdo se raději přikloní k řasence, která od vás nepožaduje kreativního ducha, Lavera vyrábí různé řasenky.
 8. Pokud je třeba, upravte i obočí.TIP: Dnes je trendy husté obočí, pokud jste takové do vínku nedostaly, můžete mu přidat na intenzitě kakaovým práškem. Stačí do něj namočit štěteček na obočí, oklepat a v malém množství aplikovat mezi chloupky obočí.
 9. A nezapomeňte na rty.

  TIP:
  Ve vodě uvařte nakrájenou řepu. Řepu snězte nebo si ji nechte později k večeři. Vodu z vaření zredukujte do konzistence sirupu. Odstavte a nechte vychladnout. Přelijte do skleničky s roll-on kuličkou a doplňte lžičkou vodky. Pořádně protřepte. Kuličkou nanášejte na rty. Tmavšího odstínu docílíte opakovaným nanesením.

Anebo si pořiďte přírodní rtěnku od ověřené značky. Pokud hledáte méně výrazný tón a především chcete své rty ochránit a hydratovat, můžete zkusit pečující balzámy na rty.

Líčit nebo nelíčit, co myslíte?

Stejně jako v historii i dnes rozděluje líčení společnost na názorové skupiny. Někdo si bez make-upu nedokáže představit kvalitní život, někdo dává přednost naprosté přirozenosti. Co ale pohání potřebu nanášet si na obličej přípravky, které mění náš vzhled?

 • Roli zde hraje otázka sebevědomí. Líčení v tomto případě může člověku pomoci k lepšímu vnímání sebe sama, v pěstování sebelásky.
 • Podle některých průzkumů dává make-up ženám konkurenční výhodu, působí totiž schopněji a důvěryhodněji než ženy nenalíčené.19
 • To však nemusí platit u žen s výrazným líčením. Studie totiž ukazují, že silně nalíčené ženy nejsou vnímány jako dobré vůdčí osobnosti.20
 • Zřejmé je také fintění ke zvýšení atraktivity a upoutání pozornosti partnerů.

A jak to máte s líčením vy? Líčíte se často? A jak se cítíte bez make-upu? Budeme rádi, když se s námi podělíte o váš názor. 🙂

žena úsměv Podle psychologických studií dává atraktivita člověku množství výhod. Přitažlivost ale kromě make-upu umíme zvýšit také vlastními emocemi. Dostupné výzkumy (i každodenní zkušenosti) jasně ukazují, že lidé, kteří se usmívají, nás přitahují více. Úsměv tak může mít podobný efekt jako make-up.21

Pro krásu místo nánosu líčidel proto někdy stačí jen povytáhnout koutky úst. A pokud se přece jen rozhodnete sáhnout po zkrášlující kosmetice, vyberte si tu přírodní, která neohrozí vaše zdraví, planetu a další tvory, kteří ji s námi obývají.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Ani oni nemusí pro krásu trpět

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Navrh bez nazvu 2 BIO opalovací mléko pro děti a citlivou pokožku SPF 50+ s přírodními minerálními filtry od laSaponaria.Omrknout
Benaanna kremovydeodorant greenbalance 01 1300x 1 Svěží krémový deodorant pro dámy i pány od Ben & Anna. Bez jedlé sody, v kompostovatelné dóze.Očíhnout
Navrh bez nazvu 1 Pestrobarevné luční kvítí v 6 semínkových bombách Blossombs a designovém jarním boxu.Omrknout
Navrh bez nazvu 3 Úklid vcukuletu se silně koncentrovaným univerzálním čističem Mulieres s vůní růžové zahrady.Očíhnout
Navrh bez nazvu 4 Prací gel na funkční sportovní textil s vůní eukalyptu a v BIO kvalitě od moravské Tierra Verde.Omrknout
Navrh bez nazvu 5 Zdravé exotické mlsání v podobě manga sušeného na slunci od značky Sunny Fruit.Očíhnout

Zdroje důležitých tvrzení

Zdroje důležitých tvrzení
1 https://cs.wikipedia.org/wiki/Ben
2 https://abcnews.go.com/Health/women-put-average-168-chemicals-bodies-day-consumer/story?id=30615324
3 https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/717467/CARBON_BLACK/
4 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/octinoxate/
5 https://www.ewg.org/research/teen-girls-body-burden-hormone-altering-cosmetics-chemicals
6 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/polytetrafluoroethylene/
7 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/fragrance/
8 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/ethanolamine-compounds/
9 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/lead-and-other-heavy-metals/
10 https://environmentaldefence.ca/report/report-heavy-metal-hazard-the-health-risks-of-hidden-heavy-metals-in-face-makeup/
11 https://www.londonmet.ac.uk/news/articles/make-up/
12 http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/synthetic-musks/
13 https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/synthetic-make-brushes/
14 https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/carmine-makeup/
15 https://www.peta.org/living/personal-care-fashion/may-putting-vomit-crushed-beetles-face/
16 https://www.peta.org/living/food/animal-ingredients-list/
17 http://www.pokusynazviratech.cz/obeti-krasy/testovani-kosmetiky-a-prostredku-pro-domacnost-na-zviratech.htm
18 https://www.goingzerowaste.com/blog/zero-waste-eyeliner-and-mascara
19 https://www.nytimes.com/2011/10/13/fashion/makeup-makes-women-appear-more-competent-study.html
20 https://www.abertay.ac.uk/news/2018/makeup-study-reveals-leadership-perceptions/
21 https://www.researchgate.net/publication/233658324_The_effect_of_a_woman%27s_smile_on_men%27s_courtship_behavior
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 4 x komentováno

 1. Ahoj, informace na téma přírodní kosmetiky mne velmi zajímají. Důležitý je upravený, ale přirozený vzhled. Ať už si vytrháváte obočí do úzké čárky nebo jej naopak necháváte růst jak „dříví v lese“, věřte, že je to první věc, která lidi okolo upoutá. Obočí je zkrátka rámem obličeje, který určuje, jestli budeme na okolí působit příjemně, nebo ne. Já jsem toho k přírodní kosmetice nejvic našla tady https://www.permanent-makeup-praha.cz/esteticka-uprava-oboci/

 2. Tak je fajn, že momentálně frčí výrazné tučně nalíčené obočí. Což nechápu. Ty ženský v tom vypadají příšerně, jak nějaké obludky. To se chlapům líbí? Já bych řekla, že spíše přirozenost. Já tedy si nechávala doplnit obočí zde – https://ar-aesthetics.cz/. Kde mi obočí do linie doplnili a to tak, aby to bylo přirozené.

 3. No když to tak čtu tak docela fascinující článek co se týká celkově líčení make-upu a kosmetiky, docela zajímavá je ta historie že líčeny bylo vlastně jako tetování, a nebo třeba permanentní make-up, a vždy se tak označovali lidé třeba z kmenů nebo nějakého rodu třeba. A v dnešních dobách je obojí populární čím dál víc když už existují třeba takové techniky https://odstraneni-tetovani-laserem.cz/ odstranění tetování nebo permanentního make-upu.

  1. Krásný den, Ireno,
   děkujeme za komentář a sdílení. 🙂

   Mějte se hezky,
   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..