Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno Přečtete za: 4 min

Nebezpečí bezpečného sexu. Co všechno prasklo na kondomy?

Ultra tenký, s vůní jahod, svítící ve tmě, se zeštíhlujícím efektem… Vynalézaví výrobci kondomů tahají esa z rukávu, aby nám bezpečný sex co nejvíce zpříjemnili. I ve světě prezervativů se ale ukazuje, že není všechno zlato, co se třpytí. 

Jaká nebezpečí mohou číhat při bezpečném sexu s kondomem? V dnešním článku si proklepneme pochybné látky, které nám konvenční prezervativy kladou do klína. Zjistíme, co mají užitečné latexové pomůcky společného s mizením deštných pralesů. A ukážeme si, jak vybrat kondom, který je skutečně sexy a bez jediného vroubku. 🙂 

Od pálení močové trubice k 15 miliardám kondomů ročně

První myšlenka, že by se pánové mohli chránit při pohlavním styku, přišla s pálením močové trubice a to už ve starověkém Egyptě. Kondomy tehdy vznikaly z ovčích střívek a rybích měchýřů. Později, při epidemii syfilis v Evropě, se chvilkově ujal lněný kondom napuštěný různými léčivy. Původně šlo tedy o ochranu proti pohlavně přenosným chorobám, zabraňovat otěhotnění tehdy nebylo na pořadu dne především kvůli vysoké úmrtnosti novorozenců.

Největší změna při výrobě kondomů přišla v roce 1843. Podnikavý člověk si všiml, že když se řízne do obrovského stromu kaučukovníku, vyteče z něj “mléko”, které se po uschnutí mění v tenký pružný materiál.

kondomy

Dnes se díky tomu spolehlivost kondomů i komfort jejich používání značně zlepšily. Prezervativy se staly běžným vybavením kabelek a peněženek dospělých a na světě se jich ročně prodá na 15 miliard. Jak by ne. Kondomy zásadním způsobem pomáhají proti šíření sexuálně přenosných nemocí i proti nechtěnému otěhotnění.

No… Možná právě pro záslužnou a důležitou roli těchto intimních pomůcek přivírá společnost oči nad jejich temnou stranou.

Co prasklo na kondomy?

Kondom je bezpochyb průlomový vynález. Pokud se použije správně, šanci nechtěného otěhotnění sníží o 98 % a stěžejní je samozřejmě i pro ochranu před sexuálně přenosnými chorobami. 

Bohužel i při výběru prezervativů bychom měli mít zapnuté radary. Ty konvenční totiž často vystavují naše intimní místa dost podezřelým látkám. Na co dát pozor?

partneři v posteli

Spermicidní látky

Slouží k likvidaci spermií a používají se buď samostatně nebo jako součást bariérových antikoncepčních prostředků jako je právě kondom. Nejznámější aktivní složkou spermicidů je problematická látka Nonoxynol-9. Na stěnách vagíny a konečníku může vytvářet oděrky a podráždění, a zvyšuje tak riziko zánětů močových cest i kvasinkových infekcí.1

Propagaci kondomů lubrikovaných látkou Nonoxynol-9 tak dnes zavrhuje i Světová zdravotnická organizace (WHO) a Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) nařizuje výrobcům povinnost jasně označovat produkty s obsahem této látky. V regálech obchodů ale kondomy s touto dráždivou složkou stále vysedávají. 🙁

Nešetrná produkce latexu

O kácení deštných pralesů kvůli plantážím kaučuku jste slyšeli? Latex, ze kterého se vyrábí velká část kondomů, je produkován nešetrným způsobem zejména v Malajsii, Thajsku a Indonésii, kde se vysazují plantáže kaučukovníku na úkor původních pralesů. Aby toho nebylo málo, monokultury kaučukovníku chrání před škůdci nebezpečné pesticidy a ty pak kontaminují okolí, především podzemní vodní zdroje.

Vagina a spermie

Neférové podmínky pro zaměstnance

Jak jsme zmínili výše, klasické latexové kondomy vznikají z přírodního kaučuku. Latexové mléko pochází převážně od producentů kaučuku v Asii a za jeho vznikem se schovává úmorné množství manuální práce. Lokální pracovníci, kteří se při výrobě nejvíce nadřou, dostávají za své úsilí nepatřičně nízké ohodnocení, ačkoli zisky z prodejů jsou všeobecně poměrně vysoké.

Kasein

Běžné kondomy zpravidla obsahují kasein, bílkovinu z kravského mléka. Do tohoto živočišného proteinu konvenční výrobci kondomy máčí, aby latex změknul. Kasein je však známý alergena a o tom, jak neeticky se zachází se zvířaty ve velkochovech a mlékárenském průmyslu, asi není třeba dlouze povídat.2

Parabeny

Pro prodloužení životnosti přidávají někteří výrobci do kondomů také parabeny, konzervanty s pochybnou pověstí. Ačkoli vědci potvrdili, že na parabeny nebývá příliš mnoho lidí alergických, mohou způsobit podráždění vaginální sliznice nebo genitální vyrážky. Některé studie je dokonce spojují s hormonálními poruchami.3

Parfemace, umělé příchutě a barviva

Pod pojmem “příchuť nebo “vůně” se může skrývat směs mnoha syntetických látek, které samy o sobě, tedy jednotlivě, mohou dráždit pokožku i celý organismus. Co teprve jejich kombinace a co teprve v tak citlivém prostředí jako je dámský klín či pánský rozkrok…

kondom
Používate-li s partnerkou či partnerem lubrikační přípravky, může se vám hodit i tenhle návod, jak správně vybrat lubrikační gel. Tady se pak dozvíte o 5 malérech lubrikantů, o kterých se běžně nemluví.
👉 Očíhnout zelené poklady od Fair Squared

Mohou být kondomy skutečně sexy?

Špatnou reputaci prezervativů naštěstí napravují zodpovědní výrobci. Díky nim rozvířily trh veganské kondomy. Jejich spolehlivost je srovnatelná s běžnými, nevnáší však do intimních hrátek nevítané látky a jejich výroba nehuntuje přírodu.

Právě takové najdete i u nás na Econea.cz. V intimní poličce se shodou okolností sešly hned dvě značky z Německa. Fair Squared z Kolína nad Rýnem a berlínští Einhorn. Jejich etické hodnoty a udržitelnost výroby se velmi podobají. Tady jsou zásady, kterými se při výrobě řídí:

Používají udržitelný kaučuk

Kaučuk k výrobě získávají od drobných thajských (Einhorn) a indických (Fair Squared) producentů, kteří se vyhýbají pesticidům, jak jen mohou.

Značka Einhorn je součástí Regenerative Rubber Initiative, projektu, který podporuje lokální farmáře a producenty kaučuku a stará se o udržitelnost jak v rámci životního prostředí, tak v oblasti férového ohodnocení všech zúčastněných pracovníků. 

Kondomy Fair Squared nesou certifikaci Fair Trade, která hlídá jak „spravedlivé“ ceny pro všechny zaměstnance zapojené do výroby, tak dodržování sociálních a environmentálních standardů během produkce. Při výrobě Fair Squared kondomů jsou dodržovány nejvyšší mezinárodní standardy. Celý proce je navíc uhlíkově neutrální a jsou při něm využívány obnovitelné zdroje energie.

Pracovníci jsou ohodnoceni férovými platy

Kondomy Fair Squared se chlubí štemplem Fair Rubber. Ten zajišťuje plantážním pracovníkům, zemědělcům a dalším, kteří se účastní získávání přírodního kaučuku, standardní cenu za odkup suroviny, a to bez ohledu na vývoj trhu. Pracovníci tak mohou zajistit své rodiny a zlepšit své životní podmínky.

Značka Einhorn pak staví na své misi “férové udržitelnosti” (fairstainability). Vytváří tím jedinečný způsob podnikání. Cílem není vykořisťování přírody ani člověka ale maximální transparentnost, spravedlnost a udržitelnost napříč celým dodavatelským řetězcem.

Kasein nahrazuje přírodní veganský lubrikant na silikonové bázi

Kondomy vyrábí bez parfemace, dráždivých látek a bez spermicidů.

Šíří osvětu

Tým Einhornu 50 % zisku investuje zpátky do společensky prospěšných projektů, které se zabývají sexuální výchovou pro mladistvé nebo zlepšováním pracovních podmínek farmářů. 

I ve Fair Squared se rádi a často zapojují do sociálních projektů. Spolupracuji například s Familia NRW, největší německou nevládní asociací zaměřenou na osvětu v tématech sexu a pohlavního zdraví. V rámci projektu darují ročně přes 10 tisíc kondomů pro podporu výuky sexuální výchovy ve školách.

Suma sumárum. Vyhněte se kondomům, které obsahují:

 • Směs umělých lubrikantů.
 • Spermicidy.
 • Syntetické vůně, konzervanty či příchutě.
 • Kasein.

Chrání, nebo škodí?

V ideálním světě by v regálech obchodů člověk našel jen skutečně prospěšné produkty. Férově získané i vyrobené, s pozitivním působením na člověka i na životní prostředí. Takový svět se pomalu začíná tvořit. Než se tato vize zodpovědné budoucnosti plně propíše do reality, důvěřujme, ale prověřujme. 🙂

nohy čouhající zpod peřiny

Svou udržitelnou volbou totiž rozdmýcháváme ve společnosti tolik potřebnou změnu. Ač to na první pohled nemusí být patrné, dopad může mít každý aspekt našeho každodenního života. Volba jídla, které si napíchneme na vidličku, prášku do pračky i kondomu, který za svou ochranářskou reputací může ukrývat dost nepěknou realitu.

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými, třeba jim rozšíří obzory:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Svěží bělicí zubní pasta WonderWhite BIO od italské laSaponaria obohacená mátou a aktivním uhlím.Omrknout
Bestsellerová Krizová esence – pastilky od Energie rostlin ideální pro psychicky náročné, stresové období.Očíhnout
Univerzální tekutý prací gel na bílé i barevné prádlo BIO od Sonett nepřekvapí žádná skvrna ani druh textilie.Omrknout
Několik odstínů od růžové po rudou načančá vaše nehty přírodní cestou – s laky Boho Green Make-up.Očíhnout
100% přírodní repelent ve spreji Incognito nedá šanci komárům, klíšťatům, ovádům ani dalším otravným hmyzákům.Omrknout
Regenerační šampon BIO od Officina Naturae opečuje hlavně poškozené a lámavé vlasy.Očíhnout
Dobrodružka s kreativním duchem a nenapravitelná životní optimistka. Její zapálení pro ekologii začalo u soběstačných domů. Pokračovalo v cestě k veganství. A dál roste v psaní řádků pro inspiraci ke změně a udržitelnějšímu životu. Pohání ji vědomí vzájemného propojení všeho živého, běhání po lesích a kopcích, balancování na jógamatce a mazlení se zvířaty.

Diskuze a zkušenosti: 2 x komentováno

 1. Co si myslíte o Primeros? Tváří se vegsnsky, eticky i ekologicky… Einhorn byly drahou polovičkou zkritizovány, že jsou tlusté 🤷🏻‍♀️😄

  1. Krásný den, Petro,
   moc díky za dotaz. 🙂 Primeros se skutečně tváří nadějně, nám na jejich webu chybí informace o přesném složení, problém by mohl být v původu vůní/příchutí. Pokud kondomy od této značky zvažujete, doporučujeme vznést dotaz přímo výrobci. Případně mám tip ještě na Kondomy Fair Squared Ultra Thin, ty jsou extra tenké, a mohly by tak vyhovovat lépe.

   Přeji hezký den,

   Tereza z Econea.cz

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..