Přečtete za: 3 min

Nalijme si čisté vody aneb o eko pitném režimu

Jak na eko pitný režim

Od starověku se říká, že ve víně je pravda a ve vodě zdraví (In vino veritas, in aqua sanitas). Lidské tělo tvoří ze 451- 802 % voda. Záleží na věku, pohlaví a dalších okolnostech. Vodní obal Země, hydrosféru, tvoří 71 % vody 3. Voda je naprosto zásadní pro naše zdraví i pro zdraví planety. V lidském těle tvoří prostředí pro důležité děje, je rozpouštědlem většiny živin, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, umožňuje trávicí procesy a vyplavuje škodlivé látky.

Krátká historie balené vody v Čechách

Možná vás překvapí, že prodej balených vod v Čechách máme doložený od 16. století. Tehdy se ale prodávaly pouze “léčivé” vody, které byly stáčené do kameninových džbánků. Dnes se už nedozvíme, jestli opravdu léčily. V 18. a 19. století se začaly prodávat přírodní i uměle vytvořené minerální vody.4 Ty se stáčely do skla. V 60. a 70. letech 20. století se udály dvě zásadní změny5. Skleněné obaly nahradil plast a začala se prodávat “obyčejná” pitná voda, stejná jako ta ve vodovodech. Takto balená voda neměla výjimečnou chuť ani vlastnosti.

Léčivá voda se prodávala ve džbáncích
Léčivá voda se prodávala ve džbáncích
PET lahve jsou neekologické a neekonomické.

Jak dodržovat pitný režim zdravě a ekologicky?

Zabalte si svou vodu

Máme ten luxus, že v naší zemi teče pitná voda z kohoutku. Kontrola pitné vody se provádí každý rok u mnoha tisíc vzorků vody z vodáren, vodojemů i domácností podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Pokud tedy nepotřebujeme speciální vodu (například na pitný režim kojenců), pro doplňování tekutin si bohatě vystačíme s vodou z kohoutku. Jestli potřebujeme doplňovat minerály, mějme na paměti, že minerální voda není vhodná pro každodenní konzumaci6. Na dostatečný příjem minerálů doporučujeme jíst co nejpestřejší stravu, případně sáhnout po doplňcích stravy.

Voda z vodovodu má přibližně milionkrát menší dopad na životní prostředí než voda balená.7
Znovupoužitelné lahve Retap

5 tipů, jak zlepšit vodu z kohoutku8

  • Před pitím nechávejte vodu po dobu cca půl minuty odtéct (třeba do konvičky na květiny), aby byla čerstvá (zejména ráno nebo po víkendu).
  • Pokud máte bíle zakalenou vodu, je to důsledek rozptýleného vzduchu v potrubním systému, nechte vodu několik minut odstát.
  • Pravidelně čistěte sítko vodovodní baterie, které zachycuje mechanické nečistoty z trubek.
  • Na vaření nikdy nepoužívejte teplou vodu z vodovodu. Ohřevem se narušuje její mikrobiologická stabilita a může tak obsahovat škodlivé mikroby. Teplá voda z kohoutku není určená k přímé spotřebě, je považovaná za vodu užitkovou.9
  • Vodu uchovávejte mimo přístup vzduchu a světla.

Do čeho tekutiny zabalit

Ekologických možností je dnes celá řada. Pitný režim v práci, přírodě, ve škole, školce, pod stanem, na táboře, výletě nebo dovolené hravě ohlídá skleněná lahev nebo termoska. Vy budete mít zásobu tekutin po ruce a planeta o jednorázový obal méně.

TIP pro sportovce – o vodě v těle dávají přehled mobilní aplikace na sledování pitného režimu. Zaznamenávají vypitý objem tekutin a připomínají, že se máte napít. Na trhu je jich celá řada – zdarma, placených, formou her i odborných. Procento vody v těle umí přesně určit také speciální váhy.

Lahve a termosky Made Sustained

I tato značka vznikla, aby snížila zbytečný odpad. Vyrábí termosky, lahve a opakovaně použitelné obaly na svačinu či oběd. Můžete si od nich pořídit minimalistickou skleněnou lahev nebo nerezové termosky, které udrží nápoj studený 24 hodin nebo horký 12 hodin. To běžné termosky nedokážou, je to díky speciální termoizolaci. Vybírat můžete z objemů 0,5 l (v mnoha variantách designu) nebo 1 l. Termosky Knight jsou celé z nerezové oceli, i jejich víčko je bez plastu.

👉 Očíhnout zelené poklady od Equa
Termoska Knight je 100% z nerezové oceli
Termoska Knight je 100% z nerezové oceli
TIP pro pitný režim v práci
Postavte si ráno na pracovní stůl plnou lahev, termosku nebo konvici, abyste na konci pracovního dne měli přehled, kolik tekutin jste vypili.

Zdravá lahev

Je česká značka, která šetří lidem zdraví i peníze. Vyrábí lahve z polypropylenu, který se používá ve farmacii. Neobsahují ftaláty, změkčovadla ani jiné toxické látky. Jsou vysoce odolné proti tvorbě plísní, můžete je dávat do myčky i do mikrovlnky. Vybírat můžete z objemů 0,5 l, 0,7 l a 1 l. Designy má připravené pro školáky, teenagery, dospělé i sportovce. Všechny zdravé lahve mají vyměnitelné díly (víčka, zátky i těsnění), aby vám sloužily dlouhé roky.

Lahve Retap

Jsou krásné, praktické a z odolného borosilikátového skla. Mají čistý skandinávský design a jsou ručně foukané v České republice. Na všechny Retap lahve je doživotní záruka. Pokud se vám rozbijí, výrobce vám garantuje výměnu. Vybírat můžete z objemu 0,3 l, 0,5 l a 0,8 l a různě barevných víček.

Lahev Retap
Lahev Retap

Lahve Equa

Z odolného borosilikátového skla jsou i lahve Equa v různých designech. Většina Equa lahví je vyrobena v České republice. 10 % z čistého zisku jde na podporu evropských organizací, které prosazují zdravý životní styl a ochranu životního prostředí.

Lahev Equa
Lahev Equa

Opakovaně použitelné kelímky rCUP

Když se bavíme o pití a ekologickém pitném režimu, musíme zmínit i tip pro milovníky kávy, chai latté a jiných teplých lahodností. Tím jsou opakovaně použitelné kelímky rCUP, částečně vyrobené z recyklovaných jednorázových papírových kelímků. 100% těsní, nepálí a udrží kávu teplou přes hodinu, čaj ještě déle. Snadno se otevírají a zavírají jednou rukou. A pije se z nich pohodlně po celém obvodu. Najdete je u nás v několika barevných variantách o objemu 227 ml nebo 340 ml.

Opakovaně použitelný kelímek rCUP
Opakovaně použitelný kelímek rCUP
👉 Očíhnout zelené poklady od Zdravá lahev
👉 Očíhnout zelené poklady od Made Sustained
👉 Očíhnout zelené poklady od Equa

Jak je to s pitným režimem

Nejsme odborníci na to, kolik litrů tekutin by měl člověk denně dostat do těla. I výživoví poradci a lékaři se v doporučeném objemu tekutin různí. Ať už se budete řídit podle tabulek, vlastní intuice, žízně nebo aplikace na sledování pitného režimu, díky tomuto článku je snad jasnější, jak ekologicky pít venku, v práci i doma. Opakovaně balenou vodou na zdraví!

Prosíme, sdílejte článek dalším hrdinům, ať je inspiruje k eko pitnému režimu:

Nejoblíbenější zelené poklady

Vyzobali jsme ty nejzelenější favority, se kterými nešlápnete vedle:  

Aloe vera gel Purity Vision Zklidňující gel s Aloe vera, spirulinou a heřmánkem od Purity Vision je univerzální pomocník pro tělo, tvář i vlasy. Omrknout
Blendea Supercoffee Směs prémiové kávy s funkčními houbami a vlákninou od Blendea polechtá chuťové buňky a podpoří fungování imunity. Očíhnout
Lavera čisticí mléko Jemné čisticí pleťové mléko se 100% přírodním složením i pro tu nejsušší a nejcitlivější pokožku od Lavera. Omrknout
Biologicky odbouratelný bělicí prášek na bázi aktivního kyslíku od Tierra Verde Puer pro praní a rozjasnění bílého prádla. Očíhnout
Přírodní osvěžovač vzduchu od jihomoravského Rozvoněno polechtá smysly vůní citronu, pomeranče a palmové růže. Omrknout
Milovnice přírody a všeho živého. Ekologie pro ni začala být tématem, když žila dva měsíce na ostrově a viděla na vlastní oči, jaký dopad má každý lidský krok. Voda se neztrácela kdesi nenápadně v trubkách jako ve městech, vše bylo najednou odhalené. To jí navždy změnilo pohled na přírodu. V Econea.cz se jí splnil sen, že může o každodenních ekologických volbách psát.

Diskuse a zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..